دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 19 March, 2018

چهره متفاوت یک انقلابی


چهره متفاوت یک انقلابی
بخش اعظم كشورهایی كه در عصر استعمارزدایی به استقلال كامل دست یافتند، در بند دیكتاتوری‌های بومی خود گرفتار آمدند. نیكاراگوئه نیز از جمله كشورهای آمریكای لاتین بود كه پس از استقلال در سال ۱۸۳۸ به سوی حكومت خودكامه سوق پیدا كرد و ژنرال خوسه سانتوس زلایا در سال ۱۸۹۳ پس از كسب قدرت، پایه‌های حكومت دیكتاتوری خود را بنا نهاد. حكومت او به شدت از سوی دولت ایالات متحده آمریكا حمایت می‌شد.
اما از آنجا كه هیچ یك از ملت‌ها، دیكتاتوری و دخالت خارجی را بر نمی‌تابند، عده‌ای از چریك‌های نیكاراگوئه به رهبری آگوستو سزار ساندینو علیه حكومت وقت و حضور مستقیم نظامی آمریكا در كشورشان به پا خواستند.
ساندنیو اگرچه در سال ۱۹۳۳ به توافقی با دولت انتخابی نیكاراگوئه دست یافت، اما یك سال بعد به دستور ژنرال آناستاسیو سوموسا گارسیا فرمانده گارد ملی نیكاراگوئه كه در قاموس ارتش این كشور عمل می‌كرد و نیروهای آن توسط نظامیان آمریكایی تربیت می‌شدند، ترور شد.
ژنرال سوموسا در ۱۹۳۷ به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد و ریاست دولت این كشور را به مدت ۴۴ سال برای فرزندانش به میراث گذاشت. اما اقدام وی در ترور ساندینو، الهام‌بخش مخالفانش در دهه ۱۹۶۰ برای سازماندهی یك تشكیلات چپ‌گرا و مخالف حكومت شد.
● ساندنیستا‌ به میدان می‌آید
ژنرال سوموسا در ۱۹۵۶ ترور شد و پسرش لوئیس سوموسادبایله جانشین وی شد و شیوه دیكتاتورمآبانه پدر را ادامه داد. نیكاراگوئه علاوه بر اینكه استبداد حكومتی را تجربه می‌كرد، در شرایط نامساعد اقتصادی نیز غوطه‌ می‌خورد. حكومت لوئیس سوموسا حامی منافع ایالات متحده بود و به همین دلیل حكومتی دست‌نشانده به شمار می‌رفت اما خاندان سوموسا تمامی منافع اقتصادی و صنایع سودآور در كشور را در انحصار خود درآورده بود.
این مساله با بی‌توجهی دولت نسبت به طبقات فقیر جامعه كه اكثریت كشاورز نیكاراگوئه را تشكیل می‌داد، همراه بود. تمامی اینها عواملی بودند كه نه تنها طبقات فقیر بلكه طبقات متوسط جامعه نیز از دولت رضایت‌خاطر نداشته باشند. این در حالی بود كه جهان، شاهد تقابل ایدئولوژیك شرق و غرب بود و مكاتب ماركسیستی از جذابیت فوق‌العاده‌ای در كشورهای توسعه‌نیافته آسیا، آفریقا و آمریكای لاتین برخوردار بودند.
تمامی این شرایط زمینه را برای تاسیس جبهه ملی آزادی‌بخش ساندینیست (FSLN) در سال ۱۹۶۱ با الهام از نام و مبارزات انقلابی ساندینو و با هدف تلاش برای سرنگونی حكومت وقت فراهم آورد. در ۱۹۶۷ لوئیس سوموسا فوت كرد و برادرش آناستاسیو سوموسا جانشین وی شد. همه چیز برای وقوع یك انقلاب چپ در نیكاراگوئه آماده بود.
آتش این انقلاب در پی ترور پدرو چامورو سردبیر یكی از مهم‌ترین روزنامه‌های مخالف دولت و رهبر اتحاد آزادی‌بخش دموكراتیك در سال ۱۹۷۸ جرقه خورد. انقلابیون كه پیش از این در روستاها آموزش‌های چریكی دیده بودند با كسب حمایت روشنفكران، طبقات متوسط، صاحبان صنایع و از همه مهم‌تر، كلیسای كاتولیك به حمله مسلحانه علیه دولت دست زدند و با فرار سوموسا از كشور در سال ۱۹۷۹، انقلاب ساندینیست همزمان با انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی دست یافت.
● دانیل جوان
خوسه دانیل اورتگا ساوردا متولد ۱۹۴۵ در یك خانواده طبقه متوسط از مخالفان حكومت خاندان سوموسا بود. او پس از عضویت در جبهه ساندینیستا به سرعت پله‌های ترقی را طی كرد و در آستانه انقلاvب تبدیل به یكی از رهبران اصلی انقلاب شد.
رهبران جبهه ساندینیستا پس از ۱۹۷۹ قدرت را در دست گرفتند و با تبعیت از الگوهای ماركسیستی و نظام سیاسی كوبا تحت رهبری فیدل كاسترو به اقداماتی انقلابی دست زدند. ملی كردن كلیه اموال سوموسا و صنایع مهم، اصلاحات ارضی، بهبود شرایط كارگران و كشاورزان، كنترل قیمت‌ها، بهبود رفاه اجتماعی و ملی كردن منابع طبیعی ازجمله این اقدامات در قالب الگوهای چپ بود.
نیكاراگوئه در عرصه سیاست خارجی به جنبش عدم تعهد پیوست اما عملا به بلوك شرق نزدیك بود. اما آنچه یك نوآوری در انقلاب چپگرایانه ساندینیستا به شمار می‌رفت، برقراری و حفاظت از كثرت‌گرایی سیاسی، آزادی بیان، شكل‌گیری احزاب جدید، حقوق برابر زن و مرد و لغو شكنجه و مجازات اعدام بود. دانیل اورتگا در سال ۱۹۸۴ طی یك انتخابات كاملا آزاد به پیروزی دست یافت و تبعیت از الگوهای اقتصادی چپ را ادامه داد.
● كونتراها و افول موقعیت اورتگا
حضور یك دولت انقلابی در آمریكای لاتین كه از متحدان كوبا به شمار می‌رفت، در تعارض با منافع ایالات متحده قرار داشت. به همین علت رونالد ریگان رئیس‌جمهوری وقت آمریكا صراحتا مخالفت خود را با دولت اورتگا اعلام داشت و درصدد سقوط رژیم انقلابی نیكاراگوئه برآمد. شورشیان كونترا با حمایت مستقیم مالی و اطلاعاتی سیا در سال ۱۹۸۲ فعالیت مسلحانه خود را علیه دولت اورتگا با استقرار پایگاه‌هایی در هندوراس و كاستاریكا آغاز نمودند.
حمایت آمریكا از شورشیان كونترا، رسوایی ایران‌گیت یا ایران – كونترا را به دنبال داشت. به‌رغم اقدامات آمریكا، دولت اورتگا در سال ۱۹۸۷ پس از چندسال جنگ داخلی به توافق صلح با شورشیان دست یافت.
اما شورشیان كونترا تنها مشكل دولت اورتگا نبودند. انقلابیون نتوانستند رونق اقتصادی را برای كشور فراهم آورند. الگوهای چپ كارآمدی خود را از دست داده بود و نیكاراگوئه علاوه بر جنگ داخلی، دچار فقر گسترده، توسعه‌نیافتگی و سطح پایین زندگی بود.
در سال ۱۹۸۸ وقوع یك توفان شدید در این كشور، قربانیان فراوانی را برجای گذاشت و ۱۸۰ هزار نفر را بی‌خانمان كرد. تمامی این مصائب معلول توسعه‌نیافتگی اقتصادی نیكاراگوئه بود. نتیجه این امور، سقوط دولت ساندینیستا در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۹۹۰ و شكست اورتگا بود.
● صعود دوباره اورتگا
شكست ۱۹۹۰ درس‌های فراوانی را به ساندینیستا آموخت. مردم نیكاراگوئه گرچه به دلیل دخالت‌های آمریكا در كشورشان در سال ۱۹۷۹ انقلاب كرده بودند، اما در سال ۱۹۹۰ نامزدی را به پست ریاست‌جمهوری رساندند كه آشكارا حمایت آمریكا را به دنبال خود داشت، كلیه دولت‌های بعد از ۱۹۹۰ تبعیت از الگوهای اقتصادی سرمایه‌داری و نئولیبرال را پیش روی نهادند و اقتصاد نیكاراگوئه را سامان بخشیدند.
اورتگا پس از شكست ۱۹۹۰، در سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۱ باز هم شكست در انتخابات ریاست‌جمهوری را تجربه كرد.این شكست‌ها به وی آموخت كه هموطنانش نه تنها الگوهای اقتصادی چپ را همچنان ناكارآمد ارزیابی می‌‌كنند، بلكه تا حدی از سیاست‌های راستگرایانه حكومت رضایت خاطر دارند.
با این وجود، نیكاراگوئه همچنان پس از هائیتی، فقیرترین كشور آمریكای لاتین است وفساد حكومتی از معضلات مهم این كشور به حساب می‌آید. اورتگا درحالی با شعار مبارزه با فساد توانست در نوامبر ۲۰۰۶ به پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری دست یابد كه بارها اعلام كرده بود با اورتگای دهه ۱۹۷۰ تفاوت‌های اساسی دارد.
اگرچه دولت فعلی ایالات متحده دوباره از حضور وی در راس ساختار قدرت نیكاراگوئه نگران است، اما به نظر می‌رسد اورتگا تفاوت‌های زیادی با رهبرانی چون كاسترو و چاوس داشته باشد. اورتگا نه‌تنها قول داده است كه از منافع طبقات متوسط در كنار طبقات فقیر دفاع می‌كند، بلكه از سابقه خوبی در حركت دادن كشورش به سوی یك دموكراسی پایدار برخوردار است.

امیر حسین اصطباری

منبع : روزنامه هم‌میهن

مطالب مرتبط

باراک اوباما چقدر آمریکایی است؟

باراک اوباما چقدر آمریکایی است؟
«من می‌ترسم این مرد آمریکا را آن طوری نبیند که من و شما می‌بینیم.» سارا پیلین در سخنرانی روز ششم اکتبر خود در حمله به باراک اوباما چنین گفت و تصمیم وی برای دوستی کردن با بیل آیر، فردی سابقه‌دار و به قول جمهوری‌خواهان تروریست را زیر سوال برد. البته این ادعاها با پیشی‌گرفتن اوباما آن چنان هم دور از انتظار نبودند و تقریبا هیچ‌کس را متعجب نساخت. ستاد انتخاباتی اوباما در مورد ادعاهای پیلین خونسردانه رفتار می‌کند و آن را پیش‌بینی شده می‌خواند.
در چشم‌اندازی تاریخی دیده شده که ستاد مبارزات انتخاباتی مک‌کین در مقابل اوباما راهکاری را برگزیده که همه را شک زده کرده است. سال‌ها بود که دستور‌العمل دخالت دادن نژاد در حوزه‌های سیاسی از یاد رفته بود. انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا از سال ۱۹۸۸ تاکنون بارها شاهد حمایت‌های نامزدهای انتخاباتی از سیاهپوستان بود. این موضوع تنها در حد برانگیختن انگیزه رنگین‌پوستان برای شرکت در انتخابات صورت می‌گرفت.
تاریخ نشان داده که این تدبیرها پاسخگو بودند و سفیدپوستان هم برای شکست دادن رقیب سفیدپوست خود دست روی نگرانی‌های آمریکایی‌های آفریقایی تبار می‌گذاشتند. امسال که یک سیاهپوست برای احراز پست ریاست‌جمهوری آمریکا خود را نامزد کرده است، موضوع از حساسیت بیشتری برخوردار است و دیگر سیاست‌ها و مکرهای سال‌های پیش کارساز نیست. دیگر نمی‌توان با حمایت از سیاهپوستان و زیر سوال بردن نحوه برخورد سفیدپوستان با آنان رای آورد.
آیا این بدان معنا است که دیگر نژاد و رنگ پوست اهمیتی ندارد؟ دیگر کسی به این فاکتورها که در گذشته ترازوی سنجش اهمیت افراد بود توجه نمی‌کند؟ به سختی می‌توان چنین ادعایی داشت. این موضوع همچنان حائز اهمیت است اما اهمیت موضوع به گونه دیگری بروز می‌کند. در گذشته جمهوری‌خواهان بیشتر وقت‌ها برای به زمین کوبیدن رقیب خود به وی برچسب ضد‌سیاهپوستی می‌چسباندند.
اما در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال دیگر این شیوه پاسخگو نیست. مک‌کین و پیلین دیگر به برچسب ضدسیاهپوستی کاری ندارند بلکه تلاش می‌کنند از نژاد برای چسباندن برچسب ضدآمریکایی به اوباما استفاده کنند.
در سال‌های پیش اگر جمهوری‌خواهان نامزدهای دموکرات را متهم می‌کردند که با شهروندان رنگین پوست آمریکا برخوردی دوگانه و تبعیض‌آمیز دارند، امسال دموکرات‌ها را متهم می‌کنند که خارجی هستند. آفریقایی‌هایی که با وجود تفاوت‌های فرهنگی و زبانی به مرز و بوم آمریکایی مهاجرت کردند و این روزها بخشی از این کشور محسوب می‌شوند، امروز دوباره خارجی محسوب می‌شوند. هنوز بوی رفتارهای ضدسیاهپوستی می‌آید.
هنوز وقتی منتقدها به اوباما حمله می‌کنند، در سخنرانی‌ها سخن می‌گویند و مقالات تحلیلی در ستون‌های روزنامه‌ها می‌نویسند، تلاش می‌کنند تا جلوی خود را بگیرند و فاکتور سیاهپوست بودن اوباما را یادآور نشوند. حتی مشاوران سیاسی اوباما هم سعی می‌کنند متن‌های سخنرانی او را چنان تنظیم کنند که تهدیدی برای سفیدپوستان محسوب نشود و در عین حال خیلی هم از آمریکا و آمریکایی بودن فاصله نگیرد.
در ماه مارس (فروردین ماه) سال گذشته هیلاری کلینتون اصل و نسب آمریکایی اوباما را زیر سوال برد و گفت او برای رییس‌جمهور شدن به اندازه کافی آمریکایی نیست. پس از آن او را متهم کرد که برای ارزش‌ها و فرهنگ آمریکایی احترام قائل نیست. اوباما هم، که از این شیوه مبارزات ناراضی بود، به کلینتون پیشنهاد داد تا هر کاری که می‌کند عبارت «آمریکایی» را به آن اضافه کند تا مردم بیشتر او را از خودشان بدانند.
از سوی دیگر این فکر - ریشه‌های آمریکایی- در میان جمهوری‌خواهان هم ریشه دوانده است. جان مک‌کین سناتور آریزونا و نامزد حزب جمهوری‌خواه شعار انتخاباتی خود را چنین برگزید: «همان رییس‌جمهور آمریکایی که آمریکایی‌ها منتظرش بودند.» گویی چیز دیگری باید اتفاق می‌افتاد.
تمام طول تابستان مک‌کین شعار «اول کشور» را با خود یدک کشید. وقتی اوباما در ماه جولای (تیر ماه) به مسافرت خارج از کشور رفت، ستاد انتخاباتی مک‌کین تبلیغی ساخت که اوباما را در جمعی از آلمان‌ها حین سخنرانی نشان می‌داد. حالا هم پیلین ادعا می‌کند که اوباما همچون بقیه آمریکایی‌ها عرق ملی میهنی ندارد.
با پیشی گرفتن اوباما در نظرسنجی‌های پیش از انتخابات، اتهامات جمهوری‌خواهان به وی هم بیشتر شد. آخرین نظرسنجی‌ها از سوی موسسه تحقیقاتی پیو حاکی از آن است که ۶۳‌درصد سفیدپوستان اوباما را میهن‌پرست می‌خوانند. این درحالی است که مک‌کین ۹۵‌درصد آرا و هیلاری کلینتون ۷۶‌درصد آرا را به خود اختصاص دادند. در همین نظرسنجی از مردم پرسیده شد که از چه خصوصیت مک‌کین خوشتان نمی‌آید و بیشتر مردم پاسخ دادند که «از دیدگاه‌های سیاسی» وی خوششان نمی‌آید. در مورد اوباما سفیدپوستان اظهار داشتند که «از شخص وی» خوششان نمی‌آید. البته این پاسخ با توجه به شجره‌نامه غیرمعمول اوباما خیلی هم دور از انتظار و تعجب‌برانگیز نبود. پدر آفریقایی مسلمان، اسم خارجی و دوران کودکی خارج از ایالات‌متحده آمریکا همگی دست به دست هم دادند که مردم چنین برداشتی از وی داشته باشند.
شاید نتایج یک نظرسنجی دیگر هم برایتان جالب باشد. گالوپ، یکی از معتبرترین موسسات تحقیقاتی آمریکا در سال گذشته سوالی مطرح کرد به این مضمون: «آیا یک سیاهپوست را به عنوان رییس‌جمهوری انتخاب می‌کنید؟» در این پرسش به هیچ وجه به فاکتور قابلیت سیاسی و اندیشه‌های اقتصادی پرداخته نشد و تنها سطح نژادپرستی مردم سنجیده شد. از هر هفت نفر در آمریکا یک نفر با واگذاری پست ریاست‌جمهوری به یک سیاه‌پوست مخالف بود.
البته جنبه‌های نژادپرستانه در آمریکا دیگر به دنبال نگرانی‌های دهه هفتاد شکل نمی‌گیرد. دیگر مردم نگران جرم و جنایت نیستند و دیگر نگران تامین اجتماعی نیستند. مردم نگران پیامدهای جهانی‌سازی هستند. نگرانند که تجارت آزاد که مورد حمایت دموکرات‌های چپی است چگونه بر اقتصاد داخلی آنان تاثیر می‌گذارد. وضع قانون در مورد مهاجرت غیرقانونی که در میان جمهوری‌خواهان راستی مورد اهمیت است چطور بر جامعه تاثیر می‌گذارد. در میان این تقسیم‌بندی‌های پارتیزانی طبقه کارگر سفیدپوست از سوی هر دو حزب نگرانی دارند.
در انتخابات اولیه اوباما تلاش کرد نگرانی‌ها در مورد جهانی‌سازی را کمی آرام‌تر سازد. اما در ایالت‌هایی که جهانی‌سازی معنی بیشتری پیدا کرده مانند اوهایو، وست ویرجینیا و پنسیلوانیا او طبقه کارگر سفیدپوست را از دست داد. یکی از دلایل این شکست آن است که نگرانی از جهانی‌سازی تنها نگرانی اقتصادی نیست، نگرانی فرهنگی نیز هست. در دهه‌های اخیر چهره آمریکا دچار تغییر و تحول‌های گوناگون شده است. در یک سر نردبان طبقاتی جامعه کارگران روزمزد و کم درآمد هستند که از کشورهای آمریکای لاتین آمده‌اند. این طبقه توانسته چهره آمریکا و مهاجرت در این کشور را چنان تغییر دهد که در یک قرن پیش بی‌سابقه بوده است.
در سر دیگر این نردبان چهره‌های برجسته و اندیشمندان اقتصادی آمریکا نشسته‌اند که همگی از پیشینه‌های فرهنگی گوناگون آمده‌اند. سیلی از اقتصاددانان از هندوستان، کره و روسیه به دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور آمده‌اند و پس از ازدواج‌های میان‌فرهنگی دراین کشور ماندنی شدند. در سال ۲۰۰۵ بیش از سه میلیون ازدواج میان جوانان از فرهنگ‌های گوناگون صورت گرفت. این رقم از سال ۱۹۷۰ تاکنون از ده برابر هم بیشتر شده است. این جا به حرف ریچارد رودریگز نویسنده معروف مکزیکی–آمریکایی می‌رسیم که در یکی از کتاب‌هایش گفته بود: «آمریکا دیگر نه سفید است و نه سیاه. رنگ ملی ایالات‌متحده آمریکا از این پس قهوه‌ای است.»
اوباما، چه بخواهد چه نخواهد، وارد بازی چندفرهنگی و جهانی شده و در این کشور رنگین مشغول بازی است. همین امر یکی از دلیل‌هایی است که لیبرال‌ها او را دوست دارند: او چهره جدیدی از آمریکا با خود به ارمغان آورده است، چهره‌ای پر از گوناگونی، صبور و آماده پذیرش ایده‌های جهانی.
البته پاشنه آشیل این نامزد ریاست‌جمهوری همین است. با تغییر چهره آمریکا، چهره نژادپرستی آمریکایی هم تغییر کرده است. دیگر به سیاهپوست نمی‌گویند کاکاسیاه. امروزه آنان را از خود نمی‌رانند و به آنان خارجی نمی‌گویند. وقتی آمریکایی‌ها در مدرسه‌ها حرف از تمامیت می‌زنند، نگاهشان به سمت دانش‌آموزان مهاجر می‌چرخد. امروزه آمریکاییان نگران میلیون‌ها دلاری هستند که صرف آموزش زبان انگلیسی به دانش‌آموزان مهاجر می‌شود.
از ۱۱ سپتامبر تاکنون ترس به جان مردم افتاده است. ترسی که شاید خیلی هم منطقی نباشد، ترس از تروریسم میان مردم دیده می‌شود. همین است که فعالان علیه مهاجرت‌های غیرقانونی هر روز از نگرانی‌های خود نسبت به تندروها سخن می‌گویند. دو سال پیش وقتی یک شرکت از امارات متحده عربی سعی کرد پروژه ساخت چند بندر در آمریکا را در دست بگیرد، هم جمهوری‌خواهان و هم دموکرات‌ها حالتی تهاجمی به خود گرفتند و مقابل آن ایستادند. برای بسیاری از آمریکایی‌ها جهانی‌سازی هنوز جا نیفتاده است. نگرانی‌های قرن بیست و یکم چه در داخل و چه در خارج از آمریکا تغییر کرده است. در ماه مارس (فروردین ماه) سال جاری، موسسه نظرسنجی آمریکا دریافت ۵۶‌درصد دیپلمه‌های سفیدپوست بر این باورند که مهاجران و تازه‌واردهای آمریکا تهدیدی برای کشورشان محسوب می‌شوند. این رقم سه برابر سفیدپوستانی است که تحصیلات دانشگاهی دارند.
سفیدپوستانی که دوره یک ساله کالج را نگذرانده‌اند دو برابر کسانی که این دوره را پشت سر گذاشتند بر این عقیده‌اند که اوباما مسلمان است. البته جای تعجبی نیست که همین سفیدپوستان فکر می‌کنند مک‌کین قوی‌تر از اوباما است. البته هر چه سطح تحصیلات بالاتر می‌رود اعتماد به اوباما بیشتر می‌شود و به همین نسبت اعتمادها از مک‌کین سلب می‌شود.
پنجاه سال پیش سیاهپوستان آمریکا به دنبال حقوقی برابر با دیگر شهروندان سفیدپوست خود بودند. امروزه چالش نژادپرستی به گونه‌ای به مقابله با مهاجران جهان سومی و خارجی‌ها تبدیل شده است. در همین حین سران قدرت به دنبال آنند که با چینی‌ها و هندی‌ها که قدرتمندان غیر‌سفیدپوست هستند رابطه تجاری و مناسبات فرهنگی بریزند.
اگر مارتین لوترکینگ سمبل تغییرات بود، باراک اوباما هم می‌تواند سمبلی از گونه دیگری تغییرات باشد. در صورت انتخاب شدن وی در انتخابات ۴ نوامبر می‌توان گفت که آمریکا به دنبال تغییر و به آغوش کشیدن عصر جدید است.

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
شیرینی نان چایی | طرز تهیه شیرینی نان چایی قزوین
شیرینی نان چایی و دستور تهیه شیرینی نان چایی و تهیه شیرینی نان چایی و درست کردن شیرینی نان چایی را در نمناک بخوانید.