شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ / Saturday, 20 January, 2018

رژیم صهیونیستی؛ ارتش یا دولت


رژیم صهیونیستی؛ ارتش یا دولت
این روزها رژیم صهیونیستی در بدترین شرایط و بحرانی ترین وضعیت در طول عمر تقریبا ۶۰ ساله خود به‌سر می برد .بحرانی که هم اکنون اسرائیل با آن دست و پنچه نرم می کند زاییده فلسفه وجودی تشکیل این رژیم و معلول ساختار ناقص و بیمار تشکیلاتی این رژیم است که پس از اولین شکست رسمی این رژیم از یک کشور عربی و اسلامی سر باز کرده و دولت عبری را به چالش کشانیده است.
دیگر نه تنها از پیروزی های زودهنگام ارتش چهارم جهان در منطقه جبری نیست ،بلکه امروزه سکانداران اسرائیلی بر این عقیده اند که‌ارتش با ساختار ناقص کنونی دیگر جوابگوی نیازهای اسرائیل در قرن ۲۱ نخواهد بود و بایستی تغییرات ساختاری هرچه سریعترآغاز گردد.
در واقع اسرائیل ارتشی است که دارای دولت هم می باشد نه دولتی که دارای ارتش باشد.
این عبارت حکایت از ضعف عمیق ساختاری در اسرائیل و رمز ماندگاری آن در منطقه دارد که پس از شکست از لبنان کارایی خود را از دست داده و دیگر توان رویارویی با دولتهای منطقه را ندارد .
کشوری که سیاست خارجی آن به شدت متاثر از سیاست نظامی بوده و مسئله امنیت شاکله اصلی فلسفه سیاسیآن را در دوران معاصر تشکیل می دهد امروز به جایی رسیده که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد.
آهنگ نزولی رشد اسرائیل از سال ۲۰۰۰ میلادی پس از عقب نشینی از جنوب لبنان آغاز گردیده و با شکست آن در مقابل لبنان در سال ۲۰۰۵ میلادی شتاب بیشتری به خود گرفت.
امروز اسرائیل غرق در فساد اداری و سیاسی و اقتصادی است و۸۰% مردم ساکن در آن طبق نظر سنجی اخیر تابعیت قبلی خود را بر تابعیت اسرائیل ترجیح می دهند.
رشد جمعیت در اسرائیلی ها نصف میزان رشد جمعیت در فلسطینیان است و خطر برهم خوردن توازن جمعیت و تغییر ساختار داخلی آن بیش از پیش احساس می گردد.مهاجرت معکوس هرسال با افزایش چشمگیر روبرو است و در مقابل دیگر از شوق یهودیان برای اقامت در اسرائیل خبری نیست.
صنعت توریسم که درآمد سرشاری را برای اسرائیل فراهم می کرد امروز در اوج رکود خود قرار دارد و به دلیل به خطر افتادن امنیت داخلی ،توریستها ترجیح می‌دهند به دیگر نقاط دنیا سفر کنند.
رشد اسلامگرایی در منطقه و همگرایی میان فلسطینیان برای اسرائیل به کابوسی تبدیل گردیده که دیگر نمی تواند با آن به مقابله برخیزد.
سیاستمداران و احزاب تنها به فکر حضور خود در قدرت هستند و فساد اقتصادی به یک امر عادی تبدیل گردیده.در این مقاله بر آنیم تا ضمن اشاره با مشکلات ساختاری در جامعه اسرائیلی به عوامل تسهیل کننده در رساندن این رژیم منحوس به فروپاشی بپردازیم.
● ساختار نظامی در اسرائیل:
همان‌طور که در بالا ذکر آن آمد اسرائیل ارتشی دارای دولت است نه دولتی دارای ارتش.
این عبارت حکایت از سیطره کامل نظامیان بر شئونات سیاسی در اسرائیل دارد و جنگ سالاران قدرت فائقه در احزاب و سیاست خارجی و دستگاههای اطلاعاتی و حتی قضائی به شمار می روند.
به دلیل سلطه همین طبقه و شرایط منطقه است که شاهد گره خوردن سیاست خارجی اسرائیل با سیاست دفاعی آن می باشیم و لذا دولت اسرائیل ذاتا جنگ طلب است تا این امر توجیهی برای حضور نظامیان در عرصه قدرت باشد.
میلیتاریزه کردن دولت دارای تبعات بسیار سنگین برای اسرائیل بوده و امروزه شاهد فرار بیش از پیش جوانان اسرائیلی از خدمت سربازی و پیوستن آن به مدارس دینی برای فرار از خدمت و کسب معافیت هستیم که این امر موجب بروز اختلافاتی میان خاخامها و ژنرالها گردیده است.
تا قبل از شکست مدرن ترین ارتش منطقه از لبنان ، تقریبا کسی با این هیمنه سنگین بر کلیه شئونات اسرائیل مشکلی نداشت اما پس از شکست از لبنان و استعفای حالوتس و اثبات ناکارآمدی ارتش امروزه شاهد رویارویی سیاستمداران و ارتشیان و ایجاد بحران در روابط میان آنها می باشیم که ادعای اولمرت مبنی بر مقصر بودن ارتش در این شکست خود نشان از اختلافات عمیق بین این دو طبقه بایکدیگر دارد.
بیشتر بودجه سرانه کشور صرف گذراندن امور نظامی در اسرائیل می شود که این امر نارضایتی اقتصاد دانان اسرائیلی را به د نبال داشته‌است.
نکته دیگر این است که به دلیل گسترده بودن ارتش و عدم توان رژیم در شناسایی عوامل جاسوسی میان ارتش ،مسئله حفاظت اطلاعات در اسرائیل با چالشهای جدی روبروست که در جنگ ۳۳ روزه شاهد استفاده بهینه حزب الله‌ از عوامل اطلاعاتی خود و شناسایی نقاط مورد نظر پیش از عملیات بودیم که این امر باعث غافلگیر شدن نیروی زمینی اسرائیل گردیده بود و آنها نمی دانستند در چه جایی بایستی عملیات کنند تا با پاتک حزب الله مواجه نشوند.
فساد اقتصادی دربین سران ارتش، خود یکی دیگر از چالش های پیش روی ارتش است که فساد مالی دان حالوتس در جریان جنگ و قبل از وی فساد مالی موشه یعلن که در همین سمت حضور داشت نشان دهند بیمار بودن سیستم و نظام در اسرائیل است.علاوه بر ناکارآمدی نیروها در خلال جنگ بایستی به ناکارآمدی تجهیزات نظامی اسرائیل در مواجهه با نیروهای حزب ا.. هم اشاره کنیم.
تقریبا تمام موشکهای شلیک شده از سوی حزب الله به اهداف مورد نظر خود اصابت کردند و خبری از سپر موشکی در برابر آن نبود.تانکهای مرکاوا که مایه افتخار ارتش اسرائیل بوده به دلیل آسیب پذیری در مقابل موشکهای بهینه شده حزب الله ،از خط تولید خارج گردیدند.ناکامی اسرائیل در جنگ الکترونیکی و مخابراتی با حزب الله ،خود باعث لو رفتن بسیاری از عملیاتها گردید.
فلج شدن نیروی دریایی اسرائیل در روزهای اول جنگ به‌دلیل آسیب پذیر بودن ناوها و ناوچه های پیشرفته و جنگی یکی دیگر از عوامل شکست اسرائیل محسوب می شد و در این بین نباید از سرنگونی هلیکوپترهای آپاچی اسرائیلی در آسمان لبنان غافل بود که در نوع خود بی سابقه بوده است.
تنها نقطه قوت ارتش اسرائیل در طول جنگ ،جتهای پیشرفته آن بوده اما به‌دلیل نامتقارن بودن جنگ و متصور نبودن قلب سرزمینی )heartland( برای حزب الله ،در عمل نتوانست به حزب الله آسیب جدی وارد سازد و حملات متوجه مردم لبنان بوده تا نیروهای حزب ا.. هرچند که حزب الله در نهایت برای جلوگیری از کشتار بیشتر مردم توسط ارتش اسرائیل و تخریب بیشتر لبنان حاضر به پذیرش آتش بس گردید.
از سوی دیگر حزب الله نشان داد که در جنگ شئونات اخلاقی را رعایت می کند و به عنوان مثال از مورد هدف قرار دادن کارخانه تولید کننده مواد شیمیایی خودداری کرد و نیز نشان داد که توان حمله موشکی به تل آویو را دارا است که این خود باعث سنگینی سایه ترس از حزب ا.. در میان اسرائیلی ها گردید.
همه این موارد باعث بی اعتمادی مردم به ارتش گردیده و آنها امروزه امنیت خود را ازدست رفته تلقی می کنند و این خود بحران مشروعیت برای ارتش را در پی داشته است.
در نهایت باتوجه به گزارش منتشر شده وینوگراد و دعوت این گزارش برای راه انداختن جنگی دیگر و پیروزی در آن برای بازسازی وجهه ارتش نزد مردم ،بایستی انتظار آغاز یک جنگ دیگر را از سوی اسرائیل داشته باشیم که البته حمله مجدد آن به لبنان با توجه به ریسک بالای آن و احتمال بسیار زیاد رقم خوردن شکستی دوباره ،تقریبا غیر محتمل می باشد و حمله سوریه هم با توجه به اولتیماتوم ایران به اسرائیل و نیز برآورد استراتژیک اسرائیلی ها برای صلح با سوریه و مذاکره با آن بعید به نظر می رسد که عملی گردد و رای بیاورد.
اما حمله به نوار غزه بسیار محتمل خواهد بود و با توجه به قدرت یافتن مقاومت و ترس از سبز شدن حزب اللهدوم در نزدیکی عمق استراتژیک اسرائیل می تواند در دستور کار جنگ سالارها قرار گیرد و علاوه بر آن بایستی به این دلایل برای اغاز حمله به غزه هم اشاره نمود:
▪ خلاصی از سرخوردگی دولت و ملت رژیم اسرائیل با فتح نوار غزه
▪ ریشه کن کردن مقاومت اسلامی در نوار غزه و تحقق صلح با فلسطینیان
▪ تامین امنیت برای شهرک های همجوار نوار غزه که هم اکنون در تیر رس نیروهای جهاد اسلامی و دیگر گروههای مقاومت قرار دارند
▪ استفاده از حمله به مثابه یک امر برون رفت از فشارهای داخلی که کابینه را تا مرز فروپاشی پیش برده
▪ بهره برداری انتخابی که در آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت
▪ بازسازی چهره حزب کادیما به عنوان سکاندار دولت و بالا بردن محبوبیت اولمرت در نزد مردم
▪ برهم زدن توازن قوایی که پس از پیروزی حزب ا.. به نفع مقاومت اسلامی اعم از حزب ا..، حماس ،ایران و سوریه به‌وجود آمد
▪ جلوگیری از شکل گیری حزب ا... دوم در کنار مرزهای اسرائیل
▪ تفوق و برتری اسرائیل در میز مذاکره برای صلح با اعراب
▪ شکست حماس و انجام کودتا در خلال جنگ و روی کار آوردن دولتی دست نشانده به سرکردگی دحلان
▪ تغییر محتوا در شروط مندرجه برای صلح که به‌وسیله اعراب در ۲۰۰۲در بیروت به تصویب رسد و حذف حق بازگشت آوارگان و ...
لذا باید منتظر ماند تا تکلیف دولت فعلی مشخص گردد و مطمئنا ترکیب دولت جدید و ائتلاف جدید می تواند مارا در پیش بینی وقوع جنگی دیگر در منطقه یاری رساند.
● وضعیت نابسامان سیاسی در اسرائیل
نگارنده معتقد است که نخست وزیری ایهود اولمرت نهایتا تا پایان فصل تابستان ادامه خواهد یافت و پس از سپری شدن تعطیلات کنست (مجلس) ،ترکیب دولت به سرعت تغییر می یابد.
▪ حزب کادیما:
انتخابات زودهنگام در حزب کادیما هرچند از نظر قانونی نمی تواند باعث تغییر نخست وزیر گردد ولی با جلب حمایت از احزاب موتلف می توان مقدمات سقوط اولمرت را هرچه زودتر فراهم نمود.
لیونی (وزیر خارجه کنونی)، مئیر شطریت (وزیر مسکن) و شائول موفاز (وزیر راه و ترابری) و شیمون پرز، نامزدهای اصلی تصدی منصب ریاست حزب هستند و قرار است که انتخابات برای این منظور در آغاز سال ۲۰۰۸ برگزار شود.
▪ حزب کار:
از سوی دیگر در انتخابات داخلی حزب کار که بزودی برگزار خواهد شد ،شانس ایهود باراک برای کسب مقام ریاست حزب بسیار افزایش یافته و وی عنوان کرده پس از کسب ریاست حزب در صورت عدم کناره گیری اولمرت از سمت خود ،موجبات انتخابات سراسری در اسرائیل را فراهم خواهد کرد و به ائتلاف فعلی پایان می بخشد که این امر خود به عنوان بحرانی گسترده برای اولمرت به شمار می رود.
اما نباید از دیگر رقیب وی یعنی عامی ایالون که هم اکنون در کنست حضور دارد غافل ماند. وی تاکنون در نظر سنجی ها در مقام اول قرار داشته و ممکن است از سوی هم حزبی های خود به عنوان رئیس حزب کار انتخاب گردد که در صورت انتخاب وی بعید به نظر می رسد تا حزب کار را از ائتلاف خارج سازد.
▪ حزب لیکود:
حزب لیکود که ازآغاز تشکیل کابینه در موضع اپوزیسیون قرار داشت تمام تلاش خود را به‌کار بسته تا از پیوستن دیگر احزاب دست راستی به کابینه جلوگیری کند و لذا بنیامین نتانیاهو بر آن است تا با جلب حمایت احزاب مذهبی و دست راستی ها به چینش ترکیب جدید دولت و احزاب موتلف آن دست یابد.
در صورت پیوستن حزب یهدوت هتورات به کابینه ،حتی اگر حزب کار هم از ائتلاف خارج گردد باز هم ائتلاف پابرجا خواهد بود چراکه در این صورت حد نصاب آرا به ۶۱ رای از ۱۲۰ رای می رسد و در این صورت اولمرت می تواند به کار خود هرچند با یک ائتلاف شکننده و ضعیف ادامه دهد.
● نتیجه گیری و جمع بندی
به نظر می رسد که اسرائیل در آخرین سالهای حضور در منطقه به سر می برد و درجا زدن سیستم و رشد روز افزون جنبش های پست صهیونیستی (گسستی) در اسرائیل نهایتا منجر به فروپاشی این رژیم منحوس در منطقه خواهد شد.
امروزه هزینه حضور اسرائیل در منطقه برای آمریکا بسیار بالا رفته و هرچند که لابی یهود در آمریکا از نفوذ زیادی برخوردار است اما مشکلات اسرائیل در منطقه تنها با پول حل نمی شود و بارشد روز افزون اسلامگرایی در منطقه و برهم خوردن توازن به نفع اسلامگرایان می توان به فروپاشی این رژیم در همین دهه بیش از پیش امیدوار بود.
به اعتقاد نگارنده جنگ آتی برای اسرائیل فوق العاده حیاتی خواهد بود و در صورت شکست اسرائیل در جنگ آتی ،شاهد تسریع در پروسه فروپاشی این رژیم از درون خواهیم بود،انشاءا...
بر نظام مقدس ج.ا.ا است تا با پیگیری همین سیاست در قبال اسرائیل و حمایت جدی از هسته های مقاومت در منطقه نقش کلیدی خود در منطقه به عنوان ام القرای جهان اسلام را ایفا کند و بایستی به تهدید اسرائیل به عنوان فرصتی برای فراهم آوردن وحدت اسلامی که در دستور کار دولتمردان قرار دارد نگریسته شود.

