پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ / Thursday, 18 October, 2018

تخت سلیمان تکاب مجموعه ای پررمز و راز


تخت سلیمان تکاب مجموعه ای پررمز و راز
تخت سلیمان و مجموعه آثار باستانی آن یكی از مهم ترین و مشهورترین مراكز تاریخ و تمدن كشور ایران است.
مجموعه آثار تاریخی تخت سلیمان كه در كوهستان های غرب كشور و در محل بسیار مصفا و خوش آب و هوایی قرار گرفته، در زمان های قدیم دارای موقعیت سوق الجیشی حساس بوده است. بقایای مجموعه بر روی جبهه ای از سنگ در ۴۸ كیلومتری شمال شرق تكاب قرار گرفته در میان انبوهی از آثار طبیعی و مصنوعی مانند دریاچه ها، آبگرم ها، قبور كهنسال و ابنیه تاریخی دیگر احاطه شده است.
تخت سلیمان در زمان های پیش از تاریخ و دوران هخامنشی و اشكانی و ساسانی معبر شاهراه های عمده بود كه از طرف همدان به طرف ارمنستان و آسیای صغیر رفته و از لحاظ لشكركشی نیز اهمیت فوق العاده ای داشته و این مكان محل تلاقی و برخورد اقوام مختلف بوده است.
تخت سلیمان امروزی باقیمانده قلعه و آثار بزرگ و عمارات مخصوص برای سكونت موبدان بوده است كه در زمان اشكانیان و ساسانیان در نهایت آبادی و اوج قدرت بوده و در نتیجه حمله رومیان و تاخت وتاز اقوام عرب و مغول ویران شده و آثار تمدن آن از بین رفته است.
آتشكده آذرگشنسب كه در دوران اسلامی به تخت سلیمان شهرت یافت از وسیع ترین مجموعه بناهای ساسانی است كه تاكنون شناسایی و از زیرخاك بیرون آورده شده است. از گذشته های دور شرایط مناسب دره سرسبز و چشمه های همیشه جوشانش برای زندگی بسیار مناسب بوده است و خیلی زود مورد سكونت قرار گرفته و در دوره خسرو اول ساسانی (انوشیروان) با انتقال آتش مقدس از شیز قدیم (تقریباً ناحیه ای در جنوب دریاچه ارومیه) این منطقه بر اهمیت آن افزوده شد.
آتشكده آذرگشنسب كه آتشكده پادشاهان و سرداران بوده موقعیت جنگجویان را حفظ می كرده و به عنوان نماد وحدت كشور از احترام بالایی برخوردار بوده است به طوری كه بعد از پادشاهی اشخاصی از خاندان ساسانی آنها پیاده به این محل آمده و ضمن زیارت، تاج شاهی را بر سر می گذاشتند.
نخستین صحنه ای كه در روبه رو شدن با این مجموعه بی نظیر چشم را خیره می كند حصار عظیم دوره ساسانی است كه با ظاهری تدافعی به طول ۱‎/۱۲۰ كیلومتر و عرض حدوداً ۳‎/۸۰ متر به شكل بیضی، تمام مجموعه و دریاچه مقدس را احاطه كرده است.
در حالی كه هسته اصلی دیوارها از لاشه سنگ و ملات ساروج است پوشش بیرونی حصار را سنگ های بزرگ حجاری شده زینت بخشیده اند.
این حصار ۱۳ متر ارتفاع دارد و سالم ترین قسمت باقیمانده آن در جبهه غربی و جنوب غربی كه بخشی از آن به تازگی به شكل اولیه مرمت شده است.
حصار مربوطه دارای ۳۸ برج به صورت قوس در جبهه بیرونی بوده و دارای دو دروازه است. دروازه جنوب شرقی به علت زیبایی حجارهای بالای طاق و نیز آسیب ناچیز از اهمیت بیشتری برخوردار است.
آتشكده آذرگشنسب در ضلع شمالی دریاچه قرار گرفته و دارای نمایی چهارطاقی است كه درون آن محراب آتش قرار گرفته و راهروهای مخصوص مراسم عبادی اطرافش را فراگرفته اند.
جایی كه موبدان در حالی كه سرودهای مقدس اوستا را زمزمه می كردند در كنار آتشدان دهان خود را با پارچه ای می بستند تا با نفس خود آن را آلوده نسازند و دستكش به دست چوب های از قبل پاك شده را با انبر روی آتش قرار می دادند.
در سمت راست چهارطاقی دومین اتاق مهم این آتشكده یعنی «یزشن ـ گاه» قرار گرفته است كه در آن آتش را وقتی برای نیایش در معرض دید نبود، شعله ور حفظ می كردند.
در ضلع شمال غربی، ایوان بلند و شكوهمند ساسانی معروف به ایوان خسرو كه از آجر قرمز و ملات ساروج ساخته شده قرار دارد كه تنها دیوارهای باقی مانده هنوز به عنوان شاخص این مجموعه تلقی می شود.
این ایوان بلند كه برای اقامت پادشاهان ساسانی در زمان اجرای مراسم زیارت آتشكده آذرگشنسب، بار عام احداث شده است و به احتمال زیاد تاریخ ساخت آن مربوط به خسرو اول معروف به انوشیروان است.
از برخی تاریخ نویسان و جغرافیدانان دنیای قدیم در مورد شكوه، تزئینات سقف و ملزومات اشرافی بویژه تخت جواهرنشان سلطنتی طاقدیس این ایوان شاهی یادداشت هایی باقی مانده كه گویای توجه خاص شاهان ساسانی به رونق و شكوه این مكان مذهبی ـ سیاسی است.
تخت طاقدیس كه برحسب قرار گرفتن خورشید قابل چرخش و تنظیم بوده جنسی از عاج و چوب ساج و سایبانی از نقره و طلا داشته كه طاقی از طلا و لاجورد كه آسمان را با كواكب به تصویر می كشیده آن را دربرمی گرفته است.
همچنین باید به تالار ستون دار كه كاربرد آن هنوز قطعی نشده و به مقوله یك آتشكده دیگر یا كاخ قلمداد شده اشاره كرد. یكی از معابد شناسایی شده در تخت سلیمان تالاری است كه در ضلع شرقی آتشكده آذرگشنسب قرار دارد به دلیل تشابه سبك معماری احتمالاً مكانی بوده برای ستایش ایزد بانوی آب (آناهیتا) در اوستا «ایدوسیور آناهیته» چشمه ای است كه از كوهی افسانه ای «هوكیئویه» می جوشد. این روایت می تواند نشانگر اهمیت انتخاب این محل برای استقرار جایگاه مقدس طی هزاران سال و بخصوص در دوران ساسانی باشد.
تقریباً در قسمت جنوبی قلعه دریاچه زیبایی به شكل بیضی نامنظم به طول ۱۲۰ و به عرض ۸۰ متر و عمق ۴۵ تا ۶۵ متر پر از آب وجود دارد.
مسأله جالب توجه درباره این دریاچه این است كه این دریاچه هیچ وقت سرریز نمی شود و اگر جلوی جریان آب را نیز باز كنند از حجم آب كاسته نمی شود به همین خاطر دریاچه تخت سلیمان را دریاچه سحرآمیزی می دانند كه دارای ناشناخته های بسیاری بوده و بررسی ها و پژوهش های هدفمند را می طلبد.
با وجود این قلعه با عظمت تكاب در سال ۶۲۴ میلادی به واسطه حمله ارتش روم و شكست سپاهانیان خسرو دوم (پرویز) مورد غارت وتخریب و بی حرمتی واقع و از اعتبار آن كاسته شد و دیگر هرگز رونق پیشین را نیافت تا این كه در دوره ایلخانان مغول، آباقاخان با انجام تعمیرات وسیع و احداث بناهای جدید به روی شالوده بناهای ساسانی از این مكان به عنوان تفرجگاه و شكارگاه خود استفاده كرد و بعد از ایلخانان مغول این مكان به صورت شهرك كم اهمیتی با مشاغل متنوع تا قرن ۱۱ هـ.ق به حیات خود ادامه داد و تا زمانی كه هیأت آلمانی به سرپرستی رودلف ناومان در سال ۱۹۶۰ نخستین گمانه ها را در این محل آغاز كردند متروك ماند.
بعد از به ثبت رسیدن مجموعه ساسانی تخت سلیمان تكاب به عنوان چهارمین اثر ایرانی در فهرست آثار جهانی از سوی سازمان یونسكو تلاش هائی جهت آشكار شدن رازهای سر به مهر این مجموعه آغاز شده كه هنوز هم بی وقفه ادامه دارد. در نتیجه در این كاوش ها و حفاری ها قسمت های مختلف این مجموعه شناسایی و مداركی به دست آمد كه نشان می دهد پس از مرگ آباقاخان، بناهای كاخ شكار مجموعه نیز تخریب و بلافاصله در اواخر همان دوره مجموعه تخت سلیمان به شهركی تبدیل می شود كه بناهای عام المنفعه آن همچون بازار، مسجد، حمام، كارگاه های صنعتی و حتی تعدادی از منازل مسكونی با مصالح كاخ شكار آباقاخان در اطراف دروازه شمالی و قبرستان ساكنان شهرك مذكور در قسمت بیرونی مجموعه شكل گرفته است.
اما در خصوص این مجموعه توجه به دو نكته ضروری است اول این كه در جغرافیای تاریخی ایران، شهر شیز از پایتخت های بزرگ آذربایجان است كه بعدها مركز بزرگ آتشكده عظیم شهر یاران ساسانی گردید و در ادبیات فارسی نام این آتشكده فراوان دیده می شود در اهمیت و توجه به آن نوشته اند كه سلاطین ساسانی برای بزرگداشت این جایگاه مقدس پای پیاده از تیسفون به زیارت این آتشكده آمده و در برابر آن زانو زده و اظهار عبودیت می كرده اند و اما نكته دوم این كه نظر به این كه علمای باستان شناسان و علاقه مندان به آثار تاریخی پیوسته در جست وجو و تفحص برای پیدا كردن مكان اصلی این آتشكده بوده و از روی اسناد و نوشته های پیشینیان مخصوصاً متون پهلوی و اوستا كنجكاوی نموده اند. بعضی محل این آتشكده را در نزدیك دریاچه ارومیه و برخی در شهر شیز دانسته اند كه تا پیش از حفاری این مطلب همچنان مكتوم و مورد بحث مانده بود.
حتی در فهرستی كه از آتشكده های زمان ساسانی به دست مورخین اسلامی تهیه و تنظیم شده محل آتشكده اعظم شهریاران ساسانی را در دو نقطه مثبت نوشته اند یكی شهر شیز و دیگری در محل تخت سلیمان است. اسكلت آتشكده بزرگ ساسانی پس از گذشت قرن ها، اختلاف كلی بین شیز و تخت سلیمان را برطرف كرده و روشن می سازد كه شهر شیز همان تخت سلیمان امروزی است كه مركز بزرگ ترین آتشكده زمان ساسانی بوده است و این امر اهمیت كاوش های علمی در تخت سلیمان را آشكار می كند.
مجموعه تخت سلیمان تكاب با مناظر و مواهب طبیعی خود و اطراف آن همچون تابلوی كم نظیری است كه چشم هر بیننده ای را به خود خیره می كند. آب های معدنی و نقاط دیدنی و كوهستان های سبز و خرم اطراف این مجموعه، از عوامل بسیار مهم جذب هر توریست و جهانگردی است.


منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

دژ قلعه رودخان، یادمان باستانی – توریستی ایران

دژ قلعه رودخان، یادمان باستانی – توریستی  ایران
دژ قلعه رودخان فومن در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری جنوب فومن و در بالای کوهی به ارتفاع متوسط ۷۰۰ متر و به همین نام قرارگرفته است (آخرین تاریخ بازسازی قلعه ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری –قمری بوده است واز تاریخ ساخت آن اطلاعی نیست).
این قلعه به طول حدود ۵ کیلومتر و عرض تقریبی ۱۰الی ۵۰ متر با استحکا مات برج ما نند،اتاقکهای دیده بانی ،آب ا نبار،تونل خروجی ،شومینه گرمایی ،محوطه شاه نشین ، حصار کوهستانی و جنگل ا نبوه بصورت یک دایره که از یک شعاع دارای خروجی است به آن شکوه فراوانی داده است .طبق نظردانشمند گرامی جناب آقای دکتر منوچهر ستوده عظمت این دژ همتای قلعه استخر فارس است، قلعه های الموت،خراسان،رودبار،وطارم در مقابل آن بسیار محقرند.
عظمت ،موقعیت قرارگیری و جغرافیایی ، موقعیت و قرارگیری اقلیمی ،استفاده از مصالح محبط جغرافیایی محل ، محیط جنگلی و کوهستا نی اطراف قلعه ،پیاده روی حدود ۴کیلومتر ارتفاعی ،آب و هوای بسیار دلپذیر تابستانی و زمستانی و بهاری و پاییزی (وشاید بیشتر !)و…..این فلعه میتواند یکی از مکانهای توریستی و گذران اوقات فراغت گردشگران ایرانی و خارجی باشد که اشتغالزایی لازم را نیز به دنبال خود خواهد داشت .
هدف نوشتن مقاله معرفی این قلعه از دیدگاه اکو جغرافیایی با تکیه بر طبیعت گردی می باشد .جهت روش مطالعه از روش توصیفی به همراه تجزیه و تحلیل عناصر آب و هوایی جهت ارائه نقشه بیوکلیماتیک قلعه و زمانهای مناسب گردشگری خواهد بود که نهایتا موارد کاربردی آن به جامعه علمی ارائه می گردد.
همگن بودن محیط انسانی قلعه با محیط طبیعی ،استفاده از شومینه و معماری منحر به فرد در حداقل ۱۰۰۰سال پیش . مکان گزینی اقلیمی از نظر سرما در تابستان و گرما در زمستان و مکان گزینی سوق الجیشی قلعه با توجه به هوش بالای طراحان آن ، از عجایب آن قلمداد میگردد .و حق است که این دژ جزء عجایب هفتگانه نام گرفته است .
دژ قلعه رودخان یکی از بززکترین قلعه های باقی مانده از دوران قدیم در ایران می باشد که در جنوبغربی شهرستان فومن در یک شرایط کوهستانی ، جنگلی با ارتفاع حدود ۷۰۰ متر از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است .از تاریخ دقیق ساخت آن اطلاعی نیست ولی چندین بار مرمت و بازسازی و مورد استفاده قرارگرفته است.
خوچکو، رابینو،دکتر ستوده با مشاهدات میدانی و اسنادی در مورد سابقه تاریخی و مشخصات قلعه مطالعاتی شایسته انجام دادهاند که کاملترین نوشته موجود ،مطالعات دکتر ستوده در حال حاضر می باشد.
تحقیق و مطالعه حاضر جهت استفاده اقتصادی –اکوتوریستی از قلعه رودخان با توجه به شناخت یادمانی –اکو جغرافیایی میباشد تا با شناخت پارامترهای آب و هوایی و جغرافیایی برنامه ریزی اکوتوریستی جهت استفاده عموم انجام پذیرد. شرایط محیطی قلعه با توجه به تغییرات فصلی از شرایط بارانی ،آفتابی ،برفی ،مه اندود و …..متغیر است لزوم مطالعات فوق جهت برنامه ریزی لازم الجرا است وپیش بینی می گردد که با شناخت متغیر های آب و هوایی حداکثر درآمد اقتصادی و اشتغال زایی برای استفاده اکو توریستسی دژ قلعه رودخان وجود دارد . هم چنین نگهداری یک اثر میراث فرهنگی و تحویل آن به نسلهای آینده که حاصل تلاش و کوشش مردم آن دیار بوده است نیز می باشد.
