پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ / Thursday, 17 January, 2019

دیدنی های چابهار


دیدنی های چابهار
● روستای تیس
دهكده صیادی تیس در ضلع شرقی و در محدوده منطقه آزاد، در فاصلهٔ ۹ كیلومتری شمال شهر چابهار قرار گرفته است. قدمت آن به ۲۵۰۰ سال قبل می‌رسد و در كتاب‌های فتوحات اسكندر مقدونی به عنوان «تیز» مشهور بوده و به مرور زمان به تیس تبدیل شده است.
تیس قبلاً بندر تجاری فعالی بوده كه به وسیلهٔ مغول‌ها ویران شده است. در دهكده تیس هنوز هم بعضی از آثار ویرانی‌ها برجای مانده است. این روستا پس از چابهار و كنارك، پرجمعیت‌ترین و آبادترین منطقه نوار ساحلی بلوچستان محسوب می‌شود.
● قلعهٔ پرتقالی‌ها
این بنای تاریخی قبل از پاسگاه انتظامی، روبروی جادهٔ تیس، بر روی تپه‌ای در ۹ كیلومتری چابهار قرار دارد و مشرف بر خلیج چابهار، روستا و بندر صیادی تیس است. این قلعه دارای حصاربند قلعه و دو برج است كه در محوطه‌ای به طول ۵۴ و عرض ۲۶ متر ساخته شده است. در ورودی آن كه در حال حاضر قسمتی از سردر و طاق‌های جانبی‌اش باقی مانده، دارای هشتی وسیعی است كه در قسمت شمال شرق قلعه قرار دارد. این قلعه یكی از مستحكم‌ترین قلعه‌های بلوچستان است و در جوار آن، كوهی موسوم به «فیل‌بند» واقع شده است.
● امامزاده سید غلامرسول
در حاشیهٔ شرقی چابهار، بعد از میدان شیلات‌، بنای گنبددار سفید رنگی با قامتی بلند به سبك معماری هندی جلب‌نظر می‌كند، كه قدمت آن به دوران تیموری می‌رسد. این بنا، مدفن یكی از سادات به نام سید غلامرسول است.
● تالاب لیپار
بعد از روستای رمین در ۱۵ كیلومتری چابهار، در مسیر جاده ساحلی چابهار ـ گواتر، تنگه‌ای صخره‌ای مشرف به دره‌ای سرسبز و زیبا قرار دارد كه از بالای آن روستای لیپار در میان سبزه‌زارها پیداست. در میان دو كوه كه فاصلهٔ چندانی با هم ندارند، آب‌بندی ایجاد شده كه آبهای سرگردان اطراف را در خود جمع كرده و به آبگیری به طول ۱۴ كیلومتر تبدیل شده است. در این آبگیر انواع بوته‌ها و درخچه‌های «گز» و «چش» با چشم‌اندازی زیبا، منطقه‌ای بكر با اكوسیستم خاصی را به وجود آورده است. پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، كشیم، حواصیل‌های سفید و خاكستری، طاووسكن، باقرقره، تیهو، جیرفتی، عقاب دشتی، خوتكا و دلینجه زیبایی زایدالوصفی در منطقه به وجود آورده‌اند.
● ساحل صخره‌ای
در كناره‌های دریای‌عمان و در قسمت جنوبی شهرستان چابهار،‌صخره‌های بزرگی در اثر پیشروی آب دریا و فرسایش سنگ‌های رسوبی به وجود آمده كه چشم‌انداز زیبایی را تشكیل داده است. این بخش از سواحل را به خصوص در هنگام غروب آفتاب می‌توان به عنوان یكی از دیدنی‌ترین سواحل جنوبی ایران نام برد، زیرا با دیواره‌های صخره‌ای و مناظر دلنشین مانند آكواریومی طبیعی با انواع ماهی‌ها و زمین هموار،‌ بینندگان را به شگفتی و تحسین وا می‌دارد.
● آلاچیق‌های ساحلی تیس
این آلاچیق‌ها در پلاژ كنار ساحل خلیج چابهار، در مسیر جاده كنارك ـ‌ چابهار است و در ۹ كیلومتری چابهار واقع شده‌اند و به وسیلهٔ جادهٔ ساحلی آسفالته به جاده اصلی متصل می‌شود. این مكان، تفریحگاهی با چشم‌انداز مناسب برای گردشگران محسوب می‌شود و با غذاخوری و چایخانه آمادهٔ پذیرایی از مسافران است.
● گل افشان
در شمال غرب چابهار و در ۲۰ كیلومتری روستای كهیر در دشت وسیعی به همین نام كه در مسیر جادهٔ تنگ ـ‌ گانگ واقع شده است، پدیدهٔ‌ طبیعی گل‌فشان وجود دارد كه نام محلی آن «بولوبولو» است. این پدیده با پرتاب گل و همراه با متساعد شدن گاز از اعماق زمین، نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌كند. این گل‌فشان در سالیان متمادی با پرتاب گل به اطراف خود، تپه‌ای بوجود آورده است كه هیچ‌گونه‌ای از گیاهان در آن رشد و نمو نمی‌كند.
● تمساح پوزه كوتاه
تمساح (كروكودیل) پوزه كوتاه، برجسته‌ترین موجود حیات‌وحش منطقهٔ آزاد چابهار است كه به طور طبیعی در این منطقه زندگی می‌كند. زیستگاه اصلی این تمساح كه به نام محلی، «گاندو» خوانده می‌شود، حدود ۳۸۰ هزار هكتار مساحت دارد كه بخشی از آن در چابهار و بخش دیگری نیز در شهرستان ایرانشهر قرار دارد.
هم اكنون طرحی به نام گاندو در این مناطق در دست اجرا است تا برای نخستین بار در كشور، تمساح پوزه كوتاه،‌ حفظ و تكثیر شود. این نوع تمساح از نادرترین انواع تمساح در جهان است كه در رودخانه‌های سرباز و باهوكلات زندگی می‌كند.
بیشتر این تمساح‌ها در بركه‌های میان راسك و باهوكلات و باتلاق‌های دالگان و كلانی متمركز هستند و تنها تمساح ایران است كه دارای ارزش ملی و بین‌المللی است. طول این جانور تا ۴ متر می‌رسد و در حدود نیمی از كل بدن آن را دم قوی این حیوان تشكیل می‌دهد.


منبع : روزنامه تفاهم

مطالب مرتبط

هر آنچه باید از لرستان بدانید!!

هر آنچه باید از لرستان بدانید!!
استان لرستان سرزمینی زیبا با آب و هوای دلپذیر و محصوردرکوههای مرتفع و صعب العبور است که بین ۴۶درجه و۵۱دقیقه تا ۵۰ درجه و۲۲ دقیقه عرض شمالی درسلسله جبال زاگرس میانی واقع شده است. این استان از شمال به استانهای مرکزی و همدان ,از شرق به استان اصفهان ,از جنوب شرقی به چهار محال وبختیاری ,از جنوب به استان خوزستان و از غرب به استان کرمانشاه و ایلام محدود است.
استان لرستان با مساحت ۲۸۰۶۴ کیلومتر مربع در غرب کشور پهناور ایران واقع و۷/۱ درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده است . این استان با بیش از ۱۶۰۰۰۰۰ نفر جمعیت ۶/۲ درصد جمعیت کشور را دارا می باشد . بنابراین استان لرستان از حیث مساحت و نیز جمعیت رتبه چهاردهم را بین استانهای کشور حائز گردیده است.
استان لرستان دارای ۹ شهرستان ، ۲۵ بخش ، ۱۲ شهر ، ۸۱ دهستان و ۲۸۴۲ آبادی مسکونی می باشد .
وضعیت مناسب اقلیمی و آب و هوایی استان وضعیت مطلوبی جهت رشد و توسعه بخشهای مختلف اقتصادی فراهم کرده است . وجود آثار متعدد باستانی که مؤید سابقة درخشان فرهنگی است همراه با جاذبه های فراوان گردشگری از جمله ویژگیهای ممتاز لرستان می باشند . این استان با مردمی سخت کوش نه تنها در مرزهای داخلی ، که در دوره جنگ تحمیلی نقش اصلی را در ایجاد امنیت برای کشور ایفا نموده است .
به گونه ای این استان علیرغم نداشتن مرز مشترک با عراق دومین استان خسارت دیده از جنگ تحمیلی بوده و تقدیم بیش از ۲۲ هزار شهید و ایثارگر به جمهوری مقدس اسلامی نیز خود به تنهایی مؤید این ادعا می باشد .
استان لرستان دارای اقالیم مختلف و متنوع بوده ، به طوریکه شمال آن با آب وهوای سرد شروع و جنوب آن به اقلیم گرم ختم می شود . تنوع وسیع آب و هوایی در استان شرایطی به وجود آورده که در بسیاری از متون از آن به عنوان شمایی از کشور پهناور ایران اسلامی منهای مناطق کویری یاد کرده اند.
میانگین بارندگی استان ۸/۶۰۶ میلی متر است .
● جمعیت و نیروی انسانی
استان لرستان با دارا بودن ۷/۱ درصد از مساحت کل کشور ، ۶/۲ درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است که از نظر هر دو شاخص رتبه چهاردهم میان استانهای کشور می باشد . این استان بطور کلی ۵/۳ درصد کل شهرستانهای کشور ، ۲ درصد کل شهرها و ۳/۲ درصد از کل جمعیت شهری و ۱/۳ درصد از کل جمعیت روستایی را در خود جای داده است .
● موقعیت طبیعی و جغرافیایی
استان لرستان در غرب ایران بین ۴۶ درجه و ۵۱ تا ۵۰ درجه و ۳ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و ۳۲ درجه و ۳۷ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۲۲ دقیقه و وسعت آن حدود ۲۸۵۵۹ کیلومتر مربع است.
این استان، از شمال به استان های مرکزی و همدان، ازجنوب به استان خوزستان، از شرق به استان اصفهان و از غرب به استان های کرمانشاه و ایلام محدود است
اشترانکوه با ۴۰۵۰ متر ارتفاع بلندترین نقطه استان لرستان است. پست ترین نقطه آن در جنوبی ترین ناحیه استان واقع شده و حدود ۵۰۰ متر از سطح دریای آزاد ارتفاع دارد .
بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۷۵، استان لرستان، دارای ۹ شهرستان، ۱۰ شهر، ۲۰ بخش، ۸۱ دهستان و ۲۸۴۲ آبادی دارای سکنه بوده و مرکز آن شهر خرم آباد است.
شهرستان های استان عبارتند از:خرم آباد بروجرد، الیگودرز، دورود، ازنا، کوهدشت، دلفان، سلسله و پلدختر.
● دین و مذهب
پیش از اسلام آیینها و مذاهب مختلفی در لرستان رایج بود. اولین نشانه های آلیز زروان که گفته می شود دین زرتشت از آن نشأت گرفته در لرستان دیده می شود.
بعدها آیین مهر پرستی در کنار دین زرتشتی در لرستان پدید آمد. همچنین پرستش بانو آناهیتا الهه آبها نیز در لرستان شایع بود. پس از ورود اسلام، مردم لرستان نیز همچون سایر اقوام ایران به این دین آسمانی گرایش پیدا کردند. از قرن هشتم هجری به بعد بتدریج مردم لرستان آیین تشیع را پذیرفتند و هم اکنون لرستان یکی از مناطق مهم شیعه نشین ایران بشمار می آید.
● جاذبه های تاریخی و باستانی لرستان
استان لرستان به لحاظ دارا بودن جاذبه های مختلف گردشگری از مناطق پربار کشور میباشد. تاریخ کهن این سرزمین و یادمانهای بجای مانده از آن مانند قلعه ها، پل ها، سنگ نوشته ها، غارهای مسکونی پیش از تاریخ، غارهای منقوش و . . . همگی جزء بهترین جاذبه های توریستی به شمار می روند.
● جاذبه های خرم آباد
▪ قلعه فلک الافلاک
▪ مناره اجری
▪ سنگ نوشته
▪ گرداب سنگی
▪ پل شکسته
▪ موزه فلک الافلاک
▪ مقبره زیدبن علی
▪ دریاچه کیو
▪ آبشارنوژیان
▪ آبشار سه گانه گریت
▪ بقعه شجاع الدین خورشید
▪ بقعه شاهزاده احمد
▪ مسجد جامع
▪ مقبره بابا طاهر
▪ سراب چنگایی
▪ بازار سرپوشیده
▪ تنگه شبیخون
▪ گردشگاه گوشه
● جاذبه های بروجرد
▪ امامزاده جعفر
▪ مسجد جامع
▪ مسجد امام (سلطانی)
▪ دهکده ییلاقی ونایی
▪ مقبره شاهزاده ابوالحسن
● جاذبه های دورود
▪ امامزاده پیروالی
▪ آبشاربیشه
▪ دریاچه گهر
▪ غار وسراب منو
▪ دره نی گا
▪ سراب رودک
● جاذبه های الیگودرز
▪ امامزاده پیرامام
▪ آبشار آب سفید
▪ آبشارچکان
▪ غار بزنوید
▪ غار تمندر
▪ سراب ماهی چال
▪ سراب گایگان
▪ سردره
▪ طبیعت شول آباد و کیگوران
● جاذبه های ازنا
▪ تونل برفی
▪ دره تخت
▪ امامزاده قاسم
▪ دامنه های اشترانکوه
▪ چشمه قلقلی
● جاذبه های نورآباد (دلفان)
▪ مقبره شاهزاده ابراهیم
▪ تپه حمام
● جاذبه های کوهدشت
▪ شمه گوگردی گراب
▪ چشمه گوگردی خوشاب
▪ چشمه سیاب
▪ دره و غارویزنهار
▪ دره سرطرهان
▪ غار میرملاس
▪ غار بردسفید
▪ قلعه کوگان
▪ قلعه سیله
● صنایع دستی و سوغاتی های لرستان
باتوجه به ترکیب جمعیت عشایری ,روستایی وشهری دراستان و متناسب با نوع فعالیت انهاصنایع دستی نیز متفاوت و متمایز میباشد.اکثر دست ساخته ها و بافته های عشایری و روستایی استان سیاه چادر, قالی , گلیم ,چیت, جاجیم بافی و رنگرزی میباشد.وصنایع دستی شهری استان خراطی,ورشوسازی,نمدبافی ,قالیبافی و گلیم بافی میباشد.که عمده سوغاتی های لرستان راتشکیل میدهند.عسل لرستان که از نظر مرغوبیت و ارزش غذایی در سطح بالایی میباشد یکی دیگر از محصولات سوغاتی لرستان به شمار میرود.

وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
(ویدئو) خوراندن گُل به کودکان گل‌فروش در کرمان!
(ویدئو) خوراندن گُل به کودکان گل‌فروش در کرمان! - فیلمی از کودکان کار و خیابان که از سوی فردی در شهرداری کرمان مجبور به خوردن گل‌هایشان شده‌اند منتشر شده
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.