دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 21 May, 2018

محکوم به مرگ The Condemned


محکوم به مرگ    The Condemned
▪ کارگردان: اسکات وایپر.
▪ فیلمنامه: اسکات وایپر، راب هیدن بر اساس داستانی از راب هیدن، اندی هیدن و اسکات وایپر. ▪ موسیقی: گریم ریول.
▪ مدیر فیلمبرداری: رز امری.
▪ تدوین: درک برکین.
▪ طراح صحنه: گراهام والکر.
▪ بازیگران: استیو آستین[جک کانراد]، وینی جونز[اوان مک استارلی]، ریک هافمن[گولدمن]، رابرت مامون[ایان برکل]، تروی موست[جولی]، کریستوفر بیکر[ادی]، سام هیلی[بلا]، مدلی نوست[سارا]، لوک پگلر[بکستر]، ماسا یاماگوچی[سایگا]، املیا برنز[ریو]، مانو بنت[پاکو]، داسی روز[رزا]، مارکوس جانسون[کی. سی. مک].
▪ ١١٣ و ١٠٠ دقیقه. محصول ٢٠٠٧ آمریکا.
▪ ژانر: اکشن، مهیج.
ایان برکل تهیه کننده ای مشهور و ثروتمند، ده محکوم به مرگ را از زندان های سراسر دنیا بیرون آورده و در جزیره دور افتاده نزدیک گینه گرد هم می آورد. هدف وی از این کار به راه انداختن نمایشی واقعی از مبارزه و کشته شدن این افراد به دست یکدیگر است. فقط یک نفر باید از این جزیره زنده بیرون بیاید و پاداش او آزادی به همراه چمدانی پر از پول خواهد بود. قصد برکل از به راه انداختن این مبارزه خونین و غیر قانونی؛ پخش آن به صورت زنده و همزمان از طریق اینترنت و کسب میلیون ها دلار دیگر است. او که به همراه چندین متخصص زبده کامپیوتر و اینترنت مانند گولدمن در مکانی امن مستقر شده اند، ده محکوم را با دوربین های مخفی شده در سرتاسر جزیره تعقیب می کنند. اما یکی از محکومین و قوی ترین آنها به نام جک کانراد تمایلی به مبارزه و کشتن دیگر محکومین ندارد. هدف او زنده خارج شدن از جزیره و بازگشت نزد خانواده خویش است. وی بر خلاف دیگر محکومان، سرباز پیشین نیروهای ویژه ارتش آمریکاست که مدتی قبل در آمریکای لاتین ناپدید شده بود. محکومان به محض پیاده شده در جزیره شروع به کشتن یکدیگر می کنند. حریص ترین آنها اوان مک استارلی انگلیسی و سایگای ژاپنی هستند که موقتاً برای از میان بردن بقیه با هم متحد می شوند. و کانراد به زودی درمی یابد بر خلاف میل خود باید آنها را از میان بردارد....
▪ چرا باید دید؟
مبارزه تا سر حد مرگ در سینمای اکشن چیز تازه ای نیست. این تخم لق را فیلمبرداران لومیر و ادیسون با ضبط صحنه های مشت زنی و دیگر مسابقات رزمی در دهان فیلمسازان شکستند. این تم در صد سال اول سینما تبدیل به یکی از کلیدی ترین عناصر فیلم های پول ساز شد و به لقب خطرناک ترین بازی هم مفتخر شد. بازی که خطرناک ترین موجود زنده-یعنی انسان- در آن شرکت داشت. اولین فیلمی که داستانی مشابه محکوم به مرگ داشت و به شکار انسان می پرداخت نیز به همین نام خطرناک ترین بازی[١٩٣٢ ایروینگ پیچل و ارنست بی. شودزاک] نامیده شد. فیلمی که اکنون جزو کلاسیک های نوع خود به شمار می رود. این فیلم سنگ زیرین بنایی شد که تا امروز هر سال بر ارتفاع آن افزوده شده است. ورزشکاران زیادی برای نقش آفرینی در چنین آثاری پا به سینما گذاشتند. تعدادی از آنها چون بروس لی[نمونه مشابه این نوع اژدها وارد می شود] یا چاک نوریس و بعدها جکی چان[یکی از اولین فیلم های مشهور وی نیز مبارزه بزرگ با همین تم بود، البته با چاشنی کمدی خاص چان] توانستند شهرتی به هم بزنند و گاه نیز فیلم زمینه ساز تولید فیلم های مفرحی شوند.
دست پخت جناب اسکات وایپر، بازیگری که از اوایل دهه ١٩٩٠ شروع به کارچرخانی نیز کرده، چیزی در حد بازیافت همین تم است. ماراتون مرگی که هر کاربر اینترنت می تواند با پرداخت ٥٠ دلار به تماشای آن بنشید. یعنی تجهیز تکنولوژیک قصه و زدن رنگ سودجویی و پول پرستی بر قصه ای کلیشه و نخ نما که به سبک و سیاق همین آثار ورزشکاری چون استیو آستین[ربطی به مرد شش میلیون دلاری ندارد!] را هم به خدمت گرفته است. در چنین موقعیتی حرف هایی جدی مثل انتقاد سازندگان فیلم به گردانندگان نمایش های زنده و واقعی تلویزیون محلی از اعراب ندارد و عملاً خود از همین برنامه های سخیف تغذیه می کند.
با این حال کسانی که هنوز به سینمای عضله سالار علاقمند هستند، این فیلم نسبتاً مهیج صد در صد کلیشه ای و مملو از آدرنالین را تماشا خواهند کرد. البته با توجه به استقبال کم فروغ تماشاچیان این گونه فیلم ها در آمریکا[٧ میلیون دلار فروش] چنین به نظر می رسد که نسل این بیننده ها نیز رو به انقراض است. به هر حال هر آن چه شرط بلاغ بود گفتیم، باقی را خود دانید!


