یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / Sunday, 17 February, 2019

شیر از گلویم پایین نمی‌رود


شیر از گلویم پایین نمی‌رود
بسیاری از ما با نوشیدن كمی شیر، ساعت‌ها از دل‌درد به خود می‌پیچیم، این موضوع باعث می‌شود تا برای همیشه، شیر را از سبد غذایی‌مان خارج كنیم، بدون آنكه متوجه عواقب این كار باشیم. اغلب علت بروز این ناراحتی، ابتلا‌ی افراد به بیماری به نام عدم تحمل لا‌كتوز است. چقدر با آن آشنایی دارید؟
● تفاوت دل‌دردها
تحمل نكردن لاكتوز به این معناست كه بدن قادر به هضم لاكتوز یعنی قند موجود در شیر نیست.
در شروع باید بگوییم كه تحمل نكردن لاكتوز به وسیله كمبود آنزیم لاكتاز به وجود می‌آید. این آنزیم به وسیله سلول‌های روده كوچك تولید می‌شود. آنزیم لاكتاز، قندشیر یا لاكتوز را به دو قند ساده به نام‌های گلوكز و گالاكتوز تبدیل می‌كند كه وارد جریان خون می‌شوند.
گاهی مردم بیماری تحمل نكردن لاكتوز را با تحمل نكردن شیر گاو یكسان می‌دانند. اگر چه این دو بیماری علایم مشابهی دارند اما ارتباطی با یكدیگر ندارند. در اصل تحمل نكردن شیر گاو یك آلرژی است كه به وسیله سیستم ایمنی بدن به وجود می‌آید ولی تحمل نكردن لاكتوز مشكلی است كه به وسیله سیستم گوارشی به وجود می‌آید.
● علائم تحمل نكردن لاكتوز
افرادی كه لاكتاز كافی برای هضم لاكتوز مصرفی ندارند ممكن است در هنگام مصرف شیر دچار ناراحتی شوند. علایم معمول این ناراحتی عبارتند از، تهوع، اسهال، دل درد، تجمع گاز درشكم و نفخ كردن. این علایم از ۳۰ دقیقه تا دو ساعت بعد از مصرف موادغذایی حاوی لاكتوز روی می‌دهد كه شدت علایم به چند عامل بستگی دارد، از جمله مقدار لاكتوز مصرفی، میزان هضم، سن و نژاد. ممكن است تشخیص تحمل نكردن لاكتوز براساس علایم اولیه مشكل باشد. به عنوان مثال، نشانگان روده تحریك‌پذیر هم نشانه‌هایی مشابه این اختلال دارد.
پزشك می‌تواند با آزمایش‌هایی كه می‌دهد، تحمل نكردن لاكتوز را مشخص كند، ولی در وهله اول ممكن است خوردن شیر را برای فرد ممنوع كند تا ببیند كه علایم برطرف می‌شوند یا نه؟
● سه آزمایش مطمئن
رایج‌ترین آزمایش‌هایی كه جذب لاكتوز در سیستم گوارش را اندازه‌گیری می‌كند، تست‌های تحمل لاكتوز، تنفس هیدروژن و مقدار اسیدیته مدفوع است.
▪ ‌تست تحمل لاكتوز:
در هنگام انجام این آزمایش، فرد باید ناشتا باشد و سپس مایعی حاوی لاكتوز بنوشد. چند نمونه خون طی دو ساعت از او گرفته می‌شود تا مقدار گلوكز خون (قندخون) را اندازه‌گیری كنند و این اندازه‌ها مشخص می‌كند كه بدن چه طور می‌تواند لاكتوز را هضم كند.
معمولا وقتی لاكتوز به سیستم گوارش می‌رسد، آنزیم لاكتاز آن را به دو قسمت یعنی گلوكز و گالاكتوز تبدیل می‌كند. سپس كبد گالاكتوز را به فرم گلوكز تغییر می‌دهد كه وارد سیستم گردش خون شده و سطح گلوكز خون را بالا می‌برد. اما اگر لاكتوز به طور كامل تبدیل نشود، گلوكز خون بالا نمی‌رود كه نشان دهنده اختلال تحمل نكردن لاكتوز است.
▪ تست تنفس هیدروژن:
این آزمایش مقدار هیدروژن موجود در تنفس شخص را مشخص می‌كند. به این ترتیب كه لاكتوز هضم نشده در روده بزرگ تخمیر می‌شود و گازهای مختلفی از جمله هیدروژن را تولید می‌كند. هیدروژن از طریق روده كوچك جذب شده و از طریق جریان خون به ریه‌ها می‌رسد و سپس دفع می‌شود. در این آزمایش تنفس در مرحله ورودی اولیه بررسی می‌شود، سپس شخص یك نوشیدنی پر از لاكتوز می‌نوشد.
سطح افزایش هیدروژن در تنفس میزان هضم نادرست لاكتوز را مشخص می‌كند. بعضی از غذاها و داروها و سیگار می‌تواند بر صحت این آزمایش تاثیر بگذارد، به همین دلیل باید قبل از آزمایش از آنها استفاده نشود.
تست‌های تحمل لاكتوز و تنفس هیدروژن در نوزادان كمتر از شش ماه صورت نمی‌گیرد زیرا مقدار بیش از حد لاكتوز برای این سن خطرناك است و ممكن است نوزادان مبتلا به این اختلال در اثر اسهال آب بدنشان را از دست بدهند.
لاكتوز هضم نشده به وسیله باكتری‌ها در روده بزرگ تخمیر می‌شوند و لاكتیك اسید و دیگر اسیدهای چرب را تولید می‌كند كه می‌توان در نمونه مدفوع به وجود آنها پی برد.
● بانیان بیماری
برخی از عوامل تحمل نكردن لاكتوز شناخته شده‌اند. به عنوان مثال،‌ برخی افراد بعد از دو سالگی لاكتاز كمتری تولید می‌كنند. اما اغلب با مسن‌تر شدن افراد علایم این اختلال در آنها بیشتر مشاهده می‌شود.علاوه بر آن، كمبود لاكتاز در زمانی كه روده كوچك یا یك عضو گوارشی آسیب می‌بیند اتفاق می‌افتد. از جمله این بیماری‌های تاثیر‌گذار، بیماری سلیاك، روده تحریك‌پذیر و بیماری كرون هستند. با وجود این شواهد، برخی محققان تحمل نكردن لاكتوز را یك عامل ژنتیكی می‌دانند. به طوری كه ممكن است اشخاص با همین علایم كمبود لاكتاز اولیه به دنیا بیایند. این كشف می‌تواند در تشخیص نوع بیماری مفید باشد. بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون آمریكایی به این اختلال مبتلا هستند ولی برخی قومیت‌ها و نژادهای به خصوص بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال هستند.
● برای درمان آن
تحمل نكردن لاكتوز به آسانی درمان می‌شود و علایم به وسیله تعدیل رژیم غذایی، قابل كنترل است. برای بچه‌های كوچك و نوزادان تا زمانی كه بدنشان نتواند شیر لاكتوزدار را هضم كند، باید از مصرف این شیرها خودداری شود. بزرگسالان نیز نباید موادغذایی لاكتوزدار را به طور كامل حذف كنند زیرا ممكن است افرادی به شیر واكنش نشان دهند ولی با مصرف بستنی، پنیرها یا دیگر محصولات لبنی علایمی از بیماری نشان ندهند. معمولا اگر غذاهای حاوی لاكتوز كم‌كم و به تدریج مصرف شود، قابلیت هضم بالاتری پیدا می‌كنند.
در كل میزان مصرف غذاهای لاكتوزدار به این بستگی دارد كه شخص چه قدر می‌تواند لاكتوز را تحمل كند. كسانی كه با مقدار خیلی كم به لاكتوز واكنش نشان می‌دهند، می‌توانند قرص‌ها و شربت‌های آنزیم لاكتاز را كه به هضم غذا كمك می‌كند، از داروخانه‌ها تهیه كنند. علاوه بر آن، شیرهای كم لاكتوز از دیگر محصولات لبنی قابل هضم برای این گروه افراد است كه می‌توانند از سوپرماركت‌ها تهیه كنند. كسانی كه تحمل لاكتوز ندارند، به دلیل محدود كردن محصولات لبنی باید مطمئن شوند كلسیم مورد نیازشان را از سایر منابع دریافت می‌كنند. به عنوان مثال، سبزی‌های برگ سبز مانند بروكلی یا ماهی منابع غنی از كلسیم هستند. علاوه بر آن، ماست نیز منبع خوب كلسیم برای افراد مبتلا به این اختلال است.
به علا‌وه، زمانی كلسیم به طور مطلوبی جذب بدن می‌شود كه همراه با ویتامین D مصرف شود. نورخوشید، جگر و تخم‌مرغ از منابع غنی ویتامین D‌ هستند. با این حال،‌ برخی افراد ممكن است فكر كنند به علت تحمل نكردن لاكتوز، كلسیم كافی به بدنشان نمی‌رسد. مشورت با یك پزشك می‌تواند به حل مشكل‌شان كمك می‌كند.
با وجودی كه شیر منبع اصلی لاكتوز است ولی در تهیه برخی از غذاها نیز از شیر استفاده می‌شود. بنابراین افرادی كه خیلی حساس به لاكتوز هستند باید این غذاها را در نظر داشته باشند. از جمله این غذاها، نان، غلا‌ت صبحانه‌ای، مارگارین، آب نبات و تنقلات و بیسكویت و شیرینی‌هایی هستند كه از شیر تشكیل شده‌اند.‌

سیما صالح

منبع : روزنامه سلامت

مطالب مرتبط

مراقبت های بهداشتی دستگاه گوارش

مراقبت های بهداشتی دستگاه گوارش
با توجه به اعمال دستگاه گوارش ، هیچ کس نمی تواند اهمیت لزوم برخورداری از یک دستگاه هاضمه خوب و سالم را انکار کند . لذت زندگی بستگی به وجود دستگاه گوارشی سالم دارد.
در حالیکه یک هاضمه بد و بروز عوارضی نظیر اسهال ، یبوست ، زخم معده و اثنی عشر ، کولیت « آماس یا التهاب کولون » آپاندیسیت ، هپاتیت « آماس بافت کبد » آرامش را از زندگی شخص سلب می نماید . هر گاه به عللی وضع جهاز هاضمه شما خوب نبوده و تحت شرایطی به کار خود ادامه می دهد همواره به وظایف آن و مراقبت هائی که بایستی انجام شود می اندیشید . لذا لازم است برای حفظ سلامت و بهداشت دستگاه هاضمه به نکات زیر توجه شود :
۱ ) رعایت کامل بهداشت شخصی به ویژه دهان و دندان
۲ )مصرف غذاهای متوازن و سالم و خودداری از مصرف غذاهائی که احتمال فاسد شدنشان می رود .
۳ ) رعایت نظم و ترتیب در صرف غذا ،‌ این موضوع کاملاً به ثبوت رسیده که بهتر است برای صرف سه وعده غذای اصلی صبحانه ، ناهار و شام ساعت معینی در نظر گرفته شود و در فاصله بین دو غذا از خوراکی هائی استفاده شود که موجب سلب اشتها نگردد .
۴ ) جویدن کامل غذا ؛ در یکسری آزمایشات که بر روی ۳ دسته از افراد برای نشان دادن تأثیر عمل جویدن در گوارش مواد غذائی انجام گرفت از دسته اول که غذای کاملی به آنها داده شده بود خواسته شد که غذا را با حالت معمولی و یا تندتر از معمول بخورند . به دسته دوم و سوم به ترتیب به میزان یک دوم و یک سوم غذای دسته اول داده شد و از آن ها خواسته شد که غذای خود را در نهایت آرامی صرف کنند . پس از یک ماه مشاهده شد که دسته دوم و سوم یعنی آنها که غذای کمتری مصرف کرده ولی خوب جویده بودند به مراتب قوی تر و شاداب تر از دسته اول بودند .
۵ ) غذاهای روزانه هر کس متناسب با وضع شخص و سایر شرایط جسمانی او تعیین شود و از پرخوری پرهیز گردد . بیماری هائی که در نتیجه کم غذاخوردن پیدا می شود پس از تقویت مزاج بهبود می یابند ، در صورتی که عوارض پرخوری به مراتب بیشتر و عواقب آن سخت و خطرناک می باشد و اصلاح ضایعاتی که پرخوری پس از چندی در اعضای مهم بدن تولید می کند دشوارتر است .
در اشخاصی که پرخوری می کنند مقدار انرژی لازم برای هضم مواد غذایی به مراتب بیشتر از مقدار انرژی است که برای هضم غذای متعادل ضرورت دارد . بنابراین آنهائی که غذای متعادل مصرف می کنند قوی تر از اشخاص پرخور هستند زیرا قوای خود را صرف هضم مواد غذائی فوق العاده نمی کنند . اغلب اشخاص پرخور اگر مدتی از وقت غذاخوردن آنها بگذرد احساس می کنند که ضعیف و ناتوان شده اند و وقتی هم که از سر میز یا سفره برمی خیزند تازه مدتی مجبورند از انجام هر کاری دست بکشند و استراحت کنند . علت این امر این است که تمام انرژی بدن آنها صرف گوارش غذاهای زیاده از حد که خورده اند می شود و همین که غذای آنها از قسمت های اولیه دستگاه گوارش گذشت تازه خستگی هضم غذاها آنها را فرا می گیرد .
بنابراین خودداری از پرخوری و مصرف غذاهای متوازن و سالم بهترین راه کمک به درمان بسیاری از بیماری های دستگاه گوارش می باشد .
۶ ) پرهیز از مصرف غذاهایی که به تجربه دریافته اید مصرف آن غذاها ناراحتی هایی در اعمال گوارشی تان به وجود می آورد یعنی باصطلاح عامیانه آن غذاها به شما نمی سازد .
۷) دوری جستن از عصبانیت و اضطراب هنگام غذاخوردن و صرف غذا در محیط شاد و بانشاط ،‌ به طورکلی باید توجه داشت که هنگام صرف غذا هیچ گونه اضطراب ، نگرانی یا عصبانیتی در کار نباشد در غیراین صورت سبب کند شدن عمل هضم و ایجاد سوء‌هاضمه و کاهش قدرت بدنی و کارآئی شخص می گردد و این عارضه نیز به نوبه خود ایجاد اضطراب و هیجان بیشتری می نماید .
خشم و ترس شدید علاوه بر آن که روی ترشح معده اثر می گذارد ، ترشح صفرا و شیره های لوزالمعدی را نیز دچار اختلال می سازد . در این گونه موارد ممکن است حرکات دودی معمولی روده و معده را نیز متوقف سازد .
یکی از محققین به نام پروفسور کانون با مطالعاتی که در این زمینه انجام داده نشان داده است که هرگاه سگی را در اطاق گربه ای که در حال صرف غذا است وارد کنند کلیه انقباضات معدی و حرکات دودی روده ای حیوان بلافاصله متوقف می گردد .
۸ ) تنوع در نوع غذاهای مصرفی ، این عمل باعث جلب اشتها و هضم آسان و سریع غذا می گردد . هر گاه رنگ و طعم و بو و منظره غذا جالب باشد هضم آن آسانتر و سریع تر انجام خواهد پذیرفت .
برای کسانی که به سبب بیماری یا علت دیگری اشتهای خود را از دست داده اند بهتر است غذاهای کمتر و خوش منظره تری در نظر گرفته شود تا باعث جلب اشتهای آنان گردد .
۹ ) صبحانه بایستی شامل یک سوم تا یک چهارم غذای روزانه باشد . بنابراین باید سعی نمود شب قبل به اندازه ای غذا میل شود که صبح روز بعد اشتهای کافی برای صرف صبحانه موجود باشد .
۱۰ ) از مصرف آب آشامیدنی غیرتصفیه و سبزیجات و میوه جات نشسته خودداری شود .
۱۱ ) حتی المقدور از مصرف غذاهای زیاد برشته و سرخ کرده اجتناب شود .
۱۲ ) اجتناب از نوشیدن مایعات زیاد سرد یا گرم
۱۳ ) اجتناب از مصرف مشروبات الکلی ،‌سیگار ، مواد مخدر و محرک .
۱۴ ) بهتر است بعد از صرف غذا لااقل تا حدود نیم ساعت از انجام هر گونه تمرینات ورزشی و کارهای فکری خودداری نمائید زیرا در این حالت دستگاه هاضمه چنان که شاید و باید کار خود را نمی تواند انجام دهد و در نتیجه ناراحتی و درد معده و سوء‌هاضمه پیش می آید .
۱۵) استحمام در آبی که حرارت آن کمتر یا زیادتر از گرمای بدن شخص باشد سبب انحراف خون از جهاز هاضمه به سایر قسمت های بدن می گردد . بنابراین باید از استحمام کردن در ساعت اول بعد از خوردن غذا امتناع ورزید و به هیچ وجه توصیه نمی شود .
۱۶ ) مصرف دارو تنها در صورت تجویز پزشک مجاز بوده و از استفاده خودسرانه دارو در مواقع ناراحتی های گوارشی باید خودداری شود .
۱۷ ) خودداری از وادار کردن کودکان به خوردن غذا یا خوراندن اجباری غذا به آنان که سبب بی علاقگی بیشتر آنان به خوردن می گردد و هم چنین اجتناب از تنبیه کردن آنان به علت بی اشتهایی و یا وادار کردن آنان به خوردن پس از یک ناراحتی روانی .
۱۸ - در مواقع مقتضی به ورزش و تفریح پرداخته و از تمریناتی که موجب تعدیل کار دستگاه گوارش می شود استفاده نمائید .
۱۹ ) بهتر است غذا را از رقیق ترین آن شروع کنیم و در خوردن آب افراط ننمائیم .
۲۰ ) محیطی که در آن غذا صرف می کنیم باید روشن ، تمیز و فاقد بوی نامطبوع باشد . اگر میز غذا را با دسته گلی بیارائیم و نیز محل آن طوری باشد که منظره خوش آیندی داشته باشد در هضم غذا کمک مؤثری می نماید .

وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی