پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ / Thursday, 19 July, 2018

اقتصاد جهانی


اقتصاد جهانی
اقتصاد جهانی آنقدر نوساختار شده است که هیچ دولتی نمی تواند خود را از لحاظ اقتصادی از نیروهای اقتصاد جهانی حمایت و محافظت کند. نفوذ فراملی، دولت ها را پاره پاره کرده است. آن دسته از ساختارهای درون دولتی که به این تغییرات تن در داده اند باعث شده است تا وابستگی دو سویه محکم تر شود. دولت ها دیگر حتی نمی توانند به تنهایی وظایف اصلی میانجیگری کورپوراتیستی بین سرمایه کار و بین منافع تولید و مصرف را انجام دهند و کارآیی آنها از این لحاظ به طور جدی مخدوش شده است.دولت ملت سرزمینی از حیث داخلی و خارجی چنان تغییر کرده است که بسیاری از نظریه پردازان سیاسی را واداشته تا از اصطلاح جدیدی برای این فرماسیون جدید استفاده کنند.
به همین دلیل آنها دولت جدید را به عنوان اصطلاح جدید در برابر دولت قدیم به کار می برند. بنابراین نظم سیاسی جدید نیازمند سیاست جدیدی است و دموکراسی لیبرالی به عنوان نظم سیاسی دولت ملت سرزمین دیگر نمی تواند تمامی کارکردهای خود را به خوبی انجام دهد و نیاز به بازسازی دارد. دموکراسی دیگر قالب میهنی خاصی را بر تن نمی کند. جهت گیری ها، باورها و ارزش های جدید نیز باعث ساخت بندی جدیدی می شوند. دولت جدید و حکومت جدید باید خود را با این تغییرات سازگار کنند و آنها را بپذیرند.
بنابر این دولت جدید باید خود را با حضور نیروهای فراملی و بین المللی سازگار کند و ظرفیت و توانایی خود را برای پذیرش «دموکراسی جدید» گسترش دهد. «دیوید هلد» و «آنتونی گیدنز» در واکنش به این فرآیندها، به ویژه جهانی شدن ، از «دموکراسی جهان میهنی» صحبت کرده اند. کروچ و مارکواند از دموکراسی گفت و شنودی صحبت کرده اند که به جای آنکه در آن فقط یک نوع آگورای کوچک شکل بگیرد، مبنای آن تجمع جهانی، بازار جهانی، ایده ها، دانش، رسانه ها و پیامدهای جهانی است. اینها مدل هایی هستند که در واکنش به تضعیف دولت- ملت سرزمین شکل گرفته اند.
واقعیت این است که دموکراسی برای آنکه به طور کامل تحقق پیدا کند، باید به اصل عام و جهانشمول در سطح جهانی تبدیل شود. حساسیت جهانی نسبت به دموکراسی می تواند مهم ترین عامل در گسترش و نفوذ آن به شکل سبک و شیوه زندگی مردم باشد. یوگرن هامبرماس در یکی از آثار اخیر خویش با عنوان جهانی شدن و آینده دموکراسی؛ منظومه پساملی تاثیرات جهانی شدن را بر دموکراسی و حوزه عمومی مورد توجه قرار داده است. نگرش جهان شهری هابرماس زائیده دو نیاز مبرم است؛ نیاز به خارج شدن از محدوده تنگ سرزمینی و نیاز به مقابله با مشکلاتی که ابعاد جهانی پیدا می کنند. بحث هابرماس مبتنی بر استدلال درباره عدم کارآیی نظم جهانی وستفالی است.
اینک جهان به سمت و سویی حرکت کرده است که همه شهروندان جهان باید به شکل دموکراتیک و فعال در آن به ایفای نقش بپردازند. او همچنان بر ایده اصلی خود درباره حوزه عمومی به عنوان کانون دموکراسی تاکید دارد ولی این حوزه عمومی می بایست به وسعت جهان شکل بگیرد. هابرماس همچنان بر کارکرد اخلاق گفتمانی و قواعد عام و جهانشمول به عنوان مبنای کردار دموکراتیک تاکید دارد. در منظومه پساملی به صراحت اعلام می کند که «اگر ... شهروندان جهان بخواهند در سطح کره به سازماندهی خود بپردازند و شکلی از نمایندگی انتخابی دموکراتیک بیافرینند برای همبستگی هنجاری خود مبنای دیگری جز خودفهمی حقوق ـ اخلاق ندارند.
برای جامعه ای که می خواهد بدون هرگونه طرد و تنها بر مبنای جذب هستی داشته باشد الگوی هنجاری دیگری غیر از عالم اشخاص اخلاق ـ مکه غایات کانت ـ وجود ندارد. پس تصادفی نیست که «حقوق بشر» یعنی یک هنجار حقوق با محتوای مطلقا اخلاق کل چارچوب هنجاری یک جامعه جهان وطن را تشکیل می دهد. هابرماس در تلاش برای بازسازی نظریه دموکراسی به واسطه پدیده های نوظهوری مانند جهانی شدن از ایده جمهوریخواهی کلاسیم در مقابل نئولیبرالیسم حمایت می کند و این سبک البته دیگر وابسته به اصل سرزمینیت نیست.


منبع : روزنامه کارگزاران

مطالب مرتبط

دولت آمریکا رکورددار بدهی ملی

دولت آمریکا رکورددار بدهی ملی
وزارت دارایی اعلام کرده که بدهی ملی ایالات متحده آمریکا برای نخستین بار در تاریخ این کشور از مرز ۹ هزار میلیارد (۹ بیلیون) دلار نیز گذشته است. «هنری پلسون»، وزیر دارایی آمریکا اواسط سپتامبر در کنگره اعلام کرد، دولت فدرال اول اکتبر مرز قانونی بدهی ملی را که ۸۹۶۵ میلیارد دلار است، پشت سر خواهد گذاشت. و افزود: بنابراین، دولت در قبال وظایفش در وضعیت «نقص فنی» قرار می گیرد! «هنری پلسون» مصرانه از کنگره خواست لایحه قانونی مربوط به افزایش حدود بدهی ملی را به تصویب برساند. و قانونگذاران آمریکایی نیز ماه گذشته با تصویب حدود تازه این بدهی- که ۹.۸۱۵ بیلیون دلار تعیین شده است- به این توصیه عمل کردند.
در طول دوران ریاست جمهوری «جرج دبلیو بوش»، این پنجمین بار است که کنگره حد و مرز بدهی ملی را بالا می برد، که مجموع این رقم به ۳۸۶۵ میلیارد دلار می رسد. مخالفان دموکرات معتقدند که افزایش بدهی کشور نشان از اداره نامناسب سیاست های مالی کنونی دولت دارد. کاخ سفید درخواست های خود را با لزوم تأمین هزینه جنگ های افغانستان و عراق و دیگر شرایط لازم برای امنیت ملی، توجیه می کند.
بدهی ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری «رونالد ریگان» در سال های دهه ۱۹۸۰ به سطح یک هزار میلیارد دلار (یک بیلیون) دست یافت. امروز، خبرگزاری ایتارتاس گزارش می کند که هر شهروند ایالات متحده آمریکا حدود ۳۳ هزار دلار (یا به طور دقیق تر، ۳۲۸۰۰ دلار) بدهی ملی دارد. به عبارت دیگر، چنانچه ۳۰۰ میلیون شهروند ساکن آمریکا کل سرزمین خود را به منظور تسویه این بدهی به فروش بگذارند، مجبور خواهند بود بابت هر هکتار به طور متوسط ۱۰ هزار و ۴۸۲ دلار مطالبه کنند.
هنگامی که مخارج دولت آمریکا از درآمد آن فراتر می رود، بدهی جدیدی به منظور پوشش کسری بودجه پدید می آید. این بدهی معمولا شکل سهام جدید را به خود می گیرد که در بازار آزاد فروخته می شود. معهذا، رزرو فدرال می تواند این بدهی را به وجه نقد، معادل با نرخ سهامی که دولت آمریکا عرضه می دارد، تبدیل و درواقع به دولت وام بدهد، یا به عبارت دیگر این سهام را از دولت خریداری کند. پول به دست آمده در این روند نه تنها شامل دلارهایی می شود که صرفا برای خرید سهام تولید شده اند، بلکه دلارهای بیشتری به وجود می آورد زیرا که پول جدید اکنون در رزرو فدرال شکل دسته چک را به خود گرفته است (که درواقع رقمی ثبت شده در یک حساب و بنابراین، غیرواقعی و موقت است و همین امر سبب افزایش تورم می گردد، چرا که به صورت تصنعی بر حجم پول می افزاید). در چهارچوب ترفندهای «فراکشنال ریزرو بانکینگ» (Fractional Reserve Banking)- که سیاستش تحویل پولی بسیار بیشتر از آنچه در ذخیره دارد به مشتریان است-، این پول جدید که شکل دسته چک را دارد، یک دارایی به حساب می آید که قابل قرض دادن است. اقتصاددانان معتقدند که افزایش حجم نقدینگی چندین برابر رقمی است که در آغاز از افزایش پولی که از گرایش طبیعی مصرف کننده به خرج کردن هر دلار جدید (به جای پس انداز کردن) ناشی می شود، به وجود آمده است.
دولت آمریکا از بدو تأسیس ایالات متحده بدهی داشته است. بدهی های حاصل از جنگ انقلاب و توافقنامه مصوبه ۱۷۸۱ کنفدراسیون ۱۳ ایالت جنوبی آمریکا در زمان جنگ بین شمال و جنوب این کشور (که هرگونه حقی را در ارتباط با این ایالات و شهروندانش از دولت مرکزی سلب می کرد)، در اول ژانویه ۱۷۹۱ به ۷۵ میلیارد و ۴۶۳ هزار و ۴۷۶.۵۲ دلار بالغ می شد. این بدهی ظرف ۴۵ سال بعد باز هم افزایش یافت، در ۸ ژانویه ۱۸۳۵ در دوران حکومت «اندرو جکسون» برای کوتاه مدت به صفر رسید، سپس خیلی زود دامنه آن به میلیون ها دلار گسترش پیدا کرد.
نخستین افزایش چشمگیر و تماشایی این بدهی در پی جنگ های داخلی حاصل گردید. بدین سان، بدهی مزبور که در سال ۱۸۶۰ فقط ۶۵ میلیون دلار بود، در سال ۱۸۶۳ به یک میلیارد و پس از جنگ به ۲.۷ میلیارد دلار رسید. اما، این رقم که تا پایان قرن در نوسان بود، سرانجام در سال های دهه ۱۹۱۰ و اوایل دهه ۱۹۲۰ افزایشی مداوم یافت تا بدانجا که به هنگام شرکت آمریکا در جنگ جهانی اول به ۲۲ میلیارد بالغ گردید.
تدارک و شرکت در جنگ جهانی دوم، ابعاد دیگری به بدهی آمریکا بخشید، به طوری که رقم آن را از ۵۱ میلیارد دلار در سال ۱۹۴۰ به ۲۶۰ میلیارد دلار در پایان جنگ رسانید. پس از این دوران، رشد بدهی دولت آمریکا تا سال های دهه ۱۹۸۰ نزدیک به نرخ تورم باقی ماند و سپس بار دیگر شروع به افزایش کرده، بین سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ به بیش از سه برابر دست یافت. در پایان سال ۲۰۰۵، بدهی خام دولت واشنگتن به ۷.۹ بیلیون می رسید، یا به عبارت دیگر حدود ۸.۷ برابر بدهی سال ۱۹۸۰ شده بود.

وبگردی
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند