دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ / Monday, 28 May, 2018

شورت باس Shortbus


شورت باس    Shortbus
▪ نویسنده و کارگردان: جان کامرون میچل.
▪ موسیقی: یو لا تنگو.
▪ مدیر فیلمبرداری: فرانک جی. دمارکو.
▪ تدوین: برایان ای. کیتز.
▪ طراح صحنه: جودی اسنس.
▪ بازیگران: سوک ین ل[سوفیا]، پل داوسون[جیمز]، لیندزی بیمیش[سورین]، پی جی دبوی[جمی]، رافایل بارکر[راب]، پیتر استیکلس[کالب]، جی برنان[ست]، آلن مندل[توبیاس]، آدام هاردمن[جسی].
▪ ١٠١ دقیقه. محصول ٢٠٠٦ آمریکا. برنده جایزه تماشاگران جشنواره آتن، برنده جایزه بهترین طراحی صحنه و فیلمنامه و نامزد جایزه بزرگ جشنواره گیخون، برنده جایزه بهترین بازیگر/پل داوسون از جشنواره گلیتر، نامزد بهترین گروه بازیگران از جشنواره گاتام، برنده بهترین تهیه کنندگی از مراسم روحیه مستقل، برنده جایزه گولدن آی برای بهترین فیلم از جشنواره زوریخ.
▪ ژانر: درام، عاشقانه.
چند شهروند نیویورکی وارد باشگاهی مخصوص به نام Shortbus در بروکلین به سرپرستی جاستین باند می شوند تا در آنجا مسائل مربوط به روابط جنسی خود را حل کنند. راب و سوفیا زوجی ازدواج کرده و خوشبخت هستند. تنها چیزی که این خوشبختی را مختل کرده، نرسیدن سوفیا به اوج لذت جنسی است. از بازی روزگار این که سوفیا مشاور زوج هایی است که دارای مشکلات جنسی هستند! دو نفر از مراجعین وی جمی و جیمز-زوجی همجنسگرا- هستند که پنج سال زندگی مشترک به شیوه تک همسری داشته اند. جیمز-روسپی مذکر سابق- می خواهد مرد دیگری را نیز وارد این رابطه کند. ست شاید مردی باشد که می تواند وارد این خانواده شود، اما کالب، چشم چرانی که در ساختمان روبرویی آنها ساکن است، نظر دیگری دارد.همزمان سوفیا نیز که به همراه راب به شورت باس پا گذاشته است با سورین ملاقات می کند، زنی که او هم رازهایی برای آشکار کردن دارد....
▪ چرا باید دید؟
جان کامرون میچل متولد ٢١ آپریل ١٩٦٣ ال پاسو، تگزاس، در محیطی نظامی بزرگ شده و به مدرسه کاتولیک ها رفته است. اما خیلی زود دنیای موسیقی و نمایش او را به سوی خود جذب کرد و در ١٩٨٥ با ایفای نقشی کوچک در یک فیلم وارد سینما شد و بازیگری را به عنوان حرفه اصلی خود برگزید. بازی در نمایش های برادوی و فیلم های تلویزیونی زمینه را برای نویسندگی و فیلمسازی وی فراهم کرد. در ١٩٩٨ نمایشنامه موزیکال Hedwig and the Angry Inch را درباره یک آوازخوان راک تغییر جنسیت داده و عاشق سابق او نوشت. سه سال بعد همین نمایشنامه را به فیلم برگرداند و برای اولین بار روی صندلی کارگردانی نشست. هم نمایشنامه و هم فیلم [همین طور بازی خود میچل در فیلم]توجه شدید منتقدان را جلب کرد و خیلی سریع تبدیل به فیلمی محبوب شد. Hedwig and the Angry Inch بیش از ٢٥ جایزه بین المللی و معتبر به چنگ آورد. اتفاقی حیرت انگیز برای یک فیلمساز جوان در اولین تجربه اش که برداشتن قدم بعدی را خواه ناخواه دشوارتر می کرد. از این رو میچل دو سال بعدی را صرف تحقیق در زمینه انحراف های جنسی نموده و سپس شروع به نوشتن فیلمنامه Shortbus کرد. فیلم اولین بار در جشنواره کن سال ٢٠٠٦ به نمایش در آمد و به خاطر هم آغوشی بازیگران به صورت واقعی در برابر دوربین سر و صدای زیادی به پا کرد. همین جنجال ها زمینه ساز عدم نمایش آن در بسیاری از کشورها شد، با این وجود Shortbus در چند جشنواره دیگر نیز به نمایش در آمده و سبب مقایسه او با کارگردان هایی چون پازولینی شد.
Shortbus از آن فیلم هایی است که باید درباره آن صفحات زیادی را سیاه کرد، چون پیچیده و سرشار از پیرنگ های فرعی فکر شده است. هر کدام از این پیرنگ ها خود داستانی مستقل به شمار می رود و از سوی دیگر بر غنای فیلم نیز می افزاید. نام ها به دقت انتخاب شده است[از جمله سورین که از نام قهرمان مرد رمان کلاسیک Venus in Furs لئوپولد فون زاخر مازوخ گرفته شده است. بله! همان کسی که ابداع کلمه مازوخیسم را مدیون او هستیم] و از همه شیوه های نمایشی-مانند فیلم در فیلم- برای پیشبرد قصه کمک گرفته شده تا بحران روحی جامعه آمریکایی را که به رغم وجود آزادی های بی حد و حصر هنوز نتوانسته راه حل هایی مثبت برای مشکلات جنسی خود بیابد، نشانه رود. جامعه ای که بر خلاف تبلیغات انجام شده، خوش ندارد در باره این چنین معضلاتی سخنی به آشکار بر زبان بیاورد. کامرون میچل می گوید که تابوها در سرزمین او شکل عوض کرده اند، سکس تبدیل به چیزی مسخره شده و تنهایی بیداد می کند. و تحقیر و سرکوب سکه رایج است.
Shortbus یک فیلم مستقل[٢ میلیون دلار هزینه تولید] و جسورانه به معنای واقعی کلمه است. فیلمی بر آشوبنده که متعلق به سینمای پس از یازده سپتامبر و تصویر گر زندگی های بی سر و سامان نیویورکی های خسته از سیاست های بوش است. تلاش می کنیم تا برای هفته های بعد نقدی مفصل بر این فیلم و مصاحبه ای مبسوط با کارگردان آن فراهم کنیم. تا آن روز بکوشید فیلم را یافته و با صبر و دقت تماشایش کنید. مطمئن باشید به اندازه سالو یا ١٢٠ روز سودوم آزاردهنده نیست!


منبع : موج نو

مطالب مرتبط

درباره الی... روایت جذاب سه روز سردرگمی

درباره الی... روایت جذاب سه روز سردرگمی
اصغر فرهادی کارگردان موفق عرصه ملودرام های اجتماعی این بار در درباره الی. . . به سراغ موضوعی رفته که از خلاصه داستان آن نه تنها چیزی عاید مخاطب نمی شود بلکه بیشتر او را مشتاق دیدن جدیدترین ساخته خالق چهارشنبه سوری می کند. فیلمبرداری فیلم از ۱۰ اردیبهشت در کلارآباد در مازندران آغاز شد و تمام لوکیشن های آن در شمال کشور است. ترکیب کنجکاوی برانگیز بازیگران فیلم هم از نکات قابل توجه فیلم جدید فرهادی است.
حضور پیمان معادی و مانی حقیقی ،فیلمنامه نویسان آثاری همچون کافه ستاره و چهارشنبه سوری بودند و همکاری مانی حقیقی برای سومین بار با فرهادی و همچنین همکاری ترانه علیدوستی بعد از سه پروژه موفق شهر زیبا،چهارشنبه سوری و کنعان ( که البته فرهادی در این فیلم فیلمنامه نویس بوده) با فرهادی و حضورش در کنار گلشیفته فراهانی به عنوان نسل جدید بازیگران سینمای ایران برای اولین بار از نکات قابل توجه درباره الی. . . است. حضور حسین جعفریان به عنوان مدیر فیلمبرداری بعد از موفقیت و دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری از جشنواره بیست و ششم فیلم فجر برای فیلم دیوار در این پروژه و چهره پردازی مهرداد میرکیانی و تجربه مجدد همکاری اش با فرهادی حساسیت ها را برای دیدن این اثر بیشتر می کند. حتی اگر حضور محمدمهدی عسگرپور کارگردان موفق آثاری همچون قدمگاه و اقلیما و مدیرعامل جدید خانه سینما را به عنوان مشاور کارگردان در کنار اصغر فرهادی بیاوریم و بدانیم برای اولین بار فرهادی فیلم خودش را تهیه می کند بر جذابیت های دیدن این فیلم می افزاید. اگر مراحل فنی فیلم که به گفته فیلمساز تا پایان مهرماه تمام می شود به خوبی پشت سر گذاشته شود اولین نمایش فیلم در جشنواره بیست و هفتم خواهد بود که توجه خیلی از تماشاگران به این ساخته پربازیگر و کنجکاوبرانگیز فرهادی است. نگاهی به ترکیب بازیگران بیاندازید: ترانه علیدوستی،پیمان معادی،مانی حقیقی،گلشیفته فراهانی،مریلا زارعی،صابر ابر،شهاب حسینی،رعنا آزادی ور و احمد مهرانفر. فیلم قطعا حرفهایی جدیدی را بر اساس ذهنیت قبلی تماشاگر از آثار فرهادی خواهد داشت.
● بار انداز روایت ارزش ورزش قهرمانی
مهدی کرم پور کارگردان فیلمهایی همچون چه کسی امیررا کشت و جایی دیگر این بار فیلمنامه ای از فرهاد توحیدی را با نام بار انداز دستمایه اثر جدید خود با مضمون ورزش قهرمانی قرار داده که محوریت داستان آن درباره ورزش کشتی است. بارانداز در مرکز سیما فیلم و به تهیه کنندگی محمد پیرهادی ساخته می شود و احتمال حضور چند چهره برجسته کشتی در این فیلم وجود دارد. پیرهادی که تا پیش از این تهیه کننده فیلم های ابراهیم حاتمی کیا از جمله به نام پدر و دعوت بوده این بار با تمرکز بر روی خلاقیت های مهدی کرم پور فیلمی را در راستای سینمای ملی تهیه خواهد کرد. کرم پور که تا پیش از این با تلویزیون همکاری داشته و دو تله فیلم اخراجی و روز هفتم را کارگردانی کرده مدتی قبل از شروع پیش تولید بارانداز به سفارش انجمن منتقدان سینمایی ،کلیپ های معرفی نامزدهای این جشن را آماده و اجرا می کرد. بارانداز هفته آینده و بعد از عقد قرار داد با بازیگران در تهران جلوی دوربین خواهد رفت.
● کریم مسیحی پس از سال ها و برای دومین بار
واروژ کریم مسیحی که اولین فیلم اش را با نام پرده آخر ۱۹ سال پیش ساخته و در همان نمایش اولش در جشنواره فیلم فجر تحسین همگان را بر انگیخته و موفق به دریافت جوایز متعددی شده بود و پیش بینی می شد که یک کارگردان خلاق و کار بلد به عرصه سینما پا گذاشته ،دقیقا تا آبان ماه سال گذشته خبری از حضور این فیلمساز خوش ذوق در مقام کارگردان نشد و به غیر از حضور در پروژه های سینمایی به عنوان تدوینگر فیلم جدیدی را آغاز نکرده بود. اینکه چرا کریم مسیحی با موفقیت همان فیلم اولش نتوانسته بود ۱۹ سال فیلمی را جلوی دوربین ببرد شاید سئوالی باشد که خود کریم مسیحی هم جوابی برای آن ندارد. تردید با تهیه کنندگی محمد مهدی دادگو و در شرکت فیلمسازی او در آبان ماه سال ۸۶ و با ترکیب بازیگران خوب و ستاره نسل جدید و قدیم سینما و با داستانی برگرفته از نمایشنامه هملت اثر شکسپیر در سینما رکس واقع در لاله زار جلوی دوربین رفت. فیلم با تفاوتی محسوس نسبت به نمایشنامه هملت ،شخصیت ها را آگاهانه در مسیر داستان خیانت وعشق قرار می دهد و این وجه متمایز فیلم جدید کریم مسیحی است برای بیرون افتادن از ورطه تکرار. حضور بازیگرانی از جمله جمشید مشایخی و داود رشیدی و بهرام رادان و ترانه علیدوستی و محمدرضا فروتن و بیتا فرهی حساسیت ها را برای دیدن جدیدترین اثر کریم مسیحی بالا برد و پیش بینی می شد اولین نمایش فیلم در جشنواره بیست و ششم باشد. با اینکه ۲۰ روز از فیلمبرداری گذشته و صحنه های داخل سینما رکس تماما فیلمبرداری شده بود خبر بیماری کریم مسیحی و خونریزی معده او کار را به مدت شش ماه به تاخیر انداخت تا هم تهیه کننده از ادامه همکاری با کریم مسیحی انصراف دهد و هم تعدادی از بازیگران از ادامه حضور در فیلم منصرف شوند. فیلمنامه تردید در این وقفه شش ماهه با تغییراتی مجدد بازنویسی شد و ترکیب بازیگران هم تغییر پیدا کرد. حامد کمیلی به جای محمدرضا فروتن و آتش گرگانی به جای بیتا فرهی به گروه اضافه شدند تا پروژه به تهیه کنندگی سعید سعدی از سر گرفته شود و حتی فیلمبرداری قسمتهای قبل را هم نادیده بگیرند. از تغییرات پشت دوربین هم می توان به حضور امیراثباتی به عنوان مدیر هنری فیلم به جای ملک جهان خزائی نام برد که در فاز اول فیلمبرداری با گروه همراه بود. تردید ۱۰ مرداد ماه مجدد از سر گرفته شد و امید زیادی بر آن است که اولین نمایش اش در جشنواره بیست و هفتم فیلم فجر باشد.
● عیار بالا عیار ۱۴
«عیار ۱۴» چهارمین فیلم پرویز شهبازی پس از نجوا ،مسافر جنوب و نفس عمیق است که این آخری در سال های اولیه دهه ۸۰ فیلم محبوب جوانان شد. آنان تصویر واقعی از زندگی خود را در این فیلم می دیدند. روزمرگی و سرخوردگی جوانان به خوبی در این فیلم به نمایش درآمده بود و شهبازی با شناختی که از این دوره سنی و جوانان آن دوران داشت،فیلمی را جلوی دوربین برد که توانست مشتاقان بسیاری را با خود همراه کند،اما گویا «عیار ۱۴» فضای متفاوتی نسبت به نفس عمیق دارد و به قول شهبازی دوستداران این فیلم ممکن است،«عیار ۱۴» را نپسندند. داستان این فیلم درباره مردی است که سال ها قبل با زیرکی خود را از مخمصه ای رهانیده،اما با بازگشت غریبه ای به شهر کوچک محل سکونتش،به دردسر می افتد. شهبازی تدوین سکانس هایی که تا به حال جلوی دوربین رفته است را به پایان برده و از نتیجه کار راضی است: تا جایی که فیلم آماده شده به نظرم کار بدی از آب درنیامده است. فیلم کیفیت بالایی دارد و مانند جنس چینی نیست که کیفیت پایینی داشته باشد. سعی کرده ایم فیلم با دوام و با کیفیت بسازیم. «عیار ۱۴» جنس خوبی دارد و با دوام است ! با اینکه تمامی فیلمبرداری در شرایط سخت آب و هوایی و در سرما و بوران ساخته شده است،اما شهبازی از این شرایط ناراضی نیست و می گوید: فیلمسازی همیشه سخت است. ما وقتی کار می کنیم،حالمان خوب است. صداگذاری فیلم آغاز نشده است و شهبازی در حال مذاکره برای پیدا کردن صداگذار موردنظرش است. محمدرضا فروتن،کامبیز دیرباز،پوریا پورسرخ،مهشید افشارزاده،مینا ساداتی و. . . بازیگران این فیلم هستند. استفاده از بازیگران شناخته شده از نقاط تمایز این فیلم با آثار قبلی شهبازی است.
حضور شهبازی،تازگی کاراکتر و تیم حرفه ای از جمله عواملی بودند که باعث پذیرفتن این نقش از سوی دیرباز شدند. دیرباز کار در سرما و برف را قبل از «عیار ۱۴» تجربه کرده و به همین دلیل به راحتی توانسته کار در شرایط سخت را تحمل کند: قبل از سفرم به سرعین در سریال پریدخت به کارگردانی سامان مقدم بازی کردم. بیشتر سکانس هایی که بازی می کردم،مربوط به صحنه های خارجی می شد و تجربه بازی در برف را داشتم. در «عیار ۱۴» در سرمای ۳۰ درجه زیر صفر کار می کردیم،اما هیجان و انرژی شهبازی باعث می شد کار را به راحتی ادامه دهیم.

وبگردی
پرویز پرستویی: از نام بردن ملک‌مطیعی هم وحشت داشتید!
پرویز پرستویی: از نام بردن ملک‌مطیعی هم وحشت داشتید! - فیلم - انتقاد پرویز پرستویی از خانه سینما و صداوسیما در مراسم تشییع ناصر ملک مطیعی را در ویدئوی زیر ببینید و بشنوید.
وداع مردم و اهالی سینما با «ناصر ملک مطیعی»
وداع مردم و اهالی سینما با «ناصر ملک مطیعی» - در ادامه مراسم پرویز پرستویی با اشاره به شعارهای مردم درباره صدا و سیما بیان کرد: در ساعات گذشته صدا و سیما به خاطر آورد که از ناصر خان بگوید؛ درست بعد از مرگ وی. صدا و سیما برای همه است از پول بیت المال تامین می شود. چرا بعد از ۴۰ سال از ملک مطیعی خواستید به تلویزیون بیاید و با او اینگونه رفتار کردید؟
گفتگوی حسین دهباشی با آیت الله سید کمال حیدری
گفتگوی حسین دهباشی با آیت الله سید کمال حیدری - خشت خام / نوبت چهلم و یکم / گفتگوی حسین دهباشی با آیت الله سید کمال حیدری / پخش اختصاصی از آپارات
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی!
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی! - کنگره حزب اعتماد ملی با حضور بزرگان اصلاحات مانند عارف، مطهری و حضرتی
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد - صادق زیباکلام می‌گوید: دوم خرداد به این دلیل نقطه عطف شد که مسئولین نظام بر روی حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری نظر داشتند، ولی مردم به سیدمحمد خاتمی رای دادند. ناطق نوری هفت میلیون و خاتمی ۲۰ میلیون یعنی حدود سه برابر نامزد مسئولین رای آورد. عبدالله ناصری نیز می‌گوید: ما امروز حجت الاسلام ناطق نوری، رقیب جدی ۲۱ سال پیش این گفتمان را در کنار گفتمان اصلاح طلبی می‌دانیم. این یکی از دستاورد‌های جنبش دوم…
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.