یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Sunday, 20 May, 2018

چگونگی انتخاب رئیس جمهور در آمریکا


چگونگی انتخاب رئیس جمهور در آمریکا
مباحثی كه پیرامون انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ آمریكا پیش آمد سبب شد كه بسیاری روش گزینش رئیس جمهور در این كشور را زیر سوال ببرند. در عین حال خیلی از گروههای داخلی و خارجی با هدف پاسخ به این پرسش كه آیا «سیستم الكتورال» به ویژه در جهان امروز معقول است یا نه این سیستم را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
● سیستم الكتورال چیست
انتخابات ریاست جمهوری آمریكا هر چهار سال یك بار و در روز سه شنبه پس از نخستین دوشنبه ماه نوامبر برگزار می شود. اما در این روز رئیس جمهور و معاونش از طریق آراء مستقیم مردم آمریكا انتخاب نمی شوند. بلكه در واقع در بیش از یك ماه بعد و در ماه دسامبر توسط «گروه انتخاب كنندگان» (الكتورال كالج) برگزیده می شوند.
«گروه انتخاب كنندگان» كه هر كدامشان «الكتور» خوانده می شوند توسط مردم هر ایالت و در همان سه شنبه ماه نوامبر (انتخابات عمومی) برگزیده می شوند. رای این افراد «رای الكتورال» نامیده می شود. تعداد افراد این گروه با مجموع عدد وكلای مجلس نمایندگان هر ایالت (حداقل یكی) به علاوه دو سناتور (در همه ایالتها یكسان) برابر است.
تعداد كل افراد «گروه انتخاب كنندگان» در سطح كشور ۵۳۸ نفر ( به تعداد ۴۳۵ وكیل مجلس نمایندگان، به اضافه تعداد ۱۰۰ سناتور، به علاوه ۳ رای الكتورال واشنگتن دی سی ) می باشد. بنابراین حداقل ۲۷۰ تن از «الكتور» ها باید به یك نامزد رای بدهند تا وی بتواند به مقام رئیس جمهوری آمریكا و یا معاونت وی دست پیدا كند.
در آمریكا هر یك از دو حزب اصلی برای هر ایالت به تعداد آراء الكتورال، «الكتور» نامزد می كنند. گرچه روش دو حزب برای نامزد كردن این «الكتور»ها یكسان نیست اما این نامزدها معمولا در اجلاس سراسری این دو حزب و یا توسط كمیته مركزی احزاب در ایالات انتخاب می شوند. وقتی مردم در انتخابات عمومی ماه نوامبر به پای صندوقهای رای می روند در واقع به «الكتور» های ایالت خود رای می دهند. با این همه بر اساس قانون در بیشتر ایالتها الزامی وجود ندارد كه این «الكتور» ها به نامزدی كه اكثریت آراء را كسب كرده رای بدهند. به همین دلیل افرادی كه از سوی هر حزب نامزد می شوند (كه «الكتور» باشند) معمولا اشخاصی هستند كه یا در حزب صاحب مقام هستند و یا بستگیهای طولانی مدت با حزب دارند. این امر از آن جهت لحاظ می شود كه اطمینان حاصل گردد كه آنها در صورت انتخاب شدن به نامزد مورد نظر حزب مربوطه رای می دهند.
بنابراین روند انتخاب رئیس جمهور و معاون وی در آمریكا گزینشی غیر مستقیم است. به این معنی كه در دسامبر یعنی ماه پس از انتخابات عمومی، «الكتور» هایی كه در هر ایالت برگزیده شده اند در مراكز ایالات گرد هم می آیند تا با رای خود رئیس جمهور و معاون وی را تعیین كنند. در ماه ژانویه پس از آن نیز مجلس نمایندگان برای تایید نتایج انتخابات تشكیل جلسه می دهد. دو دلیل عمده برای برگزیدن «سیستم الكتورال» درایالات متحده وجود دارد. نخست این كه بنیانگذاران آمریكا انتخابات مستقیم توسط مردم را در برابر سوء استفاده و فساد آسیب پذیر می دانستند. در آن هنگام این دیدگاهی غیر معمول نبود و از منظر بسیاری از افراد دمكراسی «حكومت توده های ناآگاه» تلقی می شد. امروزه این استدلال دیگر ارزشی ندارد.
دومین دلیل كه تا امروز نیز موجه باقی مانده این است كه «سیستم الكتورال» در روند انتخابات به ایالتهای كم جمعیت تر بهای بیشتری می دهد. مثلا كالیفرنیا با جمعیت تقریبی ۳۵ و نیم میلیونی خود، ۵۵ رای الكتورال دارد كه به این مفهوم است كه در ازای هر ۶۴۵ هزار نفر ۱ رای الكتورال وجود دارد. اما آلاسكا كه كل جمعیتش ۶۵۰ هزار نفر است دارای ۳ رای الكتورال می باشد. یعنی در این ایالت در ازای هر ۲۱۷ هزار نفر ۱ رای الكتورال وجود دارد. به سبب این روش انتخابات است كه لزومی ندارد نامزدهایی كه به ریاست جمهوری و معاونت وی برگزیده می شوند همیشه از اكثریت آراء انفرادی رای دهندگان (پاپیولار ووت) برخوردار باشند.
این دقیقا همان موردی بود كه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ آمریكا پیش آمد و جرج بوش و دیك چینی با كسب اكثریت آراء الكتورال و نه اكثریت آراء انفرادی رای دهندگان (پاپیولار ووت) به مقام خود دست یافتند. در آمریكا یك شق غیرمعمول دیگر نیز وجود دارد. این زمانی است كه در آن هیچیك از نامزدها اكثریت رای الكترول ها را به دست نمی آورد و هر یك ۲۶۹ رای كسب می كنند. در این صورت مجلس نمایندگان به منظور انتخاب رئیس جمهور تشكیل جلسه می دهد. در چنین حالتی هر ایالت تنها یك رای دارد كه مجموع آراء را به ۵۰ می رساند. معاون رئیس جمهور در سنا انتخاب می شود و هر یك از ۱۰۰ سناتور دارای یك حق رای می باشد. اگر مجلس نمایندگان نتوانسته باشد تا روز سوگند یاد كردن رئیس جمهور فردی را برای این مقام برگزیند معاون رئیس جمهور منتخب سنا وظایف رئیس جمهور را تا زمانی عهده دار می شود كه وی برگزیده شود.
در صورتی كه سنا هم نتوانسته باشد تا آن روز معاون رئیس جمهور را برگزیند تا زمانی كه مجلس نمایندگان و مجلس سنا بتوانند تصمیم خود را بگیرند رئیس مجلس نمایندگان به عنوان رئیس جمهور انجام وظیفه خواهد كرد.
موكول شدن انتخاب رئیس جمهور به مجلس نمایندگان در تمام تاریخ این كشور تنها یك بار در سال ۱۸۲۴رخ داد. در آن سال جان كوئینسی آدامز به ریاست جمهوری برگزیده شد. این در حالی بود كه وی در انتخابات نه اكثریت آراء انفرادی رای دهندگان (پاپیولار ووت) را به دست آورده و نه آراء الكتورال بیشتری كسب كرده بود. لذا می توان دید كه گرچه سیستم انتخابات در آمریكا خیلی پیچیده است ولی در واقع در انتخابات رییس جمهور، توازن قدرت بین ایالت ها را تضمین می كند.


منبع : روزنامه جوان

مطالب مرتبط

ماراتن کاخ سفید

ماراتن کاخ سفید
در نگاهی به تاریخ دموکراسی امریکا متوجه خواهیم شد که دموکراسی امریکا بعد از دو قرن آن هم بر مبنای مقتضیات متعددی چون وجود صدها سال سرمایه داری، ایده های گرایش به قانون اساسی و سکولاریسم و... شکل گرفته است که البته هر کدام روند مشقت بار و دشواری را به همراه خود داشته است. اگرچه امریکا امروز از دستاوردهای اقتصادی و فناوری و سیاسی و بین المللی برخوردار است و پیروزی ها و موفقیت های بزرگی را در تاریخ به نام خود ثبت کرده اما اینک با بحران های جدی داخلی، امنیت ملی و جهانی روبه رو است.
دوتوکویل فیلسوف و جامعه شناس برجسته فرانسوی که مدت ها در امریکا زندگی کرده است، در کتاب «دموکراسی در امریکا» مطلبی بیان می کند تحت این عنوان که بروز اعتراضات اجتماعی در اروپا و برخی کشورهای دیگر به انقلاب های اجتماعی تبدیل می شود و در امریکا نیز تمام اعتراضات اجتماعی در انتخابات تجلی پیدا می کند و اکنون می توان این حساسیت و این اعتراضات را در عرصه جهانی نیز ملاحظه کرد. نکته مهم دیگر این است که در دو دهه اخیر و در پی حوادث مختلفی که رخ داده این امر مشخص شده است که مردم امریکا به دنبال اصلاح و تحول اساسی در سیاست داخلی و خارجی هستند. قبل از اینکه به بررسی لایه های مختلف اجتماعی در امریکا بپردازیم و نگاهی بین المللی و بیرونی به امریکا داشته باشیم لازم است که بدانیم ۴ نوامبر ۲۰۰۸یکی از سرنوشت ساز ترین روزهای سیاسی هم امریکا و هم جهان است و باید بدانیم که صندوق های رای با چه خواسته های داخلی و خارجی روبه رو است. آنچه در بعد داخلی امریکا مهم است مسائلی چون اقتصاد، بهداشت، درمان، اشتغال و امنیت ملی است، اگرچه اولویت های هر ایالت با دیگری متفاوت است. به طور مثال در برخی ایالت ها، مهاجرت و در برخی دیگر که تعداد روشنفکر ها در آنها بیشتر است مسائلی چون سقط جنین و سلول های بنیادین مد نظر قرار می گیرد.سیاست خارجی امریکا با مسائلی نظیر روابط فراآتلانتیکی، موشک های بالستیک، روسیه، توسعه اقتصادی فزاینده چین، بحران دموکراسی در خاورمیانه، مسائل عراق، افغانستان، فرآیند صلح اعراب و اسرائیل، لبنان، ایران و پاکستان پیوند خورده است و هر کدام از این مسائل می تواند در انتخابات ریاست جمهوری امریکا نقش داشته باشد؛ همانگونه که ایران طی سه دهه اخیر در تمامی انتخابات های ریاست جمهوری امریکا یعنی کارتر، ریگان، بوش پدر، کلینتون و بوش پسر تاثیر گذار بوده است.
من در اینجا در پی این نیستم که وارد بحث سیستم انتخاباتی امریکا و گزینگرها (و آرای کالج های delegate) انتخاباتی شوم بلکه در پی بحث درباره مباحث اقتصادی، سیاسی و امنیت ملی و جهانی در امریکا و ارزیابی وضع موجود انتخاباتی هستم. جرج بوش از ۸-۷ ماه گذشته در پی این است که بحث های جدید اقتصادی را به جای جنگ عراق و ذکر این نکته که اقتصاد مهم ترین اولویت امریکا است، مطرح سازد، در حالی که ۷۳ درصد از مردم امریکا معتقدند شرایط اقتصادی امریکا امروزه در وضعیت مناسبی قرار ندارد. نامزدان اصلی انتخابات یعنی کلینتون، اوباما و مک کین بر کاهش مالیات ها و ایجاد اشتغال و پایین آوردن هزینه های دولت مثل درگیر شدن در جنگ تمرکز دارند. ولی مهم تر از همه اینها وضع موجود انتخابات در امریکا است که مردم امریکا را در یک موقعیت خاص قرار داده است و دو رویداد مهم تاریخی؛ یکی وجود یک زن و دیگری یک سیاهپوست در میان نامزد ها رخ داده و این امر مورد استقبال مردم قرار گرفته است.شعارهای اوباما نزد مردم جایگاه خوبی دارد. وی معتقد است بایستی تحولاتی اساسی و نه فقط ظاهری در سیاست کهنه واشنگتن رخ بدهد و اینکه باید مردان فردای این سرزمین باشند. پیروزی های پی درپی وی خصوصاً رای دیروز وی در واشنگتن نکات مهمی را دربر دارد.خانم کلینتون هم در مصاف با اوباما وضعیت خاصی دارد. وی به دلیل استفاده از رانت همسرش که از محبوب ترین روسای جمهور امریکا بوده است شانس موفقیت زیادی دارد.از طرف دیگر و در اردوگاه جمهوری خواهان، مک کین، نو محافظه کاران را کنار زده و خود را نماینده بخشی از محافظه کاران می داند. وی هم رای بالایی کسب کرده است و در ضمن رضایت بوش را هم به دست آورده است که اتفاق کم سابقه یی است.اکنون قصد ندارم بیان کنم که آیا نامزد جمهوری خواه پیروز خواهد بود یا دموکرات، بلکه معتقدم هر دو طرف برای رابطه بهتر با مخاطبین خود ناگزیرند در استراتژی های خود تغییرات اساسی ایجاد کنند.
وجود شخصیت جوانی چون اوباما با مهارت بالا در سخنرانی، ایجاد ارتباط و هوش سیاسی بالا و مخالفت با جنگ بسیاری را بر این داشته است که وی شانس زیادی در پیروزی در انتخابات دارد. مسیحیان (اونجلیست) امریکایی هم اگر بنا باشد میان کلینتون و اوباما یکی را انتخاب کنند، به اوباما تمایل دارند.
اگرچه مک کین هم از سوی دیگر رای نیمی از گزینگر ها را در اختیار دارد اما چون از حامیان جنگ، حقوق هم جنس بازها و قوانین سقط جنین است در درون حزب مخالفانی هم دارد. او را سیاستمدار لیبرال محسوب می کنند و نگرانی دیگری که راجع به مک کین وجود دارد سابقه نظامی وی و خانواده اش است که گرایشات نظامی امریکا را بیشتر می کند. نگاه جنگ طلبانه مک کین در موضوعات خاورمیانه امکان درگیری های نظامی در این منطقه را نفی نمی کند. برخی از وی به عنوان رئیس جمهور جنگ طلب نام برده اند و تجربه و سوابق وی را مربوط به دوره ارتش می دانند. در صورت پیروزی وی در انتخابات این امکان وجود دارد که تعداد نیروهای امریکایی در خاورمیانه نه تنها کمتر نشده بلکه بیشتر نیز شود.
در مورد نمایندگان دموکرات هم همانطور که گفته شد، پیروزی هر یک از دو نامزد منجر به ثبت رکورد جدیدی در تاریخ خواهد شد و مردم امریکا نیز با ایجاد تغییر و تحول مخالفتی ندارند.اوبامای تحصیلکرده حقوق هاروارد و وکیل و حقوقدان سابق در زمینه جمع آوری کمک های مالی انتخاباتی موفق تر از کلینتون عمل کرده است. در حالی که اوباما و کلینتون هر دو توانستند صد میلیون دلار جمع آوری کنند اما در هفته گذشته اوباما ۳۲میلیون دلار و کلینتون ۱۳میلیون دلار جمع کرد. اوباما شخصیتی کاریزماتیک دارد و مخالف جنگ افغانستان و عراق بوده است و امروز با در دست داشتن برگ برنده مدعی است سیاستمداران گذشته موفق عمل نکرده اند و بایست ابتدا جنگ افغانستان پایان یابد و سپس برای حل نگرانی های عراق اقدام کرد. وی معتقد است امروزه شاهد ابعاد واقعی و تبعات خطر جنگ هستیم.کلینتون به دلیل برخورداری از محبوبیت همسرش و حمایت لابی های یهودی توانسته است حمایت ایالات حامی دموکرات ها نظیر کالیفرنیا و نیویورک را نیز به دست آورد. از مجموع آرای اخذ شده، کلینتون ۱۱۰۴رای در۱۳ ایالت و اوباما ۱۰۸۵ رای در ۱۳ ایالت را به دست آورده است. سایر نظر سنجی ها نیز نتایج جالبی را نشان می دهد. نتایج برخی از آنان بدین شرح است؛ مک کین ۴۴ درصد و کلینتون ۴۷ درصد، مک کین ۴۶ درصد و کلینتون ۴۱ درصد.
در نظرسنجی دیگری که در آن از مردم امریکا سوال شده بود از کدام یک از نامزدها بیشتر خوششان می آید، پاسخ ها این گونه بود؛ اوباما ۵۸ درصد، مک کین ۵۱ درصد، کلینتون ۵۲ درصد و پاسخ های بخش دیگر سوال که از کدام یک خوش شان نمی آید؛ اوباما ۳۱ درصد، مک کین ۳۶ درصد، کلینتون ۴۴ درصد. در نظرسنجی صورت گرفته از سفیدپوست ها این گونه مشخص شد که مک کین ۵۶ درصد و کلینتون ۴۱ درصد آرا را در اختیار دارد.به طور کلی در نظر سنجی ها وضعیت اوباما بهتر از کلینتون است و کلینتون به دلیل سابقه سیاسی خود و همسرش نفوذ سیاسی بیشتری به دست آورده است.اوباما که مدعی است قادر است مردم را در کنار هم قرار دهد هم در سیاست خارجی و هم مسائل اقتصادی دو رقیب دیگر خود را به صورت جدی به چالش کشیده است.
شاید یکی از دلایل اقبال مردم به وی نیز همین نکته باشد.در هر صورت رقابت اساسی در میان سه نامزد دو حزب است؛ یکی مک کین، دیگری اوباما و سوم کلینتون. ولی هنوز به طور قطعی نمی توان راجع به دو نامزد دموکرات به نتیجه رسید. جمهوری خواهان از این بابت خرسندند که رای سفیدپوستان و رای مخالف حضور زنان در ریاست جمهوری را از آن خود دارند ولی در هر صورت گرایشات نشان دهنده آن است که حزب دموکرات در شرایط فعلی به دلیل سیاست جمهوری خواهان از وضعیت بهتری برخوردار است. با توجه به اینکه نامزد جمهوری خواهان تقریباً مشخص شده است و دموکرات ها راه طولانی تا تعیین نامزد خود دارند و در این مسیر دو نامزد دموکرات همدیگر را تضعیف می کنند، جمهوری خواهان زمان بیشتری برای تبلیغ نظرات نامزد خود در میان مردم امریکا دارند. به هر حال هم اینک نمی توان قضاوت صریح تری داشته باشیم.

وبگردی
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!