یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / Sunday, 17 February, 2019

درباره ژاله کهنمویی پور


درباره ژاله کهنمویی پور
▪ متولد ۱۳۲۵ تهران
▪ استاد دانشگاه، نویسنده و مترجم
▪ لیسانس زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه تهران
▪ دانش آموخته، كارشناسی ارشد و دكترا از دانشگاه هوت برتانی رن ـ فرانسه
▪ عنوان پایان نامه كارشناسی ارشد:
ـ «تصویر زن در آثار آندره ژید»
▪ عنوان پایان نامه دكترا:
ـ «مقایسه میان اندیشه و سبك آندره ژید و پل والری از طریق مكاتباتشان»
▪ سمت های اجرایی:
ـ معاونت پژوهشی دانشكده زبان های خارجی
ـ مدیریت گروه زبان و ادبیات فرانسه
▪ مقالات منتشر شده:
ـ «آموزش شعر به جهت تبادل فرهنگی» (۱۳۸۳)
ـ «چند آوایی در متون داستانی» (۱۳۸۳)
ـ «جلوه های زبان شناسی باروك در رمان جدید»
ـ «چه ساختار دستوری را باید به زبان آموزان بیاموزیم؟»
ـ «آموزش زبان فرانسه با اهداف ویژه»
▪ همكاری با نشریه های زیر:
ـ پژوهش دانشكده زبان های خارجی، رشد زبان، مجله دانشكده ادبیات و علوم انسانی تبریز و ...
▪ كتاب های تألیفی و ترجمه شده:
ـ «فرهنگ توصیفی نقد ادبی» (تألیف)
ـ «انواع نوشته های منثور» (تألیف)
ـ «نقد ادبی» (تألیف)
ـ «انواع شعر فرانسه صناعات شعری» (ترجمه)
ـ «تراژدی سیاسی» (ترجمه)
▪ شركت در سمینارها و همایش های داخلی و خارجی:
ـ كنگره بین المللی استادان زبان فرانسه ‎/ آتلانتا
ـ همایش اسطوره و ادبیات ‎/ تهران
ـ همایش نقد ادبی‎/ تبریز
ـ همایش استادان زبان فرانسه ‎/ فرانسه
ـ همایش ترجمه متون ‎/ آرل فرانسه و ...
▪ راهنمایی بیش از ۱۰ پایان نامه كارشناسی ارشد:
ـ «مضمون آب وخاك در آثار كولت»
ـ «نوشتار زن در ادبیات معاصر فرانسه»
ـ «نوشتار خود زندگی نامه ای در آثار آنی ارنو و ...»
روند فزاینده و روبه گسترش ارتباط های انسانی و فرهنگی میان ملت های جهان محققان را برآن می دارد تا در زمینه فرهنگ نویسی دوزبانه دست به انجام اقدام های ارزنده و با ارزشی بزنند. اصولاً فرهنگ نویسی اكنون یكی از شاخه های مهم علوم انسانی است كه مورد توجه بسیار واقع شده است. اهمیت فرهنگ نویسی دوزبانه وقتی بیشتر می شود كه در مورد نقد ادبی به ویژه در زبان فرانسه با آن ادبیات پربارش صورت گیرد. از این رو «فرهنگ توصیفی نقد ادبی» كه با تلاش پیگیر و تحقیقات پربار مؤلفانش از جمله ژاله كهنمویی پور استاد دانشگاه و مترجم زبان فرانسه، صورت گرفته، درخور اهمیت بسیار است.
ژاله كهنمویی پور در كنار نسرین دخت خطاط و علی افخمی، «فرهنگ توصیفی نقد ادبی» را در سال ۱۳۸۱ تدوین و تألیف كرده است.
«فرهنگ توصیفی نقد ادبی» از جمله كتاب هایی است كه بی شك برای پژوهشگران، مترجمان، دانشجویان و همه كسانی كه با ادبیات خارجی و نقد ادبی سروكار دارند، می تواند راهگشا باشد.
ترجمه آثار همواره توانسته افكار انسان ها را به همدیگر نزدیك كرده، آن ها را با افكار، اندیشه ها و نگرش های مردمان و كشورهای دیگر آشنا سازد.
زبان فرانسه با قدمت بسیار و ادبیات پربارش جایگاه ویژه ای دارد. نویسندگان و شاعران فرانسوی در طول تاریخ ادبیات جهان همواره سهم بسیاری داشته اند و چهره های شناخته شده ادبیات فرانسه از بزرگان ادبیات جهان اند. كمتر كسی را سراغ داریم كه به ادبیات علاقه مند باشد و از آثار سارتر دوبووار، كامو، كلود سیمون و.... بهره نگرفته باشد.
از این رو، نقش مترجمان آثار فرانسوی بسیار حائز اهمیت و قابل ستودن است. بی شك، در این مسیر مترجمان بسیاری عمر خود را صرف ترجمه و تدوین آثار ادبی كرده و هر كدام گوشه ای از این دنیای بزرگ را به تصویر كشیده اند. در زمینه ادبیات فرانسه نیز به سبب آشنایی دیرینه ایرانیان با فرهنگ ممالك فرانسه، نقش مترجم نقشی مهم در ارتباط میان دو كشور بوده است و مترجمان مهمی نیز در این فاصله ظهور یافته اند.
ژاله كهنمویی پور از استادان دانشگاه تهران است كه در زمینه ترجمه آثار و گسترش زبان فرانسه در دانشگاه نقش به سزایی داشته و تلاش های بسیاری كرده است.
ژاله كهنمویی پور در سال ۱۳۲۵ در تهران متولد شد. وی دوره ابتدایی و متوسطه را در همین شهر گذراند و چون شاگرد باهوش و موفقی بود، توانست در ۱۳۴۴ در رشته زبان ادبیات فرانسه دانشگاه تهران پذیرفته شود. او در ۱۳۴۹ دوره كارشناسی را با موفقیت به پایان برد و برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت. كهنمویی پور دوره كارشناسی ارشد و دكترا را در رشته ادبیات معاصر فرانسه در دانشگاه هوت برتانی (رن ـ فرانسه) گذراند.
«تصویر زن در آثار آندره ژید» عنوان پایان نامه كارشناسی ارشد اوست كه در سال ۱۳۵۰ از آن دفاع كرد.
«مقایسه میان اندیشه و سبك آندره ژید و پل والری از طریق مكاتباتشان» نیز عنوان پایان نامه دكترای ژاله كهنمویی پور است كه در ۱۳۵۲ در آكادمی رن (دانشگاه هوت برتانی) به دفاع از آن پرداخت. كهنمویی پور پس از پایان تحصیلات، به ایران بازگشت و در ۱۳۶۰ مدیرگروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه تهران شد. وی تا سال ۱۳۷۰ در آن سمت باقی بود و در طول این مدت توانست خدمات شایسته ای را به انجام رساند.
سپس در ۱۳۸۳ به عنوان معاون پژوهشی دانشكده زبان های خارجی مشغول به كار شد و با مجلات مختلفی چون Dialogues et Cultures مجله پژوهش دانشكده زبان های خارجی، پژوهشنامه دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی، مجله رشد زبان، مجله دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشكده تبریز، مجله مدرس در دانشگاه تربیت مدرس و... همكاری و مقالات با ارزش و مفیدی را تألیف یا ترجمه كرد.
از مقالات او می توان به «آموزش شعر جهت تبادل بین فرهنگی»، «چند آوایی در متون داستانی»، «جلوه های زبان شناسی باروك در رمان جدید» و «چه ساختار دستوری را باید به زبان آموزان بیاموزیم» اشاره كرد.
كتاب «تئاتر و شقاوت» ترجمه ای از ژاله كهنمویی پور است كه در سال ۱۳۸۴ توسط نشر قطره وارد بازار نشر شده است. این اثر كه مؤلف آن پیربرونل، استاد برجسته دانشكده پاریس است، نقدی بر تئاتر و شقاوت در تئاتر قدیم و جدید در آثار نمایشنامه نویسانی چون آنتون آرتو، ون كلایست و جان فورد دارد.
در این اثر، كوشش شده برداشتی كه آنتون آرتو در اثرش «تئاتر و همزادش» درباره زبان سحرآمیز تئاتر داشته است، مورد بررسی قرار بگیرد و در مقام مقایسه با دیدگاه های نمایشنامه نویسان دیگر نیز قضاوت شود.
دكتر ژاله كهنمویی پور از استادان فعال و پژوهشگری است كه همگام با كار تدریس، در بسیاری از همایش های مربوط به زبان فرانسه از جمله هفتمین كنگره استادان زبان فرانسه در یونان، كنگره بین المللی استادان زبان فرانسه در آسیا و اقیانوسیه در چین، هشتمین كنگره استادان زبان فرانسه در لوزان سوئیس و نهمین كنگره استادان زبان فرانسه در توكیو شركت داشته است.
از تألیفات وی می توان به «فرهنگ توصیفی نقد ادبی»، «انواع نوشته های منثور» و «نقد ادبی» اشاره كرد. فرهنگ توصیفی نقد ادبی با همكاری نسرین دخت خطاط و علی افخمی تألیف شده است. این فرهنگ گرچه دارای عنوان نقد ادبی است، ولی همه بحث های ادبی اعم از انواع صناعات ادبی، مكتب های ادبی و تاریخ ادبیات را دربرمی گیرد. به این ترتیب در تألیف این كتاب علاوه بر مفهوم خاص نقد كه مبتنی بر نظریه های ادبی است، مفهوم عام و گسترده آن كه نگرش به ادبیات است، نیز مدنظر بوده است.
همچنین هدف اصلی از نگارش این فرهنگ ارائه مجموعه ای از اطلاعات در زمینه ادبیات و نقد ادبی به خوانندگان، بویژه دانشجویان بوده است. از این رو، هم توصیفی و هم تطبیقی است. بدین معنی كه تنها به معادل یابی كوتاه و نارسا اكتفا نشده و توصیف واژه ها با ذكر مثال های متعدد آورده شده است.
از سوی دیگر، مؤلفان تا حد امكان كوشیده اند برای هر واژه نقد در ادبیات فرانسه، معادل تطبیقی آن را (اعم از صناعات ادبی، انواع ادبی و جریانات و مكتب های ادبی) در زبان و ادبیات فارسی بیابند. در «فرهنگ توصیفی نقد ادبی» در مدخل شامل اجزای زیر است:
۱) تعریف و توصیف واژه، همراه با ذكر مثال در متن فرانسوی. در برخی مدخل ها، مثال ها و بخصوص اشعار ترجمه شده است، ولی چون ترجمه بعضی از اصطلاحات یا ابیات شعری برای بیان مطلب و توضیح مدخل ضروری نبوده، تنها به اصل متن اكتفا شده است.
۲) ارائه، معادل های تطبیقی در زبان و ادبیات فارسی
۳) ارائه واژه های مترادف كه بتوان با مراجعه به آن ها توضیحات بیشتری در مورد مدخل به دست آورد.
۴) كتابنامه مربوط به هر مدخل
از دیگر ترجمه های كهنمویی پور می توان به «انواع شعر فرانسه صناعات شعر» و «تراژدی سیاسی كرنی» اشاره كرد. ترجمه كتاب نخست در زمینه شناخت وآموزش صناعات شعر فرانسه گامی مفید بوده است. این كتاب با رعایت اصول نگارشی و ویرایشی، با داشتن نثری سالم و فاخر به دانشجویان علاقه مند كمك می كند تا با صناعات ادبی زبان فرانسه آشنا شوند.
ژاله كهنمویی پور با تسلط كافی بر تاریخ ادبیات فرانسه درباره روابط بسیار نزدیك سیمون دوبوار و ژان پل سارتر می گوید: «آثار سیمون دوبوار به خصوص رمان «ماندران ها» یك سند تاریخی است كه توصیف دقیقی از جریان سیاسی آن ایام را ارائه می دهد. سیمون دوبوار تا آخر عمر به سارتر وفادار می ماند و فعالانه مجله عصر نو را اداره می كند.»
به علاوه، وی تاكنون مسئولیت سه طرح پژوهشی را به عهده داشته است كه عبارتنداز:«واژه نامه توصیفی و تحلیلی نقد ادبی»، «واژه نامه تجزیه و تحلیل گفتمان و آموزش زبان كاربردی در دوره كارشناسی.»
یكی از مهم ترین نكاتی كه در طرح ها و مسئولیت های كهنمویی پور مشاهده می شود پشتكار و همت اوست. او وقتی مسئولیتی را می پذیرد، با عشق و علاقه آن را به پایان می رساند. وی استادی صبور و مهربان است كه حضور پرشمار دانشجویان دركلاس های درس او گواه این امر است. دانشجویان بسیاری از كلاس های او بهره گرفته و تجربه كسب كرده اند. برای این بانوی ارزشمند ایرانی آرزوی توفیق و طول عمر می كنیم.

زهرا طهماسبی

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

لغت‌نامه وطن پرستی

لغت‌نامه وطن پرستی
● مروری بر زندگی و آثار علامه علی اكبر دهخدا
علی اكبر دهخدا در سال ۱۲۹۷ هجری قمری در تهران به دنیا آمد. پدر دهخدا، خانباباخان اهل قزوین بود و پیش از تولد وی به تهران آمده و در این شهر ساكن شده بود.علی اكبر ده ساله بود كه پدرش وفات كرد و دهخدا با سرپرستی مادر به تحصیل خود ادامه داد.یكی از فضلای آن عصر به نام شیخ غلامحسین بروجردی تعلیم دهخدا را عهده دار بود.
دهخدا غالباً عنوان می كرد كه هر چه دارد، بر اثر تعلیم آن بزرگ مرد است.بعدها كه مدرسه سیاسی در تهران افتتاح شد، دهخدا در آنجا به تحصیل پرداخت. به علت همسایگی با مرحوم حاج شیخ هادی نجم آبادی، دهخدا با وجود كمی سن از محضر آن مرد استفاده می كرد و در همان زمان نیز به فرا گرفتن زبان فرانسوی پرداخت و سپس به اروپا رفت و در آنجا زبان فرانسه و معلومات جدید را تكمیل كرد.
بازگشت دهخدا به ایران همزمان با آغاز مشروطیت بود و در آن هنگام وی در انتشار روزنامه صوراسرافیل كه از جراید معروف مشروطیت بود بامیرزا جهانگیرخان صوراسرافیل ومیرزا قاسم تبریزی به همكاری پرداخت.پس از تعطیلی مجلس در دوره محمدعلی شاه، دهخدا با جمعی از آزادی خواهان به اروپا رفت.
در سوییس سه شماره از روزنامه صوراسرافیل را منتشر كرد و سپس به استانبول رفت و در آنجا نیز در انتشار روزنامه «سروش» با آزادی خواهان همكاری كرد.پس از خلع محمدعلی شاه، دهخدا از طرف مردم تهران و كرمان به نمایندگی مجلس برگزیده شد و به درخواست آزادی خواهان به مجلس رفت.
در دوران جنگ جهانی اول دهخدا در یكی از روستاهای چهارمحال بختیاری منزوی بود و پس از جنگ به تهران آمد و از كارهای سیاسی كناره گرفت و به خدمات علمی و فرهنگی مشغول شد و سرانجام در هفتم اسفندماه ۱۳۳۴ هجری شمسی در تهران وفات كرد و در قبرستان ابن بابویه به خاك سپرده شد.
به گزارش شبكه رشد دهخدا در ادبیات عهد انقلاب مشروطه مقامی ارجمند دارد، او با هوشترین و دقیق ترین طنز نویس این عهد بود.او با نثر ویژه ای كه در نوشتن مقالات انتقادی صوراسرافیل به كار برد نمونه ای از نثر طنز و انتقادی فارسی را ابداع كرد. دهخدا هر حادثه ای را دستاویز قرار می داد تا به استبداد بتازد.
نكته مهم در طنزهای دهخدا عشق و علاقه و دلسوزی به حال مردم خرده پا است. دهخدا با نمایاندن جهان تاریك زندگانی، جهت روشن و امیدبخش آن را هرگز فراموش نمی كرد او به بطالت و تنبلی و بی شعوری می تاخت، مقالات طنز آمیز او با امضای «دخو» انتشار می یافت.دهخدا جزو معدود شاعران دوره مشروطیت است كه جهان بینی و جهان نگری روشنی داشت. هرگز دچار احساسات نمی شد و شعار نمی داد.
دهخدا اشعارش را در قالبهای مثنوی، غزل، مسمط، قطعه، دوبیتی و رباعی سروده است.مضامین اشعار او: وطن پرستی، دادخواهی، رسوا كردن ظالمان و حاكمان نالایق و مبارزه با ریاكاری و دورویی است.یكی از ویژگی های شعر دهخدا طنز تلخ و گزنده اوست كه با تحلیل قوی و سرشارش همراه می شود.
یكی از ماندگارترین آثار دهخدا، لغت نامه است. این كتاب، مفصل ترین كتاب لغت در زبان فارسی است و علاوه بر آن اعلام نیز با شرح و تفصیل در آن آمده است. دهخدا برای تالیف این كتاب نزدیك به چهل سال وقت صرف كرد و حدود صد نفر نیز با وی همكاری كردند.خود درباره این كتاب نوشته است: «مرا هیچ چیز از نام و نان به تحمل این تعب طویل جز مظلومیت مشرق در مقابل ظالمین ستمكار مغربی وانداشت. چه برای نان، همه طرق به روی من باز بود و با ابدیت زمان نام را نیز چون جاودانی نمی دیدم؛ پای بند آن نبودم و می دیدم كه مشرق باید به هر نحو كه شده، با اسلحه تمدن جدید مسلح گردد، نه اینكه این تمدن را خوب می شمردم، چه تمدنی كه دنیا را هزاران سال اداره كرد، مادی نبود.»از دیگر آثار به جای مانده از این ادیب و نویسنده برجسته می توان به ترجمه روح القوانین اثر منتسكیو، شرح حال ابوریحان بیرونی، مجموعه مقالات چرند و پرند و امثال و حكم در چهار مجلد اشاره كرد.

وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی