چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ / Wednesday, 21 February, 2018

خوابگاه‌های اجاره‌ای!


خوابگاه‌های اجاره‌ای!
یك روز گرم تابستانی زمانی كه دانشجویان نیم‌سال دوم تحصیلی ۸۶ در حال عبور از مقابل تابلوی اعلانات دانشگاه‌شان بودند، حكم ابلاغی معاونت امور خوابگاه‌ها، آب سردی بر روی سرشان ریخت و زنگ تخلیه در گوششان به صدا درآمد تا هرچه زودتر اسباب و اثاثیه‌شان را جمع كنند و خوابگاه‌ها را آب و جارو كرده تحویل صاحبخانه دهند.
با نزدیك شدن به ترم تابستانی دلنگرانی و استرس‌های دانشجویان تحصیلات تكمیلی كه در حال نوشتن پایان‌نامه و پروپوزال‌هایشان هستند شدت می‌گیرد. دوندگی گرفتن تاییدیه معاونت آموزشی و اجازه‌نامه‌ اسكان دانشجوی خوابگاهی در ترم تابستان، تنش‌ها و استرس‌های امتحانات و دفاعیه پروژه نهایی را دو‌چندان می‌كند و اگر به دلایلی موافقت معاونت آموزشی جلب نشود، دانشجو با نوعی بن‌بست روحی درگیر می‌شود. به گفته مشاور یكی از خوابگاه‌های تهران، نزدیك شدن به ترم تابستانی مصادف با اوج حالات افسردگی روحی و كج رفتاری‌های دانشجویان است. دانشجویانی كه به گفته وزیر علوم، تحقیقات و فناوری چشم و چراغ ایران هستند اما شرایط اسكانشان نگران كننده و دغدغه‌برانگیز است.
● تراكم در خوابگاه‌ها
مهدی كلانتری، مسوول خوابگاه‌های صندوق رفاه وزارت علوم، تحیقات و فناوری از وجود ۶۹۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‌های كل كشور خبر می‌دهد و این در حالی است كه بیش از ۱۳۷ هزار و ۷۹۶ دانشجو با تراكم بالا در آنها جای گرفته‌اند. خوابگاه‌هایی كه دارای امكانات رفاهی حداقلی هستند و با حد مطلوب استاندارد رفاهی اسكان، فرسنگ‌ها فاصله دارند. به ازای هر ۷ نفر یك یخچال وجود دارد در حالی كه در حالت مطلوب باید به ازای هر ۴ نفر یك یخچال تعبیه شود. با وجود اینكه یكی از سرگرمی‌های دانشجویان در خوابگاه تماشای برنامه‌های تلویزیونی است و در جایی كه باید به ازای هر ۲۹ دانشجو یك دستگاه تلویزیون در فضای خوابگاه وجود داشته باشد، اما در مقابل یك تلویزیون ۴۵ نفر نظاره‌گر برنامه‌های آن هستند. یك دستگاه تلویزیون و فشار جمعیتی كه در هنگام پخش برنامه‌های سرگرم كننده باید پاسخگوی ۴۵ سلیقه متفاوت باشد و مسلما خیلی از دانشجویان ناكام از نظاره برنامه‌ مورد علاقه‌شان قید تماشا كردن را می‌زنند.مریم، دانشجوی یكی از این خوابگاه‌ها‌ست و به قول خودش از یك سریال ۹۰ قسمتی تنها ۱۶ قسمتش را دیده و باقی برنامه را از تعریف‌های دوستانش دنبال كرده است. معضل فضای اندك هر دانشجو در اتاق به صورتی كه در اتاق‌های ۴ نفره بعضاً ۶ یا ۸ نفر ساكن هستند و هم رشته نبودن هم‌‌‌اتاقی‌ها موجب كم شدن طاقت و درك متقابل دانشجویان از یكدیگر می‌شود و یكی از مهم‌ترین خواسته‌های دانشجویان هم رشته بودن هم اتاقی‌هایشان است. به گفته مسوول خوابگاه‌های صندوق رفاه وزارت علوم سهم فضای مطلوب خوابگاهی هر دانشجو ۱۳ متر مربع است و این میزان از سال ۸۴ تا سال جاری یك متر مربع افزایش داشته اما حدود ۳ متر مربع تا سهم فضای استاندارد خوابگاهی فاصله است و تنها ساخت و توسعه جایگاه‌های اسكان جدید می‌تواند سهم مسلم دانشجویان را به حد مطلوب برساند.
● تابستان، ‌فصل در‌به‌دری
دكتر محمود ملاباشی، معاون دانشجویی وزارت علوم رفع كمبود فضای اسكان متقاضیان را منوط به ساخت ۴۳۰ خوابگاه ۴۰۰ نفره می‌داند. در هر سال به طور متوسط ۱۰ الی ۱۵ درصد نیاز ساخت و ساز دولتی تامین می‌شود و بهترین زمان رفع نیاز خوابگاه فصل تابستان است اما دانشگاه‌ها به گروهی از دانشجویان كارشناسی ارشد و دكترا كه مشغول به تحصیل در ترم تابستانی هستند ملزم به ارائه خوابگاه‌ است و دانشجویان فضا‌های اسكان خود را ترك نمی‌كنند و این مساله روند باز‌سازی و رفع نواقص خوابگاه‌ها را كند می‌كند.وی می‌گوید تا به ثمر رسیدن پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی باید از امكانات خوابیده شهر استفاده شود زیرا ساخت خوابگاه و انجام پروژه‌های باز‌سازی و تجهیز پایگاه‌های سكنی به خصوص در محوطه‌های دانشگاهی بسیار زمان‌بر است و نمی‌توان تا اتمام پروژه‌های عمرانی صبر كرد و تعدادی از دانشجویان، بی‌خانمان باقی‌ بمانند. به طور مثال با نزدیك شدن به ترم تابستانی سال جاری در دانشگاه شیراز طرح باز‌سازی ۲ خوابگاه عمده دانشجویی با اعتباری معادل یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان آغاز به كار كرده است كه در صورت حضور دانشجویان در فضای خوابگاهی سرعت ساخت ‌و ساز كاهش می‌یابد.
اسكان در ترم تابستانی علاوه بر مشكلات خاص خود از جمله گرمای داخل خوابگاه‌ها هزینه‌برتر از ترم‌های دیگر است. براساس آیین‌نامه وزارت علوم،نحوه اسكان متقاضیان خوابگاه‌ها و دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره تابستانی هزینه‌ای مضاعف در پی دارد و دانشجو می‌بایست ۵۰ درصد هزینه اسكان را علاوه بر مبلغ اجاره‌‌ بهای خوابگاه به صورت نقدی به صندوق خوابگاه‌ها پرداخت كند. این هزینه علاوه بر هزینه‌های نگارش پایان‌نامه، تحقیق و پژوهش مسائل علمی و بعضاً بررسی‌های میدانی برای دانشجویان كمر‌شكن است و به همین دلیل گاه شاهد تجمعات صنفی دانشجویان در اعتراض به اجاره بهای خوابگاه‌ها هستیم.
دانشجویان كارشناسی ارشد و دكترای دانشگاه تربیت معلم، تهران، یاسوج، بجنورد و غیره بار‌ها و بار‌ها برای كمك گرفتن از مسوولان دانشگاه‌ها با هدف كاهش قیمت اجاره بهای خوابگاه‌ها در نیم سال دوم تحصیلی سال جاری اعتراض كرده‌اند و خواستار شفاف‌سازی خدمات ارائه شده و آنالیز قیمت‌ها با احتساب هزینه‌های جاری در خوابگاه‌ها شده‌اند.هم‌اكنون برای اختصاص یافتن ۱۰ متر فضای خوابگاهی به هر دانشجو یك میلیون و ۷۲۰ هزار متر‌مربع فضای خوابگاهی نیاز است كه ارائه حد مطلوب امكانات سكنی به متقاضیان نیازمند تخصیص ۳۴۴ میلیارد تومان بودجه است.
این سخنان را معاون آموزشی وزارت علوم در حالی عنوان می‌كند كه قدمت ۱۵۰ واحد خوابگاهی از مجموع ۶۹۰ خوابگاه در كشور به دهه‌های ۵۰ و ۶۰ باز می‌گردد و ۱۷۲ هزار دانشجوی متقاضی از داشتن یك تخت بی‌بهره مانده‌اند و به ناچار در ۷۲ خوابگاه خودگردان و یا بقیه پانسیون‌ها سكنی گزیده‌اند. خوابگاه‌های خود‌گردانی كه هزینه‌های بس سرسام‌آور‌تری برای دانشجویان به همراه داشته‌اند. بیشتر متقاضیان خوابگاه‌های دولتی از توان مالی ضعیفی برخوردار هستند و علاوه بر هزینه‌های تحصیل و زندگی در كلانشهر‌ها، قادر به پرداخت هزینه‌های خوابگاه‌‌های خودگردان نیستند.
در همین راستا معاون دانشجویی وزارت علوم از طرحی با هدف تخصیص یك میلیون تومان به ازای هر دانشجو خبر می‌دهد كه پس از تصویب این طرح در هیات‌امنای صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ابلاغ آن به دانشگاه‌ها شاهد بهبود وضعیت دانشجویان خوابگاهی خواهیم بود. دانشجویانی كه حقیقتا با صبر و تحمل مشكلات اسكان خود را یكی بعد از دیگری پشت‌سر می‌گذارند اما سعی می‌كنند از ادامه تحصیل خود دست نكشند.
● لطفا اول اجاره!
طبق مصوبه جدید صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم اجاره بهای خوابگاه در ابتدای هر ترم تحصیلی از دانشجویان جدید‌الورود به صورت نقدی دریافت خواهد شد. این خبر مسرت‌بخش را مسوول امور خوابگاهی صندوق رفاه وزارت علوم خطاب به متقاضیان خوابگاه‌ها اعلام می‌كند و علت اصلی این عمل را رفع نیاز‌ مالی خوابگاه‌ها می‌داند. تنها منبع كسب درآمد صندوق رفاه از طریق دریافت اجاره بها‌ست و این دریافت نقدی در آغاز نیم‌سال تحصیلی امكان افزایش خوابگاه و بسط و توسعه محل اسكان دانشجویان را برای دانشگاه‌ها فراهم می‌سازد.
اما این مصوبه جدید شامل حال دانشجویان ورودی سال‌های گذشته نمی‌شود و بار هیچ هزینه‌ای را به آنها وارد نمی‌كند. دانشجویان قدیمی طبق روال سابق با استفاده از صندوق رفاه به سیستم خوابگاهی بدهكار می‌شوند، با این تفاوت كه بدهی آنان در قالب وام پس‌ از فراغت از تحصیل باز پرداخت خواهد شد. از سویی دیگر نیز با تصویب آیین‌نامه اجرایی مصوبات جدید برای دانشجویان كم‌توان مالی تسهیلات بانكی در نظر گرفته خواهد شد یا دانشجویانی كه قادر به پرداخت نقدی هزینه خوابگاهی‌شان نیستند می‌توانند از وام اجاره خوابگاه استفاده كرده و پس از فارغ‌التحصیلی هزینه اسكان خود را پرداخت كنند.
دغدغه ذهنی جمع كثیری از دانشجویان، اسكان در خوابگاه‌هاست اما براساس آمار ارائه شده توسط مسوول خوابگاه‌های صندوق رفاه وزارت علوم ۱۷۲ هزار دانشجو در سال تحصیلی گذشته موفق به گرفتن فضای خوابگاهی نشده‌اند. ازدحام و شلوغی خوابگاه‌ها و نبود فضای خالی برای ارائه به متقاضیان سبب شكل‌گیری خوابگاه‌های خود‌گردانی شده است كه فضای حاكم در آنها متفاوت‌تر از فضای خوابگاه‌های دولتی است.مشكلات خوابگاه‌های خودگردان بسیار زیاد است و از نظر استحكام و تجهیزات با معضلاتی روبه‌رو هستند. زیر‌‌ساخت‌های لازم خوابگاه‌های خود‌گردان مطلوب نیست و بار هزینه‌های اسكان برای دانشجویان طاقت‌‌فرساست. یكی از دانشجویان معترض به اجاره بهای خوابگاه خود‌گردان دانشگاه یاسوج اجاره‌ بهای دریافتی این خوابگاه را از ۱۷۰ هزار تومان تا ۲۹۰ هزار تومان متغیر می‌داند.
معاون دانشجویی دانشگاه یاسوج مبلغ دریافتی از سوی مالك ساختمان را اجاره بهای ملك به اضافه‌ درصدی از هزینه‌های خدمات قبوض آب و برق و تلفن و غیره می‌داند و میزان تغییر هزینه‌ها را منوط به وضعیت ساختمان بر می‌شمارد. خوابگاه‌های خودگردان توسط متقاضیانی كه خواهان تخصیص ملك خود به خوابگاه دانشجویی هستند، شكل می‌گیرد.
مهندس فولادی‌نژاد رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه‌ شرایط تاسیس این نوع از خوابگاه‌ها می‌گوید: اشخاص متقاضی تاسیس و اداره خوابگاه‌های خود‌گردان باید از صلاحیت فردی و عدم سوء‌پیشینه برخوردار باشند و شرایط مكانی ملك متقاضی از حیث تاسیسات و استحكام بنا مورد تایید سازمان نظام مهندسی بوده و از نظر انتظامی و ترافیكی از شرایط لازم برای مكان خوابگاهی برخوردار باشد و از همه مهم‌تر آنكه همه پرسنل شاغل در این خوابگاه‌ ملزم به دریافت تایید سلامت بهداشتی می‌باشند. در این پایگاه‌ها ظرفیت اتاق‌های ۱۲ متر مربع ۳ نفر، ۹ متر مربع ۲ نفر و ۶ متر مربع یك نفر است و مقررات انضباطی خوابگاه‌های دولتی در خصوص این مكان‌های اسكان دانشجویان اجرا می‌شود. محمد‌یان دانشجوی خوابگاهی دانشگاه تربیت مدرس تبعات كمبود خوابگاه را خطری برای جامعه علمی می‌داند. به دلیل كمبود فضای خوابگاه‌های دولتی، هزینه‌های طاقت‌فرسای خوابگاه‌های خود‌گردان، مطلوب نبودن سطح رفاهی دانشجویان در ترم‌های تحصیلی و استرس تمدید سكنی بسیاری از دانشجویان كار‌شناسی ارشد و دكترای با توان بالای علمی را به گرفتن بورسیه از دانشگاه‌های غیر ایرانی تشویق می‌كند و فضای علمی ـ پژوهشی كشور را با نوعی خلأ نخبگان علمی و فرار نیرو‌های متخصص مواجه ساخته است. امكانات آسایش دانشجویان خوابگاهی در كنار حجم بالای دروس باعث افسردگی دانشجویان می‌شود. این حقیقت توسط مشیری عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان شده است. وضعیت بهداشتی – رفاهی نامطلوب، قدیمی بودن و بی‌روح بودن بنا‌های خوابگاه‌ها و هزینه‌های دغدغه برانگیز خوابگاه دانشجویی هر كدام نقش موثری در كاهش سطح بازدهی علمی دانشجویان دارند.
●استمداد از خیرین
خیرین خوابگاه‌ساز به نوعی می‌توانند بار تبعات ناشی از معضلات كمبود خوابگاه‌ها و وضع نامطلوب و چند برابر ظرفیت پایگاه‌های اسكان دانشجویان را كاهش دهند. این گفته دكتر محمد محمدی زاهدی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به خیرین است. او از خیرین خواست امر خوابگاه‌‌سازی را به عنوان یك اولویت جدی در زمینه اقدامات نیكو‌كاری خود قرار دهند و در این راه مشوق دوستان خیر خود نیز باشند. در حال حاضر ۴۰ درصد از متقاضیان خوابگاه تحت پوشش قرار می‌گیرند و در صورت همیاری خیرین با صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم و راه‌اندازی سقف‌های جدیدی برای مشتاقان تحصیل می‌توان گام‌های مهمی در زمینه آرامش بخشی روحی به دانشجویان برداشت.
دغدغه‌ گذراندن شب و داشتن آسایش روحی و روانی برای بسیاری از متقاضیان ورود به دانشگاه دلمشغولی‌ای است كه بعضاً از ركن تحصیل پررنگ‌تر جلوه می‌نماید، بیشتر دانشجویانی كه از فضا‌های خوابگاهی استفاده می‌كنند. خانواده‌هایشان استطاعت پرداخت هزینه‌های سكنی آنها را در كلانشهر ندارند یا ناامنی شهر‌ ، متقاضی را ناگزیر به اسكان در خوابگاه‌ها می‌كند. در حال حاضر بیش از سه میلیون دانشجو در حال تحصیل در دانشگاه‌های كشور هستند و ۲۸ هزار دانشجوی فاقد خوابگاه در دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی در حال تحصیل هستند و اعظم هزینه‌های آموزش‌شان توسط خانواده‌ها تقبل می‌شود. همزمان با گرانی مسكن و خانه به دوشی مستاجران، دانشجویان هم امسال روز‌هایی دور از خوابگاه‌را در اتاق‌های اجاره‌ای تجربه خواهند كرد.


منبع : روزنامه تهران امروز

مطالب مرتبط

دانشکده کارآفرینی ۱۴۰۴


دانشکده کارآفرینی ۱۴۰۴
این روزها نظام آموزش عالی کشور آغاز یک فعالیت نوین را تجربه می کند. تلاشی که بستر پدیدآمدن آن را تجربیات تلخ و شیرین موفقیت ها و نیز کاستی ها و مشکلات گریبان گیر کشور عزیزمان فراهم آورده است. کارآفرینی بدان مفهومی که حتی قبل از نامیدنش در بین ایرانیان وجود داشته ، کلیدی است که مسوولان برای برون رفت از مشکلات فعلی به اجماع ، انتخابش کردند.
و حالا آموزش عالی مسوولیت تربیت مدرسان این مفهوم پیچیده ودر عین حال ساده را به عهده گرفته است.آنچه می خوانید نظراتی است پیرامون اولین دانشکده کارآفرینی تازه تاسیس ایران که تقدیم می شود:
خبر خوشی در راه بود. دانشکده فیزیک دانشگاه تهران میزبانی یک جشن تولد را تقبل کرده بود. وقتی به جشن تولد دعوت می‌شوی حتی زمانی که در راه هستی، خودت را حاضر در مراسم تصور می‌کنی. و این احساس خوب چندین برابر هم خواهد شد آن موقع که بدانی جشن تولد، جشن تولد است نه جشن سالروز تولد. یعنی علاوه بر شادی و نشاط و سلام و احوالپرسی و کیک خوردن و کادو بازکردن،‌ دیدن مولود تازه، خودش حال و هوایی دارد.
در خیابان‌ کارگر شمالی به قول مصطلح ترافیک یا به نقل صحیح رفت و آمد خودروها با کندی مواجه بود. البته زیاد هم فرقی نمی‌کند. تهرانی‌ها از این جملات متنفرند. شنیدن این جملات ناراحتی و افسوس را به همراه دارد چه رسد به اینکه خود در مهلکه حاضر باشی.
نشسته‌ای، مسافری، رانندگی هم نمی‌کنی،‌ داخل خودرو هم با وجود هوای سرد بیرون گرم است، اما ناراحتی و کلی هم افسوس می‌خوری.
نام ایران، ملتی با عظمت، پیشینه‌ای افتخارآمیز، کارنامه‌ای ستودنی، تحسین دوست و دشمن همه و همه به خاطرت می‌آیند تا تو هوای زنده ماندنت را که محتوی اکسیدهای نیتروژن و میکروب و ویروس و بخار آب و سرب و... است به نشانه اعتراض به تضاد کلافه کننده سبزی چراغ راهنما و قرمزی چراغ ترمز خودروی جلویی به بیرون به دمی تاشیشه را بخار بگیرد تا دیگر چیزی نبینی و یک نفس راحت بکشی!
به امید روزی که مشکلات ریز و درشت مثل همین ترافیک را با سعی و تلاش از پیش رو برداریم.
ترافیک هم خود تنها مشت نمونه خروار مشکلاتی‌ است که وجود دارند اما با توکل، امید، کار و کارآفرینی با کمی چاشنی میدان دادن به جوانان با نابودی‌شان فاصله چندانی ندارند.
حرف از جوان و فاصله آمد. اما بماند برای بعد که خواهیم گفت.
● برگردیم به مسیر!
تقاطع بزرگراه شهید گمنام و کارگر شمالی را به سمت شمال عبور کردیم. و بعد از گذشت یک ساعت و ۱۵ دقیقه، ماشین روبروی در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران در انتهای خیابان کارگر شمالی توقف کرد. روی پلاکارد بالای در ورودی نوشته شده بود: «جشن تولد دانشکده کارآفرینی». هر چند انتظار می‌رفت مراسم افتتاح دانشکده کارآفرینی خلاقانه تر برگزار شود. اما همین پلاکارد و ادبیات متفاوت نوشته آن، به عنوان یک حرکت خلاقانه غنیمت بود.
شاید حضور دو وزیر از کابینه و رییس دانشگاه تهران، مراسم را آنقدر رسمی کرده بود که برگزارکنندگان ترجیح داده بودند زیاد خلاقیت به خرج ندهند. البته از کنار احساس خستگی دست‌اندرکاران هم به راحتی نمی‌توان گذشت. یادم هست چند ماه پیش که با سرپرست دانشکده صحبت می‌کردم هنوز از تکمیل ساختمان دانشکده و افتتاح خبری نبود.
اما با گذشت چند ماه دکتر سید مصطفی رضوی و همکارانش بر مشکلات فائق آمدند. خستگی کار و تلاش مداوم چند ماهه، قدرت و توان برگزاری مراسم افتتاحیه‌ای خلاقانه متناسب با نام کارآفرینی را از آن‌ها گرفته بود و تمام همّ و غم دست‌اندرکاران، برگزاری یک برنامه آبرومند و رسمی مانند همه برنامه‌های مشابه بود که انجام هم شد.
دکتر سیدمحمد جهرمی وزیر کار و امور اجتماعی هم وقتی شنید که ساختمان فعلی دانشکده کارآفرینی پیش از این به عنوان مهدکودک استفاده می‌شده، به پاس قدردانی از زحمات رییس و دست‌اندرکاران دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران لبخندی زد و گفت: این هم به نوبه خود، کارآفرینی و یک اقدام خلاقانه است. به هر حال اولین دانشکده کارآفرینی کشور روز سه‌شنبه یازدهم دی ماه به طور رسمی در دانشگاه تهران افتتاح شد. (مشروح گزارش این مراسم در شماره ۳۵۳ هفته‌نامه مورخ ۱۵/۱۰/۸۶ به چاپ رسید) اما...
یادتان هست... همین چند دقیقه قبل را می‌گویم که چند خط آغازین این نوشته را می‌خواندید. از جوان و فاصله حرف به میان آمد. اینجا به ارتباط مورد نظر آن‌ها اشاره کوتاهی می‌کنیم.
از یک جوان ۱۸ ساله چه انتظاری داریم؟
پاسخ به این سوال اگر با نگاه به وضعیت فعلی کشور باشد آسان است؛ دیپلمش را بگیرد یا تلاش کند تا دانشجو شود و یا به سربازی برود. والسلام
اما با اندکی توجه به آینده در می‌یابیم که این گونه انتظارات در کشوری که توسعه همه جانبه را مد نظر قرار داده و چشم‌اندازی برای جهت‌دهی به فعالیت‌هایش ترسیم نموده است، چندان مطلوب نیست. همچنین جوانان نیز متقابلاً توقعات و انتظاراتی از مسوولان دارند که باید در جای خود بررسی شود.
اما براستی انتظارات یک کشور در حال توسعه و با برنامه از جوانانش را چه مواردی تشکیل می‌دهند؟
به نظر می‌رسد با کمی دوراندیشی بتوان گفت: یک جوان هجده ساله در کشوری که از آن ذکر شد باید آگاه،‌خلاق، امیدوار، دارای مهارت‌های مورد نیاز کشور، ایده‌پرداز، صرفه‌جو و آماده برای انتخاب ادامه راه زندگی تحصیلی و شغلی خود باشد.
حال خود قضاوت کنید. آیا این جوان را باید گنج انسانی به حساب آوریم؟ یا برنامه‌ریزی برای او را رنج بدانیم؟ البته که هر عقل سلیمی جوانی با این مشخصات را شایسته پاسخ به سوال اول بداند. آیا این جوان تهدید است یا فرصت؟ (پاسخ معلوم است)
پس با این شرایط، سن هجده سالگی در کشور ما به نقطه عطفی برای جوانان با خصوصیاتی که گفته شد مبدل خواهد گردید.
● به مسیر بازگردیم!
از جوان صحبت کردیم و ۱۸ سالگی اما حالت نوبت به توضیح آن فاصله ای است که پیش از این اشاره کردیم...
دانشکده کارآفرینی که یازدهم دی ماه امسال متولد شد، در دی ماه سال ۱۴۰۴ هجری شمسی (یعنی در افق برنامه چشم‌انداز بیست ساله کشور) ۱۸ سالگی‌اش را جشن خواهد گرفت. همان سن و سال با همان ویژگی‌هایی که برایش نام بردیم.
پس همان انتظارات را از این دانشکده جوان پس از طی فاصله زمانی ۱۸ ساله خواهیم داشت.
ضمن اینکه قطعاً آفات و خطراتی نیز در این راه دانشکده کارآفرینی تازه تاسیس را تهدید می‌کنند. به نظر می‌رسد اکنون که شعار فارغ‌التحصیل با شرکت به جای فارغ‌التحصیل با مدرک از سوی مسوولان دانشکده مورد توجه قرار گرفته و بر آموزش‌های کاربردی و عملی تاکید می‌شود، ایجاد زودهنگام دوره‌های مجازی کارآفرینی در دانشگاه تهران حتی قبل از افتتاح رسمی دانشکده کارآفرینی خدای ناکرده به منزله بستری برای انحراف هدف مهم و مورد اجماع تاسیس دانشکده کارآفرینی به حساب آید.
از سوی دیگر عدم توجه کافی و عمیق اصحاب رسانه به بحث کارآفرینی موجب خواهد شد این موضوع نیز به سرنوشت مباحثی که مدت زمانی نقل محافل می‌شوند و بعد از مدتی ناپدید، دچار شود و صرفاً در آرشیو بماند تا زمان مورد نیاز!
در همین سرمای اخیر کشور که افت فشار گاز طبیعی و یا قطع آن توجه همگان را به خود جلب کرد، زیرنویس شبکه‌های مختلف تلویزیونی با این جمله آغاز می‌شد که: «گاز محور توسعه است» پیش از این هم برق و کشاورزی و... مزیّن به این عنوان دهان پرکن بوده اند، امید آن که کارآفرینی را محور توسعه نخوانیم بلکه آن را خود توسعه بدانیم.


وبگردی
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    تجدید انرژی
    آخر هفته با رفتن به تعطیلات و آرامش، تجدید انرژی کنید پس از یک هفته تلاش، کار و صرف انرژی اگر می‌خواهید هفته‌ای جدید و با انرژی را آغاز کنید، باید ابتدا آخر هفته‌ای را پر از شادمانی …