کسری صادقی زاده

منبع : روزنامه رسالت

مطالب مرتبط

اعترافات یک اسرائیلی نوبلی جنایتی علیه خودمان


اعترافات یک اسرائیلی نوبلی جنایتی علیه خودمان
آیا این پوچ و عبث نیست؟! چیزی که برخی رسانه ها آن را این روزها آن قدر تکرار می کنند که به آدم حالت تهوع دست می دهد: «تروریست های حماس» از ساکنان غزه به عنوان «گروگان» استفاده می کنند؛ و زنان و کودکان را به «سپر انسانی» تبدیل کرده اند. آن ها راه دیگر برای ما نمی گذارند؛ جز بمباران شدیدی که متاسفانه هزاران زن و کودک و مردان غیرمسلح زخمی یا حتی کشته می شوند...
«پروپاگاندا» در این جنگ مانند همه جنگ های مدرن نقش بزرگی بازی می کند. تناسب بین نیروهای ارتش اسرائیل با جنگنده ها، هواپیماهای بی سرنشین، کشتی های جنگی، تانک ها و توپ خانه در یک طرف، و یکی دو هزار نفر مبارزین حماس که به سلاح سبک مسلح هستند در طرف دیگر، هزار به یک است. حتی بیشتر یک میلیون به یک است. تقریبا کلیه رسانه های غربی در ابتدا خط تبلیغاتی اسرائیل را تکرار می کردند. آن ها جانب فلسطینی ها و همین طور تظاهرات هر روزه جنبش صلح اسرائیل را کاملا به فراموشی می سپردند. وقتی که تصاویر وحشتناک در تلویزیون ها ظاهر شد، افکار عمومی جهان آهسته شروع به تغییر کرد. کانال های تلویزیونی غرب و اسرائیل تنها بخش کوچکی از رویداد مخوفی را که می شد آن را روزی ۲۴ ساعت در الجزیره دید؛ پخش کردند. اما تصویر کودکی بی جان در آغوش پدری که چهره اش از وحشت به هم ریخته بود، از هزاران عبارت بندی شیک سخنگوی ارتش اسرائیل قدرتمندتر است...
● دروغ گوی رسمی
مشکل این است که خود تبلیغات چی ها بایستی که در ابتدا از پروپاگاندای خود قانع شوند و پس از این که خود را قانع کردند که دروغ؛ حقیقت و جعل همان واقعیت است، دیگر قادر نیستند تصمیم عقلانی بگیرند.حمله به مدرسه سازمان ملل که تا امروز مخوف ترین جنایت جنگ حاضر به شمار می رود مثال مناسبی است: پس از این که خبر واقعه در سراسر جهان پخش شد، ارتش «افشا» کرد که مبارزان حماس از حیاط مدرسه موشک شلیک کرده اند. و به عنوان سند، فیلم هایی را نشان دادند که در آن واقعا مدرسه مذکور و موشک ها دیده می شدند. اما در عرض مدت کوتاهی سخنگوی دروغ گوی ارتش مجبور شد اعتراف کند که این فیلم متعلق به یک سال پیشتر است!
کمی بعد دروغ گوی رسمی ادعا کرد که از درون مدرسه به سوی سربازان ما تیراندازی شده است. اما هنوز یک روز نگذشته بود که ارتش در برابر کارکنان سازمان ملل اعتراف کرد که این نیز دروغ بوده است. هیچ کس از توی مدرسه گلوله شلیک نکرده بود. هیچ یک از مبارزان حماس در مدرسه ای که پر از پناهندگان بود حضور نداشت. اما به این اعتراف زیاد توجه نشد....در مورد کلیه عملیات جنایتکارانه دیگر نیز دقیقا همین طور است. هر کودکی در لحظه مرگ به یک حماسی تروریست تبدیل می شود. هر مسجد بمباران شده ای فورا به یکی از پایگاه های حماس، هر ساختمان مسکونی به انبار تسلیحات، هر مدرسه ای به یک مرکز فرماندهی تروریستی، هر ساختمان غیرنظامی دولتی به سمبل سلطه حماس... به این ترتیب ارتش اسرائیل «اخلاقی ترین ارتش جهان»- توصیفی که اسرائیلی ها از ارتش خود دارند- باقی می ماند!
● یک مبارزه انتخاباتی خونین
حقیقت این است که این جنایت ها نتیجه مستقیم نقشه جنگ بودند و این شخصیت ایهود باراک را به خوبی آشکار می کند. شخصیت مردی که نوع اعمال و تفکر او دلیل روشنی است برای آن چه «جنون اخلاقی» نامیده می شود. هدف واقعی او (غیر از تصاحب کرسی های بیشتر در انتخابات آینده) پایان دادن به سلطه حماس در غزه است. حماس در چشم طراحان نقشه جنگ یک جریان نفوذی است که سرزمین غریبه ای را تحت کنترل دارد. البته واقعیت چیز دیگری است. جنبش حماس در سال ۲۰۰۶ در یک انتخابات دمکراتیک واقعی که در کرانه باختری، اورشلیم شرقی و نوار غزه برگزار شد؛ اکثریت آرا را به دست آورد. مبارزان حماس در چشم فلسطینی ها غریبه نیستند؛ بلکه فرزندان هر خانواده ای در نوار غزه و در دیگر نواحی فلسطین هستند. آن ها خود را در «میان مردم» پنهان نمی کنند، مردم به آن ها به چشم مدافعین خود می نگرند. به این خاطر کل عملیات اسرائیل روی حدسیات پوچ بنا شده است. جهنم کردن زندگی فلسطینی ها آن ها را به جایی نمی رساند که علیه حماس قیام کنند؛ بلکه نتیجه عکس می دهد. آن ها پشت حماس متحد شده و تصمیم خود را برای مقاومت تقویت می کنند. ساکنان لنینگراد نیز علیه استالین قیام نکردند و همین طور ساکنان لندن علیه چرچیل.
از سویی کسی که فرمان چنین جنگی را با چنین روشی در ناحیه ای چنین پرتراکم داده است؛ می داند که این فرمان منجر به قصابی وحشتناکی در بین ساکنان غیرنظامی می گردد. ظاهراً این برای او زیاد اهمیتی نداشته است، یا تصور می کرده که فلسطینی ها رفتار خود را تغییر خواهند داد؛ یا این جنگ در ذهنیت آن ها باعث چنان تغییری خواهد شد که در آینده دیگر جرأت مقاومت علیه اسرائیل را نداشته باشند.
موضوع مهم دیگر این بود که کل این جنگ بخشی از مبارزه انتخاباتی اسرائیل است. ایهود باراک که در همه پرسی های روزهای اول جنگ برنده بود؛ می دانست که این آرا را به محض این که عکس هایی از سربازان کشته شده در تلویزیون نشان داده شود؛ از دست خواهد داد. به این خاطر دکترین جدیدی عبارت بندی شد: برای تقلیل شمار سربازان کشته شده بایستی هرچه که سر راه آن هاست؛ نابود شود. طراحان جنگ نه فقط آماده بودند برای نجات جان یک سرباز ۸۰ فلسطینی را به قتل برسانند؛ بلکه حاضر بودند هشتصد فلسطینی را برای این کار نابود کنند. تقلیل کشته های خودی مهم ترین فرمانی بود که مسبب رکورد تعداد قربانیان غیرنظامی در میان فلسطینی ها گشت. این یعنی تصمیم آگاهانه برای یک جنگ مخوف. و همین تصمیم پاشنه آشیل جنگ نیز بود.
● جنون اخلاقی یک جنگ
طراحان جنگ چنین خیال می کردند که اگر با توسل به خشونت مانع حضور رسانه ها در میدان های جنگ شوند؛ می توانند از پخش این تصاویر در جهان جلوگیری کنند. اما صدها میلیون عرب از موریتانی گرفته تا عراق، بیشتر از یک میلیارد مسلمان از نیجریه تا اندونزی از دیدن این تصاویر شوکه می شوند. این واقعیت روی جنگ تأثیر می گذارد. بسیاری از کسانی که پای تلویزیون نشسته اند رهبران مصر، اردن و تشکیلات خودگردان را همکار پنهان اسرائیل می دانند که این جنایات را علیه برادران فلسطینی آن ها مرتکب می شود. سازمان های امنیتی رژیم های عرب بحران خطرناکی را نزد مردم کشورشان شناسایی می کنند. «حسنی مبارک» که به عنوان مسئول بستن گذرگاه رفح بر روی پناهندگان بیشتر از همه رهبران عرب در خطر است؛ فشار به تصمیم گیرنده های واشنگتن را که همه تقاضاها و آتش بس ها را بلوکه کرده بودند؛ آغاز کرد. اینان کم کم خطری را که متوجه منافع آمریکا در دنیای عرب بود فهمیدند و شروع به تغییر مواضع خود کردند. تغییری که بین دیپلمات های از خود راضی اسرائیل باعث عصبانیت هایی شد.آدم هایی که جنون اخلاقی دارند؛ نمی توانند آدم های معمولی را بفهمند. بنابراین مجبورند که به حدس و گمان دست بزنند. استالین به مسخره می گفت: «پاپ ]برای پیروزی بر ما[ چند گروهان دارد؟» ایهود باراک می تواند سؤال کند: «انسان های با وجدان دارای چند گروهان هستند؟»با وجدان ها طوری که معلوم شد دارای گروهان هایی هستند.
زیاد نیستند و خیلی سریع واکنش نشان نمی دهند. قدرتمند و سازمان دهی شده هم نیستند. اما در لحظه ای مشخص که جنایت غالب می شود و خیل تظاهرکنندگان معترض تجمع می کنند؛ می توانند برای سرنوشت جنگ تعیین کننده باشند...ناتوانی در شناخت ماهیت حماس؛ مسبب ناتوانی دیگری هم می گردد و آن عدم توانایی درک نتایج قابل پیش بینی این جنگ است: «نه تنها اسرائیل نمی تواند در جنگ برنده شود- حماس هم نمی تواند آن را ببازد.» حتی اگر ارتش اسرائیل موفق شود تا آخرین نفرات حماس را بکشد، حتی در این صورت حماس پیروز خواهد بود. مبارزین حماس، قهرمانان ملت فلسطین برای ملت های عرب خواهند شد؛ الگوهایی خواهند بود که هر جوانی در دنیای عرب می بایستی از آن ها پیروی کند. کرانه باختری رود اردن، مانند میوه رسیده ای در دست های حماس خواهد افتاد. الفتح در دریایی از بیزاری غرق خواهد شد و رژیم های عربی در خطر فروپاشی قرار خواهند گرفت.
اگر جنگ با حماسی که سرافراز درعین حال که خون از دست می دهد؛ سرپا ایستاده است تمام شود؛ با توجه به ماشین نظامی قدرتمندی مانند ماشین جنگی اسراییل، این شبیه به یک پیروزی افسانه ای خواهدبود. شبیه به پیروزی روح بر ماده. و آنچه در افکار عمومی جهان نقش خواهدبست؛ تصویر اسراییل به منزله یک غول خونخوار خواهدبود که برای جنایت جنگی هر لحظه آماده است و حاضر نیست به هیچ قید اخلاقی گردن نهد، در درازمدت این مسئله برای ما (اسراییلی ها) برای موقعیت و آینده ما درجهان عواقب سنگینی خواهدداشت... این جنگ درنهایت جنایتی است علیه خود ما. جنایتی علیه اسراییل.

وبگردی
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه - خبر «قرآن مطلا» در روزهای اخیر احساسات بسیاری را جریحه­ دار کرده است. اگربه جامعه و واقعیت ­های آن سری بزنیم چه می توانیم بگوییم؟ گیریم که قران مطلا کار درستی است. آیا با توجه به وجود فقط 100 خانوادۀ زیر فقر در جامعه، باز هم باید برخلاف سیره رسول خدا و امیرمومنان(علیهما السلام) آنان را نادیده گرفت و به کاری ازین دست پرداخت؟ در آن صورت، آیا قرآن مطلا با سیره و سنت رسول...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها