پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 16 August, 2018

۴ بیماری و عارضه که به آن توجه نمی‌شود


۴ بیماری و عارضه که به آن توجه نمی‌شود
«سری را كه درد نمی‌كند، دستمال نمی‌بندند».
بعضی‌ها این ضرب‌المثل را همه جا به كار می‌برند، حتی در مورد سلامتی جسمی‌شان اما باید به یاد داشته باشید كه در مورد جسمتان عمل به این ضرب‌المثل درست نیست. اینجا می‌خواهیم به بیماری‌ها و دردهایی اشاره كنیم كه در ظاهر بی‌خطر هستند ولی ممكن است صدمات جبران‌ناپذیری به شما بزنند. خوشبختانه پیشگیری در این موارد كمك زیادی می‌كند.
۱) فشار‌خون
فشار‌خون یكی از بارزترین بیماری‌های كشنده در ظاهر بی‌خطر است. تا زمانی كه شما فشار‌خون‌تان را اندازه نگیرید، از بالا بودن آن اطلاع پیدا نخواهید كرد تا اینكه صدمه جبران‌ناپذیری را بر روی سلامتی‌تان بگذارد. فشار خون با گذشت زمان سیستم گردش خون شما را از پا در‌آورده و به حملات قلبی، ناتوانی‌های قلبی و كلیوی، سكته و حتی آسیب‌های مغزی منجر می‌شود.پزشكان دو جنبه فشار خون را اندازه‌گیری می‌كنند: فشار مربوط به انبساط و انقباض قلب. عدد بالایی كه مربوط به انقباض قلب است، فشار روی سیاهرگ‌ها و سرخرگ‌هایتان را هنگام تلمبه زدن قلب نشان می‌دهد. عدد پایینی كه مربوط به انبساط قلب است نشان‌دهنده فشار در زمان استراحت قلب بین هر ضربان است. تحقیقات جدید نشان می‌دهد كه فشار خون ۱۴۰ روی ۹۰ می‌تواند در طول زمان باعث آسیب رسانی شود. فشار خون ۱۲۰ روی ۸۰ فشار خون نرمال به حساب می‌آید.
▪ چه كسانی مبتلا هستند؟
موسسه ملی سلامتی تخمین می‌زند كه تقریباً ۲۵ درصد افراد مبتلا به فشار‌خون هستند. این مساله توسط مردان بیش از زنان نادیده گرفته می‌شود.
▪ چه كسانی در خطرند؟
همه در خطر ابتلا به این بیماری هستند. دلایل ابتلا به این بیماری هنوز توسط پزشكان و دانشمندان كشف نشده است اما بسیاری بر این عقیده‌اند می‌تواند تحت تاثیر ژنتیك، رژیم غذایی و فشارهای روحی باشد. اضافه وزن نیز می‌تواند به این بیماری منجر شود.
▪ علائم
شما فقط زمانی متوجه خواهید شد كه به این بیماری مبتلا هستید كه فشار‌خونتان بیش از اندازه بالا رود. البته فشار‌خون شدید می‌تواند همچنین باعث خستگی، گیجی، اختلالات بینایی، درد سینه و... شود.
▪ روش درمان
كاهش وزن می‌تواند اولین قدم برای معالجه فشار‌خون باشد. استفاده از یك رژیم غذایی مناسب و ورزش سبك مدیتیشن و یوگا نیز می‌تواند كمك‌كننده باشد. پزشك معالجتان ممكن است داروهای ادرارآور، بتا‌بلاكر، بلاكر كلسیم، آنزیم‌های تبدیل آنژیوتنسین یا آلفا‌بلاكر نیز برایتان تجویز كند. تحقیقات نشان داده است كه درمان‌های ضد استرس نیز می‌تواند در بیمارانی كه در طول روز مداوماً فشار‌خونشان بالا می‌رود، كمك كند.
۲) زخم‌های گوارشی
ممكن است تصور كنید كه نادیده گرفتن زخمی در معده‌تان غیر‌ممكن است اما افراد بسیاری هر روزه این كار را انجام می‌دهند. زخم‌های خفیف علائم كمی دارد و حتی زخم‌های شدید هم ممكن است با تصور ترش كردن یا سوء‌هاضمه نادیده گرفته شود. اگر این بیماری زود تشخیص داده شود، می‌تواند معالجه شود.
زخم‌های گوارشی با یك باكتری به نام هلیكوباكتر پیلوری ایجاد می‌شود. این باكتری باعث ضعیف شدن ماده مخاطی كه پوشش معده شما را از اسید موجود در روده حفظ می‌كند، می‌شود. بعد از اینكه آن مانع را ضعیف كرد، این باكتری وارد پوشش معده‌تان شده و آن را سوراخ می‌كند. هرچند اسید معده‌تان به خوردن بافت صاف و بی‌حفاظ ادامه می‌دهد و زخم پدید می‌آید.
▪ چه كسانی مبتلا هستند؟
یكی از هر ۱۰ انسان در كل جهان ممكن است به این مساله مبتلا شود. این زخم‌ها در مردها بیش از زنان عمومیت دارد.
▪ چه كسانی در خطرند؟
پزشكان هنوز نمی‌دانند كه این باكتری چطور پخش می‌شود و می‌توان گفت كه همه در خطر ابتلا به این بیماری هستند. مانند همه بیماری‌های دیگر، آنها كه سابقه خانوادگی در این زمینه دارند، بیشتر در معرض خطرند.
▪ علائم
اگر زخم ایجاد شود، شما دچار معده درد خواهید شد. این درد چند روز یا چند هفته ادامه پیدا خواهد كرد. معمولاً این درد دو یا سه ساعت بعد از صرف غذا یا نیمه‌های شب وقتی معده‌تان خالی است بروز می‌كند. غذا خوردن می‌تواند به از بین رفتن درد كمك كند. همه این علائم ممكن است با سوء‌هاضمه اشتباه گرفته شوند به همین دلیل است كه این زخم‌ها معمولاً نادیده گرفته می‌شوند.
▪ روش درمان
آنتی‌بیوتیك‌ها می‌توانند به از بین بردن آن باكتری كمك كنند و آنتی‌اسیدها علائم را فرو می‌نشانند. چنین زخم‌هایی را می‌توان طی چند هفته به راحتی مداوا كرد.
۳) هیاتال هرنیا (سوزش قلب)
مردها معمولاً دوست ندارند بگویند كه دل درد دارند و فكر می‌كنند مساله مهمی نیست. به همین دلیل است كه هیاتال هرنیا كه معمولاً به درد یا سوزش قلب نیز منجر می‌شود نادیده گرفته می‌شود.در هیاتال هرنیا بخشی از معده به قسمتی ضعیف از دیافراگم و قفسه سینه فشار وارد می‌كند كه منجر به رفلكس اسید و سوزش و درد قلب شود.
▪ چه كسانی مبتلا هستند؟
پزشكان تخمین می‌زنند كه یك‌چهارم همه افراد بالای ۵۰ سال به این بیماری مبتلا می‌شوند.
چه كسانی در خطرند؟
دانشمندان هنوز از عوامل ابتلا به این عارضه آگاهی ندارند اما سابقه خانوادگی ممكن است به این بیماری بینجامد.
▪ علائم
تشخیص اینكه كسی به این بیماری مبتلا هست یا خیر دشوار است. بعضی از انواع این عارضه ممكن است هیچ علائمی نداشته باشند اما انواع جدی‌تر آن درد و سوزش قلب، درد سینه را به همراه دارد. این علائم ممكن است مثلاً با خوردن مقدار زیادی پیتزا یا سوسیس تشدید شود.
▪ روش درمان
برای درمان و بهبودی این عارضه بهتر است از خوردن غذاهای سنگین و دراز كشیدن بعد از صرف غذا پرهیز شود. كاهش وزن نیز می‌تواند كمك كننده باشد. برای درمان این عارضه پزشك بازدارنده‌هایی كه به PPI معروف هستند را تجویز می‌كند. این بازدارنده‌ها مانع از تولید اسید شده و به بدنتان فرصت می‌دهد تا هرگونه صدمه و آسیب را كه سوء هاضمه باعث شده است ترمیم كند. در این زمینه گاها جراحی نیز پیشنهاد می‌شود.
۴) آسیب‌های ناشی از فشار‌های مكرر
۶۰ درصد بیماری‌های مربوط به كار، آسیب‌های ناشی از فشارهای تكراری است. اكثر ما در طول روز ساعت‌ها پشت كامپیوتر نشسته و پشت سر هم با موس و كیبورد كار می‌كنیم. همه این حركات پشت سر هم و مكرر و بدون وقفه، می‌تواند به دست‌ها، مچ‌ها، بازوها یا حتی شانه‌های شما فشار وارد كند. مردم معمولاً این عارضه‌ها را جدی نمی‌گیرند اما نباید اینطور باشد.
▪ چه كسانی مبتلا هستند؟
خانم‌ها معمولاً بیشتر از آقایان در معرض ابتلا به این عارضه هستند اما این به این معنا نیست كه آقایان مبتلا نخواهند شد. مردها نیز در سنین میانسالی در خطر هستند.
▪ چه كسانی در خطرند؟
اگر می‌بینید كارتان به صورتی است كه در آن نیاز به حركاتی مكرر با دست‌ها و مچ‌هایتان است، در خطر هستید. افرادی كه در موقع كار مجبورند پشت كامپیوتر یا دستگاه‌هایی با چنین ویژگی‌هایی بنشینند باید بسیار مراقب باشند.
▪ علائم
تونل كارپال، لوله‌ای در مچ است كه عصب میانی در آن قرار دارد و سیگنال‌ها را از شست، انگشت اشاره، انگشت وسطی نیمی از انگشت سوم مخابره می‌كند. وقتی این لوله ملتهب شده و آسیب ببیند به عصب هم صدمه وارد می‌آید كه باعث سوزش و خارش، كرخ و بی‌حس شدن، ضعف یا درد در انگشت‌ها می‌شود.
▪ روش درمان
بستن انگشت‌ها با آتل یا نوارهای مخصوص در شب هنگام خواب می‌تواند به انگشت‌ها استراحت دهد. برای این منظور معمولاً مسكن‌هایی مثل ایبوپروفن نیز تجویز می‌شود. می‌توان كورتیكواستروئید نیز كنار تونل كارپل تزریق كرد تا از التهاب كاسته شود. اگر این درمان‌ها بهبودی ایجاد نكرد، جراحی توصیه می‌شود.
▪ پیشگیری كنید
به خاطر داشته باشید كه می‌توان از تشدید این صدمات جلوگیری كرد، اگر مراقب بوده و مداوما برای معاینات به پزشك مراجعه كنید. حداقل سالی یكبار به پزشك مراجعه كرده و تمام دردها و ناراحتی‌های جسمی خود را با او در میان بگذارید تا وی آزمایشات لازم را انجام دهد. همین كار ممكن است جانتان را نجات دهد.


منبع : روزنامه سلامت

مطالب مرتبط

گرما زدگی

گرما زدگی
ضعف، بی حالی، افت فشار خون، از دست دادن مایعات بدن، خشكی دهان، خشكی و یا رطوبت پوست بدن از علایم اولیه گرمازدگی است و در صورت عدم درمان به تدریج علایم اختلال سطح هوشیاری، تشنج، نارسایی كبدی، كلیوی، انعقاد داخل عروق منتشر كه منجر به خونریزی خود به خودی از قسمتهای بدن می شود اتفاق می افتد.
وقتی دمای مركزی بدن بیش از ۵/۴۰ درجه برسد به آن گرمازدگی می گویند، دمای مركزی بدن را با اندازه گیری دمای مقعد می توان اندازه گیری كرد. زمانی كه گرمازدگی ایجاد می شود بدن به مقابله با گرمازدگی می پردازد. بدین ترتیب كه عروق سطحی پوست باز می شود تا حرارت به راحتی بتواند از داخل بدن دفع شود. همچنین بدن در اثر تعریق زیاد و بخار شدن عرق بدن خنك می شود. وقتی گرمازدگی شدید باشد بدن نمی تواند دمای مركزی خودش را كاهش دهد و آسیب هایی بر روی سلولهای بدن می گذارد كه این آسیبها عمدتاً درسلولهای كبدی، عروق و سلولهای مغزی بروز می كند.
سلولهای كبدی، مغزی و عروقی نسبت به سایر سلولها به گرمازدگی و درجه حرارت بدن حساس تر هستند، با افزایش درجه حرارت به بیش از ۴۲ درجه یك سری از آنزیمهای سلولی كارشان مختل می شود و برای همین اختلالاتی در عملكرد بسیاری از سلولهای بدن می تواند اتفاق بیفتد.
گرمازدگی بیشتر در افرادی رخ می دهد كه به علت داشتن بیماریهای زمینه ای نمی توانند درجه حرارت بدن خود را راحت تنظیم كنند و در مقابله با گرما و از دست دادن حرارت و مكانیزمهای دفاعی برای پایین آوردن درجه حرارت مركزی بدن مشكل دارند. بیماران قلبی، كبدی، كلیوی، سالمندان، نوزادان، بیماران عصبی و روانی افرادی هستند كه به راحتی نمی توانند با گرمازدگی مقابله كنند و بیشتر دچار این عارضه می شوند.
ورزشكاران و سربازان كه در محیط های گرم مشغول فعالیت هستند نیز دچار گرمازدگی می شوند. وقتی رطوبت محیط به ۷۵ درصد برسد تبخیر دچار مشكل می شود و در واقع مكانیزم دفاعی مهم برای از دست دادن و كاهش گرمای بدن در سطح از بین می رود.
در جریان گرمازدگی شدید آنزیمهای انعقادی خون به طور غیر طبیعی فعال می شوند و انعقاد منتشر داخل عروقی اتفاق می افتد و به علت مصرف زیاد فاكتورهای انعقادی خونریزی از قسمتهای مختلف بدن ایجاد می شود. خنك كردن محیط پیرامون بیمار گرمازده نخستین اقدام برای بهبود وضعیت وی است و قرار دادن بیمار در هوای آزاد، قرار دادن یخ در نواحی گردن، زیر بغل و كشاله ران، استفاده از پتوهای خنك كننده، قرار دادن بیمار در حوض آب خنك، از جمله روش های خنك كردن بیمار گرمازده است.
تنفس فرد گرمازده باید مورد بررسی قرار گیرد، برخی از افراد در جریان گرمازدگی شدید دچار علایم تنفسی شدید می شوند كه در این حالت بیمار باید در مجرای هوای باز نگه داشته شود و وی را به پهلو بخوابانید و اكسیژن خنك برای بیمار تجویز شود.
با توجه به این كه در جریان گرمازدگی بدن مایعات زیادی را از دست می دهد ممكن است در صورت درمان نشدن دچار نارسایی كلیه شود كه با دادن سرمهای تزریقی هم می توان مایعات از دست رفته را جبران كرده و هم درجه حرارت مركزی بدن را به حداقل رساند.
مصرف مایعات سرد و گرم در گرمازدگی بسیار مهم است، مصرف شربت آبلیمو، هرچند كه می تواند عطش بیمار را برطرف كند ولی نمی تواند مایعات از دست رفته او را جبران كند.
تشنگی و كاهش ادرار مهمترین علامت گرمازدگی است و كودكان مستعدتر به كاهش آب بدنشان هستند بنابراین والدین با دیدن شواهدی چون ضعف و بی حالی در كودكانشان، آب از دست داده بدنشان را جبران كنند. در صورت بروز علایمی چون ضعف، بی حالی و عطش با وجود بیماری زمینه ای مجرای قلبی، ریوی، كلیوی و كبدی فرد باید هرچه زودتر به درمانگاه یا اورژانس مراجعه كند تا از طریق سرم درمانی و جبران آب و مایعات از دست رفته از آسیبهای كلیوی جلوگیری شود. افراد در فصول گرم سال در صورت خارج شدن از منزل حتماً با خود مایعات خنك همراه داشته باشند و از ایستادن در آفتاب خودداری كنند.

وبگردی
ویدئو / مراسم رونمایی جدیدترین اثر همایون شجریان
ویدئو / مراسم رونمایی جدیدترین اثر همایون شجریان - مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی «ایران من» با آواز همایون شجریان و آهنگسازی «سهراب پورناظری»، چهارشنبه شب (۲۴ مرداد) در تالار وحدت برگزار شد.
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.