چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 May, 2018

چهره متفاوت یک انقلابی


چهره متفاوت یک انقلابی
بخش اعظم كشورهایی كه در عصر استعمارزدایی به استقلال كامل دست یافتند، در بند دیكتاتوری‌های بومی خود گرفتار آمدند. نیكاراگوئه نیز از جمله كشورهای آمریكای لاتین بود كه پس از استقلال در سال ۱۸۳۸ به سوی حكومت خودكامه سوق پیدا كرد و ژنرال خوسه سانتوس زلایا در سال ۱۸۹۳ پس از كسب قدرت، پایه‌های حكومت دیكتاتوری خود را بنا نهاد. حكومت او به شدت از سوی دولت ایالات متحده آمریكا حمایت می‌شد.
اما از آنجا كه هیچ یك از ملت‌ها، دیكتاتوری و دخالت خارجی را بر نمی‌تابند، عده‌ای از چریك‌های نیكاراگوئه به رهبری آگوستو سزار ساندینو علیه حكومت وقت و حضور مستقیم نظامی آمریكا در كشورشان به پا خواستند.
ساندنیو اگرچه در سال ۱۹۳۳ به توافقی با دولت انتخابی نیكاراگوئه دست یافت، اما یك سال بعد به دستور ژنرال آناستاسیو سوموسا گارسیا فرمانده گارد ملی نیكاراگوئه كه در قاموس ارتش این كشور عمل می‌كرد و نیروهای آن توسط نظامیان آمریكایی تربیت می‌شدند، ترور شد.
ژنرال سوموسا در ۱۹۳۷ به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد و ریاست دولت این كشور را به مدت ۴۴ سال برای فرزندانش به میراث گذاشت. اما اقدام وی در ترور ساندینو، الهام‌بخش مخالفانش در دهه ۱۹۶۰ برای سازماندهی یك تشكیلات چپ‌گرا و مخالف حكومت شد.
● ساندنیستا‌ به میدان می‌آید
ژنرال سوموسا در ۱۹۵۶ ترور شد و پسرش لوئیس سوموسادبایله جانشین وی شد و شیوه دیكتاتورمآبانه پدر را ادامه داد. نیكاراگوئه علاوه بر اینكه استبداد حكومتی را تجربه می‌كرد، در شرایط نامساعد اقتصادی نیز غوطه‌ می‌خورد. حكومت لوئیس سوموسا حامی منافع ایالات متحده بود و به همین دلیل حكومتی دست‌نشانده به شمار می‌رفت اما خاندان سوموسا تمامی منافع اقتصادی و صنایع سودآور در كشور را در انحصار خود درآورده بود.
این مساله با بی‌توجهی دولت نسبت به طبقات فقیر جامعه كه اكثریت كشاورز نیكاراگوئه را تشكیل می‌داد، همراه بود. تمامی اینها عواملی بودند كه نه تنها طبقات فقیر بلكه طبقات متوسط جامعه نیز از دولت رضایت‌خاطر نداشته باشند. این در حالی بود كه جهان، شاهد تقابل ایدئولوژیك شرق و غرب بود و مكاتب ماركسیستی از جذابیت فوق‌العاده‌ای در كشورهای توسعه‌نیافته آسیا، آفریقا و آمریكای لاتین برخوردار بودند.
تمامی این شرایط زمینه را برای تاسیس جبهه ملی آزادی‌بخش ساندینیست (FSLN) در سال ۱۹۶۱ با الهام از نام و مبارزات انقلابی ساندینو و با هدف تلاش برای سرنگونی حكومت وقت فراهم آورد. در ۱۹۶۷ لوئیس سوموسا فوت كرد و برادرش آناستاسیو سوموسا جانشین وی شد. همه چیز برای وقوع یك انقلاب چپ در نیكاراگوئه آماده بود.
آتش این انقلاب در پی ترور پدرو چامورو سردبیر یكی از مهم‌ترین روزنامه‌های مخالف دولت و رهبر اتحاد آزادی‌بخش دموكراتیك در سال ۱۹۷۸ جرقه خورد. انقلابیون كه پیش از این در روستاها آموزش‌های چریكی دیده بودند با كسب حمایت روشنفكران، طبقات متوسط، صاحبان صنایع و از همه مهم‌تر، كلیسای كاتولیك به حمله مسلحانه علیه دولت دست زدند و با فرار سوموسا از كشور در سال ۱۹۷۹، انقلاب ساندینیست همزمان با انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی دست یافت.
● دانیل جوان
خوسه دانیل اورتگا ساوردا متولد ۱۹۴۵ در یك خانواده طبقه متوسط از مخالفان حكومت خاندان سوموسا بود. او پس از عضویت در جبهه ساندینیستا به سرعت پله‌های ترقی را طی كرد و در آستانه انقلاvب تبدیل به یكی از رهبران اصلی انقلاب شد.
رهبران جبهه ساندینیستا پس از ۱۹۷۹ قدرت را در دست گرفتند و با تبعیت از الگوهای ماركسیستی و نظام سیاسی كوبا تحت رهبری فیدل كاسترو به اقداماتی انقلابی دست زدند. ملی كردن كلیه اموال سوموسا و صنایع مهم، اصلاحات ارضی، بهبود شرایط كارگران و كشاورزان، كنترل قیمت‌ها، بهبود رفاه اجتماعی و ملی كردن منابع طبیعی ازجمله این اقدامات در قالب الگوهای چپ بود.
نیكاراگوئه در عرصه سیاست خارجی به جنبش عدم تعهد پیوست اما عملا به بلوك شرق نزدیك بود. اما آنچه یك نوآوری در انقلاب چپگرایانه ساندینیستا به شمار می‌رفت، برقراری و حفاظت از كثرت‌گرایی سیاسی، آزادی بیان، شكل‌گیری احزاب جدید، حقوق برابر زن و مرد و لغو شكنجه و مجازات اعدام بود. دانیل اورتگا در سال ۱۹۸۴ طی یك انتخابات كاملا آزاد به پیروزی دست یافت و تبعیت از الگوهای اقتصادی چپ را ادامه داد.
● كونتراها و افول موقعیت اورتگا
حضور یك دولت انقلابی در آمریكای لاتین كه از متحدان كوبا به شمار می‌رفت، در تعارض با منافع ایالات متحده قرار داشت. به همین علت رونالد ریگان رئیس‌جمهوری وقت آمریكا صراحتا مخالفت خود را با دولت اورتگا اعلام داشت و درصدد سقوط رژیم انقلابی نیكاراگوئه برآمد. شورشیان كونترا با حمایت مستقیم مالی و اطلاعاتی سیا در سال ۱۹۸۲ فعالیت مسلحانه خود را علیه دولت اورتگا با استقرار پایگاه‌هایی در هندوراس و كاستاریكا آغاز نمودند.
حمایت آمریكا از شورشیان كونترا، رسوایی ایران‌گیت یا ایران – كونترا را به دنبال داشت. به‌رغم اقدامات آمریكا، دولت اورتگا در سال ۱۹۸۷ پس از چندسال جنگ داخلی به توافق صلح با شورشیان دست یافت.
اما شورشیان كونترا تنها مشكل دولت اورتگا نبودند. انقلابیون نتوانستند رونق اقتصادی را برای كشور فراهم آورند. الگوهای چپ كارآمدی خود را از دست داده بود و نیكاراگوئه علاوه بر جنگ داخلی، دچار فقر گسترده، توسعه‌نیافتگی و سطح پایین زندگی بود.
در سال ۱۹۸۸ وقوع یك توفان شدید در این كشور، قربانیان فراوانی را برجای گذاشت و ۱۸۰ هزار نفر را بی‌خانمان كرد. تمامی این مصائب معلول توسعه‌نیافتگی اقتصادی نیكاراگوئه بود. نتیجه این امور، سقوط دولت ساندینیستا در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۹۹۰ و شكست اورتگا بود.
● صعود دوباره اورتگا
شكست ۱۹۹۰ درس‌های فراوانی را به ساندینیستا آموخت. مردم نیكاراگوئه گرچه به دلیل دخالت‌های آمریكا در كشورشان در سال ۱۹۷۹ انقلاب كرده بودند، اما در سال ۱۹۹۰ نامزدی را به پست ریاست‌جمهوری رساندند كه آشكارا حمایت آمریكا را به دنبال خود داشت، كلیه دولت‌های بعد از ۱۹۹۰ تبعیت از الگوهای اقتصادی سرمایه‌داری و نئولیبرال را پیش روی نهادند و اقتصاد نیكاراگوئه را سامان بخشیدند.
اورتگا پس از شكست ۱۹۹۰، در سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۱ باز هم شكست در انتخابات ریاست‌جمهوری را تجربه كرد.این شكست‌ها به وی آموخت كه هموطنانش نه تنها الگوهای اقتصادی چپ را همچنان ناكارآمد ارزیابی می‌‌كنند، بلكه تا حدی از سیاست‌های راستگرایانه حكومت رضایت خاطر دارند.
با این وجود، نیكاراگوئه همچنان پس از هائیتی، فقیرترین كشور آمریكای لاتین است وفساد حكومتی از معضلات مهم این كشور به حساب می‌آید. اورتگا درحالی با شعار مبارزه با فساد توانست در نوامبر ۲۰۰۶ به پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری دست یابد كه بارها اعلام كرده بود با اورتگای دهه ۱۹۷۰ تفاوت‌های اساسی دارد.
اگرچه دولت فعلی ایالات متحده دوباره از حضور وی در راس ساختار قدرت نیكاراگوئه نگران است، اما به نظر می‌رسد اورتگا تفاوت‌های زیادی با رهبرانی چون كاسترو و چاوس داشته باشد. اورتگا نه‌تنها قول داده است كه از منافع طبقات متوسط در كنار طبقات فقیر دفاع می‌كند، بلكه از سابقه خوبی در حركت دادن كشورش به سوی یك دموكراسی پایدار برخوردار است.

امیر حسین اصطباری

منبع : روزنامه هم‌میهن

مطالب مرتبط

«باز»های اوباما

«باز»های اوباما
در سال‌های اخیر اصطلاح «باز‌های واشنگتن» بارها به گوش ما خورده است؛ اصطلاحی که برای نامیدن اطرافیان تندروی نومحافظه‌کار جورج بوش رئیس‌جمهور کنونی ایالات متحده به کار می‌رود. دیک چنی معاون رئیس‌جمهور، کاندولیزا رایس وزیر خارجه، دونالد رامسفلد وزیر دفاع پیشین، ‌پل ولفوویتز، جان بولتون و... کسانی هستند که به بازها معروف شده‌اند؛ مسوولان سیاستگذاری و اجرای سیاست‌های جنگ‌طلبانه دولت بوش. اما استفاده از واژه بازها برای اطرافیان باراک اوباما نامزد جوان انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده، اولین سیاه‌پوستی که تا اینجای کار در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیش رفته است و دست‌کم در افکار عمومی چهره‌ای ضدجنگ دارد، شاید کمی عجیب به نظر برسد. در این مقاله نویسنده با بررسی مواضع و نحوه نگرش اطرافیان تاثیرگذار اوباما به پیش‌بینی و قضاوت درباره سیاست خارجی نامزد حزب دموکرات پرداخته است.
در جریان سخنرانی‌های مبارزاتی باراک اوباما برای کسب عنوان نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، او همیشه با گروهی عظیم از فعالان ضدجنگ روبه‌رو می‌شد که برای شنیدن سخنان او جمع شده بودند و او را مورد تشویق قرار می‌دادند. «قصد من فقط متوقف کردن این جنگ نیست بلکه در آغاز می‌خواهم ذهنیت و قالب فکری را که ما را وارد جنگ می‌کند از بین ببرم.» او می‌گفت: «من فکر می‌کنم این شیوه رهبری است که از رئیس‌جمهور آینده انتظار داریم؛ چیزی که من قصد انجام آن را دارم.» با این همه تنها چند روز پس از تثبیت جایگاه موقعیت نامزدی حزب دموکرات یکی از آداب سنتی تفکر سیاست خارجی ایالات متحده از اوباما سر زد. در روز چهارم ژوئن اوباما در سخنرانی خود در کمیته امور عمومی آمریکایی‌های اسرائیلی، آیپک، تعهد خود را به وفاداری از رژیم صهیونیستی نشان داد و حتی ایده «اورشلیم یکپارچه» را به عنوان پایتخت اسرائیل مطرح کرد. به بیان دیگر او از الحاق اورشلیم شرقی، پایتخت فلسطینی، به کشور اسرائیل حمایت کرد؛ موضوعی که پیش از این هیچ‌یک از دولت‌های ایالات متحده و حتی دولت جورج بوش نیز از آن حمایت نکرده بودند. پیش از حضور در آیپک، اوباما با حضور در دیگر لابی مورد لطف آمریکایی‌ها در عرصه سیاست خارجی یعنی گروه راست‌گرای تندرو بنیاد ملی آمریکایی‌های کوبایی قول حمایت از تحریم‌های همه‌جانبه علیه کوبا را داده بود؛ سیاستی که مجلس نمایندگان تحت سلطه جمهوریخواهان در سال ۲۰۰۵ رای به توقف آن داده بود. عده‌ای شاید فکر کنند که این داوری‌های راست‌گرایانه، نوعی خوش‌خدمتی سیاسی از سوی اوباماست تا بتواند خود را در برابر حملات جمهوریخواهان که او را در «امور دفاعی ضعیف» می‌پندارند حفظ کند. صاحبان این تفکر از روبه‌رو شدن با حقیقت فرار می‌کنند.
اجازه دهید در آغاز چند نکته را مورد بررسی قرار دهیم. نخست، اوباما تلاش می‌کند تا سکان رهبری بزرگ‌ترین امپراتوری جهان را به دست بگیرد. او این وظیفه را برعهده خواهد گرفت و نقش او نقش یک فرد ضدجنگ در درون کاخ سفید نخواهد بود. دوم، گذشته از ایده او در مخالفت با «جنگ اشتباه در زمانی اشتباه» درباره جنگ عراق که به خوبی به مردم شناسانده شده است، هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که او می‌خواهد حرکت متفاوت و رادیکالی برای جدا شدن از روند کلی موجود در سیاست خارجی آمریکا انجام دهد. اوباما تقریبا یک سال پیش مقاله‌ای با عنوان «نوسازی رهبری آمریکا» در حوزه سیاست خارجی نوشته که بازخوانی آن برای شناخت آرای نامزد حزب دموکرات در این حوزه بسیار مناسب است. آن‌گونه که از این مقاله برمی‌آید، هدف اصلی اوباما در دوران ریاست‌جمهوری‌اش بازپس‌گیری سکان رهبری جهانی آمریکاست که سیاست‌های شتابزده و همراه با بی‌فکری جورج بوش، آن را از دست آمریکایی‌ها خارج کرده است. درباره اینکه ایالات متحده در حال حاضر بسیار منفورتر از زمانی است که جورج بوش به تازگی وارد کاخ سفید شده بود، اختلاف‌نظری وجود ندارد و پیام اوباما نیز این موضوع را مورد تایید قرار می‌دهد. «تهدیدات قرن جاری» آنگونه که اوباما می‌نویسد، «دست‌کم خطرناک‌تر و در بعضی جنبه‌ها پیچیده‌تر از تهدیداتی هستند که ما در گذشته با آنها روبه‌رو بودیم.» به عقیده اوباما این تهدیدات شامل «سلاح‌های کشتار جمعی»، «تروریست‌های بین‌المللی که با نوعی بریدگی و بی‌اعتنایی یا برداشت غیرعادلانه دست به کشتارهای پوچ‌گرایانه می‌زنند»، «دولت‌های سرکش»، «قدرت‌های رو به رشد»، «دولت‌های ضعیف که قدرت کنترل قلمرو خود را ندارند» و «گرم شدن زمین» هستند. اگر این سوال را کنار بگذاریم که آیا القاعده واقعا از نظر تهدیدآمیز بودن با نازی‌های آلمانی و کوره‌های آدم‌سوزی هولوکاست- که تهدید اصلی قرن بیستم بودند- برابر هستند یا خیر، به این نکته پی می‌بریم که مسائل مورد توجه اوباما همان موضوعات استانداردی است که بخش‌ها و دولت‌های متفاوت ایالات متحده که دولت بوش نیز جزء آنهاست، تاکنون پیگیری کرده‌اند. به بیان دیگر به نظر می‌رسد دکترین جنگ توقف‌ناپذیر و مداخله یکجانبه نظامی بوش، در دولت اوباما کنار گذاشته نخواهد شد. این دکترین با تغییراتی ساده «دوباره پیگیری» خواهد شد و تنها توجیه‌های ظاهرا متعالی‌تری برای انجام آن به وجود خواهد آمد. مبادا کسی فکر کند این‌گونه افکار مداخله‌جویانه نظامی تنها نوعی زبان‌بازی انتخاباتی است که باید به این مسئله توجه کرد که مشاوران سیاست‌های خارجی اوباما (و احتمالا نویسنده مقاله اوباما درباره سیاست خارجی) چه کسانی هستند.
یکی از این افراد «آنتونی لیک» (Anthony Lake) شاگرد هنری کیسینجر است. لیک به عنوان مشاور امنیت ملی بیل کلینتون طرح اصلی دخالت نظامی با ایالات متحده در بالکان را ارائه داد که شامل بمباران صربستان توسط ناتو و کمک تدارکاتی به کروات‌ها بود؛ طرحی که در نهایت منجر به جنگ تمام‌عیار ناتو در سال ۱۹۹۹ شد. لیک و سوزان رایس (Susan Rice)، دیگر همکار بیل کلینتون در مقاله‌ای که در واشنگتن‌پست به چاپ رسید، خواستار مداخله یکجانبه ایالات متحده در منطقه دارفور شدند: «ایالات متحده در سال ۱۹۹۹ بدون تایید سازمان ملل در کوزوو دخالت نظامی کرد تا به یک بحران انسانی به مراتب کوچک‌تر نسبت به دارفور (تقریبا با ۱۰ هزار نفر کشته) و دشمنی به مراتب دشوارتر مقابله کند.» علاوه بر این افراد گروهی از مشاوران پیشین کلینتون نیز در تیم اوباما هستند. «گریگوری کریک» (Gergory Craig) یکی از آنهاست؛ کسی که سرپرست برنامه وزارت خارجه در جهت‌ گسترش ناتو و فردی مهم در تصمیم دولت کلینتون در تایید «تغییر رژیم» در عراق بود. سامانتا پاور (Samantha Power) دیگر مشاور اوباما بود؛ استاد تاریخ دانشگاه هاروراد که یک‌باز نیز برنده جایزه پولیتزر شده است. او از حامیان اصلی «مداخله‌های نظامی انسان‌دوستانه» در سرتاسر جهان است. «کاندی رایس اوباما» نامی است که «جاشوا میکا مارشال» (Joshua Micah Marshil) نویسنده لیبرال روی او گذاشته است. پاور وظیفه آموزش سیاست خارجی به اوباما را برعهده داشت و مشابه نقشی است که کاندولیزا رایس وزیر خارجه فعلی در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ برای آموزش کاندیدای آن روزهای ریاست‌جمهوری آمریکا یعنی جورج بوش ایفا کرد. گرچه پاور پس از «هیولا» نامیدن هیلاری کلینتون در یک متن چاپی مجبور به استعفا از تیم انتخاباتی اوباما شد، اما هنوز تاثیر او بسیار مهم و اساسی است. «سارا سول» (Sarah Sewell) دومین استاد دانشگاه هاروارد در تیم مشاوران اوباماست؛ شخصی که با ژنرال «دیوید پترائوس» (David Petreaus) برای به‌روز کردن شیوه‌های مبارزه با شورش‌ها همکاری کرد. سول در بخش حقوق بشر و مبارزه با شورش‌ها به پترائوس مشاوره داده است. سروان «جان ناگل» (John Nagl) کارشناس شیوه‌های مبارزه با شورش‌ها درباره این زن به «امریکن پروسپکت» می‌گوید: «تاثیر او بر تفکر درباره جنگ و نحوه رفتار و اداره جنگ در عراق و افغانستان بسیار مهم بود که البته این تاثیر بدن هزینه نیز نبود... از نگاه من، او شجاعت روحی فراوانی نشان داد. من فکر می‌کنم سناتور اوباما به سخنان کسانی گوش می‌دهد که درباره جنگ و استفاده از قدرت نظامی سال‌ها و به جدیت فکر کرده‌اند؛ کسانی که شکل خاص جنگی را که اکنون در آن درگیریم به خوبی می‌شناسند.» در کنار این بروکرات‌ها و متفکران، محفلی از ژنرال‌ها و نظامیان پیشین قرار دارند که نامشان در کنار اوباما در مبارزه انتخاباتی قرار گرفته است. یکی از آنها «جاناتان اسکات گریشن» (Jonathan Scott Gration) ژنرال دوستاره نیروی هوایی است که در اشغال نظامی عراق در سال ۲۰۰۳ رهبری نیروی ضربت را برعهده داشت. زمانی که گریشن از ایده اوباما برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق دفاع می‌کرد، همزمان سعی می‌کرد به نوعی از زیر آن نیز طفره برود. او به نیویورک‌سان گفت: «اگر دولت مالکی رشد محسوس و معنی‌داری را نشان داد آنگاه می‌توانیم نیروهایمان را از عراق خارج کنیم. وفق ندادن خود با شرایط جدید اشتباه است.» آنگونه که «آنتونی آرنو» (Anthony Arnove) در مقاله اخیر خود در «سوسیالیست‌ورکر» می‌نویسد: «افرادی که فکر می‌کنند اوباما به اشغال عراق پایان خواهد داد به زودی از خواب غفلت به سختی بیدار می‌شوند. برخلاف صحبت‌های او درباره خروج نیروها از عراق، برنامه او این نیروها را برای سال‌ها در عراق نگه خواهد داشت که می‌تواند بیش از پایان دوره احتمالی ریاست‌جمهوری وی باشد.» او می‌افزاید: «همچنین اوباما شاید دست به کاهش تعداد کلی نیروها در عراق بزند؛ اتفاقی که از نقطه‌نظر نظامی بسیار محتمل است، به‌خصوص اگر به فشاری که ایالات متحده در حال حاضر از این بابت تحمل می‌کند توجه کنیم. او امکان دارد که با کاهش نیروی نظامی، تعداد نیروهای مسلح پیمانکار خصوصی را در عراق افزایش دهد.» همچنان که گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درباره فهرست نامزدهای جایگاه معاون رئیس‌جمهوری اوباما شروع شده است، تیم اوباما این اطمینان را داده است که نام ژنرال «جیمز جونز» (James Jones) فرمانده پیشین تفنگداران دریایی ایالات متحده و فرمانده عالی‌رتبه نیروهای متحد ناتو نیز در میان این فهرست قرار دارد. جونز هم مانند اوباما خواستار اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان است. سرانجام اینکه اگر سیاست‌های خاورمیانه‌ای اوباما مانند سیاست‌های سنتی ایالات متحده باشد، شاید به این دلیل است که یکی از مهم‌ترین پایه‌گذاران سیاست‌های خاورمیانه ایالات متحده، مشاور او درباره این منطقه از جهان است. «دنیس راس» (Dennis Ross) مشاور ویژه جورج بوش و بیل کلینتون، اوباما را تشویق به پیگیری سیاست تنش متقابل دیپلماتیک با ایران و سوریه می‌کند. اما «راه رسیدن به صلح» که موردنظر حامیان اوباماست، بسیار دشوار خواهد بود. براساس مقاله «جوی سولمن» (Joy Solomon) در وال‌استریت ژورنال «اعضای تیم خاورمیانه‌ای سناتور اوباما بر این باورند که دمشق باید با گفت‌وگوی دیپلماتیک مورد آزمایش قرار گیرد زیرا موفقیت در این کار باعث تحلیل رفتن اتحاد نظامی این کشور با ایران خواهد شد. آنها می‌گویند که چنین پیشرفتی می‌تواند باعث تغییر موازنه قدرت در خاورمیانه شود زیرا باعث جلوگیری از جریان مسلح‌سازی حزب‌الله و حماس می‌شود.
به عقیده آنها، سوریه همچنین می‌تواند تبدیل به یک شریک در راه ایجاد ثبات در عراق شود.» سیاست خارجی اوباما در خاورمیانه و سایر نقاط جهان می‌تواند باعث ایجاد تغییر در سیاست‌های مصیبت‌‌بار و ناکارآمدی شود که دولت بوش آنها را دنبال می‌کرد اما این تغییر در سبک و فرم خواهد بود و نه در جوهر و محتوا. «یوری آونری» (Uri Avnery) تحلیلگر اسرائیلی درباره سخنرانی تملق‌آمیز اوباما در برابر اعضای آیپک می‌نویسد: «موفقیت حیرت‌انگیز اوباما در انتخابات مقدماتی به طور کامل نتیجه قول‌های او برای ایجاد تغییر بود، پایان دادن به سنت‌ها و شیوه‌های پوسیده واشنگتن و جایگزینی کلبی‌مسلکی‌های پیر با یک جوان شجاع که به اصولش خیانت نمی‌کند و حالا بیا و تماشا کن؛ اولین چیزی که او پس از بیمه شدن نامزدی حزب دموکرات انجام داد همان زیر پا گذاشتن اصول خود بود.» آونری تنها تا حدی درست می‌گوید. اوباما به اصول خود خیانت نکره است. اینها همان اصول او هستند.

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!