یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 18 March, 2018

بازگشت آیت‌الله کاشانی از تبعید


بازگشت آیت‌الله کاشانی از تبعید
در آستانه انتخابات دوره ۱۶ مجلس شورای ملی و بنا به دعوت و اصرار دولت وقت ایران، آیت‌الله سیدابوالقاسم كاشانی كه پس از واقعه ۱۵ بهمن‌ماه ۱۳۲۷ به لبنان تبعید شده بود در ۲۰ خرداد ۱۳۲۹میان شور و هیجان و استقبال و تظاهرات پرشكوه مردم تهران به ویژه علما، اعضای جبهه ملی، اصناف و بازرگانان وارد فرودگاه مهرآباد شد.
همزمان در بعضی از محافل و مجالسی كه برای تبلیغات انتخاباتی تشكیل می‌شد، پرشور و هیجان‌آمیزتر خانه آیت‌الله كاشانی در پامنار بود. از طرف دوستان و پیروان ایشان در سخنرانی‌ها به مبارزات ایشان استناد می‌شد و داوطلبان، انتخابات مجلس را به نام آیت‌الله آغاز و حسن‌‌ختام می‌كردند.
روزی یكی از پیروان ایشان كه از لبنان مراجعت كرده بود نامه‌ای آورد كه در آن توصیه شده بود كه فعالیت برای موفقیت دكتر مصدق، بقائی، مكی، حائری‌زاده، نریمان، آزاد، الهیار صالح و فقیه‌زاده به عمل آید. انتخابات انجام و اخذ رای شد. در راس اسامی نام دكتر مصدق بود و با آنكه آیت‌الله كاشانی در ایران نبود و درباره خود توصیه‌ای نكرده بود، معهذا با آرای قابل‌توجهی به نمایندگی تهران انتخاب و از طرف منصورالملك، نخست‌وزیر از ایشان تقاضای مراجعت به ایران شد.
روز ورود آیت‌الله، مردم تهران و حومه و حتی شهرهای نزدیك كه در آن موقع جمعیت استقبال‌كننده زن و مرد، پیاده و سواره با انواع وسایل نقلیه، رجال سیاسی، علما در هر طبقه و حتی اقلیت‌های مذهبی در این امر شركت كرده بودند. به‌طوری كه از فرودگاه مهرآباد تا پامنار منزل آیت‌الله جمعیت متصل، بالای بام‌ها و حتی بر درخت‌ها در انتظار ورود و دیدن ایشان بودند.
آیت‌الله بهبهانی، دكتر مصدق، اعضای جبهه ملی و احزاب وابسته و اصناف، محوطه فرودگاه و اطراف را پر كرده بودند. ماموران انتظامی برای حفاظت آیت‌الله راه را بر استقبال‌كنندگان گرفته به‌طوری كه شخصیت‌های شركت‌كننده موفق به دیدار ایشان نشدند. اتومبیل حامل آیت‌الله و چند وسیله دیگر مملو از طرفداران در تمام مسیر به كندی و با فشار جمعیت حركت می‌كردند. شعارها طنین‌انداز بود. ورود آیت‌الله شور و نشاطی در تمام مسیر برپا كرده بود. این استقبال تا آن تاریخ در ایران سابقه نداشت.
در یكی از گزارش‌های وزارت جنگ به تارخ ۲۰/۳/۱۳۲۹ در رابطه با بازگشت كاشانی آمده است:«تا پایان ساعت ۳:۳۰ بعدازظهر مراسم حركت مستقبلین به سمت فرودگاه مهرآباد پایان یافت و در تمام مراحل،‌ نظم و آرامش‌ برقرار بود. در ساعت مزبور دستجات مختلف كسبه، علما، تجار، محصلین، دستجات اصناف، طلاب، جمعی از وكلای مجلس، عده‌ای از مدیران جراید، نمایندگان شهرستان‌ها، اشخاص متفرقه و كارمندان به تدریج وارد فرودگاه مهرآباد شدند.
كثرت جمعیت كه تا ساعت ورود هواپیما هر لحظه در حال تزاید بود، حدود ۱۲ هزار نفر تخمین‌زده می‌شود كه این عده با سواری، كامیون،‌ اتوبوس، دوچرخه و موتور خود را به فرودگاه رسانده و هر صنف و اصناف و اتحادیه، تعدادی اتوبوس جهت اعضای خود كرایه كرده بودند. جیپ‌های حامل ماموران انتظامات مسلمین و سرنشینان آن كه از مجاهدان و فدائیان اسلام بوده و هر یك نواری كه آنها را مشخص می‌كرد، بر سینه داشتند، وارد فرودگاه شدند.
عكس‌های كاشانی توسط دستجات مختلف توزیع می‌شد و عده زیادی از آمریكایی‌ها عكس‌های مختلفی از مردم برمی‌داشتند. ساعت ۴:۴۵ هواپیما به زمین نشست و كاشانی از هواپیما خارج شد. ۱۲ نفر از منتخبان به استقبال رفتند. پس از خیرمقدم، كاشانی در اتومبیل بیوك آسمانی رنگ سوار شد. ماشین كاشانی به سمت شهر حركت كرد. كثرت جمعیت پیاده و سواره به حدی بود كه اتومبیل ایشان خیلی آهسته حركت می‌كرد و در اغلب جاها متوقف می‌شد.
ساعت شش در منزل شایع شد كه كاشانی را در چهارراه پهلوی ترور كردند، ولی حائری‌زاده فورا تكذیب كرد. ساعت ۷:۴۵ كاشانی به منزل رسید. جمعیت به قدری زیاد بود كه ورود همه آنها به آنجا میسر نبود. كاشانی خیلی خیلی از این استقبال خرسند بود.

محمود فاضلی
منابع:
ـ دولت مستعجل (دكتر مصدق‌ـ آیت‌الله كاشانی)،‌ دكتر محمود شروین، انتشارات علمی، ۱۳۷۴.
ـ آیت‌الله كاشانی به روایت اسناد، مركز بررسی اسناد تاریخی، ۱۳۷۹.

منبع : روزنامه هم‌میهن

مطالب مرتبط

شهید مطهری و حوزه علمیه قم، از ابتدا تا خرداد۴۲

شهید مطهری و حوزه علمیه قم، از ابتدا تا خرداد۴۲
● آغاز راه
مرتضی مطهری در دوازدهم جمادی الاولی ۱۳۳۸ قمری (دوازدهم بهمن سال ۱۲۹۸(۱) شمسی) در قریه «فریمان» ـ که بعدها به شهرستان تبدیل شد ـ چشم به جهان گشود. پدر او شیخ محمدحسین مطهری که تحصیلات خود را در نجف اشرف گذرانده بود، یکی از روحانیون برجسته و معظم فریمان بود. مرتضی، دروس مقدماتی را که غالبا آشنایی با قرآن مجید و دیگر تعلیمات ابتدایی بود، با شور و شوق زیادی پشت سر نهاد. درباره علاقه وافر ایشان به تحصیل در دوران کودکی، خاطره‌ای از پدرشان نقل می‌شود که در خور توجه است.
او می‌گوید: یک روز صبح بسیار زود، دیدم مرتضی در بستر خود نیست، همه جا را جستجو کردیم و بعد، ذهنم به طرف مکتب خانه رفت. وقتی به آنجا رفتم، دیدم مرتضی پشت در بسته مکتب خانه خوابش برده است. او به شوق درس، صبح بسیار زود از خانه بیرون آمده بود و وقتی متوجه می‌شود که خیلی زود به مکتب خانه آمده، همان پشت در دراز می‌کشد و به خواب می‌رود. [پس او را برداشتم و به خانه آوردم].در دوازده سالگی راهی شهر مقدس مشهد شد. این سال‌های سیاه با اختناق و فشار حکومت رضا خان ـ خصوصا تحقیر و اهانت شدید به دین و مظاهر آن، همچون علما و حوزه‌های دینی ـ همراه بود. گروهی از روحانیون لباس را کنار نهادند و برای رهایی از این فشار تن به سازش با محیط دادند. در چنین شرایطی، نوجوانی چون مرتضی مطهری با خود پیمان بست که به دنبال فراگیری علوم و معارف دینی باشد و تسلیم فشار موجود نشود.
او پنج سال از حساس‌ترین لحظات زندگی خود را در مشهد گذراند و در سال ۱۳۱۶ هـ.ش برای ادامه فراگیری بیشتر مسائل دینی عازم قم شد زیرا حوزه علمیه مشهد با وجود برخورداری از اساتید ممتاز، دچار رکود و سستی گشته و زیر فشار اسلام‌زدایی رضاخانی ناتوان شده بود.
● سال‌های زندگی در قم
هنگامی که او روانه قم شد، این شهر نیز وضعیت مطلوبی نداشت اما مقاومت و تدبیر مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، حوزه علمیه را در برابر ضربات رژیم حفظ کرده بود. یک سال پس از مرگ آیت‌الله حائری ، ریاست حوزه را آیت‌الله سید محمد خوانساری، آیت‌الله سید صدرالدین صدر و آیت‌الله سید محمد حجت بر عهده گرفتند که هر کدام با داشتن ویژگی‌ها و امتیازات برجسته‌ای مورد توجه شدید دانشجویان علوم دینی و روحانیون بودند.
آیت‌الله صدر، اهل مدارا و دوراندیشی بود و در عین حال از حرکت‌های سیاسی، دفاع و پشتیبانی می‌کرد. آیت‌الله حجت کوه‌کمره‌ای ،‌ مرد درس و نظم و انضباط تحصیل بود و آیت‌الله خوانساری، مرد قیام و مبارزه بود. اجتماع این ویژگی‌ها تعادل و توانمندی حوزه قم را افزایش می‌داد. مرتضی مطهری که ذاتا فرد آزاد و آزادیخواهی بود ، روش آیت‌الله خوانساری را ترجیح می‌داد.
«آقای مطهری ماندد هر مرد آزاده‌ای، شیفته این دلاوری توأم با پارسایی و تقوا بود» (۲) اما شخصیت ویژه استاد مطهری نشان داد که او برای تکامل روحی و شخصیتی خود، از ویژگی‌های هر سه مرجع و دیگر مراجع و اساتید بزرگ کمال بهره‌برداری را کرد. مرتضی مطهری به مدت ۱۵ سال در قم اقامت کرد. وی در این مدت با تکیه بر تلاش خستگی‌ناپذیر علمی و همچنین آشنایی با اساتید برجسته حوزه، خیلی زود مشهور شد و به عنوان یکی از فضلای حوزه علمیه قم مطرح شد. مطهری تا سال ۱۳۲۲ دروس ادبیات، منطق، سطوح متوسط و عالی فقه و اصول را آموخت و در سال ۱۳۲۳ به طور جدی به آموختن فلسفه پرداخت. به طور کلی، او در سال‌های زندگی در قم به آموختن، بیش از هر چیزی دیگر اهمتی داد: «تلاش او در قم این بود که چگونه باید آموخت و خود را ساخت». (۳)
مهم‌ترین اساتیدی که در جهت تکوین و شکل‌دهی شخصیت او تلاش کردند، عبارتند از: امام خمینی (ره) ، آیت الله بروجردی ، حاج میرزا علی آقا شیرازی، مرحوم میرزا مهدی آشتیانی، علامه محمدحسین طباطبایی ، آیت‌الله سید محمد محقق داماد و آیت‌الله سید احمد خوانساری. در این میان استاد مطهری به چهار تن از اساتید، بیش از اندازه توجه داشته و واقعا مفتون شخصیت و مقام علمی و معنوی آنها شده بود. حضرت امام خمینی (ره) که طلبه‌های جوان را جذب می‌کرد و با دغدغه‌ اصلاح حوزه، (۴) با بینش عمیق ، ضعف‌ها و کاستی‌های حوزه را تجزیه و تحلیل می‌کرد، بیش از هر فرد دیگری بر مرتضی تأثیر نهاد. امام خمینی (ره) که عضو شورای مصلحتی ، مرکب از حاج سید احمد زنجانی، شیخ ابوالقاسم اصفهانی، مرتضی حائری ( فرزند شیخ عبدالکریم) حاج آقا باقر سلطانی، حاج سید محمود روحانی ، سید زین‌العابدین کاشانی و آقا ریحان‌الله گلپایگانی بود، از مرتضی مطهری ـ شاگرد فاضل خود ـ دعوت به همکاری کرد و ایشان نیز با شورا بسیار همکاری کردند. استاد مطهری به مدت دوازده سال از محضر امام خمینی (ره) کسب فیض کرد و به غیر از درس اخلاق، عرفان و فلسفه ملاصدرا را نیز نزد ایشان آموخت. البته اسفار ملاصدرا را به طور خصوصی و با حضور حاج شیخ مهدی حائری یزدی، حاج آقا رضا صدر و آقای منتظری و چند تن دیگر، از محضر امام کسب کردند. استاد مطهری در مورد درس اخلاق امام می‌گوید:
«اما درس اخلاقی که بوسیله شخصیت محبوبم در ظهر پنج‌شنبه و جمعه گفته می‌شد و در حقیقت درس معارف و سیر و سلوک بود نه اخلاق به مفهوم خشک علمی، مرا سرمست می‌کرد .... بخش مهمی از شخصیت من در آن درس و سپس در درس‌های دیگری که در طی دوازده سال از استاد الهی فرا گرفتم ، انعقاد یافت». (۵)
استاد بزرگ‌وار علامه طباطبایی ، فرد دیگری است که روح و جان مطهری را جلا می‌بخشید. استاد مطهری، فلسفه بوعلی و نیز بررسی فلسفه مادی را نزد ایشان آموخت. استاد مطهری که همواره نزد علامه طباطبایی با فروتنی و ادب رفتار می‌کرد، در کلام و گفتار نیز حق او را چنین ادا می‌نماید:
«این مرد واقعا یکی از خدمتگزاران بسیار بسیار بزرگ اسلام است، او براستی مجسمه تقوا و معنویت است. در تهذیب نفس و تقوا مقامات بسیار عالی طی کرده. من سالیان دراز از فیض محضر پر برکت این مرد بزرگ بهره‌مند بوده و الان هم هستم ... او مرد بسیار عظیم و جلیل‌القدری است ... مردی است که صد سال دیگر تازه باید بنشینند و افکار او را تجزیه و تحلیل کنند و به ارزش او پی ببرند». (۶)
این نکته قابل توجه است که چنین روحیاتی در حوزه‌های دینی و بین علمای ربانی جلوه بیشتری دارد. این گونه تجلیل نمودن از استاد، شاگرد را تا رسیدن به مرز کمالات علمی و معنوی استاد به تلاش برمی‌انگیزد و امیدوار می‌کند.
یکی دیگر از علمایی که بر استاد مطهری تأثیر عمیق گذاشته بود، میرزا علی شیرازی بود. استاد مطهری که حقیقتا از طریق این استاد بزرگ با نهج‌البلاغه آشنا شده بود، درباره وی می‌گوید: «یادی از استاد خودم ـ عالم جلیل‌القدر‌ـ مرحوم آقای حاج میرزا علی آقا شیرازی ـ اعلی الله مقامه ـ که از بزرگترین مردانی بودکه من در عمرخود دیده‌ام و به راستی نمونه‌ای از زهاد و عباد و اهل یقین و یادگاری از سلف صالح بود که در تاریخ خوانده‌ایم ... در تابستان سال ۲۱ من از قم به اصفهان رفتم و برای اولین بار در اصفهان با آن مرد بزرگوار آشنا شدم و از محضرش استفاده کردم. البته این آشنایی بعد تبدیل به ارادت شدید از طرف من و محبت و لطف استادانه و پدرانه از طرف آن مرد بزرگ شد... از خود و خودی رسته و به حق پیوسته بود». (۷)و(۸)
استاد مطهری همچنین فقه و اصول را نزد آیت‌الله العظمی بروجردی آموخت ، حتی برای درک فیض محضر او به بروجرد می‌رفت و از شاگردان ممتاز آیت‌الله بروجردی بود . استاد مطهری درباره ایشان می‌گوید :
« این مرد به راستی یک فقیه ممتاز و مبرز بود . بر همه این رشته‌ها از تفسیر و حدیث و رجال و درایه و فقه " شیعه " و سایر فرق اسلامی احاطه و تسلط داشت ...
مردی بود در حقیقت با تقوا و به راستی موحد... او کسی بود که اساسا توحید را در زندگی خودش لمس می‌کرد . یک اتکا و اعتماد عجیبی به دستگیری خدا داشت » (۹)
استاد مطهری علاوه بر کسب بهره علمی و معنوی از این اساتید بزرگ و برجسته ، از مسائل سیاسی روز آگاه بود و سعی می‌کرد با حضور فعال و زنده در بطن امور سیاسی ، از آنها فاصله نگیرد . در اولین سند از مجموعه اسناد ساواک درباره استاد مطهری – که گزارش مختصری از زندگی‌نامه اوست و حتی به خط و مشی سیاسی استاد اشاره می‌کند – ساواک او را فردی می‌داند که " مشرب مصدقی " دارد و به زعم آن ، مصدق یک " وطن‌پرست " بوده است .
استاد مطهری چندین بار با آیت‌الله کاشانی دیدار کرد . همچنین در آن سالها که جوانان پر شور و انقلابی فدائیان اسلام به رهبری سید مجتبی میرلوحی ( معروف به نواب صفوی ) اجازه ندادند که آزادیخواهی و مبارزه تنها به نام مارکسیستها و ناسیونالیستها ( ملی‌گرایان ) رقم بخورد و حماسه‌های اسلامی و شهادت‌طلبی‌های بی شمار بزرگان اسلام را که در خلال مبارزات آشکار و پنهان حاصل شده بود ، به یاد مردم می‌آوردند ، استاد مطهری با آنان همدل و همنوا بود :
« شهید مطهری با فدائیان و افکارشان هماهنگ بود . بارها از شهید نواب می‌شنیدم که با احترام از آقای مطهری یاد می‌کرد و از احوال او جویا می‌شد » . (۱۰)
حتی در مشکلاتی که فدائیان اسلام با آیت‌الله بروجردی داشتند و عمدتا به اختلاف در شیوه مبارزه برمی‌گشت نه در هدف مبارزه ، استاد مطهری دلسوزانه نواب و دوستانش را راهنمایی می‌کرد و از آنها می‌خواست به موقعیت و جایگاه آیت‌الله بروجردی توجه داشته باشند و آنها که به استاد مطهری بسیار علاقه‌مند بودند و به او احترام می‌گذاشتند ، به خواسته‌های او عمل می‌کردند : « فدائیان و مخصوصا نواب و واحدی‌ها خیلی برای مرحوم مطهری که از فضلای نامی حوزه و مرد بسیار نرم و گرم و در کار آنها هم هماهنگی داشت ، احترام قائل بودند » . (۱۱)
سعی و تلاش در روی آوردن به مسائل سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی ، توجه وافر به احکام ، قوانین و مقتضیات اسلامی از ویژگی‌های استاد مطهری بود . او که مطالعات عمیق و اصیل اسلامی داشت ، به وضوح دریافت که اسلام پاسخگوی نیازهای هر عصر و نسلی است . استاد می‌گفت : « برخی دیگر که به مسائل روز توجه دارند و درباره حال و آینده می‌اندیشند ، متأسفانه سخاوتمندانه از اسلام مایه می‌‌گذارند ؛ سلیقه روز را معیار قرار می‌دهند و به نام اجتهاد آزاد ، به جای آنکه اسلام را معیار حق و باطل قرار دهند ، سلیقه و روح حاکم بر زمان را معیار اسلام قرار می‌دهند » (۱۲)
در عین حال ، از آنجا که استاد مطهری با رژیم استبدادی حاکم بر جامعه شدیدا مخالف بود ، از هر گونه فعالیت آزادیخواهانه حمایت می‌کرد و اگر گزارشگر ساواک او را هوادار مصدق معرفی می‌کند ، ناشی از اعتقاد استاد به مبارزه بود . او می‌دانست که برای تحقق بخشیدن به آرمانهای اسلامی ، زمان زیادی لازم است زیرا حرکت اسلامی لازمه‌اش آگاهی‌های فرهنگی و علمی در میان مردم است که جامعه آن روز فاقد آن بود و آنچه که استاد مطهری را به یک مبارزه اصولی و منطقی سوق می‌داد و از آن دفاع می‌کرد ، رعایت همین جنبه‌های فکری و فرهنگی مبارزه بود .
یک قیام منطقی و مبتنی بر بینش و آگاهی توده‌ای ، آرمان مطهری بود ولی تا رسیدن به چنین آرزویی ، دلیلی وجود نداشت تا با قیامهای کوچک و زمینه‌ساز مخالفتی بکند هر چند رنگ و بوی ملی داشته باشند : « با اینکه با کنار رفتن این گروه [ آیت‌الله کاشانی و فدائیان اسلام ] حکومت دکتر مصدق رنگ ملی صرف به خود گرفت اما چون مقداری از آرمانهای اسلامی ، مانند مبارزه و استقلال را تأمین می‌کرد ، باز هم هواخواه آن بود ولی کتمان نمی‌کرد که آنچه می‌گذرد تمام آرزوی او نیست » (۱۳) بنابراین او – به عنوان یک فعال سیاسی – تحولات را دنبال می‌کرد و به سرمقالات " باختر امروز " به قلم دکتر فاطمی ، علاقه‌مند بود ؛ با دقت آنها را مطالعه می‌کرد و گاهی با دوستانش درباره آنها بحث و گفتگو می‌کرد .
سال ۱۳۳۱ فرا رسید . استاد مطهری در حوزه علمیه به عنوان یک چهره کاملا شناخته شده به شمار می‌آمد . او که همچون استاد خود امام خمینی (ره) معتقد بود تشکیلات روحانیت باید متناسب با نیاز زمان و جامعه دست به تحول و اصلاحات در خود بزند ، به دنبال شکست طرح اصلاح حوزه و منزوی شدن امام خمینی (ره) ، راهی تهران شد .
● هجرت به تهران
استاد مرتضی مطهری در سال ۱۳۳۱ پس از ۱۵ سال تعلیم و تعلم در شهر مقدس قم ، به تهران آمد . آقای هاشمی رفسنجانی از آن سالها – یعنی هجرت مطهری به تهران – به تلخی یاد می‌کند :
« چه روزهای تلخی بود وقتی که با خبر شدیم استاد فلسفه و فقه و اخلاق از حوزه قم رفته است و تلخ‌تر وقتی شد که شنیدیم ایشان تحت فشار فقر و نیاز مادی مجبور شده‌اند حوزه را – که محیطی سخت مورد علاقه‌شان بود و تا آن اواخر عمر هم آرزوی برگشت به محیط حوزه قم را داشتند – ترک کند ». (۱۴)
آیت‌الله شهید محمد صدوقی علت مهاجرت استاد مطهری را چنین بیان می‌کند : « از آنجا که اوضاع زندگی در قم برایشان سخت و ناگوار شد ، ناچار به تهران حرکت کرد». (۱۵)
هر چند که فقر و ناتوانی مالی یکی از عوامل هجرت استاد مطهری از قم به تهران بود اما باید به این نکته نیز اشاره نماییم که سوء تفاهم آیت‌الله بروجردی در مورد ایشان نیز از عوامل مهم هجرت بود . آیت‌الله بروجردی مرجع بلامنازع جهان تشیع بود و افتادن از چشم او مسلما تاوان بزرگی داشت و اطرافیان و منحرفین دقیقا کاری کرده بودند که نه تنها مطهری را به حضور نمی‌پذیرفت بلکه نامه‌ای را که آقای مطهری نوشته بود و امیدوار بود بتواند آن را از طریق آقای منتظری – دوست و همفکر خود که به بیت آیت‌الله بروجردی رفت و آمد داشت – به دست آقای بروجردی برساند ، موفق نشد و آقای بروجردی نامه را نپذیرفتند لذا فقر و بینوایی و خمود و بی اعتمادی دست به دست هم دادند و مرتضی مطهری که تا آن زمان نشان داده بود یکی از امیدهای بزرگ حوزه‌های علمیه و اسلام است ، کانون علم و معارف اسلامی را ترک کرد . اما از آنجا که عنایت خداوندی مشمول بندگان خاص و برگزیده است ، نتیجه این هجرت بسیار مبارک و پسندیده شد .
هم اکنون این پرسش وجود دارد که اگر او به تهران مهاجرت نمی‌کرد ، می‌توانست منشأ تحولات علمی برای اسلام و انقلاب اسلامی باشد ؟ یقینا در این هجرت دست هدایت خداوند ، مطهری را به سمتی کشانید تا با استفاده از زمان و مکان جدید و حوزه کاربردی بیشتر و وسیعتر ، بتواند دانش اندوخته خود را در اثر نزدیکی به افراد و محافل مختلف ، به شکل عینی‌تر به جامعه عرضه نماید . با توجه به علاقه زیاد استاد مطهری به دانش‌اندوزی ، او همواره از خود پرسش می‌کرد و نیز به دنبال پرسشهای دیگران درباره اسلام بود . علم‌جویی او مرز نداشت و واقعا در کسب دانش زیاده‌طلب بود زیرا روح او روح قرآنی بود .(۱۶)
استاد مطهری به تهران آمد و در جلسات هفتگی مرحوم کوشانپور – که در منزل ایشان برگزار می‌شد – نماز جماعت می‌گزارد و تفسیر قرآن می‌گفت . آن گاه استاد مطهری ، به مدرسه " مروی " رفت و تدریس را در این مدرسه علمیه آغاز کرد . سپس با کمک مرحوم کوشانپور ، خانواده را از قم به تهران انتقال داد . زندگی مطهری در تهران به سه مرحله عمده تقسیم می‌شود . در هر کدام از این مراحل – با توجه به اینکه مردان بزرگ محصول و میوه زمانه خویشند – مطهری به تأثیر از شرایط فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی عصر خویش ، جامعترین و مفیدترین اقدامات را انجام داد .
● آغاز شکوفایی
از سال ۱۳۳۱ تا ۱۳۴۱ ، استاد مطهری با تلاش خستگی ناپذیر ، فعالیت علمی خود را دنبال کرد . در این دوران او به دنبال پی‌ریزی یک بنای فکری و اجتماعی از اسلام بود . مطهری در جلسات هفتگی و ماهانه مربوط به گروههای مختلف فکری حضور می‌یافت زیرا می‌دانست که راه توسعه اندیشه همانا تماس و نزدیکی و تبادل نظر با اندیشمندان و صاحبان تفکر است .
استاد از این رهگذر بسیار بهره‌مند شد و بدون آنکه دچار انحراف و یا تزلزل شود ، به دلیل برخورداری از آگاهی و‌ آشنایی بسیار زیاد با معارف اسلامی و تکیه بر معنویات به شناساندن چهره اصیل اسلام همت گماشت .
سخنرانیهای ماهانه استاد و دیگر دوستان وی ، بعد به صورت کتاب ( ۳ جلد ) تحت عنوان
" گفتار ماه " چاپ و منتشر شد . در همین سالها اصول فلسفه و روش رئالیسم را به پایان رسانید و در سال ۱۳۳۴ فعالیت علمی خود را در دانشکده الهیات و معارف (۱۷) آغاز کرد .
استاد مطهری ، روز بیستم آبان را شروع تدریس در دانشکده الهیات ( معقول و منقول ) ذکر می‌کند که به دنبال درج یک آگهی در سال ۱۳۳۳ مبنی بر استخدام دانشیار در رشته معقول ، کار تدریس را آغاز کرد . (۱۸)
آیت‌الله جوادی آملی از قول هیأت ممتحنه نقل می‌کنند : در امتحان مدرسی از استاد مطهری ، هیأت ممتحنه باتفاق گفتند چه کنیم که نمره ‌ای بالاتر از ۲۰ نیست که به ایشان بدهیم . در تاریخ ۱۲/۱۱/۱۳۴۴ حکم ایشان ابلاغ شد و با حقوق ماهیانه ۳۰۰ تومان به طور رسمی به فعالیت پرداخت.
در همین سال ، کتاب " داستان راستان " مورد تقدیر یونسکو قرار گرفت و مبلغ ۴۰۰ دلار
( معادل سی هزار ریال ) از سوی دبیر کل یونسکو برای استاد مطهری به ایران ارسال
شد . (۱۹)
مهمترین مباحث فکری این دوران که ناشی از ورود بحث تجدد و روشنفکری به جامعه بود ، اصلاح طلبی ، غربگرایی ، ناسیونالیسم و مارکسیسم بود . این جریانات ایدولوژیکی به دلیل نامتجانس بودنشان با مبانی فرهنگی و تاریخی و مذهبی ما ، پایگاه مردمی و مقبولی نداشتند . جریان ملی شدن نفت و نهضت دکتر مصدق با کودتای ۲۸ مرداد شکست خورد و آن قشر از مردم هم که با این نهضت پیوند خورده بودند ، نه به انگیزه‌های ایدئولوژیک بلکه به خاطر تنفری که از رژیم شاه داشتند ، نومیدانه صحنه را خالی کردند . جریان ضعیف مذهبی در گذشته به تدریج خود را به صحنه وارد کرد و رادیکال‌تر از جبهه ملی ، در بعد سیاسی ، تلفیقی از اسلام و جریانات موجود جامعه را عرضه کرد . شاخص‌ترین ویژگی این جریان که رسما با نام " نهضت آزادی ایران " ظهور کرده بود ، ارائه طرحی از نظریه دموکراسی اسلامی بود . جریان فوق که سلطنت را نفی نمی‌کرد ، به نمادهای غیرانسانی آن ، چون استبداد ، اختناق و دیکتاتوری معترض بود . به خاطر آشنایی با تمدن غرب و مظاهر آن ، به عنوان یک وظیفه دینی تلاش می‌کرد به هر قیمتی تعالیم اسلام را همرنگ زمانه جلوه دهد و آن را باب طبع زمانه کند ؛ اگرچه در این آراستن ، به مسائل غیراسلامی نیز استناد می‌شد . به هر حال این تجددگرایی افراطی ، از اسلام سخاوتمندانه خرج می‌کرد . استاد مطهری محتاطانه نگاهی به این جریانات داشت و نگاهی به معارف اسلامی ؛ که درصدد مدل‌سازی آن بود .
مطهری به هر کس که در تجدید حیات اسلامی فعالیت می‌کرد ، علاقه‌مند بود . یا از نزدیک با آنان در تماس و رابطه بود و یا‌ آثار آنان را به دقت مطالعه می‌کرد .(۲۰) در عین حال وظیفه خود می‌دانست که در مقابل مسائل انحرافی حساس باشد و واکنش نشان بدهد و از تصحیح مطالب آنها غفلت نورزد ولی این واکنش در آن مقطع ، به خاطر شرایط خاص سیاسی ، تند نبود بلکه در سطح یک برخورد علمی باقی می‌ماند . استاد ، بیشتر مبانی و اساس عقاید و آرمان‌های آنها را به نقد می‌کشید و با تألیف و سخنرانی و حضور در محافل آنان ، در جهت‌دهی درست و اصولی به آنها کوشش می‌کرد .
این دهه غالبا عرضه تفکرات و اندیشه‌های غربی و راست‌گرایانه و نیز تفکرات التقاطی غربی بود . این اندیشه‌‌ها بیشتر رنگ فلسفی و اجتماعی داشت و در نتیجه ، اندیشمندان حوزه و روحانیون روشنفکر سعی می‌کردند در همین قلمرو قلم بزنند و در ارائه اندیشه‌های ناب اسلامی با تکیه بر متون اصیل اسلامی منفعل نباشند . استاد مطهری به همراه مراد و محبوبش – علامه طباطبایی – از پیشتازان این عرصه بودند . از سوی دیگر با انتشار مجله " مکتب اسلام " – که آقای مطهری همکاری تنگاتنگ با آنها داشت و اکثر مقالات آنها را قبل از چاپ می‌دید و اظهارنظر می‌کرد ، چهره‌های جدیدی از حوزه به صحنه آمدند که مسلما استاد مطهری در جهت‌دهی به آنها نقش عمده‌ای ایفا می‌کرد .
با نزدیک شدن به دهه چهل و قیام پانزدهم خرداد ، بحثها رنگ سیاسی گرفت و انتقاد از دولت و حکومت وارد حوزه کارهای استاد مطهری شد . در این ایام ، حوزه علمیه قم به خاطر وجود آیت‌الله بروجردی که عمدتا به کارهای فرهنگی و استحکام حوزه تمایل داشت ، قدرت خود را بازیافته بود و خطری از سوی رژیم آن را تهدید نمی‌کرد . حوزه‌های دینی آن قدر توانمند شده بودند که به راحتی در مقابل هر گونه تعرضی از سوی رژیم ، توان مقابله را داشتند . بر اساس اسناد موجود ، استاد مطهری در منزل شخصی به نام علی بابایی ، انتقادهای تندی از دولت و وضعیت کشور می‌کرد . (۲۱)
وی وضعیت نامطلوب کشور – خصوصا نفوذ بیگانگان – را از ناحیه وزرایی می‌دید که در رأس کار بودند و اظهار می‌داشت : « طبق دستور پیامبر اسلام (ص) ما نباید تحت سلطه بیگانگان باشیم » .
به طور کلی ، چنین ارزیابی می‌شود که مقطع فوق به دلیل برخورد افکار و اندیشه‌ها موجب پویایی و تحرک اندیشه شد و استاد مطهری نیز از این قضایا تأثیر گرفت و یقینا اگر این نوع اندیشه‌ها در جامعه وجود نداشت ، افق بینش و دانش شخصیت‌هایی همچون مطهری نیز محدود و ناقص می‌ماند.
● دوران مبارزه
پس از درگذشت آیت‌الله العظمی بروجردی ( فروردین ۱۳۴۰ ) و مطرح شدن مرجعیت امام خمینی (ره) ، قدرت نمایش عمل و تصمیم‌گیری امام (ره) افزایش یافت .
اگر تا آن روز امام (ره) به دنبال اصلاح حوزه بود ، اینک محکم و استوار ایستاده بود و خواستار اصلاحات و تغییرات در قلمرو دولت ، حکومت و رابطه آنها با مردم بود ، زیرا امریکایی‌ها در حکومت ایران نفوذ کرده بودند و به شکل فزاینده‌ای آن را تقویت و توسعه می‌دادند و سعی داشتند بر همه امور کشور حکومت کنند .
امام پس از یک دوره اعتراضهای ملایم و سپس انتقادهای شدید نسبت به روش حکومتی شاه ، رویارویی مستقیم روحانیت و شاه را موجب شد و حکومت که تصور می‌کرد بعد از فوت مرجع بزرگ شیعه – آیت‌الله العظمی بروجردی – ضعف و ناتوانی بر حوزه‌های دینی مستولی خواهد شد ، خود را در تنگنای بزرگی دید .
در آستانه قیام ۱۵ خرداد ، قاطعیت امام در برخورد با رژیم پهلوی ، علاوه بر این که مبارزات را از ویژگی دینی برخوردار کرد ، یاران و شاگردان او را نیز به موضعی انقلابی کشانید . روحانیون روشنفکر که با نوعی تبلیغ اندیشه‌های دینی در سبکی جدید و برای نسلی جدید فعالیت می‌کردند ، نخست به شکل نظری و سپس به صورت عملی به مسائل سیاسی روی آوردند .
شاه برای رهایی از تنگنای موجود ، چاره‌ای جز سرکوب قیام ۱۵ خرداد ، دستگیری و مراقبت شدید از امام و به زندان انداختن روحانیون خط اول مبارزه نداشت . قریب ۷۰ نفر از روحانیون دستگیر شدند که آیت‌الله مطهری نیز جزء آنان بود . در اولین سند مربوط به این دستگیری می‌خوانیم: « نامبرده بالا در تاریخ ۱۵/۳/۴۲ به اتهام اقدام بر ضد امنیت داخلی مملکت دستگیر و در حال حاضر در زندان شهربانی کل کشور بازداشت می‌باشد . علیهذا خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به صدور قرار بازداشت مشارالیه اقدام مقتضی معمول و نتیجه را به این سازمان اعلام نمایند » . (۲۲)
آقای هاشمی رفسنجانی در مورد نقش شهید مطهری در قیام ۱۵ خرداد می‌گوید :
« من و بعضی دوستان دیگر می‌دانیم که شهید مطهری چه نقش عظیمی در حوادث محرم ۴۲ که منجر به انقلاب ۱۵ خرداد یا ۱۲ محرم شد ، داشتند که بخش ناچیزی از آن را رژیم فهمیده بود »(۲۳)
مجاهد شهید ، فضل‌الله محلاتی نیز از دستگیری خود و استاد مطهری در شب دوازدهم محرم یادآوری می‌کند که به همراه استاد مطهری در خیابان پیروزی تهران یک مجلس سخنرانی داشته‌اند . (۲۴)
استاد مطهری و اکثر روحانیون پس از ۴۰ روز زندان ، به خاطر فشار علما بر رژیم ، آزاد شدند . استاد بعدها در مورد روز آزادی ( ۲۶ تیر ماه ۴۲ ) چنین نوشته است :
« در این روز در حدود ساعت ۶ بعد از ظهر از زندان موقت شهربانی آزاد شدیم و در روز سه‌شنبه ۱۵ مرداد – که مصادف بود با شب ولادت حضرت رسول (ص) – به خانه کوچه روبه روی باغچه امیرالامراء منتقل شدیم . اللهم اختم لنا بالخیر والسعادة و السلامة و البرکة.»(۲۵)
این مبارزه و رویارویی مستقیم شاه و روحانیت نشان داد که زحمات آیت‌الله بروجردی که توان خود را صرف استحکام حوزه و کارهای زیربنایی و فرهنگی گذاشته بودند ، به ثمر رسیده است . حوزه علمیه قم و سایر شهرها نه تنها تضعیف نشدند بلکه در ذهن و دل جوانان آن روز جایگاه و منزلتی خاص یافتند ومردم به روحانیون به چشم پیشتازان مبارزه سیاسی نگاه می‌کردند در حالیکه اگر چنین مبارزه وسیعی قبل از انسجام حوزه انجام می‌گرفت ، یقینا حوزه‌های دینی کاملا فرو می‌ریخت .

وبگردی
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
باورهای محدود کننده گذشته
فیل‌بانان تنها با درك یك نكته و به شیوه‌ای بسیار ساده، فیل‌های عظیم‌الجثه را كنترل می‌كنند وقتی فیل هنوز بچه فیل است، یك پایش را با طناب محكمی به تنهٔ درختی می‌بندند بچه فیل، …