چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ / Wednesday, 17 January, 2018

جست وجو در اینترنت


جست وجو در اینترنت
با وجود بیش از چند میلیارد صفحه در اینترنت، پیدا كردن پایگاه های موردنظر و جست وجو در اینترنت كار بسیار دشواری به نظر می رسد. ولی خوشبختانه پرتال هایی به نام موتور جست وجو ایجاد شده كه به اینترنت كمی نظم می دهد.
یكی از ضروریات پژوهش در اینترنت، توانایی یافتن سایت های دلخواه با استفاده از موتور جست وجوست. به این نكته توجه كنید كه برای پیدا كردن یك سایت در موتورهای جست وجو خود را به جای طراحان آن سایت بگذارید و از كلماتی استفاده كنید كه احتمال دارد آنها برای معرفی سایت استفاده كرده باشند. نحوه رتبه بندی سایت ها در موتور جست وجوی گوگل - كه محبوب ترین موتور جست وجو بین كاربران اینترنت در دنیاست - به این صورت می باشد كه چنانچه سایت های دیگر، شما را به عنوان یك منبع در سایت خود معرفی كرده باشند، گوگل سایت شما را در فهرست خود قرار می دهد. هر چه تعداد این معرفی ها - كه به صورت ابرمتن (hypertext) یا ابر ارتباطند (hyperlink) - بیشتر باشد، در رده های بالاتر نتیجه ها قرار می گیرید، بدین ترتیب این موتور جست وجو از برخی سوءاستفاده های قرار گرفتن در رده های بالای نتایج جلوگیری می كند.
● عملكردهای جست وجو
اگر به دنبال متنی دو كلمه ای هستید، مثل hydrolic pumps چنانچه این دو كلمه را به صورت ساده در موتور جست وجو وارد كنید، این دو كلمه را به صورت مستقل جست وجو خواهد كرد و هر صفحه ای كه شامل این دو كلمه باشد (حتی اگر كلمات جدا از هم باشند)، به عنوان یك نتیجه برای شما ارسال خواهد كرد. یعنی اگر در صفحه ای كلمه water pump و hydrolic wheels آمده باشد، این صفحه یا سایت به عنوان نتیجه به شما معرفی می شود كه در اصل هیچ ربطی به درخواست شما ندارد. برای جلوگیری از این مشكل باید كلمه یا جمله درخواستی را بین علامت نقل قول قرار دهید.
علامت + قبل از هر كلمه، بدین معناست كه آن كلمه حتما باید در جست وجو وجود داشته باشد. مطمئن شوید كه در گوگول یك فاصله قبل از علامت مثبت بگذارید.
علامت - قبل از هر كلمه به این معناست كه اگر آن كلمه در صفحه وجود دارد، آن صفحه از نتایج جست وجو حذف شود. مطمئن شوید كه در گوگل یك فاصله قبل از علامت منفی بگذارید.
مثلا اگر به دنبال بانك های بین المللی هستید، به جز در منطقه خاورمیانه، جست وجو را به روش زیر انجام دهید:
+International banks -Middle East
كلمه AND بین دو كلمه، نشان می دهد كه همه كلمات در یك صفحه وجود داشته باشند، مثلا washing And machines And Italy می تواند جست وجو خوبی برای تولیدكنندگان ماشین رختشویی در ایتالیا باشد.
كلمه OR بین دو كلمه سبب می شود كه هر كدام از آن كلمات كه در صفحه موجود باشند، صفحه به عنوان نتیجه ارسال شود. مثلا اگر به دنبال خرید خودرو بی.ام.و هستید و نو یا دست دوم بودن آن اهمیتی ندارد، بهترین حالت جست وجو این است:
BMW (new OR used)
علامت () برای محدود و مشخص كردن اطلاعات به كار می رود. مثلا برای خرید لوازم خانگی از اروپا یا امریكا، متن جست وجو باید به صورت زیر باشد:
(household AND products) (North America OR Europe)
چنانچه بخواهید علاوه بر عبارت مورد نظرتان، مترادف های آن را هم در گوگل جست وجو كنید، علامت ~ را بدون فاصله قبل از عبارت مورد جست وجو قرار دهید. مثلا اگر به دنبال واقعیت هایی درباره غذا و تغذیه و اطلاعات آشپزی هستید، بهترین حالت جست وجو به صورت زیر است:
~food ~facts
كلمه NOT قبل از هر كلمه مانند علامت - عمل می كند.
در برخی از موتورهای جست وجو می توانید مشخص كنید كه اگر دو كلمه نزدیك هم قرار دارند به عنوان نتیجه ارایه شوند. در حالت معمولی اگر به دنبال زcountry houseس هستید، چنانچه كلماتی بین این دو قرار گرفته باشند مثل country cottage house، موتورهای جست وجو آن را به عنوان نتیجه ارایه نمی دهند. برای این كه بتوانید مشخص كنید كه به دنبال جمله یا كلماتی هستید كه امكان دارد بین شان كلمه دیگری نیز وجود داشته باشد، می توانید جست وجوی خود را با علامت های (w) یا (n) انجام دهید، مانند:
country (w) house یا country (n) house
موتورهای جست وجو از علایم مختلف برای جست وجو استفاده می كنند، به عنوان مثال برای این كه بتوانید در یك جست وجو، مقالاتی درباره كودك یا كودكان بیابید، می توانید جست وجو را به صورت child* انجام دهید. با این كار هم كلمه child و هم كلمه children را جست وجو كرده اید. موتورهای جست وجوی hotbot، go و altavista از علامت * استفاده می كنند.
● تقسیم بندی موتورهای جست وجو در اینترنت
موتورهای جست وجو در واقع وب سایت هایی حاوی بانك های بزرگ اطلاعاتی هستند. زمانی كه شما با یك موتور جست وجو به جست وجوی اطلاعات می پردازید، در واقع در اینترنت جست وجو نمی كنید، بلكه در بخش كوچك و یا بزرگی (بسته به نوع موتور جست وجوی به كار گرفته شده) از بانك اطلاعاتی آن جست وجو می كنید. موتورهای جست وجو را براساس ساختار آنها اعم از ساختار ظاهری، نحوه عملكرد و ویژگی های كاربردی آنها می توان به انواع زیر تقسیم كرد:
۱) search engine:
موتور جست وجوی معمولی كه تنها دارای یك كادر جست وجو (search box) و دكمه شروع جست وجو (go یا search) است.
۲) directory list یا directory:
موتور جست وجویی كه علاوه بر كادر جست وجو دارای یك فهرست از قبل تعیین شده برای طبقه بندی موضوعات مورد جست وجو است كه معمولا از حرف A تا Z مرتب شده اند، نظیر www.hotbot.com.
۳) portal:
نوع تخصصی directory list كه علاوه بر جست وجو از طریق كادر جست وجو و ارایه فهرست های جست وجو، معمولا سرویس هایی نظیر پست الكترونیك، سبد خرید از طریق اینترنت و سرویس های ویژه دیگری مثل تلفن از راه دور را نیز ارایه می كند، نظیر www.yahoo.com و www.google.com.
۴) people finder:
نوع تخصصی موتورهای جست وجو كه به جست وجوی افراد می پردازند. نظیر www.۵۵۵-۱۲۱۲.com.
۵) meta search engines:
ابرموتورهای جست وجو معمولا بیش از چندین موتور جست وجو را در هر بار می یابند و نتیجه را بسته به نوع موتور، در یك پنجره یا به طور مستقل برای هر موتور جست وجو نشان می دهند. مثلا سایت www.mamma.com و www.qbsearch.com معمولا نتایج را در یك پنجره و سایت www.All۴one.com نتایج را پس از عمل جست وجو در چهار قسمت مجزا به كاربران ارایه می كند.
● جست وجوی موثر
درخصوص استفاده از عملكردهای +، -، or و * و نیز ز ز برای بالا بردن دقت جست وجو در مقاله قبل مطالبی ارایه شد. اگر به دنبال كلیات جست وجو و روش های آن در اینترنت و یا فهرست موتورهای جست وجو و ابرموتورهای جست وجو و خلاصه مجموعه ای از دستورالعمل ها و آدرس های مفید برای جست وجو در اینترنت هستید به آدرس زیر مراجعه كنید:
http://dir.yahoo.com/computers-and-internet/internet/world-wide-web/searching-the-web/
در صورتی كه مركز اصلی جست وجو و فهرست موتورهای جست وجو را می خواهید به آدرس www.searchengineguide.com مراجعه كنید و براساس كلمات كلیدی موردنظرتان، موتور جست وجوی مناسب را بیابید. فراموش نكنید كه سایت یاد شده به دنبال كلمات كلیدی شما نمی گردد، بلكه موتورهای جست جوی مناسب برای كلمات كلیدی شما را ارایه می كند. می توانید یك یا چند تای آنها را انتخاب كرده و سپس به جست وجو بپردازید. سایت مناسب دیگری كه تقریبا مشابه سایت قبلی است www.internets.com می باشد كه براساس كلمات كلیدی مورد نظر شما موتورهای جست وجوی مناسب را فهرست می كند. جست وجو در اینترنت یك هنر است بخش عمده آن براساس تجربه كار به دست می آید. هیچ منبع مشخصی این هنر را به شما نخواهد آموخت، ولی كلیات آن را می توانید با خواندن بخش help هر موتور جست وجو بفهمید و احتمالا نكات مشتركی بین موتورهای جست وجوی مختلف خواهید یافت. بنابراین مراجعه به help هر موتور جست وجو را فراموش نكنید. همچنین به یاد داشته باشید كه موتورهای جست وجو یك ماشین بیشتر نیستند. پس بهتر است كلمات كلیدی خود را تا حد امكان به كمیت نزدیك كنید (quantity) و از به كار بردن كلمات كلیدی كیفی (quality) اجتناب كنید. مثلا به جای اصطلاح best sellers از top ۱۰ sellers استفاده كنید.


منبع : روزنامه جوان

مطالب مرتبط

آیا Yahoo کاربران ایرانی را تحریم کرد؟!


آیا Yahoo کاربران ایرانی را تحریم کرد؟!
ایران کشوری ست که از ورود اینترنت به آن تقریبا پانزده سال می گذرد و برآورد می شود از هفتاد میلیون نفر جمعیت آن ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ نفر کاربر اینترنت داشته باشد. این جمعیت بیشتر مربوط به قشر جوان ایرانیان با رده سنی هجده تا بیست و هشت سال است.
برخی معتقدند ایران را می توان به عنوان یکی از بیشترین ترافیک سازان در خاورمیانه برای Yahoo دانست که در تحقیقات اخیر یکی از بخش های دولتی ایران مشخص شد از این تعداد کاربر ۸۵% آنها از سرویس ایمیل این سرویس دهنده پر قدرت استفاده می کنند.
حرکت اخیر خبر ساز وب پورتال مشهور Yahoo در ایران حذف نام این کشور از فرم ویژه ثبت نام عضویت خود بوده است که واکنش های قابل توجهی را نیز در بین کاربران اینترنت ایران به همراه داشته است....
کلمات کلیدی: آیا Yahoo کاربران ایرانی را تحریم کرد؟! مدتی ست که این واکنش ها چه به صورت گذرا و چه به صورت برنامه های اختصاصی در برنامه های رادیویی و تلویزیونی به چشم می خورند و از طرف دیگر برخی مطبوعات کاغذی و مطبوعات آنلاین ستون های ویژه ای برای این امر در نظر گرفته اند. یا حتی وب سایت هایی اختصاصی جهت اعتراض محترمانه به این اقدام راه اندازی شده اند.
● اماا آیا واقعا این نشانی از شروع یک تحریم اینترنتی بر علیه ایران ست؟!
