سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 January, 2019

سندرم روده تحریک پذیر


سندرم روده تحریک پذیر
سندرم روده تحریك پذیر حالتی است كه در آن حركات غیر ارادی روده ها كم یا زیاد شده و نظم طبیعی خود را از دست می دهند. این حالت با استرس روحی شدیدتر می شود و سبب بروز دل درد و علایم گوارشی دیگر می شود.
نامهای دیگر این سندرم عبارتند از كولیت عصبی، كولیت فانكشنال، كولیت موكوسی و آی بی اس «IBS» می باشد.
حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد مردم جامعه دچار این سندرم می باشند.
● علت سندرم روده تحریك پذیر چیست؟
در این سندرم ماهیچه های صاف روده ها گاهی به طور غیر طبیعی انقباضهای طولانی و شدیدتر از معمول پیدا می كنند. گاهی این انقباضها نابهنگام می باشند. علت اختلال انقباض ماهیچه ها مشخص نیست. با استرس روحی این اختلال شدیدتر می شود. هیچ گونه ژنی در این ارتباط كشف نشده است. بیش از ۱۰ درصد مردم جامعه گرفتار این سندرم می باشند و زنان ۳ تا ۵ برابر مردان دچار این سندرم می شوند. بیماران معمولاً جوان یا میانسالند و علایم آنها معمولاً سالها ادامه می یابد بدون این كه عارضه خطرناكی متوجه بیمار شود. حدود ۸۰ درصد بیماران مبتلا به سندرم روده تحریك پذیر، اختلالات خفیف روحی دارند و هنگام استرسهای روحی علایم روده ای شدید می شود.
● علایم روده تحریك پذیر چیست؟
تغییرات اجابت مزاج به صورت اسهال غیر خونی و یا یبوست متناوب است.
▪ دل درد كه با استرس بیشتر می شود. این دل درد معمولاً آن قدر شدید نیست كه مانع انجام كارهای روزمره بیمار شود. محل آن در همه شكم به خصوص در اطراف ناف است. وقتی دل درد شدیدتر است، معمولاً اختلال اجابت مزاج به صورت تكرار دفعات دفع و باریك بودن مدفوع و شل شدن آن و دفع موكوس (مواد خلط مانند) نیز وجود دارد. با اجابت مزاج دل درد موقتاً قدری كمتر می شود و گاهی بیمار بعد از غذا خوردن مجبور به رفتن برای دفع مدفوع می شود.
▪ قاروقور كردن شكم
▪ احساس نفخ و پری در شكم و دفع گاز بیشتر از حد معمول.
▪ دلهره و دلشوره و اضطراب و احساس بی اشتهایی بدون اینكه بیمار كاهش وزن پیدا كند.
▪ كمبود آب بدن و خونی نبودن اسهال
▪ خوب بودن حال عمومی بیمار با اینكه سالها از ناراحتی گوارشی شكایت می كند.
● عوارض سندرم روده تحریك پذیر چیست؟
سندرم روده تحریك پذیر با این كه سالهای سال بیمار را اذیت می كند، ولی عارضه خطرناكی ندارد. این سندرم شخص را مستعد سرطان روده نمی كند و هیچ گاه به كوایت «اولسراتیو» تبدیل نمی شود. تنگی روده هم هرگز ایجاد نمی شود. گاهی به علت یبوست شدید و طولانی، بیمار دچار بواسیر یا شقاق می شود. شایان ذكر است كه بیماران مبتلا به سندرم تحریك پذیر مصونیت خاصی نسبت به بیماریهای دیگر گوارشی ندارند و از این نظر مانند افراد سالم جامعه اند.
● پزشك چگونه سندرم روده تحریك پذیر را تشخیص می دهد؟
بیشترین قسمت تشخیص با شرح حال و معاینه بیمار صورت می گیرد. آزمایشهای مختلف خون و مدفوع در این سندرم نرمال هستند. آزمایش خاصی وجود ندارد كه وجود این سندرم را ثابت كند.
بیشتر افراد نیاز به اندوسكوپی ندارند، ولی در افراد بالاتر از ۴۰ سال باید ابتدا، كولونوسكوپی یا عكس روده بزرگ انجام شود تا سرطان روده بزرگ در فرد رد گردد.
در افراد كمتر از ۴۰ سال، كولونوسكوپی و عكسبرداری از روده ها برای تأیید یا رد بیماریهای دیگر مثلاً كولیت اولسراتیو یا كرون انجام می گیرد.
چون بیماری كمبود لاكتاز هم علایمی مانند علایم این بیماری ایجاد می كند، لذا به همه بیماران توصیه می شود سه هفته از مصرف شیر و غذاهای محتوی لاكتوز خودداری كنند و سپس این مواد غذایی را بخورند تا چنانچه كمبود لاكتاز وجود داشته باشد، تشخیص داده شود.


منبع : روزنامه قدس

مطالب مرتبط

علت۹۰ درصد زخم های اثنی عشر، عفونی است

علت۹۰ درصد زخم های اثنی عشر، عفونی است
یک متخصص گوارش، استفاده از مسکن ها را از عوامل شایع در ایجاد زخم معده و زخم اثنی عشر دانست و گفت: انواع و اقسام مسکن هایی که فرد به دلایل مختلف استفاده می کند از عوامل ایجاد زخم در معده واثنی عشراست.
دکتر حسین خدمت، فوق تخصص گوارش در گفت وگو با ایسنا، با متفاوت دانستن علل زخم معده و زخم اثنی عشر گفت: علت۹۰ درصد زخم های اثنی عشر، عفونی است. هلیکوباکترپیلوری میکروبی است که در معده مستقر شده و در مخاط معده تکثیر پیدا می کند و پس از چندین سال منجر به زخم اثنی عشر می شود.
وی در رابطه با آمار ابتلا به زخم اثنی عشر گفت: همه افرادی که دچار عفونت هلیکوباکترپیلوری هستند، مبتلا به این زخم نمی شوند، تنها حدود ۱۵ درصد مبتلایان به این عفونت، دچار زخم می شوند.
این فوق تخصص گوارش خاطرنشان کرد: انواع و اقسام مسکن هایی که فرد به دلایل مختلف استفاده می کند، مهمترین عوامل ایجاد زخم اثنی عشر هستند. این مسکن ها می توانند شامل آسپرین که برای جلوگیری از سکته قلبی و مغزی و همچنین برای رقیق کردن خون در سنین بالا به کار می روند و یا مسکن هایی نظیر بروفن، ایندومتاسین، دیکلوفناک، پیروکسیکام و غیره باشند که به مسکن های ضدالتهاب و غیراستروئیدی معروف هستند و در جهت تسکین درد استفاده می شوند.
دکتر خدمت گفت: زخم های ناشی از مصرف مسکن ها بیشتر در معده ایجاد می شوند، اما در اثنی عشر هم گاهی مشاهده می شود.
وی در مورد افرادی که مجبور به استفاده از مسکن ها هستند، گفت: برای این افراد استفاده از مسکن ها با حداقل دوز آن توصیه می شود. در مواردی که دوزهای بالاتر مسکن ها مورد استفاده قرار می گیرد باید حتما همراه آن داروهای کم کننده اسید معده استفاده شود. بنابراین چنانچه همزمان با مسکن ها، داروهای ضد اسید قوی استفاده شود، احتمال بروز زخم بسیار کمتر می شود. همچنین سایر داروها می توانند در ایجاد زخم موثر باشند، اما میزان ابتلا از این طریق کمتر است.
دکتر خدمت در ادامه سیگار را یکی دیگر از عوامل ایجاد زخم اثنی عشر معرفی کرد و گفت: مصرف طولانی هر نوع از دخانیات تاثیر جدی در بروز زخم ها دارند.
این فوق تخصص گوارش در ادامه در مورد زخم های معده گفت: میکروب، عامل حدود ۷۰ درصد زخم های معده است و در ۳۰ درصد باقی مانده، بیشترین احتمال استفاده از مسکن ها هستند.
وی افزود: میکروب هلیکوباکترپیلوری هم در معده و هم در اثنی عشر شایع ترین عامل ایجاد زخم است. در کشورهایی که به لحاظ بهداشتی پیشرفت داشته و عفونت ها کمتر شده است، در حال حاضر آمارهای جدید نقش هلیکوباکترپیلوری را در ایجاد زخم کمرنگ تر نشان می دهند، این در حالی است که آمار بروز و عوارض زخم ها کمتر نشده است.
دکتر خدمت در رابطه با افرادی که بدون استفاده از مسکن و یا ابتلا به میکروب هلیکوباکترپیلوری دچار زخم می شوند، گفت: این افراد بر اثر یک عامل ناشناخته به این بیماری مبتلا شده اند که در این موارد از زخم ها نمونه برداری می کنند. احتمال این که بدخیمی و یا سرطان مخصوصا در معده به صورت زخم خود را نشان دهد، وجود دارد. بنابراین اگر زخمی در معده باشد معمولا سعی می کنند نمونه برداری کنند زیرا ممکن است عامل درصدی از آنها سرطان معده باشد.
وی همچنین گفت: زخم های معده و اثنی عشر معمولا در مردان نسبت به زنان بیشتر است.
این فوق تخصص گوارش در پایان استرس را از عوامل تشدید کننده زخم های معده واثنی عشر دانست و گفت: عوامل عصبی در بروز اولیه زخم معده واثنی عشر نقشی ندارند ولی کسی که به بیماری زخم مبتلاست اگر در شرایط استرس شدید و طولانی مدت قرار بگیرد، پاسخ به درمان در این فرد کمتر می شود.

وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.