دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ / Monday, 22 October, 2018

از بحران موشکی کوبا تا جمهوری چک و لهستان موشک های بحران آفرین


از بحران موشکی کوبا تا جمهوری چک و لهستان موشک های بحران آفرین
اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی پارادایم نزاع سرد بر تعاملات و روابط میان بازیگران به ویژه دو قطب اتحاد جماهیر شوروی و آمریكا سایه افكنده بود. سرویس های اطلاعاتی آمریكا به دنبال پرواز هواپیماهای جاسوسی بدون خلبان «یو ۲» متوجه استقرار موشك هایی در خاك كوبا شدند كه به سمت شمال آمریكا هدف گیری شده بود، «كندی» رئیس جمهور وقت آمریكا از خروشچف نخست وزیر شوروی سابق خواست كه نسبت به جمع آوری سكوهای پرتاب موشك خود از خاك كوبا اقدام كند، این مسئله نقطه آغازین بحران موشكی كوبا در اوایل دهه ۱۹۶۰ بود. آمریكا خواهان جمع آوری موشك های شوروی از خاك كوبا و شوروی نیز متقابلا خواهان جمع آوری موشك های آمریكا از خاك تركیه و ایتالیا بود.
تهدیدات امنیتی دو ابرقدرت، آنها را به جنگ اتمی نزدیك كرد تا اینكه آمریكا اولتیماتوم اتمی خود را هنگام عزیمت كشتی حامل تجهیزات نظامی شوروی به كوبا اعلام كرد و بازی با حاصل جمع صفر در بحران موشكی كوبا با برچیدن موشك های شوروی به نفع آمریكا به پایان رسید. اما امروز در دوران پس از جنگ سرد بار دیگر شاهد بحران مشابهی در جمهوری چك و لهستان هستیم، با این تفاوت كه این بار آمریكا قصد نصب موشك در چك و لهستان را دارد و روسیه مخالف استقرار این موشك ها است، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تهدید كرده است كه در صورت استقرار موشك های آمریكایی در چك و لهستان روسیه موشك های خود را به سمت اروپا نشانه گیری می كند.
روسیه هنوز بزرگترین كشور جهان از لحاظ وسعت جغرافیایی محسوب می شود، و خواهان كسب و توسعه حوزه نفوذ در اروپای شرقی است، روسیه سعی می كند كه این اقدام آمریكا را تهدید امنیتی جلوه دهد، اما تفاوت این بحران ها در چیست؟ عاقبت بحران به كجا می انجامد؟ و آیا بازی همچنان با حاصل جمع صفر است؟ و...
اصولا نظام بین الملل در دوران جنگ سرد كه بحران موشكی كوبا شكل گرفت تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های مدیران و معماران بین المللی طبق برتری ساختار بر كارگزار (Agency) صورت می پذیرفت، ولی قاعده حاكم در عصر كنونی بالعكس یعنی برتری كارگزار بر ساختار بین المللی است.
بنابراین، بحران كنونی نه بین المللی است و نه سیستم حاكم بر نظام بین الملل تبیین گر این بازی است، بلكه این بحران میان دو بازیگر دولتی عصر حاضر رخ داده است. چرا كه اگر براساس ساختار بین المللی بحران را بررسی كنیم درخواهیم یافت كه اساسا روسیه ظرفیت رقابت با آمریكا را نخواهد داشت، ولی چون قاعده حاكم بر معادلات بین المللی برتری كارگزاران بر ساختار بین المللی است، روسیه نیز می تواند به عنوان یك بازیگر بحران آفرینی كند، از سوی دیگر بازی های بین المللی دوران جنگ سرد به همراه ریسك بالایی برگزار می شد، اما در دنیای فعلی با حاشیه های مهم تر از متنی چون رسانه ها، بازیگران غیررسمی غیردولتی روبه رو هستیم. بازیگران توانایی های یكدیگر را می شناسند و اغلب ظرفیت تشخیص هرگونه اقدامی از سوی حریف را دارند. در عصر جهانی شدن ارتباطات، رانت خبری و اطلاعاتی، هر بازیگر را در نظام بین الملل دچار چالش كرده است.
آمریكا ظرفیت و توانایی روسیه را می شناسد و همه گزینه های مقابله با او را می داند، همچنین روسیه نیز توانایی و ظرفیت و اهداف آمریكا از این اقدام را می فهمد و لذا هیچ كدام از بازیگران اقدام غیرعقلانی را صورت نخواهند داد چرا كه بازی آمریكا و روسیه به عنوان كارگزاران سیستم بین الملل، اكنون خارج از ریسك پذیری نسبت به بحران موشكی كوبا در دهه ۱۹۶۰ است. دلیل این ادعا اقدام نكردن روسیه، در مورد حمله آمریكا به عراق و افغانستان است كه حوزه پراهمیت شوروی سابق بود.
پس بحران كوبا با بحران چك و لهستان دارای تفاوت های ماهیتی هستند، ماهیت بحران موشكی كوبا برگرفته از نظام دو قطبی، ساختار محور، میان دو ابرقدرت بر سر حفظ حوزه نفوذ قدرت بود ولی ماهیت بحران چك و لهستان منشعب از نظام برتری طلبان، كارگزار محور، میان یك ابرقدرت و یك قدرت منطقه ای، بر سر كسب و توسعه حوزه نفوذ قدرت است. حقیقتا شوروی و آمریكا در بحران موشكی كوبا به دنبال حفظ حوزه نفوذ خود بودند، لیكن امروزه آمریكا و روسیه بر سر توسعه حوزه نفوذ خود در اروپای شرقی تلاش می كنند.
از سوی دیگر اروپای شرقی نقطه ابهام سیاست خارجی آمریكا پس از جنگ سرد بوده است، روسیه نیز براساس حقایق تاریخی موجود روابط بین الملل در اروپای شرقی فصل الخطاب نبوده و نیست. اروپای شرقی كه غرق در ارزش ها و الگوهای رفتاری غرب و نظام لیبرال سرمایه داری است و همراه خود حافظه تاریخی شرقی و وابستگی به شرق را یدك می كشد، هیچ گاه نمی تواند نقطه و حوزه نفوذ شرق یا غرب باشد.
و شاید هم از همین روست كه «جرج» بوش در قلعه «پراگ» در كنار رئیس جمهور چك می گوید: «جنگ سرد به پایان رسیده است، مردم چك ناچار نیستند كه فقط دوست دولت آمریكا باشند یا متحد اتحاد جماهیر شوروی. اكنون می توان دوست هر دو بود.» پس با چنین شرایطی بحران موشكی چك و لهستان برخلاف بحران كوبا در قالب بازی با حاصل جمع غیرصفر تئوریزه می گردد و برد آمریكا به معنای باخت روسیه نیست و باخت روسیه نیز به معنای برد آمریكا نیست.

مهدی وحیدی

منبع : روزنامه کیهان

مطالب مرتبط

رژیم صدام و حملات شیمیایی

رژیم صدام و حملات شیمیایی
یكی از وحشتناك ترین و بی رحمانه ترین روش های مورد استفاده در جنگ ها كه ناقض كلیه حقوق انسانی و قراردادهای بین المللی است، به كارگیری و استعمال مواد شیمیایی و میكروبی است كه دارای اثرات بسیار مخربی بر حیات انسانی و محیط زیست بوده و دارای شدت اثر و سرعت فراوان است.
به رغم این ممنوعیت قانونی و بین المللی، این سلاح به طور رسمی و در ابتدا در جنگ های اول و دوم جهانی و سپس در جنگ های مختلف منطقه ای مثل ویتنام، افغانستان، فلسطین و نیز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران مورد استفاده قرار گرفت. كیفیت و كمیت به كارگیری این سلاح مرگبار در طول زمان تحولات فراوان داشته و از گازهای اشك آور و تاول زا و اعصاب تا گازهای خردل، سیانور، سیانور هیدروژن و... را شامل می شود.در جنگ عراق علیه ایران بیش از سیصد بار این سلاح در انواع مختلف و ابعاد گوناگون مورد استفاده قرار گرفت و به علت عدم برخورد قاطعانه مجامع بین المللی، بر كیفیت و كمیت آنها افزوده شد و محدوده استعمال آنها از جبهه ها و مراكز و افراد نظامی به شهرها و مناطق مسكونی كشیده شد و مناطقی مثل آبادان، مریوان، بانه و سردشت از شهرهای ایران و چند شهر كردنشین عراق از جمله حلبچه مورد این حملات قرار گرفتند كه حدود ۵۰ هزار مصدوم بر جای ماند.۱ مهمترین این حملات حمله شیمیایی به شهر سردشت در ایران و شهر كردنشین حلبچه در استان سلیمانیه عراق بود كه بیش از پنج هزار كشته و همین تعداد زخمی بر جای نهاد.
عراق در حملات خود از تمامی امكانات مثل هواپیما، توپخانه و خمپاره انداز جهت پرتاب گلوله های شیمیایی بهره گرفت و از انواع گازهای كشنده از جمله سیانور، خردل، اعصاب، تاول زا، نیتروژن و گاز مخوف سیانیدهیدروژن استفاده كرد. در این نوشتار ابتدا به طور خلاصه نگاهی به كنوانسیون های منع استعمال سلاح شیمیایی خواهیم داشت و سپس با تعریفی از سلاح شیمیایی، به تاریخچه استفاده از این سلاح ها در طول زمان اشاره خواهیم كرد و سپس به مسئله عراق و استفاده از اینگونه سلاح ها در جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران خواهیم پرداخت.
الف - كنوانسیون های منع استعمال سلاح شیمیایی
در سال ۱۸۹۹ به دعوت تزار نیكلای دوم كنفرانس بین المللی لاهه تشكیل شد كه در این كنفرانس ۲۶ كشور شركت كننده، كاربرد سلاح شیمیایی را تحریم كردند و اعلامیه این نشست هم اكنون جزء اسناد مربوطه به شمار می رود.۲
ولی مهمترین سند در این زمینه پروتكل ۱۷ ژوئن ۱۹۲۵ ژنو است كه در سال ۱۹۲۸ لازم الاجرا شده است و در آن به صراحت استفاده از سلاح شیمیایی محكوم شده است و تاكنون بیش از ۱۲۰ كشور به آن پیوسته اند. ایران در ژوئیه ۱۹۲۹ (تیرماه ۱۳۰۸) و عراق در سپتامبر ۱۹۳۰ به این پروتكل ملحق شده اند.
در این پروتكل دولت های شركت كننده ممنوعیت استعمال اینگونه سلاح ها را تقبل كرده و در ضمن اعلام داشته اند با تمام قوا سعی می كنند دیگر كشورها را به الحاق به این پروتكل ترغیب كنند.
صرف نظر از این پروتكل به موجب اسناد ذیل هم استفاده از سلاح شیمیایی منع شده است:
- اعلامیه كنفرانس صلح لاهه (۱۹۰۷ و ۱۸۹۹)
- اساسنامه دادگاه نورنبرگ ۱۹۶۴ (ماده ۶)
- عهدنامه واشینگتن ۱۹۲۲ (ماده ۵)
- اعلامیه بروكسل ۳۱۸۷۴
از دیگر كنوانسیون های مهم در این زمینه، كنوانسیون ۱۹۷۲ پیرامون «منع تكمیل و توسعه و تولید و ذخیره سلاح های باكتریولوژیك و سمی و انهدام این سلاح ها» است كه در بخش هایی از آن ضمن تاكید بر پروتكل ،۱۹۲۵ دولت های متعاهد موافقت كرده و متعهد شده اند كه هرگز و تحت هیچ اوضاع و احوالی به تكمیل و توسعه و تولید و ذخیره و یا به نحوی از انحا، به تحصیل و نگهداری مواردی همچون عوامل میكروبی و بیولوژیك از هر منشأ و یا به هر طریق تولید - غیر از آنچه جهت پیشگیری یا حفاظت در مقابل امراض یا سایر مقاصد صلح جویانه اختصاص داده شده - مبادرت نكنند و هیچ دولت یا گروهی یا سازمان بین المللی را در تولید و به دست آوردن عوامل شیمیایی و تجهیزات یا وسایل انتقال آنها، به هر نحو كه باشد، كمك یا تشویق یا وادار نكنند.
ب - تعریف و تاریخچه مختصری از به كارگیری سلاح های شیمیایی
از نظر تعریف هیچ ماده ای به خودی خود ماده تهاجمی شیمیایی نیست ولی زمانی كه جهت اهداف مشخص ایجاد ضرر و خسارت مورد بهره برداری قرار گیرد، چنین نامیده می شود. به عبارتی كلیه مواد گازی، مایع یا جامدی كه در عملیات جنگی به كار رفته و هدف از آنها ایجاد ضرر و مرگ انسان، حیوان یا گیاه باشد، ماده تهاجمی شیمیایی است.۴
تاثیر سریع (از نظر زمان) و مقدار اندكی كه برای از پا در آوردن هدف مورد نیاز است از خصوصیات عمده این سلاح ها است.در طول زمان این سلاح ها بسیار متكامل شده اند و در حال حاضر گونه های فراوانی از آنها وجود دارند كه از جمله خطرناك ترین آنها گازهای تابون - سارین، وی ایكس، تاول زا، خفه كننده، عوامل خونی و انواع مواد سمی هستند كه مقدار اندكی از آنها باعث مرگ می شود.
استفاده از اینگونه مواد شیمیایی علل مختلفی می تواند داشته باشد كه از جمله عبارتند از: كسب پیروزی سریع، از میان بردن پوشش گیاهی جهت افزایش و بهبود قدرت دید، ایجاد موانعی از اراضی آلوده در طرفین جبهه و... كه مبارزه با آنها نیازمند تجهیزات كشف و اعلام خطر، تشخیص فوری نوع عامل، حفاظت، پاكسازی، معالجه و درمان است.
استفاده از مواد شیمیایی جهت مقابله با دشمن سابقه طولانی دارد و بهره گیری از مواد دودزا مثل گوگرد از قدیم الایام مرسوم بوده و این مورد در جنگ های میان ساسانیان و رومیان ثبت شده است.۵
در یونان قدیم نیز با تركیب قیر، سولفور و مواد چسبی، ماده ای ساخته می شد كه وقتی در آب ریخته می شد آتش می گرفت و آن را «آتش یونانی» می خواندند.
در ۱۴۵۶ كه تركان به نواحی بلگراد حمله كردند، مردم آن منطقه روی موش ها پودر كشنده ریخته، آنها را آتش زده و به طرف مهاجمان رها می كردند. اما در عصر جدید برای اولین بار در اكتبر ۱۹۱۴ آلمانی ها در منطقه نوشاپل گلوله های گاز اشك آور به طرف سربازان فرانسوی پرتاب كردند كه به علت محدودیت گلوله ها و پراكندگی سربازان چندان موثر نبود.
بعد از آن آلمان ها دست به ساختن گاز كلرین زده و این گاز را كه به نام گاز خردل معروف است علیه سربازان فرانسه و پیاده نظام كانادا به كار بردند و توانستند با مصدوم كردن آنها، شكافی به طول ۸ كیلومتر در جبهه ایجاد كنند.
بار دیگر در سال ۱۹۱۶ آلمان ها در «وردن» در جبهه ای به طول ۸/۱۲ كیلومتر، به حملات توپخانه ای پرداخته و در عرض ۶ روز جنگ، دو میلیون و پانصد هزار گلوله كه صدها هزار از آن گلوله گاز دار بوده شلیك كردند كه منجر به خستگی و مرگ همراه با تشنج ده ها سرباز فرانسوی شد.
پس از پایان جنگ اول در ،۱۹۱۸ آمار تلفات شیمیایی چشمگیر بود و تعداد كسانی كه براساس آمار رسمی در معرض اینگونه مواد قرار گرفته بودند به بیش از یك میلیون و سیصد هزار نفر می رسد كه حدود یكصد هزار نفر از آنها كشته شدند.۶
در جنگ ایتالیا و اتیوپی (۱۹۳۷-۱۹۳۶)، در حمله ژاپن به چین (۱۹۳۸) و در جنگ های داخلی اسپانیا (۱۹۳۶) نیز این گازهای سمی به كار رفت كه تعداد زیادی كشته و مصدوم به جا گذاشت.
در جریان جنگ دوم جهانی، با اینكه تمامی اطراف متخاصم دارای اینگونه سلاح ها بودند ولیكن از ترس عمل متقابل كمتر آنها را به كار گرفتند. البته آمریكا و انگلیس از نفت ژله شده ماده سوزان و خطرناكی به نام «ناپالم» ساختند كه جهت آتش زدن و سوزانیدن شهرها به كار می رفت مثل بمباران هامبورگ توسط هواپیماهای متفقین در سال ۱۹۴۲ كه دویست هزار غیر نظامی سوختند.
همان طور كه آمد از جمله علل به كارگیری عوامل شیمیایی، خالی كردن زمین از منابع گیاهی است كه آمریكا از این نوع سلاح، حدود ۵۰ هزار تن در عملیات نظامی خود علیه ویتنام، بر روی حدود یكصد هزار كیلومترمربع در خاك این كشور استفاده كرد چرا كه جنگل های انبوه این كشور، مخفیگاه مناسبی برای نیروهای ویت كنگ به شمار می رفت.
در ۱۹۶۲ سه كشور انگلیس، آمریكا و شوروی طی قراردادی متعهد شدند تحقیقات خود را در مورد عوامل بیماری زا مربوط به جنگ میكروبی تهاجمی پایان دهند اما آنچه مبهم ماند این بود كه چه چیز دفاعی است و چه چیز تهاجمی؟
در طول دهه های اخیر نیز ما شاهد گسترش به كارگیری این گونه سلاح ها بوده ایم، در افغانستان از سوی نیروهای شوروی علیه مجاهدین این كشور، در فلسطین اشغالی از سوی صهیونیست ها برعلیه مردم به صورت گاز اشك آور و گازهایی كه باعث بروز اسهال و استفراغ شدید می شود و در اریتره و كامبوج نیز این سلاح ها در جهت از میان بردن انسان ها، دام ها و محصولات كشاورزی به كار گرفته شده است.
● عراق و به كارگیری سلاح شیمیایی
عراق در ابتدای جنگ یعنی سال ۱۳۵۹ (۱۹۸۰) توانایی چندانی در تولید قابل توجه مواد شیمیایی نداشت ولی با انتقال مقادیری از عوامل شیمیایی و مواد اولیه آن از شوروی و خرید تجهیزات از كشورهای اروپایی و آمریكایی این ضعف را جبران كرد.
عراق تا قبل از عملیات خیبر به طور متفرقه و پراكنده از این سلاح استفاده كرده بود ولكن استفاده گسترده این سلاح در این عملیات بود كه از ابتدای آن و آزادسازی جزایر مجنون در ۳/۱۲/۶۲ تا پایان همان سال عراق در ۱۴ مورد خطوط پدافندی ایران را مورد حمله قرار داد و تعداد زیادی شهید و مجروح به جای گذاشت.
نداشتن تجربه كافی، محدودیت منطقه عملیاتی در میان آب های هورالهویزه و استفاده گسترده و چندگانه گازهای شیمیایی از عوامل مهم افزایش تلفات و ضایعات بود.
همچنین عملیات بدر، والفجر هشت و كربلای پنج دیگر موارد استفاده از سلاح شیمیایی توسط عراق بود كه عملیات اخیر از لحاظ شدت و گستردگی بالاترین رقم حملات شیمیایی را به خود اختصاص داده است.
در این عملیات رژیم عراق بیش از ۵۶ بار از تسلیحات شیمیایی استفاده كرد و بیش از هفت هزار گلوله توپ و خمپاره حاوی مواد سمی علیه مواضع ایران شلیك كرد كه خوشبختانه به خاطر آمادگی رزمندگان، تلفات و مجروحین به نسبت سلاح به كار رفته، بسیار اندك بود.۷
در تاریخ ۷/۴/۶۶ سردشت مورد حمله شیمیایی عراق قرار گرفت كه به شهادت ۱۳۰ تن و مجروحیت بیش از ۸هزار نفر انجامید و این شهر به عنوان نخستین شهر قربانی تسلیحات شیمیایی پس از هیروشیما نامیده شد.
عراق علاوه بر شهرهای ایران، در مناطق كردنشین خود نیز اقدام به استفاده از سلاح شیمیایی كرده كه مهمترین آن پس از عملیات والفجر۱۰ و آزادسازی شهرهای مهم استان سلیمانیه و در راس آن شهر حلبچه بود كه رژیم عراق به گستردگی فراوان اقدام به استفاده از این سلاح كرد.
از تاریخ ۲۶ اسفند ۶۶ هواپیماهای عراقی طی ۲۰ نوبت، حلبچه را با یكی از مخوف ترین گازهای سمی به نام سیانیدهیدروژن بمباران كردند كه در نتیجه حدود پنج هزار تن كشته و بیش از ۷ هزار نفر دیگر مجروح شدند. این حادثه به قدری فجیع و تاثربرانگیز بود كه از سوی محافل خبری جهان به عنوان تلخ ترین حادثه سال اعلام شد.

وبگردی
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.