پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ / Thursday, 17 January, 2019

۴ بیماری و عارضه که به آن توجه نمی‌شود


۴ بیماری و عارضه که به آن توجه نمی‌شود
«سری را كه درد نمی‌كند، دستمال نمی‌بندند».
بعضی‌ها این ضرب‌المثل را همه جا به كار می‌برند، حتی در مورد سلامتی جسمی‌شان اما باید به یاد داشته باشید كه در مورد جسمتان عمل به این ضرب‌المثل درست نیست. اینجا می‌خواهیم به بیماری‌ها و دردهایی اشاره كنیم كه در ظاهر بی‌خطر هستند ولی ممكن است صدمات جبران‌ناپذیری به شما بزنند. خوشبختانه پیشگیری در این موارد كمك زیادی می‌كند.
۱) فشار‌خون
فشار‌خون یكی از بارزترین بیماری‌های كشنده در ظاهر بی‌خطر است. تا زمانی كه شما فشار‌خون‌تان را اندازه نگیرید، از بالا بودن آن اطلاع پیدا نخواهید كرد تا اینكه صدمه جبران‌ناپذیری را بر روی سلامتی‌تان بگذارد. فشار خون با گذشت زمان سیستم گردش خون شما را از پا در‌آورده و به حملات قلبی، ناتوانی‌های قلبی و كلیوی، سكته و حتی آسیب‌های مغزی منجر می‌شود.پزشكان دو جنبه فشار خون را اندازه‌گیری می‌كنند: فشار مربوط به انبساط و انقباض قلب. عدد بالایی كه مربوط به انقباض قلب است، فشار روی سیاهرگ‌ها و سرخرگ‌هایتان را هنگام تلمبه زدن قلب نشان می‌دهد. عدد پایینی كه مربوط به انبساط قلب است نشان‌دهنده فشار در زمان استراحت قلب بین هر ضربان است. تحقیقات جدید نشان می‌دهد كه فشار خون ۱۴۰ روی ۹۰ می‌تواند در طول زمان باعث آسیب رسانی شود. فشار خون ۱۲۰ روی ۸۰ فشار خون نرمال به حساب می‌آید.
▪ چه كسانی مبتلا هستند؟
موسسه ملی سلامتی تخمین می‌زند كه تقریباً ۲۵ درصد افراد مبتلا به فشار‌خون هستند. این مساله توسط مردان بیش از زنان نادیده گرفته می‌شود.
▪ چه كسانی در خطرند؟
همه در خطر ابتلا به این بیماری هستند. دلایل ابتلا به این بیماری هنوز توسط پزشكان و دانشمندان كشف نشده است اما بسیاری بر این عقیده‌اند می‌تواند تحت تاثیر ژنتیك، رژیم غذایی و فشارهای روحی باشد. اضافه وزن نیز می‌تواند به این بیماری منجر شود.
▪ علائم
شما فقط زمانی متوجه خواهید شد كه به این بیماری مبتلا هستید كه فشار‌خونتان بیش از اندازه بالا رود. البته فشار‌خون شدید می‌تواند همچنین باعث خستگی، گیجی، اختلالات بینایی، درد سینه و... شود.
▪ روش درمان
كاهش وزن می‌تواند اولین قدم برای معالجه فشار‌خون باشد. استفاده از یك رژیم غذایی مناسب و ورزش سبك مدیتیشن و یوگا نیز می‌تواند كمك‌كننده باشد. پزشك معالجتان ممكن است داروهای ادرارآور، بتا‌بلاكر، بلاكر كلسیم، آنزیم‌های تبدیل آنژیوتنسین یا آلفا‌بلاكر نیز برایتان تجویز كند. تحقیقات نشان داده است كه درمان‌های ضد استرس نیز می‌تواند در بیمارانی كه در طول روز مداوماً فشار‌خونشان بالا می‌رود، كمك كند.
۲) زخم‌های گوارشی
ممكن است تصور كنید كه نادیده گرفتن زخمی در معده‌تان غیر‌ممكن است اما افراد بسیاری هر روزه این كار را انجام می‌دهند. زخم‌های خفیف علائم كمی دارد و حتی زخم‌های شدید هم ممكن است با تصور ترش كردن یا سوء‌هاضمه نادیده گرفته شود. اگر این بیماری زود تشخیص داده شود، می‌تواند معالجه شود.
زخم‌های گوارشی با یك باكتری به نام هلیكوباكتر پیلوری ایجاد می‌شود. این باكتری باعث ضعیف شدن ماده مخاطی كه پوشش معده شما را از اسید موجود در روده حفظ می‌كند، می‌شود. بعد از اینكه آن مانع را ضعیف كرد، این باكتری وارد پوشش معده‌تان شده و آن را سوراخ می‌كند. هرچند اسید معده‌تان به خوردن بافت صاف و بی‌حفاظ ادامه می‌دهد و زخم پدید می‌آید.
▪ چه كسانی مبتلا هستند؟
یكی از هر ۱۰ انسان در كل جهان ممكن است به این مساله مبتلا شود. این زخم‌ها در مردها بیش از زنان عمومیت دارد.
▪ چه كسانی در خطرند؟
پزشكان هنوز نمی‌دانند كه این باكتری چطور پخش می‌شود و می‌توان گفت كه همه در خطر ابتلا به این بیماری هستند. مانند همه بیماری‌های دیگر، آنها كه سابقه خانوادگی در این زمینه دارند، بیشتر در معرض خطرند.
▪ علائم
اگر زخم ایجاد شود، شما دچار معده درد خواهید شد. این درد چند روز یا چند هفته ادامه پیدا خواهد كرد. معمولاً این درد دو یا سه ساعت بعد از صرف غذا یا نیمه‌های شب وقتی معده‌تان خالی است بروز می‌كند. غذا خوردن می‌تواند به از بین رفتن درد كمك كند. همه این علائم ممكن است با سوء‌هاضمه اشتباه گرفته شوند به همین دلیل است كه این زخم‌ها معمولاً نادیده گرفته می‌شوند.
▪ روش درمان
آنتی‌بیوتیك‌ها می‌توانند به از بین بردن آن باكتری كمك كنند و آنتی‌اسیدها علائم را فرو می‌نشانند. چنین زخم‌هایی را می‌توان طی چند هفته به راحتی مداوا كرد.
۳) هیاتال هرنیا (سوزش قلب)
مردها معمولاً دوست ندارند بگویند كه دل درد دارند و فكر می‌كنند مساله مهمی نیست. به همین دلیل است كه هیاتال هرنیا كه معمولاً به درد یا سوزش قلب نیز منجر می‌شود نادیده گرفته می‌شود.در هیاتال هرنیا بخشی از معده به قسمتی ضعیف از دیافراگم و قفسه سینه فشار وارد می‌كند كه منجر به رفلكس اسید و سوزش و درد قلب شود.
▪ چه كسانی مبتلا هستند؟
پزشكان تخمین می‌زنند كه یك‌چهارم همه افراد بالای ۵۰ سال به این بیماری مبتلا می‌شوند.
چه كسانی در خطرند؟
دانشمندان هنوز از عوامل ابتلا به این عارضه آگاهی ندارند اما سابقه خانوادگی ممكن است به این بیماری بینجامد.
▪ علائم
تشخیص اینكه كسی به این بیماری مبتلا هست یا خیر دشوار است. بعضی از انواع این عارضه ممكن است هیچ علائمی نداشته باشند اما انواع جدی‌تر آن درد و سوزش قلب، درد سینه را به همراه دارد. این علائم ممكن است مثلاً با خوردن مقدار زیادی پیتزا یا سوسیس تشدید شود.
▪ روش درمان
برای درمان و بهبودی این عارضه بهتر است از خوردن غذاهای سنگین و دراز كشیدن بعد از صرف غذا پرهیز شود. كاهش وزن نیز می‌تواند كمك كننده باشد. برای درمان این عارضه پزشك بازدارنده‌هایی كه به PPI معروف هستند را تجویز می‌كند. این بازدارنده‌ها مانع از تولید اسید شده و به بدنتان فرصت می‌دهد تا هرگونه صدمه و آسیب را كه سوء هاضمه باعث شده است ترمیم كند. در این زمینه گاها جراحی نیز پیشنهاد می‌شود.
۴) آسیب‌های ناشی از فشار‌های مكرر
۶۰ درصد بیماری‌های مربوط به كار، آسیب‌های ناشی از فشارهای تكراری است. اكثر ما در طول روز ساعت‌ها پشت كامپیوتر نشسته و پشت سر هم با موس و كیبورد كار می‌كنیم. همه این حركات پشت سر هم و مكرر و بدون وقفه، می‌تواند به دست‌ها، مچ‌ها، بازوها یا حتی شانه‌های شما فشار وارد كند. مردم معمولاً این عارضه‌ها را جدی نمی‌گیرند اما نباید اینطور باشد.
▪ چه كسانی مبتلا هستند؟
خانم‌ها معمولاً بیشتر از آقایان در معرض ابتلا به این عارضه هستند اما این به این معنا نیست كه آقایان مبتلا نخواهند شد. مردها نیز در سنین میانسالی در خطر هستند.
▪ چه كسانی در خطرند؟
اگر می‌بینید كارتان به صورتی است كه در آن نیاز به حركاتی مكرر با دست‌ها و مچ‌هایتان است، در خطر هستید. افرادی كه در موقع كار مجبورند پشت كامپیوتر یا دستگاه‌هایی با چنین ویژگی‌هایی بنشینند باید بسیار مراقب باشند.
▪ علائم
تونل كارپال، لوله‌ای در مچ است كه عصب میانی در آن قرار دارد و سیگنال‌ها را از شست، انگشت اشاره، انگشت وسطی نیمی از انگشت سوم مخابره می‌كند. وقتی این لوله ملتهب شده و آسیب ببیند به عصب هم صدمه وارد می‌آید كه باعث سوزش و خارش، كرخ و بی‌حس شدن، ضعف یا درد در انگشت‌ها می‌شود.
▪ روش درمان
بستن انگشت‌ها با آتل یا نوارهای مخصوص در شب هنگام خواب می‌تواند به انگشت‌ها استراحت دهد. برای این منظور معمولاً مسكن‌هایی مثل ایبوپروفن نیز تجویز می‌شود. می‌توان كورتیكواستروئید نیز كنار تونل كارپل تزریق كرد تا از التهاب كاسته شود. اگر این درمان‌ها بهبودی ایجاد نكرد، جراحی توصیه می‌شود.
▪ پیشگیری كنید
به خاطر داشته باشید كه می‌توان از تشدید این صدمات جلوگیری كرد، اگر مراقب بوده و مداوما برای معاینات به پزشك مراجعه كنید. حداقل سالی یكبار به پزشك مراجعه كرده و تمام دردها و ناراحتی‌های جسمی خود را با او در میان بگذارید تا وی آزمایشات لازم را انجام دهد. همین كار ممكن است جانتان را نجات دهد.


منبع : روزنامه سلامت

مطالب مرتبط

سرمازدگی (هیپو ترمی)

سرمازدگی (هیپو ترمی)
● سرمازدگی عمومی یا هیپو ترمی:
کوهنوردی و ورزشهای طبیعی نظیر اسکی،غار نوردی،سنگنوردی،... از ورزشهایی است که فرد در تماس مستقیم با سرما ،رطوبت،باد و...بوده و همواره در معرض سرمازدگی وهیپوترمی می باشد.
زمانی که حرارت بدن انسان به دمای زیر ۳۵ درجهء سانتیگراد می رسد سرمازدگی عمومی یا هیپو ترمی به انسان دست می دهد.سرمازدگی های متوسط را می توان به خوبی درمان نمود.اما زمانی که حرارت بدن به زیر ۳۶ تا ۲۴ درجه سانتیگراد می رسد شانس بهبودی بسیار ضعیف می باشد.
توانایی بدن در مقابله با سرما بسیار کمتر از توان آن برای مقابله با گرما است و در واقع روش اصلی برای گرم نگه داشتن بدن استفاده از لباس و پوشش مناسب است . علاوه بر این عواملی مثل :ارتفاع،خستگی , تغذیه نامناسب ،کم آبی (شرایط موجود در ورزش کوهنوردی), سابقه بیماری (مرض قند , بیماری قلبی - عروقی یا تنفسی , ...) , مصرف داروهای خاص (مثل داروهای فشارخون , الکل ،مواد مخدر) , نامناسب بودن لباس و پوشش فرد و عوامل مختلف دیگری نیز باعث مستعد شدن فرد به کاهش درجه ی حرارت بدن و آسیب های ناشی از آن خواهد بود .
عدم تحرک برای مدت طولانی (مثلآ در صعود های ترکیبی وصعود از یخچالها ) به علاوه ی سردی هوا , رطوبت بالا , وزیدن باد و خیس بودن لباس ها گرفتار شدن در بهمن نیز باعث مستعد شدن فرد و بروز سریع تر و شدیدتر آسیب های ناشی از سرما خواهد شد .
در موارد آسیب های ناشی از سرما نیز پیشگیری بر درمان مقدم است و با رعایت اصول مقابله با سرما حتی در بدترین شرایط آب وهوا نیز می توان از بروز آنها جلوگیری کرد .
رطوبت هوا به همراه وزش باد باعث از دست رفتن درجه ی حرارت بدن می گردد . به ویژه هرچه سرعت باد بیشتر باشد , کاهش درجه حرارت بدن سریع تر خواهد بود . وزش باد تند در یک آب و هوای سرد و مرطوب به سرعت باعث کاهش درجه حرارت بدن فرد خواهد شد .
دربرخی شرایط مانند قرار گرفتن طولانی در معرض آب و هوای بسیارسرد و یا غوطه ور شدن در آب بسیار سرد(همچون پیمایش غار های رودخانه ای ), بدن توانایی تولید حرارت لازم برای مقابله با سرمای محیطی را ندارد و در نهایت دچار کاهش دمای عمومی بدن می گردد . به این حالت اصطلاحاً هیپوترمی گویند . در این حالت هیپوتالاموس مغز دچار اشکال در عملکرد می شود و بدن قادر به کنترل دمای قسمت مرکزی خود نیست و درجه حرارت حرارت مرکزی بدن از ۳۷ درجه به کمتر از ۳۵ درجه سانتی گراد خواهد رسید . افراد سالخورده و ضعیف بخصوص اگر لاغر , خسته و گرسنه هم باشند بیشتر مستعد هیپوترمی هستند.
● علائم و نشانه ها :
۱) فرد احساس سرمای شدید میکند.
۲)بی اختیار لرز شدیدی به مصدوم دست می دهد و بدن آنها دچار لرز می شود .
۳) پوست سرد وخشک و رنگ پریده می شود.
۴) نبض کند می گردد.
۵) تعداد تنفس بیمار کمتر از حالت طبیعی می شود .
۶) درجه حرارت بدن به ۳۵ درجه یا کمتر می رسد .
۷) در مراحل بعدی بیهوشی به فرد دست میدهد:تشخیص تنفس و ضربان قلب مصدوم دائما مشکل تر می شود.
۸) خواب آلودگی ظاهر می شود که ممکن است به کُما منجر شود .
۹) ممکن است ایست قلبی رخ دهد .
● سایر علائم عبارتند از :
▪ پوست سرد : یکی از علائمی که دلالت بر افت دمای بدن و بروز حالت هیپوترمی دارد .(به ویژه سرد بودن پوست شکم )
▪ لرز :
از واکنش های دفاعی بدن برای گرم کردن خود است و بدن بطور خودکار سعی می کند تا با افزایش کار عضلات حرارت بیشتری تولید کند و دمای قسمت مرکزی خود را ثابت نگه دارد . اما با پیشرفت آسیب و کاهش بیشتر دمای بدن , این واکنش دفاعی نیز مختل می شود .
گیج و منگ شدن مصدوم و از دست دادن قدرت قضاوت وتصمیم گیری و از دست دادن هماهنگی حرکات و فعالیتهای بدنی
اشکال در تکلم و صحبت کردن و همچنین سفتی و انقباض عضلانی از دیگر علائم هیپوترمی می باشد .
● کمک های اولیه :
۱) با رعایت اصول ایمنی ابتدا بیمار را از تماس بیشتر با سرما نظیر بادوتماس با سنگ ،یخ وبرف باز دارید.
۲) سپس ارزیابی اولیه مصدوم و انجام مراحل ABC (کنترل راه هوایی , تنفس , ضربان قلب ) و دیگر کمکهای اولیه ی ضروری در صورت لزوم .
۳) بیمار را در یک پوشش محافظ بپیچید بطوری که سر و گردن را بپوشاند.نباید دست ها و بازو های مصدوم در تماس با بدنش باشد. زیرا این کار باعث می شود حرارت بدن مصدوم به خارج منتقل شود.
۴) انتقال مصدوم به مکان گرم و خشک ودور از باد و ترجیحاً سربسته (مانند پناهگاه , چادر ,غار برفی , ... )
۵) خارج کردن لباس های مرطوب , خیس یا تنگ مصدوم و در صورت امکان پوشاندن لباس خشک به مصدوم و قرار دادن وی در داخل کیسه خواب یا انداختن پتوی گرم و خشک بر روی او.
۶) هیچگاه بدن مصدوم را با مالش گرم نکنید و او را نیز تشویق به انجام فعالیتهای بدنی و راه رفتن نکنید .
۷) بدلیل کاهش درجه حرارت بدن و بروز اختلال در سیستم الکتریکی قلب , هر ضربه ی ناگهانی ممکن است منجر به بی نظمی های بسیار شدید و کشنده در ضربان قلب فرد گردد . بنابراین حتی برای خارج کردن لباس های مصدوم ابتدا آنها را قیچی و سپس از بدن مصدوم خارج کنید .
۸) در صورتی که فرد هوشیار است و دچار تهوع و استفراغ شدید نیست می توانید , نوشیدنی و غذای گرم به وی بدهید .
۹) مصدوم را از نظر یخ زدگی وسرمازدگی موضعی معاینه کنید و در صورت لزوم به درمان آن بپردازید ولی الویت ابتدا با سرمازدگی عمومی مصدوم است.
۱۰) نباید به مصدوم بیهوش نوشیدنی بدهید.
۱۱) نباید دست یا پای مصدوم را ماساژ دهید یا مصدوم را تشویق کنید که ورزش کند.
▪ نکته : برای کنترل نبض مصدوم مبتلا به هیپوترمی باید حدود ۳۰ تا ۴۵ ثانیه صبر کنید.
▪ مهم : حتی در صورت فقدان هوشیاری و دیگر علائم حیاتی مثل تنفس و نبض نباید فرد را مرده قلمداد کرد .

وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
(ویدئو) خوراندن گُل به کودکان گل‌فروش در کرمان!
(ویدئو) خوراندن گُل به کودکان گل‌فروش در کرمان! - فیلمی از کودکان کار و خیابان که از سوی فردی در شهرداری کرمان مجبور به خوردن گل‌هایشان شده‌اند منتشر شده
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.