جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ / Friday, 20 October, 2017

اقتصاد جهانی


اقتصاد جهانی
اقتصاد جهانی آنقدر نوساختار شده است که هیچ دولتی نمی تواند خود را از لحاظ اقتصادی از نیروهای اقتصاد جهانی حمایت و محافظت کند. نفوذ فراملی، دولت ها را پاره پاره کرده است. آن دسته از ساختارهای درون دولتی که به این تغییرات تن در داده اند باعث شده است تا وابستگی دو سویه محکم تر شود. دولت ها دیگر حتی نمی توانند به تنهایی وظایف اصلی میانجیگری کورپوراتیستی بین سرمایه کار و بین منافع تولید و مصرف را انجام دهند و کارآیی آنها از این لحاظ به طور جدی مخدوش شده است.دولت ملت سرزمینی از حیث داخلی و خارجی چنان تغییر کرده است که بسیاری از نظریه پردازان سیاسی را واداشته تا از اصطلاح جدیدی برای این فرماسیون جدید استفاده کنند.
به همین دلیل آنها دولت جدید را به عنوان اصطلاح جدید در برابر دولت قدیم به کار می برند. بنابراین نظم سیاسی جدید نیازمند سیاست جدیدی است و دموکراسی لیبرالی به عنوان نظم سیاسی دولت ملت سرزمین دیگر نمی تواند تمامی کارکردهای خود را به خوبی انجام دهد و نیاز به بازسازی دارد. دموکراسی دیگر قالب میهنی خاصی را بر تن نمی کند. جهت گیری ها، باورها و ارزش های جدید نیز باعث ساخت بندی جدیدی می شوند. دولت جدید و حکومت جدید باید خود را با این تغییرات سازگار کنند و آنها را بپذیرند.
بنابر این دولت جدید باید خود را با حضور نیروهای فراملی و بین المللی سازگار کند و ظرفیت و توانایی خود را برای پذیرش «دموکراسی جدید» گسترش دهد. «دیوید هلد» و «آنتونی گیدنز» در واکنش به این فرآیندها، به ویژه جهانی شدن ، از «دموکراسی جهان میهنی» صحبت کرده اند. کروچ و مارکواند از دموکراسی گفت و شنودی صحبت کرده اند که به جای آنکه در آن فقط یک نوع آگورای کوچک شکل بگیرد، مبنای آن تجمع جهانی، بازار جهانی، ایده ها، دانش، رسانه ها و پیامدهای جهانی است. اینها مدل هایی هستند که در واکنش به تضعیف دولت- ملت سرزمین شکل گرفته اند.
واقعیت این است که دموکراسی برای آنکه به طور کامل تحقق پیدا کند، باید به اصل عام و جهانشمول در سطح جهانی تبدیل شود. حساسیت جهانی نسبت به دموکراسی می تواند مهم ترین عامل در گسترش و نفوذ آن به شکل سبک و شیوه زندگی مردم باشد. یوگرن هامبرماس در یکی از آثار اخیر خویش با عنوان جهانی شدن و آینده دموکراسی؛ منظومه پساملی تاثیرات جهانی شدن را بر دموکراسی و حوزه عمومی مورد توجه قرار داده است. نگرش جهان شهری هابرماس زائیده دو نیاز مبرم است؛ نیاز به خارج شدن از محدوده تنگ سرزمینی و نیاز به مقابله با مشکلاتی که ابعاد جهانی پیدا می کنند. بحث هابرماس مبتنی بر استدلال درباره عدم کارآیی نظم جهانی وستفالی است.
اینک جهان به سمت و سویی حرکت کرده است که همه شهروندان جهان باید به شکل دموکراتیک و فعال در آن به ایفای نقش بپردازند. او همچنان بر ایده اصلی خود درباره حوزه عمومی به عنوان کانون دموکراسی تاکید دارد ولی این حوزه عمومی می بایست به وسعت جهان شکل بگیرد. هابرماس همچنان بر کارکرد اخلاق گفتمانی و قواعد عام و جهانشمول به عنوان مبنای کردار دموکراتیک تاکید دارد. در منظومه پساملی به صراحت اعلام می کند که «اگر ... شهروندان جهان بخواهند در سطح کره به سازماندهی خود بپردازند و شکلی از نمایندگی انتخابی دموکراتیک بیافرینند برای همبستگی هنجاری خود مبنای دیگری جز خودفهمی حقوق ـ اخلاق ندارند.
برای جامعه ای که می خواهد بدون هرگونه طرد و تنها بر مبنای جذب هستی داشته باشد الگوی هنجاری دیگری غیر از عالم اشخاص اخلاق ـ مکه غایات کانت ـ وجود ندارد. پس تصادفی نیست که «حقوق بشر» یعنی یک هنجار حقوق با محتوای مطلقا اخلاق کل چارچوب هنجاری یک جامعه جهان وطن را تشکیل می دهد. هابرماس در تلاش برای بازسازی نظریه دموکراسی به واسطه پدیده های نوظهوری مانند جهانی شدن از ایده جمهوریخواهی کلاسیم در مقابل نئولیبرالیسم حمایت می کند و این سبک البته دیگر وابسته به اصل سرزمینیت نیست.


منبع : روزنامه کارگزاران

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سریع‌السیر , تیم وزنه برداری جوانان , سرقت اطلاعات آمریکا , یوسف پور , ترامپ÷ , سالن آفتاب , وزیر امور خارجه اتریش , دستاورد هسته‌ای , وداع با شهدای گمنام , پژوهشکده علوم و فنون هسته‌ای , امور اجتماعی استانداری خوزستان , سایت جامع انبارها و نگهداری کالا , لیستی ارائه نمی دهد , مسلح , کمیته انضباطبی , ضریب جینی , ال کلاسیو , عسل کوهی , شناور , راننگی , مادران شاغل , بیماری های مغزی , جیوانی , یوناتن بت کلیا , مراسم 16 آذر , نظام روادید , ابوالقاسم الماسی , صندلی سبز رنگ , کشور هدف , حناح سیاسی , موی بلند , محمد مهدی صفایی , استان حدیده , کمیته‌های نظارتی , ابراهیم توفیق , امادگی تهران , ریس ستاد , بالیوود , ام , دکوراسیون هتل , مسابقه استانی , قتل بن لادن , اهواز -مشهد , مکوندی , حالم خوب است , ولی‌الله سیف , سردار حق طلب , سرشماری وحوش , بیکاری در رشته دانشگاه , نابغه سینما ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
واکسیناسیون و ایندومتاسین , گوید آن دلبر که چون همدل شدی , آزمون‌های توانائی ذهنی (۲) , امام‌زاده جعفر، اصفهان , یا رجلا حصیده مجبنه و مبخله , ما که رندان کیسه پردازیم , مرد سه‌زنه , ابعاد سوانح و حوادث , گوهر مخزن اسرار همان است که بود , آتشکدهٔ گناباد , مراقب باشيد اما دخالت بيجا نکنيد , سایر پل‌‌ها، استان اردبیل , علوم عقلی (۲) , استخراج داده‌ها , رابط توصیف محتوای چندرسانه‌ای‌ها , هورمون‌های تیروئید , اختلالات شناختی مرتبط با HIV-1 , صاحب به حکیم اسبی وعده کرد در تقاضای آن این قطعه را ... , از لعل آبدار تو نعلم برآتشست , عوارض جانبی ,

برخی منابع مهم خبری
tala.ir طلا , vetnews.ir وت نیوز , rasaneh.org رسانه , kojaro.com کجارو , fararu.com فرارو , roydadnews.ir رویداد , ghasednews.ir قاصد , mobile.ir موبایل , azadinews.ir آزادی , honarpress.com هنر پرس , yalasarat.com یالثارات , taghribnews.ir تقریب , armanpress.ir آرمان پرس , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , chn.ir میراث فرهنگی , irandoc.ac.ir مدارک علمی ایران , parsine.com پارسینه , 598.ir 598 , telna.ir تلنا , isna.ir ایسنا , hurrahsport.com هورا , dustaan.com مجله دوستان , farjamnews.com فرجام نیوز , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , indexiran.ir ایندکس ایران , ecofars.com اکوفارس , dolatebahar.com دولت بهار , chidaneh.com چیدانه , kharazmi.org خوارزمی , parstourism.ir پارس توریسم ,

وبگردی
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست - فیلم - کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار این ویدئو شایعه کرده اند فردی که کنار دونالد ترامپ ایستاده، ملانیا نیست و بدل او است.
اخاذان خیابانی که پلیس با آنها کاری ندارد !
اخاذان خیابانی که پلیس با آنها کاری ندارد ! - با وجود آنکه همه دستگاه ها اعم از پلیس و شهرداری فعالیت پارکبانان را غیر قانونی می دانند، این افراد همچنان به دریافت پول غیرقانونی از مردم اقدام می کنند.
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند - کارخانه ایران خودروی مشهد در۶۰کیلومتری جاده مشهد به نیشابور و در منطقه‌ای به نام شهر جدید بینالود قرار دارد. این کارخانه دارای خطوط تولید بدنه، رنگ، تزئینات و تکمیل کاری است و در زمینی به مساحت ۷۳۰هکتار با هدف تولید۱۰۰هزار دستگاه خودروی سواری در سال ۱۳۸۷ آغاز بکار کرده است.
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
    پربازدیدها