پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ / Thursday, 18 January, 2018

آر.اِس.اِس در سه سوت!


آر.اِس.اِس در سه سوت!
اصلاً معلوم هست كه این آر.اِس.اِس لعنتی یك‏باره از كجا پیدایش شد؟ چرا هرجا می‏روم با این شستی‏های كوچك نارنجی‏رنگ مواجه می‏شوم؟ و چرا هروقت روی یكی از آن لینك‏ها كلیك می‏كنم، یك سری حروفِ خرچنگ‏قورباغه‏ای در مرورگرِ خود می‏بینم؟
آر.اِس.اِس یك روش سریع و ساده برای تولید و استفاده‏ی مطالبِ سندیكایی مانند عناوین خبری و اطلاعیه‏هاست. بعضی از وِب‏سایت‏ها از آر.اِس.اِس استفاده می‏كنند تا گزیده‏ی مقالات و مطالبِ خود را در اختیار خوانندگانی قرار دهند كه به علت مشغولیت فراوان‏شان، وقتِ كند‏و‏كاو در آن سایت‏ها و پیدا‏كردنِ مطالب مورد علاقه‏ی خود را ندارند. سایت‏های دیگر از آر.اِس.اِس استفاده می‏كنند تا تولید محصولات جدید را به مشتریان‏شان اعلام كنند و یا آن‏ها را در جریانِ تولیداتِ آتی خود قرار دهند.
برای آن‏كه به نحو احسن از آر.اِس.اِس سردر بیاورید،كافی است به ازای هر یك از این سه مرحله، یك سوت بزنید!
۱) از یك گِردْ‏آورنده استفاده كنید.
ساده‏ترین روش برای تجربه‏كردنِ آر.اِس.اِس استفاده از یك گماشته‏ی آر.اِس.اِس است. چنین نرم‏افزاری وظیفه دارد مطالب و اخبار جدید را از مجاری آر.اِس.اِس برای‏تان گِردآورده و آن‏ها را در معرضِ دیدتان قرار ‏دهد.
یكی از این نرم‏افزارها را به ‏نام Pluck می‏توانید از روی بَرعكسِ۹۴ نصب كنید. نرم‏افزار پِلاك مبتنی بر مرورگر اینترنت است، ولی نرم‏افزار دیگری نیز روی بَرعكسِ‏۹۴ به نام Abilon وجود دارد كه به‏طور مستقل عمل می‏كند. هر دوی این برنامه‏ها را نصب كنید و ببینید با كدامْ‏‏یك زودتر اُخت می‏شوید. وقتی كه انتخاب خود را كردید، تقریباً برای زدنِ سوتِ بعدی آماده هستید!
۲) به مجاری خبری بچسبید!
در هر سایتی كه یك دكّه‏ی آر.اِس.اِس زده‏ باشند، مجاری مختلفی نیز برای تغذیه‏ی آن به چشم می خورد؛ برای مثال یك مجرا برای تمام مقالات موجود در آن سایت، یك مجرا برای مقالات تخصصی، و مجاری مشخص‏تری برای سَر‏فصل‏های مشخص‏تر. یكی از مجراهایی را كه بیشتر دوست دارید، انتخاب كرده و سپس آن را كپی نموده و در بخش متناسبِ گرد‏آورنده‏ی آر.اِس.اِس خود درج نمایید.
در اكثر مرورگرها، شما می‏توانید روی لینك مزبور- كه یك شستی نارنجی رنگ XML یا RSS است- كلیكِ راست كرده و از منوی متعاقبِ آن، گزینه‏ی Copy Shortcut یا چیزی شبیه این را انتخاب كنید. اما بعضی از گِرد‏آورنده‏های هوشمندِ آر.اِس.اِس، به صورت خودكار مجاری اخبار را در هر سایتی كه در حال بازدید از آن باشید تشخیص می‏دهند، بنابراین دیگر لزومی ندارد خودتان را با كپی‏كردن و درج نمودن به زحمت بیندازید.
۳) مطالب را بخوانید
مجاری خبر در اكثر سایت‏ها شامل حجم زیادی از اطلاعات و اخباری است كه قطعاً می‏توانید از میان آن‏ها روی چیزی كه بیش‏تر اهل آن هستید، انگشت بگذارید.
نكته‏ی كلیدی در فن‏آوری جدید آر.اِس.اِس آن است كه دیگر مجبور نیستید هر روز به یك سایت سر بزنید تا ببینید چه چیز تازه‏ای منتشر كرده‏ است. به كمكِ نرم‏افزارهای گرد‏آورنده‏ی خبر، شما می‏توانید آن سایت‏ها را زیر نظر بگیرید و به محضِ انتشار هر مطلب جدید، بلافاصله در جریان‏شان قرار بگیرید.
امّا این همه‏ی آن كاری نیست كه می‏توانید با مجاری خبری و دكّه‏های آر.اِس.اِس انجام دهید. به تدریج با وارد شدن به این مقوله خودتان پی‏خواهید برد كه این فن‏آوری جدید چه امتیازاتِ فراوانی دارد و در زمانه‏ای كه هر ثانیه‏اش هم حساب است، چقدر در وقت‏تان صرفه‏جویی می‏كند.


منبع : ماهنامه کامپیوتر

مطالب مرتبط

طبابت در بیمارستان گوگل!


طبابت در بیمارستان گوگل!
چند سال است که موتور جستجوی گوگل حرف اول را در زمینه جستجو در اینترنت می‌زند و سایر موتورهای جستجو مانند یاهو، MSN و آلتاویستا فاصله زیادی با گوگل گرفته‌اند. حتما بارها از همکارانی که به دنبال یافتن مطلبی در زمینه پزشکی یا موضوعات دیگر در اینترنت بوده‌اند، شنیده‌اید که : «نه، در اینترنت چنین مقاله‌ای نیست»، «هر کار کردم، چیزی پیدا نکردم.» گوگل بیش از ۸ میلیارد صفحه اینترنتی را تحت پوشش خود قرار داده و یا به‌اصطلاح ایندکس کرده است، بنابراین گرچه ممکن است حقیقتا در اینترنت موضوع خاصی وجود نداشته باشد اما در بیشتر موارد مشکل، مربوط به تکنیک جستجوی ما است.
● چه کنیم تا جستجوی پزشکی بهتری در اینترنت داشته باشیم؟
▪ انتخاب کلمات کلیدی مناسب:
بی‌شک کلیدی‌‌ترین فن یک جستجوی موفق، انتخاب کلمات کلیدی مناسب است. کلمات کلیدی یا کلیدواژه‌هایی که به گوگل یا هر موتور جستجوی دیگر می‌دهید، باید بسیار سنجیده و متناسب با سوالی که در ذهن دارید، انتخاب شوند. هیچ‌گاه از اضافه کردن تعداد واژه‌های جستجو شده نهراسید. برای مثال، اگر به دنبال جستجوی «راهکارهای درمان زنان حامله مبتلا به بروسلوز» هستید و اگر تنها «بروسلوز» یا «درمان بروسلوز» را جستجو کنید، به نتیجه مطلوب نمی‌رسید. هیچ‌گاه جستجوی محاوره‌ای نداشته باشید. لازم نیست کلمات کلیدی به‌صورت یک جمله مرتب شده باشند. برای مثال، لازم نیست این‌گونه جستجو کنید:‏
What is the differential diagnosis and treatment of hypochromic anemia?‎‏ ‏
کافی است جستجو کنید:‏
differential diagnosis treatment hypochromic anemia
این کار علاوه بر اینکه کار شما را آسان می‌کند، موجب می‌شود به نتایج بهتری دست پیدا کنید. حتما شرح مختصر هر نتیجه جستجو را مرور کنید: هر وقت جستجویی در گوگل انجام می‌دهید، گوگل مجموعه‌ای از نتایج را در اختیار شما قرار می‌دهد. اما واقعا کدام یک از این صفحات اینترنتی به کار شما می‌آید؟ آیا شما باید حتما تک‌تک صفحات را باز کنید؟ گرچه گوگل می‌کوشد با هوشمند‌تر کردن الگوریتم‌‌های جستجوی خود، متناسب‌ترین نتایج جستجو را ارایه دهد و بر حسب این تناسب، نتایج جستجو را مرتب کند اما شما با خواندن خلاصه‌ای از هر یک از نتایج جستجو که به دنبال هر کدام از آنها می‌آید، ‌می‌توانید به آسانی پی ببرید که صفحه مفروض حاوی اطلاعات مفید برای شما هست یا نه
▪ از google scholar استفاده کنید‌:
این سرویس گوگل، جستجویش را به سایت‌ها و اسناد معتبر علمی محدود می‌کند. در نتیجه کمتر هنگام جستجوی آن به سایت‌های تجاری، بی‌‌اعتبار یا غیرتخصصی هدایت می‌‌شوید. نشانی
http:// www.scholar.google.com
▪ ازگوگل coop استفاده کنید:
گوگل همواره از پیشنهادها و فکرهای نو استقبال می‌کند، به همین دلیل مقامات این شرکت وقتی در یکی از شماره‌های مجله پزشکی بریتانیا BMJ، به مقاله‌ای با عنوان «چگونه گوگل، پزشکی را تغییر می‌دهد؟»، برخوردند که در آن پیشنهاد ایجاد یک سرویس مستقل پزشکی شده بود، نتوانستند از کنار این پیشنهاد جالب بی‌تفاوت عبور کنند و تنها در عرض چند ماه، شالوده چنین سرویسی را بنا نهادند.
چیزی که موجب توانمندی گوگل در «صنعت» موتورهای جستجو شده است، الگوریتم‌های بی‌نظیر آن است که به آنها در‌اصطلاح «عنکبوت‌های وب‌خز»، گفته می‌شود. همین الگوریتم‌‌ها هستند که در هنگام جستجوی یک کلید واژه، متناسب‌ترین صفحات وب را به شما معرفی می‌کنند و آن صفحات را در صدر نتایج جستجو قرار می‌دهند. با این همه، در تعیین سودمندی و درستی یک سایت و صفحه، به خصوص اگر آن صفحه مربوط به موضوع مهمی‌ مانند پزشکی باشد، هیچ‌چیز به پای قدرت پردازش ذهن آدمی‌ نمی‌رسد. گوگل در ابتکاری جالب در سرویس تازه خود، سعی کرده است از توانمندی الگوریتم‌های جستجوی خود و قدرت تفکیک انسانی به صورت یکجا استفاده کند. به این منظور از دانشگاه‌ها و موسسات معتبر پزشکی خواسته است، سایت‌های پزشکی مفید را به صورت موضوعی، طبقه‌بندی و یا در‌اصطلاح برچسب‌گذاری کنند. تعدادی از این دانشگاه‌ها و موسسات به شرح زیر هستند:
ـ کتابخانه ملی پزشکی آمریکا
ـ مرکز کنترل و مبارزه با بیماری‌های آمریکا یا به صورت مخفف CDC
ـ مایوکلینیک
ـ دانشکده پزشکی هاروارد
ـ دانشگاه کالیفرنیا
ـ Health On the Net Foundation
ـ Kaiser Premanente
● تفاوت یک جستجوی معمولی با جستجو در بخش سلامت گوگل
هنگامی‌که در بخش سلامت گوگل جستجو می‌کنید، نخستین تفاوت را در بالای صفحه جستجو مشاهده می‌کنید. گوگل با ایجاد لینک‌هایی، جستجوی کاربر را محدودتر و دقیق‌تر می‌کند، برای مثال وقتی «آسم» را جستجو می‌کنید، لینک‌هایی معرفی می‌شوند که کاربر را به سایت‌هایی حاوی اطلاعات درمان، علایم بالینی، تشخیص، پژوهش‌های کلینیکی و اطلاعات مخصوص بیماران درباره آسم، راهنمایی می‌کند.
تفاوت دوم، بی‌شک در دقت جستجوست. با «گوگل سلامت» باز هم دقت جستجوی گوگل در موضوعات پزشکی بیشتر می‌شود. «گوگل سلامت» در حال حاضر در مراحل اولیه خود به سر می‌برد و به تدریج کامل‌تر خواهد شد.
آدرس بخش سلامت گوگل‌:
http://www. google.com.coop/topics/healthسرویس جستجوی عکس گوگل: یکی از بهترین منابع برای پیدا کردن تصاویر پزشکی، سرویس جستجوی عکس گوگل است. تفاوتی ندارد که در ‏کدام رده و در کدام رشته‌ پزشکی به فعالیت می‌پردازید، هر زمان که خواستید عکسی برای کنفرانس، ارایه درس یا ‏آموزش مطلبی پیدا کنید، به این سرویس مراجعه کنید. ‏
نشانی:
‏http:// www.images.google.comجستجوی پیشرفته در گوگل: برای دست یافتن به نتایج بهتر از جستجوی پیشرفته گوگل هم می‌توانید استفاده کنید، به قسمت سمت راست کادر جستجوی گوگل دقت کنید و روی Advanced Search کلیک کنید تا وارد این قسمت شوید.
حتما برایتان پیش آمده که یک عبارت چند کلمه‌ای مانندamnesia in CVA را جستجو کرده‌اید و به صفحاتی راهنمایی شده‌اید که این سه کلمه به صورت پراکنده در آنها وجود داشته است و به جواب خود نرسیده‌اید. برای پیدا کردن صفحاتی که عبارت مورد جستجوی شما به‌طور دقیق به همان صورت و ترتیب آمده باشد، کافی است آنها را در قسمت جستجوی پیشرفته در کادر خالی روبروی
with the exact phrase قرار دهید.
اگر قصدتان از جستجو، پیدا کردن یک فایل خاص مرتبط با موضوع جستجویتان است، برای مثال یک فایل با فرمت PDF یا یک فایل پاورپوینت، کافی است در همین قسمت جستجوی پیشرفته، در جلوی عبارت File Format، نوع فایل را انتخاب کنید.
اگر می‌خواهید مطلب خاصی را در «یک سایت» پیدا کنید و سایت مورد نظر موتور جستجوی داخلی ندارد، آدرس سایت را در جلوی عبارت Domain بنویسید و بعد جستجو کنید.
گوگل در مواردی که شما مرتکب اشتباه تایپی در نوشتن کلیدواژه شده‌اید و یا املای درست یک کلمه را نمی‌دانید به شما کمک می‌کند، در این موارد گوگل پس از انجام جستجو در بالای نتایج جستجو املای درست کلمه را به شما یادآوری می‌کند.
● از موتورهای جستجوی دیگر هم استفاده کنید
الف) سایت ‏cluster med:
بیشتر دانشجویان پزشکی و پزشکان با سرویس ‏pubmed‏ آشنایی دارند، اما سایت ‏cluster med‏ ضمن اینکه بیشتر ‏ویژگی‌های ‏pubmed‏ را دارد، ویژگی جالبی به نام ‏cluster‏ یا خوشه هم دارد. در این سایت هر وقت چیزی را جستجو ‏می‌کنید، در کنار صفحه‌ نتایج فهرستی از کلیدواژه‌های مناسب نیز برای دقیق‌تر کردن جستجو به شما پیشنهاد ‏می‌شود. برای مثال، وقتی در این سایت ‏avian flu‏ را جستجو می‌کنید، کلمات کلیدی مانند پاندمی، اپیدمی، واکسن، تشخیص ‏و درمان به شما پیشنهاد می‌شود که با کلیک برروی هر یک، می‌توانید نتایج مرتبط را ببینید. ‏نشانی:
‏http://www.clustermed.info
ب) سایت ‏biometacluster‏:
به کمک این سایت می‌توانید در تعداد قابل توجهی از سایت‌های پزشکی جستجو کنید. سایت‌هایی که این سایت در ‏آنها جستجو می‌کند، طیف گسترده‌ای دارند؛ از ‏pubmed‏ گرفته تا ‏FDA‏ و از ویکی‌پدیا گرفته تا بخش اخبار ‏سایت‌های خبری مهم. ‏نشانی
http://www.biometacluster.com
ج) سایت ‏health line: این سایت همه جستجوی خود را به سایت‌های معتبر پزشکی منحصر می‌کند. ‏نشانی:http://www.healthline.com/index.jspت) سایت ‏kosmix: این سایت هم موتور جستجوی خوبی است که به‌وسیله‌ پزشکان هندی راه‌اندازی شده است. ‏نشانی: http://www.kosmix.com/index_health.html

وبگردی
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز - این اتفاق بیشتر از هر موضوع دیگری سبب شد تا مردم یاد خاطرات سال ۸۸ بیفتند؛ آن زمانی که یک فرد با به زبان آوردن سخنانی ناشایست و بدون تفکر، مردمی را که برای بیان خواسته‌های‌شان به خیابان‌ها آمده‌ بودند، خس و خاشاک خواند و سبب شعله‌ور شدن آتش شد.
عدالت با  6 دلار در سال!
عدالت با 6 دلار در سال! - فیلم - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید با کنایه به واریز سود سهام عدالت گفت: به خارجی ها نگوییم این سود سهام عدالت ماست، بگوییم ما روز شش دلاری مزگان داریم.
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما - اگر از همه این ابهامات در خصوص مالکیت این کشتی که بگذریم، مهم‌ترین سوالی که این روز‌ها مطرح است، به آتشی باز می‌گردد که ظاهرا قرار نیست خاموش شود و یک هفته است که می‌سوزد. حریقی که اگر نبود حادثه پلاسکو، ممکن بود آن را ناشی از بزرگ بودن سانچی و حجم زیاد بارش بدانیم یا برعکس، از ناتوانی اطفاکنندگان در این ماجرا گلایه سردهیم، اما حالا به شکل گیری ابهامی بزرگ‌تر منجر شده...
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است - خانم مسئول انتظامات جلوی درمانگاه بیمارستان بقیه‌الله ایستاده، جلوی زنان مانتویی را می‌گیرد و با گرفتن کارت شناسایی به آنها چادر می‌دهد. خیلی از زنان اینجا قبل از ورود به بیمارستان مانتویی هستند اما با گذشتن از در ورودی چادری می‌شوند.
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد - ممکن است دود وارد محیط ایزوله ای شود که احتمالا دریانوردان در آنجا حضور دارند، پرسیده ایم چرا نجاتشان تا این حد طولانی شده است؟ گفته می شود چینی ها کم کاری می کنند ناراحتم از اینکه وقتی کشتی چینی تصادف کرد همه سرنشینان آن سالم هستند اما کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس)
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس) - سرانجام بعد از مدت ها سکوت درباره این که آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی برای درمان به کدام کشور رفته است، خبرگزاری اهل بیت(ع) از درمان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آلمان خبر داد و نوشت:
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها