سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 February, 2019

گلستان در بوستان ایران


گلستان در بوستان ایران
نوروز فصل مسافرتهای خانوادگی فارغ از دغدغه های كار و زندگی در راه است، از این رو بسیاری از هم اكنون به این می اندیشند كه در چند روز تعطیلات به كجا سفر كنند، مقصد شما هر گلستانی كه باشد از بوستانی در خاك ایران عبور خواهید كرد. پس عجله نكنید! می توانید در هریك از شهرهای میان راه كه مایلید، توقف كنید تا حداقل نزدیك ترین مركز دیدنی آن شهر را ببینید. لازمه این كار آشنایی با اماكن دیدنی شهرهاست.
پس اگر استان گلستان را برای اقامت و یا رفتن به بوستانی همچون بارگاه ثامن الائمه (ع) انتخاب كرده اید، اسكله شهر بندرگز، پارك جنگلی و امامزاده روشن آباد شهر كردكوی، تالاب گمیشان و جزیره آشوراده در بندرتركمن، پل آق قلا و گل فشانهای اطراف این شهر، محله قدیمی سرچشمه در گرگان، جنگل و آبشار زیبای كبودوال در علی آباد، چشمه گل رامیان، بقعه آق امام آزادشهر، زیارتگاه خالدنبی در كلاله، پارك ملی گلستان در مینودشت و بالاخره برج قابوس در شهر گنبد از جمله مكانهای دیدنی شهرهای استان گلستان می باشد كه در سفرتان می توانید از آنها دیدن كنید.
اما قصد سفر به گلستان ایران را اگر ندارید بازهم شما را دعوت می كنیم تا با شهرها و جاذبه های دیدنی آن بیشتر آشنا شوید:
● موقعیت و ویژگی های استان گلستان
با توجه به كاوشهای باستان شناسی، سابقه فرهنگی و تاریخی این استان در حدود ۷ هزارسال است كه یكی از قدیمی ترین ایالتها و مراكز آریایی ها در ایران بوده است. این استان بزرگترین و آبادترین سرزمین در شمال ایران در سده های اولیه اسلامی و قبل از آن بوده كه تا قرن هفتم به گرگان و از قرن هفتم تا چهاردهم استرآباد نامیده می شد كه استر به معنی استار یا ستاره است.
گلستان اینك به لحاظ برخورداری از جاذبه های گردشگری بخصوص اكوتوریسم یكی از قطبهای گردشگری در شمال ایران محسوب می شود. وجود مناطق كوهستانی، دشت، جنگل و دریا در كنار اقلیم مدیترانه ای و بیابانی این استان را به گنجینه اكوتوریسم ایران معروف ساخته است. همچنین در گلستان اكنون بیش از ۲۰ قومیت مختلف ازجمله فارس، ترك، كرد، تركمن، بلوچ، قزاق و سیستانی زندگی می كنند كه در یك تقسیم بندی كلی مردم ساكن در این استان به سه گروه عمده بومی، تركمن و مهاجر تقسیم می شوند.
اهالی بومی در نواحی مركزی و جنوبی سكنی دارند و اكثریت جمعیت استان راتشكیل می دهند؛ شیعه مذهب هستند و به گویشهای گرگانی، كتولی و مازندرانی تكلم دارند. گروه دوم تركمن ها، به زبان تركمنی تكلم می كنند و سنی مذهب هستند كه به دو تیره یموت و گوگلان تعلق دارند. سومین گروه نیز مهاجران استان هستند كه اغلب سیستانی، بلوچ، سمنانی و خراسانی هستند.
● معرفی های شهرستان های استان گلستان
▪ شهرستان كلاله
این شهرستان كه در منتهی الیه شرقی استان گلستان واقع شده ۱۳۱كیلومتر با مركز استان فاصله دارد و با وسعتی حدود ۵ كیلومتر مربع و جمعیت ۱۵۰هزارنفر یكی از مراكز گردشگری استان است.از جمله مراكز گردشگری و آثار باستانی این شهرستان زیارتگاه خالدبن سنان (خالد نبی )،مسجد و مدرسه كریم ایشان، مقبره مختومقلی فراغی، چشمه زاو، آق سو، زیارتگاه امام عبدالله و سه كارگاه كاوش باستان شناسی در دیوار تاریخی گرگان را می توان نام برد.