ایران که خود از سطح سرویس دهی پائین اینترنتی و علم IT رنج می برد تا بحال سرویس دهنده ای مشابه Yahoo را با ماهیت ایرانی به چشم ندیده است و نهایت قدرت وبی آن در چند سرویس ارائه دهنده وبلاگ معمولی، سایت های دوستیابی و چند سایت خبری بخش دولتی و خصوصی خلاصه می شود. که این امر سبب تصدیق آخرین تحقیقات شرکت تجارت الکترونیک آناهیتا مبنی بر احساسی بودن اعتراضات اخیر ایرانیان به این اقدام مورد بحث Yahoo ست.
همانگونه که گفته شد بیشتر کاربران اینترنت در ایران در رده سنی جوانان قرار دارند و با توجه به تحقیقات اخیر مشخص شد که حرکت اعتراضی این کاربران اگر چه کاملا آرام و محترمانه بوده است اما اقدامی احساسی و بی دلیل است!
در تمامی این اعتراضات به صورت متحد دائما از پیشینه تاریخی ایران نام برده شده بود و معترضین انتظار داشتند Yahoo با در نظر گرفتن این سابقه طولانی تاریخی و وجود افرادی چون پادشاه کوروش موقعیت قبلی را در اختیار ایشان قراردهد، حال آنکه Yahoo تنها نام ایران را از بین نام کشورهایی که مشمول دریافت خدمات از این سرویس دهنده بوده اند را حذف کرده است و هنوز هیچ اقدامی برای جلوگیری از IP های Routing شده از ایران به منظور خودداری از سرویس دهی به کاربران مقیم این کشور صورت نپذیرفته است.
البته این در حالی ست که گمان می رود Yahoo این کار را در کمال رضایت انجام داده است و بر خلاف اعتراضات متعدد و بعضا شدید برخی ایرانیان حتی خود را موظف به پاسخگویی ایشان نمی داند.
پس واقعا جریان چیست؟ آیا به عقیده برخی از معترضین این شروع یک تحریم است؟ آیا Yahoo از تحریم یکباره ایرانیان هراسی داشته است که از حذف نام آن شروع کرده است؟ اگر چنین باشد آیا دلیل آن یک موج رسانه ای مضر برای Yahooو دولت آمریکا ست یا آنکه منفعتی از طرف کاربران ایرانی برای وب پورتال Yahoo وجود دارد؟
معمولا یک تحریم اینترنتی را می توان بسته به آن دانست که یک سرویس دهنده همانند Google که دو سال پیش چنین حرکتی را انجام داد IP هایی را که از ایران Routing می شدند را در مورد دسترسی برای دانلود بسته نرم افزاری خود محدود کرده بود. و البته محدودیتی برای مابقی سرویس های Google و مخصوصا موتور جستجوگر آن در مورد کاربران ایرانی به وجود نیامد و در طی این مدت دو سال نیز هیچ اقدام خاص دیگری صورت نپذیرفت.
آنچه از این پیشینه Google و برخی سرویس دهندگان دیگر می توان نتیجه گیری کرد این است که شروع یک تحریم اینترنتی نه از حذف نام آن کشور از لیست ثبت نام بلکه از اقدامی جدی تر چون مسدود سازی IP ها شروع می شود که Yahoo در هیچیک از ابعداد مرتکب چنین عملی نشده است و منطقا بعید می رسد که در هیچ شرایط و زمانی اقدام به انجام دادن چنین عملی نماید چرا که فارغ از خود کاربران ایرانی، هر ساله تعداد بسیار زیادی توریست از کشور های آسیایی، اروپایی و آمریکایی وارد ایران می شوند که در صف کاربران مهمان اینترنت این کشور قرار می گیرند و با هرگونه اقدام تحریمی، دست این شهروندان توریست غیر ایرانی تا زمان اقاماتشان در ایران برای استفاده از ایمیل خود، خواندن مقالات، جستجوی رفرنس ها و وبسایت های دیگر و ... بسته می ماند.
تقریبا دو سال پیش و همزمان با تحریم Google و چندین وب سایت دیگر بر علیه ایران در مورد ارائه برخی از سرویس ها این مسئله نیز مطرح بود که سرویس دهندگان عظیمی چون Yahoo که کاربران ایرانی کوچکترین سود تجاری را به صورت مستقیم برای آنها در نظر ندارد ممکن است برخی کم لطفی ها را در مورد کاربران این کشور انجام دهند که البته در چهارچوب رفتار حرفه ای این عمل از هر حیث محکوم است. اما به هر حال این اقدامی ست که صلاحیت آنرا شرکت های ارائه دهنده خدمات تائید و یا رد می کنند.
منطقا شاید بتوان این تحریم ها و بعضا کم لطفی های اخیر Yahoo را به مواردی چون عدم سودرسانی مستقیم کاربران ایران به آنها و هزینه بردار بودن سرویس دهی به شمار کسیری از کاربران بی فایده، عدم استفاده صحیح و مفید کاربران این کشور از اینترنت و نقض صریح کپی رایت دانست.
نهایتا سوالی که مطرح می شود چیزی نیست جز اینکه آیا اگر ایران با وجود پتانسیل های فراوان تجاری در زمینه IT که خیلی ها به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده اند اگر سرویس دهنده ای مشابه Yahoo را داشت جوانان این کشور تا این حد از عملکرد اخیر Yahoo احساساتی و خشمگین می شدند؟
جمع بندی این تحلیل ها می تواند نشان دهد که ایران کشوری ست تشنه سرمایه گذاری های کلان تجاری در زمینه IT و ICT که به هر دلیل استعداد ها و توانایی های آن تا به کنون ناشناخته باقی مانده اند!

وبگردی
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز - این اتفاق بیشتر از هر موضوع دیگری سبب شد تا مردم یاد خاطرات سال ۸۸ بیفتند؛ آن زمانی که یک فرد با به زبان آوردن سخنانی ناشایست و بدون تفکر، مردمی را که برای بیان خواسته‌های‌شان به خیابان‌ها آمده‌ بودند، خس و خاشاک خواند و سبب شعله‌ور شدن آتش شد.
عدالت با  6 دلار در سال!
عدالت با 6 دلار در سال! - فیلم - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید با کنایه به واریز سود سهام عدالت گفت: به خارجی ها نگوییم این سود سهام عدالت ماست، بگوییم ما روز شش دلاری مزگان داریم.
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما - اگر از همه این ابهامات در خصوص مالکیت این کشتی که بگذریم، مهم‌ترین سوالی که این روز‌ها مطرح است، به آتشی باز می‌گردد که ظاهرا قرار نیست خاموش شود و یک هفته است که می‌سوزد. حریقی که اگر نبود حادثه پلاسکو، ممکن بود آن را ناشی از بزرگ بودن سانچی و حجم زیاد بارش بدانیم یا برعکس، از ناتوانی اطفاکنندگان در این ماجرا گلایه سردهیم، اما حالا به شکل گیری ابهامی بزرگ‌تر منجر شده...
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است - خانم مسئول انتظامات جلوی درمانگاه بیمارستان بقیه‌الله ایستاده، جلوی زنان مانتویی را می‌گیرد و با گرفتن کارت شناسایی به آنها چادر می‌دهد. خیلی از زنان اینجا قبل از ورود به بیمارستان مانتویی هستند اما با گذشتن از در ورودی چادری می‌شوند.
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد - ممکن است دود وارد محیط ایزوله ای شود که احتمالا دریانوردان در آنجا حضور دارند، پرسیده ایم چرا نجاتشان تا این حد طولانی شده است؟ گفته می شود چینی ها کم کاری می کنند ناراحتم از اینکه وقتی کشتی چینی تصادف کرد همه سرنشینان آن سالم هستند اما کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس)
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس) - سرانجام بعد از مدت ها سکوت درباره این که آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی برای درمان به کدام کشور رفته است، خبرگزاری اهل بیت(ع) از درمان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آلمان خبر داد و نوشت:
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها