شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ / Saturday, 15 December, 2018

اصلاحات گوگلی


اصلاحات گوگلی
از زمانی که شبکه جهانی اینترنت وارد عرصه ارتباطات جهانی شد، ادبیات تازه یی نیز بر عرصه ارتباطات حاکم شد. کاربران اینترنت با هر قومیت، ملیت، فرهنگ و زبانی که روی شبکه تارعنکبوتی (web) قرار می گیرند، با یک زبان مشترک مواجه می شوند. زبانی که متشکل از صدها واژه جدید و مختص شبکه اینترنت است و تمام کاربران اینترنت باید با آنها آشنا باشند در غیر این صورت در محیط وب مبدل به بیگانگانی می شوند که از برقراری ارتباط با اهالی دنیای مجازی محروم خواهند شد.
برخی از آنها همچون Floating Toolbar و Form در همه جای اینترنت کاربرد دارند مثلا Floating Toolbar به معنای نوار ابزار شناور است بیشتر جنبه تکنیکی دارد. از این نوار ابزار شناور که در واقع مجموعه یی از ابزارهای خاص گشت و گذار در web است می توان با به کارگیری نشانه گر موس برای «درگ» کردن هر نقطه از صفحه نمایش استفاده کرد. این کار معمولاً در وب سایت ها با استفاده از javascript یا DHTML انجام می گیرد.
Form نیز اصطلاحی است که با نام های فرم پاسخ یا فرم محاوره یی شناخته می شود و شامل بخش هایی از صفحات وب است که در آن می توان اطلاعات کاربران را وارد کرد. این فرم ها ممکن است به صورت اظهارنظر، سفارش محصول یا جست وجوی اطلاعات باشند.
معمولاً در انتهای یک فرم، یک دکمه submit یا reset وجود دارد که فشار دادن آن موجب می شود تا اطلاعات وارد شده در فرم ارسال شوند یا از نو نوشته شوند.
برخی از این اصلاحات نیز مخصوص گوگل است.صفحه نتایج جست وجوی گوگل (چه به فارسی باشد و چه انگلیسی) را می توان به ۱۶ قسمت تقسیم کرد که در زیر به شرح مختصر هر یک از آنها می پردازیم؛
۱) لینک های بالایی گوگل نامیده می شوند. با کلیک روی هر گزینه مشخص می کنید که در چه زمینه یی می خواهید جست وجو کنید. سایت ها، تصاویر، خبرها، گروه ها و...
۲) دکمه Search یا جست وجو برای شروع عمل جست وجو به کار می رود. به جای به کار بردن این دکمه می توانید کلید Enter را فشار دهید.
۳) لینک Advanced Search یا جست وجوی پیشرفته شما را به صفحه تنظیمات پیشرفته جست وجو می برد.
۴) کادر جست وجو نامیده می شود که برای تایپ کردن کلمات مورد جست وجو به کار برده می شود.
۵) لینک Preferences یا تنظیم ها شما را به صفحه تنظیمات گوگل می برد تا در آنجا مشخص کنید که می خواهید در هر صفحه نتایج جست وجو چه تعداد سایت لیست شود یا اینکه زبان مورد استفاده چه زبانی باشد و...
۶) نوار آبی رنگی که مشاهده می کنید، نوار آمار است که آمار تعداد سایت هایی که یافته شده و همچنین مدت زمانی که جست وجو طول کشیده است را نشان می دهد.
۷) «TIP» ها توضیحات کوتاهی هستند که شما را برای جست وجوی بهتر راهنمایی می کنند.
۸) گوگل دارای منابع اطلاعاتی متنوع و ویژه یی است که بر اساس تجربه جست وجوی کاربران مختلف جمع آوری شده اند و اغلب این منابع به جست وجوی شما نزدیک تر است و در بالای نتایج جست وجوها قرار می گیرند. گوگل برای گرفتن نتیجه بهتر شما را به دیدن منابع اطلاعاتی خودش دعوت می کند. برای مثال در شکل بالا که آدرس مناظر کوه ها مورد جست وجو قرار گرفته است گوگل کاربر را به دیدن قسمت
Local Search خود دعوت می کند تا در آن قسمت به نتایج واقعی تری از آنچه که می خواهد برسد.
۹) در قسمت نتایج جست وجو اولین چیزی که می بینید عنوان صفحه یی است که کلمات مورد نظر در آن یافته شده است. گاهی اوقات در این قسمت یک آدرس اینترنتی قرار می گیرد که به معنای آن است که صفحه موردنظر بدون نام است.
۱۰) پس از عنوان سایت، قسمت هایی از سایت که کلمات شما در آن یافت شده اند، به صورت خلاصه آورده می شود. این متن کوتاه به شما این امکان را می دهد تا قبل از کلیک کردن روی عنوان آن و دیدن محتویات سایت ببینید که آیا این صفحه کاملاً مطابق با خواسته شما است یا نه.
۱۱) آدرس سایتی است که کلمات در آن یافته شده اند.
۱۲) اندازه یا سایز متنی قسمتی از سایت را که متن موردنظر شما در آن یافته شده است نشان می دهد. در برخی موارد این اندازه دیده نمی شود.
۱۳) به هر دلیلی اگر با کلیک کردن روی عنوان سایت یا آدرس سایت، قادر نیستید محتویات آن را ببینید، می توانید با کلیک کردن روی گزینه Cached یا نسخه ذخیره شده، همان سایت را از روی سرور گوگل ببینید. (لازم به توضیح است که گوگل قسمت هایی از برخی سایت ها را برای دسترسی و جست وجوی سریع تر روی سرور خود ذخیره می کند. شما با کلیک کردن روی این گزینه می توانید به قسمت های ذخیره شده روی سرور گوگل دسترسی پیدا کنید.)
۱۴) با کلیک روی گزینه Similar Pages یا صفحات مشابه جست وجوگر گوگل شما را به سمت صفحاتی شبیه به صفحه یافته شده راهنمایی می کند.
۱۵) وقتی که گوگل کلمه مورد نظر شما را در یک سایت در چند صفحه پیدا می کند، ابتدا صفحه یی که به درخواست شما نزدیک تر است را می آورد و سپس صفحه دوم را به صورت تو رفته نشان می دهد.
۱۶) اگر در یک سایت در بیش از دو صفحه کلمات مورد نظر شما یافت شوند، برای دیدن صفحات سوم به بعد باید روی این گزینه کلیک کنید.


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

از مریخ تا ژرفای اقیانوس‌ها، در نسخه جدید گوگل‌ارث

از مریخ تا ژرفای اقیانوس‌ها، در نسخه جدید گوگل‌ارث
سرانجام گوگل با همکاری ناسا توانست نسخه جدید نرم‌افزار زمین خود را به نام گوگل‌ارث ۵ با قابلیت نمایش مریخ همچون زمین و قابلیت سفر در زیر آب اقیانوس‌ها منتشر کند.
نسخه جدید گوگل ارث که عصر دوشنبه ۱۴ بهمن / ۲ فوریه به وقت ایران منتشر شد، تمامی سطوح خشکی و دریاهای زمین را آن‌گونه که از هواپیماها دیده می‌شود، نشان می‌دهد؛ همچون مسافران زیردریایی شما را به ژرفای آب اقیانوس‌ها می‌برد؛ می‌تواند شما را سوار بر فضاپیمایی به سیاره سرخ، مریخ، ببرد و درنهایت، شما را بر ماشین زمان سوار می‌کند تا تصاویر ماهواره‌ای زمین را در میان سال‌ها بنگرید! آیا برایتان جالب نیست که رشد شهرتان را در سال‌های اخیر همچون فیلمی در برابر چشمانتان ببینید! غوغای گوگل این بار نیز نشان داد که همچنان بی‌رقیب خواهد ماند.
نخستین نکته در نسخه جدید گوگل ارث، ظاهر جدید این نرم‌افزار است. با استفاده از گوگل‌ارث۵، شما می‌توانید با گذر از عوارض زمینی، خود را به سطح اقیانوس‌ها برسانید و به نظاره کم و زیاد شدن عمق اقیانوس‌ها بنشینید. اگر کم‌کم از ارتفاع خود بکاهید تا به نزدیکی سطح آب برسید، دریاهای مواج را می‌بینید.
اگر علاقه‌مندید سفری به زیر آب داشته باشید، می‌توانید از امواج سطح آب دریاها نیز گذر کنید تا همان‌گونه که زیردریایی‌ها از اعماق آب اطراف خود را می‌بینند، با دنیای جدید گوگل‌ارث آشنا شوید. در بخش اقیانوس‌ها و اعماق آب، گوگل‌ارث۵ انتخاب‌های مختلفی برای نمایش فیلم‌های اعماق آب از تهیه‌کنندگانی مانند نشنال ژئوگرافیک، بی‌بی‌سی و چندین سازمان دارای اطلاعات اعماق آب قرار دارد که می‌توان به تماشای آن نشست. بنابر اعلام رسمی گوگل، با ادغام این اطلاعات تاکنون ۹۷درصد زیست‌کره زیر پوشش گوگل‌ارث قرار گرفته است. پیش از این تنها یک‌چهارم زمین که صرفا خشکی‌ها را دربرمی‌گرفت، زیر پوشش گوگل‌ارث قرار داشت.
● مروری بر پیشرفت شهرسازی
آیا دوست دارید از وضعیت ساخت استادیوم محبوبتان در ظرف چند سال باخبر شوید؟ می‌توانید با کلیک روی دکمه ساعت روی چهره جدید گوگل‌ارث در زمان به عقب بروید! با این ماشین زمان می‌شود بزرگ شدن تهران را طی چند سال، آسفالت شدن راه‌های روستایی ایران و حتی ساخت بزرگراه‌ها را به راحتی پیگیری کرد.
برای دوست‌داران محیط‌زیست هم این نرم‌افزار محبوب‌تر از پیش شده، چرا که این فعالان سبز می‌توانند از این پس به استناد تصاویر ماهواره‌ای، از پیشروی آب دریا، میزان تخریب جنگل‌ها، پیشروی بیابان‌ها و خشک شدن دریاچه‌ها در سال‌های پیاپی بر صحت گفته‌های خود بیافزایند.
اگر علاقه‌مند المپیک هستید، پیشنهاد می‌کنم حتما سری به استادیوم‌های المپیک پکن بزنید و ساخت‌وساز آنها را به نظاره بنشینید. از همین حالا می‌شود حدس زد که معماران و شهرسازان، زمین‌شناسان، کارشناسان حوادث غیرمترقبه و دوست‌داران محیط‌زیست برای تحقیق پیرامون موضوع مورد مطالعه خود حتما به سراغ گوگل‌ارث۵ خواهند آمد. شما فکر می‌کنید تغییر بافت سنتی شهرهای ایرانی در میان سال‌ها چگونه است؟
● مریخ ۳بعدی
نمای سه بعدی مریخ نیز کاری جدید از گوگل است که پیش از این فقط به صورت دوبعدی و آن هم آنلاین در وب‌سایت گوگل قابل نمایش بود. در گوگل‌ارث۵ می‌توانید هم‌چون زمین، از هر سو به سیاره سرخ بنگرید و علاوه بر تماشای دره سیرتیس بزرگ مریخ، به سراغ کوه سربرافراشته المپ بروید که با ۲۷ کیلومتر ارتفاع، بلندترین کوه در سراسر منظومه شمسی است. اما این پایان کار نیست! می‌توانید تصاویری با وضوح بالا را از نقاطی که مدارگرد اکتشافی مریخ عکسبرداری کرده، ببینید. هم‌چنین می‌توانید مسیر عبور مدارگردهای مریخی اسپریت و آپورتونیتی را بر سطح مریخ پی بگیرید.
● برنامه‌ریزی برای گردش با گوگل‌ارث
اما گوگل برای تکمیل بسته خدماتی خود، برای نخستین بار به کاربران اجازه داده که از مسیر حرکت خود در این نرم‌افزار، برنامه گردش (تور) درست کنند تا بتوانند گردش‌های خود را در گوگل‌ارث با بقیه به اشتراک بگذارند. این کار گوگل‌ارث در ارائه خدمات ساخت گردش، بی‌شک در پاسخ به انتشار نرم‌افزار تلسکوپ جهان‌گستر مایکروسافت (Worldwide Telescope) است که علاوه بر امکان ساخت گردش با ابزارهای بسیار مناسب، برای نخستین بار، استفاده از داده‌ها به صورت آفلاین نیز ممکن شد.
هم‌چنین به‌نظر می‌رسد قابلیت نمایش سه بعدی مریخ نیز در نسخه جدید، بیشتر به سبب پیشی‌گرفتن از رقیب دیرینه، مایکروسافت، صورت گرفته است تا خواست علاقه‌مندان گوگل‌ارث. مایکروسافت، سال گذشته با ارائه نرم‌افزار تلسکوپ جهان‌گستر، عمده منجمان و علاقه‌مندان آسمان را به سوی خود کشاند.
● رقابت شدید با مایکروسافت
این اقدام مایکروسافت در طراحی نرم‌افزاری رایگان برای علاقه‌مندان نجوم با پاسخ گوگل ۵ در نمایش سه بعدی مریخ مواجه شد، ولی در عمل گوگل مشتری‌های خود را برای نمایش آسمان از دست داده است. تلسکوپ جهان‌گستر، تنها نرم‌افزار رایگان و آنلاین در سراسر جهان است که می‌تواند زمینه آسمان را در تمامی طول‌موج‌های رصدشده نشان دهد و در کنار آن با نمایش مجموعه تصاویر بی‌نظیری از تلسکوپ‌های فضایی و برتر زمینی و حتی قابلیت کنترل تلسکوپ و نمایش تمامی سیارات منظومه‌شمسی، خود را گزینه محبوب منجمان کرده است. این، هدفی است که گوگل هنوز هم به آن دست نیافته است.
علاوه بر این، گوگل بر خلاف مایکروسافت از نمایش زمین واقعی در نماهای وسیع، آن‌گونه که از فضا دیده می‌شود، هم‌چنان عاجز است و زمین را همچون توپی هزارتکه از تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد. اما در نماهای نزدیک، کیفیت تصاویر گوگل به مراتب بهتر از تصاویر سطح زمین نرم‌افزار تلسکوپ جهان‌گستر است.
● چگونه گوگل‌ارث۵ را دانلود کنیم؟
بارگذاری نرم‌افزارهای گوگل به طور مستقیم در محدوده ایران امکان‌پذیر نیست. کاربران ایرانی می‌توانند از چند روز آینده در میان پرتال‌های نرم‌افزاری ایرانی، نرم‌افزار گوگل‌ارث۵ را بیابند و به روشی غیرمستقیم، این نرم‌افزار را بارگذاری، نصب و استفاده کنند.
به نظر می‌رسد از این پس کاربران اینترنتی برای زیر ذره‌بین گرفتن زمین و مریخ، از گوگل‌ارث۵ با پوشش ۹۷درصدی زیست‌کره و نمایش سه بعدی مریخ استفاده می‌کنند؛ در حالی که برای تماشای آسمان هنوز تلسکوپ جهان‌گستر مایکروسافت یکه‌تاز است.

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».