▪ شهرستان گنبدكاووس
نام این شهرستان كه بعد از گرگان مهمترین شهر استان محسوب می شود از نام گنبدقابوس بن وشمگیر گرفته شده كه مقبره وی نیز در شمال شهر قرار دارد. مساحت این شهرستان حدود ۵ كیلومترمربع و جمعیت آن نزدیك به ۳۰۰هزار نفر است و در ۹۸ كیلومتری شرق گرگان قراردارد. از مهمترین جاذبه های گردشگری و باستانی این شهرستان می توان به تالابهای بین المللی آلماگل، آلاگل و آجی گل، بازارچه مرزی اینچه برون، برج قابوس، شهر باستانی جرجان، امامزاده یحیی بن زید(ع)، یاریم تپه، گبری قلعه، بقعه دانشمند شهرستان گنبدكاووس و مسابقات اسبدوانی اشاره كرد.
▪ شهرستان مینودشت
مینودشت در ناحیه شرقی استان گلستان در دنباله دامنه كوههای البرز شرقی واقع شده است. مساحت این شهرستان در حدود ۲ كیلومتر مربع و جمعیت آن نزدیك به۱۵۰هزار نفر است.نام قدیم مینودشت حاجیلر بوده است. از جمله اماكن گردشگری و باستانی شهرستان مینودشت پارك ملی گلستان، آبشارهای (لوه، سو، گلستان)، جنگل باقر آباد و فارسیان، موزه های حیات وحش و تاریخ طبیعی پارك ملی گلستان، تنگه چلچای، آق چشمه، ماهی پران، دشت حلقه، غار باستانی كیارام است. قدیمی ترین بقایای حضور انسان كه در استان گلستان شناخته شده غار كیارام است كه به ۱۰۰ هزار سال پیش و دوره پارینه سنگی میانه ( موسترین) تعلق دارد.
▪ آزادشهر
شهرستانی كه در محل تلاقی مسیرهای گرگان، گنبد كاووس و شاهرود قرارگرفته و دارای چشم اندازهای طبیعی و تاریخی است. آزادشهر مساحتی در حدود ۸۷۲ كیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۱۰۰هزار نفر دارد.از مراكز گردشگری و باستانی این شهرستان می توان بقعه متبركه امامزاده محمد بن زید(ع) (آق امام)، پارك جنگلی و تپه شهرك بسیجیان را نام برد.
▪ رامیان
از شرق به سمت غرب و بعد از آزادشهر، شهرستان رامیان قرار دارد كه از نظر طبیعی به دو قسمت جلگه ای و كوهستانی تقسیم می شود جمعیتی بالغ بر ۸۵هزار نفر و وسعتی در حدود ۸۷۰ كیلومتر مربع دارد، رامیان دارای جنگلهای غنی و چشم اندازهای زیبا است.مهمترین اماكن گردشگری و تاریخی این شهرستان چشمه گل رامیان، آبشار شیرآباد، غار شیرآباد، قلعه ماران، پارك جنگلی آهنگران، امام زاده پیر، مسجد سادات، تپه های انجیلو، نقاره خانه، مدرسه و كاخ رضاشاهی و بقعه الهادی است.
▪ علی آباد كتول
با جمعیتی بالغ بر ۱۴۰هزار نفر وسعتی در حدود ۱۱۶۰ كیلومتر مربع دارد تپه باستانی شغال تپه كهن ترین یادگار استقرار بشر، در شهر علی آباد است كه در مركز این شهر قرار گرفته است و به دوران تاریخی تعلق دارد. از دیگرمراكز مهم باستانی و گردشگری این شهرستان می توان به آبشار و پارك جنگلی كبودوال، دهكده های ییلاقی، (افراتخته، زرین گل و سیاه مرزكوه) رودخانه زرین گل، دهنه محمدآباد، امام زاده الازمن، معصوم آباد، نرگس تپه و نوران گلین تپه اشاره كرد.
▪ گرگان
گرگان مركز استان گلستان در ۳۸۵ كیلومتری پایتخت ایران در حدود ۴۰۰هزار نفر جمعیت دارد. از مهمترین اماكن تفریحی و آثار باستانی این شهرستان می توان به پارك های جنگلی (ناهارخوران، النگ دره و قرق)، آبشار و چشمه آب معدنی دهكده گردشگری زیارت، بافت و بناهای قدیمی شهر گرگان ازجمله خانه باقری و تقوی، تپه هزارپیچ، مدرسه عمادیه، موزه شهر، مسجدجامع گرگان، امامزاده نور، تورنگ تپه و كاروانسراهای قزلق، دیمه و رباط سفید اشاره كرد.
▪ آق قلا
در كنار گرگانرود و در ۱۵ كیلومتری شمال شرقی گرگان شهر آق قلا قرار گرفته كه دارای جمعیتی بالغ بر ۱۱۰هزارنفر است. این شهر به وسیله شاه عباس در سال ۱۰۲۰ هجری قمری بنا شده كه به نام اسپیدژ یا دژ سپید و در زمان حكومت پهلوی به پهلوی دژ تغییر نام داد و امروز
آق قلا نام گرفته است. از صنایع دستی مردم این منطقه می توان قالی، قالیچه و پشتی تركمن را نام برد. اماكن دیدنی و گردشگری این شهرستان شامل گل فشانهای قارینیارق، نفتیجه، اینچه، پل آق قلا و پنج شنبه بازار آق قلا است.
▪ بندر تركمن
بندرتركمن مركز این شهرستان در ۴۱كیلومتری غرب گرگان واقع شده و شهرستان دارای ۱۲۵هزار نفر جمعیت و مساحتی در حدود ۱۵۷۶ كیلومتر مربع است. در سال ۱۳۰۶ خورشیدی در محلی كه قرار گاه نظامیان بود شهر بندر تركمن تأسیس شد. این شهرستان با وجود جاذبه های طبیعی مانند دریا و صنایع دستی غنی تركمن، یكی از مهم ترین مراكز گردشگری استان محسوب می شود.صنایع دستی این شهرستان قالی و قالیچه و پشتی تركمن است. از مهم ترین مناطق گردشگری و باستانی شهرستان تركمن می توان تالاب گمیشان، جزیره آشوراده، اسكله توریستی تركمن، میدان سواركاری، پادگان روسها، زیارتگاه آق امام، آرامگاه بهاالدین نقشبندی، دیوار تاریخی گرگان، قیزلر قلعه، سد وشمگیر و بافت قدیم گمیشان را نام برد.
▪ كردكوی
این شهرستان كه در غرب استان واقع شده دارای ۶۷هزار نفر جمعیت است. از صنایع دستی آن می توان به حصیر بافی، نمدمالی، بافتن چادر شب و جوراب و دستكش پشمی اشاره كرد. مناطق گردشگری و باستانی این شهرستان نیز منطقه حفاظت شده جهان نما، روستای ییلاقی درازنو، پارك جنگلی امام رضا، برج رادكان، شهر قدیمی تمیشه، دیوار تمیشه، امامزاده روشن آباد، امامزاده النگ و جاده شاه عباسی است.
▪ بندرگز
یكی از دو بندر استان گلستان كه در كنار خلیج گرگان قرارگرفته بندرگزاست. این شهرستان در آخرین نقطه غرب استان واقع شده با بیش از ۵۵هزار نفر جمعیت، ۴۴ كیلومتر با گرگان مركز استان فاصله دارد. بندرگز با وجود دریا، جنگل و بناهای قدیمی یكی از زیباترین شهرهای استان به حساب می آید كه اسكله ای مناسب استراحت و تفریح در كنار دریا برای مسافران دارد. چشمه قلقلی، جنگل باغو، سیكاپل، جركلباد، امامزاده حبیب الله و امامزاده سفیدچال مراكزدیدنی شهرستان به حساب می آیند.
▪ بازارهای استان
بازارهای استان شامل بازارهای دائمی، هفتگی و بازار روزشهرها است. از مهمترین بازارهای هفتگی شهرهای استان گلستان می توان به پنج شنبه بازار آق قلا، دوشنبه بازار بندرتركمن، چهارشنبه بازار گرگان و جمعه بازار گنبد اشاره كرد.
● سوغاتی های استان گلستان
مهمترین سوغاتی های استان گلستان كه بیشتر آنان حاصل كار هنرمندان تركمن است عبارتند از قالی، قالیچه، پشتی، سوزن دوزی، چارقد و زیورآلات تركمن، جاجیم های كوهستانی گرگان، صنایع دستی روستایی، شیرینی های سنتی، ماهی و خاویار، كه هریك را در مناطق تولیدی آنها راحت تر می توان پیدا كرد.

معصومه كریمیان

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

خوزستان خطه سبز جنوب

خوزستان خطه سبز جنوب
سفر به خوزستان، جایی که هرچه در مورد چغازنیل، شوش و شوشترش نوشته ای همگی تنها از روی تصاویر آن بود، خیلی هیجان انگیز به نظر می رسید. خوزستان خطه سرسبز جنوبی ایران که قدمتی معادل فارس دارد و تمدن های هزاران ساله در آن رشد و پرورش یافته و نابود شده اند، مدت ها اسیر حملات بمب ها و موشک های رژیم بعثی بود تا جایی که هنوز یادگارهای سنگین آن روزها در گوشه و کنار این استان گرمسیر به چشم می خورد.
● کارون خروشان در دل اهواز
در چند وقت اخیر، انفجارهای مشکوک در اهواز به حدی رسیده بود که تصور می کردم با ورود ما به این شهر حتما شاهد انفجار در جایی هستیم ولی برخلاف تصورم اهواز شهر آرامی است با مردمانی خونگرم مانند سایر نقاط جنوب ایران.
دو بخش مهم اهواز محله های عامری و کیان پارس هستند که در دو سوی رود پرخروش کارون قرار دارند. کارون رودی است خروشان که خاطرات زیادی از سال های دور و نزدیک دارد و شاهد شهادت بسیاری از جوانان این سرزمین بوده، اما متاسفانه در سال های اخیر آلودگی آب آن به شدت افزایش یافته است، چرا که فاضلاب خانه ها و کارخانه های نیشکر و همین طور فاضلاب شهرداری به این رود می ریزند. با همه اینها هنوز کارون زیباست ولی رنگ گل آلود آن چشم را می آزارد.
● شوش و شوشتر شهرهای تاریخی
شوش و شوشتر دو شهری که نامشان بسیار به هم شبیه است و هر یک بخشی از تمدن کهن ایران زمین را در دل دارند.
شوشتر، نخستین شهری بود که پس از اهواز آن را دیدیم. هوای شوشتر در روزهای بهار هم گرم بود و من به فکر تابستان ها بودم که اهالی شهر چگونه آن را سپری می کنند، اما زیبایی های آن غیرقابل توصیف. شهری تاریخی با قدمتی ۲۰ هزارساله. آبشارهای شوشتر از همه زیباتر بودند. آبشارهایی که ۵۲ آسیاب آبی را تغذیه می کردند و امروزه از آن ۵۲ آسیاب، دو آسیاب به تازگی مرمت شده و قابل بهره برداری است.
قدمت این آسیاب ها به زمان هخامنشیان باز می گردد، اما سازه های باقی مانده از آن در زمان صفویه و قاجار ساخته شده اند. با تمام زیبایی هایی که این آبشارها داشتند، خانه های مسکونی که اطراف رودخانه کارون در شوشتر روی تپه ها ساخته شده اند، حریم بصری این زیبایی را خدشه دار کرده است.
پل بند شادروان هم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این شهر است. ساخت پل شادروان یا پل شاپوری را به شاپور اول ساسانی نسبت می دهند. هرچند بخش های زیادی از آن در طول این ۱۸ قرن تخریب شده اما همچنان استوار علم و دانش ایرانیان را برای جلوگیری از سیلاب های فصلی در گذشته نشان می دهد. کمی آن طرف تر از پل شادروان هم خانه مستوفی قرار دارد. خانه ای قدیمی که اگر در حیاط آن بایستی می توانی پل شادروان را ببینی.
این خانه در حال حاضر محل اداره میراث فرهنگی شوشتر است. مسجد جامع شوشتر که طبق کتیبه موجود در سال ۲۵۴ قمری توسط معتضدبالله خلیفه عباسی ساخته شده نیز دیدنی است. تک مناره این مسجد ۲۷ متر بوده که هم اکنون تنها ۱۷ متر آن باقی مانده است، این مناره در قرن هشتم به مسجد اضافه شد.
اما شوش، شهر رویاها، شهر زیگورات و تمدن غریب ایلامی ها. قلعه دمرگان، نخستین بنای تاریخی شوش بود که آن را دیدیم. هرچند نمی توان به طور کامل نام «تاریخی» روی آن نهاد چرا که قدمت آن به عصر قاجار می رسد و سبک بنای آن اروپایی است. در سال ۱۸۹۷ میلادی هنگامی که سومین مرحله کاوش در شوش به سرپرستی ژاک دمرگان، باستان شناس فرانسوی برای اسکان گروه های باستان شناسی ساخته شد، دمرگان این قلعه را به سبک اروپایی و با تلفیق آجرهای نو و آجرهایی ساخت که در کاوش های باستان شناسی آنها را پیدا می کرد. به این قلعه که وارد شوید فکر می کنید به یکی از قلعه های اروپایی قدم گذاشته اید. بر فراز آن که بایستی کاخ آپادانا دیده می شود.
کاخی هخامنشی که تنها ته ستون های آن باقی مانده است و آثار کشف شده از آن از لطف باستان شناسان فرنگی، در موزه های مختلف دنیا نگهداری می شوند. بخش مهمی از این کاخ در زمان اردشیر اول در سال ۴۶۱ پیش از میلاد در آتش سوخت که البته در زمان اردشیر دوم بازسازی شد.
این کاخ نیز مانند تخت جمشید توسط حمله اسکندر مقدونی فتح شد. از پله های قله دمرگان که پایین آمدیم بارگاه دانیال نبی(ع) را از راه دور زیارت کردیم، چرا که فرصت کم بود و باید به چغازنبیل می رسیدیم تا غروب خورشید را آنجا نظاره گر باشیم.
زیگورات چغازنبیل، پرستشگاه باشکوه ایلامی ها که ۳۲۰۰ سال پیش ساخته شد و هرچه درباره اش نوشته بودم با دیدن آن به تحقق پیوست. بنای ۵۳ متری آجری در پنج طبقه که تنها ۲۵ متر و دو طبقه آن باقی مانده است. روی برخی از آجرهای زیگورات کتیبه هایی به زبان ایلامی وجود دارد. با دیدن آنها افسوس خوردم که چرا حداقل چندتای آنها رمزگشایی نشدند تا در بروشوری به بازدیدکنندگان زیگورات ارائه شود.
اطراف زیگورات را برای آسیب نرساندن بازدیدکنندگان به آن طناب کشیده بودند و متاسفانه آنچه بیشتر مرا آزرد این بود که با وجود طنابی که دور زیگورات کشیده شده بود نگهبانی وجود نداشت تا جلوی چند نفر از همراهان ما را بگیرد که با آنکه ادعای فرهنگ دارند اما به بهانه عکسبرداری و فیلمبرداری، از منطقه ممنوعه گذشتند و روی این بنای ۳۲۰۰ ساله ایستادند تا بیشتر آن را تخریب کنند.
قبل از اینکه به دیدن زیگورات برویم، حمامی را بازدید کردیم که حالا شده بود موزه مردم شناسی و در آن چند مولاژ (مجسمه مومی) وجود داشت که در سال های اخیر ساخته شده بودند و مشاغل از یاد رفته همچون حمامی، نمدسازی، نعل سازی و... را نشان می دادند. نگهبانان این حمام به هیچ وجه به هیچ یک از افراد همسفر ما اجازه ندادند تا در کنار این مجسمه ها عکسی به یادگاری بیندازند. حال این وضعیت را قیاس کنید با زیگورات ۳۲۰۰ ساله و اینکه چطور نمی توان کنار یک مجسمه ۳ یا ۴ ساله ایستاد و عکس گرفت ولی می توان به خود اجازه داد تا روی یک بنای باستانی ایستاد!
غروب خورشید را در چغازنبیل دیدیم و باز به اهواز بازگشتیم تا بتوانیم روز بعد از شهرهای جنوبی خوزستان دیدن کنیم.
● زندگی روی آب در تالاب شادگان
روز بعد نوبت بازدید از مناطق جنگی به ویژه شلمچه بود. قبل از رسیدن به شلمچه از تالاب شادگان دیدن کردیم. تالابی با وسعت ۴۰۰ هزار هکتار که از رودخانه های مهمی چون جراحی و کارون و همچنین جزر و مد خلیج فارس تغذیه می شود.
این تالاب در طول جنگ شاهد مبارزات شجاعانه سربازان ایرانی بود. کنار این تالاب روستایی به نام «صراخیه» وجود دارد که ۵۰۲ نفر جمعیت دارد. زبان اصلی مردمان این روستا عربی است و از این تعداد تنها دو نفر تا سوم راهنمایی درس خوانده اند و آنهایی که به مدرسه رفته اند تنها تا پنجم دبستان سواد دارند، چراکه تنها مدرسه این روستا یک مدرسه ابتدایی با سرویس های بهداشتی کثیف است.
بعضی از خانه های این روستا در دل آب بودند مثل یک جزیره و اهالی آن به ویژه بچه ها برای اینکه بتوانند به مدرسه بروند سوار تکه چوب یا قایق می شدند و از آن سو خودشان را به مدرسه می رساندند. آنها زندگی مسالمت آمیزی با حیوانات داشتند. حیواناتی مانند گاو، مرغ و خروس و اردک، سگ و گربه و از همه مهمتر گاومیش. شیر و ماست اهالی خوزستان بیشتر از گاومیش تهیه می شود و خیلی هم خوشمزه است. این گاومیش ها را در تالاب شادگان دیدیم که تعدادشان کم هم نبود.
پس از تالاب شادگان، نوبت به آبادان و خرمشهر رسید. البته فقط با اتوبوس از دل این شهرها گذشتیم. ولی بدون نیاز به پیاده شدن از ماشین هم می توان آثار به جا مانده از جنگ را در این شهرها دید. یاد روز آزادی خرمشهر افتادم که بارها در سالروزش از تلویزیون صحنه هایی از شادی سربازان ایرانی در مسجد جامع این شهر را نظاره کرده ام. در خرمشهر بوی نفت همه جا را فرا گرفته بود ولی مردم این شهر از نعمت گاز شهری محروم بودند.
چندی بعد به شلمچه رسیدیم. دیار یاران رفته. تانک های عراقی ها گوشه و کنار این بخش از مرز ایران و عراق به چشم می خورند. عکس هایی از شهدا و ساختمانی که به یاد آنها ساخته شده بود تا نیایشگاه زائران باشد. کاروان های راهیان نور از شهرهای دور و نزدیک به شلمچه آمده بودند و برخی ها خاک آن را به نیت تربت برمی داشتند. قدم به قدم شلمچه جوانان ایرانی شهید شدند و این خاک را با خون خود شستند و این موضوع به خاک آن طهارت می بخشد.
در بخشی از شلمچه برج دیده بانی ساخته شده است که اگر بر فراز آن بایستی می توان با یک دوربین پرچم عراق را دید. شلمچه مرز ایران و عراق است و وقتی در آن قرار می گیری ناخودآگاه به یاد دلاورانی می افتی که با شجاعت خودشان از جان و مال و ناموس ایرانیان دفاع کردند.

وبگردی
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان - در حالی که طی روزهای اخیر افزایش عجیب قیمت خودرو، بازار خرید و فروش را زمین گیر کرده و شرایطی ویژه بر این بازار حاکم کرده است، خودروسازان از امروز، ساعت ۱۰ صبح طرح ویژه پیش فروش فوری خودرو را با قول تحویل خودروها طی سی روز آغاز کرده‌اند.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.