شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ / Saturday, 17 November, 2018

تاثیر دکوراسیون مناسب محل کار در افزایش کارایی


تاثیر دکوراسیون مناسب محل کار در افزایش کارایی
دلایل بسیار زیادی وجود دارند تا شما را قانع كنند كه محل كار خود را مرتب نگه دارید.با نكته‌های جالبی در مورد سازماندهی با محیط كار فعلی خود آشنا شوید:
به نظر می‌رسد كه یكی از خصوصیات افراد پر‌مشغله، برخورداری از دفترهای كار آشفته و شلوغ است. وقتی كه محیط كار شما كثیف شود و اسناد و مدارك در‌هم‌ریخته شود، كارهای شما عقب می‌افتد و نظم و انضباط اولیه را از دست خواهید داد.
دلایل بسیار زیادی وجود دارند تا شما را قانع كنند كه محل كار خود را مرتب نگه دارید. البته این امر تنها موجب دسترسی آسان شما به وسایل مورد نیازتان نمی‌شود، بلكه فواید بی‌شمار دیگری را نیز دربر دارد. تحقیقات نشان می‌دهد كه محیط كار نامرتب و بی‌نظم بر روی عملكرد ذهنی افراد تاثیر منفی می‌گذارند.
در چنین شرایطی شما مجبور می‌شوید تا بیشتر از حد لازم از توانایی‌های خود استفاده كنید، تا به واسطه آن بتوانید لیاقت و شایستگی خود را به دیگران اثبات نمایید. متاسفانه در نظر بسیاری از افراد، سازمان یافتگی دفتر كار ارزش زیادی ندارد. به راحتی می‌توانید در اطراف خود افرادی را نام ببرید كه تصور می‌كنند كنترل همه چیز را به عهده دارند اما در واقع انسان‌های نامرتب و بی‌نظمی هستند.
البته در این میان استثناهایی هم به چشم می‌خورند. به طور مثال برخی از افراد هستند كه شلختگی آنها با چشمان غیر مسلح نیز به وضوح آشكار می‌باشد، اما این دسته از افراد سیستم چیدمان شخصی خود را دنباله روی می‌كنند.
● از سیستمی پیروی كنید كه برای شما مفید باشد
آیا شما فردی هستید كه توانایی به خاطر سپردن تاریخ‌ها را داراست؟ البته به خاطر سپردن روز دقیق مهم نیست، فقط حدود آن مورد نظر است؛ یا اینكه فردی هستید كه بیشتر ترجیح می‌دهد بر طبق دسته‌بندی موارد مختلف كار خود را پیش ببرد؟
برای آن دسته از افرادی كه به دسته‌بندی فكر می‌كنند، یك زونكن، پوشه و یا كلاسور، چاره كار است. با اتكا به این روش، این افراد به راحتی و تنها با یك نگاه سطحی به فهرست مطالب می‌توانند موضوع مورد نظر خود را پیدا كنند. عده دیگری از افراد نیز هستند كه بر طبق اطلاعات زمانی سوژه‌ها را به خاطر می‌آورند. این دسته از افراد دسته‌بندی‌های ردیفی كه به ترتیب از «الف» شروع شده باشد و به «ی» ختم گردد را ترجیح می‌دهند.
موفقیت این افراد، زمانی تضمین می‌شود كه بتوانند موضوعات خود را با پیروی از زمان دسته‌بندی كنند. آنها وقایع را بر اساس زمان و یا تاریخ وقوع آنها به خاطر می‌آورند و معمولاً در دسته‌بندی تحمل بیشتری نسبت به گروه اول از خود نشان می‌دهند. دلیل این امر كاملا ساده و قابل فهم می‌باشد: زمانیكه پرونده‌های كاری بر روی میز شما چیده می‌شوند، قدیمی‌تر‌ها در جایگاه پایین‌تری قرار می‌گیرند. سعی نكنید خودتان را مجبور به پیروی كردن از روشی كنید كه ذهنتان با آن همخوانی ندارد. به جای این كار، شایسته است كه از سیستم سازماندهی طبیعی و ذهنی خود كمك بگیرید و در محیط كار همان سیستم را به كار گیرید.
● تمیز كردن محل كار
در فواصل زمانی روزانه، برای خود وقتی را در نظر بگیرید و در آن به تمیز كردن محیط اطراف خود بپردازید. اگر احساس می‌كردید چیزهایی به چشمتان می‌خورند كه اصلاً ارزش نگه داشتن را ندارند، می‌توانید آنها را در بایگانی بر طبق سیستم دسته‌بندی خود فایل‌بندی نمایید. اگر قسمت‌های كوچكی از این كار را به صورت روزانه انجام دهید و در طی هر روز تنها چند دقیقه از وقت خود را به این كار اختصاص دهید، به این نتیجه می‌رسید كه در فضایی آكنده از نظم كار می‌كنید و همچنین می‌توانید در آینده در وقت خود تا اندازه بسیار زیادی صرفه‌جویی كنید.
● صبح یا بعد از ظهر این كار را انجام دهید
هر چند وقت یك بار دفتر كار شما نیاز به یك نظافت كلی پیدا می‌كند. شاید وسایل شما آنقدر بیش از اندازه روی هم انباشته شده باشند و یا آنقدر پرونده‌های دسته‌بندی نشده داشته باشید كه برای مرتب كردن همه آنها نیاز به زیر‌مجموعه‌سازی هم پیدا كنید. هر كاری كه انجام می‌دهید، فقط باید مطمئن باشید كه به اندازه كافی بر روی آن وقت می‌گذارید. باید به این كار مانند سایر وظایف شغلی خود نگاه كنید. سعی كنید حداقل هر دو ماه یك بار یك بعد از ظهر و یا صبح را به طور كامل به انجام این كار اختصاص دهید؛ این مطلب، امری نیست كه بی‌حوصله و سرسری بخواهید آن را از سر خود باز كنید.
با این وجود باز هم در مرتب كردن‌های روزانه نیز باید سعی كنید تا فایل‌های مختلف را مجدداً چك كنید تا ببینید چیزی از قلم نیفتاده باشد و همه چیز در سر جای خود قرار گرفته باشد.
موارد ضروری را در پوشه مخصوص به خود ذخیره كنید
مواردی كه زمان تحویل آنها نزدیك می‌شود را باید در یك بخش جداگانه ذخیره كنید. آنها را در جایی بگذارید كه در دسترستان باشند. همیشه فضایی را برای موارد ضروری كه ممكن است در آینده به آنها نیاز پیدا كنید، نیز در نظر بگیرید. این موارد باید از سایر مدارك جدا شوند و بر اساس «اولویت تحویل» دسته‌بندی شوند.
● در صورت امكان از كپی‌های الكترونیكی استفاده كنید
درصد زیادی از درهم ریختگی روی میز شما به دلیل تعدد میزان كاغذها و پوشه‌های متنوع ایجاد می‌شود. هرگاه كه برایتان مقدور بود، از مردم بخواهید تا مدارك خود را برای شما از طریق پست الكترونیكی ارسال كنند. سپس آنها را نامگذاری كرده و در فولدرهای جداگانه دسته‌بندی كنید. موتورهای جست‌وجوی اینترنتی از جمله google می‌توانند در این زمینه امكانات بی‌نظیری را در اختیار شما قرار دهند اما به هر حال شما باید نسخه تمام پرونده‌های خود را بر روی دیسك سخت كامپیوتر داشته باشید. اگر تنها به سیستم‌های طبقه‌بندی اینترنتی اتكا كنید، كار پر‌ریسكی را انجام داده‌اید، بنابراین بهتر است كمی وقت بگذارید و فایل‌های خود را بر روی رایانه شخصی سازماندهی كنید. اگر به اندازه كافی وقت در اختیار دارید، سعی كنید برخی از پرونده‌های خود را اسكن كرده و در كامپیوتر نگهداری كنید. شاید این كار برای برخی از افراد دیوانه‌كننده باشد اما باید توجه كنید كه این امر یكی از گام‌های ضروری به منظور رعایت نظم و ترتیب است.
● از یك تقویم رومیزی استفاده كنید
ممكن است برخی از افراد از خود سوال كنند، در جایی كه می‌توانند از تقویم‌های داخل رایانه شخصی خود استفاده كنند، چرا خود را به زحمت بیندازند و از تقویم رومیزی استفاده كنند؟
پاسخ سوال آنها این است كه تقویم رومیزی درست در مقابل چشمانتان قرار دارد. سعی كنید زمان دریافت هر پرونده و همچنین تاریخ تحویل آنرا بر روی تقویم خود یادداشت كنید. همچنان كه به مرور زمان میزان پرونده‌های ضروری روی میز شما زیاد می‌شود، به راحتی می‌توانید به تقویم مراجعه كرده و با خیال راحت كلیه امور را انجام دهید. اگر زمان تحویل و كاری كه باید انجام دهید، همواره در مقابل چشمانتان قرار گیرد، امكان فراموشی به صفر می‌رسد.
● بیشترین سود را از محیط كار خود ببرید
از سیستمی استفاده كنید كه مناسب شغل و خصوصیات فردیتان باشد و سعی كنید همیشه آن را به مرحله اجرا نزدیك سازید. هر فردی به خوبی می‌داند كه كدام روش در مورد او از بازده بالاتری برخوردار است. یك محیط كاری ساده و در عین حال سازمان‌یافته، می‌تواند به راحتی شما را به سمت تحقق اهدافتان رهنمون سازد و خلاقیت و لیاقت شما را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد. فقط مشكل دنبال‌كردن یك چنین نظام هدفمند و منظمی است.


منبع : روزنامه تهران امروز

مطالب مرتبط

کارآفرینی کودک آخرین راه نجات

کارآفرینی کودک آخرین راه نجات
باعث تاسف است که بسیاری از بچه های امروزی در حال بهره گیری از مزایا و امتیازاتی هستند که در اختیار آنها قرار داده شده تا از آن لذت ببرند.
آنها قادر به درک این نکته نیستند که زندگی راحت و تا حدی تجملی آنها تنها در سایه تلاش طاقت‌فرسا و از‌خودگذشتگی‌های والدینشان بوده است. اگر چنین وضعیتی همچنان دنبال شود قطعا پیامدهای بسیار نامطلوبی برای جامعه در پی خواهد داشت. بنابراین بسیار ضرورت دارد که کودکان امروز ارزش پول را درک کنند و برای آن ارزش قائل شوند و بدانند که چگونه به دست می‌آید و چگونه باید خرج شود. همچنین آنها باید یاد بگیرند که بیشتر متکی به خود، منضبط، متمرکز، متعهد و مسوول باشند.
نسل امروز آینده ما همچون نسل گذشته دیگر نمی‌تواند از رودخانه زمانه خویش که جریان آرامی داشت به آسانی عبور کند و او باید از یک رودخانه بسیار خروشان گذر کند و این خود نیازمند کسب توانمندی‌های فراوان است.
یک شیوه بسیار خوب برای اینکه بچه ها چنین ویژگی‌های مثبتی را به دست آورند این است که در مورد کسب و کار به آنها آموزش داده شود و به آنها اجازه داد شود که احساس کنند که کسب وکاری را اداره می‌کنند. برنامه کارآفرینی کودکان به جست وجوی انجام چنین هدفی است.
از طریق تجربیات و فعالیت های متنوعی، کودکان یاد خواهند گرفت که خودشان چیزها را امتحان کنند و برای رسیدن به اهداف مبارزه کنند و از عهده مشکلات واقعی برآیند. همچنین آنها خواهند آموخت که از نظر اجتماعی مسوول باشند و آن محیط را دوست داشته باشند.
زمانی که کودکانتان در حال بزرگ شدن هستند، آنها را برای رویارویی با چالش‌های جهان آماده کنید. هم اکنون برای برنامه کارآفرینی کودکان نام نویسی کنید.
مراحل کارآفرینی کودک که بزودی توسط خانه کارآفرینان به اجرا در خواهد آمد عبارتند از:
● اهداف برنامه:
این نقطه شروع برای یادگیری کسب و کار در دانش‌آموزان ۱۲-۱۰ ساله است، کودکان کارآفرین خواهند آموخت:
-اهمیت و ارزش پول
-آنچه کسب و کار انجام می‌دهد
-تفکر بطور خلاقانه
- اهمیت دوست داشتن محیط و جامعه
- چگونگی طراحی، سازمان‌دهی و حل مشکلات و چگونگی کار گروهی بطوری که تیم به اهدافش برسد.
نکات مهم برنامه
- مهارت های چند نفری- که همراه با دیگران به دست می‌آید.
- اعتماد به نفس و انضباط –چیزهایی که موفقیت را به ارمغان می‌آورد.
- ابتکار و خلاقیت
- ابداع یک کسب و کار
- پول- ارزش و نقش منابع، پول و کسب و کار
- بازاریابی و فروش
- تعیین و برنامه ریزی هدف
- شروع کارکارگاه
- کارگروهی –سازمان‌دهی تیم برای رسیدن به اهداف مشترک
- مسوولیت اجتماعی –من و جامعه‌ام
- نمایش گروهی پروژه‌های تیم
● رئیس خودتان باشید؟ چرا نه !
«براد سوئیت» ۱۹ ساله اهل مریلند قصد داشت برای روز مادر هدیه‌یی بخرد. او پولی برای خرید هدیه نداشت و زمان زیادی نیز به روز مادر نمانده بود. ناگهان او به فکر ساختن یک وسیله چوبی افتاد. او به انبار خانه شان رفت که والدینش وسایل چوبی را در‌ آنجا نگهداری می‌کردند. نام کسب و کار آنها «سوئیت‌ارتیسان» بود و در آنجا مقدار زیادی وسایل و خرده‌ چوب قرار داشت. براد می گوید: «من با نگاه کردن به کار والدینم یاد گرفته بودم که چگونه چیزهایی را بسازم و با کارهای هنری آشنا بودم. من مقداری تکه‌چوب جمع کردم و شروع به ساختن لانه پرنده کرد. برای ساختن سقف از بطری‌های نوشابه استفاده کرم. از جدار بطری برای سقف و از در آن برای دور لانه استفاده کرد. اولین لانه او با نام «باتن شاپ» هدیه روز مادربود و تبلیغ مهمی نیز برای ابتکار وکاردستی او محسوب می‌شد. آن لانه برای دو هفته در ایوان خانه گذاشته شده بود و مردم زیادی می‌خواستند یکی مانند آن را داشته باشند.»
کسب وکار براد به سرعت رونق گرفت و او شروع به ساختن لانه، در اوقات فرغت‌اش نمود. او هر وقت دوست داشت کار می‌کرد و مجبور نبود هر روز برای یک دستمزد ناچیز در مغازه‌های خواربار فروشی یا سینما کار کند. او می گوید: «شما نمی خواهید مجبور باشید هر روز بر ای کار به سینما بروید. رئیس خود بودن یعنی هر وقت دوست داشتید کار کنید، چون شما خودتان برنامه‌تان را تنظیم می‌کنید.»
● پرواز مانند یک عقاب
براد، تنها از استعدادش برای شروع کسب‌و کارش استفاده نمود و توانست در جه «پیشاهنگ عقاب» را که پرافتخارترین نشان پیشاهنگ پسر امریکاست به دست آورد. او همچنین یک نمایشگاه صنایع دستی را به راه انداخت و غرفه‌ها را به فروشندگان صنایع دستی فروخت و یک غرفه را نیز به خود اختصاص داد. او هشت لانه ساخت و در نیمه زمان نمایشگاه همه آنها را فروخت و با پول آن سالن گردهمایی شهرش را بازسازی کرد که شامل تعمیر سیستم صدا، نور و دیوارها می‌شد. بعد از موفقیت اولین نمایشگاه صنایع دستی‌اش، براد به ساختن لانه پرنده در اوقات فراغتش ادامه داد و آنها را در نمایشگاه های بعدی فروخت. لانه پرنده حدود چهار روز کامل وقت او را می‌گیرد و کل لانه با استفاده از موادبازیافتی و قابل بازیافت هستند. هر لانه طراحی ویژه‌یی دارد مثلا یکی به رنگ قهوه‌یی است و با پاکت های کوچک قهوه تزئین شده است. کف لانه قابل تعویض بود و این تمیز کردن لانه را آسان می کرد. بیشتر طراحی‌ها را براساس تصور و ابتکار خودش انجام می داد اما بعضی اوقات نیز لانه را بر اساس سفارش مشتری می‌ساخت.
حالا او در دانشگاه تاوسون درس می‌خواند و کسب وکار صنایع دستی اش را در اوقات فراغتش و در تعطیلات تابستان انجام می دهد. او عقیده دارد یک کار بسیار خوب ولی با داشتن یک کارفرما نمی توانست این انعطاف‌پذیری، خلاقیت و همچنین پاداش‌های مالی را به همراه داشته باشد.
او اذعان می کند که این کار یعنی رئیس خود بودن، چالش هایی را نیز دارد. او می‌گوید،‌ شما باید انگیزه خودتان را داشته باشید تا بتوانید کارتان را انجام دهید. او می‌گوید، وقتی شما می‌بینید که مردم پیش شما می آیند و می گویند «اینها واقعا معرکه هستند، واقعا احساس موفقیت می کنید. مردم وقتی کارهای مرا می‌بینند چشم‌هایشان برق می‌زند. من از چوب و بطری برای ساختن لانه برای پرندگان استفاده می کنم در نتیجه به نوعی به حفظ محیط زیست کمک می کنم.»

وبگردی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
ظریف چه گفت؟ / پولشویی در کشور چگونه انجام میشود؟
ظریف چه گفت؟ / پولشویی در کشور چگونه انجام میشود؟ - داستان دلواپسانی که منافع جناحی را بر مصالح مردم و نظام ترجیح می دهند را ببینید.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.