شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

«امید» ناامیدترین تیم تاریخ فوتبال ایران


«امید» ناامیدترین تیم تاریخ فوتبال ایران
تصور اینکه برای کمیته ملی المپیک مربی ایرانی و خارجی تفاوتی بکند کمی سخت است، چرا که برای استخدام یک مربی خارجی حداقل باید پول بیشتری داد مثلاً در مورد همین بگوویچ برای شش ماه ۸۰ هزار دلار و برای هر ماه آن هم پنج هزار دلار حقوق ماهانه از جیب کمیته می رود، تازه به آن اضافه کنید؛ هزینه اقامت، مترجم، رفت و آمد و... را که آن هم چیزی نشود پنج هزار دلار خواهد بود.این در حالی است که یک مربی ایرانی هرگز در شش ماه چنین هزینه یی ندارد.
اما غیر از کمیته المپیک هستند کسانی که از کنار یک مربی خارجی صاحب چیزهایی می شوند.
کفاشیان در یک برنامه تلویزیونی صحبت از این کرد که کمیته کاری به اختلافات درون فدراسیون ندارد و تنها یک نفر که کارهای اجرایی فدراسیون را انجام می دهد، می شناسد و آن کسی نیست جز داریوش مصطفوی که روز چهارشنبه هم او برای امضای قرارداد بگوویچ به کمیته المپیک آمد. شناخت مصطفوی به نام فدراسیون بزرگ ترین اشتباه کمیته است و اشتباه کوچک تر آن است که کفاشیان گفت؛ «خود بگوویچ هم مرا در قطر دید و گفت دوست دارد به ایران بیاید.» البته نه خود این مکالمه را ولی پرسه زدن بگوویچ کنار تیم امید را حاضرین در دوحه تایید می کنند.
به این شکل وینکو بگوویچ کروات شد منجی امیدها که قرار است طلسم ۳۲ساله فوتبال ایران را بشکند.
اما برسیم به اینکه چرا مصطفوی در فاصله شش ماه از روی کار آمدن چرخش ۱۸۰ درجه یی از مربی ایرانی به خارجی پیدا کرد.
محمد مایلی کهن در همان برنامه تلویزیونی چیزهایی گفت اما داستان را باز نکرد. آنهایی که چهارشنبه عصر در کمیته المپیک حضور داشتند به چشم خود دیدند که قبل از اینکه کفاشیان و مصطفوی به جلسه وارد شوند یک چهره آشنای دیگر با بگوویچ گفت وگو کرد؛ «مانوسی فر»که اهالی فوتبال او را می شناسند.
او یک جوش دهنده خوب معاملات خارجی- داخلی است، به عبارتی او یک مدیر برنامه است که دوست دارد از فرصت به دست آمده استفاده کند. حتی اخباری از دیدارهای کمیته المپیک به بیرون درز کرده است که در جلسه هم او جای بگوویچ صحبت می کرده است. در حالی که وینکو از مبلغ قرارداد رضایت داشته است. (او حتی حاضر بود با کمتر از این هم کار کند) آقای مدیر برنامه از کمی مبلغ قرارداد گلایه داشته است، به هر حال صحبت درصد است دیگر.
به این ترتیب یک بار دیگر فوتبال ایران تحت تاثیر خواسته های فردی قرار گرفت و یک مربی ناخواسته به آن تحمیل شد.
این درست در راستای همان نظریه یی است که می گفت؛ «مصطفوی مایل به ادامه همکاری سیموئز در ایران نیست.» فراموش نکرده اید که او در نخستین روزهای حضور چطور مدافع سینه چاک مربیان ایرانی بود و نظر «خرد جمعی» را از دنیزلی به سمت قلعه نویی چرخاند. حالا او امثال جلالی را نادیده می گیرد و با اصرار بگوویچ را به کمیته المپیک پیشنهاد می کند، آن هم در حالی که کمیته بارها اعلام کرده بود دنبال مربی ایرانی برای تیم امید است و حالا کفاشیان مجبور است برای لاپوشانی قضیه بیاید و مقابل میلیون ها بیننده بگوید؛ «می خواستیم سورپرایز شوید». در این میان فوتبال ایران باخت، همین.
اگر سال های پیش صحبت از این بود که می شود صعود کرد روز اول با امید به میدان می رفتیم. سینه سپر می کردیم که تمام شد، این بار بهترین تیم امید را داریم و حتی صعود می کنیم، بعد روزهای آخر دنبال روزنه امید برای به هم دوخته شدن زمین و زمان بودیم تا امید المپیکی شود. این دوره خیلی آسوده می توانیم به ورزشگاه برویم و بازی امید را تماشا کنیم و اصلاً هم حرص و جوش نخوریم. چون از همین الان می شود گفت «امید» ناامیدترین تیم طول تاریخ فوتبال ایران است.


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

چه چیزی باعث برد یا باخت می شود؟

چه چیزی باعث برد یا باخت می شود؟
تا به حال چند بار این عبارت را شنیده اید: تیم X بازی را شانسی برد و بازیكن Y شانسی گل زد. آیا به راستی شانس در فوتبال جایگاهی دارد؟
این موضوعی است كه مدت های مدیدی فكر مرا به خود مشغول داشته است.همیشه با خود فكر می كنم شانس چه جایگاهی در فوتبال دارد و به عبارتی بهتر احتمالات، حرف اول را در فوتبال می زند یا موارد دیگری نظیر تقدیر تعیین كننده است.این بار تصمیم گرفته ام به عنوان كسی كه سال ها فوتبال را دنبال می كند، نظر واقعی و نظری كه فكر می كنم كارشناسانه است - دست كم خودم اینطوری فكر می كنم- را بیان كنم.
در فوتبال چیزی به اسم احتمالات وجود دارد اما این موضوع هر جایی صدق نمی كند مثلاً شانس و احتمال در قرعه كشی خیلی تعیین كننده است.همین رقابت های لیگ قهرمانان را مثال می زنم. لیورپول در خصوص اینكه باید با آیندهوون بازی كند، خودش تعیین كننده نبوده و نیز چلسی كه باید به مصاف والنسیا برود. البته دلیلی وجود ندارد كه فكر كنیم لیورپول كار ساده تری نسبت به چلسی دارد اما روی ورق كه چنین است.اكنون می توان همین مثال، منتهی از نوع برعكس آن را در مورد تیم منچستریونایتد به كار برد.
این روزها همه می گویند منچستریونایتد بازی های خود را با شانس می برد اما كمتر كسی است كه به روح پیروز و برنده سرآلكس فرگوسن توجه كند. قصد ندارم وارد بحث های پیچیده ماورایی و متافیزیكی شوم اما كسی كه اراده قوی و مستحكمی دارد می تواند كائنات را هم به اطاعت خودش درآورد.
فوتبال دنیا با مربیانی طعم موفقیت را چشیده كه اعتماد به نفس قوی داشته اند. به این اسامی توجه كنید: فرگوسن، مورینیو، ونگر، اسكولاری، بكن باوئر و هیدینك. اكنون به این اسامی توجه كنید: هولیه، رانیه ری، مك كلارن، مانچینی، اوگن تالر و كا ماچو.
آن مربیان، همواره با روحیه برتری طلبی خود، قهرمانی و موفقیت را به اردوی تیم هایشان آورده اند اما این مربیان، از آنجا كه خودشان روحیه پیروزی ندارند، تیم های موفقی هم ندارند. بنابراین می توان بخش اعظمی از موفقیت تیم ها را به خواست و اراده مربی و بازیكنان آنها نسبت داد.البته تقدیر را نمی توان در فوتبال نادیده گرفت.
به عنوان مثال تیم ملی ایران در سال ۱۹۹۸ با توسل به تقدیر راهی فرانسه شد اگر آن مرد شرور در اواسط بازی به میانه زمین نمی دوید و تور دروازه ایران را پاره نمی كرد، بازیكنان تیم میهمان از زیر فشار طاقت فرسای استرالیایی ها رهایی نمی یافتند و بازی ۲ برصفر باخته را با تساوی عوض نمی كردند. بله؛ تقدیر هم در فوتبال وجود دارد اما باید بدانیم چه موقع آن را به درستی از شانس و احتمال تمیز دهیم.در مجموع باید گفت اكثر مردم تعریف درستی از شانس ندارند.
وقتی یك مربی به بازیكن خود می سپارد كه پشت هجده قدم به سوی دروازه حریف شوت كند، این احتمال وجود دارد كه توپ پس از برخورد با خط دفاعی حریف راهی دروازه شود. آیا این تیم فرقی ندارد با تیمی كه هیچ ضربه ای به سوی دروازه شلیك نمی كند؟ آیا باید گفت گلی كه آن تیم زده شانسی است؟ نه؛ آن گل حاصل یك تفكر تاكتیكی است. درخصوص شانس در فوتبال می توان ساعت ها حرف زد و سطرها مطلب نوشت اما به همین چند سطر بسنده می كنم.

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.