دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 26 February, 2018

از بحران موشکی کوبا تا جمهوری چک و لهستان موشک های بحران آفرین


از بحران موشکی کوبا تا جمهوری چک و لهستان موشک های بحران آفرین
اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی پارادایم نزاع سرد بر تعاملات و روابط میان بازیگران به ویژه دو قطب اتحاد جماهیر شوروی و آمریكا سایه افكنده بود. سرویس های اطلاعاتی آمریكا به دنبال پرواز هواپیماهای جاسوسی بدون خلبان «یو ۲» متوجه استقرار موشك هایی در خاك كوبا شدند كه به سمت شمال آمریكا هدف گیری شده بود، «كندی» رئیس جمهور وقت آمریكا از خروشچف نخست وزیر شوروی سابق خواست كه نسبت به جمع آوری سكوهای پرتاب موشك خود از خاك كوبا اقدام كند، این مسئله نقطه آغازین بحران موشكی كوبا در اوایل دهه ۱۹۶۰ بود. آمریكا خواهان جمع آوری موشك های شوروی از خاك كوبا و شوروی نیز متقابلا خواهان جمع آوری موشك های آمریكا از خاك تركیه و ایتالیا بود.
تهدیدات امنیتی دو ابرقدرت، آنها را به جنگ اتمی نزدیك كرد تا اینكه آمریكا اولتیماتوم اتمی خود را هنگام عزیمت كشتی حامل تجهیزات نظامی شوروی به كوبا اعلام كرد و بازی با حاصل جمع صفر در بحران موشكی كوبا با برچیدن موشك های شوروی به نفع آمریكا به پایان رسید. اما امروز در دوران پس از جنگ سرد بار دیگر شاهد بحران مشابهی در جمهوری چك و لهستان هستیم، با این تفاوت كه این بار آمریكا قصد نصب موشك در چك و لهستان را دارد و روسیه مخالف استقرار این موشك ها است، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تهدید كرده است كه در صورت استقرار موشك های آمریكایی در چك و لهستان روسیه موشك های خود را به سمت اروپا نشانه گیری می كند.
روسیه هنوز بزرگترین كشور جهان از لحاظ وسعت جغرافیایی محسوب می شود، و خواهان كسب و توسعه حوزه نفوذ در اروپای شرقی است، روسیه سعی می كند كه این اقدام آمریكا را تهدید امنیتی جلوه دهد، اما تفاوت این بحران ها در چیست؟ عاقبت بحران به كجا می انجامد؟ و آیا بازی همچنان با حاصل جمع صفر است؟ و...
اصولا نظام بین الملل در دوران جنگ سرد كه بحران موشكی كوبا شكل گرفت تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های مدیران و معماران بین المللی طبق برتری ساختار بر كارگزار (Agency) صورت می پذیرفت، ولی قاعده حاكم در عصر كنونی بالعكس یعنی برتری كارگزار بر ساختار بین المللی است.
بنابراین، بحران كنونی نه بین المللی است و نه سیستم حاكم بر نظام بین الملل تبیین گر این بازی است، بلكه این بحران میان دو بازیگر دولتی عصر حاضر رخ داده است. چرا كه اگر براساس ساختار بین المللی بحران را بررسی كنیم درخواهیم یافت كه اساسا روسیه ظرفیت رقابت با آمریكا را نخواهد داشت، ولی چون قاعده حاكم بر معادلات بین المللی برتری كارگزاران بر ساختار بین المللی است، روسیه نیز می تواند به عنوان یك بازیگر بحران آفرینی كند، از سوی دیگر بازی های بین المللی دوران جنگ سرد به همراه ریسك بالایی برگزار می شد، اما در دنیای فعلی با حاشیه های مهم تر از متنی چون رسانه ها، بازیگران غیررسمی غیردولتی روبه رو هستیم. بازیگران توانایی های یكدیگر را می شناسند و اغلب ظرفیت تشخیص هرگونه اقدامی از سوی حریف را دارند. در عصر جهانی شدن ارتباطات، رانت خبری و اطلاعاتی، هر بازیگر را در نظام بین الملل دچار چالش كرده است.
آمریكا ظرفیت و توانایی روسیه را می شناسد و همه گزینه های مقابله با او را می داند، همچنین روسیه نیز توانایی و ظرفیت و اهداف آمریكا از این اقدام را می فهمد و لذا هیچ كدام از بازیگران اقدام غیرعقلانی را صورت نخواهند داد چرا كه بازی آمریكا و روسیه به عنوان كارگزاران سیستم بین الملل، اكنون خارج از ریسك پذیری نسبت به بحران موشكی كوبا در دهه ۱۹۶۰ است. دلیل این ادعا اقدام نكردن روسیه، در مورد حمله آمریكا به عراق و افغانستان است كه حوزه پراهمیت شوروی سابق بود.
پس بحران كوبا با بحران چك و لهستان دارای تفاوت های ماهیتی هستند، ماهیت بحران موشكی كوبا برگرفته از نظام دو قطبی، ساختار محور، میان دو ابرقدرت بر سر حفظ حوزه نفوذ قدرت بود ولی ماهیت بحران چك و لهستان منشعب از نظام برتری طلبان، كارگزار محور، میان یك ابرقدرت و یك قدرت منطقه ای، بر سر كسب و توسعه حوزه نفوذ قدرت است. حقیقتا شوروی و آمریكا در بحران موشكی كوبا به دنبال حفظ حوزه نفوذ خود بودند، لیكن امروزه آمریكا و روسیه بر سر توسعه حوزه نفوذ خود در اروپای شرقی تلاش می كنند.
از سوی دیگر اروپای شرقی نقطه ابهام سیاست خارجی آمریكا پس از جنگ سرد بوده است، روسیه نیز براساس حقایق تاریخی موجود روابط بین الملل در اروپای شرقی فصل الخطاب نبوده و نیست. اروپای شرقی كه غرق در ارزش ها و الگوهای رفتاری غرب و نظام لیبرال سرمایه داری است و همراه خود حافظه تاریخی شرقی و وابستگی به شرق را یدك می كشد، هیچ گاه نمی تواند نقطه و حوزه نفوذ شرق یا غرب باشد.
و شاید هم از همین روست كه «جرج» بوش در قلعه «پراگ» در كنار رئیس جمهور چك می گوید: «جنگ سرد به پایان رسیده است، مردم چك ناچار نیستند كه فقط دوست دولت آمریكا باشند یا متحد اتحاد جماهیر شوروی. اكنون می توان دوست هر دو بود.» پس با چنین شرایطی بحران موشكی چك و لهستان برخلاف بحران كوبا در قالب بازی با حاصل جمع غیرصفر تئوریزه می گردد و برد آمریكا به معنای باخت روسیه نیست و باخت روسیه نیز به معنای برد آمریكا نیست.

مهدی وحیدی

منبع : روزنامه کیهان

مطالب مرتبط

جنگ نرم تحت لوای کنفرانس علمی


جنگ نرم تحت لوای کنفرانس علمی
۱) طی روزهای ۱۷ و ۱۸شهریور سال‌جاری (۸ و ۹ سپتامبر ۲۰۰۷) کنفرانسی به مناسبت پانصدمین سال اشغال جزیره هرمز توسط پرتغالی‌ها در واشنگتن برگزار می‌شود.این کنفرانس، با پشتیبانی پژوهشی و مالی دو موسسه تحقیقاتی به نام‌های “ژولیوس بار” و “تارگت فالو” و با عنوان “پرتغال، خلیج فارس و سلسله صفویه” در پی آن است تا نقش پرتغالی‌ها را در منطقه خلیج فارس و معادلات منطقه‌ای آن روز از حیث تاریخی و سیاسی به بحث بگذارد.
۲) پرتغالی‌ها را می‌توان نخستین اروپائیانی دانست که اولین کشتی‌های خودرا به فرماندهی آلفونسودوآلبوکرک (۱۵۱۵ - ۱۴۵۳) به منطقه خلیج‌فارس فرستادند و آلبوکرک در سال ۱۵۰۷ میلادی، جزیره استراتژیک هرمز را به تصرف درآورد و در یک جنگ نابرابر، سیف‌الدین حاکم جزیره‌ را به شکست و فرار واداشت.بنیاد واقعی قدرت استعماری پرتغال در شرق توسط آلبوکرک بنا نهاده شد و برخی مورخین غربی،‌ امروز مفتخرانه او رانخستین فردی می‌دانند که پس از اسکندر مقدونی یک امپراتوری اروپایی در مشرق زمین ایجاد کرده است. قوای پرتغالی بیش از یک قرن بر هرمز،‌کیش و بندر گمبرون حکمفرما بودند تا اینکه شاه عباس صفوی در سال ۱۶۲۴ م . با استفاده از رقابت موجود بین دول استعماری و با اعزام سردار خود به نام “امامقلی‌خان” به سلطه پرتغالی‌ها خاتمه داد و آنها را از خلیج‌فارس بیرون راند.
به پاس همین پیروزی بود که از آن پس بندر گمبرون به نام “بندر عباس” خوانده شد و رونق خود را در تجارت آغاز کرد. البته برای این کنفرانس،‌این بخش‌ها اهمیتی ندارد. آنچه از این کنفرانس به ظاهر تحقیقاتی و آکادمیک دنبال می‌شود فقط بخش “شکست ایران و تسخیر هرمز” است و پانصدمین سالگرد هم برای این “شکست” برگزار می‌شود. لازم به ذکر است موسسه تحقیقاتی “اسمیت سونین” )Smith sonian( که یک موسسه یهودی است امکانات گالری‌های خود به نام‌های فریر و ساکلر را نیز در اختیار برگزار کنندگان قرار داده است...
۳) اگر گزاره‌هایی چون تولید و نمایش فیلم ۳۰۰ (شکست ایران در جنگ با یونان) ، تولید و نمایش فیلم انیمیشنی پرسپولیس، برگزاری پانصدمین سال اشغال هرمز، تلاش برای تحریف نام خلیج‌فارس، تبلیغات روانی و تخریبی علیه فرهنگ و تاریخ ایرانی و مواردی از این دست را در کنار هم بگذاریم باید خوشبین‌ترین و خوش‌باورترین انسان تاریخ باشیم که مقوله “توهم توطئه” را باور کنیم!! برخی عادت دارند تا وقتی از این مباحث صحبت می‌شود که عده‌ای با برنامه‌ریزی و با ظرافت‌های خاصی تحت لوای کارهای پژوهشی و رسانه‌ای و ... علیه نظام اسلامی و فرهنگ ایرانی مشغول کارند، از اینکه دچار توهم توطئه و فوبیای افراطی شده‌ایم سخن می‌گویند.
اما باید فارغ از این پیشداوری‌ها و تحلیل‌ها، واقعیات ملموسی را دید که در راستای جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی و با پوششهای مختلف در حال اجرا هستند و آثار خود را چه بخواهیم و چه نخواهیم بر افکار عمومی خواهند گذاشت.
۴) در سال‌های اولیه پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی،‌به دلیل حساسیت‌هایی که بود و البته کماکان هم رگه‌هایی از آن وجود دارد، پرداختن به تاریخ پادشاهان و سلسله‌های حکومتی قرن‌های گذشته چندان مطلوب و مرسوم نبود، چنانکه اگر تا دیروز حتی نام مسعود رجوی خائن سرکرده منافقین از رسانه‌ها بیان نمی‌شد.
امروز بنا به ضرورت‌هایی،‌ از صدا و سیما شاهد نمایش تصاویر و میتینگ‌های این گروهک تروریستی هستیم. بنابراین اقتضائات زمانی،‌ ضرورت‌هایی را ایجاد می‌کنند که باید نسبت به آنها توجه شود. چه ایرادی دارد که مثلا از سوی مراکز دانشگاهی یا دیگر نهادها در داخل کشور یک کنفرانس یا سمینار تبلیغاتی و علمی حول این موضوع برگزار شود که در سال ۱۶۲۴ م شاه‌عباس صفوی چگونه پرتغالی‌ها را به هزیمت وا داشت وتشیع را در ایران رسمیت بخشید و استقلال و تمامیت ارضی کشور را تثبیت نمود؟! و ده‌ها مثال و مقطع تاریخی دیگر ... پیشنهاد می‌شود مسئولان امر تا فرصت باقی است برای پاسخ دادن به این سمینار ضد ایرانی، یک پاتک تبلیغاتی،‌رسانه‌ای و پژوهشی را طراحی و به مورد اجرا بگذارند...

وبگردی
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی - اقامه عدل، باید همچنان در دستور کار قرار گیرد و نمی توان به بهانه گذشت زمان، از خون یک انسان، حیثیت یک حکومت و منافع یک ملت گذشت.
لحظات ترسناک فرود بدون چرخ فوکر١٠٠ هواپیمایی آسمان
لحظات ترسناک فرود بدون چرخ فوکر١٠٠ هواپیمایی آسمان - در این ویدئو لحظات نفس گیر و ترسناک فرود بدون چرخ فوكر ١٠٠ هواپیمایی آسمان در اردیبهشت١٣٩٣ در زاهدان را مشاهده می کنید. در این سانحه هواپیما به سلامت فرود آمد اما از چرخه خارج شد.
هر جایی فضول باشی‌ها و حمله‌ورها کمترند حجاب بهتر است
هر جایی فضول باشی‌ها و حمله‌ورها کمترند حجاب بهتر است - سید مهدی طباطبایی: هر جایی که فضول باشی ها، حمله ورها و حمله کننده ها کمتر هستند، حجاب خانم ها هم بهتر است.
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس - این ماده نه درباره بدحجابی یا تشویق به بدحجابی که مشخصاً درباره دایر کردن مرکز فحشا است و رکن مادی جرم ماده مذکور، دایر کردن مرکز فساد و فحشاست.
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد - خاطره فرزند آیت الله فاضل لنکرانی: " پدر خطاب به آیت الله جنتی در خصوص احمدی نژاد گفت: من نیستم، شما هستید، امروز جلوی ما ایستاد، در آینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد و تمام زحمات آقای خمینی را بر باد خواهد داد"
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد !
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد ! - صراحت مرتضی حیدری، مجری برنامه پایش درباره پشت پرده طولانی بودن مراحل صدور مجوزهای کسب و کار
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    خـوراک جوجه با پـنیر
    ● مواد لازم برای چهار نفر ▪ سینه مرغ بدون پوست چهار تکه ▪ سوپ مرغ یک پیمانه ▪ برنج پخته نشده سه چهارم پیمانه ▪ آب یک سوم پیمانه ▪ پنیر چدار پنیر بدون چربی یک دوم پیمانه ▪ پودر …