جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ / Friday, 25 May, 2018

از بحران موشکی کوبا تا جمهوری چک و لهستان موشک های بحران آفرین


از بحران موشکی کوبا تا جمهوری چک و لهستان موشک های بحران آفرین
اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی پارادایم نزاع سرد بر تعاملات و روابط میان بازیگران به ویژه دو قطب اتحاد جماهیر شوروی و آمریكا سایه افكنده بود. سرویس های اطلاعاتی آمریكا به دنبال پرواز هواپیماهای جاسوسی بدون خلبان «یو ۲» متوجه استقرار موشك هایی در خاك كوبا شدند كه به سمت شمال آمریكا هدف گیری شده بود، «كندی» رئیس جمهور وقت آمریكا از خروشچف نخست وزیر شوروی سابق خواست كه نسبت به جمع آوری سكوهای پرتاب موشك خود از خاك كوبا اقدام كند، این مسئله نقطه آغازین بحران موشكی كوبا در اوایل دهه ۱۹۶۰ بود. آمریكا خواهان جمع آوری موشك های شوروی از خاك كوبا و شوروی نیز متقابلا خواهان جمع آوری موشك های آمریكا از خاك تركیه و ایتالیا بود.
تهدیدات امنیتی دو ابرقدرت، آنها را به جنگ اتمی نزدیك كرد تا اینكه آمریكا اولتیماتوم اتمی خود را هنگام عزیمت كشتی حامل تجهیزات نظامی شوروی به كوبا اعلام كرد و بازی با حاصل جمع صفر در بحران موشكی كوبا با برچیدن موشك های شوروی به نفع آمریكا به پایان رسید. اما امروز در دوران پس از جنگ سرد بار دیگر شاهد بحران مشابهی در جمهوری چك و لهستان هستیم، با این تفاوت كه این بار آمریكا قصد نصب موشك در چك و لهستان را دارد و روسیه مخالف استقرار این موشك ها است، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تهدید كرده است كه در صورت استقرار موشك های آمریكایی در چك و لهستان روسیه موشك های خود را به سمت اروپا نشانه گیری می كند.
روسیه هنوز بزرگترین كشور جهان از لحاظ وسعت جغرافیایی محسوب می شود، و خواهان كسب و توسعه حوزه نفوذ در اروپای شرقی است، روسیه سعی می كند كه این اقدام آمریكا را تهدید امنیتی جلوه دهد، اما تفاوت این بحران ها در چیست؟ عاقبت بحران به كجا می انجامد؟ و آیا بازی همچنان با حاصل جمع صفر است؟ و...
اصولا نظام بین الملل در دوران جنگ سرد كه بحران موشكی كوبا شكل گرفت تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های مدیران و معماران بین المللی طبق برتری ساختار بر كارگزار (Agency) صورت می پذیرفت، ولی قاعده حاكم در عصر كنونی بالعكس یعنی برتری كارگزار بر ساختار بین المللی است.
بنابراین، بحران كنونی نه بین المللی است و نه سیستم حاكم بر نظام بین الملل تبیین گر این بازی است، بلكه این بحران میان دو بازیگر دولتی عصر حاضر رخ داده است. چرا كه اگر براساس ساختار بین المللی بحران را بررسی كنیم درخواهیم یافت كه اساسا روسیه ظرفیت رقابت با آمریكا را نخواهد داشت، ولی چون قاعده حاكم بر معادلات بین المللی برتری كارگزاران بر ساختار بین المللی است، روسیه نیز می تواند به عنوان یك بازیگر بحران آفرینی كند، از سوی دیگر بازی های بین المللی دوران جنگ سرد به همراه ریسك بالایی برگزار می شد، اما در دنیای فعلی با حاشیه های مهم تر از متنی چون رسانه ها، بازیگران غیررسمی غیردولتی روبه رو هستیم. بازیگران توانایی های یكدیگر را می شناسند و اغلب ظرفیت تشخیص هرگونه اقدامی از سوی حریف را دارند. در عصر جهانی شدن ارتباطات، رانت خبری و اطلاعاتی، هر بازیگر را در نظام بین الملل دچار چالش كرده است.
آمریكا ظرفیت و توانایی روسیه را می شناسد و همه گزینه های مقابله با او را می داند، همچنین روسیه نیز توانایی و ظرفیت و اهداف آمریكا از این اقدام را می فهمد و لذا هیچ كدام از بازیگران اقدام غیرعقلانی را صورت نخواهند داد چرا كه بازی آمریكا و روسیه به عنوان كارگزاران سیستم بین الملل، اكنون خارج از ریسك پذیری نسبت به بحران موشكی كوبا در دهه ۱۹۶۰ است. دلیل این ادعا اقدام نكردن روسیه، در مورد حمله آمریكا به عراق و افغانستان است كه حوزه پراهمیت شوروی سابق بود.
پس بحران كوبا با بحران چك و لهستان دارای تفاوت های ماهیتی هستند، ماهیت بحران موشكی كوبا برگرفته از نظام دو قطبی، ساختار محور، میان دو ابرقدرت بر سر حفظ حوزه نفوذ قدرت بود ولی ماهیت بحران چك و لهستان منشعب از نظام برتری طلبان، كارگزار محور، میان یك ابرقدرت و یك قدرت منطقه ای، بر سر كسب و توسعه حوزه نفوذ قدرت است. حقیقتا شوروی و آمریكا در بحران موشكی كوبا به دنبال حفظ حوزه نفوذ خود بودند، لیكن امروزه آمریكا و روسیه بر سر توسعه حوزه نفوذ خود در اروپای شرقی تلاش می كنند.
از سوی دیگر اروپای شرقی نقطه ابهام سیاست خارجی آمریكا پس از جنگ سرد بوده است، روسیه نیز براساس حقایق تاریخی موجود روابط بین الملل در اروپای شرقی فصل الخطاب نبوده و نیست. اروپای شرقی كه غرق در ارزش ها و الگوهای رفتاری غرب و نظام لیبرال سرمایه داری است و همراه خود حافظه تاریخی شرقی و وابستگی به شرق را یدك می كشد، هیچ گاه نمی تواند نقطه و حوزه نفوذ شرق یا غرب باشد.
و شاید هم از همین روست كه «جرج» بوش در قلعه «پراگ» در كنار رئیس جمهور چك می گوید: «جنگ سرد به پایان رسیده است، مردم چك ناچار نیستند كه فقط دوست دولت آمریكا باشند یا متحد اتحاد جماهیر شوروی. اكنون می توان دوست هر دو بود.» پس با چنین شرایطی بحران موشكی چك و لهستان برخلاف بحران كوبا در قالب بازی با حاصل جمع غیرصفر تئوریزه می گردد و برد آمریكا به معنای باخت روسیه نیست و باخت روسیه نیز به معنای برد آمریكا نیست.

مهدی وحیدی

منبع : روزنامه کیهان

مطالب مرتبط

برای یک مشت دلار

برای یک مشت دلار
کاربران سایت اینترنتی موسوم به «امنیت جهانی» برای استفاده از این سایت مشکلی ندارند. در این سایت نقشه رنگارنگ جهان بر زمینه یی مشکی نقش بسته و با یک کلیک روی آن صدایی شبیه به شلیک گلوله به گوش می رسد و همین صدا گویای همه چیز هست. شرکت امنیت جهانی به دنبال شکار افراد واجد شرایط برای اعزام به عراق و افغانستان است تا در آنجا به محافظت از تاسیسات و تجهیزات سفارتخانه های امریکا و بریتانیا مشغول شوند. این افراد باید حداقل ۲۱ سال سن داشته باشند و به زبان انگلیسی آشنایی داشته و حداقل سه سال سابقه کار در پلیس یا ارتش یا شرکت های کارآگاهی خصوصی داشته باشند و صد البته بر کار با اسلحه نیز مسلط باشند. فرم ثبت نام هم از طریق همین سایت قابل دریافت است.
ظاهراً محل شرکت امنیت جهانی در کشور پرو است اما وقتی برای یافتن اطلاعاتی در مورد آن به اتاق بازرگانی پرو در آلمان مراجعه کردیم گفته شد که این شرکت به عنوان «غیرفعال» ثبت شده است. شماره تلفن موجود در سایت هم صوری است. یک وکیل دعاوی اهل پرو که نمی خواهد نامش فاش شود، می گوید که وی در سال ۲۰۰۵ از طرف یک شرکت خصوصی امریکایی به نام «تریپل کانوپی» استخدام می شود تا کارهای مربوط به تاسیس شرکت امنیت جهانی را انجام دهد؛«چارچوب کاری این شرکت شناسایی و استخدام افراد واجد شرایط برای کارهای امنیتی اعلام شد و من هم چیز بیشتری در مورد آن نمی دانم زیرا فقط مسوول انجام کارهای مقدماتی برای تاسیس آن بودم.»
شرکت امنیت جهانی تا اوایل سال ۲۰۰۷ از میان افراد سابق نیروی پلیس و ارتش پرو به اصطلاح اقدام به سربازگیری می کرد و معمولاً آنها به عراق اعزام می شدند تا از تاسیسات و منافع امریکا در آن کشور محافظت کنند. در این بین اما شرکت تریپل کانوپی تحت نام مستعار دیگری یعنی «تی سی ال آ اینترناسیونال» در پرو به کار خود ادامه می دهد. اینکه این شرکت ها در کشورهایی چون پرو یافت می شوند به هیچ عنوان اتفاقی نیست. «خوزه لوئیس گومز دل پرادو» عضو گروه پنج نفره یی است که از سال ۲۰۰۵ از طرف سازمان ملل متحد ماموریت بررسی مساله مزدوران و پدیده شرکت های نظامی خصوصی را برعهده دارد. او می گوید؛«این شرکت ها مانند شرکت های چندملیتی عمل می کنند و با حرفه یی گری در ارزان ترین کشورها خیمه می زنند.»
شرکت تریپل کانوپی از جمله مهم ترین پیمانکارهای دولت امریکا به شمار می آید. محل این شرکت از نظر استراتژیک بسیار مناسب بوده و در حومه واشنگتن و در نزدیکی فرودگاه بین المللی این شهر و مهم تر از آن در نزدیکی پنتاگون قرار دارد. بر پایه آمارهای منتشر شده از سوی تریپل کانوپی، این شرکت دو هزار نفر را در استخدام خود دارد و کارش «فروش امنیت در سراسر جهان» است. برای تریپل کانوپی واژه های امنیت، ریسک و بحران مفهومی حیاتی دارد و حوزه عملش بیش از هر جای دیگر در نیجریه و ابوظبی و البته در عراق است. سه عضو سابق نیروهای ویژه ارتش امریکا این شرکت را در سال ۲۰۰۳ یعنی در همان سالی که بوش دستور اشغال عراق را صادر کرد، تاسیس کردند. این شرکت های امنیتی خصوصی در واقع از همان آغاز جنگ عراق به عنوان مهمترین بازوی کمکی سربازان امریکایی عمل می کنند و علاوه بر امور لجستیک، وظیفه سرویس و نگهداری از وسایط نقلیه و سیستم های مسلح و ساختمان های حفاظت شده را نیز برعهده دارند. این شرکت ها تا به امروز نه تنها با مشکلی روبه رو نشده اند بلکه صنایع نظامی خصوصی در این چند سال رشدی چشمگیر داشته است. مدیران تریپل کانوپی همگی تلفیقی از نظامی گری و مدیریت سطح بالا هستند. «توماس کتیز» از جمله موسسان این شرکت یکی از افراد بسیار حرفه یی نیروهای ویژه کلاه سبز بوده و سابقه مدیریت ارشد شرکت «سیتی گروپ» را نیز دارد. رئیس تریپل کانوپی در حال حاضر «لی وان آرسدال» است. این فرد فارغ التحصیل دانشگاه وست پوینت بوده و در نیروهای ویژه «دلتا فورس» عضویت داشته و عضویت در مدیریت کنسرسیوم ساختمانی «بچتل» را نیز در کارنامه خود ثبت کرده است. آرسدال در هالیوود نیز به عنوان مشاور نظامی فعالیت هایی داشته است. از دیگر مدیران تریپل کانوپی می توان از «جیمز کینسی» نام برد. او نیز از جمله موسسان شرکت معروف خدمات اینترنتی AOL به شمار می آید.مدیران تریپل کانوپی به ندرت تن به مصاحبه می دهند. اما سخنگوی این شرکت تایید می کند که تریپل کانوپی افراد مورد نظر برای اعزام به عراق را از میان واجدین شرایط در امریکای لاتین انتخاب می کند. این افراد معمولاً برای رانندگی و تعمیرات وسایط نقلیه و صدالبته برای امور «محافظت و امنیت به صورت حرفه یی» گزینش می شوند. سخنگوی شرکت علت گزینش این افراد از میان شهروندان امریکای لاتین را «زیرکی و قابل اطمینان بودن و حرفه یی گری مردم امریکای لاتین» عنوان می کند اما در این مورد که آنها چه و کدام سلاح ها را به کار می برند، اطلاعاتی ارائه نمی دهد.
بی تردید شرکت های خصوصی کارآگاهی، در کشورهای امریکای لاتین خیلی بهتر و آسان تر می توانند افرادی با ویژگی های مورد نیاز را پیدا کنند زیرا در کشوری چون پرو که در سال های دهه هشتاد جنگی خونین علیه شورشیان سازمان «راه درخشان» جریان داشت، به وفور نظامیان و ماموران سابق پلیس یافت می شوند که استاد جنگ های پارتیزانی و عملیات ضد شورش و ترور هستند. بر پایه برآوردهای دل پرادو در حال حاضر ۱۲۰۰ شهروند پرو در عراق مشغول به کار هستند. در عین حال بی شمار شیلیایی، السالوادوری، کلمبیایی، اکوادوری و هندوراسی هم برای شرکت هایی مانند تریپل کانوپی کار می کنند. از جمله معروف ترین و بدنام ترین این شرکت ها می توان از «بلک واتر» نام برد که مدت ها است به خاطر کشتار غیرنظامیان عراقی مورد انتقاد قرار دارد اما همچنان به کار خود مشغول است. این شرکت ها در کشورهایی نظیر پرو با نیروی کار بسیار ارزان سروکار دارند. دل پرادو می گوید؛«یک امریکایی ماهانه ۱۴ هزار دلار از این شرکت ها حقوق می گیرد و این در حالی است که دستمزد یک مزدور پرویی از هزار دلار تجاوز نمی کند.» البته برای یک پرویی این دستمزد پول کلانی به نظر می آید که خیلی ها حاضرند به خاطر آن با جان شان بازی کنند زیرا حقوق ماهانه یک نگهبان یا محافظ شخصی در لیما پایتخت پرو بین پنجاه تا یکصد دلار است.
بر اساس اعلام «دوگ بروکس» مدیر و موسس «انجمن عملیات های صلح بین الملل» که دفتر آن در واشنگتن واقع است و حکم گروه لابیست شرکت های امنیتی خصوصی را دارد، این شرکت ها که برای وزارت دفاع امریکا و در عراق کار می کنند، دوسوم افراد خود را از میان شهروندان آسیایی، آفریقایی، منطقه پاسیفیک و امریکای لاتین برمی گزینند؛«این افراد شور و شوق زیادی برای این شغل نشان می دهند و حتی اقرار می کنند که کار در عراق به مراتب مطمئن تر از کار در کشورهای متبوع شان است.»
دل پرادو ضمن مخالفت با بروکس می گوید؛«این افراد اغلب در مقدم ترین خطوط جبهه ها می جنگند و حکم گلوله توپ را دارند.» بر خلاف سربازان کشته شده امریکایی، نام افراد کشته شده شاغل در این شرکت ها تقریباً در هیچ یک از آمارهای موجود به چشم نمی خورد. چندی پیش روزنامه «هیوستون کرونیکل» به نقل از وزارت کار ایالات متحده اعلام کرد که مابین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ دقیقاً ۱۱۲۳ نفر از این افراد در عراق کشته شده اند. دل پرادو نیز در ماه مارس گزارش های بیشتری به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داد، گزارش هایی که شکوائیه های متعددی از کارکنان این شرکت های امنیتی خصوصی نیز به آن پیوست شده است. آنها اعلام کرده اند که اغلب از سوی کارفرمایان خود استثمار شده و از اضافه کاری های زیاد و کمبود تجهیزات و امکانات بد اسکان خود نیز شکایت ها داشته اند.البته تریپل کانوپی تاکید دارد که همه این افراد به خوبی پشتیبانی و تجهیزشده و دستمزدهای مناسبی دریافت کرده اند و این شرکت نسبت به بازگرداندن اجساد نفرات کشته شده، خود را متعهد می داند. اما پرسشی که همواره بی پاسخ می ماند اینکه قراردادهای این افراد بر پایه کدام قانون منعقد می شود. خانم «کیت مک کوی» استاد جامعه شناس دانشگاه ویسکانسین می گوید؛«در این مورد همیشه اشکالاتی وجود دارد.»
خانم مک کوی که اخیراً کتابی در مورد شرکت های امنیتی خصوصی در امریکای لاتین نوشته است، می گوید هر کس که بخواهد علیه این شرکت ها شکایت کند اغلب تنها می ماند و کاری از پیش نمی برد. شرکت های امریکایی هیچ مسوولیتی در این مورد نمی پذیرند زیرا شبکه یی نامحسوس از شرکت های صوری وجود دارد. مک کوی می گوید؛«قراردادها هرگز بر پایه قوانین کشورهای متبوع متقاضیان منعقد نمی شود. به عنوان مثال بلک واتر شرکتی به نام نسکووین در مونته ویدئو پایتخت اروگوئه دارد که افراد مورد نیازش را از میان شهروندان شیلیایی استخدام می کند. این قراردادها بر اساس قوانین اروگوئه است و شکایت از این شرکت تنها در اروگوئه امکان دارد. به همین خاطر هیچ کدام از این اشخاص به دلیل فقر مالی قادر به رفتن به اروگوئه و تسلیم شکایت خود به دادگاه اروگوئه نیست و بدین ترتیب هرگونه شکایتی به موانع غیرقابل عبور برمی خورد.»
به عقیده دل پرادو حتی اگر نمایندگان پارلمان های پرو و شیلی قانونی بگذرانند که از استخدام اتباع شان در این شرکت ها ممانعت به عمل آورد باز هم شرکت های امنیتی خصوصی هر کار بخواهند انجام می دهند؛«ما هنوز چیز زیادی در مورد این پدیده نمی دانیم و کسی از تعداد واقعی آنها در امریکای لاتین و کیفیت جذب افراد توسط این شرکت ها اطلاع دقیقی ندارد. اما در این مورد که گسترش این پدیده مشکلات زیادی پدید آورده است هیچ تردیدی وجود ندارد. ما به این ترتیب جنگ را شخصی کرده و به مونوپل خشونت کشورها نقب زده ایم. زیرپا گذاشتن حقوق بشر و جنایاتی که این افراد در عراق و افغانستان مرتکب شده اند نشان می دهد این قبیل مزدوران به هیچ عنوان نظارت پذیر نیستند.»رشد قارچ گونه این شرکت های امنیتی خصوصی به ویژه در زمان دولت بوش روی داد و بسیاری از وظایف از جمله لجستیک ادوات نظامی به آنها واگذار شد. دل پرادو امید دارد این روند و گرایش با روی کارآمدن دولت جدید ایالات متحده متوقف شود اما در این مورد هم جای امیدواری چندانی نیست زیرا دولت ها از اعزام سربازان خود به مناطق بحران زده بیم دارند و در این مورد شرکت های امنیتی خصوصی کار آنها را راحت می کنند. حتی در سازمان ملل هم دیگر کسی با ماموریت افراد این شرکت ها برای محافظت از افراد و همکاران این سازمان مخالفتی نمی کند و به گفته بروکس «سازمان ملل مدت ها است که از خدمات این شرکت ها استفاده می کند.» دل پرادو هم می داند که سازمان ملل نمی تواند برای همه ماموریت ها از کلاه آبی ها استفاده کند و به مدارکی دست یافته است که حکایت از فشار این شرکت ها به سازمان ملل برای خصوصی سازی مساله امنیت افراد این سازمان دارد. دل پرادو در بررسی هایش کشف کرد که در بانک اطلاعات داخلی سازمان ملل نام شرکت «گریستون» به عنوان سفارش گیرنده ثبت شده است. این شرکت از جمله زیرمجموعه های بلک واتر به شمار می آید و به گفته دل پرادو «این مساله بسیار نگران کننده است.»

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!