سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 June, 2018

آشنایی با رجال عصر پهلوی «پرویز نیکخواه»


آشنایی با رجال عصر پهلوی «پرویز نیکخواه»
پرویز نیكخواه درنگارش مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه» كه حاوی توهین به امام خمینی بود و همچنین در سانسور مطبوعات عصر پهلوی دوم نقش داشت. او مقالات متعددی در دفاع از «انقلاب سفید» شاه نوشت و از تئوریسین‌های حزب رستاخیز بود.
□□□
پرویز نیكخواه از رجال سیاسی عصر پهلوی دوم، در ۱۳۱۸ در تهران متولد شد. او تحصیلات متوسطه رادر رشته ریاضی در دبیرستان ادیب به پایان برد و در ۱۳۳۷ برای ادامه تحصیل راهی انگلستان شد. نیكخواه در دانشگاه منچستر در رشته فیزیك مشغول تحصیل شد و در همین دوره به حزب توده پیوست. اما به دلیل اختلافاتی كه با رهبران آن در اروپا پیدا كرد از حزب جدا شد و به كنفدراسیون دانشجویان ایرانی مقیم انگلیس پیوست. او در ۱۳۳۹ نقش زیادی در كنفدراسیون بر عهده گرفت در تظاهرات دانشجوئی در انگلستان فعالانه شركت كرد و به تدریج با اكثر محافل چپ دانشجوئی ارتباط برقرار نمود و حتی در گردهمائی‌ها، سخنرانی‌هائی نیز علیه حكومت شاه ایرادكرد. نیكخواه در دی ماه ۱۳۴۱ در رأس هیأتی از جوانان حزب توده در كنگره كنفدراسیون دانشجویان ایرانی مقیم اروپادر لوزان سوئیس شركت كرد. او در ۱۳۴۲ مسئول پخش نشریات حزب توده در انگلستان بود.
پرویز نیكخواه در مرداد ۱۳۴۲ ظاهراً برای دیدن بستگان خود به ایران ‌آمد و بلافاصله تحت نظر ساواك قرار گرفت. وی روز ۲۷ مرداد ۱۳۴۲ به موجب نامه‌ای كه از سوی رئیس ساواك در اختیار وزارت فرهنگ قرار گرفت، ممنوع‌الخروج شد. در مهر ۱۳۴۳ به عنوان استادیار دانشكده صنعتی (پلی‌تكنیك) بدون استعلام سابقه از ساواك و به دستور دكتر مجتهدی سرپرست دانشكده استخدام شد و به ریاست آزمایشگاه دانشكده منصوب شد. این امر اعتراض ساواك را به همراه داشت. از این رو رئیس ساواك به كارگزینی‌‌های كلیه وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و حساس ملی اعلام كرد قبل از اشتغال و گماردن افراد به مصادر دولتی، صلاحیت آنان را باید از ساواك استعلام نمایند.
نیكخواه سپس به سازمان اطلاعات و امنیت كشور احضار و طی یك بازجوئی مبسوط، سوابق وی در ساواك ضبط شد. این بازجوئی منجر به آن شد كه وزارت نفت نیز با درخواست نیكخواه برای استخدام مخالفت كند. نیكخواه در تهران فعالیتهای سیاسی خود را با تعدادی از دوستانش با گرایش به ایدئولوژی «ماركسیسم لنینیسم» از سر گرفت و به كمونیسم مائو ـ چین ـ متمایل گردید. او در مدت زمان حضور در ایران تمامی رفت و آمدها، تماس‌ها، دیدارها و سفرهایش تحت نظر ساواك بود. با این حال تا قبل از حادثه ۲۱ فروردین ۱۳۴۴ كه طی آن محمد‌رضا شاه پهلوی در محوطه كاخ مرمر هدف تیراندازی قرار گرفت، بازداشت نشده بود. پس از آن رویداد، دولت حزب توده را مسبب حادثه دانست و به بازداشت گسترده اعضای حزب و قلع و قمع سایر گروههای چپ، همت گماشت. نیكخواه نیز در اردیبهشت ۱۳۴۴ دستگیر و از منزل پدرش بسیاری از مدارك و منابع كمونیستی و دستگاه‌های تكثیر كشف شد.
