دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

سناریوهای ۱۰ سال آینده اقتصاد ایران


سناریوهای ۱۰ سال آینده اقتصاد ایران
در بررسی چشم انداز ۱۰ سال آینده اقتصاد ایران، سه سناریو می‌توان در نظر گرفت.
اقتصاد ایران به شدت به منابع طبیعی به خصوص به درامد نفتی وابسته است. در سند چشم انداز توسعه کشور در افق ۲۰ ساله، چشم انداز ۱۰ سال آینده اقتصاد ایران از طریق سه سناریو برآورد شده است. سناریوهای آینده اقتصاد ایران، براساس یکی از سه فرض ادامه روند موجود، رشد سریع با رویکرد هم پیوندی با اقتصاد جهانی و رشد متعادل با رویکرد هم پیوندی با اقتصاد جهانی تدوین شده‌اند. براساس این سناریوها، وضعیت عمومی اقتصاد ایران، عملکرد بخش‌های مختلف و تأثیر تحقق هر کدام از سناریوها بر تورم و بیکاری به شرح زیر بررسی شده است.
● ادامه روند موجود
در سناریوی اول، چشم انداز ۱۰ سال آینده اقتصاد ایران در صورت ادامه وضع موجود، مطلوب به نظر نمی‌رسد. با ادامه روند فعلی، رشد سالانه محصول ناخالص داخلی کشورمان ۳/۹ درصد خواهد بود. براساس این پیش‌بینی، بخش‌های اصلی اقتصاد کشور مانند کشاورزی، نفت، صنعت و معدن و خدمات به ترتیب ۳/۱، صفر، ۵/۷ و ۴/۴ درصد رشد خواهند کرد. در این شرایط، رشد سرمایه‌گذاری به ۳/۹ درصد و نرخ بیکاری به ۱۳/۱ درصد خواهد رسید. همچنین، چشم‌انداز نرخ رشد صادرات کالا صرفاً ۰/۹ و صادرات غیر نفتی معادل ۵/۶ درصد خواهد بود. رشد صادرات کالاهای صنعتی نیز در حالی به ۵/۶ درصد می‌رسد که واردات از رشد ۳/۹ درصدی برخوردار خواهد شد. بنابراین، تراز تجاری خارجی ایران در صورت ادامه وضع موجود، منفی خواهد بود و رشد سرمایه‌گذاری خارجی از ۳/۹ درصد فراتر نخواهد رفت، اما در ۱۰ سال آینده، رشد نقدینگی ایران به طور متوسط معادل ۲۷/۳ درصد و نرخ تورم در حدود ۲۲ درصد خواهد بود.
● رشد سریع و هم پیوندی با اقتصاد جهانی
در سناریوی دوم، به منظور تسریع در روند توسعه اقتصادی، پیشنهاد شده است که ایران پس از ورود به سازمان تجارت جهانی با اقتصاد جهانی پیوند برقرار کند. در این صورت، رشد اقتصادی ایران به طور متوسط به ۸/۶ درصد و رشد درامد سرانه به حدود ۷/۲ درصد خواهد رسید. در صورت تحقق برنامه‌های پیش‌بینی شده بخش‌های کشاورزی، نفت، صنعت و معدن و خدمات، به ترتیب: ۴/۹، ۲/۱، ۱۱/۶ و ۹/۵ درصد رشد خواهند داشت. پیش‌بینی می‌شود، نرخ بیکاری ایران در صورت پیوند با اقتصاد جهانی، به ۱۳/۱ درصد و نرخ تورم به ۵ درصد تغییر یابد. این در حالی است که آمارهای رسمی دولت، نرخ بیکاری را برای ۹ ماهه ابتدای سال۸۳ معادل ۱۰/۳ و نرخ تورم را ۱۴/۸ درصد اعلام کرده‌اند. در صورت ورود به WTO، نرخ رشد نقدینگی نیز ۱۶ درصد پیش‌بینی شده است؛ در حالی که در مدت یاد شده میزان رشد نقدینگی بیش از ۱۸/۸ درصد بود. صادرات غیر نفتی نیز در این شرایط به طور متوسط رشدی حدود ۱۵/۸ درصد را تجربه خواهد کرد.
● رشد متعادل و هم پیوندی با اقتصاد جهانی
توسعه براساس رشد متعادل، سناریوی سومی است که برای ۱۰ سال آینده از آن نام برده می‌شود. در این گزینه، رشد محصول ناخالص داخلی ایران به میزان ۷ درصد پیش‌بینی شده است، اما برای تحقق این رشد، بخش‌های کشاورزی، نفت، صنعت و معدن و خدمات سالانه باید به ترتیب: ۴/۹، ۲/۱، ۱۰/۷ و ۷ درصد رشد کنند. همچنین، نرخ رشد صادرات کالا، صادرات غیر نفتی و صادرات صنعتی به ترتیب: ۴/۶، ۱۰/۱ و ۱۲/۴ درصد خواهد بود. در این سناریو، نرخ‌های رشد نقدینگی و تورم به ترتیب به ۱۷ و ۸ درصد خواهند رسید.

منبع : www. iran economics. net

منبع : ماهنامه صنعت خودرو

مطالب مرتبط

معیار اقتصادی زنان آمریکایی برای انتخاب رئیس جمهور

معیار اقتصادی زنان آمریکایی برای انتخاب رئیس جمهور
پس از انتخاب باراک اوباما در انتخابات نمایندگان حزب دموکرات، زنان آمریکایی توجه بیشتری به سیاست های اقتصادی نامزدهای دو حزب دارند و در بعضی زمینه ها دیدگاه های دو حزب اهمیت بیشتری برای آنها دارد از جمله موضع آنها درباره برابری دستمزدها، حمایت از وام گیرند گانی که به خاطر ناتوانی در بازپرداخت وام های پربهره ملک در رهن بانک شان ضبط می شود و افزایش بیمه بیکاری.
پس از پیروزی باراک اوباما و انتخاب او به عنوان نماینده حزب دموکرات همه منتظرند تا ببینند حامیان هیلاری کلینتون - که بعضی از آنها قسم خورده اند که پس از شکست تلخ هیلاری به جان مک کین رای دهند-به چه کسی رای می دهند.
سوزان جی کارل، پژوهشگر مرکز مطالعات زنان در دانشگاه راتگرز آمریکا می گوید: «اگر این زن ها رای ندهند یا در ایالت های اوهایو، پنسیلوانیا و دیگر ایالت هایی که در آن رقابت بین نامزدهای دو حزب تنگاتنگ است به مک کین رای دهند شانس دموکرات ها برای پیروزی در کاخ سفید کاهش می یابد.»
در حال حاضر زنانی که قصد شرکت در انتخابات را دارند با موشکافی بیشتری جریان انتخابات را دنبال می کنند و انتظار دارند که توجه عمومی به برنامه های اقتصادی ای که هر حزب ارائه می دهد بیشتر شود، برنامه هایی که نیازهای مالی ضروری آنها را جوابگو باشد از دستمزد برابر گرفته تا جلوگیری از ضبط ملک در رهن بانک و افزایش بیمه بیکاری.
والری ریدر، مادر مجرد ۲۵ ساله هم که به تازگی شغلش را در بانک از دست داده همین دغدغه ها را دارد. او می گوید: «مسائل اقتصادی دغدغه اصلی من است. من به نامزدی رای می دهم که برای کمک به زنانی که از نظر مالی در مضیقه هستند، برنامه بهتری ارائه دهد. بازار اشتغال راکد است و اگر نتوانم به زودی کار پیدا کنم نمی توانم دخترم را امسال به دانشگاه بفرستم. در حال حاضر تحت پوشش بیمه درمانی نیستم و خرج غذا و نیازهای ضروری ام را از پس انداز بازنشستگی ام می دهم.»
در حالی که مدت بیمه بیکاری کاهش یافته و قیمت نفت در بازارهای جهانی از یک سال پیش تاکنون دو برابر شده است، نظرسنجی واشنگتن پست نشان می دهد که مهمترین مساله ای که مردم با آن مواجه اند مساله اقتصادی است و زن ها هم در مواجهه با این مساله در صف اول قرار دارند.
● بهبود وضعیت اقتصادی در اولویت است
لیک رئیس یک موسسه پژوهشی در آمریکا می گوید: «پیش از اینکه مردها با جنگ مخالف باشند، زن ها با آن مخالف بودند و وقتی در این سال ها دیدند که قیمت کالاهای مصرفی روزانه شان یعنی غذا و سوخت هر روز بالاتر می رود به سیاست های اقتصادی توجه بیشتری نشان دادند. اگر نرخ بیکاری در طول تابستان امسال بیشتر شود سیاست های اقتصادی در انتخابات ماه نوامبر اهمیت بیشتری پیدا می کنند.»
هیدی هارتمن ،رئیس یک موسسه تحقیقاتی در آمریکا هم معتقد است که حزب دموکرات برای زنانی که مسائل اقتصادی مهمترین مساله آنهاست به انتخاب اول تبدیل شده است زیرا در زمان حاکم بودن حزب جمهوری خواه بیکاری و گرانی بیشتر شد و پس از رکود سال ۲۰۰۱ نه تنها به اشتغالزایی توجهی نشد بلکه به خاطر نبود نظارت های قانونی بحران وام های پربهره پدیدار شد و از طرف دیگر در حالی که دستمزد کارگران افزایشی نداشت، مدیر عاملان حقوق های میلیونی می گرفتند.
اوباما نامزدی است که وجهه بهتری نزد زنان دارد چرا که او توسط مادری مجرد بزرگ شده، مادری که در مقطعی از زندگی اش با برچسب زدن روی مواد غذایی خرج زندگی اش را تامین می کرده است.
در عین حال اوباما از دستمزد برابر نیز حمایت کرده و برخلاف مک کین به لایحه ای در مجلس رای داده که بر اساس آن زنان راحت تر بتوانند از کارفرما به خاطر اعمال تبعیض جنسیتی شکایت کنند.
البته این را هم باید گفت که مطالعات نشان داده اند زنانی که از نظر مالی تحت فشارند و مشکلات اقتصادی بیشتری را تجربه کرده اند اصلاً رای نمی دهند. در ماه آوریل سال جاری ۲۰ هزار کارگر بیکار شده اند و پس از چهار ماه رکود در بازار کار از ماه دسامبر تاکنون ۲۶۰ هزار نفر بیکار شده اند و اکنون نرخ بیکاری زنان در آمریکا ۳/۴ درصد و نرخ بیکاری مردان ۶/۴ درصد است.
● افزایش نرخ بیکاری در صنعت خرده فروشی
جان دادز، رئیس یک موسسه پژوهشی در فیلادلفیا می گوید: «زن ها کمتر از مردها در صنایع تولیدی و ساختمان، دو بخشی که بیشتر دچار رکود می شود، هستند اما بیشتر زن ها در صنعت خرده فروشی شاغلند که به تازگی کارگران این بخش ها هم اخراج یا مجبور به انتخاب کارهای نیمه وقت می شوند.»
کارگران نیمه وقت که ۷۰ درصدشان زن هستند از رکود اقتصادی صدمه بیشتری می بینند. امنیت کاری آنها کمتر است و اضافه کاری های آخر وقت و آخر هفته هایشان نیز حذف شده است.بیشتر زنانی که در صنعت خرده فروشی یا شرکت های خدماتی مواد غذایی کار می کنند پس از این که بیمه بیکاری ۲۶ هفته ای آنها به اتمام می رسد دچار فقر می شوند.براساس پیش بینی ها بیمه بیکاری ۷/۱ میلیون کارگر بیکار آمریکایی در ماه های آینده به انتها می رسد که با این حساب سه میلیون کارگر در سال ۲۰۰۸ بدون مستمری زندگی می کنند. ۴۳ درصد از این کارگران را زنان تشکیل می دهند که مدت زیادی است بیکارند و بیش از شش ماه است که دنبال کار می گردند.
اوباما پیش از این از مجلس خواسته بود که مدت زمان بیمه بیکاری کارگران اخراجی بیشتر شود.
● ضبط ملک های در رهن بانک صاحبخانه ها
وام گیرنده هایی که نتوانند بهره وام خود را بپردازند ملکشان ضبط می شود طوری که ۶۴ درصد کسانی که چاره ای جز گرفتن وام های پربهره نداشته اند و نتوانسته اند قسط ماهانه خود را بپردازند ملکشان توسط بانک ضبط شده است و پیش بینی می شود که تا پایان سال ۲۰۰۸ بیش از یک میلیون ملک رهنی ضبط شود.
این در حالی است که ۳۲ درصد کسانی که مجبور به گرفتن وام پربهره می شوند زن هستند و گرفتن این وام ها ملکشان را در معرض ضبط قرار می دهد.
مک کین که در ابتدا معتقد بود نجات وام گیرنده های بی مسوولیت از ورشکستگی، وظیفه دولت نیست اکنون نظر خود را تغییر داده و معتقد است که دولت باید به این افراد کمک مالی کند.
اوباما هم از طرحی حمایت کرده که وام های پربهره را به وام هایی۳۰ساله با نرخ بهره ثابت تبدیل کند تا ملک وام گیرنده ضبط نشود. او همچنین ۱۰ میلیارد دلار بودجه را به کمک به افرادی که در معرض خطر ضبط اموالشان توسط بانک ها هستند، اختصاص داده است.

وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند