چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 21 November, 2018

شهر مادی در همسایگی تهران


شهر مادی در همسایگی تهران
مادها از قبایل آریایی بودند كه در هزاره نخست پیش از میلاد به تدریج در ولایات ایران ساكن شدند، ولایاتی كه از منطقه «ری» آغاز شده و به طرف مغرب تا ارتفاعات زاگرس و از طرف شمال و شمال غربی تا حدود «رود كورا» پیش می رفته است.
این همان ناحیه ای است كه به سرزمین ماد بزرگ معروف است. بزرگ ترین شهر آن «هگ متان» است كه آشوریان آن را «آمادانا» می نامیدند و امروزه «همدان» نامیده می شود. در همین شهر قدیمی است كه نخستین دولت تاریخی ایران غربی و مركزی به دست «دیااكو» به سال ۷۰۸ پیش از میلاد مسیح تشكیل شد. دولت ماد در یك قرن و نیم حكومت خود با منقرض كردن دولت زورمند آشور، حكومت وسیعی را به وجود آورد كه از جنوب ایران تا قسمتی از اراضی آسیای صغیر امتداد داشته است. حكومت مادها ۱۵۸ سال پس از تأسیس برافتاد.
بیشترین اطلاعات ما از معماری قلعه های دوره ماد در حقیقت از اسناد تاریخی «آشور» و نقاشی های آنان در كاخ های آشوری است. براساس این اسناد، دژهای مادی، ساختمان های مستحكم و عظیمی بودند كه بر ارتفاعات و صخره های طبیعی و گاهی بر روی خاكریزها و تپه های مصنوعی ایجاد شده و در اطرف آن ها، دست كم یك دیوار و یا گاه چند دیوار (حصار) بنا می شد. اغلب دیوارهای داخلی و خارجی قلعه های مادی از خشت خام ساخته می شدند، البته گاهی نیز دیوارهای اصلی از سنگ بنا شده اند. مادها در ساختن قلعه و نیز انتخاب موقعیت جغرافیایی برای ساخت وساز از معماری دژهای «اورارتویی» تأثیر گرفته اند.
با این كه مطالعه و پژوهش در محوطه های دوره ماد از جمله «گودین تپه» كنگاور، «نوشیجان تپه» ملایر، «تپه هگمتانه» همدان، «تپه باباجان» نورآباد و «تپه حسنلو» ارومیه اطلاعات خوبی از جزئیات معماری این دوره در اختیار باستان شناسان نهاده، اما تاكنون شواهدی از یك شهر مادی در این مكان ها به دست نیامده است.
برای نخستین بار در تاریخ باستان شناسی ایران، یك شهر مادی به وسعت یك كیلومتر در یك كیلومتر در محوطه باستانی ازبكی (۸۰ كیلومتری غرب تهران و در شهرستان نظرآباد) به همت دكتر یوسف مجیدزاده كشف شد كه تاكنون مشابه آن در هیچ یك از محوطه های باستانی منسوب به مادها مشاهده نشده است.
در مركز این شهر بر روی بقایای باستانی در تپه مرتفع، قلعه ای به وسعت ۹۵۰ متر مربع با حصاری به قطر ۵ متر ساخته شده است. این دژ و شهر پیرامون آن، شرقی ترین اثر شناسایی شده مادی در فلات مركزی ایران است؛ چون در متون تاریخی به حضور مادها در بخش هایی از شمال شرق ایران اشاره شده است، اما كشف آثار اداری مادها در ۸۰ كیلومتر غرب تهران برای نخستین بار صورت می گیرد.
دژ مادی ازبكی با دیوارهای درونی به قطر بیش از یك متر، دارای بخش هایی همچون تالار، بارعام، تالار شورا، تالار نشیمن خانواده فرمانروا، عبادتگاه، اتاق نگهبانان، برج دیده بانی و ۳ انبار و با ۲ هزار سنگ فلاخن است. در مجموع فضای معماری محصور بر فراز تپه، ساخت وسازی یادمانی برای سكونت شخصیتی اداری مانند حاكم یا فرمانروای منطقه بوده است كه به احتمال از سوی پادشاه مادها منصوب شده بود. در این دژ مستحكم، كارهای اداری مربوط به شهر مادی، نشست های رسمی نمایندگان شهروندان (ریش سفیدان) یا فرماندهان نظامی و مانند آن انجام می گرفت.
حصار ۵ متری دور دژ، سنگ های فلاخن انباشته شده در گوشه یكی از اتاق ها و چاه آبی به عمق ۴۰ متر كه به منظور استفاده در روزهای جنگ یا محاصره حفر شده، ارزش و اهمیت نظامی دژ را نشان می دهد. در این دژ پیش بینی های لازم برای دفاع از ساكنان آن و حتی همه یا بخشی از ساكنان شهر پائینی در كنار فعالیت های به اصطلاح كشوری صورت گرفته است.
وجود ۲ راه پله و بقایای ۲ سقف فروریخته نشان دهنده آن است كه بخش فروانروانشین این قلعه ۲ طبقه بوده است.
افزون بر آن اگرچه بیش ترین ارتفاع دیوارها در حال حاضر از ۲‎/۷۵ متر تجاوز نمی كند، اما محاسبه طول راه پله ها نشان می دهد كه ارتفاع سقف در حدود ۴ متر بوده است. به نظر دكتر مجیدزاده، معماران مادی به منظور پوشاندن سقف، تیرهای چوبی را كنار هم و كاملاً چسبیده به یكدیگر قرار می دادند و روی تیرها را پس از پوشانیدن آنها با بوریا و یا حصیر، با اندودی از كاهگل می پوشاندند.
بزرگ ترین فضای معماری در همه جای دژ، تالار بزرگی است با ابعاد ۱۱‎/۸*۶ متر كه در میان آن سكویی خشتی به ابعاد ۳‎/۳*۱ متر و بلندی ۶۰ سانتی متر برپا شده است. سطح بالایی این سكو مانند آب چكان لبه دیوار در هر سمت به ضخامت یك خشت گسترش یافته است. همه دیوارهای این تالار بزرگ با رنگ سفید رنگ آمیزی شده و كف آن خشت فرش است.
در دیوارهای جنوبی و غربی آن كه سالم ترند، ۴ تاقچه تزئینی تعبیه شده و كف آنها را با تخته سنگ هایی به رنگ سبز، فرش كرده اند. با توجه به وسعت این تالار و كاربرد این گونه سكوها كه در معابد پیش از تاریخ و دوران تاریخی به «سكوی نذر» شهرت دارند، به احتمال فراوان این فضای معماری یك «معبد مادی» بوده است. به دلیل تقدیس این معبد، مادها دور سكوی نذر را دیواری می كشیدند تا همچون ضریح از آن محافظت كند و همچنین پیش محراب كوچكی كه در كنار اتاق معبد قرار دارد، گویای آن است كه همه اجازه ورود به این عبادتگاه را نداشته اند و آداب و رسوم خاصی برای حضور در این محل وجود داشته است.
فضای درون این عبادتگاه پس از متروكه شدن مانند عبادتگاه مادی در «تپه نوشیجان» با مصالح ساختمانی پر شده بود با این تفاوت كه در اینجا به جای سنگ و كلوخ از خشت استفاده كردند. سرپرست هیأت كاوش محوطه ازبكی در گزارشی كه بعدها منتشر كرد، كاربری مذهبی بزرگ ترین فضای معماری در دژ مادی را انكار كرد.
در یكی از تالارهای قلعه، آثار در و پاگرد به دست آمده و بعضی از اتاق های آن به دلیل اهمیتی كه داشتند با درگاهی تزئینی از هم جدا می شدند. در آنجا همچنین تاقچه هایی كشف شده كه برای ساخت آنها از خشت های قالبی قوس دار استفاده كرده اند. این تاقچه ها در زمره استثنائات است، زیرا پیش از این دوره، نشانه هایی از «قالب» در هیچ یك از محوطه های باستانی به دست نیامده است.
قلعه مادی محوطه ازبكی هرگز با حمله دشمن، آتش سوزی و محاصره مواجه نبوده است و دلیل متروكه ماندن آن می تواند روی كار آمدن سلسله هخامنشیان در اواسط قرن ششم پیش از میلاد وتفاوت سیستم اداری این سلسله با سلسله مادی باشد. به همین دلیل ساكنان دژ فرصت كافی در اختیار داشتند تا وسائل خود را به مكان دیگری انتقال دهند.
هر مشتاق فرهنگ و مدنیت سرزمین ایران می تواند از فراز دژ مادی در ارتفاع ۲۶ متری تپه مرتفع ازبكی، كل شهر صد هكتاری اطراف تپه را مشاهده كند. زمین های تقسیم بندی شده رنگ در رنگ زیر كشت انواع محصولات كشاورزی، نشان دهنده تسطیح نیمی از شهر مادی است كه دیگر امكان حفاری در آن وجود ندارد. باستان شناسان می گویند جای جای این محوطه، باستانی است و جدیدترین آثار آن به دوره مادها می رسد یعنی تاریخی حدود ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح.
دكتر مجیدزاده معتقد است كه تپه مرتفع محوطه ازبكی بقایای ۳ قلعه را در خود جای داده كه قدیمی ترین آن ۲هزار و ۲۵۰ مترمربع وسعت دارد و قطر دیواره های آن ۷متر است. این قلعه در حال حاضر در پائین ترین قسمت تپه مدفون شده و روی آن در دوره های بعد قلعه ای دیگر ساخته شده است كه جدیدترین و آخرین آن، قلعه متعلق به مادها است.
از سوی دیگر باستان شناسان در چهارمین فصل كاوش (سال۱۳۸۰) در ۳۰متری غرب تپه مرتفع در وسعت ۲۰۰ متر مربع، به بقایای محلی دست یافتند كه با توجه به دیوارها، تالار و برخی شواهد دیگر احتمالاً خانه یك صاحب منصب عالی مقام دوره ماد بوده كه ممكن است با گسترش كارگاه حفاری، وسعت این خانه به ۴۰۰ مترمربع هم برسد.
در دومین فصل كاوش در محوطه ازبكی (پائیز ۱۳۷۸) از دژ مادی، دیوارهای دورنگی كشف شد كه وجود آنها نشان می دهد كه مادها به منظور تزئین بنای خود، یك ردیف خشت خاكستری را بر روی یك ردیف خشت به رنگ خاك معمولی (قرمز) قرار می داده اند. از آنجا كه این گونه تزئینات در دوران «هخامنشیان» و در آثار به جای مانده در «تخت جمشید» و «پاسارگاد» به وفور مشاهده می شود، تصور می شد كه هخامنشیان این سبك كار را از «اورارتوها» كه پیش ازمادها می زیستند، فرا گرفته باشند.
این در حالی است كه كشفیات اخیر بیان كننده تعلق این سبك كار به مادها است.در اواخر چهارمین فصل كاوش (پائیز۱۳۸۰) نخستین پیكره سنگی متعلق به دوره مادها در محوطه ازبكی كشف شد. این پیكره سنگی استوانه ای شكل، حدود ۱۵ سانتی متر ارتفاع دارد، اما از آنجا كه در قسمت پائین مجسمه آثار شكستگی وجود دارد احتمالاً اندازه اولیه مجسمه ۱۸ سانتی متر بوده است. این مجسمه مادی در عین سادگی از ظرافت خاصی برخوردار است و كلاهی كه بر سر دارد، مشابه طرح كلاه مادی در نقوش برجسته سنگی تخت جمشید و صخره های غرب ایران است.
همچنین استوانه ای بودن پائین تنه مجسمه احتمالاً بیانگر لباس پوستین مانند مادها است كه نمونه های مشابه آن بر نقوش برجسته بر جای مانده از مادها مشاهده می شود.این پیكره سنگی كه از جنس سنگ شنی است از كنار دیوار ورودی كف زمین یكی از ۳انبار قلعه مادی در تپه مرتفع كشف شد و باستان شناسان به لحاظ نوع پوشش، كلاه مجسمه ونیز لایه نگاری های انجام شده آن را متعلق به ۲ هزار و ۷۰۰ سال پیش و همزمان با دوره مادی می دانند. از این رو این مجسمه به عنوان نخستین اثر منتسب به مادها در زمینه مجسمه سازی ارزش فوق العاده ای دارد.
با توجه به تداول ساخت مجسمه های استوانه ای شكل در سراسر خاورمیانه، این مجسمه مادی نسبت به بسیاری از آثار كشف شده از بین النهرین، بسیار ساده و ابتدایی است. با توجه به این ویژگی می توان گفت مادها با وجود برخورداری از تجربه كافی در زمینه فلزكاری در مورد آثار سنگی تبحر چندانی نداشته اند.

حسین عسكری

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

معرفی جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی قم

معرفی جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی قم
استان قم با وجود حرم مطهر حضرت معصومه و دیگر جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی سالانه پذیرای بیش از ۱۵ میلیون زائر از سراسر كشور و دیگر كشورهای جهان است.
استان قم با مساحت ۱۱ هزار و ۲۴۰ كیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر بیش از یك میلیون نفر، علاوه بر وجود بارگاه ملكوتی كریمه اهل بیت كه سالانه پذیرای هزاران نفر از عاشقان عصمت و طهارت است و همگان استان قم را با بارگاه حضرت معصومه و مسجد جمكران به یاد می‌آورند، اما جاذبه‌های این دیار در این خلاصه نمی‌شود. بسیاری از جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی نه تنها برای زائران، حتی برای بسیاری از مردم ساكن در این شهر نیز ناشناخته مانده است.
▪ موزه آستانه
موزه آستانه یكی از موزه‌های قدیمی ایران و از گنجینه‌های كم نظیر محسوب می‌شود. این موزه در آبان سال ۱۳۰۴ هجری قمری افتتاح شد و در فروردین سال ۱۳۶۱ با چهره‌ای جدید و در سطحی بسیار بالاتر از قبل به فعالیت ادامه داد. مجموعه اصلی اموال فرهنگی و تاریخی این موزه را آثاری تشكیل می‌دهد كه به حرم مطهر حضرت معصومه(س) هدیه یا وقف آن شده است.
نمونه‌هایی از تابلوی نقاشی، مینیاتور، شمایل، هنرهای خاتم كاری، حجاری، حكاكی، فلزكاری، قلمدان سازی، ظروف شیشه و سفالین دوره‌های مختلف تاریخی، مجموعه‌ای از سكه‌های اسلامی- ایرانی و یك جلد قرآن كریم به خط كوفی از قرن دوم هجری در موزه آستانه به نمایش گذاشته شده است.
▪ خانه امام خمینی
خانه امام خمینی در شهر قم ساختمانی دو اشكوبه و بسیار ساده دارد. این ساختمان در دو طبقه بنا شده است. حیاط ساختمان در قسمت جنوبی قرار گرفته و در شمال شرق و غرب آن فضاهای سرپوشیده قرار دارد.
استقرار فضاها در این مكان به گونه‌ای است كه پلكان میانی، ساختمان را به دو بخش بیرونی و اندرونی تقسیم می‌كند. تالار سمت شرق محل سخنرانی امام خمینی در دهه‌های گذشته بود. هم اكنون این بنای تاریخی به عنوان یادمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، روزانه پذیرای بازدیدكنندگان بسیاری است.
▪ مسجد اعظم
مسجد اعظم در كنار حرم مطهر حضرت معصومه و در سمت غربی آن واقع شده است. این مسجد با كوشش آیت‌الله بروجردی و به دست استاد حسین بن محمد معمار معروف به لرزاده بنا شد. این مسجد كه به دلیل بزرگی اعظم نام گرفته، از جمله مساجد سه ایوانی است. یك مقصوره وسیع، گنبد مرتفع، ایوان بزرگ، دو گوشواره، چهل ستون، كتابخانه و سایر بیوتات ساختمان این مسجد را تشكیل می‌دهند. این مسجد در سال ۱۳۸۴ به هنوان چهارده هزارمین اثر فرهنگی و تاریخی در فهرست آثارملی به ثبت رسید.
▪ بازار قم
بازار قم با قدمت حدود ۴۰۰سال در مركز شهر واقع شده و شامل دو راسته بازار نو و كهنه با پوشش گنبدی و سرپوش است.
طول راسته بازار كهنه قم حدود یك كیلومتر و سقف آن از پوشش گنبدی ساخته شده است. این بازار دارای یك سرای بدون نام و سرایی به نام كاروانسرای ملاحسین است. در دو سوی بازار كهنه قم هسته اولیه شهر قم قرار دارد.
▪ مقابر گنبد سبز
شهر قم در قرن هشتم هجری قمری شاهد ساخت یادمان‌های مذهبی تاریخی متعددی بود كه در فرهنگ معماری ایران به نام «برج‌های آرامگاهی» شناخته می‌شوند. شاخص‌ترین این بناها مجموعه‌ای را تشكیل می‌دهند كه تحت عنوان مقابر دروازه كاشان قم معروف است.
در این سه مقبره كه از نظر هنر گچ‌بری از نمونه‌های منحصر به فرد به شمار می‌روند، امیران خاندان علی صفی فرمانروایان مستقل قم در قرن هشتم هجری قمری دفن شده‌اند.
▪ قبرستان شیخان
این قبرستان در میدان آستانه قرار دارد و دور تا دور آن را بازارچه‌ای به همین نام پوشانده است.این قبرستان یكی از زیارتگاه‌های معروف شهر قم به حساب می‌آید. در این مكان گروهی از یاران نزدیك امامان شیعه به خاك سپرده شده‌اند و فرزانگانی مانند زكریا بن آدم، میرزای قمی،‌ و میرزا جواد آقا ملكی تبریزی از آن جمله اند.
▪ آرامگاه علی بن بابویه قمی
آرامگاه علی بن بابویه قمی پدر شیخ صدوق متوفی سال ۳۲۹ هجری قمری روبروی قبرستان شیخان و پشت پاساژ ملت قرار دارد. این بنا شامل قبه، بقعه، ایوان و صحنی مشتمل بر یك حجره است.
▪ آرامگاه پروین اعتصامی
پروین اعتصامی یكی از شاعران به نام معاصر ایران كه در سال ۱۳۳۰ هجری شمسی رحلت كرد و در یكی از حجره‌های صحن بزرگ حرم مطهر حضرت معصومه به خاك سپرده شده است.
▪ مسجد جامع عتیق
این مسجد یكی از بزرگترین و قدیمی‌ترین مساجد شهر قم است و در خیابان طالقانی واقع شده است.
این مسجد كه ساختمان آن در سال ۷۵۵ یا ۷۵۲ بنا شده است دارای دو مقصوره بلند، ایوان، سه شبستان، یك صحن بزرگ، ایوان و زیر زمین است.
▪ مدرسه فیضیه
مدرسه فیضیه یكی از پرآوازه‌ترین مدارس علوم دینی در جهان است. بنای كنونی این مدرسه در شمال صحن عتیق حرم مطهر در سال ۱۲۱۳ به دستور فتحعلی شاه قاجار جایگزین بنای مدرسه آستانه شد كه از آثار قرن ششم هجری قمری بود.
ساختمان مدرسه چهار ایوانی است و در دو طبقه باچهل حجره متعلق به دوره قاجار در طبقه پایین و چهل حجره متعلق به قرن چهاردهم هجری قمری در طبقه بالاست.
▪ قلعه قمرود
قمرود دارای دو قلعه است كه یكی از این قلعه‌ها مربوط به دوره صفویه است و اكنون به صورت باربند از آن استفاده می‌شود. قلعه دیگر را میرزا نظام غفاری (مهندس الممالك) بنا كرده است. بنای قلعه در دو طبقه احداث شده و دارای حوض خانه، بادگیر و بازارچه بوده است.
▪ كاروانسرای حوض‌سلطان و دیر
كاروانسرای حوض‌سلطان در بخش مركزی، شرق چشمه شور و شمال دریاچه حوض‌سلطان در جاده تهران-قم قرار دارد و در دوره ناصرالدین شاه ساخته شده است.
كاروانسرای دیر نیز در ۶۵ كیلومتری جنوب تهران و در جاده قدیم قم به ری كه یكی از راه‌های ارتباطی مهم كشور بوده، واقع است. بنای اولیه این كاروانسرا به روزگار ساسانیان می‌رسد.
▪ خانه‌های تاریخی
خانه حاج علی خان زند در مركز بافت قدیمی شهر قم معروف به محله چهارمردان و در محله‌ای به نام گذر قلعه قرار دارد. بنای این خانه متعلق به اواخر دوره قاجار است.
خانه حاجی خان نیز از دیگر خانه‌های قدیمی شهر قم است و از اواخر دوره قاجار به جا مانده است، ولی اتاق ها و فضاهای جنوبی كه قدیمی‌ترین بخش بنا را تشكیل می‌دهند،‌قدمتی بیش از ۱۲۰ سال دارند.
▪ آب انبارها
موقعیت اقلیمی استان قم موجب شده مردم در گذشته برای تأمین آب آشامیدنی خود به ساخت آب انبارها روی آورند. بنابر این آب‌انبارها در گذشته نقش بسزایی در زندگی مردم داشته‌اند. قدیمی ترین آب‌انبارها در قم در سال ۱۰۵۵ هجری قمری ساخته شده است. آب انبارهای چهل اختران، صدر آباد،‌ مبارك آباد، كوه سفید، كاج و پاسنگان از معروفترین آب انبارهای قم هستند.
▪ میل‌ها
در كناره راه‌های باستانی ایران به ویژه در دل كویر ستون‌های بلندی را می‌بینیم كه از فرسنگ‌های دور قابل مشاهده است. اینگونه ستون‌ها را میل می‌نامند و برای راهنمایی رهگذران جاده‌های باستانی در مسیر طولانی كویر ساخته شده‌اند. در منطقه قمرود نیز نمونه‌هایی از این میل‌های راهنما دیده می شود كه میل صفرعلی در غرب روستای كاج با ۶ متر ارتفاع، میل بابك و میل میم از آن جمله‌اند.
▪ دریاچه نمك
این دریاچه در واقع بخشی از كویر نمك ایران است و در شرق قم قرار دارد. دریاچه نمك تنها در فصل زمستان دارای آب است و در فصل تابستان به جای آب، ورقه‌های نمك در آن جلب نظر می‌كند. شكل‌های هندسی نمك‌های پف كرده در این دریاچه به خصوص در هنگام طلوع و غروب خورشید مناظر دیدنی و زیبایی را برای بازدیدكنندگان به تصویر می‌كشد.
▪ دریاچه حوض سلطان
این دریاچه با مساحتی حدود ۳۳۰ كیلومتر مربع در جهت شرقی - غربی دریاچه نمك و شمال استان قم قرار دارد. این دریاچه به نام‌های دریاچه قم، دریاچه شاهی و دریاچه ساوه نیز مشهور است. دریاچه حوض سلطان با مناظر گوناگون و دیدنی خاص خود در فصول مختلف سال دارای مناظر بدیعی است.

وبگردی
تهدید امنیتی جدید به نام پرایدساز
تهدید امنیتی جدید به نام پرایدساز - هشدار می‌دهم اگر تا دو هفته آینده با افزایش قیمت خودرو موافقت نشود تولید خودرو در جاده مخصوص کرج را متوقف می‌کنیم و سیل بیکاران روانه جامعه خواهند شد!
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.