روز هشتم اردیبهشت ۱۳۴۴ دولت در اطلاعیه‌ای اعلام كرد كه حادثه ۲۱ فروردین و سوء قصد به شاه توسط چند دانشجوی افراطی هوادار چین كمونیست فارغ‌التحصیل دانشگاه منچستر طرح‌ریزی شده بود. به موجب این اطلاعیه نام متهمین عبارت بودند از: مهندس پرویز نیكخواه، مهندس احمد منصوری تهرانی، احمد كامرانی، محسن رسولی، فیروز شیروانلو و چند نفر دیگر.
نیكخواه در دادگاه تجدید نظر نظامی كه روز ۲۴ آذر ۱۳۴۴ تشكیل شد، به ۱۰ سال زندان محكوم شد. او راهی زندان بروجرد شد اما در ۱۳۴۶ مراتب آمادگی و تمایل خود را به همكاری با ساواك اعلام كرد. وی با نوشتن چند نامه و انجام چند مصاحبه مورد عفو قرار گرفت و سپس در ۱۹ خرداد ۱۳۴۹ در مصاحبه مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی كه با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی ترتیب یافت اسرار فعالیتهای كمونیستی و سازمان دانشجوئی خارج از كشور را فاش كرد او در ۲۲ مرداد همان سال جزئیات حادثه كاخ مرمر را نیز در مصاحبه مطبوعاتی دیگری تشریح كرد.
نیكخواه كه اطلاعاتش راجع به سازمانهای دانشجوئی مخالف خارج از كشور توانسته بود ساواك را در مبارزه با آنها یاری رساند، پس از این تحولات مورد توجه حكومت شاه قرار گرفت او مقالات متعددی علیه گروه‌‌های چپ و در دفاع از انقلاب سفید شاه در مطبوعات نوشت. این رفتار در ترغیب بسیاری از عناصر چپ و سوق دادن آنها به همكاری با ساواك و رژیم پهلوی نقش بسزائی داشت. نیكخواه به تدریج به رادیو و تلویزیون، وزارت اطلاعات و جهانگردی، مطبوعات، مدیریت خبرگزاری دولتی، و حزب رستاخیز راه یافت. وی جشنهای ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی را در مقالات و اظهارات خود تحسین كرد.
او در دهه ۱۳۵۰ همراه با هم مسلكان قدیمی خود از جمله محمود جعفریان و منوچهر آزمون در زمره پیشقراولان تحلیل علمی ایدئولوژیك پدیده انقلاب سفید و فلسفه ‌آن قرار گرفته و از تئوریسین‌های حزب رستاخیز شدند. نیكخواه در مجموعه تصمیم‌سازیهای این حزب و برنامه‌ریزی‌های مدیریتی اجرائی و تشكیلاتی آن نقش قابل توجهی به عهده گرفت. روند حضور وی تا روی كار آمدن دولت شریف امامی بسیار فعال بود. او به ویژه در سانسور مطبوعات دوره پهلوی نقش عمده‌ای داشت. گفته شده كه وی در تهیه متن مقاله معروف «ایران و استعمار سرخ و سیاه» به قلم مستعار احمد رشیدی مطلق، همراه با محمود جعفریان و شجاع‌الدین شفا دست داشت. آنها متنهای جداگانه‌ای را تهیه كردند كه شاه در نهایت متن كامل شده آن را جهت درج در روزنامه تأیید كرد.
پرویز نیكخواه در جریان انقلاب با استعفا و خروج رضا قطبی مدیر رادیو تلویزیون، پشتوانه خود را از دست داد. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی دادگاه انقلاب محاكمه و همراه جمعی از عاملان اختناق و سانسور رژیم شاه به اعدام محكوم شد و حكم صادره روز دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۵۷ به اجرا گذارده شد.

منابع:
ـ پرویز نیكخواه به روایت اسناد ساواك، مركز بررسی اسناد تاریخی.
ـ حزب رستاخیز اشتباه بزرگ، مظفر شاهدی، مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی.
ـ روزنامه اطلاعات، اسفند ۱۳۵۷.

منبع : دوران

مطالب مرتبط

رساله‌ای از میرزایوسف‌خان مستشارالدوله

رساله‌ای از میرزایوسف‌خان مستشارالدوله
عقیده اصلاح یا تغییر الفبای فارسی دیگر كاملا منسوخ شده و حتی در سیاستهای شبه‌مدرنیستی روزگار پهلوی هم جایگاه جدی و پراهمیتی نیافت. اكنون دیگر این موضوع صرفا از جهت تاریخ‌نگاری اهمیت دارد و از لحاظ آموزشی و نگارش ابدا مورد اعتنا نیست. اما دانستن ایده و استدلال كسانی‌كه مروج این بحث بودند، برای شناخت تاریخ تجدد و روشنفكری در ایران سودمند خواهد بود. میرزایوسف‌خان مستشارالدوله (از فرنگ‌رفتگان عهد قاجار) نیز رساله‌ای در این ‌باب منتشر ساخته بود كه آشنایی با آن خالی از فایده نیست و مقاله زیر مختصری از این آشنایی را فراهم می‌كند.
یكی از مسایلی كه تجددگرایان سده نوزدهم جهان اسلام و ایران را به تكاپو واداشت، مساله خط و تغییر یا اصلاح آن بود. این متجددان، دشواری الفبای جهان اسلام را یكی از موانع پیشرفت آن تلقی می‌كردند و حتی عده‌ای مثل میرزافتحعلی آخوندزاده (۱۲۲۸ــ۱۲۹۵.ق) اصلاح الفبا را سر‎‎آغاز اصلاحات می‌دانستند. بنابراین از نظر آنها برطرف‌كردن این مشكل ضروری می‌نمود. میرزایوسف‌خان مستشارالدوله[i] از جمله این اشخاص صاحب‌نام سده نوزدهم بود و كتابچه «رساله در وجوب اصلاح خط اسلام»[ii] را در همین زمینه به نگارش درآورد. این رساله كه هم‌اكنون مجلدهایی از آن به‌صورت چاپ سنگی در دسترس قرار دارد، تاكنون به‌طورشایسته مورد بررسی و نقد محققان قرار نگرفته است.
این رساله مجموعه‌ای از مباحث متفكران آن دوره در مورد تاریخچه خط، نواقص خط در دنیای اسلام، پیشنهادهای ارائه‌شده برای اصلاح خط اسلامی، نقد و بررسی مستشارالدوله از این پیشنهادات و راهكار وی در زمینه اصلاح خط را شامل می‌شود. مستشارالدوله رساله مزبور را در سال۱۳۰۳.ق نوشت، ولی توجه خود را به «خط اسلام» به‌عنوان «مانع ترقی اهالی اسلام»، به تخمین، مربوط به سی‌وپنج‌سال قبل ذكر می‌كند و به مباحث خود با دوستان در سال۱۲۷۳.ق درباره اصلاح خط، یعنی مقارن زمانی‌كه میرزافتحعلی آخوندزاده خط اختراعی خود را در تفلیس ارائه داد، اشاره می‌كند و در مورد خط اختراعی وی می‌گوید: «آخوندزاده زحمت زیاد كشیده و اختراع بدیع كرده بود، ولی افسوس كه در عملِ چاپ، از این خط حاضر اسلام استعمالش مشكل‌تر بود.»[iii] وی همچنین به بررسی نظریات منیف پاشا، شارل میسمر، میرزارضاخان و شیخ‌الاسلام قفقاز پرداخته است.
مستشارالدوله در زمینه مشكلات خط دنیای اسلام، «بیان منیف پاشا» را نقل كرده و پیشنهادات وی را در مورد اصلاح خط ذكر كرده است. منیف پاشا مشكلات زیر را برای خط دنیای اسلام برمی‌شمرد:[iv]
۱ــ كلماتی مثل: كل، كرد، كودك، كند و... به‌خاطر نداشتن اعراب ممكن است به چندین صورت خوانده شوند.
۲ــ در خط اسلام فرقی بین كلمات عُلَم یا اسم خاص مثل: قلزم، ارسطو، چنگیز، اصفهان و... با سایر كلمات گذاشته نمی‌شود.
۳ــ یادگیری خط ملل اسلامی نسبت به سایر ملل مشكل است؛ چنانكه «با خط ملل خارجه اطفال شش‌هفت‌ساله خواندن و نوشتن را در دو سال به كمال خوبی یاد می‌گیرند. حتی طایفه نسوان و گروه دهاقین و امثال آنها در مدت قلیل در خواندن و نوشتن به‌قدری تحصیل می‌توانند بكنند كه به افاده مرام مقتدر بشوند.»
۴ــ برای طبع كتابی «با خط نسخ اسلام، لااقل پانصد و برای تعلیق، دو سه برابر این حروف لازم است.» برخلاف خطوط سایر ملل كه با سی الی چهل حرف هر كتابی را چاپ می‌كنند.
منیف‌پاشا برای رفع این نواقص، پیشنهاد می‌كند یا اعراب در زیر و بالای حروف حركات قرار داده شود و یا حروف كلمات از هم تقطیع شده و اعراب و حركات در داخل كلمات قرار گیرند. راه‌حل اول را به‌خاطراینكه ممكن است اعراب و كلمات یك سطر به سطر بالا یا پایین نسبت داده شود و مشكلاتی را به‌ویژه در مورد «طاعات و عبادات» به وجود بیاورد، مناسب نمی‌داند. بنابراین به رجحان راه‌حل دوم تاكید كرده و می‌نویسد: «فواید و محسنات این اصول با محازیری كه دارد، در حسن قبول و اتخاذ آن، عدم تردید اهالی اسلام مجزوم و یقین است و باید با این اصول، الفبای تازه و بعض كتب كوچك و رساله‌ها طبع و نشر كرده در مكتبها به اطفال تعلیم كنند تا تاثیرات سریع و نتایج حسنه آن معلوم خاص و عام شده با مرور زمان در نزد همه مقبول و منتشر گردد.»
شارل میسمر فرانسوی (از متفكران آن دوره) در لزوم اصلاح خط دنیای اسلام، رساله سوارد كونستانتینوپول (شب‌نشینی اسلامبول) را به نگارش درآورده است. مستشارالدوله به نقل از وی می‌نویسد: خط در بین‌ ملل مختلف تا به حال سه نوع تغییر و تحول را به خود دیده است: اولین خط مورد استعمال «هیروغلیفیك» (هیروگلیف) بوده، «یعنی اشكال مرموزه و آن عبارت از بعضی صور و اشكال پرنده و چرنده یا اعضای انسان یا شكل كشتی و اسلحه و غیره و غیره» است كه برای رساندن یك مفهوم استفاده می‌شد. به‌عنوان‌مثال برای فهماندن واژه زیرك، شكل روباه را می‌كشیدند. به‌ مرور زمان خط هیروگلیفی را به «سیلابیك» تغییر دادند؛ یعنی خطی با «حروف تقطیعی بدون اعراب و حركه» كه همان خط دنیای اسلام است. یونانی‌ها خط سیلابیك را تكمیل نموده، «اعراب را داخل حروف» قرار دادند و خط الفبایی را به‌وجود آوردند كه از آنها به رومی‌ها و لاتین‌ها و بعد به فرانسوی‌ها به یادگار رسید.[v]
به گفته میسمر، برای چاپ كتابی در خط سیلابیك اسلام، «سیصد شكل حروف» احتیاج است و برای‌این‌كه یك «عمله مرتِّب» (حروف‌چین) بتواند مطالب را بدون غلط خوانده و حروف را درست بچیند، باید به زبان «عربی و تركی و فارسی» مسلط باشد. ترجمه نیز در صورت عدم اطلاع از «كنه مطلب» خیلی دشوار است. درصورتی‌كه در خط الفبایی «مخرجهای حروف جمیع السنه را با سی‌وسه شكل بیان می‌كنند». هر فردی می‌تواند در بیست‌وچهار ساعت آن را یاد بگیرد و اطفال قادرند در دو ماه «جمیع كتب را بی‌غلط» بخوانند.
مستشارالدوله معتقد بود مسلمانان، به‌همان‌دلایلی‌كه مجبورند به برتری «اسلحه امروز» به «اسلحه قدیم» و «كشتی‌های بخار زره‌پوش» به «كشتی‌های بادی قدیم» و «راه‌آهن» به «اسب» اقرار كنند، به‌همان‌دلایل مجبورند برتری خط الفبایی را به سیلابیك بپذیرند؛ چراكه صنایع اروپایی حاصل تسهیل تعلیم و تربیت هستند و تسهیل تعلیم و تربیت نیز خود نتیجه سهولت خط الفبایی است. وی براساس این برداشت می‌گوید: «اگر خلفای سلف اسلامی خط سیلابیك را به الفبایی مبدل كرده بودند هر آینه مسلمانان هم امروز در صنایع و علوم، به اندازه اروپایی‌ها ــ و یا شاید هم بیشتر ــ پیشرفت نموده بودند و باور دارد كه مسلمانان با این الفبای ناقص نمی‌توانند «ژغرافی [جغرافی] و تاریخ» یاد بگیرند و «اسامی اشخاص» و «شهرها و دواهای جدید و فلزات تازه و عناصر شصت‌گانه بسیط را كه تاكنون پیدا كرده‌اند و كواكب نوظهور و صنایع جدیدالاختراع و آلات و ادوات جراحی و طب و نجوم و هندسه و امراض و نباتات و حیوانات و... را صحیح تلفظ كنند، بی این‌كه آنها را مكرر شنیده و ملكه كرده» باشند. دلیل بزرگ برای وی در نقص الفبای دنیای اسلام، این است كه «در میان چندین كرور مسلمان، پنج نفر نیست كه این اسبابها را به كار برده، از خیال و اختراع خود نانی بخورد.» درحالی‌كه ارامنه ایران و عثمانی به‌خاطر تغییر الفبای خود و «تكمیل تربیت در زبان و ترویج علوم و تكثیر مدارس منتظمه، ملتی شده است صاحب خیال و افكار عالیه.» و چون معتقد بود كه در دنیای امروز «علم حاكم و آمر است نه زور» و عدد نفوس را در مقابل اسلحه‌های مدرن و كشتیهای بادی را در مقابل كشتیهای زره‌پوش یارای مقاومت نیست، نتیجه می‌گیرد كه «تمام مشرق‌زمین، شكاری است برای فاتحین كه با زبان علمی ظاهر نمایند خود را در میدان مظفریت. اعتنا به این مطلب عالی، اسلامیان و قوانین عالیه آن را احیا و به درجه علیا خواهد رسانید. همه ترقیات كه آرزومند آن هستیم، بسته به اجرای یك عمل مختصری است و آن این است كه حروف را قدری از هم فاصله داده و اعراب را به وسط آنها بگذاریم.»[vi]
آشكار است كه انتظار «همه ترقیات» از «اجرای یك عمل مختصر» یعنی اصلاح الفبا از شارل میسمر و امثال وی در این دوره بسیار خوشبینانه است و به آن كاری نداریم؛ ولی می‌توان دریافت كه توجه مستشارالدوله به اصلاح الفبا، ناشی از همان جو موجود در دنیای اسلام بود كه به دنبال پاسخی برای عقب‌ماندگی خود، به اصلاح الفبا رسیده بود.
مستشارالدوله همچنین، از راه‌حلهای پیشنهادی میرزارضاخان و شیخ‌الاسلام قفقاز انتقاد می‌كند. میرزارضاخان ترجمان اول و نایب كارپردازخانه ایران در تفلیس بوده و در رساله خود در مورد اصلاح خط، همان حروف فرانسه را به كار برده و برای مشخص‌كردن شكلهای مختلف حروفی مثل «ت» از یك خط افقی در بالای آن استفاده كرده بود. به‌عنوان‌مثال T فرانسه به‌جای ت و T را به‌جای ط خط اسلام گرفته بود. مستشارالدوله در انتقاد از او می‌نویسد: «خطی كه مطلوب صاحبان این افكار [اصلاح خط] است، باید خطی باشد كه عاری و بری بشود از هرگونه علامات و اشارات از قبیل نقطه و خط و غیره كه در زیر و بالای حروف نوشته می‌شود؛ مگر در زیر حرف (ب) یك نقطه خواهد بود و بس. سبب آن بر دقائق‌بینان و نكته‌سنجان معلوم است.» همچنین از دشواری‌های این نوع خط در عمل چاپ یا تحریر، كه ممكن است یكی از خطوط افقی فراموش شود، انتقاد می‌كند.[vii]آخوند احمد حسین‌زاده، شیخ‌الاسلام قفقاز، نیز چهار راه‌حل در اصلاح خط ارائه داده بود:
۱ــ حروف صامت الفبای قدیم در شكل اولیه خود باقی بماند و برای حروف مصوته، یعنی اعراب و حركات، شكلهای مخصوص اختراع و به اندرون سطور منتقل شوند.
۲ــ حروف فرنگیان، اخذ و به‌جای حروف خط اسلام به‌كار برده شوند.
۳ــ حروف الفبای قدیم را تغییر داده و از هم مقطع نمایند و اعراب را در اندرون كلمات جای دهند.
۴ــ شكل الفبای قدیم حفظ گردد و برای تسهیل در تعلیم مبتدیان، بعضی از حركات و اعراب قدیمی هم ابقا گردد و برای تكمیل آن، حركات دیگری وضع و مثل حركات فتحه و كسره و ضمه در بالا و پایین حروف قرار داده شوند.
وی از بین این راه‌حل‌ها، شق آخر را ترجیح داده و در مورد این مشكل كه ممكن است كاتبان به‌خاطر جدایی اعراب از كلمات، آنها را فراموش كنند و یا در جای مخصوص خود نگذارند می‌گوید: «نوشتن اعراب در ابتدای كار فقط به جهت مبتدیان لزوم دارد و به جهت منتهیان نوشتن آنها در مكتوبات لزوم نخواهد داشت و هر مبتدی كه به خواندن معتاد شد و منتهی گشته، دیگر به حركات محتاج نخواهد شد.»
مستشارالدوله به‌این‌دلیل‌كه اصطلاحات فرنگی مثل «تلگراف، تلفون، لوكوموتیف، لوكوموبیل» و غیره را كه دنیای اسلام ناگزیر از استعمال آنها است، نمی‌توان بدون اعراب خواند، از این گزینش شیخ‌الاسلام انتقاد می‌كند.[viii]
مستشارالدوله در ضمن بررسی عقاید اشخاص مذكور، به بیان نظریات خود در مورد اصلاح الفبا پرداخته و معتقد است چون الفبای عربی برای «ادای كلمات فارسی و تركی» و ثبت و ضبط «اصطلاحات خارجه» كه از به‌كارگیری آنها ناگزیریم، ناقص و نارسا است و همچنین به‌خاطر مشكلاتی كه «از عیب خط و بودن نقاط زیاد و نبودن حركات» عملا در جامعه ایجاد می‌شود،[ix] بایستی اصلاحاتی در الفبای موجود صورت گیرد. او پیشنهاد می‌كند برای پیشبرد موضوع اصلاح الفبا، مجالسی در «پایتختهای بزرگ» دنیای اسلام یعنی در «طهران» و «اسلامبول» برگزار گردد و شعبه‌هایی از این مجالس هم در سایر شهرها برپاگردد و برای اصلاح خط اعانه جمع كنند؛ «چراكه این عمل از انعقاد صلح عمومی معظم‌تر است و نتایج حسنه آن از صلح عمومی به‌مراتب بیشتر خواهد شد.»
این مجلس پس از تشكیل باید در مورد اصلاح خط و نحوه نگارش آن از سمت چپ یا راست و یا هرطور دیگر با «اكثریت آرا» تصمیم‌گیری كند و زمانی‌كه ضرورت اصلاح و نحوه نگارش مشخص شد، آنگاه از اعانه جمع‌شده سه جایزه هزارتومانی و پانصدتومانی و دویست‌وپنجاه‌تومانی به سه خط كه ویژگی‌های زیر را به‌بهترین‌نحو مراعات كنند، اختصاص داده شود. مستشارالدوله ویژگی‌های لازم برای خط جدید را این‌گونه می‌آورد: «حروف، مفرده باشد؛ اعراب، داخل حروف و در جرگه حروف باشد؛ اشكال حروف، مشابهت زیاد به هم نداشته باشد؛ نقطه نداشته باشد؛ در عمل چاپ، سهل و آسان باشد؛ در تحریركردنش قلم راحت باشد؛ اعرابش كامل باشد كه اصطلاحات السنه اسلام را از عربی و فارسی و تركی به صحت و درستی توان نوشت و خواند.» او در ادامه می‌گوید: سپس در روزنامه‌ها اعلام كنند هركس خط اختراعی خود را با صفات و اختصاصات ذكرشده تا شش‌ماه از تاریخ مزبور به انجمن ارسال كند تا از بین این‌ خطها، بهترین خط انتخاب شود.
وی در مورد علت اعطای سه جایزه نیز می‌نویسد: «جهتش این است كه آن وقت مردمان زیاد به خیال ابداع خط خواهند افتاد و پیش خود خیال خواهند كرد كه اختراعی من اگر از درجه اول نشد محاله از درجه دویم و سیم خواهد شد. مقصود این است كه مخترع زیاد بشود و خط كاملی از این میان به‌دست آید.»[x]
مستشارالدوله در آخر رساله خود، الفبایی را به‌عنوان اختراع «شخص عزیز از دوستان» آورده است و برای علایم دستوری از خط اروپاییان علامتهای عجیب و غریب وضع نموده است[xi] و معلوم نیست چرا به اتخاذ همان علایم از خط اروپاییان نپرداخته است. این رساله مستشارالدوله ازآن‌لحاظ‌كه حاوی نظریات اندیشمندان مختلف در مورد معایب الفبای عربی، لزوم اصلاح آن و راهكارهای مربوطه است و درواقع تاریخچه‌ای از این جنبش را فراهم می‌آورد، بسیار قابل اهمیت است. از بررسی مجموع آن به‌نظر می‌رسد كه مستشارالدوله به‌خاطر مشكلات الفبای موجود در یادگیری و تعلیم و تربیت، بیشتر خواهان اصلاح و نه تغییر خط شده است و اندیشه وی صرفا در جهت اجرای این هدف بوده است. راهكارهای او نیز برای به‌دست‌آوردن خط ساده و آسانی است كه به‌راحتی قابل تعلیم باشد. اما او از نحوه تعلیم آن و سیاستهای دولت در پیاده‌كردن خط جدید چیزی نمی‌گوید. علاوه‌برآن، از مشكلات این كار و باقی‌ماندن كتب قدیمی به خط سابق و گسست فرهنگی با گذشته نیز حرفی نمی‌زند.
مشكلاتی كه مستشارالدوله و همفكران او برای الفبای عربی ذكر می‌كنند، هرچند چندان بی‌مورد نیستند، ولی این مساله موضوعی نیست كه اندیشمندان قرن نوزدهم برای اولین‌بار به آن پی برده باشند، بلكه درك معایب خط عربی ریشه در گذشته‌های دور داشته و اندیشمندان مختلف جهان اسلام در دوره‌های مختلف تاریخی آنها را برشمرده بودند. به‌نظر می‌آید مستشارالدوله و همفكرانش در مورد لزوم تغییر خط یا حتی اصلاح آن، دچار افراط و تفریط شده‌اند. آنها در اندیشه اصلاح خط به آزمایش تاریخی روسیه و ارامنه عثمانی ــ كه برای ترقی و پیشرفت، خط خود را نیز تغییر داده بودند ــ اهمیت فراوانی می‌دادند، ولی به آزمایش تاریخی ژاپن بی‌توجه بودند. این مساله كه ژاپن در این زمان هنوز در مرحله‌ای از پیشرفت نبود كه مورد توجه قرار گیرد، استنباط درستی نیست؛[xii] چراكه معترضین اصلاح خط در همان زمان برای مخالفت خود ژاپن را مثال می‌آورده‌اند. روزنامه ترجمان حقیقت از قول معترضین اصلاح خط می‌آورد: «هرگاه مقصود از اصلاح حروف ترقی‌كردن در صنایع است، آن را بدون اصلاح حروف به‌ طورهای دیگر هم می‌شود تحصیل كرد. چنانكه صنایع عمده مانند تلگراف و قواعد و فنون لشكری را با وجود استعمال حروفات حاضر یاد گرفته‌ایم. سایر صنایع را به‌همان‌طور ممكن است تحصیل نماییم. این همه ترقیات كه در اهالی چین و ژاپون دیده می‌شود، از تغییر حروفات نشده است، زیرا اهالی مذكور تاكنون حروف هزارساله خودشان را تغییر نداده‌اند.»[xiii]

وبگردی
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان - به گزارش ورزش سه، هواداران تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه برای حمایت از تیم کشورمان مقابل اسپانیا به شهر کازان رسیدند.
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!