دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 23 April, 2018

ساختار اداره صنعت نفت و گاز نروژ


ساختار اداره صنعت نفت و گاز نروژ
با كشف ذخایر نفت و گاز در فلات قاره نروژ در تاریخ ۳۵ ماه می سال۱۹۶۳ ، حاكمیت كشور نروژ بر فلات قاره اعلام شد و تمام منابع طبیعی این فلات، تحت مالكیت دولت درآمد. ورود به عرصه تولید و بهره‌برداری از نفت و گاز، نروژ را بر آن داشت تا ساختار اداره امور نفتی خود را تدوین نموده و در پی آن، برنامه‌های لازم برای كسب حداكثر ارزش افزوده از این منابع را تدوین نماید. منابع انرژی نروژ باید به گونه‌ای مدیریت شود تا توسعه پایدار كشور را به دنبال داشته باشد و اولویت بالایی نیز برای مسائل زیست‌محیطی در نظر گرفته شود. هدف كلی سیاست نفت و گاز دولت متضمن این نكته است كه بیشترین ارزش ممكن از فعالیت‌های نفتی عاید جامعه نروژ شود.
● پیش فرض ها
در این راستا دولت نروژ پیش فرضهایی را جهت برنامه‌ریزی برای رسیدن به توسعه مطلوب صنعت نفت و گاز این كشور تهیه كرد كه اهم آنها عبارتند از:
۱) نفت و گاز فلات قاره نروژ به كل جامعه نروژ تعلق دارد و دولت این حق مالكیت را اعمال می‌كند.
۲) تولید نفت و گاز باید به گونه‌ای تنظیم شود كه توسعه پایدار را تضمین كند. بر این اساس مجوزهای تولید و اكتشاف برای دوره‌های مشخصی به شركت‌های نفتی اعطا می‌شود.
۳) فعالیت‌های نفتی در اقتصاد و رفاه عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین باید تحت حاكمیت و كنترل بوده و مدیریت آن شفاف باشد.
۴) درآمدهای دولت از فعالیت‌های نفتی عبارت از مالیات بر شركت‌های نفتی، درآمدهای سهم مالی مستقیم دولت و سهام دولت در استات اویل و نورسك هیدرو می‌باشد و دولت استفاده از این ابزار را برای تضمین دارایی‌های عمومی و ایجاد درآمد در آینده ادامه خواهد داد.
۵) تلاش‌های دولت در جهت آن است كه فعالیت‌های تولید و اكتشاف، توسعه، حفظ و نگهداری، فراوری نفت و گاز توسعه تكنولوژی و تحقیق به گونه‌ای انجام شود كه به توسعه صنعتی كشور كمك نماید.
● ساختار اداره صنعت نفت و گاز
از اوایل دهه ۱۹۷۰ مجلس نروژ(استورتینگ) و دولت (وزارت نفت و انرژی) به همراه یك آژانس دولتی به نام مدیریت نفت و گاز نروژ (NPD) ، مسئولیت اداره فعالیت‌های نفتی را بر عهده گرفتند. مجلس نروژ، چارچوب كلی فعالیت‌های مربوط به صنعت نفت و گاز این كشور را تعیین می‌كند. بر همین اساس، انجام پروژه‌های اكتشافی و یا بهره‌برداری از میادین جدید نفت و گاز نروژ، توسعه میادین فعلی و یا هرگونه اقدام مشابه دیگر، تنها با اجازه مجلس نروژ ممكن می‌باشد.
دولت نروژ به منظور حفظ منافع این كشور در فرآیند توسعه صنعت نفت و گاز، بخشی از سرمایه‌گذاری مورد نیاز پروژه‌های نفت و گاز این كشور را از طریق منابع مالی و شركت‌های زیرمجموعه خود تأمین نموده و از محل درآمدهای حاصل از این پروژه‌ها نیز سهمی را دریافت می‌كند. وزارت نفت و انرژی به نمایندگی از دولت این كشور، در اغلب مجوز‌ها و قراردادهای تولید نفت و گاز در میادین نروژ، یكی از سرمایه‌گذاران و سهامداران اصلی محسوب می‌شود. این سرمایه‌گذاری‌ها به همراه سایر سرمایه‌گذاری‌های دولتی در دیگر بخش‌های صنعت نفت این كشور (از جمله فرآوری، انتقال و توزیع نفت و گاز تولیدی در این كشور) در مجموع سهام دولت را در پروژه‌های نفت و گاز نروژ تشكیل می‌دهد
درسال‌های ابتدایی بهره‌برداری از این منابع، شركت‌های خارجی، امتیازات اكتشاف در دریای نروژ و دریای شمال را كسب و مسئولیت توسعه اولین حوزه‌های نفت و گاز نروژ رابر عهده گرفتند. پس از چندی برای حضور نروژی‌ها در بازار نفت و گاز و بدست گرفتن فعالیت‌های نفتی در سال ۱۹۷۲، استات اویل به عنوان شركت دولتی نفت تاسیس و اصل ۵۰ درصد مشاركت دولت در هر مجوز تولید اعمال شد.
با شروع فعالیت‌های نفت و گاز نروژ در دهه ۷۰ میلادی، این شركت به همراه دو شركت نفتی بزرگ دیگر (به نام‌های Saga و Norsk Hydro) كار خود را در میادین نفت و گاز این كشور آغاز كردند. در ابتدای كار، شركت‌های مذكور به منظور آشنایی با ادبیات كار در حوزه نفت و بسترسازی جهت برخورداری از توانمندیهای لازم برای رقابت در بازارهای جهانی، در قالب شركتهای دولتی از حمایتهای دولت بهره‌مند بودند. جهت‌گیری كلی این شركت‌ها نیز، ورود به حوزه‌های مختلف پروژه‌های نفت و گاز نروژ (از جمله اكتشاف، تولید،‌ حمل و نقل، پالایش، بازاریابی و فروش محصولات نفتی) تعریف شده بود.
در اول ژانویه ۱۹۸۵ مشاركت دولت در فعالیت‌های نفتی مورد بازنگری و سازماندهی مجدد قرار گرفت و دولت موظف به انجام اقداماتی برای ایجاد زمینه‌های رقابت شركتهای نروژی با دیگر شركتها و افزایش سودآوری آنها شد. از این رو در همین سال دارایی‌های شركت استات اویل در بسیاری از امتیازات به دو قسمت تقسیم شد. یك قسمت مربوط به مشاركت تجاری شركت و قسمت دیگر منابع مالی مستقیم دولت (SDFI) نام گرفت.
بدین ترتیب دولت هزینه‌های اكتشاف، سرمایه‌گذاری و هزینه‌های عملیاتی مربوط به سهم مالی مستقیم دولت را تامین می‌كرد و سهمی از تولید و درآمد متناسب با منافعش در هر مجوز تولید را دریافت می‌كرد.
از این رو از ابتدای آغاز به كار شركت استات اویل تا سال ۲۰۰۱ میلادی، این شركت مدیریت سهام دولت را در میادین و پروژه‌های نفتی این كشور – كه تحت نام SDFI نام برده می‌شود – عهده‌دار بود. در سال ۲۰۰۱ میلادی و به دنبال برخی اصلاحات قانونی صورت گرفته در ارتباط با میزان مشاركت دولت نروژ در فعالیت‌های نفتی این كشور، قریب به ۳/۱۸ درصد از سهام این شركت به شركت‌های خصوصی داخلی و خارجی واگذار شد. با اجرای این تغییرات، مسئولیت بازاریابی و فروش نفت و گاز حاصل از میادین نروژ (زیرمجموعه سهام SDFI) به شركت استات اویل واگذار شد و شركت دولتی دیگری به نام Petoro AS وظیفه مدیریت بر كل سهام و املاك SDFI (از جمله نظارت بر فعالیت‌های شركت استات اویل در زمینه بازاریابی و فروش نفت و گاز حاصل از میادین زیرمجموعه سهام SDFI) را بر عهده گرفت. همچنین در سال ۲۰۰۱ میلادی (و به دنبال واگذاری مدیریت SDFI به شركت دولتی Petoro و اجرای فرآیند خصوصی‌سازی شركت استات اویل) شركت استات اویل بالغ بر ۱۵ درصد از سهام SDFI را خریداری نمود.
بطور كلی دولت نروژ در عرصه نفت و گاز با سه هدف عمده اقدام به تاسیس و تغییر ساختار وزارت نفت و انرژی در این كشور نمود.
۱) سیاستگذاری
۲) نظارت
۳) مدیریت از طریق مشاركت در توسعه این صنعت
الف) سیاست‌گذاری
وزارت نفت و انرژی نروژ كه متشكل از چهار اداره اكتشاف، تولید و بازار، اداره نفت و گاز، اداره انرژی و منابع آبی و اداره امور اداری، بودجه و حسابداری است از طریق دو اداره نفت و گاز و نیز اكتشاف، تولید و بازار سه وظیفه سیاستگذاری، اعطای امتیاز و نظارت بر امور نفتی كشور نروژ را به انجام می‌رساند.
در این ساختار وظایف سیاستگذاری برای تامین قطعات و تجهیزات، برنامه‌ریزی برای تحقیق و توسعه و مدیریت سهام در شركت‌های تابعه و سایر مسائل جانبی چون بررسی مسائل حقوقی، مباحث اقتصادی چون تعیین قیمت‌ها، مباحث زیست‌محیطی و مشاركت دولت در امور نفتی در اداره نفت و گاز صورت پذیرفته و برنامه‌ریزی و اداره مباحث مربوط به اكتشاف، حفاری، تولید، توسعه، انتقال و بازار بر عهده اداره اكتشاف، تولید و بازار است.
در هر یك از این بخش‌ها دولت برای تهیه و اجرای سیاست‌های نفتی برنامه‌ریزی نموده و اعطای مجوز فعالیت بر اساس این سیاست‌ها و پس از آن نظارت بر انطباق فعالیت‌ها با سیاست‌ها را بر عهده دارد.
وظیفه اصلی این وزارت جهت‌گیری كلی روند توسعه این صنعت و تدوین برنامه‌هایی است كه با درنظر گرفتن ویژگیها و شرایط داخلی نروژ حداكثر منافع موجود را از منابع نفت و گاز نصیب این كشور سازد.
به‌عنوان نمونه‌ای از سیاستگذاریهای نروژ در این حوزه می‌توان به تدوین سند جامع چشم‌انداز نفت و گاز نروژ در قرن ۲۱ یا OG۲۱ اشاره كرد كه به تعیین اهداف نروژ در حوزه نفت و گاز، چالشهای موجود و ارائه راهكار برای رسیدن به این اهداف مبادرت نموده است. مطالعه این سند می-تواند تاثیر مثبتی در دید مسئولان نفتی كشور نسبت به آینده بهره‌گیری از منابع نفت و گاز به‌همراه داشته باشد.
ب) نظارت
با توجه به حجم وسیع اقدامات اكتشاف و تولید نفت و گاز در نروژ یك نهاد نظارتی متشكل از تیم‌های تخصصی مرتبط جهت نظارت بر روند توسعه میادین نفت و گاز و تطابق روش‌ها و فعالیت‌های شركتها و پیمانكاران با سیاستهای اتخاذ شده موسسه‌ای تحت عنوان "سازمان مدیریت نفت و گاز نروژ" تاسیس شد كه بعنوان زیرمجموعه وزارت نفت و انرژی وظایف زیر را بر عهده گرفت:
۱) نظارت فنی بر فعالیت شركت‌های نفتی فعال در میادین نروژ
۲) مدیریت اطلاعات و داده‌های صنعت نفت
۳) تحقیقات
۴) فعالیت‌های بین‌المللی
۵) اعمال نظارت مالی و اداری جهت حصول اطمینان از تطابق فعالیتها با قوانین و دستورالعمل‌های مربوطه
۶) ارائه مشاوره به وزارت نفت و انرژی در ارتباط با اكتشاف و تولید منابع طبیعی فراساحلی
همانگونه كه بیان شد، به دنبال واگذاری بخشی از سهام شركت استات اویل به بخش خصوصی، مدیریت كل سهام SDFI به شركت دولتی Petoro AS واگذار شد. این شركت یك سازمان كوچك و صرفاً نظارتی است و وظایف سه‌گانه ذیل از طرف دولت به آن محول شده است:
▪ مدیریت بر مجموعه سهام SDFI
▪ نظارت بر چگونگی عملكرد شركت استات اویل در زمینه بازاریابی و فروش نفت و گاز حاصل از میادین زیرمجموعه سهام SDFI
▪ نظارت بر سیستم مالی مجموعه SDFI
طبق اساسنامه Petoro AS این شركت، یك شركت نفتی محسوب نشده و حق دخالت و مشاركت در بخش‌های اجرایی پروژه‌های نفتی را ندارد. همچنین این شركت از درآمدهای حاصل از سهام SDFI نیز هیچ سهمی دریافت نكرده و هزینه‌های جاری شركت مذكور توسط دولت تأمین می‌شود.
ج) مدیریت از طریق مشاركت در توسعه این صنعت
دولت نروژ از طریق مشاركت و حضور مستقیم در پروژه‌های اكتشاف، بهره‌برداری، توزیع و انتقال گاز به مدیریت این فعالیتها می‌پردازد. ارزیابی نحوه این مشاركت جهت اعمال مدیریت می‌تواند راهكارهای مفیدی را جهت مدیریت بهره‌برداری از منابع هیدروكربوری كشور ارائه نماید. آنچه از گزارشات برمی‌آید این است كه نحوه اعمال این مدیریت از طریق تصدی‌گری و دخالت در مسائل مختلف شركتهای فعال در پروژه‌ها اعمال نمی‌شود، بلكه نروژ در حوزه مدیریت توسعه نفت و گاز به جای ایفای نقش یك دولت متصدی، نقش دولتی سرمایه‌گذار را برگزیده تا از این طریق نفوذ خود را در بخشهای مختلف حفظ نموده و مدیریت خود را بدون دخالت مستقیم اعمال نماید، در ضمن سهم خود را نیز از منافع حاصله در تعامل با سهم واقعی شركت‌ها دریافت نماید.


منبع : شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران

مطالب مرتبط

روسیه در جستجوی بازارهای جدید انرژی

روسیه در جستجوی بازارهای جدید انرژی
توسعه شبكه خطوط لوله نفت و گاز برای افزایش صادرات انرژی به كشورهای اروپایی و خاوردور در اولویت سیاست های اقتصادی روسیه قرار گرفته است.رییس جمهوری روسیه اعلام كرده كشورش تا پایان امسال از نظر میزان استخراج و تولید نفت، عربستان سعودی را پشت سرخواهد گذاشت و در مكان نخست جهانی قرار می گیرد.
روسیه در زمان حاضر بطور میانگین روزانه ۹میلیون بشكه نفت استخراج می كند كه بیش از نیمی از آن صادر می شود.این كشور از نظر ذخایر كشف شده گاز در مكان نخست و از نظر منابع نفت در مكان دوم جهانی قرار دارد.بر اساس اطلاعات وزارت صنایع و انرژی روسیه، این كشور در سال ۲۰۰۶میلادی ۶۴۲میلیون تن نفت خام و بیش از ۶۴۵میلیارد مترمكعب گاز استخراج كرد. در روسیه حدود ۳۰پالایشگاه نفت فعالیت دارند كه این رقم یك ششم پالایشگاههای آمریكا است، به همین دلیل بخش عمده نفت استخراجی روسیه بصورت خام صادر می شود.
روسیه با توجه به این مساله و بویژه مساله وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی، حداكثر توجه را به صادرات نفت و استمرار حضور در بازار جهانی نفت دارد و در این راستا اصل متنوع سازی در مسیر ترانزیت نفت را در اولویت سیاست های اقتصادی قرار داده است.خطوط انتقال نفت روسیه تحت كنترل شركت دولتی «ترانس نفت» این كشور فعالیت می كند و شبكه لوله های گاز نیز به شركت انحصاری گازپروم تعلق دارد.شركت دولتی گازپروم تنها شركت تولید و صادركننده گاز روسیه است كه داراییهای آن به ۳۰۰میلیارد دلار می رسد.شركت گازپروم در سال گذشته ۲۸۶میلیارد مترمكعب گاز در روسیه توزیع كرد و ۱۵۱میلیارد مترمكعب نیز به كشورهای اروپایی صادر كرد.
در زمان حاضر اتحادیه اروپا عمده ترین واردكننده نفت و گاز روسیه است و بیش از ۴۰درصد گاز و ۳۰درصد نفت مورد نیاز خود را از این كشور وارد می كند.به گزارش ایرنا نفت خام روسیه از طریق خط لوله «دروژبا» بطول پنج هزار كیلومتر با عبور از خاك بلاروس و اوكراین به كشورهای لهستان، آلمان، مجارستان و چك صادر می شود.گاز روسیه نیز از طریق شبكه خطوط لوله واقع در بلاروس و اوكراین به كشورهای اروپایی تحویل می گردد.
روسیه همچنین از طریق خط لوله گاز «جریان آبی» با ظرفیت سالانه ۱۶ میلیارد مترمكعب به تركیه گاز تحویل می دهد و رییس جمهوری روسیه دو سال پیش، افزایش ظرفیت این خط لوله تا ۲۴میلیارد مترمكعب را پیشنهاد كرد.صادرات نفت و گاز روسیه به كشورهای اروپایی در زمان حاضر با مشكلاتی از جمله اختلافات با كشورهای محل ترانزیت شامل بلاروس و اوكراین مواجه است. این اختلافات در دو سال اخیر به حد منازعه بین این كشورها و روسیه رسید كه بر اثر آن صادرات نفت و گاز روسیه به اروپا به مدت چند روز متوقف شد.
تلاش های دامنه دار آمریكا برای جلوگیری از افزایش وابستگی اروپا به مواد سوختی روسیه كه خطر نزدیكی این كشورها به مسكو را برای واشنگتن ایجاد می كند از مشكلات دیگر صادرات نفتی روسیه به شمار می رود.از جمله این تلاش ها، تحریك كشورهای اروپایی برای جلوگیری از احداث خط لوله نفت روسیه به یونان و بلغارستان است كه مانع از اجرای این پروژه شده است. روسیه مسایل مهمی نیز در انتقال نفت و گاز دریای خزر به بازارهای جهانی دارد.مهمترین مساله روسیه در این منطقه، توقف صادرات نفت از طریق خط لوله گاز باكو- نووراسییسك است.این خط لوله با عبور از منطقه قفقاز شمالی روسیه به بندر نووراسییسك در ساحل دریای سیاه منتهی می شود و به دلیل راه اندازی خط لوله نفت باكو- جیحان-تفلیس، صادرات نفت از آن طریق متوقف شده است.
به نظر كارشناسان، آمریكا با تلاش برای دور زدن شبكه های انتقال نفت و گاز از روسیه قصد دارد این كشور را از مزیت راهبردی انرژی محروم كند.یك مقام روس اخیرا گفت: آمریكا با خطوط لوله ای كه از روسیه به كشورهای دیگر كشیده می شود مخالف است اما از خطوط نفت و گاز غیر روسی حتی در صورت غیراقتصادی بودن حمایت می كند.روسیه برای مقابله با این گونه تلاش های رقابت جویانه و حفظ موقعیت خود در بازار انرژی جهان در سه جهت فعالیت می كند.در وهله اول این كشور تلاش می كند تا حد امكان از احداث خطوط نفت و گاز در دریای خزر باتوجه به امكان آلودگی این آبگیر مهم جلوگیری كند.
در راستای اجرای این سیاست، روسیه از احداث خط لوله گاز ترانس كاسپیسك از تركمنستان به آذربایجان و تركیه جلوگیری كرده و مخالفت خود با كشیده شدن خطوط لوله نفت از قزاقستان با عبور از دریای خزر را اعلام كرده است.دریای خزر دارای سه تا چهار درصد ذخایر نفت و چهار تا شش درصد ذخایر گاز جهان است و باتوجه به عدم اطمینان ذخایر خلیج فارس برای غرب اهمیت فراوان دارد.
به نظر تحلیلگران بین المللی، قرار گرفتن كشورهای قفقاز در مسیر انتقال منابع انرژی خزر به بازارهای جهانی بر اهمیت ژئوپلیتیك این منطقه می افزاید.روسیه برای افزایش صادرات نفت و گاز به اروپا، دسترسی مستقیم به این بازارها و نیز كاهش یا حتی قطع وابستگی به كشورهای مسیر ترانزیت یعنی اوكراین و بلاروس، در صدد راه اندازی خطوط لوله نفت و گاز از طریق دریای بالتیك و بدون استفاده از امكانات این دو كشور است.
در زمان حاضر كارهای احداث پایانه نفتی بندر «پریمورسك» در ساحل خلیج فنلاند رو بپایان است و تا پایان سال ۲۰۰۸مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت كه كمك زیادی به بی نیازی روسیه از خطوط نفتی بلاروس برای صادرات نفت به اروپا خواهد كرد.روسیه همچنین سال گذشته كار احداث خط لوله گاز اروپای شمالی بطول ۱۵۰۰ كیلومتر كه گاز این كشور را از طریق دریای بالتیك به آلمان و در فاز بعدی به چند كشور اروپایی دیگر انتقال خواهد داد آغاز كرد.
روسیه قصد دارد از این خط لوله برای صادرات گاز استخراجی از حوزه گاز «اشتوكمان» در دریای بارنتز كه بزرگترین حوزه گاز جهان شناخته شده به آلمان استفاده كند و این تصمیم عصبانیت آمریكا را برانگیخت.حوزه گاز اشتوكمان سه تریلیون و ۷۰۰میلیارد مترمكعب ذخیره گاز دارد و روسیه قبلا به آمریكا وعده بهره برداری از آن داده بود ولی شركت گازپروم ماه دسامبر گذشته تصمیم به بهره برداری مستقل از این حوزه گاز گرفت.
«ولادیمیر پوتین» اخیرا به «آنگلا مركل» وعده داد با راه اندازی خط لوله گاز اروپای شمالی، كشور آلمان به عمده ترین توزیع كننده گاز روسیه در اروپا تبدیل خواهد شد.لازم به ذكر است اخیرا موسسات اعتباری اروپا از دادن اعتبار و وام برای احداث این خط لوله راهبردی خودداری كردند.آمریكا مخالف خط لوله گاز اروپای شمالی است و اخیرا معاون وزیر خارجه این كشور، دولت آلمان را از ادامه اجرای این پروژه برحذر داشت.
محور سوم تلاش های روسیه برای مقابله با حضور فعال این كشور در بازار جهانی انرژی، توسعه صادرات نفت و گاز این كشور به كشورهای خاور دور با احداث خطوط لوله است كه اهمیت راهبردی خاصی برای این كشور دارد.«ولادیمیر پوتین» اخیرا با اشاره به بحث های مطرح در اروپا مبنی بر استفاده ابزاری روسیه از صادرات انرژی گفت: اگر اتحادیه اروپا درصدد متنوع سازی منابع انرژی وارداتی می باشد روسیه نیز مصمم به متنوع سازی بازارهای صادرات نفت و گاز خود است.رییس جمهوری روسیه با اشاره به ممانعت كشورهای اروپایی ازمشاركت شركت گازپروم در بازار انرژی از جمله جلوگیری فرانسه از مشاركت این شركت روسی در خصوصی سازی شركت «گاز دفرانس» آن را تبعیض آمیز خواند.
وی در همین ارتباط صادرات گسترده نفت و گاز روسیه به كشورهای خاور دور از جمله چین، ژاپن و كره جنوبی از ذخایر انرژی منطقه سیبری را بااهمیت دانست. اروپا با عصبانیت این مقاصد روسیه را زیرنظر دارد و آن را نوعی شانتار علیه خود اعلام كرد.به نظر كارشناسان، این حركت مسكو در راستای متنوع سازی بازارهای نفت و گاز صادراتی خود در جهان صورت می گیرد و روسیه تلاش دارد با توجه یكسان به اروپا و خاور دور از امكان اعمال فشار بر كشور خود از سوی آمریكا و غرب جلوگیری كند.

وبگردی
دادستانی که به قانون تمکین نکرد
دادستانی که به قانون تمکین نکرد - نکته دیگری که برای شخص من در ماجرای مرتضوی بسیار مهم‌تر از شرایط او در زندان است، عدم تمکین ایشان به قانون است. مرتضوی به عنوان یک دادستان و شخصیت‌های برجسته و بانفوذ قوه قضائیه حاضر نشد به قانون تمکین کند. حالا دیگر اهمیتی ندارد که مرتضوی در بند 241 باشد یا 309 یا چقدر به مرخصی بیاید، مهم این است که اتفاقات اخیر نشان داد که او هیچ پایبندی به قانون نداشته و ندارد
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!