دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ / Monday, 24 September, 2018

عوامل مؤثر در ایجادسنگ‌های رنگ دانه‌ای


عوامل مؤثر در ایجادسنگ‌های رنگ دانه‌ای
۱) عوامل ژنتیك : مثلا درآسیایی ها بیش تر از سایر نقاط است .
۲) سیروزالكلی
۳) سن بالا
۴) عفونت مزمن سیستم صفراوی یاعفونت انگل
● علائم بیماری
علائم بیماری به طورمعمول به علت التهاب یا انسداد متعاقب حركت سنگ به داخل مجاری صفراوی مشترك ویا سیستیك ایجاد می شود .اغلب بیمار مبتلا به سنگ صفرا، بانوان چاق ، با قدرت باروری وچندین فرزند با شكم بزرگ وبالای چهل یا پنجاه سال می باشند .انسداد مجرا به وسیله ی سنگ موجب افزایش فشارداخل مجرا واتساع این عضو می شود كه با انقباضات مكررصفراوی برطرف نمی شود . نشانه ی دیگر ، درد یا فشارشدید ومداوم درناحیه ی سردل یا ربع فوقانی راست شكم است كه اغلب به ناحیه ی بین دوكتف وكتف راست یا شانه انتشارمی یابد .شروع دردها معمولا ناگهانی است ودرعرض چند دقیقه شدت آن بالارفته وبه حد ثابت می رسد ، هم چنین می تواند با شدت زیادی ۱تا ۴ ساعت ادامه یابد وسپس به تدریج یا به سرعت برطرف شود.
این دردها ممكن است به دنبال صرف یك غذای چرب وخوردن مقادیر زیادی غذابعد از یك دوره گرسنگی طولانی وحتی گاهی به دنبال یك غذای معمولی ایجاد شود . به طورمعمول ، درد درسه الی پنج ساعت بعد از غذا شروع می شود ولی گاهی بلافاصله بعد از غذا هم ظاهر می شود وخود را به شكل زخم های اثنی عشرنشان می دهد ، منتها با خوردن غذا بهتر نمی شود وتنها با استفراغ كردن آرام می گیرد . درد با تهوع ودل به هم خوردگی واستفراغ همراه است. بسیاری اوقات با مصرف غذاهای چرب وسنگین ، تخم مرغ ، شكلات ، كاكائو،شیرینی های خامه ای ، مشروبات الكلی وغذاهای سنگین وزیاد ، درد شروع شده یا شدت می یابد .
وجود دوحالت تهوع وسرگیجه باهم دیگر ازبهترین علائم سنگ صفرا وبه طوركلی بیماری های كیسه ی صفرا است .نفخ وآروغ زدن وعدم تحمل غذاهای چرب وسوءهاضمه نیز همواره با این بیماری دیده می شود . سنگ صفرا غالبا نا مشخص ومخفی است ومدت ها بدون آن كه علامت مهمی از خود نشان دهد یا مزاحمتی فراهم آورد ، باقی می ماند وچه بسا فقط هنگام كالبد گشایی مكشوف شود . برخلاف گزارش های قبلی ، مطالعه ای كه برروی مردان مبتلأ به سنگ بدون علامت كیسه ی صفرا انجام شده ، نشان داده است كه تنها حدود ۱۰ درصد آن ها درطی ۵ سال و۱۸ درصد درطی ۱۵ سال دچار علائم وعوارض سنگ شده اند .هم چنین بیمارانی كه به مدت ۱۵سال بدون علامت باقی می مانند به ندرت دچار علائم بعدی می شوند . همین نتایج باعث شده كه عمل خارج كردن كیسه ی صفرای حاوی سنگ ( كوله سیستكتومی) به منظور پیش گیری درافراد بدون علامت ، مورد تأیید قرارنگرفته است وغیر از گروه های درمعرض خطربالا ( مثل افراد دیابتیك ، بیماران مبتلا به كم خونی داسی شكل و… ) نیاز به عمل پیش گیرانه نیست .
بررسی های انجام شده درایالات متحده نیز نشان می دهد كه حدود ۶۰ تا۸۰ درصد بیماران مبتلا به سنگ های صفراوی فاقد علامت اند وبه نظرمی رسد كه دریك دوره ی بیست ساله فقط ۱۸ درصد آنها دچاردرد صفراوی می شوند ، وتنها ۳درصد آنها دچاردرد صفراوی می شوند ، وتنها ۳ درصد آن ها نیاز به عمل جراحی كوله سیستكتومی ( خارج كردن كیسه ی صفرا ) پیدا می كنند .
بیمارانی كه دارای سنگ های صفراوی خیلی بزرگ ، یعنی با قطر بیش تر از ۲سانتی متر هستند ویا دارای سنگ هایی همراه با ناهنجاری های ارثی كیسه ی صفرا ویاعلائم عفونت ودردهستند ، كاندید عمل جراحی خارج كردن كیسه صفرا قرارگیرند .
● روش های تشخیصی
عكس ساده ی شكمی برای تشخیص سنگ كیسه ی صفرا دارای ارزش تشخیصی نسبتا پایینی بوده ودرطی حاملگی نیز ممنوعیت دارد . درمقابل ، O C G (كوله سیستوگرافی خوراكی ) می تواند حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد تعیین كننده باشد . فقط دربیماران بسیار چاق نمی تواند مناسب باشد ، چرا كه سنگ های خیلی كوچك ممكن است قابل رؤیت نباشد .
سریع ترین ،دردسترس ترین ودقیق ترین وسیله ی تشخیص سنگ ، استفاده از سونوگرافی است كه حتی درزمان بارداری نیز كاربرد داشته وسنگ های كوچك را نیز نشان می دهد .
از روش دیگری به نام اسكن ایزوتوپ H I D A نیز برای تعیین دقیق انسداد مجاری وعملكرد تخیله ی كیسه ی صفرااستفاده می شود .
● درمان
درمان سنگ های كیسه ی صفرا با استفاده از روش های زیرانجام می شود :
۱) پرهیز ازغذاهای آزاردهنده (غذاهایی كه درقسمت تغذیه دربیماران مبتلا به سنگ كیسه صفرا به طورمفصل توضیح داده خواهد شد ).
۲) روش حل كردن سنگ كیسه ی صفرا بادرمان طبی
۳) سنگ شكنی وقطعه قطعه كردن سنگ ( باروشE S W L )
۴) عمل جراحی كه به دوصورت جراحی باز و لاپاراسكویی ( خارج كردن كیسه ی صفرا وسنگ درون آن از منطقه ی كوچكی برروی شكم ).


منبع : موسسه ایران زمین پارسیان

مطالب مرتبط

اسهال مسافرتی

اسهال مسافرتی
تقریبا" ۲۰ الی ۵۰ درصد مسافرین نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری دچار اسهال می شوند . بدین ترتیب اسهال مسافرتی شایع ترین مشکل طبی مسافرین است و از آنجا که می تواند به نحو قابل توجهی کار آیی ورزشکار را کاهش دهد ، پیشگیری از آن در این گروه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است .
اسهال مسافرتی در افرادی که به برخی از نواحی مکزیک و آمریکای لاتین ، خاورمیانه و آسیا و آفریقا سفر می کنند ، شایع است .
● علــل :
▪ باکتریها ( ۸۰ درصد موارد )
▪ ویروس ها
▪ تغییرات غذائی
▪ استرس
▪ سموم باکتریایی
● عـــــلائم :
▪ دفع مدفوع شل ۳ بار یا بیش از ۳ بار در روز
▪ معمولا" ۳ الی ۵ روز به طول می انجامد.
▪ درد شکم
▪ زور پیچ
▪ تهوع
▪ استفراغ
▪ تب
▪ دفع مدفوع خونی ( درکمتر از ۲۰ درصد موارد )
▪ افزایش صداهای شکم
▪ درد عضلانی
▪ علائم ۱۲ تا ۷۲ ساعت پس از خوردن آب یا غذای آلوده ایجاد می شود
شدت علائم متغیر است ( خفیف تا شدید )
● پیشگیری :
شعار " بجوشان ، بپز ، پوست بکن ، یااصلا" فراموشش کن "
شعار معروفی است که برای پیشگیری از اسهال مسافرتی مطرح شده است
▪ شست و شوی دست ها با آب و صابون قبل از غذا خوردن.
▪ نوشیدن آب بهداشتی از بطریهای در بسته
● روشهای موثر تصفیه آب :
▪ جوشاندن
▪ استفاده از تنتورید ( توسط فرد آموزش دیده )
▪ استفاده از کلر ( توسط فرد آموزش دیده )
● تصفیه کننده های تجاری آب :
▪ آب لوله کشی توصیه نمی شود
▪ یخ نباید مصرف شود
▪ حتی برای شست و شوی دندان ، نباید از آب تصفیه نشده لوله کشی استفاده کرد
▪ یکی از اشتباهات رایج این است که آب موجود در یخچال هتل ها پاکیزه درنظر گرفته شود
● خوردن غذهای بهداشتی :
▪ غذا باید پخته شده باشد و تا وقتی که هنوز داغ است خورده شود
▪ سبزیجات باید خوب پخته و جوشانده شده باشند
▪ فقط میوه جاتی که توسط خود فرد پوست گرفته می شوند ، قابل استفاده خواهند بود
▪ شیر و سایر فرآورده های لبنی غیر پاستوریزه توصیه نمی شود
● آنتی بیوتیک : مور دبحث است ( درتصمیم گیری باید بیماری های زمینه ای ، اهمیت سفر ، تبعیت مسافر از رهنمودهای بهداشتی ، خواسته های مسافر و وضعیت بهداشتی کشور مقصد درنظر گرفته شوند)
پیشگیری با آنتی بیوتیک برای ورزشکارانی که جهت انجام مسابقه به نواحی پرخطر سفر می کنند ، توصیه می شود. قبل از عزیمت بهتر است یک دوز به مسافر داده شود تا از عدم وقوع حساسیت و آلرژی اطمینان حاصل گردد.
● درمـــان :
▪ علائم در اغلب موارد خود به خود بهبود می یابند
▪ جایگزینی مناسب آب و الکترولیت ها
▪ درمان علامتی
▪ داروهای کم کننده حرکات روده ای در افراد تب دار ، دارای مدفوع خونی وکودکان کم تر از ۲ سال ممنوع است .
▪ درصورت اسهال شدید ، دل پیچه یا اسهالی که بیشتر از ۴۸ ساعت طول کشیده باشد ، درمان آنتی بیوتیکی طبق نظر پزشک
● اسهال مزمن :
اسهال مزمن ممکن است پس از سفر به کشورهای جهان سوم ایجاد شود
● عـلل :
▪ غیرمیکروبی
▪ نشانگان روده تحریک پذیر( کولیت عصبی )
▪ عوامل عفونی ، باکتری ها ، انگل های تک یاخته ای ، کرم ها
● آزمایشات لازم :
▪ آزمایش کامل خونی
▪ الکترولیت ها
▪ تست های عملکرد کبدی
▪ آزمایشات مرتبط سرولوژی
▪ دید مستقیم مدفوع

وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.