● موقیعیت جغرافیایی دژ قلعه رودخان
دژ قلعه رودخان که به نامهای قلعه حسامی ،قلعه سکسار ،قلعه سلسال(قلعه به همین نام در رضوانشهر ) معروف است در ۲۳ کیلو متری جنوب غربی فومن در ار تفاع حدود ۷۰۰ متری از سطح دریا های آزاد در میان درختان انبوه جنکلی و در روی یال یک کوه واقع شده است که تقریبآ از ۴ طرف توسط دره های عمیق و رودخانه های دائمی قلعه دنه و قلعه رودخان احاطه شده است. این قلعه از سمت شمال به رودخانه قلعه رودخان و شولم فومن ،از سمت شرق به رودخانه قلعه دنه و ملک سر و از سمت جنوب به کوهستان تالش و شهرستان شفت ،واز سمت غرب نیز به کوهستان تالش و استان زنجان محدود شده است.
این قلعه به شماره ۱۵۶۷/۳ ثبت آثار ملی ایران شده است.طول این قلعه در حدود ۵۰۰ متر و عرض آن در نقاط مختلف از ۱۰ متر تا ۵۰ متر متفاوت است .در ساخت این فلعه از میلیونها آجر استفاده شده است که ابعاد و قطر این آجرها (طول و عرض ۲۳*۲۱ و ۵*۴ قطر ۴۰*۲۳۵*۲۳۵ میلیمتر و ۳۵*۲۰۰*۲۰۰ میلیمتر استفده شده است ودر باز سازی سال ۱۳۸۰ خورشیدی توسط میراث فرهنگی استان گیلان ، دو انبار ذخیره آجر با هزاران قطعه آجر در عمق چند متری خاک داخل قلعه کشف گردیید . باید اضافه نمود که احتمالآ در آن دوره زمانی ،آجرها در پایین دست و روستاهای حاشیه قلعه پخته شده و توسط حیوانات بار کش ویا ……به داخل قلعه حمل شدهاند .
مساحت دژ در حدود ۵ هکتار و از سنگ ،آجر ملاط ساروج ،گچ ساخته شدهاست
● پیشینه تاریخی دژ قلعه رودخان
قدمت قلعه به حدود دوره ساسانیان بر می گردد و بر افراشتن ان با حمله اعراب مسلمان به ایران مربوط می شود و أن مقارن با پادشاهی گیل گیلانشاه در دوره ساسانیان و مقام پشتخوار گر شاهی (اتحادیه گیلان ، طبر ستان ، گرگان و دماوند )که تحت حکومت واحد او قرار داشت و این سرزمین (پشتخوار گر =دامنه شمالی البرز )به فرمان یزد گرد سوم (آخرین پاشاه ساسانی )در اختیار گیل گیلانشاه قرار گرفت . پس از مرک یزد گرد شوم (۳۲ هجردی / ۶۵۱ میلادی )گیلانشاه شروع به ساختن برج و بارو و سدار دفاعی جهت جلوگیری از حمله اعراب می کند ….(۱)
سید ظهیرالدین مرعشی نیز مینویسد که گیل گیلانشاه از سی یه تا گرگان قصرهای عالی ، عمارات قوی و قلاع و حصون ترتیب داد اما داراملک او در گیلان بود …..(۲)
عبدلی(۴) به نقل از آرتور کریستین سن می نویسد قبل از هخامنشیان ،قوم کادوس در دوران مادها در نواحی کوهستانی گیلان سکنی داشتند که بعدا گیلها و دیلمی ها را تشکیل دادند که جز’ اقوام آریایی واقعی میباشند.
عبدلی می نویسد به نظر می رسد در این زمان یعنی ساسانیان دژ گشت یا قلعه رودخان فعلی واقع در حومه فومن (=پومن ، هومن ، وهومنه ) به یک مرکز مهم نظامی –سیاسی کادوسها تبدیل شده بود ولی قلعه و اقوام کادوس قبل از این در این مکان وجود داشته اند . این مکان در زمان اشک سوم اهمیت سوق الجیشی پیدا می کند و پارتیها این قلعه را جهت نظارت سرزمین آماردان ( شرق سفید رود –حوالی رودبار )استفاده می کردند واین مکان مقری نظامی گردید . دژ گشت یا شاهپور (فیروز ) ساسانی پسر نرسی دوم بوده است این دژ حاوی اسراری است که تا کنون کشف نشده است.همردیف این قلعه آثار کادوسها در آق اولر در ییلاقات کرکانرود تالش به همراه شهر باستانی وجود دارد که دارای آ تشکده بوده وآثار آن نیز هنوز وجود دارد (۳)
اسکندر منشی مولف تاریخ عالم آرای عباسی نیز می نگارد والیان گیلان (بیه پس )خود را از نژاد اسحق پیغمبر شمرده اند و رشیدالدین فضل ا لله آنان را از اعقاب ساسانیان می شمارد.(۵)
خو چکو ضمن بازدید از قلعه می نویسد ،قلعه دژی بر بالای کوه با سنک و آجر ساخته شده و طرفین در ورودی دو برج دفاعی مستحکم است . بر بالای در کتیبه ای است که مطالب زیر بر سنگی حک شده است :این قلعه که به نام قلعه حسامی است نخستین بار در سال ۹۱۸ ( ۱۳-۱۵۱۲ الی ۱۶-۱۵۱۵ )الی ۹۲۱ میلادی به امر سلطان حسام الدین بن امیره دباج بن امیره علا الدین اسحقی تجدید بنا شد . این کتیبه را کمالدین بن محمد گیلانی نوشت . عبارات آن از خان احمد شیروانی و تحریر آن از ابن حسینی الخراسانی است (۶).
دکتر ستوده می نویسد : دژی که بنام قلعه رودخان خوانده میشود سومین بنا از بنا های عجیب هفت گانه گیلان است . نگارنده که دژ های زیادی را دیده و مطالعه کرده است تا کنون دژی بببه این عظمت و استحکام ندیده است . شاید بتوان این دژ را یکی از دژ های عجیب ایران دانست .تنها دژی که می تواند برابر و همسر او باشد قلعه استخر (اصطخر )فارس است . دژ های خراسان ،الموت ،رودبار ،تارم زنجان در مقابل این دژ بسیار کوچک و نا چیزند (۷)وی می افزاید که مساحت قلعه رودخان معادل ۱۰ الی ۱۲ قلعه دیگر است و بیش از ۲۰ قلعه انگلستان را مشاهده نموده است اما قلعه رودخان بزرگتر و مستحکم تر از تمامی آنها است
این قلعه دارای در ورودی با پایه ستونی از سنگ سفید به ابعاد عرض ۳۳ در طول ۷۷ در ۲۵ سانتی متر بوده است و کتیبه ذیل روی آن نوشته شده بود که توسط فردی هندی از جا کنده شده و از بین برده شده است. روی آن عبارات زیر نوشته شده بود " . علاالدین اسحقی خلد ملکه و سلطانه در تاریخ ثمان عشر و تسمعا یه این قلعه مبارکه را که مسمی به قلعه حسامی است و هرکز درجه تغییر نیافته ……..۹۱۸ دانا چون دهر دشمن خوی هرزه جوی ……خویش اظهار کند و عهد “……باقی مطالب آن فرسوده شده و از میان رفته است (۸).
همچنین نوشته که بر بالای الله دادکوه در جنوب گشت فومن خرابه های قصری قدیمی وجود داشته که وقتی می گوییم حاکم فومن مجبور شد به قلعه رودخان هموار شود گنجینه ثروت خود را به آنجا فرستاد و میان گوراب پس و خسرو آباد خرابه های عمارت کوچک مربع شکلی از آجر دیده می ششود که ساکنان آن مطبخ خانه کاخ قلعه رودخان می دانند.(۵)
این دژ از حدود پانصد سال پیش تا ۸۰ سال پیش توسط افراد مختلف حکو متیان و جنگلیان به عنوان یک پناهگاه مورد استفاده قرار گرفته است و با توجه به اینکه ایجاد چنین قلعه ای موجبات شگفتی و حیرت از نظر معماری ، مکان گزینی ،سوق الجیشی ، مصالح مورد استفاده و …..می باشد می تواند در شرایط جدید و امروزی به عنوان یک مکان توریستی و تفریحی و اشتغال زا جهت استفاده و برنامه ریزی اکوتوریستی مورد استفاده قرار گرفته تا خرابه های باقی مانده نشانی از تلاش و هوش نیاکان این خطه به یادگار باقی بماند هر چند طبیعیت مرطوب و رویش درختان جنگلی ، تخریب سودجویان و عتیقه یابها ، ……این قلعه مورد بی مهری قرار گرفته است ولی جاذبه آب و هوایی و اکوتوریستی این قلعه می تواند بازدید کننگان بسیاری را از ایران و جهان در تمامی فصول پذیرا باشد . که این مقاله کوشش در شناخت پارامترهای اکوتوریستی این قلعه و معرفی آن به علاقه مندان اکو توریست دارد.
● ویژگیهای محیطی و توپوگرافی قلعه رودخان
▪ پیاده روی در داخل جنگل
از روستای قلعه رودخان در ارتفاع ۱۵۰ متری تا قلعه مسیر راه پوشیده از جنگل انبوه می با شد که از کنار رودخانه قلعه رودخان ،آب زلال و ماهی قزل آلا و آبشارهای کوچک در مسیر راه همراه می باشد . در پای کوه قلعه دو رودخانه قلعه دنه و قلعه رودخان از دو طرف قلعه را محاصره کرده است . که در پای رودخانه شمال شرقی ،تونلی وجود دارد که ارتباط تونل را با قلعه با طول حدود ۱۵۰۰ متر در بر می گیرد که در حال حاضر در ۱۰ متری تونل ریزش سنگ مانع از حرکت بیشتر می گردد. حرکت به سمت قلعه از دامنه پر شیب شمال غربی با پله هاییی که جدیدا اداره منابع طبیعی احداث کرده است با نیم دایره بزرگی همراه می باشد که تا حدود ۱۰۰۰ متری قلعه ادامه دارد پس از آن باید با توجه به کفش و لباس مناسب کوه به سمت قلعه حرکت نمود . جنس زمین از پای رودخانه تا خود قلعه از سنگهای آهکی و ماسه سنگ پوشیده است و با خاک و برک هوموسی غنی جنگلی فرش شده است نوع درختان مسیر راه توسکاه ،ممرز ،افرا ،بلوط ،راش و آراد می باشد .در چند نقطه از مسیر راه پل چوبی جهت عبور از رودخانه نیز ساخته شده است
▪ رود خانه خروشان
رودخانه قلعه رودخان حداقل دبی را در تیر ماه با ۵/۱ ومردادماه با ۸/۱ متر مکعب در ثانیه و حداکثر دبی را ردر مهرماه با ۷/۵ و فروردین ماه با ۵/۴ مترمکعب در ثانیه دارا می باشد و نشان می دهد که در برنامه ریزی رودخانه در ماههای فروردین و اواسط اردیبهشت و از مهر تا اتمام دوره سرد سال امکان طغیان وجود دارد که باید تمهیدات لازم به عمل آورده شود (آبان با ۷/۲-آذر با ۴/۳ دی با ۳/۲ بهمن با ۴/۲ اسفند با ۸/۲ اردیبهشت با ۸/۵ خرداد با ۱/۳ و در ماه شهریوربا ۲ مترمکعب در ثانیه )حدود ۵ ماه از سال از اردیبهشت تا شهریور بستر مناسب و بدون خطر را دارا می باشد که علاوه بر بازدید از قلعه و زیبا یی رودخانه برای ماهیگیری و شنا نیز مناسب می باشد .
● ویژگی آب و هوایی قلعه رودخان
در دره قلعه رودخان یک ایستگاه کلیماتولوژی در مختصات جغرافیایی ۱۴/۴۹شرقی و ۵/۳۷ شمالی در ارتفاع ۵۰۰ متری و یک استگاه بارانسنجی در ۶/۴۹ شرقی و ۶/۳۷ شمالی در ارتفاع ۳۰۰ متری با آمار نسبتا طولانی احداث شده است . بررسی بارندگی سالیانه این قلعه نشان می دهد میانگین باران در حدود ۱۷۰۰ ملیمتر با میانگین ۱۶۶۳ و انحراف استاندارد ۲۷۱ و حداقل ۱۳۰۶ و حداکثر ۲۵۵۲ با چارک اول ۱۵۶۰ میلیمتر و چارک سوم ۱۹۱۳ و با ضریب تغییرات ۹/۱۵ درصد ک حاکی از نظم بارندگی سالیانه در این قلعه می باشد را نشان می دهد بررسی بارندگی ماهیانه نشان می دهد که حداقل بارندگی در ماه های اردیبهشت تا شهریور از ۵۰ تا ۶۹ میلیمتر می باشد ودر سایر ماهها میزان بارندگی از ۷۰ میلیمتر بیشتر است این موضوع نشان دهنده این واقییت است که از میانه بهار و تابستانها موقیعیت اکو توریستی قلعه در بهترین شرایط قرار داردو در زمستان با توجه به سرما و بوران با تجهیزات کوه نوردی و پوشش کامل این امکان پذیر است
برسی حداقل و حداکثر دما نشان می دهد که در قلعه حداقل مطلق دما از ماه مهر تا فروردین زیر صفر درجه و تا ۱۳- درجه سانتی گراد میرسد و حداکثر مطلق دما از ماه فروردین تا شهریور تا ۳۷ درجه سانتی گراد می رسد که دامنه حرارتی حداقل ۲۷ تا حداکثر ۴۰ درجه را در طول سال نشان می دهد که این دامنه برنامه ریزی توریسم زمستانی و تابستانی را با خود به همراه دارد .
بررسی ساعات آفتابی دژ قلعه رودخان نشان می دهد که بیشترین ساعت افتابی ماهانه از ماه فروردین شروع (۹۰ ساعت )تا تیر ماه به ۲۰۶ ساعت متغیر است در دوره گرم سال از اردیبهشت با ۱۳۳ ،خردادبا ۱۸۲ ، مرداد با ۱۴۷ و شهریور با ۱۳۵ ساعت که متوسط از ۲ تا ۶ ساعت در روز دارای آفتاب می باشد که این پارامتر با توجه به رطوبت هوا می تواند نقش بسیار مطلوبی را ایفا نماید بطوری که در ماه خرداد ،نیر و مرداد این دژ روزهای به یاد ماندنی اب و هوایی خود را در نظر هر فرد بازدید کننده از نظر مطلوبیت هوا به همراه دارد .
● نتجه گیری
با توجه به قدمت تاریخی و گذشته نا شناخته این میراث فرهنگی و ملی این خطه ایران زمین است که بهره گیری از زمان مناسب آ ب و هوایی و تعطیلی تابستانه و گردشگری ناشی از آن می تواند نقش بالایی را در اشتغال زایی و افزایش درآمد روستاییان این منطقه داشته باشد .واز طرفی موقیعیت جنگلی و توپوگرافی و زمستانهای برفی ،پیاده روی کوهنوردی و مسیر مناسب تا قلعه و امکان اتراق در داخل قلعه و زمان دسترسی به قلعه و امکانات مخابراتی ناحیه ، از آن در فعال کردن گردشکری زمستان نیز می توان بسیار مناسب باشد

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی