جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ / Friday, 15 December, 2017

نقش تاغزارها در بازسازی کویر منطقه آران و بیدگل


نقش تاغزارها در بازسازی کویر منطقه آران و بیدگل
جنگلهای طبیعی تاغ در حاشیه کویر شهرستان آران و بیدگل هر بیننده ای را به شگفتی و تحسین وا می دارد.
به این دلیل که شرایط طبیعی آن ، چنان سخت و خشن است که حضور درختانی پر شاخ و برگ وتنومندی از تاغ که توانسته اند در برابر چنین عوامل نامساعد طبیعی پایدار مانده و به حیات خود ادامه دهند ، خارج از تصور است.
گویا گرمای سوزان ، خشکی و کم آبی ، فرسایش و ضربات خرد کننده شن و ریگهای روان ، بعلاوه سرمای سخت زمستان و دخالتهای مفرط بشر ، هیچ یک توانایی درهم کوبیدن ، تسلیم و ریشه كن کردن تاغ را نداشته اند.بعکس این کویر است که در برابر تاغ سر فرود آورده و در مهار و تحت کنترل آن قرار دارد. اما چرا با وجود همه مقاومت و سرسختی تاغ ، مع ذالک کویر در حال پیشروی است و جنگلهای تاغ در حال انهدام و نابودی است . دلیل این حرکت تخریبی انسان است که بطور مستقیم و غیر مستقیم جنگلهای تاغ را در طول سالها مورد بهره برداری ویرانگرانه خود قرار می دهد.
تجاوزات مداوم و بی وقفه به تاغزارهای دست کاشت در دهه های اخیر که با افزایش مکانیزاسیون کشاورزی رشد چندین برابر یافته است بعلاوه رشد وتوسعه جوامع روستایی و شهری باعث روند رو به فزاینده در انهدام و نابودی درخت تاغ گردیده است.
با نگاهی به سفرنامه ناصرخسرو در می یابیم که حد فاصل شهرهای کاشان ، آران و بیدگل و ورامین پوشیده از جنگلهای طبیعی بوده است که با دخالت بی رویه انسان و استفاده های غیر طبیعی منطقی ( وجود چاله های ذغال با چوب تاغ در حاشیه کویر آران و بیدگل ) به سرعت روند تخریبی جنگلهای طبیعی فزونی یافته و از دهه ۱۳۴۰ روند ایجاد جنگلهای دست کاشت با اعتبارات بسیار زیاد شروع گردیده است . در حال حاضر شهرستان آران و بیدگل با داشتن بیش از ۱۲۰ هکتار جنگل دست کاشت تاغ ، بستر مناسبی را برای رشد و توسعه کشاورزی ، صنعت و خدمات فراهم نموده است که بایستی حفظ و حراست از این میراث گرانبها مورد توجه جدی مسئولین شهری و منطقه ای باشد . مسئله قابل ذکر مقاومت حیرت آور تاغ در برابر نامساعدترین شرایط بوم شناختی ( خشکسالی ، هجوم آفات و ...) ا ست. به عبارت دیگر تاغ را می توان در شرایط آب و هوایی شدیدا" کویری ( زیر ۵۰ میلی متر باران) هم برای بازسازی و احیاء با موفقیت بکار گرفت.
به این ترتیب تاغ با ایجاد شبکه وسیعی از سیستم ریشه ای قادر است علاوه بر جلوگیری از فرسایش و حرکت شنهای روان ، رطوبت مورد نیاز خود را از اعمال خاک جذب و ادامه حیات دهد. تاغ نه تنها مهار کننده خشکترین و شدیدترین کویرهاست ، همچنین قادر است به عنوان جنگلهای دست کاشت برای مردم منطقه بستر تولید را فراهم آورد و همانند جنگلهای گرمسیری و بارانی شمال درخصوص رفع نیازهای چوبی انجام وظیفه کند. همچنین در حالت طبیعی سرشاخه های تاغ یکی از علوفه های مورد علاقه شتر را تشکیل می دهد و بستر بسیار مناسبی را برای توسعه پرورش شتر فراهم می کند شاخه و برگ و بذور تاغ در فصل زمستان می تواند یکی از منابع اصلی تامین کننده غذای گوسفندان باشد. با ارزیابی اجمالی از تاغزارهای دست کاشت منطقه به ازای هر هکتار از تاغزارها ، می تواند سالیانه حدود ۵۰۰ کیلوگرم علوفه خشک را برای دام تامین نمود.
همچنین ارزش غذایی بذر تاغ حدود ۸۰% ارزش غذایی جو بوده و می تواند همراه با سایر نهاده ها به مصرف گوسفندان برسد. بخشی از این تاغزارها هم اکنون جهت چرای زمستان دام به مدت دو ماه در سال به دامداران واگذار می شود.

مهندس محمد خاكسار
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آران و بیدگل
کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری منطقه ای

منبع : کویر ایران

مطالب مرتبط
وبگردی
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟ - محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه دورهمی درخصوص شایعه ازدواج با بازیگر زن جوان توضیحاتی ارائه کرد.
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه - ولادیمیر پوتین در مسیر سفر خود به قاهره، چند دقیقه در پایگاه الحمیمیم حاضر شد و برخورد فرد نظامی روس با رئیس جمهوری سوریه موجی از انتقادات را در فضای مجازی به راه انداخت.
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
    پربازدیدها