یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ / Sunday, 22 October, 2017

تلاش اتحادیه اروپایی برای رفاه و پیروزی


تلاش اتحادیه اروپایی برای رفاه و پیروزی
اروپای پیر یكی از مناطقی است كه سالانه بخش زیادی (۳۰ درصد ) از ثروت جهانی را به خود اختصاص می دهد . این ثروت كشورهای اروپایی توسط شركتهای فراملیتی فراهم می آید كه جهان سوم را غارت می كنند . خیلی از دولتهای اروپایی نمایندگان این شركتها هستند كه ۸۵ درصد از تولید داخلی سالانه جهان را ازآن خود كرده اند . این كشورها بخشی از جدول سلطه هستند كه آمریكا آنها را رهبری می كند . به همین علت منافع آنها ایجاب می كند كه شرایط كنونی جهان به همین منوال ادامه پیدا كند و نگران نتایج آن نیستند .
اما وقتی از تبعیت اتحادیه اروپایی از سازمان پیمان آتلانتیك شمالی ( ناتو) سخن به میان می آید ، نیازمند توجه ویژه ای است . طی سال ۲۰۰۶ ، شاهد بوده ایم كه اروپا از طریق ناتو مسوول اشغال افغانستان شد، در حالیكه مقاومت در این كشور درحال افزایش است و جنبش طالبان دوباره سربرآورده است.
شیوه هایی كه كشورهای اروپایی در حال بكارگیری آن هستند ، مشابه شیوه های ایالات متحده است مثل بمباران های نامشخص كه باعث مرگ دهها غیر نظامی می شود. همچنین شاهد بوده ایم كه اكثر اعضای «اروپای متمدن »، در نقل وانتقال زندانیان توسط سیا به زندانهای مخفی ، همدست بوده اند ، زندانهایی كه برخی از آنها در خاك این كشورها قرار دارد و از فرودگاه های آنها برای انتقال افراد بازداشت شده استفاده می شد كه آنها را برای شكنجه به دیگر كشورها حمل می كردند.دولتهای اروپایی در برابر شواهد كشف شده توسط كمیسیون تحقیق پارلمان اروپایی سكوت اختیار كرده اند یا از ارائه اطلاعاتی كه در خصوص این وقایع داشتند ، خوداری كرده اند، زیرا دخالت برخی از سرویس های امنیتی این كشورها ثابت شده است .
براساس گزارشها ، سیا حدود ۱۲۰۰ پرواز از فرودگاه های اروپایی برای انتقال افرادی كه ربوده بود، انجام داد. این مسأله فقط شركت كشورهای اروپایی را دراین وقایع نشان نمی دهد ، بلكه این اقدام آنها همكاری با سیا بود كه نقص سیستماتیك حقوق بشر است جرج بوش با پذیرفتن آشكار وجود این پروازها و زندانهای مخفی سیا ، ضربه بدی به آنها وارد كرد.اطلاعات واحد مالی سیا به دولت آمریكا كه مسوول ثبت نقل و انتقالات بانكی است ، از تجارت میلیون ها نفر حكایت می كند. این چه معنایی دارد؟
یعنی اینكه اروپا شریك سیاست سلطه گری ایالات متحده در نقص قاعده مند حقوق میلیونها نفر بوده و هست. یعنی اینكه برای اتحادیه اروپایی نیز بهانه «مبارزه علیه تروریسم» ارزش فراوانی دارد تا بتواند یك سیستم پلیسی و سركوبگر را در مقیاس جهانی وارد عرصه كند. اتحادیه اروپایی این سیستم پلیسی را برای حفظ امتیازات خود ضروری می داند .
باید به یاد داشته باشیم كه با برچیده شدن جبهه سوسیالیست ، اروپا نیز دشمن خود را برای توجیه سیاست نظامی و سركوبگرانه در داخل و خارج از مرزهایش از دست داد.عادلانه نخواهد بود كه بگوییم همه ملتهای اروپایی بطور مساوی از الگوی اختصاصی اعمال شده در جهان ، سود می برند. كشورهای سوسیالیستی گذشته اكنون عضو اتحادیه اروپایی و ناتو هستند و برخی از آنها كه بیشتر متحدان بی قید و شرط آمریكا هستند تا اتحادیه اروپا ، كمترین بهره را می برند . بناچار ، ملتهای این كشورها هستند كه بهای نتایج تغییرات به سوی نظام كاپیتالیستی و نئولیبرالی را می پردازند. این مسأله در مورد لهستان ،مجارستان، جمهوری چك و دیگر كشورهای مشابه اتحادیه اروپایی صدق می كند.
در این كشورها فقر و بیكاری افزایش یافته است و خیلی از حقوق اجتماعی را كه در دوران سوسیالیستی داشتند ، از دست داده اند. اما شایسته است كه بریتانیای كبیر بطور جداگانه بررسی شود. دولت این كشور كه متحد بی قید و شرط آمریكا در تهاجم به افغانستان و عراق بود متحمل آسیب فراوانی شد، تا حدی كه بلر نخست وزیر این كشور مجبور شد زمانی را برای خروج از صحنه قدرت تعیین كند. علل آن متفاوت است . از طرفی شكست جنگ عراق كه بخش مهمی از مردم انگلیس با آن مخالف بودند .
از طرف دیگر ، بلر وبرخی از نزدیكترین همكارانش ، در برابر چشمان مردم خود و جهان دروغ گفتند و به دروغگویی های خود برای توجیه جنگ ادامه دادند، جنگی كه نه تنها سودی برای آنها نداشته بلكه بشدت موجب بی اعتباری آنها شده است.گذشته از اینكه در سال ۲۰۰۶ برخی كشورهای اتحادیه اروپایی شاهد رشد اقتصادی بیش از سالهای قبل بودند ،نرخ بیكاری هنوز بالا است ( حدود ۹ درصد). آلمان كه لوكوموتیو اروپا است ، حدود ۴ میلیون بیكار دارد و ۱۱ میلیون نفر در فقر زندگی می كنند. در فرانسه ۳ میلیون بی خانمان وجود دارد.در همین حال ، خدمات اجتماعی كه برای ایجاد رفاه عمومی جامعه قرار داده شده بود به علت اعمال الگوی اقتصادی نئولیبرال در حال ناپدید شدن است. در اروپا مانند دیگر بخشهای جهان ، قشر به اصطلاح متوسط به علت قطبی شدن ثروت درحال كاهش و نابودی است.
اگر بخواهیم سال ۲۰۰۶ را در اروپا ارزیابی كنیم باید بگوییم كه روند وحدت و تصویب یك قانون اساسی برای ۲۵ كشور اتحادیه اروپایی متوقف شده و علت آن مخالفت عمومی با آن بود زیرا الگوی نئولیبرال را توسعه می دهد. و تبعیت اروپا از ایالات متحده بیشتر موجب ضرر شده تا منفعت عمومی.اروپا یك مصرف كننده بزرگ نفت و گاز است و كاخ سفید تلاش می كند منابع خاورمیانه و آفریقا را كه تا چندی پیش در اختیار اروپایی ها بود تحت كنترل خود در آورد .
اكنون اروپا مجبور است با آمریكا و چین رقابت كند.در همین حال، مذاكرات با روسیه برای افزایش واردات گاز و فروش دیگر محصولات به علت مخالفت لهستان كه متحد بی قید و شرط آمریكا است، محدود شده است . كشورهای متعدد اتحادیه اروپایی از جمله آلمان ، مذاكراتی با روسیه در مورد گاز انجام دادند اما این گفتگوها بی نتیجه پایان یافت .
روسیه بزرگترین تولیدكننده گاز در جهان است و به علل جغرافیایی تأمین كننده گاز اروپا است.در نهایت ، طی سال ۲۰۰۶ ، ارزش یورو بسیار بالاتر از دلار حفظ شد، كه یورو را با تنش های سختی روبه رو می كند، البته علت این افزایش قدرتمند بودن اقتصاد منطقه یورو نیست ، بلكه بیشتر بخاطر این است كه دولتهای جهان و شركتها اطمینان خود را به پول آمریكا از دست داده اند.بانكهای مركزی اروپا ، ژاپن و چین تقریباً بطور پیوسته باید مقادیر عظیمی دلار بدست آورند تا بتوانند توزان پولی را حفظ كنند، توازنی كه هر لحظه ممكن است از بین برود .
باید منتظر رویدادهای سال ۲۰۰۷ باشیم ،چون خیلی از اقتصاددانان اتفاق نظر دارند كه گرایش اروپا به آمریكا به موازات آسیب اقتصادی این كشور ،بیشتر خواهد شد.آیا اروپا به همان بازی آمریكا ادامه خواهد داد، یا برای دفاع از منافع خود تلاش خواهد كرد؟ نباید فراموش كرد كه دولتهای اروپایی و طبقات حاكم به حفظ سیستم كنونی استثمار جهانی بسیار علاقمند هستند.

ادواردو دیماس
مترجم: مهدی صفری

منبع : روزنامه ابرار اقتصادی

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
نمایش فیلم , دولت طرابلس , روش ابتکاری , دیده ور , حسن الترابی , نشانه‌شناسی , اسب سفید یوفینگتون , مرگ بر اثر تشنگی , سند اجاره ای , وضع تحریم های جدید علیه ایران , احمد سارونه , نظر سنجی , گل های جوشان , دموکرات , استان سمنان , استادار , اداره آمار فدرال آلمان , راکتور سندای , شد ۲۲ درصدی صنعت بیمه , امام جمعه , جورج جرداق , شرکت هوافضای امبرائر , علمی و کاربردی , پیمان امنیت جمعی , مت آمفتامین ها , نماینده فوتسال کویت , بی اعتمادی ایران به غرب , اقدامات دارویی , هاله ناظمی , نصب تابلوی ترافیکی , تیتزیانا چاواردینی , تادوی , عضو کمیسیون صنایع , طبقه متوسط , کتاب عشق بازی , پرش با کامیون , مدیر کل فنی و حرفه ای , وضعیت هواشناسی , وزیرآب و محیط زیست , شهرداری منطقه11 , فوتبال جام جهانی , دریاچه ایزنیک , نیمه هوشمند , رفع تحریم های هسته ای , انتشارات کتاب جمکران , طرح های افتتاحیه , راز شیرین , تعقیب , رمادی , اجداد آلمانی ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
سردی دست یا پا , آزمایشگاه , انتخاب و اجرای خط‌مشی جایگاه‌یابی , بررسی‌های تصویری , خراب شدن مجنون به اول دور عشق، و از مستی، در پایهاء ... , اقدامات اولیه , تعیین سن , بیستون غار , پری رخان که برخ رشک لعبت چینند , چشمهٔ باباامان، بجنورد , انسانی , هر آنک از سبب وحشت غمی تنهاست , لا قی‌الفراش نارا کن هکذا حبیبی , جامعه‌شناسی روستایی , بازارهای قدیمی (۲) , انتخاب همسر و عواملی که در آن دخالت دارند , چو پیدا شد ازآسمان گرد ماه , پرورش نهال دوستی در کودکان ارشد کودکستانی (دورهٔ آمادگی) (۲) , چلوی ساده با مایکروفر , فرهنگ و تکنولوژی در شیوهٔ زندگی صنعتی ,

برخی منابع مهم خبری
bartarinha.ir برترینها , irinn.ir شبکه خبر , citypress.ir شهرداری تهران , rasad.org رصد , jahaneghtesad.com روزنامه جهان اقتصاد , musicerooz.ir موسیقی روز , dolat.ir دولت , bamdadonline.com بامداد , irandoc.ac.ir مدارک علمی ایران , cinemakhabar.ir سینما خبر , khedmat.ir خدمت , zamannews.ir زمان نیوز , isna.ir ایسنا , pamnews.ir پام , karyab.net کاریاب , donyayefootball.com دنیای فوتبال , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , barsam.ir برسام , iscanews.ir ایسکانیوز , lisna.ir لیزنا , varzesh3.com ورزش سه , pana.ir پانا , zamandaily.ir روزنامه زمان , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , mobile.ir موبایل , saat24.com ساعت 24 , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , farhangnews.ir فرهنگ نیوز , chtn.ir میراث آریا ,

وبگردی
اظهارات جنجالی و درگیری فیزیکی بقایی با ماموران پس از دادگاهش!
اظهارات جنجالی و درگیری فیزیکی بقایی با ماموران پس از دادگاهش! - دادگاه دوم حمید بقایی،معاون اجرایی محمود احمدی نژاد بسیار جنجالی شد... / ویدیو از آپارات
همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان در کشتی!
همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان در کشتی! - همسر اسحاق جهانگیری و دیگر مقامات اجلاس دی-۸ در ضیافت ناهار همسر اردوغان را می‌بینید.
محسن افشانی باز هم جنجال آفرید.
محسن افشانی باز هم جنجال آفرید. - بتازگی فیلمی در استوری اینستاگرام خانم لنی برلین lennyberlin خواننده و دی جی اوکراینی منتشر شده که عجیب بود. حضور آقای محسن افشانی بازیگر کشورمان در کنسرت این خواننده و حضور در کنار این خانم آن هم با ظاهری نامتعارف جای سوال و تعجب دارد.
ظلمِ برخی مقامات، جمهوری اسلامی را با خود خواهد برد!
ظلمِ برخی مقامات، جمهوری اسلامی را با خود خواهد برد! - این روزها مردم حس می کنند سفره ای از پول و امکانات پهن شده و هر کسی بی توجه به کار و تلاشش و صرفا با نزدیکی به صاحبان قدرت پای آن نشسته اند و می خورند و می برند! باور کنیم ظلم و ستم اینان، همه ما را به زودی با خود خواهد برد. این روزها برخی مقامات در چشمان مردم زل می زنند و رانت دهی و رانت خواری را طبیعی و عادی جلوه می دهند و حتی طلبکار مردم هم می شوند.
میرشکاک: اختلاس مقدس شده است
میرشکاک: اختلاس مقدس شده است - خشت خام / نوبت سی و چهارم / گفتگوی حسین دهباشی با یوسفعلی میرشکاک / ویدیو از آپارات
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست - فیلم - کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار این ویدئو شایعه کرده اند فردی که کنار دونالد ترامپ ایستاده، ملانیا نیست و بدل او است.
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
    پربازدیدها