پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 19 April, 2018

شرق شناسی و اسلام شناسی غربیان


شرق شناسی و اسلام شناسی غربیان
كتاب «شرق شناسی و اسلام شناسی غربیان» تالیف محمدحسن زمانی در ۴۲۸ صفحه تومان توسط موسسه بوستان كتاب قم در سال ۱۳۸۵ منتشر شد.
● با مطالعه این كتاب درمی یابیم :
۱) شرق شناسی غربیان به صورت عام و اسلام شناسی غیرمسلمانان غربی و غیرغربی به صورت خاص، عرصه گسترده ای از تعامل غربیان با ملت های شرق و امت اسلامی است كه حجم وسیعی از مطالعات و اظهارنظرها و تالیف و نشر اندیشه ها و اظهارنظرهای مثبت و منفی را به ویژه درباره معارف دین مبین اسلام و حریم قرآن كریم و مكتب تشییع و انقلاب اسلامی ایران به همراه داشته و اقدامات علمی فراوان و توطئه های فراوان فرهنگی، سیاسی، نظامی و اقتصادی غرب علیه شرق اسلامی را برای پیشنهادهای كارشناسان استشراق توسط دولت های غربی تاكنون به اجرا درآمده است.
ملت های مسلمان و عالمان و پژوهش گران حوزوی و دانشگاهی در ایران و جهان اسلام نه تنها دفاع و نقد علمی لازم را در برابر گستره انواع این آرا و نظریه ها و اقدامات نداشته، بلكه غالباً اطلاع كافی هم از آن ها ندارند.
جست و جو و تتبع اسناد و منابع و كشف و جمع آوری اطلاعات كافی از این هجمه متنوع استشراق علیه اسلام از اولین كارهای بایسته است كه این كتاب تا حدودی توانسته آن را تامین كرده و اطلاعات متنوع و مستندی را در اختیار فرهیختگان و پژوهشگران دردمند و مدافعان حریم اسلام و قرآن قرار دهد.
۲) گرچه شرق شناسی به مفهوم عام آن از آغاز تعامل سیاسی قدرت های نوظهور متمدن یونان و ایران قرن ۶ قبل از میلاد آغاز شده است. استشراق به معنای خاص آن-كه اسلام شناسی و قرآن پژوهی توسط دانشمندان غربی و دیگر نویسندگان غیرمسلمان است- از آغاز ظهور اسلام شروع شده و تاكنون تطورات و تحولاتی داشته كه نوع و حجم متفاوت اسلام شناسی مستشرقان را نشان می دهد.
۳) فعالیت شرق شناسی و اسلام شناسی گرچه در آغاز در چند كشور بزرگ غرب مانند یونان، رم و فرانسه آغاز شد، اما عمومیت اهمیت این دو موضوع برای همه دولت های غربی موجب شده كه همه آن ها وارد عملیات استشراقی شوند؛ به طوری كه شاید اكنون یك كشور غربی و یا حتی شرقی غیراسلامی نباشد كه مركز یا مراكز شرق شناسی و اسلام شناسی نداشته باشند.
ولی در حال حاضر مهم ترین و فعال ترین مراكز شرق شناسی و اسلام شناسی در كشورهای فرانسه، هلند، ایتالیا، انگلستان، امریكا، روسیه و اسراییل مستقر می باشند.
۴) استشراق قالب های متفاوتی برای امكان انجام پژوهش های شرق شناسی و اسلام شناسی گسترده خویش در كشورهای اسلامی برگزید و روش های متنوع و ده ها نیرنگ و كوشش برای اجرای اهداف طراحان استشراق و تامین منافع غرب و همكار نمودن راه سلطه غرب به شرق و سركوبی اندیشه های ناب اسلامی در برابر حركت تبلیغی جهانی تبشیر و كلیسا برگزیده اند، مانند:
ترجمه قرآن كریم همراه با نقد یا توجیه، معجم نگاری برای قرآن و حدیث و متون اسلامی، فهرست نگاری كتاب های اسلامی و آثار نویسندگان مسلمان، تاسیس آموزشگاه های زبان عربی و فارسی و تركی و دیگر زبان های شرقی و اسلامی برای تربیت مستشرقان و كارگزاران ویژه، برگزاری كنفرانس های شرق شناسی و اسلام شناسی و شیعه شناسی در سده های اخیر، اعزام ماموران استشراق به عنوان طلبه و دانشجو به كشورهای اسلامی، پذیرش دانشجو از كشورهای اسلامی و شست و شوی مغزی آن ها، استخدام ادبیات و هنر و نمایش نامه در تحریف اسلام و تحریف ارزش ها و معارف اسلامی و سیمای مبارك پیامبر اسلام (ص) و...


منبع : روزنامه جوان

مطالب مرتبط

اندیشه زیبایی

اندیشه زیبایی
در باب هنر و زیبایی شناسی، تئوری های بسیاری وجود دارد که هر یک معیار و فرآیندی برای درک زیبایی و تشخیص هنر از غیرهنر ارائه می دهند. درک هنر معاصر به طور خاص نیازمند داشتن پس زمینه ای ذهنی از مفاهیم و ایده های مطرح در هنر است.
● چرا آن هنر است
مخاطبان هنر معاصر بسیاری از اوقات در مواجهه با آثار هنری دوران دچار سردرگمی و شگفتی هستند. می توانید هنردوستانی را تصور کنید که وارد گالری می شوند و با «چشمه» اثر مارسل دوشان (هنرمند شهیر فرانسوی ۱۹۶۸ - ۱۸۸۷) مواجه می شوند؛ یک سنگ توالت با امضای دوشان بر روی آن. اولین چیزی که احتمالاً از ذهن مخاطب خواهد گذشت این است که «چرا به این عنوان هنر اطلاق می شود؟ چرا آن را در گالری قرار می دهند؟
چه کسی می گوید این هنر است؟ اگر من هم چنین اثری بیافرینم، نام آن هنر خواهد بود؟ و...» اثر «تری برت»، «چرا آن هنر است؟»، درصدد پاسخ به همین سوالات است. در این مسیر نگارنده از مجموعه ای گسترده و متنوع از مثال ها از نقاشی های آبستره و واقع گرا گرفته تا چیدمان های ویدئویی و هنر اجرا بهره می گیرد.
برت برای یافتن پاسخ سوالات ذکر شده - که در عنوان کتاب نیز منعکس شده اند - از سه منبع کمک می گیرد؛ هنرمندان و آفرینندگان هنر معاصر، فیلسوفان هنر و منتقدین آن. نگارنده ابتدا توضیح مبسوطی از تئوری های هنری ارائه می دهد، به این صورت که مکاتب قراردادی چون رئالیسم، اکسپرسیونیسم و فرمالیسم را شرح می دهد.
در مرحله بعد داده های کتاب با اطلاعات به روزی از جریان فعلی اندیشه در هنر و پساساختارگرایی تکمیل می شود. برت هر یک از این تئوری ها را در تفسیر هنر معاصر به کار می گیرد و قدرت و ضعف آنها را در این مواجهه محک می زند و به خواننده می نمایاند.این اثر به دلیل مثال های بی شمار و نحوه بیان شفاف و ساده اش می تواند برای دانشجویان بسیار مفید باشد.
برت در این اثر هنرآموزان را ترغیب می کند که در ارزیابی یک اثر هنری تئوری های مختلفی را به کار بگیرند و از زوایای گوناگون آثار را بررسی کنند و ضمن اینکه با قضاوت های دیگران در مورد اثر نقادانه برخورد می کنند، ایده اندیشیده شده خود را شکل بدهند.«چرا آن هنر است؟» با نگاهی تاریخ محور نگاشته شده و در آن برت بر پایه تاریخ زیبایی شناسی تصویری از هنر و زیبایی در دوره معاصر ارائه کرده است.
این اثر که می توان آن را جزء کتب درسی و زمینه های زیبایی شناسی، تئوری هنر، نقد هنر و فلسفه هنر دانست از ۶۷ تصویر به عنوان راهنما و مثالی برای درک بهتر مطلب برخوردار است. مباحثت کتاب هنرمندان مطرح امریکایی و اروپایی را به طور کامل پوشش می دهد و علاوه بر آن مروری بر تکثرگرایی هنری پست مدرن نیز دارد.
مطالعه این کتاب می تواند تا حدود زیادی دانش و تسلط کافی برای ورود به عرصه نقد هنر را در خواننده خود ایجاد کند.«چرا آن هنر است؟» را انتشارات دانشگاه آکسفورد در ۲۳۱ صفحه در سال ۲۰۰۷ به چاپ رسانده است.
● زیبایی شناسی و اخلاق در فلسفه دیوید هیوم
«زیبایی شناسی و اخلاق در فلسفه دیوید هیوم» جزء سری کتاب های انتشارات «راتلج» است. محتوای این کتاب بر دو هدف عمده متمرکز شده است؛ نخست سنجش میزان اهمیت و وسعت ارتباط بین زیبایی شناسی و فلسفه اخلاق در اندیشه های هیوم و دوم اینکه بر مبنای این ارتباط آشکار شود که آیا فلسفه اخلاق هیوم می تواند به پرسش های بنیادین علم اخلاق پاسخ دهد یا خیر.
فصل های اول تا چهارم این اثر، صرف هدف اول شده اند. در فصل اول مقاله هیوم با عنوان «در باب معیار ذوق» مطرح و تاثیر اندیشه های ذکر شده در آن در کلیت دید هیوم نسبت به زیبایی شناسی بررسی می شود. در فصل دوم نگارنده هم سنخ بودن زیبایی طبیعت، زیبایی هنر و زیبایی اخلاقی در دیدگاه هیوم را عنوان و اشاره می کند که او نتایج حاصله از بررسی های زیبایی شناسانه خود را به اندیشه های اخلاقی خود تعمیم داده است.
فصل سوم نیز به حل تعارضات ناشی از فصول قبل می پردازد، از جمله اینکه؛ چگونه اشخاص در عین پذیرش معیارهای کلی اخلاق و زیبایی در عرصه عمل این معیارها را به سادگی زیر پا می گذارند. در فصل چهارم نیز اصول بنیادینی که هیوم از طریق آنها شخصیت اخلاقی خود را بر مبنای زیبایی اخلاقی شکل می دهد شرح داده می شود.
در فصل های ۵ تا ۷، دومین هدف نگارنده دنبال می شود و سه انتقاد اصلی که به فلسفه اخلاق هیوم وارد می شود توضیح داده شده است. نخستین اشکال وارده این است که اگر بنابر ادعای هیوم اخلاق نخستین عکس العمل فرد نسبت به زیبایی گناه و نقض پرهیزکاری و درستکاری است، چرا بشر همواره و در تمام زندگی اش درستکار نیست؟
و اگر اخلاق احساسی است که در فرد برانگیخته می شود و مفهومی ذهنی است، چگونه قضاوت اخلاقی می تواند به عنوان فرآیندی عینی مورد بحث قرار بگیرد و از اعتبار و مقبولیت جهانی آن سخن گفته شود؟ و اگر بتوان از «معیارهای کلی» حاکم بر رفتارهای بشر سخن گفت، تفاوت سیستم های مختلف اخلاقی در فرهنگ های گوناگون و تغییر آن با گذشت زمان را چگونه می توان توجیه کرد؟
تیسموتی کاستلو نخستین انتقاد را این طور پاسخ می دهد؛ دستیابی به قدرت تشخیص خوب و بد در اخلاق، درست همانند ذوق زیبایی شناسی نیاز به آموزش ذهن دارد. در دومین مورد، نگارنده این دیدگاه را که هیوم ذهن گرا و نسبیت گراست رد می کند. آخرین فصل کتاب نیز به تاثیر دیدگاه های فلسفی هیوم بر قواعد معمول اخلاق معاصر پرداخته است.این کتاب را انتشارات راتلج در سال ۲۰۰۷ به چاپ رسانده است.

وبگردی
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر شامگاه چهارشنبه با نمایش «آن سوی ابرها» ساخته مجید مجیدی در سینما فلسطین آغاز بکار کرد.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
19 هزار خودرو از ساعت 2 بامداد تا 4 صبح ثبت سفارش شده است / مافیای قاچاق گمرک کشور را مدیریت می کند
19 هزار خودرو از ساعت 2 بامداد تا 4 صبح ثبت سفارش شده است / مافیای قاچاق گمرک کشور را مدیریت می کند - این روزها بار دیگر بحث ورود خودروی قاچاق داغ شده و اظهارات ضدونقیض در مورد مجاری ورود خودروهای قاچاق به کشور صورت می‌گیرد. در همین حال، گمرک جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای، قاچاق خودرو را کاری ناممکن خواند.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون - عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس از پرداخت پاداش میلیاردی در بانک مرکزی خبر داد و گفت: آقای سیف، رئیس کل بانک مرکزی؛ معاون خود را بازنشسته کرد و به او یک میلیارد و 200 میلیون تومان پاداش داد و دوباره این معاون بازنشسته را یک هفته بعد در همان شغل منصوب کرد.
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند - خود اين سیاست‌گذاران توليد داخلي را بي اعتبار كردند، امنيت شبكه‌هاي داخل را از بين بردند و... حالا اعتراض مي‌كنند كه چرا رفتيد سراغ شبكه‌هاي خارجي؟ و مدعی‌اند که همه اطلاعات دست موساد و سيا و ام‌آي‌سيكس است؛ گویی که مثلا در ایمیل یاهو و جی‌میل چنین نیست؟! درحالي‌كه مسئوليت این وضع بر عهده سيستم است. وقتي رسانه‌هاي داخل تحت فشار هستند و رسانه رسمی یکسویه هر چه می‌خواهد می‌گوید و با اخبار نا‌صحیح مواجه…
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود - پایتخت ۵ با داستان های نقی و تقی ، رحمت و رحمان و رحیم سارا و نیکا و ارسطو و پرستوش
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی