پنج شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ / Thursday, 19 October, 2017

نقش تاغزارها در بازسازی کویر منطقه آران و بیدگل


نقش تاغزارها در بازسازی کویر منطقه آران و بیدگل
جنگلهای طبیعی تاغ در حاشیه کویر شهرستان آران و بیدگل هر بیننده ای را به شگفتی و تحسین وا می دارد.
به این دلیل که شرایط طبیعی آن ، چنان سخت و خشن است که حضور درختانی پر شاخ و برگ وتنومندی از تاغ که توانسته اند در برابر چنین عوامل نامساعد طبیعی پایدار مانده و به حیات خود ادامه دهند ، خارج از تصور است.
گویا گرمای سوزان ، خشکی و کم آبی ، فرسایش و ضربات خرد کننده شن و ریگهای روان ، بعلاوه سرمای سخت زمستان و دخالتهای مفرط بشر ، هیچ یک توانایی درهم کوبیدن ، تسلیم و ریشه كن کردن تاغ را نداشته اند.بعکس این کویر است که در برابر تاغ سر فرود آورده و در مهار و تحت کنترل آن قرار دارد. اما چرا با وجود همه مقاومت و سرسختی تاغ ، مع ذالک کویر در حال پیشروی است و جنگلهای تاغ در حال انهدام و نابودی است . دلیل این حرکت تخریبی انسان است که بطور مستقیم و غیر مستقیم جنگلهای تاغ را در طول سالها مورد بهره برداری ویرانگرانه خود قرار می دهد.
تجاوزات مداوم و بی وقفه به تاغزارهای دست کاشت در دهه های اخیر که با افزایش مکانیزاسیون کشاورزی رشد چندین برابر یافته است بعلاوه رشد وتوسعه جوامع روستایی و شهری باعث روند رو به فزاینده در انهدام و نابودی درخت تاغ گردیده است.
با نگاهی به سفرنامه ناصرخسرو در می یابیم که حد فاصل شهرهای کاشان ، آران و بیدگل و ورامین پوشیده از جنگلهای طبیعی بوده است که با دخالت بی رویه انسان و استفاده های غیر طبیعی منطقی ( وجود چاله های ذغال با چوب تاغ در حاشیه کویر آران و بیدگل ) به سرعت روند تخریبی جنگلهای طبیعی فزونی یافته و از دهه ۱۳۴۰ روند ایجاد جنگلهای دست کاشت با اعتبارات بسیار زیاد شروع گردیده است . در حال حاضر شهرستان آران و بیدگل با داشتن بیش از ۱۲۰ هکتار جنگل دست کاشت تاغ ، بستر مناسبی را برای رشد و توسعه کشاورزی ، صنعت و خدمات فراهم نموده است که بایستی حفظ و حراست از این میراث گرانبها مورد توجه جدی مسئولین شهری و منطقه ای باشد . مسئله قابل ذکر مقاومت حیرت آور تاغ در برابر نامساعدترین شرایط بوم شناختی ( خشکسالی ، هجوم آفات و ...) ا ست. به عبارت دیگر تاغ را می توان در شرایط آب و هوایی شدیدا" کویری ( زیر ۵۰ میلی متر باران) هم برای بازسازی و احیاء با موفقیت بکار گرفت.
به این ترتیب تاغ با ایجاد شبکه وسیعی از سیستم ریشه ای قادر است علاوه بر جلوگیری از فرسایش و حرکت شنهای روان ، رطوبت مورد نیاز خود را از اعمال خاک جذب و ادامه حیات دهد. تاغ نه تنها مهار کننده خشکترین و شدیدترین کویرهاست ، همچنین قادر است به عنوان جنگلهای دست کاشت برای مردم منطقه بستر تولید را فراهم آورد و همانند جنگلهای گرمسیری و بارانی شمال درخصوص رفع نیازهای چوبی انجام وظیفه کند. همچنین در حالت طبیعی سرشاخه های تاغ یکی از علوفه های مورد علاقه شتر را تشکیل می دهد و بستر بسیار مناسبی را برای توسعه پرورش شتر فراهم می کند شاخه و برگ و بذور تاغ در فصل زمستان می تواند یکی از منابع اصلی تامین کننده غذای گوسفندان باشد. با ارزیابی اجمالی از تاغزارهای دست کاشت منطقه به ازای هر هکتار از تاغزارها ، می تواند سالیانه حدود ۵۰۰ کیلوگرم علوفه خشک را برای دام تامین نمود.
همچنین ارزش غذایی بذر تاغ حدود ۸۰% ارزش غذایی جو بوده و می تواند همراه با سایر نهاده ها به مصرف گوسفندان برسد. بخشی از این تاغزارها هم اکنون جهت چرای زمستان دام به مدت دو ماه در سال به دامداران واگذار می شود.

مهندس محمد خاكسار
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آران و بیدگل
کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری منطقه ای

منبع : کویر ایران

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ارتباط دانشگاهی , بمب MOAB , هدفمندی , بهارستان , الینا املی , پیگیری درخواست خانواده سهیلا جورکش از سوی وزارت خارجه , آسمان , محمد پرویزی , ارتش رژیم صهیونیستی , سرقت مغازه , مسیر زندگی , اسلام وایمان , کشتی کاغذی , پرتاب از بالای ساختمان , دانشنامه اردبیل , برج ارواح , مراسم رقابت , همایش اندیشه راقی , جلگه , رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور , محمدحسن وساق , حاج منصور ارضی , حزب اوکراین , انتخابات کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک , کارگروه گردشگری , بازار جدول , دریاچه کوچک , آزمون جامع درمانگاهی , سینما روباز , تیراندازی تروریست ها , نماینده مردم دزفول , سازمان حفاظت های محیط زیست , فرماندهان ارشد , نیروگاه خورشیدی , معجزات انبیا , پیام تبریک سال نو , جمهوری خواهان سنا , آینده دار , اب وفاضلاب روستایی , سیمافکر , رهبر گروه تروریستی داعش , قیمت میوه در میادین تره بار , Supreme leader , محله تمیم , تظاهرات ضد ترامپ , کمیته هنری نمایشگاه قرآن , بیکاری در ایران , انگیزه‌های سیاسی , نهج الفصاحه , امام جعفر صادق ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
بازی عاملی آموزشی و پرورشی , قلعه‌ها , کمپوت موز , اختلالات چرخش روده , عاشقان پیدا و دلبر ناپدید , چو تاب در سر آن زلف دلستان فکند , برف کوری و اشعهٔ جوشکاری , در نعت رسول اکرم (ص) , ناهمواری‌ها , بیدلان را چاره از روی دلارامی نباشد , اندج رود , چشمهٔ عین‌الرشید، گرمسار , دیدگاه طول عمر نسبت به اطفال , عمارت كلاه‌‌فرنگی باغ‌ نظر، شیراز (زندیان) , كوه تاسك، روستای جدول‌نو, بویراحمد(یاسوج) , ای ترک آتش رخ بیار آن آب آتش فام را , مرد چون با خویشتن شمار کند , خوراک مرغابی , علم کلام , سایر ضدتشنج‌ها ,

برخی منابع مهم خبری
filmnews.ir فیلم نیوز , javanonline.ir روزنامه جوان , hamseda.ir هم صدا , eghtesadeiranonline.com اقتصاد ایران , taghrib.ir مجمع جهانی تقریب , siasatrooz.ir سیاست روز , sedayeeghtesad.ir صدای اقتصاد , taamolnews.ir تعامل , naghola.com ناقلا , jonoubnews.ir جنوب نیوز , jadidonline.com جدید آنلاین , narenji.ir نارنجی , asemanweekly.com آسمان , bananews.ir بنا , tejaratnews.com تجارت نیوز , eghtesadeiranonline.com اقتصادایران آنلاین , digiato.com دیجیاتو , p30world.com پی سی ورلد , hamrahannews.ir همراهان , baztaab.com بازتاب امروز , panevesht.com پانوشت , jahanesanat.ir جهان صنعت , snn.ir دانشجو , hamshahrimags.com مجلات همشهری , shariyan.com شریان , iran-newspaper.com روزنامه ایران , zanefarda.ir زن فردا , sarihnews.com صریح , alodoctor.ir الو دکتر , etedaal.ir اعتدال ,

بازرگانی موسایی باغستانی  ◊  09125436383-07633676575
وبگردی
اخاذان خیابانی که پلیس با آنها کاری ندارد !
اخاذان خیابانی که پلیس با آنها کاری ندارد ! - با وجود آنکه همه دستگاه ها اعم از پلیس و شهرداری فعالیت پارکبانان را غیر قانونی می دانند، این افراد همچنان به دریافت پول غیرقانونی از مردم اقدام می کنند.
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند - کارخانه ایران خودروی مشهد در۶۰کیلومتری جاده مشهد به نیشابور و در منطقه‌ای به نام شهر جدید بینالود قرار دارد. این کارخانه دارای خطوط تولید بدنه، رنگ، تزئینات و تکمیل کاری است و در زمینی به مساحت ۷۳۰هکتار با هدف تولید۱۰۰هزار دستگاه خودروی سواری در سال ۱۳۸۷ آغاز بکار کرده است.
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
تیزر تبلیغاتی بهنوش بختاری که قاسم‌خانی را به بیمارستان فرستاد.
تیزر تبلیغاتی بهنوش بختاری که قاسم‌خانی را به بیمارستان فرستاد. - مهراب قاسم‌خانی به دلیل خنده زیاد به این تیزرتبلیغاتی (عطر میثم) راهی بیمارستان شده بود
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
    پربازدیدها