یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / Sunday, 17 February, 2019

گذری از زنجان شهر زیتون پرور


گذری از زنجان  شهر زیتون پرور
استان زنجان دارای وسعتی بالغ بر ۲۲۰۰۰ كیلومتر مربع (۴/۱ درصد مساحت كشور)، آب و هوای مدیترانه‌ای متوسط با رطوبت نسبی ۵۲ درصد، ۱۰۱۸۲۱۴ نفر جمعیت و ۷ شهرستان است. محصول ناخالص داخلی استان در سال ۸۲ بیش از ۶۳۱۵ میلیارد ریال بوده است. در سال ۸۲ تعداد ۸ شهرك صنعتی در استان زنجان به مساحت بیش از ۵۰۳ هكتار و ظرفیت استقرار ۷۱۲ واحد مشغول فعالیت بوده‌اند. این شركت‌ها عبارتند از : زنجان ۱ و ۲، تخصصی روی، هیدج (ابهر)، خرمدره، ماهنشان، خدابنده و ابهردو. همچنین سه شهرك صنعتی طارم، صائین قلعه و سلطانیه در دست احداث هستند. استان زنجان با ۸۸۳ هزار هكتار زمین قابل كشت و ۸۵ هزار بهره‌بردار در بخش كشاورزی و دارا بودن زمین‌های مستعد، در محاسبه كاربری اراضی، در رده نهم كشور قرار دارد. یكی از مهمترین محصولات كشاورزی استان كه در بازار جهانی به دلیل كیفیت خوب و زودرس بودن خریداران بسیاری دارد، سیر است كه در صورت رعایت استانداردهای بسته‌بندی قابل توسعه و صادرات خواهد بود. انگور از نظر سطح زیر كشت رتبه هشتم و از نظر تولید رتبه نهم و زیتون از نظر سطح زیر كشت و محصول مقام اول كشور را دارا می‌باشد. در محور ارتباطی ایران - اروپا، زنجان پس از تبریز بزرگترین شهر ناحیه است كه می‌تواند به عنوان بارانداز كالاهای وارداتی و صادراتی در كنار راه‌آهن و بزرگراه به ارائه خدمات باراندازی بپردازد.
● جاذبه‌های گردشگری زنجان
▪ گنبد سلطانیه
تاسیس بنای گنبد سلطانیه، در ۴۳ كیلومتری زنجان، به دستور محمد خدابنده از سال ۷۰۴ تا سال ۷۱۳ هجری قمری طول كشید. این بنا با ۵/۴۸ متر ارتفاع و ۶/۲۵ متر قطر دهانه گنبد پس از كلیسای سانتاماریا در فلورانس ایتالیا و مسجد ایاصوفیا در استانبول تركیه سومین بنای عظیم و تاریخی گنبد‌دار در جهان و اولین بنای عظیم آجری تاریخی ایران است. این بنا بعنوان پنجمین بنای تاریخی مهم كشور، آرامگاه سلطان محمد خدابند. (اولجایتو) است.
▪ بقعه ملاحسن كاشی
این بقعه در ۵/۲ كیلومتری جنوب شهر سلطانیه فعلی و به دستور شاه طهماسب در سال ۹۷۳ هجری قمری تاسیس شد و در مجموع با مقبره شیخ صفی‌الدین اردبیلی قابل مقایسه است.
▪ مسجد جامع (سید)
عبداله میرزا دارا پسر یازدهم فتحعلی شاه قاجار در هنگام حكمرانی در زنجان، سال ۱۲۴۲ هجری قمری، این بنا را بر اساس طرح مساجد چهار ایوانی ساخت.
▪ مجموعه بازار زنجان
احداث این مجموعه در زمان آغا محمدخان قاجار آغاز و در زمان فتحعلی شاه به پایان رسید. این مجموعه به صورت یك خط مستقیم با عنوان بازار بالا و پایین به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است.
▪ مردان‌ نمكی
باستانشناسان در سال ۱۳۷۳ پیكره‌ای را كه بخش‌هایی از اندام و لوازم شخصی آن باقی مانده بود، در معدن نمك چهرآباد یافتند. این جسد همراه ۳ جسدی كه بعدها یافت شد در مجموعه رختشویخانه زنجان نگهداری می‌‌شود.
▪ رختشویخانه
این بنا در بافت تاریخی شهر، محله عباسقلی خان، در سال ۱۳۴۷ هجری قمری تاسیس شد. آب این رختشویخانه از قنات قلعه‌چی حاجی میربهاء‌الدین تامین می‌شده و محلی عمومی برای شستشوی لباس بوده است.
▪ پلهای تاریخی
۱) پل حاج میر بهاء‌الدین
۲) پل حاج سید محمد
۳) پل سردار
غار كتله‌خور
این غار در ۱۶۵ كیلومتری زنجان دارای قندیلهای بسیار زیبا و یكی از زیباترین غارهای ایران است. در حال حاضر بیش از ۲ كیلومتر از وسعت غار آماده بازدید علاقه‌مندان است.
بقعه امامزاده سیدابراهیم
نماز جمعه شهر زنجان در این بقعه كه مركز شهر واقع شده است، برگزار می‌گردد.
▪ معبد داش كسن
این اثر مستطیل شكل در ۱۰ كیلومتری جنوب شرقی سلطانیه واقع شده است. این اثر تاریخی در ۵۳ كیلومتری زنجان در دوره ایلخانان مغول تاسیس شد.
▪ صنایع دستی زنجان
ملیله‌كاری، چاروق دوزی، چاقوسازی، فرش دستباف، گیوه و روفرشی، جاجیم، گلیم و تولیدات مربوط.
▪ صنایع مهم زنجان
۱) ایران ترانسفو
۲) پارس سوئیچ
۳) ملی سرب و روی ایران
۴) كالسیمین
۵) مینو
۶) چینی‌‌سازی ماهنشان و هیس
۷) فرش سهند
۸) سامان شیمی
۹) بلكا شرق
۱۰) نخ تایر
۱۱) راهان توان
▪ محصولات كشاورزی
محصولات عمده كشاورزی استان كه صادراتی هستند عبارتند از: زیتون، انار، سیر، انجیر، برنج، انگور، زردآلو، سیب، لوبیا، خیار، پیاز، گردو، فندق و بادام
▪ طارم، نگین انگشتری كشاورزی ایران
سالانه حدودا ۱۷ هزار هكتار از اراضی شهرستان طارم به كشت بیش از ۳۰ نوع محصول زراعی اختصاص یافته، بیش از ۲۰۰ هزار تن از انواع محصولات زراعی برداشت و به بازار عرضه می‌گردد. این تنوع و این حجم در كل كشور كم‌نظیر و شاید بی‌نظیر باشد. از محصولات عمده زراعی شهرستان می‌توان از گوجه‌فرنگی، سیر،‌برنج، سیب‌زمینی، پیاز، طالبی، خربزه، هندوانه، خیار، لوبیا، كلزا، كرفس و... نام برد. این اراضی عمدتا در كناره‌های رودخانه قزل‌اوزن و در ارتفاع ۳۰۰ تا ۷۰۰ متری سطح دریا واقع شده‌اند. ویژگی مهم محصولات زراعی این شهرستان پیش‌رس بودن این محصولات و اتكا به سیستم دو یا چند كشتی در یك قطعه زمین در یك سال می‌باشد. صادرات سیر به روسیه و كشورهای آسیای میانه و كرفس به كشورهای عربی عمده صادرات این شهرستان است.


منبع : روزنامه تفاهم

مطالب مرتبط

طبیعت وحشی کردستان، نگین غرب ایران

طبیعت وحشی کردستان، نگین غرب ایران
«نگین غرب ایران» شاید اگر چنین نامی را بر روی استان كردستان بگذاریم، مبالغه نكرده ایم، استانی محصور در صخره های وحشی، كوه ها و تپه های استوار پوشیده از درختان سر به فلك كشیده و تنومند كه ریشه هایشان در اعماق ماندن را نمی پسندند؟! تمام استان پر از سنگ، آب و انسان های میهمان پذیر.
در یك كلام باید بگوییم كردستان دارای طبیعت وحشی و غیرقابل نفوذی است كه اراده مردمانش و مهربانی آن ها تناسبی از قهر و آشتی را به وجود آورده است. قهر طبیعت و آشتی و آشنایی مردمی مهربان
استان كردستان به لحاظ موقعیت طبیعی و اقلیمی، روان آب ها و رودخانه های متعدد به همراه روستاها و عشایری كه در اقصی نقاط آن پراكنده اند، علاوه بر چشم اندازها و مناظر زیبا از پتانسیل های توریستی و تفرجگاهی قابل توجهی برخوردار است.
بانه، بیجار، دیواندره، سقز، سنندج، قروه، كامیاران و مریوان از شهرستان های این استان هستند. در حال حاضر استان كردستان با مجموعه شهرها، روستاها و عشایری كه در اقصی نقاط آن پراكنده شده و استقرار یافته به یكی از نواحی در حال توسعه غرب كشور تبدیل شده و از پتانسیل های توریستی و تفرجگاهی قابل توجهی برخوردار است.
همچنین كوهستان ها، ارتفاعات و قله های متعدد استان كه برخی از آن ها با پوشش جنگلی و مرتعی جلوه های ویژه ای از چشم اندازهای سحرانگیز طبیعت را به نمایش می گذارند، زمینه های مساعدی را جهت ایجاد و توسعه ورزش های كوهستانی فراهم آورده اند.
● منطقه اورامان
یكی از مناطق زیبای استان كردستان، منطقه اورامان است كه در شرق مریوان قرار دارد و دارای كوهستان های زیبا با پوشش جنگلی است. رودخانه بزرگ سیروان، از این منطقه و دره اورامان عبور می كند و به رودخانه دیاله در عراق می پیوندد.
یادآوری این مهم ضروری است كه جنگل ها و مناطق بسیاری چون جنگل های بانه، مریوان و همچنین «دره شاهان» كه در كنار قلعه سقم چقای واقع شده است از مراكز مهم طبیعی استان محسوب می شوند.
دریاچه زریوار مهمترین و كم نظیرترین جاذبه آبی در غرب كشور است كه در فاصله دو كیلومتری غرب مریوان قرار گرفته است.
این دریاچه در ارتفاع یك هزار و ۲۸۵ متری از سطح دریا واقع شده است. طول آن چهار و نیم كیلومتر و عرض آن اندكی كمتر از دو كیلومتر است. عمق متوسط دریاچه حدود سه متر است. دریاچه زریوار آبی شیرین دارد و از جوشش چشمه هایی كه در كف دریاچه قرار گرفته اند تامین می شود.
● چشمه های آب معدنی باباگر
این چشمه در ۱۸ كیلومتری شمال قروه قرار گرفته است. آب این چشمه كه در استخری عمیق دایره ای شكل با محیطی حدود ۲۰۰ متر جمع می شود، از دسته آب های كلروبیكر بناته مخلوط گازدار است كه برای برخی از بیماری های دستگاه گوارش مانند سوءهاضمه مفید است این نوع آب ها همچنین در تركیب خود ایندریدكربنیك دارند و آرام بخش هستند و در بیماری های ناشی از سوءتغذیه نیز موثرند. این چشمه مورد توجه اهالی محل و مسافران است و یكی از جاذبه ها و تفرجگاه های مهم استان كردستان محسوب می شود.
● چشمه های آب معدنی گواز
این چشمه در ۵۰ كیلومتری شمال غربی كامیاران و در ۱۰ كیلومتری شمال غربی روستای پلنگان در دامنه كوه روستای گواز واقع شده است. در محل خروج آب چشمه، رنگ آن شیری است كه نشانه وجود مواد آهنی و گوگردی در آب است.
دشت های استان كردستان نیز با چشم اندازهای طبیعی و پوشش گیاهی، مناظر دلپذیری از طبیعت این استان زیبا را به نمایش می گذارند.
ارتفاعات، دامنه ها و رشته كوه های متعدد استان كردستان از دیگر قابلیت های تفرجگاهی آن به شمار می رود، رشته كوه های غرب كشور به صورت رشته هایی موازی، تمامی پهنه استان را در برگرفته اند و محدوده طبیعی آن را تشكیل می دهند.
یخچال های قلل مرتفع، چشمه سارهای فراوان، پوشش مناسب جنگلی و مرتعی، دامنه های مناطق كوهستانی به ویژه مناطق نزدیك شهرها در جنوب استان عمدتاً در روزهای تعطیل، پذیرای گروه زیادی از ساكنین مناطق شهری و مسافران استان هستند، مهمترین كوه های استان كه بیش از دو هزار و ۸۰۰ متر ارتفاع دارند، كوه كوچسار، شیخ معروف، پنجه علی، چهارشنبه، كانی چرمه، حلقه میر، سناسره، میانه، مسجد میرزا، ملاكاوو و دیگر كوه های منطقه هستند.
پوشش گیاهی به ویژه جنگل ها از زمره مهمترین و زیباترین جلوه های طبیعی و یكی از جاذبه های بی نظیر تفرجگاهی و جهانگردی هر منطقه به شمار می روند. امروزه نقش جنگل ها در حفظ آب، خاك و به ویژه نقش تفرجگاهی و زیباشناسی آن مورد توجه برنامه ریزان محیط زیست و اوقات فراغت قرار گرفته است.

وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی