دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 19 March, 2018

به مناسبت اول اردیبهشت بیست و ششمین سال‌مرگ سهراب سپهری


به مناسبت اول اردیبهشت بیست و ششمین سال‌مرگ سهراب سپهری
۱۵ مهرماه ۱۳۰۷ در کاشان متولد شد.پدر و مادرش هر دو اهل ذوق و ادب بودند. دوره ابتدایی و متوسطه را در کاشان می‌گذراند و به ادامه تحصیل به دانشسرای تهران می‌رود. سادگی و معصومیت سهراب باعث می‌شد که او هیچ‌گاه به شیوه‌ی سخت‌گیرانه و خشن تعلیم و تربیت در آن زمان روی خوش نشان ندهد.
مدرسه، خواب‌های مرا قیچی كرده بود . نماز مرا شكسته بود . مدرسه، عروسك مرا رنجانده بود . روز ورود، یادم نخواهد رفت : مرا از میان بازی‌هایم ربودند و به كابوس مدرسه بردند . خودم را تنها دیدم و غریب ... از آن پس و هربار دلهره بود كه به جای من راهی مدرسه می‌شد.... (اتاق آبی - صفحه ۳۳)
دیدارش با منصور شیبانی باعث دگرگونی عمیقی شد که خود از آن به عنوان تکانی دلپذیر در زندگی‌اش نام می‌برد. از اداره فرهنگ كاشان که کارمند آن‌جا بود استعفاء می‌دهد و برای تحصیل در رشته‌ی نقاشی به دانشكده هنرهای زیبا در تهران می‌آید. و این آغازدوره موفقیت‌های سهراب در زمینه نقاشی و شعر است.
اهل کاشانم
پیشه ام نقاشی است:
گاه‌گاهی قفسی می سازم با رنگ،می فروشم به شما
تا به آواز شقایق که در آن زندانی است
دل تنهایی‌تان تازه شود
چه خیالی، چه خیالی..می‌دانم
پرده‌ام بی‌جان است.
خوب می‌دانم، حوض نقاشی من بی‌ماهی است.
بیشتر ما سهراب را به‌خاطر شعرهایش می‌شناسیم. کمتر کسی است که سهرابِ نقاش را بشناسد.در حالی که شهرت سهراب در آغازِ کارش ( اوایل دهه‌ی سی) به‌خاطر نقاشی‌هایش بود ونه اشعارش. نقاشی‌های‌ سپهری‌ بسیار‌ ساده‌ است‌. اغلب‌ مثل‌ شعرهایش‌ است‌ كه‌ از لحظه‌های‌ تصویری‌ خیال‌ برداشته‌ است‌. در واقع‌ او خواسته‌ است‌ كه‌ لحظه‌های‌ زنده‌ را ثبت‌ كند. لحظه‌زندگی‌ را ثبت‌ كند. مثلاً زندگی‌ای‌ را كه‌ سال‌ها در لابه‌لای‌ درختان‌ یك‌ دره‌ در جریان‌ است ‌تصویر كند.شعر سهراب یا نقاشی سهراب هر دو ساده و در عین حال پر از مفهوم زندگی‌ست..
سهراب به خوبی درک کرده بود که یك‌ نقاش‌ خوب‌ تنها با چشم‌ و دستش‌ نقاشی‌ نمی‌كند بلكه‌ با تمام‌ وجودش‌. همانطوركه‌ یك‌ شاعر خوب‌ نیز با شعرش‌ و برای‌ شعرش‌ زندگی‌ می‌كند. چه در اشعار و چه در نقاشی‌هایش خاك‌ وجود دارد. او عاشق‌ خاك‌ است‌. عاشق‌ زمین‌ است‌. همه‌ جا، جای‌ پای‌ سپهری‌را روی‌ خاك‌ می‌بینیم‌. روی‌ خاكهای‌ كنار بوته‌ها، روی‌ خاك‌های‌ كنار جوی‌ آب‌، روی‌ خاك‌های ‌كنار درختان‌، درختانی‌ كه‌ سیب‌هایش‌ روی‌ خاك‌ها افتاده‌اند و مانده‌اند و یادگار نقاشی‌ اصیل‌ دوران‌ ما خواهند بود.
دوران‌فرمالیسم‌ در كار هر آغازگرِ هنر دوران‌ شیفتگی‌ به‌ فرم‌ و فن‌ است‌ نه‌ شیفتگی‌ به‌ محتوی‌. دوران‌سیاه‌ مشق‌ است‌ و گاه‌ هنرمندان‌ ما تا به‌ آخر معتاد و اسیر آن‌ می‌‌شوند و از گفتن‌ و اندیشیدن‌ بازمی‌مانند. نگاه بدیع سهراب به زندگی باعث شد تا دوران‌ فرمالیسمی‌ كارهای‌ سهراب‌ خیلی‌ زود سپری‌ شود.
سهراب‌ در ابتدا به‌ كوبیسم‌ سپس‌ به‌سورئالیسم‌ متمایل‌ می‌شود. اگر وجود گرایش‌ كوبیسمی‌ را تحت‌ تأثیر تعلیمات‌ ضیاپور(۱۲۹۹ـ ۱۳۷۸ش‌) تلقی‌ كنیم‌. گرایش‌ بعدی‌ احتمالاً با درون‌گرایی‌ روشنفكران‌ ایرانی‌ پس‌ از كودتای‌ ۲۸ مرداد بی‌‌ارتباط‌ نیست‌. اما سپهری‌ در همان‌ سال‌ها هم‌ به‌ خاوردور فكر می‌كند.بسیاری از نقاشی‌های آخر سهراب را سبکی آمیخته از کوبیسم به همراه نشانه‌هایی از سورئالیسم می‌دانند.
باید امشب چمدانی را
که به اندازه پیراهن تنهایی من جا دارد،بردارم
و به سمتی بروم
که درختانِ حماسی پیداست.
رو به آن وسعت بی‌واژه که همواره مرا می‌خواند.
یک‌نفر باز صدا زد:‌سهراب!
کفش‌هایم کو؟
سهراب سپهری اول اردیبهشت‌ماهِ سالِ ‌۱۳۵۹ ساعت ۶ بعدازظهر در بیمارستان پارس تهران به علت عارضه‌ی سرطان خون چشم از جهان فرو بست.صحن امام‌زاده سلطان علی، روستای مشهد اردهال واقع در اطراف كاشان میزبان ابدی سهراب گردید.روی سنگ قبرش حک شد:
عنوان برگرفته از شعری از سهراب با نام "نشانی" است.

۱) سهراب سپهری شاعر / لیلی گلستان/ انتشارات امیر كبیر/ چاپ اول . سال ۱۳۵۹
۲) پیامی در راه / سه مقاله از داریوش آشوری ، كریم امامی و حسین معصومی همدانی/انتشارات طهوری/ چاپ اول. سال ۱۳۵۹
۳) باغ تنهایی یاد نامه سهراب سپهری/ انتشارات اسپادانا / چاپ اول. سال ۱۳۷۲
۴) نگاهی به سهراب سپهری/ سیروش شمیسا انتشارات مروارید/ چاپ اول ،سال ۱۳۷۰
۵) نقاشی‌ها و طرح‌های سهراب سپهری/ پرویز سیار/تهران ، سروش سال ۱۳۷۱
۶) راز گل سرخ/ سحر معصومی/ انتشارات به نگار / سال ۱۳۷۵
۷) بازی نور و صدا در ۶ تابلو سهراب سپهری/ روایت پری صابری / انتشارات نمایش(مركز هنرهای نمایشی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) چاپ اول سال ۱۳۶۹
۸) نقاشی ایران از دیرباز تا اکنون- روئین پاکباز / انتشارات آذین‌مهر – ۱۳۷۹
۹) نقاشی‌ها از وب‌سایت سهراب سپهری گرفته شده است.

منبع : بازنگار

مطالب مرتبط

جلال عزیزم ...

جلال عزیزم ...
نامه‌های سیمین دانشور و جلال آل‌احمد در ۳ جلد و زمستان ۸۳ چاپ شده است.
دو جلد از کتاب شامل نامه‌های این زن و شوهر به هم در سفر آمریکایی دانشور است.
سیمین دانشور در سال ۱۳۰۰ در شیراز متولد شده و بعد از ۲ سال آشنایی در سال ۱۳۲۹ با جلال آل‌احمد ازدواج می‌کند. یک سال قبل از ازدواج، دانشور موفق به اخذ مدرک دکترای دانشگاه تهران می‌شود.
ماجرای نامه‌ها هم از این قرار است که دانشور در سال ۱۳۳۱ با استفاده از بورس فولبرایت به آمریکا می‌رود تا یک سال در دانشگاه استنفورد در زمینه داستان‌نویسی و زیبایی‌شناسی تحصیل کند و به دلایل مختلف امکان همراهی جلال با او میسر نمی‌شود.
در این زمان همان‌طور که از محتوای نامه‌ها پیداست، دانشور و آل‌احمد دچار اختلافاتی هم شده بودند و گاه دعواهایی بینشان رخ می‌داده که این سفر مجالی می‌شود برای مرور خاطرات گذشته‌شان: «جلال عزیزم دیروز دومین کاغذت واقعا پریشانم کرد...
حالا یادم می‌آید که تو بعضی وقت‌ها حال روحی خاصی پیدا می‌کردی و ناگزیر می‌شدی از خانه بیرون بیایی که نکند با هم دعوایمان بشود ... یادت می‌آید پارسال هر دومان چه الم‌شنگه‌ای راه انداختیم. باور کن من هنوز خجالت می‌کشم. اکنون بگذار کمی از هم دور باشیم و بعد نمی‌دانی در کنار هم بودن چه لذتی دارد.»
در همین نامه سیمین دانشور ادامه می‌دهد: «من که تصدیق می‌کنم که زن خوبی برای تو نبودم. راست است، وفادار و بامحبت و صمیمی بوده‌ام ولی اینها خوی اصلی من است. کوششی نکرده‌ام عیوب خود را اصلاح بکنم. عیوب من شلختگی و بلدنبودن خانه‌داری بوده است و هرگز آنها را هم جبران نکرده‌ام» (۴ اکتبر/ ۱۲ مهر ۱۳۳۱)
این نامه‌ها که با اصرار و پیشنهاد آل‌احمد آغاز و پیگیری می‌شد، در واقع مجرایی برای ارتباط بین دو نفر بود تا اگر از نزدیک یکدیگر را نمی‌بینند، بتوانند پیوندهای عاطفی‌شان را حفظ کنند. جلد اول شامل ۲۰۰ نامه دانشور است. در این سفر دانشور با هواپیما به انگلیس رفته و بعد از توقف کوتاهی به سمت نیویورک می‌رود و پس از چند روز اقامت راهی کالیفرنیا می‌شود و از راه سانفرانسیسکو به پالوآلتو می‌رسد و سرانجام در استنفورد مستقر می‌شود. ۲ نامه اول در تهران و قبل از ازدواج آل‌احمد و دانشور در سال ۱۳۲۸ و بعد از آن تمامی کتابنامه‌هایی است که در سفر نوشته شده است.
نکته اصلی نامه‌ها سبک نوشتاری و طرز جمله‌بندی‌هاست که محاوره‌ای نوشته شده: «امروز روز یکشنبه ۹ نوامبر است. خدای من، دو ماه و نه روز است که از تو دورم. صبح دیر پاشدم و بعد رفتم ناهار خوردم...»
همچنین اصطلاحات عامیانه در آنها به چشم می‌خورد به خصوص اصطلاحات مربوط به لهجه شیرازی: «قول می‌دهم ایران که بیایم همان سیاه سوخته شیرازی تو باشم و چنان دور و برت پر بخورم (چرخ بخورم) که خودت بگویی بس است. (۱۷ اکتبر/ ۲۵ مهر) یا در جای دیگر آورده: «آن‌قدر خودوکی نباش (خود خور نباش)»
هیچ قیدی از لحاظ پاراگراف‌بندی و نشانه‌گذاری در آنها وجود ندارد و به دلیل آشنایی دانشور با زبان انگلیسی گاهی از لغات انگلیسی هم استفاده می‌کند.
نکته قابل توجه دیگر سفر یک ایرانی با وضعیت و شرایط آن سال به آمریکاست. اظهار شگفتی‌ها و گاه توصیفاتی که می‌کند بسیار جالب است. همچنین مقایسه عواطف غربی‌ها و شرقی‌ها در جای جای نامه‌ها به چشم می‌خورد: «چند روز پیش سر کلاس دختری حالش به هم خورد. شب قهوه زیاد خورده بود و بیداری کشیده بود. سناریو را نوشته و صبح سر کلاس نتوانست سرپا بند شود و حالش به هم خورد. از کلاس بیرون رفت و هیچ کس هم نپرسید خرت به چند؟ کلاس تمام نشده من رفتم و از او پرسیدم چته؟ و دستش را در دست گرفتم و ...
این نامه‌ها همان‌طور که اشاره شد شامل اخبار و اطلاعات سیاسی است. مثلا در مورد اوضاع نابسامان آن سال‌ها، تعویض مداوم نخست‌وزیران و ذکر عملکردهای مصدق و دیگران مطالبی نوشته‌اند. سیمین دانشور به دلیل علاقه به وطن و اوضاع کشور خود در خلال نامه‌های خود از اوضاع ایران پرس‌وجو می‌کند و عقاید خود را مطرح می‌کند:
«راجع به رل ایران در سازمان ملل متحد حرف زدم بد نبود. اطلاعات را مثلا در همان سازمان ملل متحد گرد آورده بودم.»
یا:
«راستی در روزنامه خواندم که بقایی و زاهدی می‌خواسته‌اند کلک مصدق را بکنند و نخست‌وزیر بشوند. آیا درست است؟ (۵ مه/ ۱۵ اردیبهشت ۳۲)
در نگاهی کلی که به این کتاب می‌توان کرد باید گفت؛ برای اولین بار نیست که چنین نامه‌هایی که حاوی اطلاعات خصوصی و عمومی نویسنده‌هاست به چاپ می‌رسد،اما نکته مهم توجه پژوهشگران و نویسندگان به این بخش از آثار نویسندگان است که می‌تواند راهگشای پژوهش‌های بیشتری شود و نکته‌های تاریکی را که ما اکنون از نوع نگاه و زندگی گذشتگان داریم برایمان روشن کند.

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
طرز تهیه لازانیا با کدو حلوایی
لازانیا و طرز تهیه لازانیا و طرز تهیه لازانیا با کدو حلوایی و طرز تهیه انواع غذاهای خارجی و ایرانی جدید را در آشپزخانه نمناک ببینید.