شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ / Saturday, 24 March, 2018

پنت‌هاوس؛ لذت زندگی در نوک برج


پنت‌هاوس؛ لذت زندگی در نوک برج
علاقه به زندگی در خانه‌های نوك‌برج با چشم‌انداز زیبای كوه‌های شمال تهران روزبه‌روز بیشتر شده و تقاضا برای خرید یا رهن پنت‌هاوس میان سرمایه‌داران تهرانی افزایش یافته است به طوری كه در ۱۹ سال اخیر سرمایه‌گذاران بخش مسكن در طبقات فوقانی برج‌های خود، پنت‌هاوس‌هایی زیبا و مجلل ساخته‌اند كه با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود و عرضه كم آن در معاملات مسكن از قیمت‌های بالایی برخوردارند.
گران‌ترین پنت‌هاوس تهران، پنت‌هاوس در فرشته است كه ۵ میلیارد تومان قیمت دارد. این پنت‌هاوس ۸۰۰ متری با ۵۰۰ متر تراس مشجر به چهارطرف شهر دید داشته و ۷ اتاق خواب دارد. البته در مقایسه با گران‌ترین پنت‌هاوس دنیا كوچك بوده ولی امكانات رفاهی آن با پنت‌هاوس‌های معروف دنیا برابری می‌كند. گران‌ترین پنت‌هاوس دنیا پنت‌هاوسی است سه‌طبقه در نیویورك كه در سال ۲۰۰۶ به قیمت ۷۰ میلیون دلار فروخته شد. این پنت‌هاوس با ۱۳۰۰ مترمربع در بالای هتل نوسازی شده «پیر» نیویورك قرار دارد و دارای یك سالن بزرگ با سقف گچبری شده با ارتفاع ۷ متر، پنج اتاق خواب، هفت سرویس بهداشتی كامل، پنج شومینه كف پوشیده از چوب بلوط، چهار تراس و دید ۳۶۰ درجه از تمام نیویورك است كه تنها در رویا می‌توان آن را تصور كرد. بعد از این پنت‌هاوس ۷۰ میلیون دلاری، دومین پنت‌هاوس گرانقیمت دنیا در ساحل میامی قرار گرفته و ۱۸ میلیون دلار قیمت دارد. در دكوراسیون داخلی این خانه رویایی چوب آبنوس به كار برده شده كه برش‌های این چوب در ژاپن انجام شده است. این پنت‌هاوس ۵ اتاق خواب دارد و همه اتاق‌ها به سرویس صوتی، تصویری و تلویزیون پلاسما مجهزند، حمام‌های آن همه در كنار شیشه‌های قدی قرار گرفته‌اند و زیبایی آن را دوچندان كرده‌اند.
زندگی در پنت هاوس «وقتی در نوك برج‌های بلند شهر داخل پنت هاوس قدم می‌گذاری، احساس می‌كنی وارد دنیایی دیگر با چشم‌اندازی رویایی شده‌ای و شهر با تمام آدم‌ها و ماشین‌هایش زیر پاهای توست.» این را جاناتان بل نویسنده كتاب «زندگی در پنت هاوس» می‌گوید و وقتی وارد پنت هاوس تهران بلندترین پنت هاوس شهر در برج بین‌المللی تهران می‌شوی واقعاً احساس می‌كنی وارد دنیای دیگری شده‌ای دنیایی كه حتی در رویا هم نمی‌گنجد. برج تهران عظیم‌ترین و مرتفع‌ترین برج مسكونی ایران بیش از ۱۶۰ متر ارتفاع دارد و ۱۱ پنت هاوس برج تهران در میان ۴ شاهراه حیاتی شهر بر دامن البرز سر به ابرهای آسمان می‌سایند. بلندترین پنت‌هاوس تهران در ضلع شمالی بزرگراه حكیم واقع شده درحالی كه از غرب به بزرگراه شیخ‌بهایی جنوبی و از شرق مشرف به بزرگراه كردستان با دسترسی مناسب به نقاط مختلف شهر تهران قرار گرفته است.
زندگی در طبقه ۵۶ با امكانات فوق‌العاده رفاهی مثل زندگی روی ابرها رویایی و لذتبخش است و به گفته علی رحیمی یكی از برج‌‌سازهای تهران، داشتن پنت هاوس رویای شیرین پولدارها بوده و ساختن چندین پنت هاوس در طبقات بالای برج برای سازندگان آن سود زیادی به همراه می‌آورد. او می‌‌گوید: برای خرید یك پنت هاوس حداقل باید دو میلیارد پول داشت و قیمت رهن آن معمولاً یك‌پنجم قیمت خرید آن است. پنت هاوس‌های برج تهران رویای مالكانش را تحقق بخشیده و در قلب شاهراه‌های تهران دیدی وسیع با چشم‌اندازی باز به نقاط مختلف شهر را برای ساكنانش فراهم آورده است. این پنت هاوس‌ها به سیستم آنتن مركزی تلویزیون مجهزند و برای دسترسی سریع به آب گرم مصرفی، نوارهای گرمكن الكتریكی در آنها به كار گرفته شده است. ۱۵ آسانسور مسافری ۳ متر بر ثانیه و ۳ آسانسور باری ۲ متر بر ثانیه Mitsubishi و مجهز به سیستم هوشمند برای كاهش ترافیك، دسترسی ساكنان آن را به طبقات مختلف آسان كرده است.
این خانه‌های گرانقیمت به سیستم شست‌وشوی نما و پنجره و تهویه مطبوع دارای فن‌كوئل‌های سقفی از طریق چیلر جذبی (همراه با هوای تازه تهیه شده توسط هواساز) مجهزند. تجهیز این پنت‌هاوس‌ها به سیستم كنترل هوشمند ساختمان از دیگر امكانات رفاهی آنها بوده و استفاده از عایق‌های صوتی و حرارتی آرامش و آسایش ساكنان را دوچندان می‌سازد. سونا، جكوزی و استخر از دیگر امكانات این پنت‌هاوس‌ها است . پنت‌هاوس‌هایی كه بهترین‌های زندگی را برای ساكنانش فراهم كرده‌اند و نزد مالكانشان با هیچ چیز دیگر جایگزین نمی‌شوند،چرا كه به گفته سامیار حداد یكی از پنت‌هاوس‌نشین‌های تهران اگر كسی ملكی را در بهترین نقطه شهر بفروشد، به طور قطع می‌‌تواند ملك دیگری را در نقطه‌ای دیگر خریداری كند ولی اگر یكی، پنت‌هاوسش را بفروشد به‌راحتی نمی‌تواند پنت‌هاوس دیگری بخرد و به همین علت تعداد كم موارد فروش پنت‌هاوس دلیل عمده محبوبیت پنت‌هاوس نزد مالكانش است، بنابراین وقتی كسی یك پنت‌هاوس می‌خرد به راحتی آن را از دست نمی‌دهد چون یك پنت‌هاوس با هیچ چیز دیگر جایگزین نمی‌شود. پنت‌هاوس اقامتگاه خدمتكاران دیروزی و اعیان امروزی پنت‌هاوس با تمام محبوبیت و گران بودنش تاریخچه‌ای جالب دارد و از اقامتگاه خدمتكاران قرن ۱۸ به خانه آرزوهای اعیان قرن ۲۱ تبدیل شده است.
تا اواسط قرن ۱۹، پنت‌هاوس‌ها، انباری و اتاقك‌هایی بودند كه به سقف خانه اضافه شده بودند و چون با پله‌های زیاد از طبقات اصلی ساختمان جدا می‌شدند، بیشتر برای اقامت خدمتكاران مورد استفاده قرار می‌گرفتند و به عنوان یك انباری و اتاقكگاه متروك می‌ماند. بعد از این تاریخ، طراحان و سازندگان آپارتمان، آن را بلندتر و بلندتر ساختند و امكان نصب آسانسور در این آپارتمان‌های بلند باعث شد كه طبقات بالاتر با دید متفاوت و چشم‌انداز بازی كه به نقاط مختلف شهر داشتند، به ملك‌هایی گران تبدیل شوند طوری‌كه تنها اعیان و سرمایه‌داران بزرگ می‌توانستند آن را بخرند.
با تغییر ماهیت طبقات فوقانی آپارتمان‌های دنیا پنت‌هاوس‌ها به واحدهای مسكونی با سقف‌های بلند و شومینه‌های زیبا تبدیل شدند كه اغلب آنها بالوكس‌ترین وسایل مبله می‌شوند، پشت‌بام این برج‌ها نیز فضای باز زیبایی را برای ساكنان پنت‌هاوس فراهم می‌كنند كه چنین فضاهایی در شهرهای بزرگی مثل تهران یك موهبتند، موهبتی كه تنها عده كمی از آن برخوردار می‌شوند. پنت‌هاوس‌های معروف تهران در تهران، ۱۰ پنت‌هاوس وجود دارد كه تقریبا همه آن را می‌شناسند و این پنت‌هاوس‌ها كه در شمال شهر تهران متمركز شده‌اند، بین یك میلیارد و ۵۰۰میلیون تا ۲میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان قیمت دارند. این قیمت‌ها سوای قیمت پنت‌هاوس كوه نور در برج دوقلوی فرمانیه است كه هیچكس قیمت آن را نمی‌داند. ۴ پنت‌هاوس معروف تهران در نیاوران قرار دارند كه با ۳۰۰متر تراس به تمام نقاط تهران دید كامل داشته و دارای سونا، جكوزی و استخر خصوصی می‌باشند. ۲ پنت‌هاوس معروف دیگر در الهیه واقع شده‌اند كه اكثر مردم و برج‌سازان از آنها به‌عنوان زیباترین پنت‌هاوس‌های تهران یاد می‌كنند. این خانه‌های رویایی كه به‌ترتیب ۳۷۰ و ۴۰۰ متر‌مربع زیربنا دارند، با چشم‌اندازی بی‌نظیر تمام امكانات رفاهی را برای ساكنانشان فراهم آورده‌اند. پنت‌هاوس زعفرانیه، یكی دیگر از پنت‌هاوس‌های معروف تهران است كه ۲میلیارد و ۹۶۰میلیون تومان قیمت دارد و به زیباترین شكل كوه‌های شمال تهران را برای ساكنانش به تصویر می‌كشد. پنت‌هاوس‌های كوه نور، ثارالله (گران‌ترین پنت‌هاوس تهران) و پنت‌هاوس سعادت‌آباد از دیگر پنت‌هاوس‌های معروف تهران هستند.


منبع : روزنامه تهران امروز

مطالب مرتبط

نقاط ضعف و تهدیدات موجود در برنامه‌ریزی مسکن ـ بخش پایانی

نقاط ضعف و تهدیدات موجود در برنامه‌ریزی مسکن ـ بخش پایانی
انسان نیازها و خواسته‌های متعددی دارد، یکی از مهمترین نیاز‌های او مربوط به ساختمان و شاخه‌ی اصلی آن یعنی مسکن است. تنگناها به کاسته شدن از امکانات و کاسته شدن امکانات به مختصرشدن خواسته‌ها می‌انجامد. در تداوم این تسلسل، مجدداً انسان و نیازها قراردارد؛ ولی در این وضعیت دیگر انسان نیست، بلکه موجودی زنده است. زنده از نظر جسمی، که جنبه‌های روانی، فرهنگی، اجتماعی و انسانی او مهار و سرکوب شده است.
مشکل مسکن یکی از مسائل دیرپا درکشور ما بوده است وعلی‌رغم سابقه طولانی ما درامر برنامه‌ریزی، هنوز پاسخ مناسبی برای آن یافت نشده است. علت این امر را باید درضعف نظام برنامه‌ریزی کشور جست‌وجو کرد.
گذر مسئله مسکن از مرحله معضل به مرحله بحران در ایران به سال‌های ۱۳۴۰ بازمی‌گردد و ازهمین سال‌هاست که تحقیقات در زمینه مسکن در ادبیات فنی کشور شروع می‌شود. اولین پژوهش‌های مؤسسه تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران در زمینه مسکن عمدتاً برمسئله حاشیه‌نشینی در شهر تمرکز یافته است که امروزه جز نامی از آن‌ها، چیزی در اختیار نیست. پژوهش‌هایی که ابتدا در بانک ساختمان و سپس درسازمان مسکن شکل می‌گیرند نیز حاکی ازگذر مسئله مسکن ازمعضل به بحران هستند.
باگذشت قریب به پنجاه سال از آغاز پیدایش مسئله مسکن درکشور و شروع به تحقیقات مسکن در ایران، پژوهش مسکن شهری، دچار ضعف و نارسایی‌های جدی است و هنوز در مرحله توصیف آماری باقی‌مانده است و جنبه‌ی کاربردی و کاربستی نیافته است و تأثیر پژوهش در تدوین سیاست‌ها و برنامه‌ی مسکن اگرنه هیچ، که سخت نامحسوس است.
می‌توان گفت که مشکل مسکن درهمه جای دنیا وجود دارد؛ اما در کشورهای درحال توسعه به دلیل رشد سریع جمعیت و شهرنشینی، مهاجرت‌های داخلی، فقدان منابع مالی کافی،‌ مشکلات مربوط به عرضه زمین، تامین مصالح ساختمانی و کمبود نیروی انسانی متخصص؛ و مهمتر از همه نبودن خط مشی، سیاستگذاری و برنامه‌های مناسب درخصوص زمین و مسکن، این مشکل به صورت حاد و بحرانی درآمده است.
صنعتی شدن شتابان، جمعیت نواحی روستایی را به سوی شهرها روانه می‌کند. در اغلب موارد بعد اجتماعی صنعتی شدن به تامین مسکن ارزان قیمت، خدمات اجتماعی و هم‌چنین تامین رفاه کارگران منجر نمی‌شود؛ در نتیجه همه روزه به تعداد ساکنان مناطق زاغه‌نشین و محلات فقیر شهری افزوده می‌شود.
براساس برآورد سازمان ملل به منظور حل مشکل مسکن در کشورهای درحال توسعه، باید همه ساله به ازای هر هزارنفر جمعیت ۱۰ واحد مسکونی ساخته شود. درحالی‌که ساخت مسکن در این کشورها (کشورهای درحال توسعه) به ازای هر هزارنفر به ندرت به ۲ تا ۳ واحد مسکونی می‌رسد.
علاوه ‌بر موارد فوق، عواملی مانند تغییر در بعد خانوارها و گرایش به کوچک شدن آن، تغییر در مفهوم مسکن و تبدیل آن به نقدینگی، گرایش بیشتر در احراز حق مالکیت مسکن، عدم علاقه یا رغبت کمتر به زندگی در واحدهای آپارتمانی و مجموعه‌های مسکونی بزرگ، پایین‌بودن فرهنگ تعاونی در شکل سازمانی و پیشرفته آن درجهت حل مشکلات و همزیستی مسالمت‌آمیز در محلات و مجتمع‌های جدیدالاحداث مسکونی، منسوخ‌ شدن الگوهای معیشتی سنتی، تغییر در الگو و استانداردهای زندگی، گسستن افراد مزدوج از خانواده و بسیاری عوامل دیگر مشکل مسکن در این کشورها را حادتر نموده است.
مشکلات مسکن را می‌توان به‌طورکلی به دو بخش مشکلات عام و مشکلات خاص تقسیم نمود:
▪ مشکلات عام
ساختار اقتصادی و اجتماعی حاکم بر هر جامعه به دلیل روشن نبودن اهداف یا متناسب نبودن سیاست‌ها و فقدان انعطاف لازم در برنامه‌های موجود و برخی نارسایی‌های تشکیلاتی و غیره، مشکلاتی را به وجود می‌آورد که مشکل مسکن را پیچیده‌تر می‌کند. اهم این مشکلات عبارتند از:
- عدم ‌توجه به ماهیت قانونی و حقوقی شرکت‌های تعاونی خانه‌سازی و فقدان رسالت‌های تشویقی برای گسترش مسکن‌های تعاونی در این خصوص و عدم حمایت کافی دولت و مشکلات ناشی از قوانین؛
- محدودیت منابع مالی دولت‌ها در تامین منابع مالی مورد نیاز برای احداث مسکن گروه‌های کم درآمد (گروه‌هایی که اکثریت قاطع نیازمندان واقعی مسکن را شامل می‌شوند)؛
- عدم کفایت بخش خصوصی درتامین مسکن مخصوصاً برای گروه‌های کم درآمد، زیرا این بخش فقط برای کسانی مسکن تهیه می‌کند که از قدرت خرید بالایی برخوردارند؛
- تعارض و ناهماهنگی میان بین دو سیستم برنامه‌ریزی «بخشی» با « فضایی » و دو سیستم برنامه‌ریزی « مسکن» با برنامه‌ریزی‌های «شهری و منطقه‌ای»؛
- فقدان استانداردهای مشخص ساختمانی برای طرح، تولید و اجرا؛
- وجود درصد بالایی از ساختمان‌های زیراستاندارد که نیاز به تخریب یا حداقل تعمیرات اساسی دارند؛
- مغایربودن استانداردهای رایج، با توان مالی مردم و خصوصیات اجتماعی آن‌ها؛
توضیح آن‌که قیمت‌های تمام شده متناسب با توان مالی مردم نبوده و از این‌رو آن‌ها قادر به خرید خانه‌های تولید شده توسط سازندگان نیستند. استانداردها باید برای اکثریت جمعیت درمناطق شهری قابل حصول باشند، هنگامی که فقدان منابع کافی، قربانی کردن پاره‌ای از جنبه‌های مطلوب کیفیت مسکن را اجتناب ناپذیر می‌کند باید امکان مشخص کردن جنبه‌هایی که با حداقل ناراحتی قابل حذف هستند، وجود داشته باشد. استانداردها باید بهترین توازن ممکن میان اجزای ساخت فیزیکی و اجزای کارکردی ساختمان‌ها در رابطه با نیازمندی‌های اجتماعی و سایر نیازمندی‌های ساکنان را تضمین کنند.
- رشد سریع جمعیت و افزایش شهرنشینان (نرخ رشد سالانه جمعیت در بیشتر کشورهای درحال توسعه ۲ تا ۴ درصد است، ولی رشد جمعیت شهری این کشورها به دلیل مهاجرت ۴ تا ۸ درصد است. نتیجه چنین رشد بالایی، کمبود مزمن مسکن بویژه در محدوده‌های شهری است)؛
- سهم ناچیز مسکن استیجاری درعرضه کل مسکن؛
- انحراف سرمایه‌ها از بخش تولیدی مسکن به بخش خدماتی مسکن (خرید و فروش مجدد)، به دلیل افزایش قیمت‌ها (سود یا بازده سرمایه) دراین بخش.
▪ مشکلات خاص
بخش مسکن متشکل از زیربخش‌هایی است که هریک مستقلاً ویژگی‌ها و مسائل خاص خود را دارند. عدم هماهنگی میان آن‌ها و وجود اشکال و نقص درهر یک از عناصر بوجود آورنده مسکن باعث می‌شود که کل بخش، هماهنگی و انسجام خود را از دست داده و عملکرد آن کاهش ‌یابد.
زیربخش‌های مورد بحث دراین قسمت عبارتند از:
۱) زمین
مشکل کمبود زمین لازم برای توسعه شهری و ایجاد واحدهای مسکونی جدید در اغلب شهرهای دنیا یکی از مشکلات اساسی است. این مساله باعث تجاوز به زمین‌های کشاورزی یا ساخت و ساز در مناطقی که در معرض خطرات طبیعی هستند، همچنین ساخت و ساز در خارج از محدوده ی شهر‌ها که عامل رشد پدیده‌ی حاشیه‌ نشینی است، می‌شود.
۲) مصالح ساختمانی
- کمبود مصالح ساختمانی
- وابستگی تولید برخی از مصالح و اجزای ساختمان به مواد اولیه و مصالح خارجی
- فقدان ضوابط و استانداردهای لازم در تولید مصالح ساختمانی؛
- عدم مدیریت صحیح و مؤثر و کمبود پرسنل کارآمد کارگاهی؛
- وجود مشکلات توزیع مصالح، به‌خصوص تیرآهن و سیمان براساس سهمیه‌بندی شهری - روستایی بدون توجه به نیازهای عمده مردم و استان‌ها و حرکت درخط ایجاد بازار سیاه از این طریق؛
- وجود دلال و واسطه و سوداگر؛
۳) منابع اعتباری و مالی
فقدان تسهیلات کافی با شرایط مناسب برای گروه‌های کم درآمد و بعضاً عدم دسترسی گروه‌های کم درآمد به این تسهیلات و توزیع نامتناسب اعتبارات دولتی بین گروه‌های مختلف درآمدی از مشکلات دیگر است.
باتوجه به این که تهیه واحدهای مسکونی کامل حتی با پایین‌ترین قیمت، خارج از توان بیشتر خانواده‌های کم درآمد و نیازمند به مسکن است و این حقیقت که اکثر نیازمندان به مسکن را این گروه‌های درآمدی تشکیل می‌دهند، تامین منابع اعتباری و مالی مشکل عمده‌تری محسوب می‌شود.
۴) نیروی انسانی
کمبود نیروی انسانی متخصص و نیمه متخصص در تولید مسکن، توزیع نامتناسب آنان در مناطق مختلف و تمرکز و تجمع ایشان درمراکز شهری بزرگ، بخصوص پایتخت و بعضاً عدم استفاده بجا و مناسب از نیروهای متخصص.
۵) فن‌آوری ساخت
حاکم بودن رفتار سنتی، فقدان الگوی ساخت مرتبط با نیازها و امکانات، کمبود نیروی انسانی متخصص جهت استفاده از فنون و ماشین‌آلات پیشرفته ساختمانی، کمبود ماشین‌آلات و کارگاه‌های تولید ‌آلات و ادوات ساختمانی و عدم کاربرد صحیح فن‌آوری در امر تهیه مسکن باعث کاهش ساخت هر چه بیشتر مسکن می‌شود.
۶) سیاست‌گذاری، برنامه ریزی و نظارت
- ناهماهنگی میان سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با مسکن، ضعیف بنیه مالی و فنی شهرداری‌ها، نظام غیرمدون ساختمانی، معماری، شهرسازی و تاسیساتی،
- ضعف دستگاه‌های اجرایی و تصمیم‌گیرنده مؤثر در سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت بر فرآیند تولید مسکن؛
- فقدان ضوابط، استانداردها و چهارچوب‌های مطالعاتی اولیه که در قالب آن‌ها طرح‌ها ریخته شده و با خصوصیات محل هماهنگ می‌شوند؛
- مسخ شدن سیستم‌های نظارتی و آماری، گسسته بودن آن‌ها از دو بخش طرح و برنامه و اجرا.
- فعالیت نظارتی نیز که باید مبتنی بر آمار انجام گیرند، اما به علت فقدان مدیریت صحیح به صورت مجرد انجام گرفته و به علت بی‌اثربودن در قسمت‌های دیگر و عدم انسجام، اثری در بهبود بخشیدن به وضعیت آینده به چشم نمی‌خورد.
▪ مشکلات مسکن از دیدگاه عرضه و تقاضا
مشکلات مسکن را می‌توان از دیدگاه دیگری به دو بخش مشکلات عرضه و تقاضا تقسیم نمود.
۱) مشکلات عرضه
عوامل متعددی که باعث کاهش عرضه مسکن و در نتیجه عدم ارضای تقاضای بالقوه جامعه می‌گردد عبارتند از:
- کمبود اعتبارات و تسهیلات لازم؛
- کمبود و گرانی قیمت زمین شهری؛
- کمبود و گرانی مصالح ساختمانی؛
- ابتدایی بودن فن‌آوری ساخت؛
- کندی فرآیند ساخت مسکن؛
- وجود الگوی سنتی مصرف مسکن؛
- کمبود نیروی انسانی متخصص؛
- فقدان سازوکار مناسب برای ذخیره کردن زمین؛
- فقدان بانک اطلاعاتی بهنگام اراضی شهری؛
- فقدان قوانین و مقررات مناسب و تعرفه‌های ناظر برآن.
محدودیت در عرضه‌ی واحد مورد نیاز جامعه باعث افزایش قیمت مسکن، افزایش اجاره‌بها، بورس بازی زمین، ازدحام بیش از حد خانوارها در واحدهای مسکونی، پیدایش آلونک‌ها، و زاغه‌ها و بسیاری مسائل دیگر می‌شود که بیشتر شهرهای کشورهای درحال توسعه با آن مواجه‌اند.
۲) مشکلات تقاضا
اهم مشکلات در زمینه‌ تقاضا برای مسکن عبارتند از:
- وجود تقاضای انبوه و غیرموثربودن این تقاضا از نظر اقتصادی؛
- وجود الگوهای رفتاری نامناسب اغلب متقاضیان در زمینه مسکن‌دارشدن؛
- عدم تعادل در پراکنش تقاضای موثر در سطح کشور؛
- انفرادی بودن و غیرمتشکل بودن تقاضا در تقاضای کل مسکن.
▪ مشکلات مسکن از دیدگاه متقاضیان، تولید کنندگان و اقتصاد ملی
همچنان می توان مشکلات مسکن را از ۳ دیدگاه متقاضیان، تولیدکنندگان و اقتصاد ملی مورد بررسی قرار داد:
۱) مشکلات مسکن از نظر نیازمندان و متقاضیان
عبارتند از گرانی مسکن، اجاره‌بها و افزایش سریع قیمت‌ها، کمبود عرضه مسکن با ابعاد متناسب و کمبود مسکن استیجاری.
۲) مشکلات مسکن از نظر تولیدکنندگان
عبارتند از گرانی و کمبود عرضه زمین‌های مناسب شهری؛ کمبود و گرانی مصالح ساختمانی و دستمزد کارگران ماهر و نیمه‌ماهر؛ عدم کفایت تسهیلات و وام‌های بانکی و مشکلات تامین سرمایه از منابع غیردولتی؛ مقررات و ضوابط دست و پاگیر اداری ساخت و ساز؛ مسائل موجود در زمینه‌ی عوارض شهری و مالیات‌ها.
۳) مسائل ومشکلات مسکن از نظر اقتصاد ملی
عبارتند از عدم تطابق رشد تولید مسکن با رشد جمعیت و خانوار، بویژه در جوامع شهری و گروه‌های کم درآمد؛ افزایش سریع نرخ رشد قیمت مسکن و اجاره؛ بورس بازی روی زمین و مسکن که حاصل افزایش نقدینگی بخش خصوصی وسوق سرمایه‌ها به سوی نقل و انتقالات مسکن در زمین در برابر تولید مسکن و زمین در برابر تولید مسکن یا سایر تولیدات و خدمات استراتژیک است.
تقریباً هیچ کشوری مدعی حل مشکلات مسکن در جامعه خود نیست. مسائل برخی از کشورها از نوع کمی بوده که ناشی از کمبودهای موجود مسکن، رشد جمعیت،‌ مهاجرت و تنگناهای اقتصادی است و عمدتاً کشورهای درحال توسعه را شامل می‌شود. در مقابل، مسائل مسکن در کشورهای توسعه یافته بیشتر از نوع کیفی و نیز تغییر ساختارهای اجتماعی و جمعیتی است.

وبگردی
چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم + آموزش تصویری
چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم + آموزش تصویری - دریافت کارت هوشمند ملی نیازمند گذراندن مراحلی است که در این گزارش با روند دریافت آن آشنا می شویم.
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت!
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت! - احمد نجفی امشب در اقدامی عجیب درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرفت! این اقدام او در اعتراض به وضعیت نمایش فیلمش (من یک ایرانی ام) صورت گرفته است.
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی - اقامه عدل، باید همچنان در دستور کار قرار گیرد و نمی توان به بهانه گذشت زمان، از خون یک انسان، حیثیت یک حکومت و منافع یک ملت گذشت.
    دسر سیب پخته
    بهتر است برای تهیه این دسر از سیب‌های قرمز استفاده کنید ● مواد لازم برای ۴ نفر ▪ سیب بزرگ ‌۴ عدد، ترجیحا قرمز رنگ ▪ شکر یک چهارم پیمانه ▪ دارچین یک قاشق چای‌خوری ▪ گردوی خرد …