دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ / Monday, 19 November, 2018

سفر کوتاه به هندوستان ایران


سفر کوتاه به هندوستان ایران
بارها وصف آرامش و زیباییش را شنیده بودیم. آفتاب و باران را با هم می دیدیم، گل های خشك و سرسبز با هم در یكجا بودند. سنگ ها هم آرام نظاره گرمان بودند و به سوی تاریخ باستان این سرزمین هدایتمان می كردند. خیلی شهرها، روستاها و مردمان را از نزدیك دیده بودم و میهمان نوازی و زیبایی های بناهای تاریخی كه ساخته دست انسان است را نظاره گر بودم. اما اینجا جای دیگری است. اینجا هندوستان ایران است. اینجا قسمتی از بهشت ایران است...
استان زنجان از گذشته تاكنون یكی از استان های با اهمیت ایران بوده و مورد توجه بسیاری از توریست ها، جهانگردان و سیاحان بوده و هست. این استان كه در ناحیه مركزی شمال غرب ایران واقع شده از نظر ارتباط به دلیل استقرار بر محور ترانزیتی، نقطه ارتباط مركز با غرب و شمال غرب ایران به شمار می آید.
پیشینه تاریخی استان كه دارای چهار دوره است از دوران پیش از تاریخ (هزاره هفتم) شروع می شود.
تاریخ بنای شهر زنجان را همزمان با سلطنت اردشیر بابكان دانسته اند و در آن زمان این شهر را «شهین» یعنی منسوب به شاه می نامیدند. این نام در قرون و اعصار به «زنگان» و سپس به «زنجان» تبدیل شده است.
از قرن پنجم هجری و پس از حمله ایلخانان مغول، سلطان محمد خدابنده به این شهر توجه فراوان نشان داد و آن را بستر و مهد علم و زادگاه بزرگانی چون شیخ شهاب الدین سهروردی و علمای نامی دیگر قرارداد كه هنوز نیز مایه فخر و افتخار ایران و اسلام در فلسفه و حكمت هستند.جاذبه های جهانگردی استان زنجان در تمام قسمت های آن پراكنده شده و می توان آن را در شمار جاذبه های طبیعی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرارداد.شهرستان های دیگر این استان كوهستانی چه از لحاظ گردشگری داخلی و خارجی و چه از لحاظ كشت و زرع و صنعت اهمیت بسیاری در میان استان های كشور دارد. در این میان شهرستان های ابهر و زنجان مشهورترین جاذبه های گردشگری این استان را در خود جای داده اند. از نظر جاذبه های گردشگری وجود بنای عظیم و باشكوه سلطانیه كه یكی از بزرگترین و مشهورترین بناهای اسلامی با عمری ۷۰۰ساله و جزو آثار ثبت شده ایران بزرگ در فهرست میراث جهانی بشر در یونسكو است، این استان را در صنعت توریسم كشور حائز اهمیت بسیار كرده است.
● رختشویخانه
این اثر بزرگ تاریخی در سال ۱۳۰۷ هـ . ش در مركز بافت تاریخی شهر و در محله معروف به باباجامال چوقوری (گودال بابا جمال) بناشده، آب مجموعه از قنات قلعه حاجی پیر بهاءالدین تأمین می شد. فضای رختشویخانه از چند قسمت تشكیل شده است، خزینه و فضای اصلی رختشویخانه، دو ردیف تاق به طور متوالی با ۱۱ ستون قرینه، چهار حوضچه و آبرو. طبق آنچه از تاریخ این بنا به دست آمده است این حوضچه ها با مهارت بسیار برای قشرهای مختلف درنظر گرفته شده بود. رختشویخانه دارای چهار حوض بوده كه به ترتیب البسه پادشاه در حوضچه اول، درباریان و وابستگان آن در حوضچه دوم و مردم عادی در حوضچه سوم شسته می شده است. البته به دلیل رعایت موازین بهداشتی، حوضچه چهارم برای شست و شوی لباس بیماران درنظرگرفته شده بود كه در نوع خود بی نظیر است.
● غار كتله خور
از دیدنی ترین و بزرگترین غارهای منطقه است. به نظر بسیاری از بازدیدكنندگان داخلی و خارجی این غار یكی از زیباترین پدیده های طبیعی ایران محسوب می شود كه در ۸۰ كیلومتری جنوب خدابنده قرار گرفته است. این غار سه طبقه دارای تونل های فرعی و «استلاكتیت ها» و «استلاگمیت ها» و ستون های بسیار در گذرگاه های اصلی است و قندیل های مخروطی آویزان از سقف ها در اثر داشتن ناخالصی ها، رنگ های متنوع به خود گرفته اند و آنها كه تركیبات به همراه نداشته و یا كمتر دارند به صورت بلورهای شیشه ای بسیار شفاف مشاهده می شوند.
● گنبد سلطانیه
گنبد سلطانیه از مهمترین بناهای تاریخی مورد توجه جهانگردان داخلی و خارجی استان زنجان است كه در شهر سلطانیه در ۴۳ كیلومتری شهر زنجان قراردارد. این بنای منحصر به فرد به روایت تاریخ دانان، نخستین بنایی است كه تحول معماری دوران سلجوقی به معماری دوران ایلخانی را به وضوح نشان می دهد.
این بنا پس از كلیسای سانتاماریا در ایتالیا و مسجد ایاصوفیا در تركیه سومین بنای گنبددار جهان است. سنگینی گنبد عظیم و قوس ها و دیگر عنصرهای معماری این گنبد بدون ستون به وسیله، جرزهای هشت گانه آن عمل می شود كه در نوع خود با بسیاری از گنبدهای كنونی قابل رقابت و حتی كم نظیر است. در این گنبد عمده ترین عنصرهای تزییناتی، تزیینات آجری، گچ بری، كتیبه نویسی وكاشی كاری است.استان زنجان از دیگر آثار و مواهب طبیعی نیز بهره مند است. بازار زنجان، مسجد جامع زنجان، مقبره قیدارنبی در خدابنده، آرامگاه احمدهرنوش و امامزاده زیرالكبیر در ابهر از جمله این آثار است كه توجه هر بیننده، میهمان و جهانگرد را به خود جلب می كند.استان زنجان به دلیل آب وهوای كوهستانی دارای رودهای پرآبی است كه از كوه های كردستان سرچشمه می گیرد. «قزل اوزن» از رودهای مهم استان زنجان است كه از كوه های پرآب كردستان سرچشمه گرفته و پس از توقفی در پشت سدمنجیل نهایتاً وارد دریای خزر می شود.زنجان رود، ابهررود، سجاس رود و فرارود و نیز وجود آب های معدنی «گرماب» ابدال، حلب انگوران و چشمه آبگرم وننق از زیبایی های دیگر استان كوهستانی فلات غربی ایران است.

ناهید قاسمی

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

دیدنیهای لرستان

دیدنیهای لرستان
● دیدنیهای لرستان
استان لرستان با مساحت ۲۸۵۶۰ کیلومترمربع در غرب ایران بین ۴۱ درجه و ۵۱ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۳ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و ۲۳ درجه و ۳۷ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۲۲ دقیقه عرض شمالی از خط استوا قرار گرفته است.
این استان از شمال به شهرستانهای اراک از استان مرکزی ، ملایر و نهاوند از استان همدان، از جنوب به استان خوزستان، از شرق به شهرستانهای فریدن و گلپایگان از استان اصفهان و از غرب به استانهای کرمانشاه و ایلام محدود می شود.
رشته کوههای موازی، دره های به هم پیوستهٔ کم عرض و عمیق، رودهای خروشان، تپه ماهورها، جلگه های حاصلخیز کم عرض و طویل با پوشش جنگلی انبوه در قسمتهای غربی و جنوب ، سیمای کلی استان را تشکیل می دهند .
▪ دریاچه گهر- ارتفاعات اشترانکوه-شهرستان دورود
▪ موزه باستان شناسی
موزه باستان شناسی با مجموعه ای از اشیاء فرهنگی تاریخی سنگی، سفالین و فلزی در ضلع شمالی حیاط دوم قلعه فلاک الافلاک قرار گرفته است .
از ویژگیهای ارزشمند این موزه اشیاء بی نظیر نقره ای غار کلماکره و تنوع در مفرغهای لرستان و سکه های ادوار مختلف تاریخی است. از دیگر ویژگیهای آن آثار سنگی و منقوش حجاری شده سرخ دم لکی کوهدشت می باشد که در سالن پیش از تاریخ و تاریخی این موزه قابل مشاهده است .
قدیمی ترین اشیاء به نمایش گذارده این موزه مربوط به ۴۰-۳۰ هزار سال و جدیدترین آن مربوط به دو هزار سال قبل می باشد.
▪ قلعه فلک الافلاک
▪ پل دختر ورودی شهر پلدختر دوره ساسانی
▪ تالابهای پلدختر
▪ غار کلماکره
کلماکره غاریست طبیعی و باستانی در شهرستان پلدختر که زیبایی قابل توجهی دارد. اشیاء به غارت رفته شامل ریتونها، بشقاب ها، پیکرکها و بسیاری از انواع اشیاء بی نظیر می باشد که اکنون در موزه هایی چون لوور، متروپولیتن و بریتیش میوزیوم به نمایش گذاشته شده اند.
تعدادی از اشیاء مربوط به این غار توسط مأمورین اطلاعات کشف و در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفت و اکنون در موزه ایران باستان و موزه قلعه فلک الافلاک نگهداری میشوند.
غار و اشیاء گرانبهای آن مربوط به اوایل شاهنشاهی هخامنشی و اواخر مادهاست که در سال ۱۳۶۷ بصورت تصادفی توسط اهالی کشف و غارت شد.دسترسی و امکان بازدید از این غار بسیار مشکل است و بازدید از آن توصیه نمی شود.

وبگردی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.