پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 16 August, 2018

کرانه خزر سرزمینی با ۱۲ هزار سال پیشینه تاریخی


کرانه خزر سرزمینی با ۱۲ هزار سال پیشینه تاریخی
مازندران سرزمین اندیشه‌های بلند، طبیعت زیبا و مردمان صبور در ایام تعطیلات نورزوی چشم به راه مسافران از اقصی نقاط كشور است.
استان سرسبز و زیبای مازندران با بیش از ۲۳ هزار كیلومتر مربع وسعت و بالغ بر ۲۶ میلیون نفر جمعیت، در حاشیه دریای خزر و همسایگی با استان‌های گیلان، گلستان، سمنان و تهران قرار گرفته و مشتمل بر ۱۵ شهرستان، ۴۶ شهر، ۴۳ بخش و ۱۱۰ دهستان است كه ۴۳ درصد شهر های آن در طول نوار ساحلی واقع شده است.
مازندران تنها استان ساحلی دریای خزر است كه از طریق سه محور زمینی كندوان، هراز و فیروزكوه با مركز كشور در ارتباط بوده و علاوه بر گذر راه آهن سراسری و سه فرودگاه ساری، نوشهر و رامسر نیز ارتباط هوائی آن را با سایر نقاط كشور برقرار می‌سازند.
همچنین جاده بابلسر – رامسر به طول ۲۲۰ كیلومتر كه با فاصله ۱۰ تا ۳۰۰ متری ساحل دریا می‌گذرد، چشم اندازهای كم نظیری را برای گردشگران فراهم می‌آورد.
استان ما با توجه به موقعیت خاص جغرافیائی و طبیعی در بخش طبیعت گردی یا اكوتوریسم جزو استان‌های برتر كشور به شمار آمده و با توجه به سابقه دیرینه گردشگر پذیری هر سال پذیرای بیش از ۱۲ میلیون نفر از هموطنان و ۱۰۰ هزار نفر گردشگر خارجی است.
واقع شدن در حاشیه دریا با ساحل ماسه‌ای و مناسب، برخورداری از جنگل‌های انبوه و پارك‌های جنگلی متعدد، وجود رودخانه‌های پر آب، آبشارها، غارها، دریاچه‌ها، آب بندان‌ها و تالاب‌های فراوان، چشمه‌ها، آب های معدنی سرد و گرم و همچنین امكان صعود از دامنه شمالی كوه دماوند مجموعه گوناگون و كم نظیری از جاذبه‌های گردشگری را در مازندران به وجود آورده است كه در كنار آثار تاریخی متعدد مانند برج لاجیم و رسكت، مجموعه‌های فرح آباد و عباس آباد، قلعه پولاد بلده، سایت موزه گوهر تپه، كندلوس ، سد سلیمان تنگه، دریاچه خضر نبی، نمك آبرود و بافت قدیمی برخی از شهر‌ها توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌كند.
در حال حاضر وجود واحد‌های اقامتی، پذیرایی و تفریحی گوناگون شامل ۲۹ هتل ۱۸ متل، ۱۹ هتل آپارتمان ، ۲۵ مهمانپذیر، ۱۱۵ واحد تأسیسات ساحلی، ۱۰ مجتمع تفریحی ساحلی با بیش از ۸۵۰۰ تخت و ۲۸۸ واحد پذیرایی بین راهی و نزدیك به ۲۲۰۰ ویلا و خانه‌های استیجاری و ۱۰۰ دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی، شرایط مناسبی را برای اقامت و ارائه خدمات به گردشگران فراهم آورده است.
شكوه شكوفه‌های هلی تی تی، ترنم موسیقی نغمه‌های رها شده در باد پرستوها و گنجشككان كه در لابه لای شاخه‌های درختان و بر فراز تیرهای باریك چراغ برق غوغایی به راه می‌اندازد و فضایی می‌آفریند تا مازندران همیشه بهار میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی باشد و با سرود‌های دور آشنا و نغمه‌های دلنشین نوروز خوانی به میهمانان خوش آمد گوید.
نوروز سلطان آمد گل به گلستان آمد
مژده دهید به دوستان گل به گلستان آمد
● عباس آباد
۹ كیلومتری جنوب شرقی بهشهر بر فراز ارتفاعات البرز در میان جنگلی سرسبز و انبوه بقایای آثاری از دوره صفویه شامل سد ، استخر و كاخی در وسط آن و بناهایی در اطراف با وسعت تقریبی ۱۰ هكتار خود نمایی می‌كند.
كاخ میان استخر بنایی است آجری به شكل چهار طاقی كه در زمان آبگیری استخر به زیر آب می‌رود و تنها سطح فوقانی آب مانند جزیره‌ای بیرون از آب قرار می‌گیرد. در جوار استخر سازه‌هایی مثل برج‌های دیده بانی، حمام، صفه‌های مطبق و جاده سنگ فرش قابل مشاهده است و بر شكوه و عظمت این مجموعه می‌افزاید.
در شمال غربی استخر و جنوب غربی صفه‌های مطبق حمامی با مساحت ۱۶۰ متر مربع بنا شده كه عبارتند از ورودی، سربینه، صحن حمام، شاه نشین، چهار حوض، مخزن آب گرم و سرد و تون است كه از معماری بی نظیری بر خوردار است و هر بیننده‌ای را مبهوت می كند.
