سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 16 October, 2018

کودکان کار و خیابان


کودکان کار و خیابان
از آنجا که دولت ها با کودکان خیابانی نه به عنوان کودکانی که باید مورد پرورش و حمایت قرار گیرند که چون آفتی که باید در ریشه کن کردن آن کوشید برخورد می کنند. این کودکان همواره در سرتاسر جهان در معرض خشونت جسمانی از سوی پلیس قرار گرفته و یا آشکارا به قتل می رسند و پیوسته تنها به دلیل بی خانمانی توسط پلیس بازداشت شده و یا از لحاظ کیفری به جرایمی نامشخص و جزئی متهم می شوند و اغلب برای مدتی طولانی در شرایطی نامساعد نگهداری می شوند یا به کانون های اصلاح و تربیت منتقل می شوند.
اگرچه این کودکان از سوی داخل و جوامع بین الملل مورد توجه عموم قرار دارند اما کانون اصلی این گونه توجهات اساساً مشکلات اجتماعی ناشی از حضور این کودکان - فقر، بی سوادی، ایدز، فحشا، سوءاستفاده های مادی- است. به استثنای کشتار گسترده کودکان خیابانی در برزیل و کلمبیا که در سال ۱۹۹۴ توسط دیده بان حقوق بشر گزارش شد و غالباً از سوی پلیس صورت گرفته بود، توجه اندکی به خشونت و سوءاستفاده دائمی پلیس، که کودکان زیادی متحمل آن هستند، شده است.
زندگی کودکان خیابانی از این زاویه، مرکز توجه تحقیقات و اقدامات دیده بان حقوق بشر است. در بسیاری از کشورها عموم مردم دیدگاهی شدیداً منفی نسبت به موضع کودکان خیابانی داشته و اغلب از اقداماتی که در جهت جمع آوری آنها از خیابان ها صورت گرفته حمایت کرده اند حتی اگر به گردآوری آنها از سوی پلیس یا کشتار آنها منتج شده باشند. گرایش غیر انسانی برخی از اجرا کنندگان قانون و شهروندان و صاحبان مشاغل و شرکت های خصوصی آنها به کودکان خیابانی بسیار نگران کننده است.
طبق گزارش دیده بان حقوق بشر در بلغارستان، گواتمالا، هند و کنیا خشونت پلیس علیه کودکان خیابانی بسیار گسترده بوده و معافیت از مجازات برای این گونه خشونت ها یک اصل پذیرفته شده و عادی است.
هم چنین عدم اقبال هیات اعمال قانون در رسیدگی و پیگیری دقیق و موثر موارد تجاوز به کودکان خیابانی موجب تداوم این گونه اعمال خشونت آمیز است. به دلیل اینکه این کودکان اغلب چاره یی جز شکایت مستقیم به پلیس علیه تجاوزات و خشونت های نیروهای آن ندارند، پلیس نیز از پاسخگویی به این موارد سر باز می زند. خطر انتقام جویی پلیس علیه آنها، هر کودکی را که برای شهادت و یا شکایت علیه یک مامور حاضر شود را تهدید می کند و این خود به عنوان یک عامل بازدارنده مهم محسوب می شود. کودکان خیابانی طیف گسترده یی را با شرایط متفاوت تشکیل می دهند که تعریف مشخص آنها اولین چالش در برابر ما است. براساس تعاریف سازمان های بین المللی همچون سازمان بهداشت جهانی، یونیسف و آژانس بین المللی کودکان خیابانی، کودکان خیابانی را می توان بر اساس وضعیت زندگی آنها به چهار گروه تقسیم کرد؛
۱) کودکان بی خانمان که خانه و خانواده ندارند و در خیابان زندگی می کنند.
۲) کودکانی که دارای خانه و خانواده هستند و به دلایلی مختلف از خانواده خود جدا شده اند و تنها به صورت گروه های کوچک و گاه زیر پوشش باند های مربوط زندگی می کنند.
۳) کودکانی که قبلاً بی خانمان بوده اند اما در حال حاضر در سرپناه ها و مراکز حمایتی نگهداری می شوند.
۴) کودکانی که دارای خانواده هستند و با خانواده خود زندگی می کنند اما به دلایل مختلف و عمدتاً فقر، زندگی خود را در خیابان می گذرانند. این گروه از کودکان به دو دسته تقسیم می شوند؛
▪ گروهی از آنان در خیابان به کارهای مختلف مانند فروش گل، روزنامه، زباله گردی و واکس زنی و مشاغل کاذب دیگر می پردازند که این گروه کودکان کار و خیابان را تشکیل می دهند.
▪ گروه دیگر به تنهایی یا به همراه پدر و مادر خود به گدایی مشغولند و برخی از آنها در سنین بسیار کم به عنوان ابزاری برای تکدی گری مورد سوء استفاده قرار می گیرند.
این درحالی است که همه این کودکان با تفاوت هایی که با یکدیگر دارند در موارد زیر مشترک اند؛
- بیشترین وقت خود را در خیابان می گذرانند.
- از حقوق اساسی خود همچون آموزش، تغذیه، بهداشت و امنیت محرومند.
- به علت حضور طولانی در خیابان ها، مشکلات و آسیب های فراوانی را تجربه می کنند.
● اما چرا توجه به پدیده کودکان خیابانی ضروری است؟
کودکان خیابانی پدیده یی رشد یابنده در جهان و در کشور ما است. بر اساس آمارهای موجود حدود صد میلیون کودک خیابانی در جهان وجود دارد که در کشور ما آمار دقیقی از این کودکان خیابانی در دست نیست اما با توجه به ازدیاد فقر در جامعه بدیهی است که هر روز به تعداد این کودکان در خیابان ها افزوده خواهد شد و از آن جایی که کودکان آسیب پذیرند و قادر به دفاع از خود نیستند و نیاز به حمایت و کمک بزرگسالان دارند، کودکان خیابانی به علت شرط خاص زندگی خود آسیب پذیری بیشتری نسبت به دیگر هم سن و سالان خود در برابر مشکلات دارند.
این درحالی است که در حال حاضر حدود ۱۰۰ میلیون کودک خیابانی در جهان زندگی پر رنجی را می گذرانند، ۲۵۰ میلیون کودک زیر سن قانونی کار در کشورهای جهان سوم به کار مشغولند، ۱۵۰ میلیون کودک در جهان از سوء تغذیه رنج می برند، ۱۰ میلیون کودک زیر ۵ سال هر سال در کشورهای در حال رشد از بیمارهای قابل پیشگیری و درمان جان خود را از دست می دهند، بیش از نیمی از کودکان آفریقایی از بیماری های ناشی از آلودگی آب و بهداشت رنج می برند و حدود یک چهارم از هفده میلیون نفر از کسانی که به علت بیماری ایدز فوت کرده اند از کودکان بوده اند.

نیلوفر انسان
منابع
زنستان؛ کودکان خیابان / مترجم؛ مرجان نمازی
کودکان خیابانی؛ چالش ها و راهکارها

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

کودکان کار مترو ؛آسیبی که از چشم ها به دور مانده است

کودکان کار مترو ؛آسیبی که از چشم ها به دور مانده است
‌دستمال فالی بسته ای ۲۰۰ تومان، خاک ژله ای بسته ای ۵۰۰ تومان،‌سبزی خشک بسته بندی شده، ‌لوازم ‌آرایش و بسته های کبریت اینها جملاتی است که روزانه در واگن های مترو بسیار شنیده می شوند. ‌روزانه ممکن است یکبار سوار شدن در مترو و مسیرهای مختلف آن را تجربه و با بازار روزی که در آن به راه ‌افتاده است، برخورد کرده باشید. ‌بازار روزی که با انواع وسایل نقاشی،‌ورزشی، مواد خوراکی و غذایی و پوشاک تشکیل شده، اما برای فروش ‌آن هزینه دکوراسیون لازم نیست، دغدغه داشتن فروشگاه ندارد و فاقد ویترین و دکور است و خیال فروشندگان آن ‌از بابت پرداخت اجاره بهای فروشگاه راحت است. ‌عرضه کنندگان کالا در این بازار روز‌، به معنای واقعی فروشنده نیستندو ناخواسته و به دلایل مختلفی از قبیل نیاز ‌به کسب درآمد و‌تامین هزینه های زندگی فروشنده شده اند. فروشندگانی که البته کم سن و سال هستند، اما سعی دارند لحن صحبت هایشان مانند بزرگسالان باشد تا از طرف ‌مشتریانشان جدی گرفته شوند و بتوانند کالاهای همراه خود را به فروش برسانند. ‌
به نظر می رسد ساک و کیف هایشان از کالاهایی پر باشد که سر و کار داشتن با آنها، حداقل از منظر سن و ‌سال ‌برایشان زود است و هنوز فرصت دارند تا در سنین بالاتر به آنها بیندیشند. ‌این فروشندگان نوجوان، برخی بسیار ژولیده و برخی خوش پوش هستند، اما همه در یک واقعیت مشترکند "نیاز به ‌کسب درآمد برای گذران زندگی خود و احتمالا چند نفر دیگر." ‌با کمی دقت درمی یابیم که جای اصلی آنان نشستن بر پشت میز و نیمکت ها و قرار گرفتن در فضای زیبا و با ‌نشاط مدرسه، ‌زمزمه الفاظ و آموختن شعرهای کودکانه و یا لذت بردن از بازی های زیبای این دوران است.فروشندگان کوچک این بازار روز،‌حاضر نیستند اجناسشان را کمتر از قیمت های تعیین شده به مردم بدهند و ‌حتی از چانه زدن مشتریان برای گرفتن تخفیف بیزار هستند. ‌اما به شدت برای فروختن کالاهایشان به مسافران اصرار می کنند،‌گویی کسی برای فروش همه کالاهای آنها در ‌یک روز به آنان جایزه می دهد. ‌در یکی از واگن های قطار درون شهری در قسمت بانوان، دختر جوانی که ظاهرش همانند دخترهای همسن و ‌سالش مرتب است، ‌دقایقی پس از سوار شدن و اطمینان خاطر از نبود ماموران، ‌کیف رنگی اش را باز ‌می‌کند تا بسته های جوراب زنانه را بفروشد.
شکل و قیافه اش هیچ فرقی با دخترانی که روی صندلی مترو نشسته‌اند، ندارد و آراسته است، اما با زبانی گویا و ‌کلامی شیوا در تلاش برای جذب مشتری و فروش جوراب های همراه خود اسـت.‌‌احتمـال اینکـه او کلاس درس را برای کسب درآمد رها کـرده بـاشـد و بـهترین روزهای عمرش را در واگن مترو ‌برای اثبات بزرگ شدن و امرار معاش سپری کند، دور از ذهن نیست. ‌‌"الهام"‌نوجوانی که در حال نشان دادن بـادکـنـک های رنگی است،‌می گوید: چند روز پیش ‌توسط دوستم که ۶ ماه است در مترو دستفروشی می کند،‌با این شغل آشنا شدم.‌‌‌"سمیرا" نوجوانی که در واگن مترو در حال فروش کالای خود است، می‌گوید: روزی چهار ساعت کار می کنم و ‌تقریبا به کارم وابسته شدم، با اینکه نیمی از روز را سر پا هستم، اما عادت کرده‌ام. ‌وی در ارتباط با برخوردهای مسافران،‌ادامه داد: سعی کردم از برخورد و نگاه های سوال برانگیز مسافران ‌ناراحت نشوم و کارم را انجام دهم و برای آینده پس انداز کنم. ‌‌"محمد علی" که اهل کرمانشاه است می‌گوید: پدرم را در یک حادثه تصادف از دست دادم و مجبور شدم برای سیر کردن شکم ‌خواهرم و گذران زندگی پس از مدت ها گل فروشی در کنار خیابان ها،‌به این کار بپردازم. ‌این نوجوان ادامه می دهد: تعداد مسافران مترو بسیار زیاد است و در نتیجه درآمد این کار بیشتر از دستفروشی در چهار ‌راه ها و خیابان هاست. ‌وی می گوید: اگر پدرم زنده بود،‌هیچگاه دستفروشی نمی کردم و وقتم را صرف کلاس های مختلف فرهنگی و ‌آموزشی می‌نمودم.نوجوان دیگری که خود را "پری" معرفی می کند، با صورتی سیاه که تنها نگرانی‌اش گرفتار شدن در دام ‌ماموران مترو است نیز می گوید: اگر آنان نباشند، مجبور نیستیم که کالای خود را یواشکی و با بسته بندی های مختلف ‌وارد واگن های مترو کنیم. ‌وی ادامه داد: پدرم اعتیاد دارد و مادرم نیز خانه را ترک کرده و اگر من و خانواده ام زیر یک سقف زندگی می‌کردیم،‌هیچگاه این کار را انتخاب نمی کردم. ‌رئیس انجمن علمی مددکاری ایران در این خصوص می گوید: در حال حاضر، ‌وضعیت ‌درآمدی مردم ایران با تورم موجود در کشور همخوانی ندارد. ‌‌"مصطفی اقلیما" افزود: در کشورهایی که نرخ تورم آنها بالاست،‌فقر در آنها به وضوح مشاهده می شود و ‌متاسفانه کشور ایران نیز از این قاعده ‌مستثنا نیست. ‌وی با اشاره به وضعیت معیشتی مردم ایران، ‌گفت: ‌درآمد اغلب خانواده های ایرانی بسیار کم است و با حقوق ‌ماهیانه۳ میلیون ریال نمی توان یک زندگی ایده آل را گذراند و مخارج اعضای خانواده را تامین کرد. ‌رئیس‌انجمن علمی مددکاری ایران ادامه داد: این حقوق حتی برای پرداخت اجاره خانه و هزینه مسکن در بسیاری ‌از مناطق کافی نیست، چه رسد به اینکه بخواهند با این مبلغ هزینه های زندگی خانواده هایی با ۴ تا ۵ فرزند ‌را تامین کنند. ‌اقلیما با بیان اینکه این مسئله باعث شده تا خانواده ها ناگزیر شوند، فرزندانشان را نیز وارد بازار کار کنند،
گفت: آنان متوجه نیستند کودک و یا نوجوانی که به بازار کار وارد می‌شود و درس و تحصیل را رها مـی‌کنـد، ‌ممکـن ‌است به کارهای خـــلاف نــیـز رو آورد.‌‌وی علـت دسـتـفـروشی کودکان و نوجوانان در مترو را پایین بودن سطح درآمد خانواده ها عنوان کرد و گفت: این کــودکــان نـیـاز مالی دارند و اگر بـا پـوشـش شـیک در مترو ظاهر می شوند، به دلیل نگرانی و ترس از پلـیس است. ‌این استاد دانشگاه گفت: آنان سعی دارند خود را بدون درد و به دور از آسیب های اجتماعی نشان دهند،‌اما واقعیت، ‌از فقیر بودن آنها روایت ‌دارد.

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی