یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Sunday, 22 April, 2018

لباس ارتش آمریکا در ایران چه می کند


لباس ارتش آمریکا در ایران چه می کند
هنوز هیچ‌كس نمی‌داند كه البسه نظامیان آمریكایی، پوتین‌های رسمی نیروی زمینی آمریكا و وسایل و ادوات نظامی آنها چگونه از میدان گمرك تهران سر در آوردند!
وقتی از اجناسی كه در مغازه‌های كوچك حاشیه میدان گمرك فروخته می‌شوند باخبر شوید ممكن است تصور كنید گمرك واقعا یك پادگان شخصی است! تا حدی درست تصور كرده‌اید.
فروش لباس‌های نظامی، قمقمه و... موارد و اجناس عجیبی نیستند! اما فروش قطب‌نما، پوتین‌های ضد مین، دوربین‌های مادون قرمز، فشنگ، پوكه، سرنیزه، لباس غواصی، كپسول اكسیژن و حتی لباس خلبانان آمریكایی و ماسك‌های ویژه خلبانی و... تصویری از انبار یك پادگان تمام‌عیار و مدرن را در ذهن شما زنده می‌كند!بخشی از این وسایل و ادوات نظامی از پوشاك نظامی گرفته تا سرنیزه اسلحه‌های سازمانی نیروهای نظامی ایران كه در این بازار فروخته می‌شوند كمی منطقی به نظر می‌رسد اما فروش لوازم و ادوات نظامیان آمریكایی كه بعضی از آنها دسته دوم هم نیستند جای سوال دارد!
میدان گمرك و مغازه‌های اطراف آن از قدیم یدطولایی در فروش این نوع اجناس داشته است. بعضی از دلالان این منطقه در معاملات خود در زمان‌های نه چندان دور معامله با طرف‌ها و مبالغ بزرگی را تجربه كرده‌اند! هر چند امروز این دلالان به نوعی بی‌كرك و پر شده‌اند اما هنوز هم وجهه خاص مغازه‌های گمرك وجود دارد!
گویا بعضی از كالاهای این بازار اشتباها برای فروش به گمرك منتقل شده‌اند! قمقمه رزمنده‌ای كه اسم خودش را روی آن نوشته است! از این دست كالاها هستند كه البته قیمت خود را دارند.فروش پوتین‌های نظامیان روسیه نیز در این بازار جالب توجه است، چه كسی از این پوتین‌های بلند با شكل‌های عجیب استفاده می‌كند؟
فروش كپسول اكسیژن و لباس‌های غواصی، ساعت‌های نظامی آمریكایی كه قابلیت فیلمبرداری هم دارندو از جمله كالاهای عجیبی هستند كه معلوم نیست متقاضی خرید آنها چه كسانی هستند؟
اما مسلم است در هر بازاری تا تقاضا برای كالای خاصی وجود نداشته باشد عرضه‌ای هم صورت نمی‌گیرد. حالا این سوال مطرح می‌شود كه متقاضی خرید پوتین ضدمین، دوربین‌های مادون قرمز، فشنگ‌ها و سرنیزه‌های اسلحه‌های سازمانی نیروهای نظامی چه كسانی هستند؟
با اینكه بسیاری از مردم از فروش اینگونه كالاها درحاشیه میدان گمرك باخبر هستند، هیچ مركز خاصی برای بررسی فروش این كالاها در كشور فعالیت می‌كند؟ اینكه پوتین كار نكرده، لباس دست دوم و سایر تجهیزات نظامیان آمریكایی چگونه به بازار گمرك آمده‌اند و با این قیمت پایین فروخته می‌شوند! و به راستی فشنگ و سرنیزه اسلحه ژ-۳ و كلاشینكف چگونه به دست این فروشندگان می‌رسد؟
البته باید متذكر شد كه فروش بسیاری از این اقلام به صورت علنی و توسط همه كسبه گمرك صورت نمی‌گیرد. در حال حاضر اكثر كالاهای غیرمجاز توسط دلالان گمرك كه مدام در حال پرسه زدن در اطراف میدان هستند فروخته می‌شوند.
برخی از لباس‌های نظامی كه با نام آمریكایی عرضه می‌شوند در حقیقت دوخت ایران اما پارچه‌ها اصل هستند! فروشندگان می‌گویند این لباس‌ها از پارچه‌های لباس‌های اصل آمریكایی تهیه می‌شود كه بعد از تهیه در كشورهای پاكستان یا افغانستان، شكافته شده و دوباره در اندازه و قواره‌های ایرانی دوخته می‌شوند.
البته پارچه‌های البسه نظامی آمریكایی در كشور پاكستان به وفور یافت می‌شود و اكثر پارچه‌های آمریكایی از مرزهای شرقی با كشور پاكستان و افغانستان وارد می‌شوند.
اما اگر كمی بیشتر جست‌وجو كنید لباس‌هایی با پارچه و دوخت آمریكایی هم خواهید یافت. ا البته اجناسی از بعضی از كشورهای دیگر مانند كره، پاكستان و چین را هم در این بازار می‌توانید سراغ بگیرید اما بهترین اجناس با بالاترین قیمت‌ها مربوط به اجناس آمریكایی هستند.
چادرهای مسافرتی (جمع شو) و كیسه‌خواب‌های آمریكایی از كالاهایی هستند كه بیشترین متقاضی را به خود اختصاص می‌دهند.
● تاجران نامرئی
تقریبا با هیچ ترفندی از طریق فروشندگان گمرك نمی‌توان مبدا اصلی ورود این كالاها را به داخل كشور پیگیر شد اما به طور یقین می‌توان گفت كه این كالاها از كشورهای همسایه یعنی پاكستان، افغانستان و عراق به كشور وارد می‌شوند!
چگونگی ورود این کالاها از جمله رازهایی است كه این فروشندگان ابدا آن را فاش نمی‌كنند! گفته می‌شود در زمان جنگ ایران و عراق و در زمان تحریم ایران لوازم یدكی بسیاری از ماشین‌آلات جنگی مربوط به نیروهای زرهی نیز در این بازار فروخته می‌شده است، البته در حال حاضر كه نه جنگی هست و نه تحریمی این گفته‌ها تنها به عنوان یك خاطره قابل استناد هستند.
مرز كشور عراق و مرز‌ غربی كشورما پس از حمله آمریكا و نیروهای ائتلاف به كشور عراق در چند سال اخیر در زمینه قاچاق این كالاها رونق خاصی پیدا كرده‌ است اما پیش از آن و از سال‌های دورتر این كشورهای پاكستان و افغانستان بوده‌اند كه بیشترین حجم این كالاها از طریق آنها به كشور وارد می‌شدند.
با توجه به قیمت پایین این كالاها نسبت به دیگر كالاهای مشابه می‌توان گفت كه این كالاها یا رایگان به دست فروشندگان می‌رسند یا به صورت عمده به تهران می‌رسند.
وقتی یك پوتین آمریكایی در میدان گمرك به قیمت ۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد بی‌شك فروشنده آن را تقریبا با ۵۰ درصد كمتر از قیمت فروش از دلال تهیه كرده است! بنابراین دلالان این دست كالاها برای مثال یك پوتین آمریكایی اصل را به قیمت ۲۰ هزار تومان به فروشندگان گمرك می‌فروشند.
با توجه به هزینه حمل و نقل به خصوص برای كالاهای قاچاق این قیمت از توجیه اقتصادی برای قاچاقچی و دلال برخوردار نیست بنابراین تنها یك حالت باقی می‌ماند و آن اینكه این كالاها اولا به صورت رایگان یا دست‌كم با قیمت بسیار پایین به دست قاچاقچیان می‌رسد و ثانیا آنها را به صورت عمده و بدون مشكل خاصی به تهران می‌رسانند!
یكی از گمانه‌زنی‌های اصلی در مورد چگونگی تهیه این وسایل این است كه نظامیان آمریكایی تجهیزاتی مانند البسه و پوتین‌هایی كه از سوی دولت آمریكا به صورت سهمیه‌بندی به آنها داده می‌شود را به بهای پایین و به صورت كالا به كالا به دلالان خاصی می‌فروشند و پس از آن این وسایل به صورت قاچاق به داخل كشور وارد می‌شود.
با توجه به انواع خاص این کالاها بسیاری از آنها به لحاظ هزینه‌های پایین‌تر حمل‌ونقل از کشورهای آسیای شرقی مانند کره و ژاپن به کشور وارد می‌شوند. اما برخی دیگر از این ادوات که انواع مرغوب آنها فقط توسط تولیدکنندگان اروپایی تولید می‌شود همچنان از کشورهای اروپایی به کشور وارد می‌شوند.
اگرچه كالاهایی مانند كوله پشتی، قمقمه و پوتین آمریكایی ممكن است توسط كوهنوردان و صخره‌نوردان تهیه و مورد استفاده قرار گیرد اما چه كسانی دوربین‌های مادون قرمز به منظور دید در شب، پوتین‌های ضد مین، فشنگ‌ها، پوكه‌ها و سرنیزه‌های اسلحه ژ-۳ یا كلاشینكف را خریداری می‌كنند؟
اخیرا خبر داغ گمرك برخورد با فروشندگان گازهای اشك‌آور بود! البته در حال حاضر گاز اشك‌آور به صورت رسمی در این بازار فروخته نمی‌شود اما نكته جالب اینجاست كه گاز اشك‌آور به صورت عمده چگونه به یك بازار عمومی نظیر گمرك راه پیدا كرده است؟
● از چاله میدان تا میدان رازی
از دیر باز، در زمان تهران قدیم گمرك در واقع یكی از مرزهای تهران به شمار می‌رفت؛ بخشی از چاله میدان بود و محل تجمع مهاجرانی كه اكثرا برای كار به تهران می‌آمدند. از مدت ها پیش در این مناطق فروش البسه دست‌دوم رواج داشت اما اینكه فروش این انواع خاص كالا از چه زمانی در میدان گمرك مرسوم شده است معلوم نیست!
البته این بازار باید از زمانی رونق پیدا كرده باشد كه مجموعه‌ای به نام ارتش در ایران شكل پیدا كرده است.
تقریبا پستوها و انبارهای مغازه‌های گمرك یك كلكسیون تمام‌عیار از البسه و ادوات تمام رسته‌ها و نیروهای ارتشی كشور‌های مختلف و به خصوص آمریكاست! فروش اجناس عجیب و غریب در میدان گمرك یك اتفاق تازه به شمار نمی‌رود. گمرك از قدیم بازار فروش این دست كالاها بوده است.
میدان گمرك و میدان رازی امروزی در واقع از سابقه‌ای طولانی در مناطق قدیمی تهران برخوردار است. گمرك در ابتدا و حدودا در دوره قاجاریه بخشی از چاله میدان به شمار می‌رفته، به مرور و با گسترش شهر تهران و اضافه شدن ده‌های اطراف مانند نازی آباد و.. به تهران گمرك رسما وارد شهر تهران شد.
از آنجا كه در ابتدا گمرك در حاشیه تهران واقع شده بود به فراخور همین امر افرادی كه در این محلات رفت و آمد داشتند بیشتر مهاجران به تهران و تا حدی اشرار بودند. همین امر موجب شد تا فروش كالاهایی مانند البسه دست دوم، چاقو، قمه و... بازار خوبی را در حاشیه این میدان پیدا كند.
این امر ادامه داشت تا ایران از ارتشی تقریبا منسجم با مولفه‌های یك ارتش واقعی مانند لباس فرم و... برخوردار شود. پس از آن بود كه فروش لباس‌های نظامی در این بازار رونق گرفت، این مساله تاكنون ادامه داشته است.
● لباس ارتش سرخ
فروش البسه نظامی داخلی بخشی از این بازار است، اما بازار عمده دیگر فروش البسه نظامی خارجی و به طور خاص آمریكایی و تا حدی روسی است! از آنجا كه ارتش ایران قبل از انقلاب از نظر وسایل و تجهیزات بیشتر از طریق ارتش آمریكا تغذیه می‌شد انبار‌های پادگان‌های كشور پر بود از البسه و ادوات نظامی آمریكایی.
پیش از انقلاب، بعضی از این البسه و ادوات به طور مخفیانه از انبار پادگان‌ها خارج و در این محل به فروش می‌رسید، بعضی دیگر هم از سهمیه‌ای بود كه به نظامیان از طرف ارتش داده می‌شد و آن دسته از كالاهایی كه برای نظامیان غیرضروری بود در این بازار به فروش می‌رسید. همین مسائل موجب شد تا میدان گمرك وجهه كنونی خود را كسب كند.
در حال حاضر نیز بسیاری از كالاهایی كه در این بازار به فروش می‌رسند در واقع باقی مانده‌های همان دوران هستند كه به مرور از انبار بعضی از خانه‌ها به این محل برای فروش آورده می‌شوند. فروش چكمه‌های ارتش سرخ كه گاه تا نیم قرن عمر دارند دلیلی بر این مدعاست.
در چند سال اخیر و به ویژه در ماه‌های پایانی سال گذشته با فروش بعضی از كالاها در میدان گمرك به طور جدی برخورد شد، مانند فروش چاقو، پنجه بوكس، قمه، پاسور. از اصلی‌ترین خبرهای بازار گمرك برخورد با فروش گازهای اشك‌آور بود كه برای مدت كوتاهی وارد این بازار شد.
در حال حاضر این كالاها در ویترین مغازه‌ها و آزادانه كمتر به فروش می‌رسند. البته فروش كالاهای غیرمجاز از سوی برخی دلالان كه مغازه‌دار هم نیستند به طور مخفیانه صورت می‌گیرد.
به دلیل برخوردهای اخیر، بسیاری از «نظامی فروش‌ها» تغییر شغل داده و به سمت «شخصی فروشی» كشیده شده‌اند. وجود بازار مناسب برای فروش البسه معمولی و عادی و بی‌دردسر بودن فروش این اجناس از اصلی‌ترین دلایل این امر به شمار می‌رود.
با افزایش جمعیت شهر تهران وجود بازار فروش البسه شخصی در میدان‌هایی مانند میدان گمرك با قیمت‌های پایین از تقاضای مناسبی برخوردار است.
بیشتر خریداران این البسه ساكنان مناطق جنوبی تهران هستند كه به خاطر قیمت پایین و مناسب كه متناسب با قدرت خرید آنهاست به این بازار مراجعه می‌كنند. البته نظامی فروش‌های قدیمی هنوز هم با همان قدرت و اقتدار سابق به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

امیرهادی انواری

منبع : روزنامه هم‌میهن

مطالب مرتبط

ناتوی فرهنگی؛ جنگ سرد دشمن

ناتوی فرهنگی؛ جنگ سرد دشمن
۱) “جنگ سرد” به دوران تاریخی‌ای اطلاق می‌شود که از اواسط دهه ۱۹۴۰ میلادی، با پایان جنگ دوم جهانی، آغاز شد و تا سال ۱۹۹۱ و فروپاشی اتحاد شوروی، یعنی حدود نیم قرن، دوام آورد.
شاخص این دوران، رقابت و نبرد آشکار و پنهان سیاسی، اقتصادی، تسلیحاتی، اطلاعاتی و فرهنگی بلوک غرب، به رهبری ایالات متحده آمریکا و بلوک شرق، به رهبری اتحاد شوروی بود. این نبرد در تمامی دوران طولانی فوق، سایه سنگین و سیاه خود را بر فضای بین‌المللی گسترد و سرنوشت بشریت را رقم زد. در این دوران، روشنفکران نیز به دو جبهه اصلی کمونیست و ضد کمونیست تقسیم شدند و اگر مواضع روشنفکران مستقل و میانه‌رو با نگرش یکی از این دو جبهه اصلی روشنفکری تعارض می‌یافت به وابستگی به جبهه دیگر متهم می‌شد. فضای قطب‌بندی شده‌ای بود که لمس آن برای نسل جدید دشوار است. طبعا، سرویس‌های اطلاعاتی هر دو بلوک شرق وغرب، نیز در این حوزه روشنفکری فعال بودند. با فروپاشی اتحاد شوروی و پایان یافتن جنگ سرد، توجه به نقش سرویس‌های اطلاعاتی، بویژه آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - در حوزه‌های روشنفکری در دوران فوق افزایش چشمگیر یافته است. پژوهش‌هایی که در این زمینه صورت گرفته ثابت می‌کند که در دوران جنگ‌سرد در عرصه‌های روشنفکری نیز مانند سایر عرصه‌ها این نبرد به شدت جریان داشت. این پدیده‌ای است که “جنگ سرد فرهنگی” نام گرفته است. به عبارت دیگر همان “ناتوی فرهنگی” با موضوعیت تهاجم و سلطه. اینک، در غرب، نسلی پرشور و دقیق از محققین پدید آمده‌اند که بر پایه اسناد علنی شده سیا، گروهی از برجسته‌ترین نظریه‌پردازان و مبلغان لیبرال دموکراسی را به همکاری با سیا و اینتلیجنس سرویس بریتانیا متهم کنند. این جنجالی است که برخی مطبوعات آن را “بحران روشنفکری لیبرال پس از جنگ سرد” نامیده‌اند.
۲) موضوع “ناتوی فرهنگی” بحث نسبتا جدیدی است که در محافل فرهنگی هنری به جریان افتاده است. این عبارت برای نخستین‌بار به عنوان یک دغدغه همیشگی از زبان مقام معظم رهبری در دیدار با اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های استان سمنان در مورخ ۸۵/۸/۱۸ بیان شد. معظم‌له در این سفر نسبت به تشکیل “ناتوی فرهنگی” هشدار دادند که با سوءاستفاده از ابزار رسانه‌ای و امکانات تبلیغی از سوی غرب دنبال می‌شود. رهبر دوراندیش انقلاب اسلامی در دیدار یاد شده درخصوص موضوع “ناتوی فرهنگی” فرمودند:
“باندهای بین‌‌المللی زر و زور که برای تسلط بر منافع ملت‌ها، سازمان نظامی ناتو را تشکیل داده بودند، اکنون برای نابودی هویت ملی جوامع بشری و تحقق بیشتر اهدافشان در پی تشکیل “ناتوی فرهنگی” هستند تا با استفاده از امکانات زنجیره‌ای، متنوع و بسیار گسترده رسانه‌ای، سررشته تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورها و ملت‌ها را به دست بگیرند که باید هوشیارانه این مسئله را زیر نظر داشت.” در حقیقت مقام معظم رهبری در بررسی‌ ماهیت ناتوی فرهنگی به محورهای زیر اشاره نموده‌اند: کنترل تحولات جهانی به دست صهیونیسم و سرمایه‌داری جهانی به عنوان خطر جدی. تشکیل سازمان فرهنگی برای نابودی هویت ملی جوامع بشری. استفاده از امکانات زنجیره‌ای متنوع و بسیار گسترده رسانه‌ای برای تحقق اهداف. به دست گرفتن سه رشته تحولات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشورها و ملت‌ها با تسلط بر رسانه‌ها.
۳) حدود ۴ سال پس از پایان جنگ جهانی دوم - ۱۹۴۹ - سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با حضور کشورهای بلوک غرب (آمریکا و اروپای غربی) با هدف مقابله با قدرت نظامی شوروی شکل گرفت، اعضای ناتو، اگرچه به بحث و بررسی مسائل اقتصادی و سیاسی نیز می‌پردازند اما رویکرد اصلی ناتو، نظامی است. این سازمان با اشغال کره جنوبی در سال ۱۹۵۰ دامنه نفوذ خود را تا جنوب شرق آسیا گسترش داد و با عضویت یونان و ترکیه در سال ۱۹۵۲ حوزه مدیترانه را نیز ضمیمه حضور نظامی خود کرد. ناتو با ایجاد تاسیسات پایه‌ای مشترک در زمینه‌هایی مانند دفاع هوایی و سیستم مخابراتی واحد و استاندارد سازی جنگ افزارهای خود، نه تنها در کشورهای عضو، قدرت خود را نهادینه کرد، بلکه اعضای این پیمان، حضور نظامی خود را خارج از حوزه ناتو حفظ کرده‌اند.
کارشناسان معتقدند امروز نیز مشاهده می‌شود دنیای غرب به صورت غیررسمی سازمان را در حوزه فرهنگ ایجاد کرده و ناتوی فرهنگی شکل داده است. لذا همان‌گونه که از شواهد و مستندات جاری در نظام بین‌‌الملل پیداست، در زمینه‌های اقتصادی و نظامی، غرب دیگر توان تسخیر کشورهای مخالف امپریالیسم را از دست داده است. بنابراین در فراسوی اذهان تئوریسین‌های وابسته به شبکه استعماری نوین، دغدغه ایجاد مجموعه‌ای که بتواند مکمل فعالیت‌های ضد فرهنگی غرب علیه دیگر کشورهای دنیا باشد، پررنگ‌تر شده است. به بیان دیگر از نظر صاحب‌نظران، یونیورسالیست‌ها در کنار ناتوی نظامی که بر محوریت تهدید و با رویکرد میلیتاریستی در خدمت آنهاست، ناتویی را ترسیم می‌کنند که بر محوریت سیطره فرهنگی و با رویکردی مبتنی بر لائیسم و سکولاریسم، ملت‌های جهان و خصوصا ملت‌های مسلمان را به سوی اضمحلال فرهنگی سوق دهد.
۴) رویکرد اصلی “ناتوی فرهنگی”، جنگ‌نرم و هدف اصلی آن نابودی هویت ملی جوامع بشری بویژه مقابله با ایمان انسان‌هایی است که مصمم هستند از هویت انسانی، دینی و ملی خود شرافتمندانه دفاع کنند. “ناتوی فرهنگی”‌ حمله به ریشه‌ها و باورها را در دستور کار قرار داده و می‌دهد. صورت و شاکله این مجموعه علی‌رغم‌ ماهیت پلید آن تزئین شده است. ایجاد ناتوی فرهنگی در دستور کار مستقیم آمریکا و متحدان آن قرار دارد. منتها برخلاف پیمان آتلانتیک شمالی که ابعاد تعریف شده و اساسنامه مستندی دارد،‌ “ناتوی فرهنگی” حرکت خود را از “مجاری پنهان” آغاز می‌کند. البته این نکته ظریف را نیز باید در نظر گرفت که اعضای “ناتوی فرهنگی” با بهره‌مندی از ۵۷ سال تجربه نظامی‌گری،‌ تاسیسات پایه‌ای هماهنگی را در حوزه‌ رسانه‌ها شکل داده‌اند. چهار خبرگزاری مسلط بین‌المللی، شبکه‌های خبر غالب مانند بی‌بی‌سی و سی.‌ان.ان، تاسیسات ماهواره‌ای که ارسال امواج صدها شبکه ماهواره‌ای را برعهده دارند، صدها روزنامه و هزاران پایگاه خبری و تبلیغاتی از جمله این تاسیسات هستند که همگی ارزش‌های مشترک غربی را منتشر و تلاش می‌کنند ارزش‌های والا و پیام‌‌دار در برابر خود را درهم کوبند!
طراحان “ناتوی فرهنگی” علاوه بر آنکه ضرباهنگ سرعت شبیخون فرهنگی را تشدید می‌نمایند در مراحل نهایی نیز تا نیل به “اضمحلال ملت‌ها” به فعالیت‌ پلید خود ادامه می‌دهند. این عرصه همانند عرصه نظامی و حتی علمی آن چنان نابرابر و یک طرفه است که هرگاه کشوری بخواهد با اتکا به توانمندی‌های بومی و منطبق با معاهدات بین‌المللی حتی در جهت تامین نیازهای خود گام بردارد، به بهانه‌های مختلف می‌کوشند او را از عرصه رقابت خارج یا اساسا حذف کنند تا خود همچنان بر بازار مسلط باقی بمانند.
۵) در جریان سازی‌های فرهنگی علیه ملت‌ها و دولت‌های انقلابی آزادیخواه و مستقل، سیا نقش ویژه‌ای را ایفا نموده و می‌نماید. سیا برای مبارزه فرهنگی با شوروی از هر طریق ممکن استفاده نمود. به عنوان مثال به چاپ و نشر کتاب‌هایی در این زمینه می‌توان استناد کرد. اما فعالیت ناتوی فرهنگی غرب به اینجا خاتمه نیافت. به عنوان مثال در هالیوود ماموران سیا کارگردانان را ترغیب می‌کردند که در فیلم‌های خود سیاهپوستان را هرچه بیشتر نمایش دهند، آنان را آراسته و خوش لباس به تصویر کشند و از این طریق ایالات متحده را جامعه‌ای آزاد و دموکرات بنامند. فیلم مزرعه حیوانات جرج ارول با سرمایه سیا تهیه شد. فیلم ۱۹۸۴ ارول نیز با بودجه سیا ساخته شد. ۳۰۰ نیز عنوان فیلمی بود که هالیوود به سفارش سیا برای مقابله با فرهنگ و هویت ایرانی - اسلامی و تصویر مبهم از فرهنگ مشرق زمین برای اکران و نهادینه‌کردن هجمه خود به خیزش هویتی در منطقه تهیه کرد. داستان این فیلم برگرفته از کتابی نوشته “فرانک میلر” و به کارگردانی “زلک اسنایدر” در مورد جنگ میان شاه یونانی (لئونیداس) با ۳۰۰ نفر مرد جنگی و “خشایار شا” ایرانی با ارتش چند میلیونی بود.
ایران اسلامی در جهان امروز رهبر و پیشرو جریان نهضت بیداری اسلامی و ظلم‌ستیزی است و جای تعجب ندارد که شاهد دشمنی نظام استکبار علیه آن باشیم. آمریکا امروز در کنار تحریم اقتصادی و تهدید نظامی، حسب فرمایش مقام معظم رهبری شبیخون فرهنگی و ناتوی فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده تا چهره فرهنگی و ناب اسلام را در داخل و خارج کشور مخدوش سازد.
بازیهای رایانه‌ای نیز با همین هدف مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. این بازی‌ها باتوجه به سطح گسترش آن در سطح جهان، به شوالیه‌های مجازی، قدرتمند و جذاب ناتوی فرهنگی و جنگ صلیبی غرب تبدیل شده‌اند که در حال تخریب و تغییر تدریجی ارزش‌ها و هنجارهای انقلاب اسلامی و جهان اسلام هستند. شوالیه‌های رایانه‌ای که در نبرد جنگ‌های صلیبی قرن جدید بدون هیچ‌گونه حساسیتی تا عمق خانه‌هایمان نفوذ کرده‌اند.
رسانه نوظهور بازی‌های رایانه‌ای با قابلیت‌ها و ویژگی‌های خاص خود به جرات می‌توان گفت میزان تاثیرگذاری و نفوذ خود را حتی از رسانه‌ نیز افزایش داده‌اند. از مهمترین این ویژگی‌ها ماهیت تعاملی بودن بازی‌های رایانه‌ای است. به دلیل همین ویژگی‌است که قرار گرفتن افراد (معمولا کودکان و نوجوانان) در معرض بازی‌های کامپیوتری نگران کننده‌تر از قرار گرفتن آنها در معرض فیلم‌های سینمایی است. زیرا این بازی‌ها بسیاری از اصول یادگیری مانند همذات پنداری، الگوسازی، تمرین، تکرار و پاداش و تقویت را به کار می‌گیرند. و لذا کارکردهای فرهنگی بازی رایانه‌ای و یا بهتر بگویم نحوه تاثیرگذاری این شوالیه‌های رایانه‌ای به اشکال زیر قابل لمس و ادراک می‌باشد.
خشونت و پرخاشگری، تبلیغ فرهنگ برهنگی و نمایش صحنه‌های غیر مجاز اخلاقی، تبلیغ فرهنگ غرب، اصرار برانجام خطا و گناه، از بین بردن قبح گناهان، ارائه نمادهای غیر اخلاقی یا ضد اخلاقی، اسوه‌سازی از شخصیت‌های غیراخلاقی و ...
۶) یکی دیگر از ابزارهای سیا درخصوص ناتوی فرهنگی استفاده ابزاری از همکاری وسیع روشنفکران وابسته غربی می‌باشد. کنگره آمریکا در این زمینه، پول‌های کلانی را برای ایجاد نشریات روشنفکری در سطح جهان هزینه می‌نماید.
در میان نام‌های برجسته همکاران ناتوی فرهنگی می‌توان نام‌های زیر را یافت که با سیا برای مبارزه فرهنگی با بلوک شرق همکاری داشته‌اند؛ سرکارل پوپر، توماس کوهن، آتور شلزینگر (پسر)، سرآیزایالین،‌ والت ویتمن روستو، جیمز برنهام، دانیل بل،‌ریمون آرون، هاناآرنت، ایروینگ کریستول، سیدنی هوک، آرتور کوستلر، هنری لوس، رینهولدینیور، رابرت کانکوئست و ...
اینان اندیشمندانی بودند که در دوران جنگ سرد روشنفکران مخالف کمونیسم را در سراسر جهان تغذیه فکری می‌کردند.
علاوه بر محققان و روشنفکران، دانشگاه‌ها نیز تحت تاثیر این وزارت فرهنگی و ناتوی فرهنگی قرار گرفته بودند.
مطابق اسناد موجود تعدادی از دانشگاه‌های سرشناس ایالات متحده مانند کلمبیا، استانفورد، نیویورک و هاروارد، زیر نفوذ مستقیم سیا و همکاری تنگاتنگ با این ناتوی فرهنگی بوده‌اند. مثلا بنیاد فارفیلد در دانشگاه کلمبیا از مهمترین مراکزی بود که بودجه عملیات فرهنگی سیا از طریق آن به نهادهای فرهنگی انتقال می‌یافت. ظاهرا این بنیاد را یک ثروتمند یهودی به نام جولیوس فیلشمن ایجاد کرده بود ولی در واقع این نهاد که تامین کننده بودجه برای سربازان فرهنگی غرب در اروپا و آمریکا بود با بودجه سیا تامین می‌شد. هدایت این بنیاد را “جک تامپسون” مامور سیا و استاد دانشگاه کلمبیا به دست داشت.
۷) امروزه یکی دیگر از ابزارهای مهم و قوی “ناتوی فرهنگی” رادیو‌های بیگانه به شمار می‌روند. گردانندگان این رادیوها که هدفشان تخریب باورهای ملی و دینی و زیر سوال بردن ارزش‌های معنوی مردم ایران است می‌کوشند با پخش برنامه‌هایی خاص چهره جمهوری اسلامی را تیره و تار نشان دهند و اغلب خوراک این رادیو‌ها هم از مصاحبه با برخی چهره‌های سیاسی تهیه می‌شود. چهره‌هایی که در سال‌های گذشته برخی از آنان در جایگاه نماینده مردم در مجلس و یا در بدنه دولت‌های پیشین حضور داشته‌اند یا به عنوان روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب در برخی نشریات زنجیره‌ای فعال بوده‌اند.
آمارهای یک تحقیق کارشناسی در شهریور ۸۵ نشان می‌دهد که در این ماه رادیو فردا با پخش ۱۴۸ گفتگو، بی‌بی سی ۱۴۲ گفتگو، آمریکا ۲۳۷ گفتگو، فرانسه ۶۱ گفتگو، کلن ۴۱ گفتگو و رادیو اسرائیل،‌ با ۱۰ گفتگو با افرادی که معلوم‌الحالند، پرداخته و به دنبال تحقق اهداف “ناتوی فرهنگی” نیز بوده‌اند. بیشترین بحث مطرح شده در این رادیوها به مسائل سیاست داخلی ایران اختصاص دارد. فهرست طولانی افراد طرف گفتگو با رادیو‌های بیگانه فارسی زبان - فردا، آمریکا، اسرائیل، بی‌بی‌سی،‌ فرانسه، کلن - و تنوع موضوعات مورد گفتگو بیانگر تلاش گسترده این رادیو‌ها برای شبهه‌پردازی درباره رویدادهای سیاسی اجتماعی کشورمان مطابق با جهت‌گیری‌های این رسانه‌ها و شکل‌دهی به اذهان مخاطبان در راستای اهداف گردانندگان آنان است.
۸) “ناتوی فرهنگی” از نظر جغرافیایی فقط مختص کشورهای آتلانتیک و آمریکا نیست و هدفش تک قطبی کردن جهان است و می‌خواهد تمامی فرهنگ‌ها به صورت سلسله مراتبی زیر مجموعه‌ای از فرهنگ غرب باشند، که این سیطره به رغم اینکه بسیار خطرناک است به صورت خزنده حرکت می‌کند. نگارنده معتقد است با همان وسیله‌ای که “ناتوی فرهنگی” وارد عمل شده‌ باید با آن مقابله کرد.
شکست آمریکا در خاورمیانه، خود به خود ناتوی فرهنگی را هم به شکست وا می‌دارد چرا که اکنون رویکرد مردم در خاورمیانه به سیاست‌های آمریکا و همپیمانانش کاملا منفی و دفاعی است و این موضوع شکست تمامی برنامه‌های ناتو را نوید می‌دهد.
۹) در ده سال گذشته جریان‌هایی هم در داخل کشور همسو با این هجمه‌ها حرکت کردند و استکبار جهانی همسو با این جریان‌ها توانست پایگاه‌هایی در میان برخی از چهره‌های فرهنگی ایجاد کند. گرچه در آن زمان ناتوی فرهنگی ایجاد نشده بود اما تحرکات ضد فرهنگی غرب در دوسال اخیر از جمله ترسیم کاریکاتور موهن از پیامبر اعظم(ص) و ... خود نشان از تحقق پیمانی تحت عنوان “ناتوی فرهنگی” دارد.
در برنامه‌ چهارم توسعه به محورهای توسعه فرهنگی اشاره و تاکید شده است که دولت باید به اعتلای معرفت و بصیرت دینی در سایه قرآن و اهل‌بیت علیهم‌السلام، تقویت فضایل اخلاقی، تقویت روحیه ایثار و شهادت تقویت وحدت ملی و مقابله با تهاجم فرهنگی توجه کند.
۱۰) برای مقابله با این موضوع باید ابتدا این هجوم باور شود، چون سال‌ها طول کشید که دولتمردان ما باور کنند چیزی به نام “‌تهاجم فرهنگی” که از سوی مقام معظم رهبری عنوان شد وجود دارد، اما مقابله با ناتوی فرهنگی نباید برخوردی انفعالی باشد، بلکه باید قدم به قدم مقابله کرد، اتاق فکر ایجاد کرد و برای این مقابله مبانی‌نظری ترسیم کرد و این کار ابتدا باید در دانشگاه و حوزه انجام شود، سپس این مبانی به سیاستگذاری، پروژه و اجرا ختم شود. در هر صورت امروزه واقعیتی که در پیش‌ روی ما قرار دارد این است که برای مقابله با “ناتوی فرهنگی” می‌بایست با ایجاد شورای فرهنگی و راهبردی، به ترسیم نقشه مقابله با “ناتوی فرهنگی” که در آینده هجوم آن را بیشتر درک خواهیم کرد، پرداخت و از تمامی فرصت‌ها و پتانسیل‌های موجود استفاده کرد. به عنوان مثال تقویت رسانه‌های ملی، تاسیس رسانه‌های فراملی و ایجاد رسانه‌ها یا پیمان‌های رسانه‌ای مشترک اسلامی از دیگر الزامات حضور فعال و خلاقانه در این ساحت به شمار می‌رود.
● خاتمه:
صاحب این قلم در این زمینه اعتقاد دارد “ناتوی فرهنگی” خطراتی به مراتب شدیدتر نسبت به “ناتوی نظامی” دارد. مقابله با این مجموعه پنهان ولی خطرناک مستلزم اتخاذ رویکردی آگاهانه نسبت به باورها و اصول است. مسلما صیانت از اصول و ریشه‌ها و ابزارهای فرهنگ مهاجم را در ابتدای این مسیر شوم معدوم خواهد ساخت و شرارت دفع خواهد شد.

وبگردی
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!