صرف غذا در مجتمع تفریح تاریخی عباس آباد بر بالای تپه و مشرف به دریاچه و در دل جنگل از دیگر چشم انداز های این مجموعه است كه مورد توجه مسافران گرامی قرار می‌گیرد.
محوطه باستانی گوهر تپه در ۱۰ كیلومتری غرب شهرستان بهشهر در نزدیكی غار باستانی گمیشان، از جمله جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی منطقه است كه در تمام فصول سال پذیرای گردشگران داخلی و خارجی، تورهای آموزشی مدارس، دانشگاه‌ها و ارگان‌های دولتی است.
این محوطه باستانی پس از سومین فصل كاوش باستان شناسی با توجه به گستردگی و تراكم آثار فرهنگی كشف شده، مانند بقایای بیش از ۲۰ مورد اثر تدفین انسانی به همراه اشیای تزئینی و ظروف سفالی، با استقبال گسترده‌ای، علاقه مندان و عموم مردم روبرو شد و پس از انعكاس ملی و بین المللی كشف گوهر تپه این منطقه صاحب جایگاه مهمی در ایران و جهان شده است.
سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مازندران نیز علاوه بر حفظ و نگهداری این مجموعه گرانبها حداقل شرایط و امكانات لازم جهت تسهیل در امر بازدید گردشگران داخلی و خارجی را فراهم كرده است.
● فرح آباد ساری
۲۸ كیلومتری ساری به فرح آباد، در ۲ كیلومتری ساحل دریای خزر بقایای شهر قدیمی فرح آباد ، یادگار دوران شاه عباس بزرگ و هنرمندان و معماران سنه ۱۰۲۰ ه.ق با وسعتی در حدود ۲۰ تا ۳۰ هكتار جلوه گری می‌كند كه از آن فقط مسجد ، مدرسه، قسمتهائی از پل و دیوار باقی مانده است.
مسجد فرح آباد برجای مانده از شهر و بندری آباد به نام فرح آباد ملقب به دار المسرور و یا دار السلطنه، محصور در زمینی مستطیل شكل دارای فرمی چهار ایوانی با حجره های متعدد در اطراف است كه به نظر می رسد زمانی محل بحث و درس و تعلیم و تربیت بوده است.
بقایای برج و باروی كاخ جهان نما، قصر معروف شاه عباس بود كه یكی دیگر از چشم اندازهای این بافت قدیمی كه هر بیننده‌ای را به تفكر وا می‌دارد.
● مجتمع تفریحی سیاحتی سلیمان تنگه
مجتمع تفریحی سیاحتی سلیمان تنگه در مجموعه عمومی سد شهید رجائی به فاصله ۴۰ كیلومتری جنوب شهر ساری، واقع شده كه طبیعت زیبای مازندران در چهار زمینه متنوع كوه، جنگل، جلگه و دریا همراه با استفاده از جزیره طبیعی، اسكله شیرین رود، اتوبوس دریائی، قایقرانی، پدالو، اسكی روی آب و ماهی گیری بهترین مكان برای گذران اوقات فراغت به نظر می‌رسد.
وجود ویلاهای دو خوابه، چهار خوابه، اردوئی، سالن‌های اجتماعات سر پوشیده و روباز، رستوران‌ها و سالن‌های غذا خوری به سبك‌های مختلف، زمین ورزش و پارك بازی، پیست تپه پیمائی و جنگل نوردی، آلاچیق از دیگر امكانات و پتانسیل‌هائی است كه این مجتمع تفریحی، سیاحتی برای استفاده گردشگران تدارك دیده است.
● نمك آبرود
۱۲ كیلومتری چالوس به تنكابن و در غرب شهر چالوس، شهرك توریستی قرار دارد. دریا با ساحل بسیار زیبا و مناسب، جلگه و شالیزارهای سرسبز و كوه‌های پوشیده از گیاهان متنوع برای استفاده گردشگران گرامی در آن محصور شده است.
امكاناتی نظیر تله كابین، رستوران بالا وپائین كوه، كافی شاپ، هتل ۵ ستاره، فروشگاه‌های مختلف، دریاچه ، ویلاها، پیست دوچرخه سواری، فضاهای پارك مانند، در شهرك نمك آبرود تعبیه شده، تا مراجعان به این مجموعه در رفاه كامل اوقات فراغتشان را بگذرانند.
تله كابین نمك آبرود با طول كابل ۲۰۰ متر در كمتر از ۱۵ دقیقه گردشگران را از نواحی جلگه‌ای ساحل دریا به ارتفاع ۱۰۵۰ متری منتقل می‌كند و در این حین مناظر بدیعی را به نمایش می گذارد.
● دهستان جواهر ده و پارك جنگلی صفا رود
۲۶ كیلومتری رامسر و در دامنه پر برف كوه های سماموس ، با عبور از میان كوه های مشجر و در امتداد رود خانه صفارود، در چمنزار و بوته زاری بسیار زیبا روستای ییلاقی و سنتی جواهر ده قرار دارد، كه این امكان را می دهد تا گردشگران با هر ذوق و سلیقه ای با اقامتی هر چند كوتاه در سوئیت های زیبای هتل جواهردر دهستان جواهر ده سا عاتی رویایی و خاطره انگیز را با خود به یادگار ببرند.
● استان مازندران صفحه چهارم
همچنین در ابتدای جاده جواهر ده و در كنار رود صفارود، پارك جنگلی وسیعی در میان دره با چشم اندازی زیبا واقع شده كه ورود به آن از طریق جاده‌ای پلكانی شكل امكان پذیر است و با آب و هوایی مطبوع و رود‌خانه‌ای با آب معدنی گاز دار از میهمانان خود پذیرائی می كند.
● كندلوس
در دامنه‌های سبز و خرم رشته كوه‌های البرز، در منطقه كجور نوشهر روستای زیبای كندلوس با آب و هوای ییلاقی قرار دارد كه در گذشته به میخساز معروف بوده است. در روستای خوش آب و هوا كندلوس با بافتی قدیمی و فرهنگی و ناب و دست نخورده، فرهنگ سرائی قرار دارد كه آینه تمام نمای فرهنگ، آداب و رسوم ، اعتقادات ، باورها مردم منطقه است.
جالبترین قسمت این مجموعه موزه مردم شناسی و باستان شناسی كندلوس است كه ساختمان زیبای آن با الهام از داستان‌های شاهنامه ساخته شده است و در آن اشیای مختلف و ارزشمندی از دوران‌های مختلف تاریخی جهت استفاده علاقمندان نگهداری می‌شود.
وجود رستوران، فروشگاه‌های مختلف، پارك بازی، كتاب فروشی و ساختمان‌های بسیار زیبا و دیدنی، اقامت در این منطقه دیدنی را امكان پذیر كرده است. علاوه بر این مزارع گیاهان داروئی با فراورده‌های بسیار متنوع و مجاورت با روستای ییلاقی و بكر كجور از دیگر جاذبه‌هائی است كه هر بیننده‌ای را دعوت به بازدید و استفاده از این موهبت خدادای می‌كند.● بازارها و صنایع دستی
بازار در شهرهای مازندران از عناصر اصلی بافت‌های شهری به شمار می‌رود و كلیه عناصر با توجه به محوریت بازارها شكل گرفته‌اند.
از دیر باز نیز در تمام نقاط این استان بازارهای سنتی و محلی دائر می‌شد و هر یك از آنها با توجه به روز برگزاری بازار و نوع محصولات عرضه شده دارای نام ویژه خود بوده‌اند. در حال حاضر نیز در سطح استان مازندران تعدادی از بازارها و مراكز خرید محصولات و كالاهای ویژه با عنوان بازار ماهی فروشان بابل، تنكابن، ساری، سلمانشهر، چالوس، رامسر، فریدونكنار و محمود آباد، بازار كوزه گران آمل و چالوس، بازار صنایع دستی آمل، بابل، ساری و چالوس، پنچشنبه بازار آمل ، بابل و سلمانشهر، چهارشنبه بازار تنكابن، جویبار و قائم شهر، سه شنبه بازار خرم آباد، یكشنبه بازار تنكابن، جویبار و كیاكلا ، شنبه بازار خرم آباد و شیطان بازار تنكابن همچنان به شیوه سنتی و محلی عرضه مستقیم كالا تشكیل می‌شود و مورد توجه گردشگران نیز قرار می‌گیرد.
صنایع دستی مازندران نیز بی شمار است. لاك تراشی، كچه یا قاشق‌های چوبی، جوله، تاكل، تلم، قالی ،گلیم ، شمد، نمد، جاجیم ،كوب، معرق روی چوب، سفالگری، چادر شب، بافته‌های مختلف حصیری، زنبیل ،گهواره ، تور، جارو ، پالان خورجین ، ابزار های فلزی كشاورزی و تزئینات پشمی یادگار ابتكار ، ذوق و سلیقه انسان های پر تلاش، پویا و متفكری است كه در طی فراز و نشیب‌های زندگی اجتماعی و بر مبنای نیاز شكل گرفته و زینت بخش موزه‌ها و گنجینه‌ها و گویای فرهنگ، اعتقادات و آداب و رسوم نیاكانمان شده است و هم اكنون نیز دست به دست به عنوان تحفه و برگ سبزی به یكدیگر هدیه می شود تا ضمن انتقال به نسل های آینده، تضمین كننده قدمت ، ماندگاری وانس و الفت به تاریخ و فرهنگ كهن ایران زمین باشد.
▪ آشنائی با صنایع دستی استان
صنایع دستی یكی از مظاهر فرهنگی و هنری محسوب می‌شود و هر مصنوع صنایع دستی بازگو كننده خصوصیات تاریخی، اجتماعی و فرهنگی محل تولید آن است و می تواند عامل مهمی در حفظ و احیای و شناساندن فرهنگ و تمدن هر منطقه به حساب آید، از نظر اقتصادی نیز اشتغالزا، ارز آور و جاذب توریست بوده و می تواند به تعادل اقتصادی در یك جامعه كمك شایان توجهی بنماید.
هر چند نمی‌توان برای پیدایش صنایع دستی تاریخ مشخصی را عنوان كرد، ولی می‌توان چنین پنداشت كه تاریخچه هنر – صنعت از زمانی آغاز می‌شود كه انسان به مدد اندیشه و قوه تعقل خود توانست با امكانات موجود در طبیعت اولین ابزارها و وسایل را برای بقا و ادامه زندگی خویش بسازد و به همین خاطر می توان گفت یكی از قدیمی‌ترین رشته‌های فعالیت بشر را تشكیل می‌دهد و به موجب برخی از اسناد و مدارك تاریخی، سابقه پیدایش صنایع دستی به عصر حجر می‌رسد، زمانی حدود ۱۰ هزار تا ۱۲ هزار سال قبل از میلاد مسیح.
مازندران كنونی سرزمین پهناورتری است كه در متون تاریخی از آن با نام فرشوارگر و پشتخوارگرا نام برده شده است. در كتیبه‌ها و سنگ نبشته از طبری‌ها به عنوان بهترین تیراندازان، فلاخن اندازان، كمانداران و ... یاد شده است، به‌خصوص در جنگ گوگمل نبرد داریوش با اسكندر مقدونی، دور از واقعیت نیست، اگر چنین بیاندیشیم كه این چنین مردمی حتماً با ساخت انواع ادوات جنگی، وسایل زندگی روزمره و ابزار آلات كشاورزی و صید و شكار آشنائی داشته‌اند و به دلیل وضعیت جغرافیائی مازندران داشتن آب و هوای معتدل زمین‌های حاصلخیز و سر سبز، دامداری، كشاورزی، مواد اولیه متنوع و بسیاری به منظور مرتفع ساختن نیازمندی‌های خویش در دسترس داشته‌اند.
مواد اولیه‌ای كه خود موجبات پدیده‌ای انواع متنوعی از ابزار و ادوات را حصول بخشیده كه امروزه مجموعه همه آن‌ها را تحت عنوان صنایع دستی می‌شناسیم. واحد پژوهش صنایع دستی با هدف اشتغالزائی، زیبائی شناختی اقدام به شناسائی رشته‌های صنایع دستی حفظ ، احیاء و ترویج صنایع دستی نموده است. تاكنون ۶۲ رشته صنایع دستی در استان شناسائی شده كه اقدام به مستند سازی این رشته‌ها شناسائی اساتید، مناطق تولید و تعیین و شناسائی هدف صنایع دستی نموده است.
صنایع دستی رایج استان مازندران عبارتند از : كوزه سفالی، وسایل چوبی مانند كلز، قاشق‌های چوبی، كاجمه، لت چوبی ، منبت كاری، گره چینی، گلیمچه متكازین ،چادر شب نمد ، فرش كلار دشت، توریسم به عنوان یك صنعت درآمد زا و از همه مهم‌تر وسیله ارتباط بین‌الملل و اقوام گوناگون در جهان و آشنایی مردم عالم با همدیگر مورد توجه همه كشورهاست.
استان مازندران سرزمین اسپهبدان و علویان، مظهر دلاوری‌ها و جانفشانی‌ها،دیار اندیشه، شعر، تاریخی با قدمت چندین هزار ساله، فرهنگی كهن ،یادمان‌های تاریخی بی شمار بازمانده از عصر باستان و اسلام با طبیعتی سبز، مردمانی صبور، مهمان نواز و دوست داشتنی، در متون كهن فارسی و كتیبه بیستون از مازندران با نام های(پشتخوارگی)و در اوستا به (پذشخوارگر)ذكر شده، بعدها نیز با عنوان تپورستان،تبرستان و مازندران از آن نام برده شده است.
بر اساس بررسی‌های باستان شناسی،كرانه بحر خزر از مراكز مهم تمدنی ماقبل تاریخ است. كاوش‌های باستان شناسی در غارهای علی تپه حدود۱۲ هزار و ۵۰۰سال قبل و غارهای هوتو و كمربند حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ سال قبل از میلاد به عنوان قدیمی‌ترین پناهگاه انسان‌های اولیه در منطقه شناسایی شده است.
عمده‌ترین ویژگی فرهنگ مردم مازندران زبان و فولكلور آن است. زبان طبری یا مازندرانی، بازمانده زبان ایرانیان قدیم(پارسی میانه)است كه خوشبختانه كمتر از سایر زبان ها تحت تاثیر زبان های بیگانه‌ای چون عربی ، مغولی و تاتاری قرار گرفته است.
زبان مازندرانی با لهجه‌های مختلف در تمامی استان متداول است علاوه بر این لهجه‌های گیلكی در غرب و لهجه‌های مردمانی كه از دیگر شهرها به این استان مهاجرت می كنند، رواج دارد.


منبع : خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش

جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش
طبیعت بکر و دست نخورده، فضای سبز دل‌انگیز، سواحل زیبا و آب‌های سحرآمیز لاجوردی اطراف کیش، این جزیره را به راستی نگین خلیج‌فارس کرده است. وجود تفرجگاه‌ها و تفریح‌گاه‌های متنوع و امکانات رفاهی مطلوب در هتل‌ها، مراکز پذیرایی و بازارهای الوان این منطقه جذابیت‌های آن را منحصر به فرد ساخته‌اند. با توجه به زمان کوتاهی که گردشگران در اختیار دارند دیدار از این جاذبه‌ها را ترجیح می‌دهند.
● کیش جزیره‌ای مرجانی
مرجان‌ها جانورانی گیاهی‌شکل و استوانه‌ای از ردهء کیسه‌تنان هستند و اغلب دسته‌جمعی زندگی می‌کنند. در بالای استوانه، سر آن‌ها قرار دارد و در پایین، صفحه‌ای پهن وجود دارد که به آن «صفحه پایی» می‌گویند. سلول‌های صفحه پایی موادی آهکی ترشح می‌کنند تا مرجان روی تخته سنگ ثابت نگه داشته شود.
با ترشح این مواد، به تدریج پایه‌ای آهکی برای مرجان به وجود می‌آید. تجمع مرجان‌ها و ترشحات آهکی آن‌ها، در طول دوران مختلف زمین شناسی در پیدایش جزیرهء کیش نقش داشته است. جزایر مرجانی و جنگل‌های استوایی دارای بالاترین تنوع زیستی در اکوسیستم‌های جهان هستند.
● طبیعت جزیره
کیش علاوه بر این‌که از متنوع‌ترین تنوع زیستی و اکوسیستم‌های دریایی برخوردار است به‌دلیل برخورداری از منابع طبیعی آب شیرین یکی از سرسبزترین جزایرخلیج فارس نیز محسوب می‌شود. درختان تنومند لور، کهور، کنار، نخل، اکالیپتوس، چریش، کنوکارپوس و... مناظر طبیعی زیبایی از پوشش درختی در جزیره به وجود آورده‌اند.
یکی از زیباترین و جالب‌توجه‌ترین مظاهر طبیعت کیش آهوان هستند که در سطح جزیره به ویژه مناطق جنوبی و غربی پراکنده‌اند. کمی دورتر از بازارها و مراکز شهری کیش، پرندگان زیبایی مانند فلامینگو، برخی پرندگان شکاری و حواصیل را می‌توان یافت. در سراسر جزیره ۱۱۶ نوع پرنده را می‌توان مشاهده کرد که در این میان حضور چند نوع کاکایی و پرستوی دریایی که به تعداد زیاد در سواحل جزیره وجود دارند، بسیار جذاب و تماشایی است.
● درختان بومی
خاک مستعد کیش میزبان درختانی است که در سالیان بسیار دور از سرزمین‌های شرقی به این جزیره آمده‌اند، درختان کهور و لور و انجیر معابد از درختانی هستند که قدمت برخی از آن‌ها به ۳۰۰ تا ۶۰۰ سال می‌رسد که در این میان لور و انجیر معابد از مناظر ویژه‌ای برخوردار است.خاستگاه این درختان، شبه‌جزیرهء هند است که به بنادر و جزایر جنوبی ایران منتقل شده است. سکنهء قدیمی کیش ارزش معنوی خاصی برای این نوع درخت قائلند.به دلیل وجود ریشه‌های هوایی، هر درخت لور به صورت توده‌ای از تنه‌های به هم فشرده در آمده است. این ریشه‌ها به صورت پایه‌ها و ستون‌هایی، تاج عظیم چند صدمتری درخت ۲۰۰۰ تا ۳۰۰ مترمربع) را سرپا نگه داشته و از شکستن ساقه‌های بلند آن جلوگیری می‌کند. کهنسال ترین لور جزیره نزدیک میدان المپیک و مقابل مجموعه زمین‌های تنیس قرار دارد. مجموعهء بسیار زیبایی از درختان قدیمی لور و انجیر معابد نیز در روستای کوچک باغو (غرب جزیره کیش) وجود دارد که مکان دیدنی و زیبایی به‌خصوص برای علاقمندان به هنر عکاسی است.
● مجموعهء درخت سبز
در اطراف یکی از کهنسال‌ترین درختان لور جزیره، مجموعهء درخت سبز ساخته شده است. نرده‌ها و پیاده‌رو‌های چوبی در میان فضایی سبز، شما را به سوی این درخت زیبا و کهنسال می‌برد. در مقابل این مجموعه، آب انبارهایی با سبک معماری یزد ساخته شده‌اند که در فصل بارندگی میزان قابل توجهی آب در آن‌ها ذخیره می‌شود و جهت آبیاری درختان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنای این آب انبارها همیشه سوژهء عکاسان قرار می‌گیرد.
● پارک دلفین
پارک دلفین یا دلفیناریوم یکی از زیباترین پارک‌های تفریحی منطقهء خاورمیانه در مساحتی بیش از یک میلیون مترمربع با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ساخته شده است. تماشای این مجموعه زیبا با بیش از هزاران نخل و گونه‌های گیاهی متنوع دیگر و نمایش دیدنی دلفین‌ها، شیرهای دریایی و گرازهای دریایی برای هر گردشگری جذاب است. این پارک با اجرای طرح‌هایی مانند جنگل باران‌های مصنوعی، کوه آتشفشان، دنیای ارکیده، باغ پروانه‌ها و رستوران‌های منحصر به فرد توسعهء بیش‌تری می‌یابد.
● باغ پرندگان
باغ پرندگان با بیش از ۵۷ گونه پرنده از جمله پلیکان، شترمرغ، طوطی ماکائو، انواع گوناگون لک لک، توکان، تورکو، قو، پنگوئن آفریقایی و گونه‌های نادر، چون تمساح پوزه کوتاه بی‌شک یکی از منحصر به فردترین مراکز نگهداری جانوران در ایران است. از جمله نکات قابل توجه در این پارک گردآوری گونه‌های مختلف از اقصی نقاط جهان از آمریکای جنوبی تا استرالیا و از شرق تا آفریقاست. این باغ در داخل پارک دلفین قرار دارد.
● آکواریوم، موزه شگفتی‌های جهان آفرینش
مجموعه‌ای کم نظیر از ماهیان آب شور و شیرین، خزندگان و پرندگان نایاب ایران و جهان، پستانداران کوچک و حیوانات تاکسیدرمی ‌شده در مجاورت ساحل شمال شرقی جزیرهء کیش وجود دارد که به مجموعهء شگفتی‌های جهان آفرینش یا آکواریوم معروف است.
نخستین آکواریوم پنجاه هزار لیتری مخصوص کوسه‌ها و ماهیان بزرگ خلیج‌فارس و آکواریوم ۲۰ هزار لیتری ماهیان آب شیرین در این مجموعه ساخته شده است. راه دیگر لذت بردن از تماشای ماهیان رنگارنگ، به غیر از غواصی، بازدید از این مکان است.
● اسکله بزرگ تفریحی کیش
اسکلهء بزرگ تفریحی کیش به روش شمع فلزی و عرشهء چوبی با چهار فضای اقماری به‌دست متخصصان ایرانی ساخته شده است. این اسکله به طول ۴۳۷ متر، عرض ۱۸ متر و مساحت ۱۰ هزار مترمربع هیچ گونه اثر تخریبی زیستگاه‌های دریایی نداشته است و گردشگران می‌توانند با گردش روی این اسکله از دیدن مناظر طبیعی و ماهی‌های رنگارنگ و متنوع سواحل مرجانی کیش لذت ببرند. فاز اول اسکله تفریحی بزرگ کیش ظرف مدت کوتاه ۲۰ ماهه ساخته شده است و در روز پنجم مرداد ۱۳۸۵ افتتاح شد.در فضاهای اقماری این اسکله رستوران‌ها و چایخانه‌های متنوع ساخته می‌شود و اکثر خدمات تفریحی دریایی روی این اسکله به گردشگران عرضه می‌شود. این اسکله در انتهای بلوار دریا واقع است.
● غروب کیش
تماشای غروب خورشید و انعکاس نور سرخ‌رنگ آن در پهنای دریا برای هر بیننده‌ای به خصوص برای کسانی که دور از دریا زندگی می‌کنند خاطره‌ای به یاد ماندنی است. رفتن به محل کشتی یونانی و گذراندن لحظاتی در ساحل مرجانی را به خصوص در هنگام غروب آفتاب به همهء گردشگران توصیه می‌کنیم.
● کشتی یونانی
یکی دیگر از جذابیت‌های منطقهء غروب کیش باقی‌ماندهء یک کشتی عظیم الجثهء باری است که امروزه سوژهء عکسبرداری گردشگران شده است. این کشتی باری در سال ۱۳۲۲ در اسکاتلند ساخته شد. وزن کشتی ۰۶۱ر۷ تن و طول آن ۱۳۶ متر است. این کشتی چهارم مرداد سال ۱۳۴۵ شمسی به هنگام سفر به کشور یونان در ساحل جنوبی جزیرهء کیش به گل نشست و تلاش‌ها برای بازگرداندن آن به دریا بی‌نتیجه بود. این کشتی به کشتی یونانی معروف شده است.
● شهر باستانی حریره
بسیاری از مسافران که به جزیرهء کیش سفر می‌کنند به سختی باور می‌کنند که این جزیره روزگارانی دور منطقهء آبادی بوده و یکی از قطب‌های تجاری میان چین، اروپا و شمال آفریقا بوده است.
جزیرهء کیش از سال ۳۵۶ هـ. ق پس از وقوع زلزله در بندر تاریخی سیراف مورد توجه بیش‌تر قرار گرفته و جمعیت آن روبه فزونی گذاشت و رونق تجاری آن زیاد شد. تپه‌های تاریخی در کرانهء شمالی جزیرهء کیش بیانگر وجود شهری بزرگ و آباد در گذشته‌های دور به نام شهر حریره است.
گسترهء پستی و بلندی‌ها و خرابه‌های شهر قدیمی حریره حدود ۱۲۰ هکتار وسعت دارد. این وسعت بیانگر وجود شهری آباد و بزرگ با جمعیتی کثیر بوده است و بقایای به‌دست آمده از این شهر نشان از فعالیت‌های تجاری گستردهء آن دارد. عملیات باستانشناسی بقایای شهر بخش‌هایی از معماری و نحوهء زندگی مردمان آن روزگار را مشخص کرده است.
● عمارت اعیانی
خانهء اعیانی که در نتیجهء کاوش‌های یکی از تپه‌های شهر حریره بیرون آمده است از نمونه‌های منحصر به فرد مسکن جمعی در حاشیهء خلیج‌فارس است. این عمارت که به یکی از ثروتمندان حریره تعلق داشته یک حیاط مرکزی با اتاق‌هایی در اطراف آن دارد که دو رشته پلکان نیز این حیاط را به طبقهء دوم ساختمان که غیر از بخشی از کف یک اتاق و بالکن چیز دیگری باقی نمانده است، متصل می‌کرده است.
از کاوش‌های انجام شده در عمارت اعیانی مقدار زیادی اشیای سفالی و تزیینات بدنه از جمله گچ بری و کاشی لعابدار به‌دست آمده که عموما مربوط به قرن هفتم و هشتم هجری است.
● حمام
آثار به جا مانده از حمام حریره در فاصلهء کمی از شرق خانهء اعیانی قرار گرفته و دارای فضاهایی از جمله سربینه، گرمخانه و تون حمام است که با صحن‌های متعدد و حصار آن مجموعا ۵۰۰ مترمربع وسعت داشته و با توجه به ظرفیت محدود احتمالا حمامی خصوصی و متعلق به صاحب مجموعهء اعیانی بوده است. آثار به‌دست آمده از مجموعهء حمام بیانگر استفاده از آن در دو دورهء تاریخی (ایلخانی و تیموری) است.
● بندر تاریخی
در کرانهء شمالی شهر تاریخی حریره روی صخره‌ای بلند تاسیساتی کارگاهی با بقایای معماری و فضاهای ناشناخته وجود دارد، همچنین مجموعهء کانال‌های افقی و زیرزمینی و چاه‌هایی که در دل لایه‌های مرجانی و کانال‌هایی که رو به دریا حفر شده ارتباط شهر را به دریا برقرار می‌کرده است. بر بدنهء یکی از این چاه‌ها رشتهء پلکانی‌تراشیده شده که به طرز زیبایی مسیر رفت و برگشت در آن در کم‌ترین فضای لازم تعبیه شده است.
● قنات
قنات‌های کیش با قدمت بیش از دو هزار سال از کهن‌ترین آثار به جای مانده از ایران باستان هستند که اکنون با بازسازی و بهسازی یکی از این قنات‌ها به شکل تونل‌های عریض با معماری منحصر به فرد مجموعه‌ای تفریحی و دیدنی برای بازدیدکنندگان فراهم شده است.
درجهء حرارت داخل تونل‌ها در سراسر سال بین ۲۲ تا ۲۵ درجهء سانتیگراد است و طرح ساخت رستوران‌های سنتی و جدید، موزه، فروشگاه‌های صنایع دستی ایران و امکانات دیگر در داخل این تونل‌ها در دست اجراست. محل این مجموعه در مجاورت سالن چندمنظورهء مجموعهء ورزشی المپیک کیش است.
● پایاب
پایاب نیز یکی دیگر از آثار به جای مانده از ساکنان باستانی کیش است که با سنگ‌های مرجانی به نحو زیبایی بازسازی شده و به صورت استراحتگاهی سنتی در عمق زمین و در کنار مسیر قنات جهت بازدید گردشگران مهیاست. در کنار پایاب یک رستوران سنتی با غذاهای ایرانی فضای دلپذیری را برای گذران اوقات ایجاد کرده است.
● مساجد
آثار به‌دست آمده از شهر تاریخی حریره در جزیرهء کیش معرف حضور سکنهء مسلمان باتمدن و فرهنگ غنی اسلامی در آن دوران است. یکی از آثار کشف‌شده مسجد تاریخی زیبایی است که معماری آن مربوط به دورهء سلجوقیان است. این مسجد کهن در محدوده‌ای نامنظم با مساحت ۲۰۰۰ مترمربع یافت شده که نشان‌دهندهء گسترش ومرمت آن در دوره‌های مختلف تاریخی است. این مسجد در هیچ کجا دارای سقف نبوده و یک مناره و چهار محراب در آن شناسایی شده است. مطالعه و پژوهش در این مسجد کماکان ادامه دارد.
جزیرهء کیش دارای مساجد کوچک و بزرگ با معماری زیبا و اصیل ایرانی است. این مساجد با پراکندگی مناسبی در نقاط مختلف کیش بنا شده‌اند.
● اماکن و مجموعه‌های ورزشی
مجموعه ورزشی المپیک با امکانات و تجهیزات مخصوص برگزاری بازی‌های تمرینی و مسابقات همواره میزبان اردوهای تیم‌های ورزشی ملی، باشگاهی و خارجی است. در این مجموعه دو زمین فوتبال چمن و دو زمین مینی‌فوتبال چمن مصنوعی، چندین زمین تنیس، سالن اختصاصی پینگ‌پنگ، دو سالن تمرین و مسابقات اسکواش، استخر شنا مجهز به سونای خشک و بخار با سالن بدنسازی است، همچنین سالن چندمنظوره ویژهء ورزش‌های توپی و غیرتوپی شامل والیبال، بسکتبال، هندبال، فوتبال، کشتی، تکواندو، جودو، کاراته، خانهء شطرنج و همچنین امکاناتی برای دیگر ورزش‌ها در این سالن فراهم است. به‌زودی چند سالن مجهز ورزشی دیگر در این مجموعه به بهره‌برداری خواهند رسید.
● ورزش‌های آبی و تفریحی
شرایط مطلوب آب و هوایی در طول سال، دریای مناسب و موقعیت جهانگردی کیش موجب شده است که این جزیره امکانات تفریحی و ورزش‌های دریایی بسیاری را در خود جای دهد.
در باشگاه‌ها و مراکز تفریحات دریایی کیش، امکانات و خدماتی نظیر دوره‌های آموزش غواصی، جت اسکی، گشت‌های تفریحی غواصی، اسکی روی آب، گشت با قایق تندرو، گشت تفریحی دور جزیره، اکواریوم شناور، تور جزایر، چتر پاراسل، جت بوت، قایق ماهیگیری تفریحی، قایق‌های پدالی، باناناراید و ویندسرف (بادبانی) ارایه می‌شود.
مراکز ورزشی و تفریحات دریایی از ساعت ۹ صبح شروع به کار می‌کنند و معمولا تا غروب آفتاب پذیرای مراجعان هستند.
● مراکز دانشگاهی
با افتتاح دانشگاه کیش در سال ۱۳۷۴ حرکت جدی در زمینهء فعالیت‌های دانشگاهی و تحصیلات عالی در جزیرهء کیش آغاز شد. سال ۱۳۸۳ یکسال پس از شروع همکاری بین‌المللی دانشگاه کیش با دانشگاه موناش استرالیا پذیرش دانشجو از طریق کنکور سراسری متوقف و برنامه‌ریزی برای گسترش دوره‌های بین‌المللی آغاز شد.حرکت‌های بین‌المللی دانشگاهی در جزیرهء کیش عبارتند از:
▪ همکاری مشترک دانشگاه کیش با دانشگاه مولتی مدیای مالزی
▪ راه‌اندازی واحد بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف
▪ راه‌اندازی واحد بین‌الملل علوم پزشکی شیراز
▪ راه‌اندازی پردیس بین‌المللی دانشگاه تهران
و فعالیت دانشگاه علمی و کاربردی از سال ۸۲ که در مقطع کاردانی دانشجو می‌پذیرد.
● فرودگاه بین‌المللی کیش
یکی از مبادی ورودی مسافران و گردشگران فرودگاه بین‌المللی کیش است که از مدرن‌ترین و مجهزترین فرودگاه‌های کشور محسوب می‌شود و به‌طور متوسط روزانه حدود ۶۰ سورتی پرواز داخلی و ۱۰ پرواز خارجی از این فرودگاه انجام می‌شود. درحال حاضر پنج ‌ترمینال مسافری با مساحتی بالغ بر ۰۰۰ر۱۵ مترمربع جهت پروازهای داخلی و خارجی و دو باند پروازی به‌طول ۲۰۰ر۴ مترمربع و پارکینگ هواپیما به مساحت ۰۰۰ر۲۲۰ مترمربع و تجهیزات ناوبری پیشرفته و سیستم روشنایی سطوح پروازی در این فرودگاه آمادهء سرویس مناسب به هواپیماها و مسافرین محترم است. هم‌اکنون طرح جامع فرودگاه کیش جهت ایجاد ‌ترمینال‌ها و برج مراقبت جدید فرودگاه و راه‌اندازی سیستم سوخت‌رسانی هاید رانت و توسعهء کارگو‌ترمینال‌ها به‌منظور دستیابی به اهداف استراتژیک سیاحتی و تجاری جزیره در دست اقدام است.
● بندرگاه کیش
یکی دیگر از مسیر‌های ورودی و خروجی مسافران کیش بندرگاه این جزیره است که دارای ۳۰۰ر۴ مترمربع‌ترمینال مسافری مجهز به سالن‌های انتظار، ‌ترانزیت، گمرک، رستوران و بوفه، نمازخانه و سیستم‌های مکانیزه انتقال بار مسافری است. با اجرای طرح بهسازی و باز سازی اسکلهء کیش رمپ مجهز مسافری برای کشتی‌های تا ظرفیت ۱۰ هزار تن ایجاد شده است که از این لحاظ کیش با ورود سالانه ۱۷۵۰ کشتی مسافری به یکی از بنادر مهم مسافری کشور تبدیل شده است.ساخت موج شکن‌های جدید و ایجاد حوضچه آرامش یک میلیون مترمربعی و همچنین ورود سالانه ۰۰۰ر۴ شناور باری و پیش‌بینی افزایش حجم واردات و صادرات کالا در این بندرگاه باعث شده تا پروژهء مطالعاتی طرح جامع بندر تجاری کیش با هدف پهلوگیری شناور‌های تا پنجاه هزار تن در دست اقدام قرار گیرد.
● بندر آفتاب
بندر آفتاب حدفاصل روستاهای گرزه و کلات از توابع شیبکوه بندر لنگه (در نزدیک‌ترین نقطه از سواحل جنوبی سرزمین اصلی ایران به جزیرهء کیش) در حال ساخت است.این بندر که توسط بخش خصوصی در حال ساخت است دارای امکانات بندری و رفاهی مناسب و‌ترمینال مسافری مجهز است و در رونق تجاری و گردشگری کیش نقش مثبتی خواهد داشت. با راه‌اندازی خط اتوبوس دریایی از این بندر به جزیرهء کیش مسافران این مسیر دریایی را کم‌تر از ۳۰ دقیقه طی خواهند کرد. همچنین با تکمیل و توسعهء بندر آفتاب فاصله زمانی مورد نیاز جهت‌تردد زمینی بین این بندر و شهر شیراز به شش ساعت تقلیل می‌یابد.
● امکانات اقامتی
در حال حاضر ۲۲ هتل، ۱۷ هتل آپارتمان و شش مهمان‌پذیر با حدود ۲۰۰ر۸ تخت در جزیرهء کیش وجود دارد که این امکانات می‌تواند جوابگوی حجم مسافران ورودی به کیش غیر از ایام عید نوروز باشد. (معمولا در ایام نوروز از کمپینگ‌ها و امکانات اسکان موقت برای اقامت مسافران نیز استفاده می‌شود) با توجه به افزایش امکانات گردشی وسیاحتی این جزیره بدیهی است که تعداد بیش‌تری از گردشگران داخلی و خارجی کیش را به عنوان مقصد سفر انتخاب کنند، به همین دلیل سرمایه‌گذاری‌های متعددی در زمینهء ساخت هتل انجام شده است که ظرفیت پذیرش مسافری کیش را به نحو چشمگیری افزایش خواهد داد.

وبگردی
ویدئو / مراسم رونمایی جدیدترین اثر همایون شجریان
ویدئو / مراسم رونمایی جدیدترین اثر همایون شجریان - مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی «ایران من» با آواز همایون شجریان و آهنگسازی «سهراب پورناظری»، چهارشنبه شب (۲۴ مرداد) در تالار وحدت برگزار شد.
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.