سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ / Tuesday, 11 December, 2018

کودکان کار و خیابان


کودکان کار و خیابان
از آنجا که دولت ها با کودکان خیابانی نه به عنوان کودکانی که باید مورد پرورش و حمایت قرار گیرند که چون آفتی که باید در ریشه کن کردن آن کوشید برخورد می کنند. این کودکان همواره در سرتاسر جهان در معرض خشونت جسمانی از سوی پلیس قرار گرفته و یا آشکارا به قتل می رسند و پیوسته تنها به دلیل بی خانمانی توسط پلیس بازداشت شده و یا از لحاظ کیفری به جرایمی نامشخص و جزئی متهم می شوند و اغلب برای مدتی طولانی در شرایطی نامساعد نگهداری می شوند یا به کانون های اصلاح و تربیت منتقل می شوند.
اگرچه این کودکان از سوی داخل و جوامع بین الملل مورد توجه عموم قرار دارند اما کانون اصلی این گونه توجهات اساساً مشکلات اجتماعی ناشی از حضور این کودکان - فقر، بی سوادی، ایدز، فحشا، سوءاستفاده های مادی- است. به استثنای کشتار گسترده کودکان خیابانی در برزیل و کلمبیا که در سال ۱۹۹۴ توسط دیده بان حقوق بشر گزارش شد و غالباً از سوی پلیس صورت گرفته بود، توجه اندکی به خشونت و سوءاستفاده دائمی پلیس، که کودکان زیادی متحمل آن هستند، شده است.
زندگی کودکان خیابانی از این زاویه، مرکز توجه تحقیقات و اقدامات دیده بان حقوق بشر است. در بسیاری از کشورها عموم مردم دیدگاهی شدیداً منفی نسبت به موضع کودکان خیابانی داشته و اغلب از اقداماتی که در جهت جمع آوری آنها از خیابان ها صورت گرفته حمایت کرده اند حتی اگر به گردآوری آنها از سوی پلیس یا کشتار آنها منتج شده باشند. گرایش غیر انسانی برخی از اجرا کنندگان قانون و شهروندان و صاحبان مشاغل و شرکت های خصوصی آنها به کودکان خیابانی بسیار نگران کننده است.
طبق گزارش دیده بان حقوق بشر در بلغارستان، گواتمالا، هند و کنیا خشونت پلیس علیه کودکان خیابانی بسیار گسترده بوده و معافیت از مجازات برای این گونه خشونت ها یک اصل پذیرفته شده و عادی است.
هم چنین عدم اقبال هیات اعمال قانون در رسیدگی و پیگیری دقیق و موثر موارد تجاوز به کودکان خیابانی موجب تداوم این گونه اعمال خشونت آمیز است. به دلیل اینکه این کودکان اغلب چاره یی جز شکایت مستقیم به پلیس علیه تجاوزات و خشونت های نیروهای آن ندارند، پلیس نیز از پاسخگویی به این موارد سر باز می زند. خطر انتقام جویی پلیس علیه آنها، هر کودکی را که برای شهادت و یا شکایت علیه یک مامور حاضر شود را تهدید می کند و این خود به عنوان یک عامل بازدارنده مهم محسوب می شود. کودکان خیابانی طیف گسترده یی را با شرایط متفاوت تشکیل می دهند که تعریف مشخص آنها اولین چالش در برابر ما است. براساس تعاریف سازمان های بین المللی همچون سازمان بهداشت جهانی، یونیسف و آژانس بین المللی کودکان خیابانی، کودکان خیابانی را می توان بر اساس وضعیت زندگی آنها به چهار گروه تقسیم کرد؛
۱) کودکان بی خانمان که خانه و خانواده ندارند و در خیابان زندگی می کنند.
۲) کودکانی که دارای خانه و خانواده هستند و به دلایلی مختلف از خانواده خود جدا شده اند و تنها به صورت گروه های کوچک و گاه زیر پوشش باند های مربوط زندگی می کنند.
۳) کودکانی که قبلاً بی خانمان بوده اند اما در حال حاضر در سرپناه ها و مراکز حمایتی نگهداری می شوند.
۴) کودکانی که دارای خانواده هستند و با خانواده خود زندگی می کنند اما به دلایل مختلف و عمدتاً فقر، زندگی خود را در خیابان می گذرانند. این گروه از کودکان به دو دسته تقسیم می شوند؛
▪ گروهی از آنان در خیابان به کارهای مختلف مانند فروش گل، روزنامه، زباله گردی و واکس زنی و مشاغل کاذب دیگر می پردازند که این گروه کودکان کار و خیابان را تشکیل می دهند.
▪ گروه دیگر به تنهایی یا به همراه پدر و مادر خود به گدایی مشغولند و برخی از آنها در سنین بسیار کم به عنوان ابزاری برای تکدی گری مورد سوء استفاده قرار می گیرند.
این درحالی است که همه این کودکان با تفاوت هایی که با یکدیگر دارند در موارد زیر مشترک اند؛
- بیشترین وقت خود را در خیابان می گذرانند.
- از حقوق اساسی خود همچون آموزش، تغذیه، بهداشت و امنیت محرومند.
- به علت حضور طولانی در خیابان ها، مشکلات و آسیب های فراوانی را تجربه می کنند.
● اما چرا توجه به پدیده کودکان خیابانی ضروری است؟
کودکان خیابانی پدیده یی رشد یابنده در جهان و در کشور ما است. بر اساس آمارهای موجود حدود صد میلیون کودک خیابانی در جهان وجود دارد که در کشور ما آمار دقیقی از این کودکان خیابانی در دست نیست اما با توجه به ازدیاد فقر در جامعه بدیهی است که هر روز به تعداد این کودکان در خیابان ها افزوده خواهد شد و از آن جایی که کودکان آسیب پذیرند و قادر به دفاع از خود نیستند و نیاز به حمایت و کمک بزرگسالان دارند، کودکان خیابانی به علت شرط خاص زندگی خود آسیب پذیری بیشتری نسبت به دیگر هم سن و سالان خود در برابر مشکلات دارند.
این درحالی است که در حال حاضر حدود ۱۰۰ میلیون کودک خیابانی در جهان زندگی پر رنجی را می گذرانند، ۲۵۰ میلیون کودک زیر سن قانونی کار در کشورهای جهان سوم به کار مشغولند، ۱۵۰ میلیون کودک در جهان از سوء تغذیه رنج می برند، ۱۰ میلیون کودک زیر ۵ سال هر سال در کشورهای در حال رشد از بیمارهای قابل پیشگیری و درمان جان خود را از دست می دهند، بیش از نیمی از کودکان آفریقایی از بیماری های ناشی از آلودگی آب و بهداشت رنج می برند و حدود یک چهارم از هفده میلیون نفر از کسانی که به علت بیماری ایدز فوت کرده اند از کودکان بوده اند.

نیلوفر انسان
منابع
زنستان؛ کودکان خیابان / مترجم؛ مرجان نمازی
کودکان خیابانی؛ چالش ها و راهکارها

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

دنیای‌ تاریک‌ کودکان‌ اجاره‌یی‌

دنیای‌ تاریک‌ کودکان‌ اجاره‌یی‌
وقتی‌ صحبت‌ از كودكان‌ كار در جامعه‌ ایران‌ به‌ میان‌ می‌آید، ناخودآگاه‌ آنان‌ كه‌ معضلات‌ جامعه‌ و مسائل‌ اجتماعی‌ را دنبال‌ می‌كنند، با خود به‌ این‌ نتیجه‌ می‌رسند كه‌ این‌ هم‌ یك‌ آسیب‌ مانند آسیب‌های‌ دیگراست‌ ، باز هم‌ كودكان‌ كار!
روزنامه‌نگاران‌ بخصوص‌ آنان‌ كه‌ در حوزه‌ جامعه‌ و اجتماع‌ قلم‌ می‌زنند هم‌ وقتی‌ سوژه‌ كودكان‌ كار را برای‌ گزارش‌ یا یادداشت‌ انتخاب‌ می‌كنند، می‌گویند: باز یك‌ سوژه‌ تكراری‌!
دیدگان‌ شهروندان‌ در كلانشهرهای‌ بزرگ‌ كشور كودكان‌ كار را جزء لاینفك‌ خیابان‌ها می‌داند! همه‌مان‌ عادت‌ كرده‌ایم‌، عادت‌ به‌ مشاهده‌ كودكی‌ كه‌ در كنار خیابان‌ كفش‌های‌ مردم‌ را واكس‌ می‌زند. شهروندان‌ تهرانی‌ تعجب‌ خواهند كرد روزی‌ را كه‌ یك‌ كودك‌ فال‌فروش‌، از آنها درخواست‌ خرید فال‌ نكند. یا روزی‌ را كه‌ دختر و پسری‌ ۱۰ ۹ساله‌ با خواهش‌ و تمنا قصد فروش‌ آدامس‌های‌ خود را نداشته‌ باشد. اكنون‌ در جامعه‌ امروز ما كودكان‌ آدامس‌فروش‌، فال‌فروش‌، واكسی‌ و... آنقدر وفور دارند كه‌ ما روزنامه‌نگاران‌ هم‌ در خیابان‌ها با دیدن‌ آنها به‌ سادگی‌ از كنارشان‌ عبور می‌كنیم‌. گویی‌ آنها جزء لاینفك‌ زندگی‌ شهری‌ امروز هستند. یا شاید هم‌ مظهر تمدن‌ جدید بشری‌!
چند روز پیش‌ وزیر رفاه‌ اعلام‌ كرد كه‌ با وضعیت‌ فعلی‌، جمعیت‌ حاشیه‌نشین‌های‌ كشور تا چندی‌ دیگر دوبرابر خواهد شد. ارتباط‌ حاشیه‌نشین‌ها با كودكان‌ كار چیست؟ معمولا حاشیه‌نشین‌ها در شهرهای‌ بزرگ‌ همچون‌ تهران‌ افرادی‌ هستند مهاجر. آنها از اقوام‌ گوناگون‌ تشكیل‌ می‌شوند و معمولا از روستاها یا شهرهای‌ كوچك‌ به‌ دلیل‌ نبود امكانات‌ یا كار مناسب‌ به‌ شهرهای‌ بزرگ‌ كوچ‌ می‌كنند. مخارج‌ سنگین‌ در كلانشهرها سبب‌ می‌شود تا اینگونه‌ افراد به‌ حاشیه‌ شهرها كشیده‌ شوند تا به‌ قول‌ عوام‌ بتوانند شب‌ را زیر یك‌ سقف‌ بگذرانند. برخی‌ از حاشیه‌نشین‌ها صاحب‌ فرزندان‌ بسیار هستند. بچه‌هایی‌ كوچك‌ كه‌ همگی‌ نیاز به‌ حداقل‌ شرایط‌ زندگی‌ دارند.
خوراك‌ و پوشاك‌ را می‌توان‌ برای‌ این‌ قشر مهمترین‌ اولویت‌ در زندگی‌ عنوان‌ كرد. اما اغلب‌ حاشیه‌نشین‌ها فراهم‌ كردن‌ خوراك‌ و پوشاك‌ هم‌ برایشان‌ كاری‌ دشوار و در برخی‌ اوقات‌ دور از دسترس‌ است‌.
حاشیه‌نشین‌ها در این‌ شرایط‌ معمولا چند راهكار فوری‌ دارند. در عادی‌ترین‌ حالت‌ آنها به‌ شرایط‌ گذشته‌ باز می‌گردند، یعنی‌ وقتی‌ با مخارج‌ سنگین‌ و نبود كار مناسب‌ در كلانشهرها مواجه‌ می‌شوند مجبور به‌ بازگشت‌ به‌ دیار خود می‌شوند. اما آمارها نشان‌ می‌دهد درصد بسیار محدودی‌ از افرادی‌ كه‌ به‌ كلانشهرها مهاجرت‌ می‌كنند، به‌ دیار اجدادی‌ خود بازمی‌گردند. اغلب‌ می‌مانند و با مشكلات‌ به‌ شیوه‌های‌ گوناگون‌ دست‌ و پنجه‌ نرم‌ می‌كنند.
گرایش‌ به‌ شغل‌های‌ كاذب‌ معمولی‌ترین‌ حالت‌ برای‌ تداوم‌ زندگی‌ حاشیه‌نشین‌هاست‌. گرچه‌ اكنون‌ بسیار افرادی‌ هستند كه‌ نه‌ مهاجرند و نه‌ حاشیه‌نشین‌ اما به‌ دلیل‌ نیافتن‌ شغل‌ مناسب‌ مجبور به‌ انتخاب‌ شغل‌ كاذب‌ برای‌ خود هستند.
در این‌ بین‌ برخی‌ پدران‌ و مادران‌ وجدان‌ اخلاقی‌ خود را زیر پای‌ گذاشته‌ و از كودكان‌ خود برای‌ كسب‌ درآمد استفاده‌ می‌كنند. در واقع‌ اینگونه‌ پدرها و مادرها از كودكانشان‌ سوءاستفاده‌ می‌كنند.
حتی‌ برخی‌ اسیر باندهای‌ جمع‌آوری‌ كودك‌ هم‌ می‌شوند. متاسفانه‌ شرایط‌ برخی‌ از خانواده‌های‌ مهاجر حاشیه‌نشین‌ تا آنجا پیش‌ رفته‌ كه‌ كودكانشان‌ را روزانه‌ به‌ قیمتی‌ مشخص به‌ باندهای‌ مذكور اجاره‌ می‌دهند. در چند سال‌ اخیر اجاره‌ دادن‌ كودك‌ شیوه‌یی‌ تازه‌ برای‌ كسب‌ درآمد شده‌ است‌ كه‌ متاسفانه‌ رسانه‌ها و مطبوعات‌ كشور هم‌ از این‌ مورد غافل‌ شده‌اند.
كودكان‌ كار از درآمد روزانه‌ خود چیزی‌ عایدشان‌ نمی‌شود آنها كه‌ اجاره‌یی‌ نیستند، درصد یا چیزی‌ از كارشان‌ را دریافت‌ می‌كنند و اجاره‌یی‌ها هم‌ كه‌ پول‌ از پیش‌ به‌ پدرهایشان‌ داده‌ شده‌ است‌. روزنامه‌نگاری‌ می‌گفت‌: فردی‌ را می‌شناسم‌ كه‌ فرزندانش‌ را روزی‌ ۸ تا ۱۰ هزار تومان‌ اجاره‌ می‌دهد. او ۱۱ فرزند دارد كه‌ اگر روزانه‌ ۵، ۶ تا از آنها را اجاره‌ دهد، می‌افتد روزی‌ ۵۰،۶۰ هزار تومان‌. حال‌ حساب‌ ماه‌ و سالش‌ را خودتان‌ بكنید.
در سال‌های‌ اخیر روزنامه‌نگاران‌ بخوبی‌ مقوله‌ كودكان‌ كار را بررسی‌ كرده‌اند، در روزنامه‌های‌ مختلف‌ معضل‌ كودكان‌ كار از ابعاد گوناگون‌ تاكنون‌ بررسی‌ شده‌ است‌. اما مسئولان‌ در سال‌های‌ اخیر چه‌ اقداماتی‌ برای‌ رفع‌ این‌ معضل‌ یا كاهش‌ آن‌ انجام‌ داده‌اند؟
در چند سال‌ اخیر مسئولان‌ مختلف‌ در استانداری‌، شهرداری‌، نیروی‌ انتظامی‌، سازمان‌ بهزیستی‌ و... بارها صحبت‌ از جمع‌آوری‌ و ساماندهی‌ كرده‌اند. هرازگاهی‌ هم‌ مسئولان‌ ذیربط‌ خبر از برخورد با باندهای‌ كودكان‌ كار را می‌دهند. اما در عمل‌ هر روز سوءاستفاده‌ و بهره‌كشی‌ از كودكان‌ در كلانشهرها بخصوص‌ شهر تهران‌ افزایش‌ می‌یابد. دیگر عادت‌ كردیم‌ كه‌ هرچندماه‌ یك‌ بار وعده‌های‌ كذایی‌ مسئولان‌ را بشنویم‌. آنها باید واقف‌ به‌ این‌ موضوع‌ باشند كه‌ باندهای‌ متعدد و سوءاستفاده‌گر از كودكان‌ هر روز گسترش‌ پیدا می‌كند. این‌ معضلی‌ است‌ كه‌ اگر از سوی‌ مسئولان‌ جدی‌ گرفته‌ نشود در سالهای‌ آتی‌ جامعه‌ را با چالشی‌ جدی‌ مواجه‌ خواهد كرد. گرفتن‌ و پرداخت‌ اجاره‌ از سوی‌ افراد بی‌مسئولیت‌ و باندهای‌ سوءاستفاده‌گر مقوله‌یی‌ است‌ كه‌ تاكنون‌ با برخورد جدی‌ از سوی‌ دولتمردان‌ مواجه‌ نشده‌ است‌. از این‌ رو دولت‌ عدالت‌محور باید هرچه‌ سریعتر با پدیده‌ كودكان‌ كار اجاره‌یی‌ مقابله‌ كند و ریشه‌ این‌ نوع‌ آسیب‌ اجتماعی‌ را بركند.

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».