چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ / Wednesday, 19 September, 2018

تلاش اتحادیه اروپایی برای رفاه و پیروزی


تلاش اتحادیه اروپایی برای رفاه و پیروزی
اروپای پیر یكی از مناطقی است كه سالانه بخش زیادی (۳۰ درصد ) از ثروت جهانی را به خود اختصاص می دهد . این ثروت كشورهای اروپایی توسط شركتهای فراملیتی فراهم می آید كه جهان سوم را غارت می كنند . خیلی از دولتهای اروپایی نمایندگان این شركتها هستند كه ۸۵ درصد از تولید داخلی سالانه جهان را ازآن خود كرده اند . این كشورها بخشی از جدول سلطه هستند كه آمریكا آنها را رهبری می كند . به همین علت منافع آنها ایجاب می كند كه شرایط كنونی جهان به همین منوال ادامه پیدا كند و نگران نتایج آن نیستند .
اما وقتی از تبعیت اتحادیه اروپایی از سازمان پیمان آتلانتیك شمالی ( ناتو) سخن به میان می آید ، نیازمند توجه ویژه ای است . طی سال ۲۰۰۶ ، شاهد بوده ایم كه اروپا از طریق ناتو مسوول اشغال افغانستان شد، در حالیكه مقاومت در این كشور درحال افزایش است و جنبش طالبان دوباره سربرآورده است.
شیوه هایی كه كشورهای اروپایی در حال بكارگیری آن هستند ، مشابه شیوه های ایالات متحده است مثل بمباران های نامشخص كه باعث مرگ دهها غیر نظامی می شود. همچنین شاهد بوده ایم كه اكثر اعضای «اروپای متمدن »، در نقل وانتقال زندانیان توسط سیا به زندانهای مخفی ، همدست بوده اند ، زندانهایی كه برخی از آنها در خاك این كشورها قرار دارد و از فرودگاه های آنها برای انتقال افراد بازداشت شده استفاده می شد كه آنها را برای شكنجه به دیگر كشورها حمل می كردند.دولتهای اروپایی در برابر شواهد كشف شده توسط كمیسیون تحقیق پارلمان اروپایی سكوت اختیار كرده اند یا از ارائه اطلاعاتی كه در خصوص این وقایع داشتند ، خوداری كرده اند، زیرا دخالت برخی از سرویس های امنیتی این كشورها ثابت شده است .
براساس گزارشها ، سیا حدود ۱۲۰۰ پرواز از فرودگاه های اروپایی برای انتقال افرادی كه ربوده بود، انجام داد. این مسأله فقط شركت كشورهای اروپایی را دراین وقایع نشان نمی دهد ، بلكه این اقدام آنها همكاری با سیا بود كه نقص سیستماتیك حقوق بشر است جرج بوش با پذیرفتن آشكار وجود این پروازها و زندانهای مخفی سیا ، ضربه بدی به آنها وارد كرد.اطلاعات واحد مالی سیا به دولت آمریكا كه مسوول ثبت نقل و انتقالات بانكی است ، از تجارت میلیون ها نفر حكایت می كند. این چه معنایی دارد؟
یعنی اینكه اروپا شریك سیاست سلطه گری ایالات متحده در نقص قاعده مند حقوق میلیونها نفر بوده و هست. یعنی اینكه برای اتحادیه اروپایی نیز بهانه «مبارزه علیه تروریسم» ارزش فراوانی دارد تا بتواند یك سیستم پلیسی و سركوبگر را در مقیاس جهانی وارد عرصه كند. اتحادیه اروپایی این سیستم پلیسی را برای حفظ امتیازات خود ضروری می داند .
باید به یاد داشته باشیم كه با برچیده شدن جبهه سوسیالیست ، اروپا نیز دشمن خود را برای توجیه سیاست نظامی و سركوبگرانه در داخل و خارج از مرزهایش از دست داد.عادلانه نخواهد بود كه بگوییم همه ملتهای اروپایی بطور مساوی از الگوی اختصاصی اعمال شده در جهان ، سود می برند. كشورهای سوسیالیستی گذشته اكنون عضو اتحادیه اروپایی و ناتو هستند و برخی از آنها كه بیشتر متحدان بی قید و شرط آمریكا هستند تا اتحادیه اروپا ، كمترین بهره را می برند . بناچار ، ملتهای این كشورها هستند كه بهای نتایج تغییرات به سوی نظام كاپیتالیستی و نئولیبرالی را می پردازند. این مسأله در مورد لهستان ،مجارستان، جمهوری چك و دیگر كشورهای مشابه اتحادیه اروپایی صدق می كند.
در این كشورها فقر و بیكاری افزایش یافته است و خیلی از حقوق اجتماعی را كه در دوران سوسیالیستی داشتند ، از دست داده اند. اما شایسته است كه بریتانیای كبیر بطور جداگانه بررسی شود. دولت این كشور كه متحد بی قید و شرط آمریكا در تهاجم به افغانستان و عراق بود متحمل آسیب فراوانی شد، تا حدی كه بلر نخست وزیر این كشور مجبور شد زمانی را برای خروج از صحنه قدرت تعیین كند. علل آن متفاوت است . از طرفی شكست جنگ عراق كه بخش مهمی از مردم انگلیس با آن مخالف بودند .
از طرف دیگر ، بلر وبرخی از نزدیكترین همكارانش ، در برابر چشمان مردم خود و جهان دروغ گفتند و به دروغگویی های خود برای توجیه جنگ ادامه دادند، جنگی كه نه تنها سودی برای آنها نداشته بلكه بشدت موجب بی اعتباری آنها شده است.گذشته از اینكه در سال ۲۰۰۶ برخی كشورهای اتحادیه اروپایی شاهد رشد اقتصادی بیش از سالهای قبل بودند ،نرخ بیكاری هنوز بالا است ( حدود ۹ درصد). آلمان كه لوكوموتیو اروپا است ، حدود ۴ میلیون بیكار دارد و ۱۱ میلیون نفر در فقر زندگی می كنند. در فرانسه ۳ میلیون بی خانمان وجود دارد.در همین حال ، خدمات اجتماعی كه برای ایجاد رفاه عمومی جامعه قرار داده شده بود به علت اعمال الگوی اقتصادی نئولیبرال در حال ناپدید شدن است. در اروپا مانند دیگر بخشهای جهان ، قشر به اصطلاح متوسط به علت قطبی شدن ثروت درحال كاهش و نابودی است.
اگر بخواهیم سال ۲۰۰۶ را در اروپا ارزیابی كنیم باید بگوییم كه روند وحدت و تصویب یك قانون اساسی برای ۲۵ كشور اتحادیه اروپایی متوقف شده و علت آن مخالفت عمومی با آن بود زیرا الگوی نئولیبرال را توسعه می دهد. و تبعیت اروپا از ایالات متحده بیشتر موجب ضرر شده تا منفعت عمومی.اروپا یك مصرف كننده بزرگ نفت و گاز است و كاخ سفید تلاش می كند منابع خاورمیانه و آفریقا را كه تا چندی پیش در اختیار اروپایی ها بود تحت كنترل خود در آورد .
اكنون اروپا مجبور است با آمریكا و چین رقابت كند.در همین حال، مذاكرات با روسیه برای افزایش واردات گاز و فروش دیگر محصولات به علت مخالفت لهستان كه متحد بی قید و شرط آمریكا است، محدود شده است . كشورهای متعدد اتحادیه اروپایی از جمله آلمان ، مذاكراتی با روسیه در مورد گاز انجام دادند اما این گفتگوها بی نتیجه پایان یافت .
روسیه بزرگترین تولیدكننده گاز در جهان است و به علل جغرافیایی تأمین كننده گاز اروپا است.در نهایت ، طی سال ۲۰۰۶ ، ارزش یورو بسیار بالاتر از دلار حفظ شد، كه یورو را با تنش های سختی روبه رو می كند، البته علت این افزایش قدرتمند بودن اقتصاد منطقه یورو نیست ، بلكه بیشتر بخاطر این است كه دولتهای جهان و شركتها اطمینان خود را به پول آمریكا از دست داده اند.بانكهای مركزی اروپا ، ژاپن و چین تقریباً بطور پیوسته باید مقادیر عظیمی دلار بدست آورند تا بتوانند توزان پولی را حفظ كنند، توازنی كه هر لحظه ممكن است از بین برود .
باید منتظر رویدادهای سال ۲۰۰۷ باشیم ،چون خیلی از اقتصاددانان اتفاق نظر دارند كه گرایش اروپا به آمریكا به موازات آسیب اقتصادی این كشور ،بیشتر خواهد شد.آیا اروپا به همان بازی آمریكا ادامه خواهد داد، یا برای دفاع از منافع خود تلاش خواهد كرد؟ نباید فراموش كرد كه دولتهای اروپایی و طبقات حاكم به حفظ سیستم كنونی استثمار جهانی بسیار علاقمند هستند.

ادواردو دیماس
مترجم: مهدی صفری

منبع : روزنامه ابرار اقتصادی

مطالب مرتبط

سقوط چپ...البته در اروپا

سقوط چپ...البته در اروپا
آن دسته از آمریکایی‌هایی که خود را ترقی‌خواه می‌نامند، شرط موفقیت آمریکا در آینده را پیاده‌سازی مدل رفاهی اروپا می‌بینند. این در حالی است که رأی‌دهنده‌ها در آن سوی اقیانوس آرام به طور یکپارچه، نهضت سیاسی را که این دولت دایه را برای آن‌ها به ارمغان آورد، به کناری می‌نهند!
فرمولی که در این اواخر سبب پیروزی‌های سیاسی در اروپا گردیده، بسیار ساده است. این فرمول ساده از این قرار است: قول دهید که مالیات‌های سنگین و فشارهای نظارتی را تعدیل خواهید کرد و اقتصادهای راکد را به حرکت درخواهید آورد. به نظر می‌رسد که سیستم رفاهی از کار افتاده است.
نیکلاس سارکوزی در فرانسه و سیلویوبرلوسکنی در ایتالیا برای دستیابی به قدرت، همین مسیر را طی کردند. به نظر می‌آید که آنجلا مرکل، صدراعظم بزرگترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان آماده شکست دادن چپ -که چند شاخه شده است- در انتخاباتی است که در سپتامبر برگزار خواهد شد.
چپ‌ها در جای جای این قاره در آشفتگی به سر می‌برند. حزب سوسیالیست فرانسه که آخرین پیروزی آن در انتخابات ریاست جمهوری به دهه ۱۹۸۰ بازمی‌گردد، بازگشت به میدان را نمی‌پذیرد و روز به روز در نظرسنجی‌ها شرایط بدتری پیدا می‌کند. در ایتالیا نیز احزاب چپگرا پیش از آنکه در آوریل سال گذشته توسط برلوسکنی کنار گذاشته شوند، خود را در یک فداکاری کوتاه دو ساله به خطر افکندند. احزاب چپ میانه حاکم در انگلستان و اسپانیا نیز که اقتصاد‌هایی را به ارث بردند که توسط سیاستمداران شجاع و پیاده‌کننده ایده‌های بازار آزاد دوباره احیا شده بودند، در مشکل به سر می‌برند.
سوسیالیست‌ها حتی نمی‌توانند از شرایط پیش‌آمده در اثر رکودی که تا این حد به کاپیتالیسم بدون محدودیت نسبت داده می‌شود، سودی ببرند. نتایج انتخابات پارلمان اروپا را که در هفته گذشته برگزار شد، در نظر بگیرید. احزاب راست میانه، نتیجه انتخابات را در آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلژیک،‌ انگلستان، هلند، پرتغال، اسپانیا و بسیاری از کشور‌های اروپای شرقی به سود خود رقم زدند. تنها استثناها در این میان، سوئد، دانمارک و یونان بودند.
صحبت کردن به صورت کلی درباره حدود ۲۷ کشور مختلف، کاری خطرناک است. حزب کارگر به رهبری گوردون براون که از ۱۹۹۷ در انگلستان در رأس قدرت است، بر پایه تاچریسم بنا شد و امروزه خود را مسوول مشکلات اقتصادی به وجود آمده در این کشور می‌بیند. اعضای جدید حزب محافظه‌کار که تاچر را کنار گذاشتند، به راحتی و طی دوازده ماه،‌ به پیروزی در انتخابات دست یافتند. سارکوزی و مرکل برای پیروزی در انتخابات پارلمانی،‌ «کاپیتالیسم آنگلو- آمریکایی» را مورد انتقاد قرار دادند. راست افراطی با غول‌هایی که از جهانی‌سازی و مهاجرت ساخته است، رأی‌دهندگان معترضی را به خود جذب می‌کند که روزگاری مجذوب راه‌حل‌های ساده‌انگارانه چپ شده بودند.
افسوس که این دگرگونی سیاسی چندان از آمدن بانو تاچر دوم حکایت نمی‌کنند. برلوسکونی در سه بازدیدی که از پالازو چیگی (Palazzo Chigi) به عمل آورده،‌ هرگز شهامت لازم جهت اعمال تغییرات واقعی را پیدا نکرده است. خانم مرکل که پس از انتخابات فاقد نتیجه قطعی سال ۲۰۰۵ مجبور به ورود به «ائتلاف بزرگ» با سوسیال‌ دموکرات‌ها گردید، از برنامه‌های خود در راستای مالیات ثابت و دیگر طرح‌های بازار دست کشید. بعید است که با شرایط پیش آمده، وی بار دیگر به دنبال احیای آن طرح‌ها باشد. دو سال پیش، سارکوزی وعده «قطع رابطه» با گذشته فرانسه را داد و با قاطعیت در انتخابات به پیروزی دست یافت. بخش زیادی از برنامه‌های وی به تصویب رسیده است، اما او نیز آدمی دمدمی است که قابل هدایت‌تر از کولبرت ( ژان باپتیست و نه استفن) به نظر می‌رسد.
محافظه‌کاری در اروپا به‌ جز در انگلستان و بخش‌های خاصی از وین،‌ اشتراک چندانی با نوع هایکی لیبرالیسم ندارد. جناح راست به همراه سوسیالیست‌ها، قوانین محدود کننده کار را به تصویب رساندند و سیستم‌های بهداشتی و حقوق بازنشستگی دولتی به راه انداختند. سابقه دولت رفاه امکان دفاع از وضع موجود را فراهم نمی‌آورد. پیش از آن که دولت اوباما اقتصاد آمریکا را شبیه اروپا سازد، مردم این کشور باید بدانند که این مدل، پویایی اقتصادی را تحلیل می‌برد و تثبیت آن، تقریبا غیرممکن خواهد بود. اروپایی‌ها برای چند دهه با رشد اقتصادی پایین، بیکاری مزمن و تضعیف قدرت رقابتی خود مواجه بوده‌اند. پاسخ این مشکلات از سوی جناح راست مطرح خواهد شد. سیاستمداران موفق چپ میانه نیز از اصلاحات بازاری استقبال کرده‌اند. رابرت کاتنر، ستون نویس هافینگتون پست در ابتدای این هفته به ابراز ناراحتی از سقوط چپ در اروپا پرداخت: «ترقی خواهان آمریکایی آرزومندانه به اروپای دارای اتحادیه‌های تجاری قوی‌تر و حمایت‌های اجتماعی جامع‌تر نگاه می‌کردند. آن‌ها کماکان آنجایند؛ اما زیر بار انتقادها در حال از هم پاشیدن هستند.» این نتیجه ناکامی است.

وبگردی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت»
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت» - فیلم - روایت یک روحانی از هایده و ماجرای خواندن ترانه «علی ای همای رحمت» را در ویدئوی زیر ببینید.
منصور ارضی: اون یکی تو استخر مُرد، این یارو هم شاید در توالت بمیرد!
منصور ارضی: اون یکی تو استخر مُرد، این یارو هم شاید در توالت بمیرد! - منصور ارضی در این مراسم که فیلمش در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌گوید: اون یکی تو استخر مُرد، این یارو هم تو استخر و شاید در توالت خواهد مُرد!