منبع : موج نو

مطالب مرتبط

دنیا به سوپرمن نیاز ندارد

دنیا به سوپرمن نیاز ندارد
● در حاشیه سوپرمن بازمی گردد
سوپرمن شدن با عوارضی همراه است كه به مكان وقوع آن بستگی دارد؛ ممكن است فقط دست و پای آدم بشكند یا- به قول رضا كیانیان- به له شدن مثل گوجه فرنگی منجر شود. اما ظاهراً مرد فولادین به پدرش (مارلون براندو) رفته و گوشش به این حرف ها بدهكار نیست، حتی اگر نصیحت را از زبان مادرش (اوا مری سینت) بشنود. آخر او كه جیمز استوارت نیست كه از ارتفاع بترسد و «سرگیجه» بگیرد یا از «پنجره عقبی» بیفتد و پایش بشكند.
بی خود نیست كه به این آمیزه روحیه بزن بهادری ساده لوحانه آمریكایی و ابرمرد نیچه ای كه از صافی ذهن پرعقده سرجوخه جوانی به نام آدولف هیتلر گذشته و در سال ۱۹۳۸ توسط جری سیگل و جو شوستر به كتاب مصور تبدیل شده، لقب «سوپرمن» داده اند. او می تواند گلوله ای را كه به سویش می آید با پلك چشم چپش مثل مگس بپراند، با یك دست هواپیمایی آتش گرفته و در حال سقوط را بگیرد و بر زمین بنشاند و با دست دیگرش جلوی فرو ریختن ساختمانی را بگیرد- حیف كه فقط دو دست دارد والا چه كارها كه نمی كرد!
با این حال بد نیست اگر این سوپرمن جدید (بازیگر كاملاً ناشناخته ای به نام براندون روث) به حرف مادرش گوش بدهد؛ چون ۲۶ سال بیشتر ندارد و زمانی را كه بازیگری به نام كریستوفر ریو، دقیقاً در سن و سال الان براندون روث، اولین سوپرمن زنده روی پرده شد، به یاد نمی آورد. در آن زمان كه هنوز دو سال به تولد او مانده بود، كریستوفر ریو در فیلم ریچارد دانر جولان می داد، بازویش را بالای سر می گرفت و با شنل و زیرپوش قرمزی با نقش S «بالا، بالا و بالاتر» می رفت. اما مدتی بعد واقعاً از اسب به زمین افتاد و گردنش شكست و فلج شد و تازه در این موقع بود كه «ابرمرد» واقعی شد و همراه با همسرش تا آخر عمر، همین یكی- دو سال پیش، برای كمك به معلولین دیگر مبارزه كرد...
سوپرمن چهارشنبه ۷ تیر ۸۵ به روی پرده بازگشته است. او پس از پنج سال جست وجوی بی حاصل در فضا دریافته كه سیاره زادگاهش- كریپتون- به ویرانه ای تبدیل شده است، بنابراین به مزرعه مادرش در كره زمین بازمی گردد.
اما ظاهراً با امنیت شغلی میانه ای ندارد، چون باز هم به حرفه سابق خود روی می آورد ( كه برای دوام آوردن در آن سوپرمن بودن كافی نیست، بلكه پوست كرگدن هم لازم است) و در روزنامه دیلی پلنت با نام كلارك كنت به گزارشگری مشغول می شود. متأسفانه همكار و نامزد سابقش، لویز لین (كیت بوسورث) حالا با ریچارد وایت (جیمز مارسدن) كه برادرزاده سردبیر (فرانك لانجلا) است ازدواج كرده، پسر حدوداً پنج ساله ای به نام جیسون (تریستان لیك لیبو) دارد، از اینكه كلارك پنج سال پیش بی هیچ خبری ناپدید شده، سخت عصبانی است و از همه بدتر، برای نوشتن مقاله ای با عنوان «چرا دنیا به سوپرمن نیاز ندارد» برنده جایزه پولیتزر شده است!
در همین حال لكس لوتر (كوین اسپیسی) خبیث از زندان آزاد و وارد حرفه املاك و مستغلات شده است و قصد دارد با كمك ماده كریپتونیت - پاشنه آشیل سوپرمن - و تكنولوژی كریستال كه از خود سوپرمن كش رفته، قاره ای تازه در اقیانوس اطلس بسازد تا هزاران واحد آپارتمان بنا كند و البته با این كار آمریكای شمالی را زیر آب ببرد. معلوم است كه سوپرمن/كلارك كنت باید جهان -یا لااقل آمریكا- را نجات دهد، نامزد سابق و پسر او را از دست آدم ربایان دارودسته لوتر رها سازد، به لویز ثابت كند كه شوهرش چندان در بند خانواده نیست، و كشف كند كه جیسون هم یك «سوپربچه» است...
برایان سینگر، كارگردان «مظنونین همیشگی» ، «شاگرد بااستعداد» و «مردان مجهول» ۱ و ۲ كه با گزینش هیو جكمن برای نقش وولورین «مردان مجهول» نشان داده در انتخاب درست بازیگران تازه كار تبحر دارد، این بار هم در گزینش براندون روث اشتباه نكرده است.
او در فیلم «سوپرمن بازمی گردد» كاملاً به فیلم سال ۱۹۷۸ ریچارد دانر وفادار است: فیلم را به ریو و همسر او، دانا، تقدیم كرده، روث را با چهره ای بسیار شبیه ریو برگزیده، از موسیقی جان ویلیامز استفاده كرده، عناصر اصلی طراحی صحنه جان باری و طراحی لباس را حفظ كرده و مارلون براندو را دوباره (بیشتر به كمك صدا) زنده كرده است. (لابد براندو در آن دنیا به بازیافت بدترین بازی اش پوزخند می زند.) اما طبیعتاً جلوه های ویژه بسیار پیشرفته تر از نسخه قدیمی است و سینگر با سكانس های اكشن حیرت آوری استادی خود را نشان داده است و در زمان بیش از ۱۵۰ دقیقه فیلم وقار و متانت خود را حفظ كرده است.
شاید مهمترین ضعف فیلم این باشد كه كوین اسپیسی جذاب، كاریزماتیك، استیلیزه و باهوش كه در اینجا به موسولینی شبیه شده اما خودش را پرومته می داند، بسیار از شخصیت قهرمان جالب تر است. به هرحال برادران وارنر به این سوپرمن از فضا بازگشته امید بسیاری بسته اند كه گیشه تابستان امسال را نجات دهد و با موفقیت «سوپرمن بازمی گردد» باید یقین داشت كه دنباله های بیشتری برای آن ساخته خواهد شد.

وبگردی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!