سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ / Tuesday, 23 January, 2018

تقلب در موتورهای جستجوگر


تقلب در موتورهای جستجوگر
ما به جایی رسیده ایم كه انتظارات زیادی از موتورهای جستجوگر داریم.واژه ای را تایپ كنید و ببینید كه ما نه تنها انتظار داریم كه میلیونها وب سایت مرتبط را بیابیم، بلكه انتظار داریم كه بهترین و مهمترین وب سایت ها در صدر این فهرست قرار داشته باشند.
مشكل اینجاست كه در بعضی موتورهای جستجوگر باید روی صفحه دوم فهرست نتایج كلیك كرد تا بتوان سایت مورد نظر را یافت.موتورهای جستجوگر معمولا بسیار مفید و ساده هستند. اما اخیرا برخی وبلاگ نویس ها كار را خراب كردند: مثلا وقتی شما «ورشكسته بدبخت» را جستجو می كردید وب سایت رسمی كاخ سفید می آمد.این مثال نشان می دهد كه حتی بزرگترین موتورهای جستجوگر هم می توانند مورد سوء استفاده قرار گیرند.
بطوركلی شبكه اینترنت چیزی نیست جز مجموعه ای از صفحات مرتبط به هم.اگر شما بدنبال چیزی می گردید، موتورهای جستجوگری نظیر گوگل، اسك و یاهو نخست صفحه هایی را می یابند كه بنظر می رسد بیش از بقیه به موضوع مورد نظر شما ارتباط دارند.
در مرحله بعدی، نتایج این جستجو باید به نحوی اولویت بندی شوند.یكی از مهمترین عوامل تعیین كننده ترتیب و اولویت بندی فهرست نتایج، تعداد وب سایت هایی است كه به هر یك از این سایتها لینك شده اند.
هر چه تعداد ارجاع ها و لینك های یك سایت بیشتر باشد، اهمیت آن نیز بیشتر مفروض می شود.برای نمونه از آنجایی كه بسیاری از مردم از بی بی سی نقل قول می كنند و یا به آن لینك می دهند، وب سایت بی بی سی در موارد متعددی در صدر نتایج جستجوها قرار دارد.یك جنبش زیرزمینی وبلاگ نویس ها از این واقعیت سوء استفاده كرده و یك «بمب لینكی» درست كرده است.این وبلاگ نویسها همدیگر را تشویق می كنند كه به وب سایت رسمی بوش لینك بدهند و آن را «ورشكسته بدبخت» بنامند.
مجموعه این لینك ها الگوریتم یا سیستم محاسبات عددی موتورهای جستجوگر را فریب داده بطوریكه این جستجوگرها گمان می كردند كه وب سایت رسمی جورج بوش بیش از سایر وب سایتها با «ورشكسته بدبخت» مرتبط است.موتورهای جستجو گر در ابتدا به این مسأله توجه چندانی نشان ندادند زیرانمی خواستند در سیستم جستجو سانسور ایجاد كنند.آنها موتور جستجوگر گوگل كه «دروغگو» را به وب سایت تونی بلر نخست وزیر بریتانیا مرتبط می كرد هم سانسور نكردند.بمب های لینكی معمولا خاصیت خود انهدامی دارند.
یعنی هنگامی موفق هستند كه بقیه سایت های پرطرفدار به آنها لینك می دهند و به این ترتیب این سایت ها از بمب لینكی پرطرفدارتر شده و آن را از صدر فهرست نتایج حذف می كنند.آپوستولوس گراسولیس یكی از مبتكرین فناوری جستجوی اسك دات كام می گوید: «من فكر نمی كنم كه این اصلا مشكلی باشد.
این تنها یك سرگرمی است.»وی می افزاید: «علت این كه ما این سایت ها را حذف نمی كنیم این است كه مادامیكه ما نتایج مرتبط برای بیشتر جستجوهایی كه مردم تایپ می كنند را ارائه می دهیم همه چیز درست است.» «تاثیر این نوع بمباران ها ناچیز است. شاید تنها دو سه نمونه باشد.»گوگل سعی كرد كه با تغییر سیستم الگوریتم بمب لینكی را پیدا كند و «ورشكسته بدبخت» را حذف كند.
اما در موتورهای جستجوگر دیگر نظیر اسك این عبارت همچنان در صدر نتایج جستجو قرار دارد.بمب لینكی در واقع دستاوردی داشته كه همه شركت های تجاری بدنبال آن هستند و آن این است كه در صدر جستجوی گروه مربوط به خود قرار داشته باشند.
فادی شومن كه بازاریاب اینترنتی است می گوید بهترین جا برای یك كمپانی، مركز نتیجه جستجو است كه به آن نتیجه جستجوی طبیعی نیز می گویند.وی می افزاید: «شما ۸۰ درصد از كلیك هایی كه بر روی وب سایت ها می شود را از طریق این نتایج جستجوی طبیعی دریافت می كنید.»بهینه سازی هنگامی حاصل می شود كه یك وب سایت هم حداكثر لینك با وب سایت های دیگر را داشته باشد و هم برای موتورهای جستجوگر نمایان باشد.
اما بهینه سازی موتورهای جستجوگر یك وجه تاریك هم دارد. در فوریه سال ۲۰۰۶ كمپانی آلمانی بی ام و بر سر وب سایتش وارد معركه ای شد.مشكل این بود كه وب سایت این كمپانی پر از لغات كلیدی بود كه مشتریان نمی دیدند اما برای موتورهای جستجوگر قابل مشاهده بود.این لغات كلیدی برای این در وب سایت گنجانده شده بودند كه رده بندی آن را ارتقا دهند.گوگل مقرراتی علیه اینگونه شعبده بازی ها دارد: «مطالبی كه به موتورهای جستجوگر می دهید باید با مطالبی كه به كاربران خود می دهید یكی باشد.»
گوگل وقتی به حیله بی ام و پی برد وب سایت آن را ازموتورجستجوگر خود حذف كرد تا اینكه این كمپانی مجبور شد وب سایت خود را مجددا طراحی كند.این نبردی است كه بین موتورهای جستجوگر و بهینه سازها كه می خواهند از سیستم موجود حداكثر بهره برداری را برای مشتریان خود بكنند در جریان است.


منبع : روزنامه ابرار

مطالب مرتبط

چگونه می توانیم از قرار گرفتن سایتمان در لیست سیاه موتورهای جستجو جلوگیری کنیم؟


چگونه می توانیم از قرار گرفتن سایتمان در لیست سیاه موتورهای جستجو جلوگیری کنیم؟
چرا سایت ما در موتورهای جستجو ثبت نمی شود؟
یا چگونه می توانیم از قرار گرفتن سایتمان در لیست سیاه موتورهای جستجو جلوگیری کنیم؟
اگر متوجه شده اید که هرکاری میکنیدنمی توانید سایت خودتان را در موتورهای جستحو ثبت کنید، این مطلب را حتما بخوانید.
بهترین روش برای برای جلوگیری از بروز این مشکل، عدم استفاده از روشهای سوال برانگیز برای موتورهای جستجو است. البته اگر متوجه شدید که با استفاده از روشهائی که در ادامه این مبحث ارائه شده ، بازهم سایت شما در لیست سیاه نیست، بدانید که در حال حاضر بدلیل استفاده از این روشها رتبه سایت شما پائین آمده و در آینده نه چندان دور سایت شما در این لیست قرار خواهد گرفت. در ادامه این مبحث از سایتهائی که نام آنها در لیست سیاه قرار میگیرد با عنوان سایتهای بلوکه شده نام می بریم. بلوکه شدن یک سایت می تواند از طریق بلوکه شدن نام دامنه سایت شما یا آی پی آدرس سایت شما باشد.
اما اینکه از چه کارهائی باید اجتناب کنیم تا سایت ما در لیست سیاه موتورهای جستجو قرار نگیرد و بلوکه نشود.
۱) سایت دوقلو
سایتهای دوقلو به سایتهائی گفته می شوند که محتوای یکسانی دارند اما آدرس دسترسی به آنها متفاوت است. استفاده از دو آدرس با محتوای یکسان یکی از روشهائی است که تعدادی از سایتها یا مشاوران سایتها برای بالا بردن رتبه سایت (Page Ranking) استفاده می کنند. استفاده از این روش می تواند باعث بلوکه شدن کل سایت شما بشود.
۲) مخفی سازی
تعدادی از سایتها با استفاده از صفحاتی که برای موتورهای جستجو بهینه شده اند ولی محتوای چندانی برای کاربران سایت ندارند، بعنوان صفحات ورودی استفاده می کنند. این صفحات برای معرفی سایت به موتورهای جستجو استفاده می شوند در حالیکه صفحات اصلی سایت برای بازدیدکنندگان متفاوت هستند. این صفحات بطور خودکار توسط موتورهای جستجو در سایت تشخیص داده شده و در کوتاه مدت باعث کاهش رتبه سایت و در بلند مدت باعث بلوکه شدن سایت خواهد شد.
۳) متون غیر قابل مشاهده
استفاده از متون غیر قابل مشاهده هم یکی از روشهای نادرست برای بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جستجو است. در این روش متونی را که از نظر محتوائی نباید در صفحه نشان داده شود را با رنگ پس زمینه در صفحه سایت قرار می دهند. این متون عموما به گونه ای هستند که بصورت عادی می توانند باعث افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو شوند. اما بدلیل اینکه روش ارائه ( غیر قابل مشاهده بودن) روش غیر قابل قبول موتورهای جستحو است، توسط روباتهای موتور جستجو تشخیص داده شده و باعث کاهش رتبه و در نهایت بلوکه شدن سایت می شود.
۴) اقدام به ثبت سایت به مقدار زیاد
اقدام به ثبت یک سایت یک صفحه ای از سایت با تکرار زیاد هم می تواند دلیلی بر بلوکه شدن سایت باشد. در ۲۴ ساعت نباید به دفعات زیادی اقدام به ثبت یک سایت کرد. بعضی از موتروهای جستجو زمان ۳۰ روز را برای فاصله بین دفعات ثبت سایت در نظر می گیرند. بنابراین برای سایتهائی که این قانون را نقض می کنند، مشکلاتی در این موتور جستجو پیش می آید. توصیه می شود قبل از اقدام به ثب سایت خود در موتور جستجو حتما بخش مربوط به قوانین آنرا مطالعه کنید تا با این مشکل مواجه نشوید.
۵) استفاده از کلمه های کلیدی نامربوط
استفاده از کلمه های کلید نامربوط به محتوای سایت نیز می تواند دلیلی بر پائین بودن رتبه سایت در موتورهای جستجو باشد. استفاده از محتوای صفحه وب بعنوان کلمات کلیدی می تواند باعث بلوکه شدن سایت شود. منطقی ترین روش این است که تعدادی کلمه کلیدی مرتبط با محتوای صفحه در بخش کلمات کلیدی قرار گیرد.
۶) اقدام به ثبت سایت بصورت خودکار
تعدادی از سایتهای اینترنتی پیشنهاد ثبت سایت شما در تعداد زیادی از موتورهای جستجو را می دهند، استفاده از این روش هم می تواند تاثیر منفی در رتبه سایت شما داشته باشد. در صورت تداوم این عمل می توان انتظار بلوکه شدن کل سایت در موتور جستجو را هم داشت.
البته این مسئله بیشتر در مورد موتورهای جستجوی مادر صدق می کند.
۷) صفحات ورودی
منظور صفحاتی هستند که محتوای زیادی برا بازدیدکنندگان شما ندارند اما برای موتورهای جستجو بهینه شده اند. این صفحات به گونه ای طراحی شده اند که بصورت خودکار یا دستی بازدیدکنندگان را به صفحات بعدی در سایت راهنمائی می کنند. استفاده از این صفحات را می توان با تکنیکهائی از دید بازدیدکنندگان پنهان کرد اما از دید موتورهای جستجو و روباتهای آن پنهان نمانده و برای کل سایت ایجاد مشکل می کند.
۸) استفاده از وب سایتهای رایگان
استفاده از وب سایتهای رایگان می تواند دلیل بر کم بودن رتیه یک سایت علیرغم استفاده از تمام تکنیکهای بهینه سازی باشد. زماینهائی که سایتهای رایگان در دسترس نیستند، بدلیل اینکه مثلا پهنای باند در نظر گرفته شده برای ماه مصرف شده است، یاعت کاهش رتبه سایت می شود. التبه این اتفاق می تواند بر روی سرویسهای ارزان هم رخ بدهد. اگر در زمانی که روبات موتور جستجو به سایت شما مراجعه می کند، سایت شما در دسترس نباشد ، تاثیر زیادی در کاهش رتبه سایت شما خواهد داشت. به همین دلیل استفاده از سرویسهای ارزان یا رایگان را برای سایتهای حرفه ای ، مقرون به صرفه نیست.
۹) مشکل آدرس اینترنتی
اگر از همه روشهای گفته در طراحی سایت خود اجتناب کردید و بازهم مشاهده کردید که سایت شما بعد از گذشت چند ماه در موتورهای جستجو وجود ندارد، احتمالا مشکل از سرویس هاستینگ شماست. گاهی اتفاق می افتد که یک موتور جستجو یک آدرس آی پی را بلوکه می کند. در این حالت کلیه سایتهائی که از آن آی پی استفاده می کنند هم دچار مشکل می شوند. این اتفاق بیشتر برای هاستینگهائی می افتد که با استفاده از برنامه های خودکار سایتهای خود را در موتورهای جستجو و با روشهای غیر مجاز ثبت می کنند.

وبگردی
افشای راز یک ازدواج عجیب!
افشای راز یک ازدواج عجیب! - دو سال بعد، اخبار رابطه عاشقانه همسرش با یک نوجوان، مانند یک سیلی بر صورت اوزیر بود. بویژه آنکه، دخترشان لورنس، همکلاسی ماکرون بود.
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم - یک جوان در حوالی چهارراه بیمارستان قم به چند روحانی حمله کرد و دو تن از آنها را زخمی کرد به گفته شاهدان ضارب یک خودرو را نیز به آتش کشید و متواری شد.
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان - باند چهار نفره سارقان مسلح که قصد داشتند امروز از یک طلافروشی در یافت‌آباد سرقت کنند، ساعت 10 صبح امروز در یک عملیات غافلگیرانه توسط ماموران پلیس دستگیر شدند.
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان - رئیس سازمان انتقال خون و مسئول سابق امور کارکنان شرکت پالایش و پژوهش خون با حضور مقابل دوربین فارس از برخی تخلفات در زمینه پلاسمای خون پرده برداشتند.
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها