شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ / Saturday, 24 March, 2018

چمران، چریک تمام عیار و بی‌ادعا


چمران، چریک تمام عیار و بی‌ادعا
دکتر مصطفی چمران، در همان هفته اولی که جنگ تحمیلی آغاز شد، با حدود سی نفر از مردانی که با وی در نبردهای کردستان شرکت داشتند، با قطار به اهواز آمد. او ستاد عملیاتی خود را در دانشگاه این شهر تشکیل داد تا عملاً کار مقابله با تهاجم همه جانبه ارتش بعثی به سرزمین‌های ایران را آغاز کند.
چمران پیشتر با دستور حضرت امام خمینی ـ رضوان الله تعالی علیه ـ به کردستان رفته و نقش مهمی در انهدام گروه‌های مسلح وابسته به صدام در آن دیار ایفا کرده و با شجاعت‌های خود، شهر پاوه را از محاصره دشمن نجات داده بود.
او بر این باور بود که اگر اعلامیه امام و درخواست ایشان از مردم و نیروهای مسلح برای حرکت به سوی شهر پاوه نبود، ما در پاوه شکست خورده بودیم. او قدر انقلاب اسلامی و حاکم شدن مکتب اسلام را در ایران به خوبی درک می‌کرد، زیرا طعم تلخ نداشتن حکومت مردمی را در لبنان چشیده و با چشم خود، حملات اسرائیل را به مردم بی‌پناه فسطین و لبنان دیده بود. وی زمانی به اهواز آمد که ترس تصرف شهر از سوی دشمن می‌رفت و ارتش و سپاه و مردم، همه در پی راهی برای مقابله با دشمن بودند. او چند شبی را در محله گلستان در جنوب اهواز و در نزدیکی خط مقدم در منزل دوستش، شیخ علی شوشتری گذراند؛ شخصی که مغازه‌ای داشت که آن را مغازه «صلوات» می‌نامیدند، زیرا بر بالای مغازه‌اش نوشته بود: «اللهم صل علی محمد و آل محمد».
دکتر چمران، ستاد عملیات جنگ‌های نامنظم را با کمک انسان‌هایی با انگیزه و داوطلب از همه نوع و از سراسر کشور فعال کرد تا با شیوه خود و با تاکتیک‌های چریکی به مصاف دشمن برود. البته شیوه جذب نیروی انسانی شهید چمران، که از همه ‌گروه‌‌ها، افراد رزمنده را می‌پذیرفت، مورد اعتراض برخی از کسانی که معتقد بودند افراد مؤمن‌تر باید در سازمان‌های رزمی شرکت کنند، قرار می‌گرفت، ولی چمران بر این باور بود: هرکس که آماده دفاع در برابر تهاجم ارتش صدام است، می‌تواند در جبهه حضور یابد و جزو همراهان رزمنده وی قرار گیرد.
او از درد و رنج و سختی جبهه و جنگ استقبال می‌كرد و بر این باور بود که درد، دل آدمی را بیدار می‌کند، روح را صفا می‌دهد، غرور و خودخواهی را نابود می‌کند، نخوت و فراموشی را از بین می‌برد و انسان را متوجه وجود خود می‌کند و ارزش هر انسانی به ‌اندازه درد و رنجی است که در راه خدا تحمل کرده است.
دکتر چمران در آن زمان، نماینده مجلس و از طرفی، نماینده حضرت امام خمینی ـ رضوان الله تعالی علیه ـ در شورای عالی دفاع هم بود. در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی و در دوره دولت موقت، مدتی نیز وزیر دفاع بود. در همان روزهایی که او با تمام وجود در جبهه‌های جنوب حضور یافته بود، برخی از افراد و نمایندگان مجلس از وی خواسته بودند تا به مجلس بازگردد و در تدوین قوانین مناسب، فعال شود، ولی چمران به آنان گفت: «خدایا، تو شاهد باش که من میدان رزم را بر نشستن بر صندلی مجلس ترجیح می‌دهم».
او حتی در میدان جنگ هم به سنگرهای مطمئن یا پایگاه‌های نظامی دارای دفاع نسبتـاً مناسب نرفت، بلکه با شجاعت فوق‌العاده‌ای که داشت، مرتب در خط مقدم درگیری با دشمن حاضر می‌شد و با تمام قدرت در زیر رگبار گلوله‌های دشمن، با خصم می‌جنگید و پایداری خود را نشان می‌داد. چمران بهتر از هر کسی، معنی «جنگ»، «اشغال»، «آوارگی»، «دشمن» و «مقاومت» را می‌دانست و پیشتر در صف مقدم جبهه علیه اسرائیل و در جریان جنایات غاصبان بی‌رحم فلسطین، مفهوم این لغات را به خوبی دریافته بود.
چمران پس از تحصیل در رشته فیزیک هسته‌ای، تصمیم گرفت به قدس شریف برود و علیه اسرائیل بجنگد. او برای آزادی قدس، پای به خاک لبنان گذاشت و توانست در کنار امام موسی صدر قرار گیرد و به همراه ‌ایشان جنبش حرکت محرومان لبنان را پایه‌گذاری كند. چمران در این ایام با سفر به فلسطین و مصر، توانست جنگ‌های چریکی را فراگیرد تا در کنار مقاومت مردم لبنان باشد.
چمران پس از آغاز جنگ تحمیلی و حضور در جبهه‌های جنوب، شرایط آن روز کشور را ارزیابی کرده و دریافته بود که نمی‌توان تنها با تکیه بر توان ارتش موجود، با دشمن مقابله کرد و ارتش بعثی را از تهاجم بازداشت. در آن دوران، ارتش ایران با مشکلات عدیده‌ای؛ از جمله مسئله فرماندهی، ساختار، سازمان و مسائل روحی ـ روانی روبه‌رو بود و نیاز به یک بازسازی اساسی داشت تا بتواند با دیدگاه‌های جدیدی، خود را سازمان داده و وارد عمل علیه دشمن شود. از طرفی، چنانچه حتی این مشکلات هم برای ارتش وجود نداشت استعداد و قدرت سازمانی آن نسبت به توان رزمی دشمن کمتر بود، به ویژه از نظر تعداد یگان‌های زرهی و مکانیزه، نسبت به دشمن در شرایط نامساعدتری بود.
چمران همانند بسیاری دیگر از فرماندهان و برجستگان دفاع مقدس، به ‌این نتیجه رسیده بود که باید در برابر برنامه گسترده دشمن، قدرت عظیم مردم را وارد صحنه نبرد کرد تا توازن قوا پدید و امکان غلبه بر دشمن فراهم آید، برای همین، با آموزش افراد داوطلب، آنان را در گروه‌های کوچک چریکی سازماندهی کرده و به محورهایی که ارتش بعثی در حال پیشروی بود، اعزام می‌کرد تا بتواند در کنار ارتش و سپاه و دیگر رزمندگان، جلوی تهاجمات دشمن را گرفته نگذارد شهرهای بزرگی چون اهواز و سوسنگرد به تصرف دشمن درآیند.
او خود همیشه اسلحه بر دوش داشت و در خط مقدم جبهه حضور می‌یافت و با دشمن از نزدیک درگیر می‌شد. چمران یک چریک واقعی بود و نحوه جنگیدن با دشمن و نیز شیوه جنگ تن به تن را به خوبی می‌دانست و بر این باور بود که تنها با تکیه بر روش‌ها و تاکتیک‌های کلاسیک ـ که معمولاً ارتش‌های منظم در نبردها به کار می‌برند ـ نمی‌توان با دشمنی که با قدرت انبوه آتش و با یگان‌های زرهی و مکانیزه متعدد در دشت‌های خوزستان برای اشغال سرزمین ایران به سرعت می‌تازد، مقابله و او را متوقف كرد.
شبیخون زدن به واحدهای دشمن و انجام جنگ‌های پارتیزانی و آرام نگذاشتن دشمن، یکی از تاکتیک‌هایی بود که چمران عارف با کمک مردان جنگی‌اش علیه دشمن انجام می‌داد. او به قدری در جنگیدن با دشمن مصمم بود که ‌این روحیه و اطمینان به نفس را به هم‌رزمانش تزریق می‌کرد و به این ترتیب، روح سلحشوری را در میان دیگران می‌دمید و با نترسیدن از مرگ، روش چگونه جنگیدن با دشمن را در میدان نبرد به دیگران می‌آموخت و به نیروهایش توصیه می‌کرد تلاش كنند تا سلاح و مهمات و حتی غذایشان را از دشمن بگیرند.
دکتر چمران در روزهای نخست جنگ تحمیلی، نیروهای خود را در جبهه‌های اطراف اهواز و سوسنگرد از جمله محورهای نوَرد، طراح و کرخه نور گسیل داشته بود و خود متناوب در این جبهه‌ها حاضر می‌شد و با دشمن به صورت رو در رو و از نزدیک می‌جنگید.
چمران فردی ورزیده‌ای و از نظر جسمی بسیار قوی بود و یك رزمنده به تمام معنا و بسیار چابک و ورزشکار بود. در ورزش‌های صبحگاهی با اسلحه می‌دوید و دیگران را آنقدر می‌دوانید که همه رزمندگان را از نفس می‌انداخت. دوره‌های کامل چریکی را دیده بود و می‌توانست یک تنه بجنگد. از دشمن نمی‌ترسید و خیلی خوب تیراندازی می‌کرد و با شجاعت تمام با نیروهای دشمن می‌جنگید.
یک بار در نبرد با ارتش صدام در جاده حمیدیه ـ سوسنگرد مجروح شد و با پای زخمی به یک کامیون ارتش بعثی حمله کرد و آن را با سرنشینانش به تصرف خود درآورد و با آن کامیون به عقب برگشت و نفرات آن را نیز اسیر کرد. چمران در نجات سوسنگرد، نقش مهمی داشت؛ زمانی که ارتش صدام، یگان‌های زرهی و مکانیزه خود را برای محاصره شهر سوسنگرد گسیل داشته بود، این چمران بود که توانست با نیروهای چریکی‌اش به تیپ زرهی دشمن حمله کند و جلوی تهاجم آنان را بگیرد و با کمک رزمندگان سپاه و ارتش، شهر سوسنگرد را از محاصره ارتش دشمن درآورد.
چمران در عین حال، انسانی یکپارچه صفا، محبت، صمیمیت و مهربانی بود؛ اهل تظاهر و مطرح کردن «خود» نبود، هرچند سخنان زیبایی می‌گفت و مطالب عارفانه جالبی می‌نوشت. دکتر چمران آنچه را که می‌گفت و می‌نوشت در عمل خود پیاده می‌کرد. نگاه چمران به جهاد، نگاهی هنرمندانه بود. او خود، الگوی یک مجاهد هنرمند است.
چمران به امام خمینی ـ رضوان الله تعالی علیه ـ عشق می‌ورزید و او را با تمام وجود دوست می‌داشت. امام هم به او علاقه‌مند بود. علاقه امام به وی را می‌توان از نوشته ‌ایشان در شهادت دکتر چمران دریافت. امام خمینی، چمران را «سردار پرافتخار اسلام»، «مجاهد بیدار و متعهد راه تعالی و پیوستن به ملأ اعلی»و «معلم متعهد» می‌دانستند. ایشان در پیامی که در اول تیر ماه سال۱۳۶۰ به مناسبت شهادت دکتر مصطفی چمران چنین مرقوم فرمودند:
«او با سر افرازی زیست و با سرافرازی شهید شد و به حق رسید. هنر آن است که بی‌هیاهوی سیاسی و خودنمایی‌های شیطانی، برای خدا به جهاد برخیزد و خود را فدای هدف کند نه هوی، و این هنر مردان خداست. او در پیشگاه خدای بزرگ با آبرو رفت. روانش شاد و یادش به خیر».
برخی بزرگان مانند شهید آیت‌الله سید اسدالله مدنی(ره)، او را «مالک اشتر امام خمینی» می‌نامید، زیرا وی در اوایل آغاز جنگ تحمیلی، توانست با تمام قوای فکری و جسمی اش به مقابله با تجاوز بعثیان بپردازد.
چمران خدای بزرگ را که لذت معراج را بر روحش ارزانی داشت، شکر می‌گذاشت و خود، مصداق کسانی بود که خداوند آنان را دوست دارد و می‌فرماید: «ان الله حب الذین یقاتلون فی سبیله صفاً کانّهم بنیانٌ مَرصوص» (سوره صف ـ آیه ۴).
چمران همیشه می‌خواست مظهر فداکاری و شجاعت باشد و پرچم شهادت در راه خدا را به دوش خویش کشد. او احساس می‌کرد که ‌این دنیا، دیگر جای او نیست و می‌خواست که تنها با خدای خود باشد و از خداوند بزرگ می‌خواست او را در جوار رحمتش سکنی دهند و سرانجام نیز اینچنین شد و او پس از گذشت حدود نه ماه از آغاز جنگ تحمیلی در جبهه جنوب و در حین حضور در خط مقدم در دهلاویه و در ۳۱ خرداد ماه سال ۱۳۶۰ به فوز عظیم شهادت و به آرزوی بزرگ خویش رسید.
«روحش شاد و راه امامش پر رهرو باد».

دكتر حسین علایی

مطالب مرتبط

روهات منگی و دروغ‌هایش علیه ایران

در ایامی که مباحث حجاب در ترکیه به شدت جاری بود، برای رفتن به ایران در سالن فرودگاه منتظر فرا رسیدن ساعت حرکت هواپیما بودم و روزنامه‌ها را مطالعه می کردم چشمم به مقاله " ارطغرل اوزکوک" افتاد. عنوان مقاله‌اش "دروغ‌های بزرگ" بود که در روزنامه‌ رادیکال به عنوان تیتر منتشر گردیده بود. آقای "اوزکوک" به استناد آمار و ارقام مدعی بود که در جمهوری ترکیه فقط ۱% از دختران به دلیل ممنوعیت حجاب قادر به تحصیل (ادامه تحصیل) نیستند و استعمال اصطلاح «ممانعت از تحصیل دختران محجبه در ترکیه» نارواست. وی در ادامه مقاله‌اش این امر را که دختران محجبه ترکیه به علت ممنوعیت رعایت حجاب مجبور می‌گردند در خارج از کشور تحصیل نمایند را نیز بهانه والدین دانسته و چنین قضیه‌ای را انکار کرده بود. از این همه درو غ تعجب کردم و روزنامه حریت را کنار می‌گذارم.
ساعت پرواز نزدیک گردید و به هواپیما داخل و پس از نشستن در صندلی‌ام روزنامه وطن را مطالعه کردم. سرمقاله دروغ این روزنامه نیز " همه جا آزادی" بود، در واقع هر دو روزنامه دروغ نوشته‌اند.
خانم منگی که مباحث مرتبط با حجاب در ترکیه را به منزله مشکل رژیم معرفی و قلمداد کرده است، مثل همیشه خشم وکینه‌اش را بر علیه ایران بروز داده بود. وی به نامه همسر (خانم خندان حق تانری) سفیر سابق ترکیه در تهران (آقای کورکماز حق نانری) که در برنامه تهیه شده توسط جان دوندار (مجری و تهیه کننده) در ایستگاه تلویزیونی N.T.N پخش گردیده بود، استناد کرده و به مردم ترکیه در قبال خطر روحانیون هشدار می‌دهد!‌ خانم منگی در ادامه مقاله‌اش قسمتی از نامه همسر سفیر سابق ترکیه در تهران را چنین درج کرده است:
" در روزهای نخست مأموریت‌مان ، دوستان (بانوان) ایرانی‌ام، همواره گوشزد می‌کردند که باید بانوان ترکیه بسیار مواظب باشند، زیرا چنین اقداماتی (لزوم رعایت حجاب و موازین شرعی‌ام ) ماحصل احساسات بی‌اعتمادی، سطح پایین دانش و اندیشه‌های مردان‌ (مردانه) است که به صورت نامحسوس و گام به گام ظهور تجلی می‌کند.
آن‌ها (دختران ایرانی‌ام) روزی هنگام ورود به مدرسه نوشته‌ای بر روی درب دیدند که در آن قید شده بود، از ورود بی‌حجاب‌ها معذوریم طبق گفته آنان (بانوان ایرانی) سیر تکاملی ممنوعیت‌ها ۳ سال به طول انجامید، پس از سپری شدن این مدت دیگر اعتراض‌ها و مبارزات نیز بی‌اثر ماند. سال‌ها بعد برای دخترانی که دراین شرایط متولد و بزرگ می‌شدند ،‌رعایت حجاب ،‌به منزله امری طبیعی در آمد. به نقل از همسر سفیر سابق: «البته پس از مدتی اقامت در ایران، رعایت حجاب برایم به نوعی به صورت عادت در آمد، چنانچه وقتی در خواب خود را بی‌حجاب می‌دیدم، آشفته از خواب می‌پریدم و از این که پلیس‌های انقلاب به سراغم می‌آیند، متوحش می‌گردیدم. زنانی را که بر لبان‌شان ماتیک می‌مالیدند را به کلانتری می‌بردند و با باطوم بر دستان‌شان می‌کوفتند.»
همسر سفیر سابق نامه‌ را چنین به پایان می‌رساند: «آری آن وقت فهمیدم که مسأله حجاب در واقع همچون قطعه‌ای از کوه یخ است که هدف اصلی آن، باوراندن این اعتقاد است که زنان انسان‌هایی ترسو و درجه دو هستند که باید همواره تحت کنترل و اسارت (مردان) قرار گیرند.»
بنده (نویسنده مقاله) مدتی قبل با آقای "باریش اسن" مخبر کانال تلویزیونی SKY ترک که قبلا به ایران رفته و آن جا را دیده بود، آشنا شدم. از وی در خصوص ادعاهای برخی مطبوعاتی‌های ترکیه نسبت به وضعیت ایران سؤالاتی کردم و جویای امر شدم. وی که در میان حدود ۳۰ نفر از دست اندرکاران رسانه‌های گروهی ترکیه به ایران دعوت گردیده بودند نیز حضور داشت، صادقانه اظهار نمود: «برادرم، اصلا آن گونه نیست، اگر به ایران بروی، زنان آرایش کرده بسیاری را خواهی دید.»
در سفرم به ایران وقتی به فرودگاه بین‌المللی [امام] خمینی رسیدم، همان‌گونه که "باریش" گفته بود، زنان آرایش کرده بسیاری را دیدم. البته در ایران فقط بانوانی که آرایش غلیظ داشتند را ندیدم، بلکه واقعیت‌هایی را دیدم که ادعاهای خانم منگی مبنی بر اینکه "رژیم ایران در معرض تهدید قرار گرفته است و افرادی که خواهان زندگی آزادانه در راستای باورهای‌شان هستند را تحت فشار و ارعاب قرار می دهند " را بسان دروغ‌ بزرگی تلقی کردم.
آری، آن ادعاها و تهمت‌ها به واقع و به طور قطع دروغی بیش نیست. دلیل اثبات ، (وضعیت جاری) حلب (در سوریه) و تهران است.
همه آنانی که به ایران رفته‌اند با مشاهده واقعیت‌ها ابراز می‌کنند که تبلیغات منفی گسترده علیه ایران موجبات بدبینی و وحشت را فراهم ساخته است و ادعاهای خانم روهات منگی و امثال وی را کاملا تکذیب می‌کنند.
● دروغ‌های جهانی در خصوص ایران
وقتی به فرودگاه امام خمینی رسیدم، از سوی مدیریت مدیا ( رسانه‌های گروهی و نیز مسئولین روابط عمومی سازمان صدا و سیمای ج.ا.ایران مورد استقبال قرار گرفتیم. دسته گلی نیز تقدیم گردید که بر روی کارت آن نوشته شده بود: «دوستان ترکیه‌ای‌مان، مهمانان محترم به خانه خود، جمهوری اسلامی ایران خوش آمدید» در تابلوها و اعلامیه‌های فرودگاه نیز عبارت «بیست و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر همه آزادگان مبارک باد» به چشم می‌خورد. از ما مانند دوستانی که سال‌هاست ندیده‌اند، بسیار صمیمانه استقبال کردند و در تمام طول مدت سفر به بهترین نحو پذیرایی شدیم.
در این سفر این و اقعیت را باور کردیم که ما واقعا دوست و برادر هستیم و بسیاری از مسائل مطروحه علیه ایران دروغ و اتهام است. یعنی همه ادعاهای مدیای جهانی اتهام و دروغی بیش نیست. حقیقتا اعتراف می‌کنیم ، اینجانب نیز تحت تأثیر برخی تبلیغات منفی و بی‌اطلاعی، انتظار مواجه گردیدن با ایران دیگری را داشتم و در افکارم ایرانی با مشخصات به شرح زیر تداعی می‌گردید:
۱) با جامعه‌ای تیره (متعصب و جاهل) و کشوری بسته مواجه خواهم گردید.
۲) در کوچه و خیابان‌های پلیس‌هایی را خواهیم دید که به حرکات و رفتار و پوشش بانوان دخالت خواهند کرد.
۳) فقط روحانیون از رژیم و انقلاب حمایت می‌کنند.
۴) اکثر جوانان شیفته غرب هستند.
۵) اغلب جوانان از مداخله دین در امور زندگی‌شان ناراحت هستند.
۶) اصلاح‌گرایان مخالف رژیم اسلامی ایران هستند.
۷) ایران درگیر مسائل اقلیتی است.
اما وقتی در ایران به سر بردم و واقعیت‌ها را لمس و مشاهده کرده متعجبانه بر این حقیقت آگاه شدم که آن ادعاها و گفته‌ها درباره ایران فریب، دروغ و اتهاماتی بیش نبوده‌اند و همه آن‌ها را مدیای جهانی خلق و هدایت کرده است.
آری مدیای جهانی در راستای اهدافش، با بمباران اطلاعاتی قصد دارد افکار عمومی جامعه را تحت تأثیر قرار دهد و به نوعی هدایت کند. می‌دانم که این نیروها (رسانه‌های گروهی استکباری‌.م) با اشاعه امواج تبلیغاتی قوی و گسترده در سطح جهانی قصد دارند افکار عمومی جهانیان را به قطب‌های مختلف سوق دهند تا از این طریق به سیستم‌های ناعادلانه خود مشروعیت بخشند.
لزوم توجه کافی و لازم به ماهیت کانون‌ها، مراکز و جهت‌گیری‌های مراکز تولید راهبرد، آژانس‌های خبری و اکثریت رسانه‌های گروهی یک بار دیگر «واقعیت ایران» را به ما نشان داد».

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
تارت لقمه‌ای حلوا
احتمالا امروز آخرین روز ماه مبارک رمضان باشد عباداتتان قبول درگاه حق و پیشاپیش عیدتان مبارک برای آخرین احتمالا روز ماه رمضان، برایتان طرز تهیه تارت لقمه ای حلوا را را آموزش داده ایم آخرین دسر رمضانی را امروز درست کنید