دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 25 June, 2018

شرق شناسی و اسلام شناسی غربیان


شرق شناسی و اسلام شناسی غربیان
كتاب «شرق شناسی و اسلام شناسی غربیان» تالیف محمدحسن زمانی در ۴۲۸ صفحه تومان توسط موسسه بوستان كتاب قم در سال ۱۳۸۵ منتشر شد.
● با مطالعه این كتاب درمی یابیم :
۱) شرق شناسی غربیان به صورت عام و اسلام شناسی غیرمسلمانان غربی و غیرغربی به صورت خاص، عرصه گسترده ای از تعامل غربیان با ملت های شرق و امت اسلامی است كه حجم وسیعی از مطالعات و اظهارنظرها و تالیف و نشر اندیشه ها و اظهارنظرهای مثبت و منفی را به ویژه درباره معارف دین مبین اسلام و حریم قرآن كریم و مكتب تشییع و انقلاب اسلامی ایران به همراه داشته و اقدامات علمی فراوان و توطئه های فراوان فرهنگی، سیاسی، نظامی و اقتصادی غرب علیه شرق اسلامی را برای پیشنهادهای كارشناسان استشراق توسط دولت های غربی تاكنون به اجرا درآمده است.
ملت های مسلمان و عالمان و پژوهش گران حوزوی و دانشگاهی در ایران و جهان اسلام نه تنها دفاع و نقد علمی لازم را در برابر گستره انواع این آرا و نظریه ها و اقدامات نداشته، بلكه غالباً اطلاع كافی هم از آن ها ندارند.
جست و جو و تتبع اسناد و منابع و كشف و جمع آوری اطلاعات كافی از این هجمه متنوع استشراق علیه اسلام از اولین كارهای بایسته است كه این كتاب تا حدودی توانسته آن را تامین كرده و اطلاعات متنوع و مستندی را در اختیار فرهیختگان و پژوهشگران دردمند و مدافعان حریم اسلام و قرآن قرار دهد.
۲) گرچه شرق شناسی به مفهوم عام آن از آغاز تعامل سیاسی قدرت های نوظهور متمدن یونان و ایران قرن ۶ قبل از میلاد آغاز شده است. استشراق به معنای خاص آن-كه اسلام شناسی و قرآن پژوهی توسط دانشمندان غربی و دیگر نویسندگان غیرمسلمان است- از آغاز ظهور اسلام شروع شده و تاكنون تطورات و تحولاتی داشته كه نوع و حجم متفاوت اسلام شناسی مستشرقان را نشان می دهد.
۳) فعالیت شرق شناسی و اسلام شناسی گرچه در آغاز در چند كشور بزرگ غرب مانند یونان، رم و فرانسه آغاز شد، اما عمومیت اهمیت این دو موضوع برای همه دولت های غربی موجب شده كه همه آن ها وارد عملیات استشراقی شوند؛ به طوری كه شاید اكنون یك كشور غربی و یا حتی شرقی غیراسلامی نباشد كه مركز یا مراكز شرق شناسی و اسلام شناسی نداشته باشند.
ولی در حال حاضر مهم ترین و فعال ترین مراكز شرق شناسی و اسلام شناسی در كشورهای فرانسه، هلند، ایتالیا، انگلستان، امریكا، روسیه و اسراییل مستقر می باشند.
۴) استشراق قالب های متفاوتی برای امكان انجام پژوهش های شرق شناسی و اسلام شناسی گسترده خویش در كشورهای اسلامی برگزید و روش های متنوع و ده ها نیرنگ و كوشش برای اجرای اهداف طراحان استشراق و تامین منافع غرب و همكار نمودن راه سلطه غرب به شرق و سركوبی اندیشه های ناب اسلامی در برابر حركت تبلیغی جهانی تبشیر و كلیسا برگزیده اند، مانند:
ترجمه قرآن كریم همراه با نقد یا توجیه، معجم نگاری برای قرآن و حدیث و متون اسلامی، فهرست نگاری كتاب های اسلامی و آثار نویسندگان مسلمان، تاسیس آموزشگاه های زبان عربی و فارسی و تركی و دیگر زبان های شرقی و اسلامی برای تربیت مستشرقان و كارگزاران ویژه، برگزاری كنفرانس های شرق شناسی و اسلام شناسی و شیعه شناسی در سده های اخیر، اعزام ماموران استشراق به عنوان طلبه و دانشجو به كشورهای اسلامی، پذیرش دانشجو از كشورهای اسلامی و شست و شوی مغزی آن ها، استخدام ادبیات و هنر و نمایش نامه در تحریف اسلام و تحریف ارزش ها و معارف اسلامی و سیمای مبارك پیامبر اسلام (ص) و...


منبع : روزنامه جوان

مطالب مرتبط

نگاهی به گل سرخ با هر نام دیگر

نگاهی به گل سرخ با هر نام دیگر
«گل سرخ با هر نام دیگر» مجموعه ای است از پنج گفتار، سه گفت وگو و نگاهی به زندگی اومبرتو اکو. در شناسنامه کتاب آمده است؛ «متن های اصلی این ترجمه از نوشته های اومبرتو اکو در اینترنت انتخاب شده است.» حتی اگر چنین تذکر صادقانه ای خواننده را کمی نسبت به کتاب بدبین کند بازهم می توان با اطمینان گفت که کیفیت ترجمه، پانویس ها و نمایه پایان کتاب که نشانگر دقت و وسواس مترجم و ناشر هستند نظر خواننده را برمی گرداند.
اما به نظر می رسد که بعضی از مطالب کتاب از جمله گفت وگو درباره تازه ترین رمان اومبرتو اکو (که ظاهراً هنوز هم به فارسی ترجمه نشده ) بیشتر مناسب انتشار در مجله ها و روزنامه ها است تا اینکه به عنوان یک فصل از کتاب در نظر گرفته شود.
فصل اول کتاب اختصاص دارد به متن سخنرانی اکو؛ حافظه گیاهی و معدنی؛ آینده کتاب که در کتابخانه تازه گشایش یافته اسکندریه ایراد شده است. بسیاری پیش بینی می کنند که پیشرفت و همه گیر شدن اینترنت و رسانه های تازه به نابودی رسانه کتاب (حداقل در شکل سنتی و متعارفش) می انجامد. اکو دلبسته کتابخانه ها و نسخه های چاپی است. به همین خاطر است که پاسخ او به این پرسش با نوعی خوشبینی همراه است.
او ابتدا به بعد فیزیکی قضیه می پردازد و معتقد است که خواندن از روی صفحه کتاب با خواندن از روی مانیتور یکسان نیست. همه ما با اکو همداستانیم زیرا تقریباً همیشه ترجیح می دهیم که یک متن طول و دراز را از روی نسخه چاپی آن بخوانیم. اکو استدلال می کند؛ «کتاب باصرفه ترین، انعطاف پذیرترین و راحت ترین وسیله برای انتقال اطلاعات با کمترین هزینه ممکن است.» بگذریم که روند تبدیل نسخه های چاپی به کتاب های الکترونیکی به کندی صورت می گیرد و بسیاری از کتابخانه های مهم جهان هنوز راضی به این امر نیستند.
از طرفی حتی هنگام خواندن یک کتاب الکترونیکی هم عملاً ما با یک کتاب سروکار داریم. اکو پیش بینی می کند که کتاب های الکترونیکی به عنوان واژه نامه و مرجع خاص کارسازتر باشند و شواهد و قرائنی را برمی شمارد که طبق آنها همه ما ترجیح می دهیم هنگام خواندن یک رمان یا شعر با همان شکل و شمایل همیشگی کتاب روبه رو شویم.
اما واقع بینانه تر این است که امکانات رسانه های جدید را درست تر بشناسیم. یک متن هایپرتکستی از نظر فنی قابلیت های تازه ای را به وجود می آورد که شاید با تعاریف سنتی ما از قالب های ادبی همخوان نباشد اما واضح است که عرصه تازه ای برای خلاقیت در اختیار نویسندگان قرار می دهد. اکو چند نمونه را مثال می زند. مثلاً به بازی های ادبی اشاره می کند که امروزه در شبکه های اینترنتی به وفور دیده می شود.
در این رسانه جدید به راحتی امکانپذیر است که متن بنابرخواست خواننده پیش برود و احتمال ها و موقعیت های متفاوتی را رقم بزند. در اینجا مشابهتی بین انواع ادبی تازه و سبک های موسیقی که بر پایه بداهه نوازی استوارند پدید می آید. البته چنین شرایطی با امکانات و انتخاب هایی که در اختیار خواننده قرار می دهد عملاً در مقابل ایده تالیف رسمی و تعریف شده قرار می گیرد اما بدون آنکه بخواهیم درمورد عملی شدن فرضیه های اکو خیالبافی کنیم این پرسش طرح می شود که آیا وبلاگ نویسی با دگرگون ساختن مناسبات مولف و خواننده بیانگر تحول تازه ای در تولید و عرضه ادبی نیست؟
فصل دوم کتاب «مولف و تاویل گران» نام دارد. در این فصل اکو را در موقعیت جالب و سوال برانگیزی می بینیم. اکو در کتاب اثر گشوده به جانبداری از نقش فعال تاویل کننده در خوانش متن هایی پرداخت که واجد ارزش های زیبایی شناسانه هستند.
به بیانی ساده تر اکو به خواننده اجازه داد که با اثر به شکلی پویا برخورد کند و بنابر ادراک خود قرائت تازه ای از اثر ارائه دهد. چنین آموزه ای امروز حتی برای ما خوانندگان فارسی زبان که با واسطه ها و تاخیرهای بسیار در جریان تحلیل ها و پدیده های فکری قرار می گیریم هم غریبه یا نوآورانه نیست.
به ویژه اینکه مکرراً با آموزه های مشابهی در گفتمان های اجتماعی و سیاسی برخورد می کنیم. اما موضع اکو دربرابر برداشت افراطی و رادیکال از آموزه اش در این گفتار جلب نظر می کند. او می نویسد؛ «باید عنوان کنم که نظریه مزبور منجر به این نتیجه گیری نمی شود که تاویل، معیار و قاعده ای ندارد.
قبل از هرچیز باید گفت که تاویل نامحدود، قضیه ای است که به نظام ها و دستگاه ها مربوط می شود و نه فرآیندها.» اکو معتقد است هر متن با تقلیل امکانات مختلف برای خلق رشته های پایان ناپذیر و بی نهایت در واقع امکان آزمودن برخی تاویل ها را نیز کاهش می دهد. از نگاه اکو متن برای آفریدن خواننده الگوی خود تولید می شود. این خواننده نوعی، معرفتی شایسته دارد تا خوانش صحیحی از اثر داشته باشد. اکو برای آنکه تفاوت خواننده الگو و خواننده تجربی را معلوم کند به ذکر نمونه هایی از برخوردهای خود با خوانندگان رمان هایش می پردازد.
در نگاه او متن عملاً از اختیار مولف خود نیز خارج می شود و برهانی وجود ندارد که طبق آن مولف اصلح ترین شخص برای تاویل اثر قلمداد شود. در واقع هرگاه یکی از دو طرف این بده بستان فکری بخواهند خواست های خود را بر اثر و بر طرف دیگر تحمیل کنند از حالت خواننده/ مولف الگو به حالت خواننده/ مولف تجربی تغییر شکل می دهند. فصل بعدی کتاب به یادداشتی اختصاص دارد که اکو در مورد ترجمه نوشته است.
اکو معتقد است که یک نویسنده باید حتی المقدور در مورد ترجمه آثارش به زبان های دیگر حساس باشد. مثلاً خود اکو با وجود اینکه با زبان های سوئدی، روسی یا مجاری آشنا نیست با مترجمان این زبان ها ارتباط برقرار کرده است و از طریق مشورت و همفکری برخی از موانع ترجمه را از بین برده است.
مفصل ترین گفت وگوی کتاب در سال ۱۹۹۵ انجام شده است و پرسش ها درباره تحولاتی است که کامپیوتر و اینترنت در حوزه تالیف و تحقیق ادبی به وجود آورده است. اکو در پاسخ به سوالی می گوید؛ «یک منتقد یا یک فرد ادیب بعد از پنجاه سالگی دیگر نباید به جنبش های پیشرو توجهی داشته باشد بلکه فقط باید درباره شاعران دوره الیزابت مطلب بنویسد.»

وبگردی
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!