دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ / Monday, 19 November, 2018

جاذبه‌های سیاحتی و طبیعی شهر اراک


جاذبه‌های سیاحتی و طبیعی شهر اراک
مجموعه تاریخی بازار اراك ازبناهای اولیه شهر اراك است كه درزمان فتحعلی شاه قاجار تأسیس گردیده است.در این مجموعه كلیه امكانات رفاهی از قبیل: مسجد،مدرسه و آب انبار احداث گردیده است.
● موقعیت و تقسیمات جغرافیایی
استان مركزی به عنوان چهارراهی است كه استانهای غربی، شرقی و شمالی جنوبی را به یكدیگرمتصل می كند. استان مركزی از شمال به استانهای تهران وقزوین وازجنوب به استانهای اصفهان ولرستان، ازغرب به استان همدان و از شرق به استان قم محدود شده است و مركزآن شهرستان اراك می باشد.
● ویژگیهای تاریخی
شهراراك از نظر تاریخی نسبت به سایر شهرهای استان از قدمت چندانی برخوردارنیست.زمان احداث شهر اراك به دوره قاجار و سلطنت فتحعلی شاه می رسد در اوایل سلطنت قاجار درعراق عجم به علت وسعت زیاد و جمعیت فراوان همواره ناامنی واختلافات محلی بروز می كرد واین امراز لحاظ سیاسی واقتصادی برای حكومت مركزی بروز مشكل می كرد در زمان فتحعلی شاه قشونی به نام عراق تشكیل گردید و یوسف خان گرجی از فتحعلی شاه تقاضا نمود كه برای مركزقشون عراق عجم قلعه ای نظامی احداث نماید.به همین جهت تأسیس ساختمان اولیه شهربه صورت قلعه ای به نام سلطان آباد،شروع ودرسال۱۲۳۱به پایان رسید.
هنگامی كه راه آهن جنوب از كنار شهر عبور كردایستگاهی در كنار شهراحداث گردید نام این ایستگاه را اراك گذاشتند وسپس طی بخشنامه ای ابلاغ گردید كه نام آبادیهای مجاورایستگاه به نام همان ایستگاه اراك خوانده شوند برای كلمه اراك معانی گوناگونی ذكر گردیده است كه تعدادی از آنها عبارتند از: پایتخت،باغستان،نخلستان، شهرستان وبعضی كلمه «اراك» را شكل فارسی كلمه عراق و به معنی سرزمین همواره دانسته اند.
▪ مجموعه تاریخی بازار اراك
مجموعه تاریخی بازار اراك ازبناهای اولیه شهر اراك است كه درزمان فتحعلی شاه قاجار تأسیس گردیده است.در این مجموعه كلیه امكانات رفاهی از قبیل: مسجد،مدرسه و آب انبار احداث گردیده است.بازار اراك دردومحورشمالی جنوبی وشرقی غربی به طور مستقیم و عمود برهم درمركزبافت چهارخانه اولیه شهرقراردارد. درچهار طرف بازارچهار دروازه بوده كه همگی درطول زمان و گسترش شهرازبین رفته اند.
▪ بنای تاریخی حمام چهارفصل
این بنا مربوط به دوران قاجاریه است و از آثار ارزشمند وبسیارزیبای منطقه محسوب می شود.این حمام دارای سه سمت بوده، حمام مردانه، زنانه وحمام اقلیتهای مذهبی این حمام چند متر از سطح خیابان پایین تر است. رختكن حمام با كاشیهای زیبای هفت رنگ تزیین شده است.در حال حاضراین حمام به عنوان گنجینه چهار فصل مورد بازدید علاقه مندان قرار می گیرد.
▪ بنای تاریخی مدرسه سپهدار
این مدرسه از بناهای اولیه شهر است كه در دوران فتحعلی شاه قاجار همزمان با شهرسلطان آباد (اراك) به وسیله یوسف خان سپهدارساخته شده است.سبك بنا تا حدودی ازسبك مدارس دوره صفویه اقتباس شده، اما كاشیكاریها ویژه دوره قاجاریه است.این بنا دارای مسجد، آب انبار و صحنی نسبتاً وسیع با حوضی سنگی در وسط آن است.
▪ شهر زیر زمینی ذلف آباد
در۲۲كیلومتری شمال اراك از توابع فراهان آثاری دیده می شود كه به آن شهر قدیمی ذلف آباد می گویند، خرابه موجود نشان می دهد كه در گذشته این شهر، آباد و بزرگ بوده است ولی در حال حاضربه جز چند اثر تخریب شده این منطقه چیزی ملاحظه نمی گردد.
▪ بنای تاریخی پیر مراد آباد
درروستای مراد آباد در۱۴كیلومتری شمال شرقی شهر اراك بقعه ای به نام پیر مراد آباد وجود دارد. بنابراعتقاد عامه مردم دستورساخت این بقعه را شاهپور ذوالكتاف داده است كه بعدها این بنا از بین می رود لیكن در دوره سلجوقی بقعه ای مجدد بنا می گردد.
▪ روستای ساروق انجدان
«این روستا در۳۷كیلومتری شرق اراك واقع است بقاع شاه غریب قلندر وبقعه چهل دختران در این روستا قرار دارد. تاریخ این بناها مربوط به دوره صفویه است.»
▪ امامزاده شاهزاده حسین
«این امامزاده در روستای نظام آباد در۴۰كیلومتری شمال شهر اراك واقع شده است و از بناهای دوره صفویه محسوب می شود.»
▪ مرقد شاهزاده محمد عابد
این امامزاده یكی از بناهای مذهبی و مهم منطقه است كه در۱۲كیلومتری شمال شهراراك و در مجاورت روستای مشهد میقان واقع شده است این امامزاده،مرقد شاهزاده محمدعابد فرزند امام موسی كاظم و از بناهای دوره صفویه است.
▪ آتشكده برزوی راهگرد
این آتشكده تاریخی درروستای راهگرد در۶۵كیلومتری شمال شرقی اراك واقع است وقدمت آن مربوط به دوران ساسانی است ونمای آن از آجر و سنگ می باشد.
▪ بنای تاریخی كاروانسرا
این بنا مربوط به دوران صفویه است كه درمشك آباد ودر فاصله۴۰كیلومتری شرق اراك، نزدیك روستای انجدان وامان آباد قرار دارد این كاروانسرا مربع شكل در مسیر اصفهان به غرب ایران ساخته شده است.
▪ امامزاده ابراهیم
این امامزاده در روستای مشهد الكوبه در۴۵كیلومتری شمال شهراراك واقع شده است واز بناهای دوره صفویه محسوب می شود.
▪ امامزاده حوا خاتون
این امامزاده در روستای موت آباد در۱۵كیلومتری شمال شهراراك قرارگرفته كه ازسه بنای مجزا تشكیل شده است. تاریخ این امامزاده مربوط به قرن پنجم هجری قمری است.
▪ امامزاده هفتاد و دوتن ساروق
در روستای ساروق فراهان درشمال غربی ازآن، بقاع متبركه هفتاد و دوتن موجود است كه از لحاظ مذهبی و تاریخی مورد توجه مردم است. این بنا در قرن ششم هجری ساخته شده است.و جاذبه های طبیعی آن عبارت است از:
ـ تفرجگاه
جریان سرچشمه های قره چای (رودخانه شراء ومهاجران) درغرب شهرستان اراك به علاوه وجود مناطق سرسبز در حواشی این رودخانه و همچنین اقلیم كوهستان و نقاط مرتفع جهت كوهنوردی، این قسمت از شهرستان اراك را از سایر مناطق جدا نموده است. و چشمه های آن عبارت است از:
ـ چشمه چپقلی
این چشمه دردامنه شمالی ارتفاعات بلند ورفیع «باغ برآفتاب» در جنوب سه راهی اراك-ملایر-شازند قرار گرفته است. این چشمه در بالای دره ای بسیار زیبا واقع شده است.آب وهوای پاك و لطیف كوه وچشمه جوشان با آب بسیارخنك و گوارا باخواص درمانی باعث جذب عده ای از علاقه مندان طبیعت شده است.در محل مظهر چشمه، محوطه ای وجود دارد كه به صورت تراس بندی شده درآمده و در آن درختانی ملاحظه می گردد.


منبع : روزنامه تفاهم

مطالب مرتبط

منطقه ای که می تواند قطب گردشگری باشد

منطقه ای که می تواند قطب گردشگری باشد
لرستان سرزمینی زیبا و شگفت انگیز با آب و هوایی معتدل و دل پذیر است. به طوری که محصور در کوه های مرتفع و صعب العبور سلسله جبار زاگرس میانی در غرب ایران واقع شده است. مرکز این استان شهر طبیعی و زیبای خرم آباد که زیبایی آن اغلب به خاطر این است که به صورت قیفی شکل در داخل کوههای پیرامونش جای گرفته است.
نام های قدیمی خرم آباد به ترتیب «شاپور خواست»، «وخایدالو» بوده که بعدا به خاطر طبیعت بکر و زایدالوصف آن به خرم آباد تغییر نام یافته اند.
واژه خرم آباد از دو بخش خرم و آباد تشکیل شده که دارای هجاهای کشیده است که با توجه به بررسی دانشمندان ایرانی از قبیل دکتر علی شریعتی «در کتاب هویت ایرانی - اسلا می» ایران را نژادی آرام با هجاهای کشیده می خواند که به نظر می آید آریایی بودن ایرانی ها نیز شامل همین آرامش باشد و لرها نیز با توجه به اسناد معتبر تاریخی که توسط دانشمندان جامعه شناس و تاریخ شناس لرستان بررسی شده، از نژاد آریایی به شمار می آیند و شگفت اینکه واژه «شاپور خواست» و خرم آباد نیز از هجاهای کشیده بهره می جویند و علا وه بر این می توان به شهر دورود اشاره داشت که به معنی دو تا رود بکار رفته و چون این شهر در بین دو تا رود است به همین نام معروف است و این شهر نیز از هجاهای کشیده تشکیل شده است.
با این تفاصیل می توان ابراز داشت که لرها از نژاد آریایی هستند و براساس کتبی که در زمینه آثار باستانی و تاریخی لرستان نگاشته شده، اعم از کتاب آثار باستانی و تاریخی لرستان در سه مجلد تالیف استاد حمید ایزدپناه و قوم لر از دکتر سکندر امان اللهی و کتاب تبار هخامنش، دیار بالا گریوه - در سه مجلد از استاد مرادحسین پاپی بیانگر این است که تاریخ این قوم بسیار کهن و متمدن است. به طوری که در تاریخ «کاسیت ها» ضبط شده «کاسیت ها یا مردمان چهارهزار سال پیش لرستان تا پایان دوره هخامنشیان در سرزمین کوهستانی خویش حکومت می کردند. این مردمان از کوه های قفقاز پیش از اقوام ماد و پارس به جنوب غربی و غرب ایران روی آوردند.» لرها مثل تمام اقوام نتیجه اختلا ط مادها - پارس ها و دیگر اقوام ایرانی هستند.
مردم لرستان به زبان «ملکی» در نواحی پشتکوه و پیشکوه «لکی» که آمیخته ای است از زبان قدیم مردم ایران و از حیث ترکیبات با زبان فارسی شباهت تام دارد و کلمات خارجی در آن مدخل نیست و چنانچه باشد، قلیل است. مثلا واژه «رو» واژه اصیلی است که اغلب مردم در خرم آباد و حومه آن را تلفظ می کنند و از بن مضارع تشکیل شده است.
قوم کاسیت همسایه شرقی دولت بابل بوده و قبیله ای نیرومند بوده اند که هشت سال بعد از مرگ حمورابی بر کشور بابل تاختند و با حملا ت پی درپی توانستند این کشور را تسخیر کنند و نزدیک به ۶ قرن حکمرانی نمایند، به طوری که از شاهان واقعی بابلی محسوب گردیدند. قدیمی ترین مراجعی که در آنها کاسیان ذکر شده، متون مربوط به قرن ۲۴ قبل از میلا د است.
کاسیت ها متمدن ترین ملل عصر خویش (عیلا می - بابلی ها - مصری ها و سامی ها و آشوری ها) بوده اند به طوری که حمید ایزدپناه مولف کتاب سه جلدی آثار باستانی و تاریخی لرستان می گوید: «حد بین لر و لک ها اکنون از نظر زبان شناسی است و احتمال می رود لرها از اولا د آریانها و بومی محلی باشند و تردیدی نیست که قرن ها زندگی بادیه نشینی و ییلا قی داشته اند.» لرد کردزن نقل می کند: «قبایل عیلا م سلطه و قدرت مادها و پارس را قبول نداشته اند و در مقابل اسکندر مقاومت نموده اند.» لرستان تا دوره قرون وسطی جمعیت ده نشین داشت و رودخانه ها و تپه های متعدد مغرب کشکان و دره سیمره دال بر آن است.
موریه دانشمند اروپایی می گوید: لک ها بخش عمده ایاز خطه لرستان را تشکیل می دهند که به گویش لکی صحبت می کنند و شامل شهرهای اشتر نورآباد - طرحان - کوهدشت و بخش عمده ای از شهر خرمآباد می شوند. آنها قبیله ای بادیه نشین هستند که در تمام ایران پراکنده شده اند و مراکز عمده آنها قزوین - مازندران و ایالا ت فارس است، وی عقیده دارد لرها متشکل از قبیله های بزرگی بوده اند که به شعب و خانواده های مختلف منقسم شده و از نژاد ایرانی بوده اند.»
این دانشمند با تحقیقاتی که به عمل آورده درباره لرها می گوید: «لرها در چادرهای سیاه یا سیاه چادر که از موی بز بافته می شود، زندگی می کنند.
دور این سیاه چادر محصور نیست و به جای دیوار از درختان استفاده می کنند» که البته مقصود این دانشمند بیشتر مناطق عشایری و زندگی های عشایری در لرستان در دوران قدیم و اخیر می باشد که این توضیحات را به طور مفصل و جامع باید در کتاب تبار هخامنش، دیار بالا گریوه - تالیف مرادحسین پاپی خواند و استفاده لا زم را برد.
براساس اسناد معتبر اولین اقامتگاه های لرستان مربوط به دوره «زازی» در ۹۰۰ سال قبل از میلا د و اولین دهکده نیمه مسکونی در این منطقه در دره «هلیلا ن» در ۶۵۰۰ سال قبل از میلا د احداث گردیده است. بنابراین نتیجه می گیریم که استان لرستان استانی است با قدمتی بسیار بالا که علا وه بر مواردی که ذکر آن رفت، این قدمت تاریخی نیز به اتابکان لر نیز می رسد و البته در این خطه مردمان غیور و شجاعی یکی پس از دیگری می زیسته اند و نحوه و روش زندگی آنها نیز آکنده از فراز و فرودهایی بوده که باید گفت آثار تاریخی و باستانی و جاذبه های طبیعی ای که مرتبط به ادوار مختلف می باشد و کتیبه ها و نقش و نگارهایی که در این استان وجود دارد همه بیانگر این مدعاست. لرستان با توجه به اینکه اغلب مناطق آن کوهستانی است، بنابراین هرکدام از این مناطق زیبایی خاص خود را جلوه می نماید. بدین سان که زیبایی ای که در شهر خرم آباد به چشم می آید، همین زیبایی را هم می توان در یک روستا یا ده دورافتاده مشاهده کرد.
لرستان سرزمینی است که با اینکه از نظر قابلیت ها و زمینه های گردشگری غنی است، اما دست نخورده و بکر مانده است. از نظر این قلم فرهنگ گردشگری (توریسم) که برخی بر پیشرفت آن اعتقاد راسخ و مهر تایید می زنند، در آن حد و نصابی که باید باشد، نیست. چه اینکه با قیاس آن با کشورهای آسیایی اعم از تایلند و مالزی و اندونزی و دیگر کشورهای آسیایی این مهم به چشم می خورد. بدین سان که با مشاهده چارت تشکیلا تی این کشورها به خصوص کشور تایلند این مساله بر همه ما مبرهن می شود.
اما به قول معروف: «ماهی را هر موقع از آب بگیری تازه است» و دلیل آن است که قابلیت ها و زمینه های گردشگری در همه اقصی نقاط ایران خود گواه این مهم است. بنابراین استان لرستان نیز پاره ای از همین سرزمین غنی و پرمایه از هر زمینه و به خصوص فرهنگ گردشگری است که بی شک باید به آن توجه لا زم بشود. با توجه به آثار باستانی و تاریخی و اماکن مذهبی آن اعم از قلعه فلک الا فلا ک واقع در دوازده برجی خرم آباد، حصار زیبای گرداب سنگی در غرب خرم آباد (میدان تختی) طاق پیل (طاق پل شکسته در قسمت جنوب شهر خرم آباد از شاهکارهای دوره ساسانیان) مناره آجری (منار خرم آباد) در قسمت جنوب شهر خرمآباد بر کنار شهر تاریخی شاپور خواست (خرم آباد) واقع در میدان شقایق (میدان امام حسین کنونی) پل دختر در مسیر لرستان - خوزستان در شمال شهر پلدختر که از دو واژه پیل به معنی پل و کر و دختر تشکیل می شود (کر در گویش لری به معنی پسر است) و صدها جاذبه طبیعی اعم از دریاچه گهردر شهرستان ازنا که زیبایی زایدالوصفی را به نمایش می گذارد. دریاچه کیو که این دریاچه در شمال غربی خرم آباد واقع شده و آب آن فصلی است، اما بهترین تفرج گاه برای ساکنین خرمآباد به شمار می آید.
رودخانه سیمره، کشکان، زال و آبشار تله زنگ و آبشار بیشه واقع در مسیر راه آهن دورود - اندیمشک، آبشار نوژیان در جنوب شرقی خرم آباد و آبشار تاف (وارک) در جنوب شرقی خرم آباد و مناظر و مکان های جذاب طبیعی و آبی دیگر اعم از رودخانه ها - آبشارها - چشمه ها - دریاچه ها - سراب ها - کوهها و... همه و همه از قابلیت های بکر و مثال زدنی این استان به شمار میآیند که با برنامه ریزی اصولی و حساب شده و مدیریت بحران از طریق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور این استان از لحاظ صنعت گردشگری می تواند به یکی از مهمترین قطب های گردشگری در ایران مبدل گردد. چه اینکه منطقه زیبا و شگفت انگیز وارک در جنوب خرم آباد که در بین دو کوه هشتاد پهلو و تاف قرار گرفته و در هر فصلی زیبایی خاص خود را دارد از مهمترین مناطقی است که به صورت بکر و به بیانی مبتدی از نظر فرهنگ گردشگری مانده است که چنانچه سازمان گردشگری به این منطقه توجه لا زم را داشته باشد، این منطقه از زیباترین مناطق جهان آن هم از لحاظ صنعت توریسم خواهد شد.
اما با این تفاسیر سوال این است که چرا این استان با این همه قابلیت هنوز سیستم گردشگری آن به آن صورت راه اندازی نشده است؟ از منظر این قلم مهمترین نکته مدیریت بحران است که در هر زمینه ای مهمترین عامل در جهت برون رفت از آن بحران به شمار می آید. هرچند در زمینه هایی میراث فرهنگی و گردشگری استان اقداماتی انجام داده، اما با توجه به توانایی هایی که در زمینه گردشگری به چشم میآید، هرگز این اقدامات کافی نیست و باید با استفاده از دو مقوله فرهنگ هم اندیشی و مدیریت بحران به یک مدیریت واحد رسید و در آن جاست که می توان دستی بالا زد و در جهت ترقی و تعالی فرهنگ گردشگری در این استان گامی برداشت. مدیریت بحران از مهمترین اصولی است که باید در هر کاری نهادینه گردد.
به تعبیری ساده هر بحرانی نیاز به مدیریت دارد. بنابراین اینکه می گوئیم در زمینه گردشگری با مدیریت بحران مواجه هستیم، تنها مشمول مدیران و متولیان این امر نیست، بلکه هم صدایی و انسجام و وفاق عمومی و داشتن فرهنگی درست و کارآمد از مهمترین ویژگی ها در جهت نیل به این مهم است. امید می رود در ترقی و بالندگی صنعت گردشگری نه فقط در این استان که در اقصی نقاط ایران بیش از پیش موفق باشیم، به نحوی که هر روز فاصله خود را با کشورهای آسیایی و جهان کم کنیم.

وبگردی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.