پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ / Thursday, 17 January, 2019

تجارت الکترونیکی در کانادا و مکزیک


تجارت الکترونیکی در کانادا و مکزیک
خرید از طریق اینترنت ممكن است در ایالات متحده آمریكا در حال پیشرفت باشد ولی این روند در سایر كشورها این گونه نیست . در این زمینه نگاهی داریم به وضعیت تجارت الكترونیكی در همسایه های نزدیك ایالات متحده یعنی كانادا در شمال و مكزیك در جنوب .
بدون تردید كانادا با سرانه مصرف بیش از ایالات متحده یكی از كاربران اصلی اینترنت محسوب می شود . در حدود ۷۱ درصد از شهروندان بزرگسال كانادایی از اینترنت استفاده می كنند كه این رقم در آمریكا ۶۸ درصد است .
درهمین راستا ، ۳۵ درصد از خانواده های كانادایی از اینترنت با سرعت بالا ( پهنای باند بالا) استفاده می‌كنند . به علاوه ، ۵۱ درصد از كاربران كانادایی كارهای بانكی خود را از طریق اینترنت انجام می دهند كه این عدد در ایالات متحده تنها ۳۳ درصد كاربران اینترنتی را شامل می شود . در سال ۲۰۰۳ میلادی ، ۲/۳ میلیون خانواده كانادایی از تجارت الكترونیكی استفاده كرده اند . با این وجود شهروندان كانادایی كه از اینترنت استفاده می كنند كمتر از آمریكاییها برای خریدهای خرد از اینترنت استفاده می كنند ، به عبارتی، تنها ۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۳ میلادی برای خرید به صورت آنلاین هزینه كرده اند ؛ دلائل این امر مشخص نیست . كمپانیهای خرده فروش كانادایی ، دلیل این مساله را میزان سرمایه گذاری پایین بر روی وب سایتهای تجاری نسبت به مشابه آن در آمریكا می دانند .
كمپانی هادسونزبی (Hudsons Bay) ، یكی از فروشگاههای معروف كانادایی است كه خود برخی از مشهورترین فروشگاههای معروف مانند بی (Bay) ، زلرز (Zalerz) و هم اوتفیترز (Home outfitters) را اداره می كند. علاوه بر این ، مصرف كنندگان به نظر می رسد ، اساساً به اقلامی كه به صورت حراج عرضه می شود ، علاقه مند هستند ، بنابراین كمپانی هادسونزبی )اچ.بی.سی دات كام (HBC.Com)( سیاست كاهش قیمت كالاهای خود را مورد توجه قرار داد .
مایكل لبلانك (Leblanc Michael ) ، هماهنگ كننده وب سایتهای كمپانی هادسونزبی معتقد است استراتژی آنلاین این شركت برای افزایش مراجعه به فروشگاه این كمپانی موفق بوده است . برای نمونه ، وی اشاره می‌كند ، كمپانی به مشتریانی كه به وب سایت این شركت مراجعه می‌كنند پیشنهاد می‌كند خریدهای خود را از یكی از فروشگاههای زنجیره ای هادسونزبی انجام دهند .
رابرت سارتور، مدیر ارشد گروه فورزانی (Forzani Group) و مالك مارك های تجاری (Brand) هفت نوع كالای ورزشی ، معتقد است كه یك دلیل برای علاقه كم كاناداییها به خریدهای آنلاین ، اخذ مالیات بالاست كه باعث می شود شهروندان كانادایی با درآمد كمتر علاقه ای به حضور در این عرصه نداشته باشد. علاوه بر این ، سارتور می افزاید ، در خرید آنلاین ، مشتری باید هزینه های حمل و نقل و غیره را بپردازد و اگر وی بخواهد كالای خریداری شده را برگرداند ، آن هزینه ها را باید دوباره پرداخت كند . گروه فورزانی از اینترنت برای تهیه یك فهرست از آدرس ایمیل افراد برای پشتیبانی از فروشگاههای زنجیره ای خود و مشتریان آنها به نحو مطلوبی استفاده كرده است . با این وجود ، تلاشهای این گروه برای فروش آنلاین شكست خورده است . در سال ۱۹۹۹ میلادی گروه یاد شده یك فعالیت گسترده تجاری الكترونیكی را راه اندازی كرد، اما بعد از یكسال و نیم تعطیل شد زیرا این تلاش گسترده رشد پایینی را دربرداشت . سارتور در این باره توضیح می دهد : براساس نرخ رشدی كه ما شاهد بودیم ، حدود ۱۴ سال طول می كشید تا سرمایه دوباره به گروه برمی گشت .
در همین رابطه ، هیچ یك از مصرف كنندگان كانادایی خرید خود را از طریق وب سایتهای خارجی انجام نمی دهند . در سال ۲۰۰۳ میلادی ، نزدیك به ۷۰ درصد خرید شهروندان كانادایی كه از طریق اینترنت انجام شد، از طریق وب سایتهای داخلی (كانادایی) صورت گرفت .
جفری گراو تحلیلگر ارشد در زمینه بازاریابی الكترونیكی می گوید : كانادا یكی از كشورهای پیشگام در استفاده از اینترنت است ، با این وجود این كشور عهده دار رهبری تجارت الكترونیكی نیست . به دلیل این شرایط و پیچیدگیهای قانونی كه در موقع خرید كالاها از فروشگاههای خارجی وجود دارد، فروش آنلاین در كانادا بویژه برای كمپانیهای آمریكایی مشكل است . چالشهای تجارت الكترونیكی در مكزیك شكل دیگری دارد . سرانه درآمد شهروندان مكزیكی یك چهارم آمریكاییهاست و توزیع درآمد بسیار نامتعادل است ، ۴۰ درصد مردم این كشور ، زیر خط فقر هستند . كشور مكزیك دارای زیرساخت ارتباطی توسعه نیافته ، محدودیت سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات به وسیله كسب و كارهای كوچك و متوسط ، سیستم‌های پشتیبانی و تحویل نامطمئن و محدودیت در وضعیت پرداختهای آنلاین است و استفاده از خط اینترنت پرسرعت در این كشور بسیار گران است .
درصد بسیار كمی از مردم مكزیك (حدود ۲۰ درصد) در مقایسه با شهروندان آمریكایی از كارتهای اعتباری برای خرید استفاده می كنند و آنها درآمد پایینی برای خرید دارند .
قریب به ۹ میلیون نفر در مكزیك رایانه های شخصی (pc) داشته وبیش از نیمی از این جمعیت به اینترنت دسترسی دارند . از سال ۲۰۰۴ میلادی ، این كشور بیش از ۱۳ میلیون كاربر اینترنت داشت كه بیشتر آنها سنی كمتر از ۳۵ سال داشتند .
بااین همه ، علاقه به تجارت الكترونیكی و اینترنت در این كشور بالاست و استفاده از اینترنت در حال افزایش است . براساس یك تحقیق ، رقم بالایی در عرصه تجارت الكترونیكی هزینه می شود كه این مساله باعث شده مكزیك به یكی از كشورهای پیشرو در میان كشورهای آمریكای لاتین در زمینه كسب و كارهای تجاری آنلاین تبدیل شود . در همین راستا ، بیش از ۴ میلیون نفر از شهروندان مكزیكی فعالیتهای بانكی خود را به شیوه آنلاین انجام می دهند . سایتهای خرده فروشی آنلاین محلی و وب سایتهای فروشگاههای خرده فروش روز به روز توسعه می یابد . یكی از خرده فروشیهای آنلاین مكزیكی فعال ، سان بورنز (Sanborns) نام دارد كه این وب سایت از سوی بیش از ۱۰۰ فروشگاه پشتیبانی می شود . جامعه تجاری مكزیك به شدت به فعالیتهای تجاری اینترنتی روی آورده است . رهبران اقتصادی و سیاسی مكزیك علاقه‌مند به استفاده از اینترنت هستند تا از این طریق به یكی از كشورهای پیشرفته تبدیل شوند .
دولت مكزیك خواهان تبدیل اقتصاد كشور به اقتصاد دیجیتال و مجازی است براین اساس دولت به شدت در تلاش است تا صنعت فناوری اطلاعات در این كشور ، در چهارچوب قانونی برای تجارت الكترونیكی توسعه یابد. قانون تجارت الكترونیكی مكزیك به طور قانونی قراردادهای الكترونیكی را به رسمیت می شناسد و این اطمینان را می دهد كه قوانین حمایت و مصرف كننده در جهان آنلاین هم اعمال می شود .

مرجع: منبع: کتاب سیستمهای اطلاعات مدیریت

منبع : خانه کارآفرینان ایران

مطالب مرتبط

سهم ناچیز ایران درتجارت ۲۲ تریلیون دلاری

سهم ناچیز ایران درتجارت ۲۲ تریلیون دلاری
بر اساس آمارهای سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه، حجم تجارت الکترونیکی در سال ۲۰۰۴، ۵/۱۸ تریلیون دلار بوده که این رقم در سال ۲۰۰۶ میلادی به ۲/۲۲ تریلیون دلار رسیده است.
این در حالی است که ترکیب سطوح مختلف تجارت الکترونیکی در کشور (بنگاه یا مصرف کننده) تا نیمه نخست امسال رقمی حدود ۵۰۰میلیارد ریال را نشان می‌دهد و پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش میزان تجارت الکترونیکی در کشورمان تا پایان امسال به بیش از ۱۰۰میلیارد تومان است.
با این روند چهارمین همایش ملی تجارت الکترونیکی با شعار تجارت الکترونیک و تسهیل تجارت در خدمات توسعه منافع ملی ایران، با حضور وزیر بازرگانی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیما گشایش یافته و به مدت ۲ روز بر پا خواهد بود.
در حالی که مباحث مطرح پیرامون ضرورت‌ها و نتایج مثبت گسترش تجارت الکترونیکی در عرصه داخلی و جهانی از چند سال پیش در کشور مطرح شده و شعار دولت الکترونیک همواره از سوی متولیان امر در دستگاه‌های دولتی مطرح می‌شود، متأسفانه در تحقق این امر و افزایش سهم تجارت الکترونیکی در کشورمان هنوز اقدامات اساسی صورت نگرفته و آنچه در زمینه بهره‌گیری از تجارت الکترونیک در نظام بانکی کشور نیز مورد توجه بوده، هنوز با ارائه خدمات مطلوب فاصله بسیار دارد، گرچه مسئولان خبر از روند رو به رشد تجارت الکترونیکی در کشور می‌دهند.
با این روند چهارمین همایش تجارت الکترونیکی برای تبیین راهبر‌دهای توسعه این شیوه‌ نوین تجارت بر پا شد.
در نخستین روز این همایش، وزیر بازرگانی سهم تجارت الکترونیکی از کل تجارت جهانی را ۳۶ درصد اعلام و در تبیین سهم تجارت الکترونیکی در زنجیره تأمین کالا در کشورمان، چنین گفت: در سطح فروش کالا و خدمات به مردم در سال ۸۵ حدود ۱۰ میلیارد تومان یعنی ۵/۲ برابر سال ۸۴، کالا و خدمات از طریق تراکنش بانکی فروش رفته‌ است.
مسعود میر‌کاظمی، افزود: ترکیب سطوح مختلف تجارت الکترونیکی در کشور تا نیمه‌ سال جاری، رقمی حدود ۵۰ میلیارد تومان را نشان می‌دهد که درصورت تداوم این رشد تا پایان سال‌جاری حدود ۱۰۰ میلیارد تومان حجم تجارت الکترونیکی در کشور را شاهد خواهیم بود.
وی با بیان این‌که در سال ۲۰۰۶ و طبق آمار آنکتاد ۴۰ درصد فروش شرکت‌ها از طریق آن‌لاین و خرید نیز ۳۷ درصد را شامل شده است، گفت: ۹ درصد توزیع کالا توسط شرکت‌ها در همین سال از طریق الکترونیکی بوده است.
همچنین پیش‌بینی فارستر برای سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد، به‌کارگیری کسب و کار الکترونیکی بهره‌وری را ۱۵ درصد بهبود می‌بخشد که ۲/۳ درصد آن مربوط به مرحله طراحی محصول و خدمت، ۹/۴ درصد مربوط به مرحله تولید و ۹/۶ درصد به مرحله خدمات پس از تولید مربوط می‌شود.
وی با بیان این که تجارت الکترونیکی به گسترش تجارت داخلی و خارجی منجر شده و شاخص‌های مهم اقتصاد کلان مانند تولید ناخالص ملی، اشتغال و بهره‌وری را به‌طور مستقیم و غیرمستقیم بهبود می‌بخشد، در تبیین اقدامات وزارت بازرگانی برای رونق تجارت الکترونیکی، چنین گفت: بهره‌برداری از طرح CAبرای تأمین امنیت و اعتماد در تعاملات تجاری در شبکه، اجرایی کردن طرح کدینگ ملی کالا و خدمات و فعال‌سازی محورهای مختلف بین دستگاهی برای استقرار استاندارد‌ها و بستر‌های تحصیل فرآیند‌های صادرات و واردات بر اساس تجربیات کشورهای مختلف، از جمله فعالیت‌های وزارت بازرگانی برای ایجاد زیر ‌ساخت‌های اساسی تجارت الکترونیکی است.
وزیر بازرگانی گفت: آنچه به‌عنوان یک راهبرد ملی مورد انتظار است، کاهش زمان فرآیند‌های تجاری به ویژه واردات و صادرات به ۳ یا ۴ روز است تا بتوانیم در فضای تجارت جهانی در جایگاه واقعی خود قرار گیریم. آنچه در کشور ما در حال وقوع است اگرچه با دنیا بسیار متفاوت است، اما روند یا درصد رشد آن قابل توجه است به نحوی که در سطح فروش کالا و خدمات به مردم (در حوزه بنگاه یا مشتری) از سال ۸۴به این سو سالانه ضریب رشد ۲/۵درصد را شاهد بودیم.
میرکاظمی، میزان فروش کالا و خدمات شامل تراکنش‌های بانکی در سال ۸۴ را بالغ بر ۴۰میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: گروه کشورهای توسعه یافته OECD آمریکا همچنان بیشترین سهم از مبادلات الکترونیکی را به خود اختصاص خواهد داد اما اروپا به سرعت در حال کم کردن فاصله خود با پیشرو این قافله است.
● گزارش تجارت الکترونیکی
گرچه تا کنون به‌دلیل سهم ناچیز تجارت الکترونیک در کشورمان آمارهای دقیقی از میزان این شیوه تجارت در کشورمان منتشر نشده است، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر بازرگانی از انتشار گزارش ملی تجارت الکترونیکی سال ۸۵تا ۲ هفته آینده خبر داد و گفت:در این گزارش به تفضیل اقدامات انجام شده در حوزه تجارت الکترونیک تشریح می‌شود.
مسعود موحدی، افزود: گسترش روزافزون میزان تجارت الکترونیکی در جهان، به‌کارگیری آن توسط بنگاه‌های اقتصادی و پذیرش تدریجی آن از سوی مصرف‌کنندگان بیانگر مزایای بالقوه تجارت الکترونیکی در عرصه‌های اقتصادی و بازرگانی است. به گونه‌ای که راهی جز تلاش مستمر برای استفاده از آن در فعالیت‌های اقتصادی متصور نیست.
وی با اشاره به مزیت‌های غیرقابل تردید تجارت الکترونیکی همچون ارتقای سطح کیفی کالاها و خدمات، دسترسی کم‌هزینه و سریع مشتریان به کالاها و خدمات، شفاف‌سازی تجاری و اقتصادی ناشی از به‌روز شدن اطلاعات اقتصادی و تجاری در سطح ملی و بین‌المللی، افزود: تجارت الکترونیکی اکنون در اکثر زمینه‌ها جایگزین روش سنتی شده است.
موحدی با تأکید بر این‌که چشم‌انداز تجارت الکترونیکی بر نقش سیاست‌های دولت در توسعه فضای الکترونیکی تأثیر دارد، گفت: در کشور ما نیز با درک اهمیت و ضرورت این مهم، تلاش وسیعی برای فراهم کردن زیر‌ساخت‌ها برای فعالیت‌های اقتصادی صورت گرفته است.
تصویب برنامه جامع توسعه تجارت الکترونیکی در سال ۸۴ که در آن وظایف دستگاه‌های اجرایی برای توسعه ابلاغ شده، از جمله این اقدامات است. گرچه این برنامه به‌رغم شمول و گستردگی، از نظر حجم وظایف و زمان‌بندی مسئولیت‌ها، با چالش‌هایی مواجه بود.
وی با بیان این‌که کار گروه تجارت الکترونیکی در شورای‌عالی فناوری اطلاعات با مسئولیت معاونت برنامه‌ریزی وزارت بازرگانی و مشارکت وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف و خبرگان تشکیل شده، گفت: با توجه به نیاز محسوس در به روزکردن فعالیت‌ها و تعیین سقف زمانی مشخص، کار گروه مذکور استخراج برنامه عملیاتی از برنامه جامع توسعه تجارت الکترونیکی را در دستور کار خود قرار داد.
در دبیرخانه کار گروه تجارت الکترونیکی، برش سال ۸۶توسعه تجارت الکترونیکی تهیه و مفاد این برش در جلسات کار گروه تجارت الکترونیکی با مشارکت و همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی مسئول مورد بحث و بررسی قرار گرفت که به اتفاق آرا به تصویب رسید.
معاون وزیر بازرگانی، افزود: براین اساس، دستگاه‌های اجرایی مکلف شده‌اند تمام تلاش خود را برای اجرایی کردن برنامه عملیاتی سال ۸۶ به عمل آورده و مطابق ۴۳ ماده این برنامه، گزارش ۶ ماهه اقدامات خود را برای جمع‌بندی نهایی به وزارت بازرگانی ارائه کنند.
این برنامه طی بخشنامه‌ای به تمامی دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است.
● تأکید بر توسعه کسب و کار الکترونیکی
در این همایش همچنین، قائم مقام مرکز تسهیل تجارت و توسعه تجارت الکترونیکی سازمان ملل با تأکید بر ضرورت‌های توسعه تجارت الکترونیکی چنین گفت: توصیه پیشرفته مرکز تسهیل تجارت سازمان ملل به دولت‌ها، استقرار طرح پنجره واحد تجاری از طریق شبکه اینترنت بر مبنای استانداردها و توصیه‌های مرتبط به توسعه کسب و کار الکترونیکی است.
تی آخان، افزود: مرکز تسهیل تجاری و توسعه کسب و کار الکترونیکی وابسته به سازمان ملل که با مشارکت نماینده‌های تخصصی از کشورهای مختلف تشکیل شده، با اجماع، مبادرت به تدوین استانداردها و توصیه‌هایی در زمینه تسهیل تجاری و توسعه کسب و کار الکترونیکی می‌کند. بر این اساس، این مرکز در زمینه استاندارد‌ سازی‌ داده‌ها و پیام‌های تجاری و فرمت اسناد تجاری فعالیت می‌کند.
قائم مقام مرکز تحصیل تجارت سازمان ملل متحد، گفت: یکی دیگر از وظایف مرکز تحصیل تجاری و توسعه کسب و کار الکترونیکی وابسته به سازمان ملل تشکیل جلساتی است که تجربیات را به دیگر کشورها منتقل کند.
وی افزود: برای تعامل بیشتر در منطقه آسیا و اقیانوسیه مرکز تسهیل تجاری و توسعه کسب و کار الکترونیکی وابسته به سازمان ملل اقدام به ایجاد یک تشکل منطقه‌ای به نام AFACT کرده است.

وبگردی
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد - سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به پیام تشکر رهبر انقلاب بعد از جام جهانی، گفت: بعد از آن پیام، وزارت ورزش کاملاً علیه من شد. خواسته وزیر ورزش این بود که نمی‌خواهد کی‌روش اینجا باشد، هیچوقت از بازیکنان و تیم ملی حمایت نشد و تمام برنامه آماده‌سازی ما لطمه خورد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.