چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ / Wednesday, 21 February, 2018

شورت باس Shortbus


شورت باس    Shortbus
▪ نویسنده و کارگردان: جان کامرون میچل.
▪ موسیقی: یو لا تنگو.
▪ مدیر فیلمبرداری: فرانک جی. دمارکو.
▪ تدوین: برایان ای. کیتز.
▪ طراح صحنه: جودی اسنس.
▪ بازیگران: سوک ین ل[سوفیا]، پل داوسون[جیمز]، لیندزی بیمیش[سورین]، پی جی دبوی[جمی]، رافایل بارکر[راب]، پیتر استیکلس[کالب]، جی برنان[ست]، آلن مندل[توبیاس]، آدام هاردمن[جسی].
▪ ١٠١ دقیقه. محصول ٢٠٠٦ آمریکا. برنده جایزه تماشاگران جشنواره آتن، برنده جایزه بهترین طراحی صحنه و فیلمنامه و نامزد جایزه بزرگ جشنواره گیخون، برنده جایزه بهترین بازیگر/پل داوسون از جشنواره گلیتر، نامزد بهترین گروه بازیگران از جشنواره گاتام، برنده بهترین تهیه کنندگی از مراسم روحیه مستقل، برنده جایزه گولدن آی برای بهترین فیلم از جشنواره زوریخ.
▪ ژانر: درام، عاشقانه.
چند شهروند نیویورکی وارد باشگاهی مخصوص به نام Shortbus در بروکلین به سرپرستی جاستین باند می شوند تا در آنجا مسائل مربوط به روابط جنسی خود را حل کنند. راب و سوفیا زوجی ازدواج کرده و خوشبخت هستند. تنها چیزی که این خوشبختی را مختل کرده، نرسیدن سوفیا به اوج لذت جنسی است. از بازی روزگار این که سوفیا مشاور زوج هایی است که دارای مشکلات جنسی هستند! دو نفر از مراجعین وی جمی و جیمز-زوجی همجنسگرا- هستند که پنج سال زندگی مشترک به شیوه تک همسری داشته اند. جیمز-روسپی مذکر سابق- می خواهد مرد دیگری را نیز وارد این رابطه کند. ست شاید مردی باشد که می تواند وارد این خانواده شود، اما کالب، چشم چرانی که در ساختمان روبرویی آنها ساکن است، نظر دیگری دارد.همزمان سوفیا نیز که به همراه راب به شورت باس پا گذاشته است با سورین ملاقات می کند، زنی که او هم رازهایی برای آشکار کردن دارد....
▪ چرا باید دید؟
جان کامرون میچل متولد ٢١ آپریل ١٩٦٣ ال پاسو، تگزاس، در محیطی نظامی بزرگ شده و به مدرسه کاتولیک ها رفته است. اما خیلی زود دنیای موسیقی و نمایش او را به سوی خود جذب کرد و در ١٩٨٥ با ایفای نقشی کوچک در یک فیلم وارد سینما شد و بازیگری را به عنوان حرفه اصلی خود برگزید. بازی در نمایش های برادوی و فیلم های تلویزیونی زمینه را برای نویسندگی و فیلمسازی وی فراهم کرد. در ١٩٩٨ نمایشنامه موزیکال Hedwig and the Angry Inch را درباره یک آوازخوان راک تغییر جنسیت داده و عاشق سابق او نوشت. سه سال بعد همین نمایشنامه را به فیلم برگرداند و برای اولین بار روی صندلی کارگردانی نشست. هم نمایشنامه و هم فیلم [همین طور بازی خود میچل در فیلم]توجه شدید منتقدان را جلب کرد و خیلی سریع تبدیل به فیلمی محبوب شد. Hedwig and the Angry Inch بیش از ٢٥ جایزه بین المللی و معتبر به چنگ آورد. اتفاقی حیرت انگیز برای یک فیلمساز جوان در اولین تجربه اش که برداشتن قدم بعدی را خواه ناخواه دشوارتر می کرد. از این رو میچل دو سال بعدی را صرف تحقیق در زمینه انحراف های جنسی نموده و سپس شروع به نوشتن فیلمنامه Shortbus کرد. فیلم اولین بار در جشنواره کن سال ٢٠٠٦ به نمایش در آمد و به خاطر هم آغوشی بازیگران به صورت واقعی در برابر دوربین سر و صدای زیادی به پا کرد. همین جنجال ها زمینه ساز عدم نمایش آن در بسیاری از کشورها شد، با این وجود Shortbus در چند جشنواره دیگر نیز به نمایش در آمده و سبب مقایسه او با کارگردان هایی چون پازولینی شد.
Shortbus از آن فیلم هایی است که باید درباره آن صفحات زیادی را سیاه کرد، چون پیچیده و سرشار از پیرنگ های فرعی فکر شده است. هر کدام از این پیرنگ ها خود داستانی مستقل به شمار می رود و از سوی دیگر بر غنای فیلم نیز می افزاید. نام ها به دقت انتخاب شده است[از جمله سورین که از نام قهرمان مرد رمان کلاسیک Venus in Furs لئوپولد فون زاخر مازوخ گرفته شده است. بله! همان کسی که ابداع کلمه مازوخیسم را مدیون او هستیم] و از همه شیوه های نمایشی-مانند فیلم در فیلم- برای پیشبرد قصه کمک گرفته شده تا بحران روحی جامعه آمریکایی را که به رغم وجود آزادی های بی حد و حصر هنوز نتوانسته راه حل هایی مثبت برای مشکلات جنسی خود بیابد، نشانه رود. جامعه ای که بر خلاف تبلیغات انجام شده، خوش ندارد در باره این چنین معضلاتی سخنی به آشکار بر زبان بیاورد. کامرون میچل می گوید که تابوها در سرزمین او شکل عوض کرده اند، سکس تبدیل به چیزی مسخره شده و تنهایی بیداد می کند. و تحقیر و سرکوب سکه رایج است.
Shortbus یک فیلم مستقل[٢ میلیون دلار هزینه تولید] و جسورانه به معنای واقعی کلمه است. فیلمی بر آشوبنده که متعلق به سینمای پس از یازده سپتامبر و تصویر گر زندگی های بی سر و سامان نیویورکی های خسته از سیاست های بوش است. تلاش می کنیم تا برای هفته های بعد نقدی مفصل بر این فیلم و مصاحبه ای مبسوط با کارگردان آن فراهم کنیم. تا آن روز بکوشید فیلم را یافته و با صبر و دقت تماشایش کنید. مطمئن باشید به اندازه سالو یا ١٢٠ روز سودوم آزاردهنده نیست!


منبع : موج نو

مطالب مرتبط

دروازه سوار شدن به هواپیما Boarding Gate


دروازه سوار شدن به هواپیما Boarding Gate
▪ نویسنده و کارگردان: الیویه آسایا.
▪ موسیقی: براین انو.
▪ مدیر فیلمبرداری: یوریک له سو.
▪ تدوین: لوک بارنیه.
▪ طراح صحنه: فرانسواز رنو لابارت.
▪ بازیگران: آسیا ارجنتو[ساندرا]، مایکل مدسن[مایلز رنبرگ]، کارل نگ[لستر ونگ]، کلی کین[سو]، جوآنا پریس[لیزا]، الکس دسا[اندرو]، کیم گوردون[کی].
▪ ١٠٦ دقیقه.
▪ محصول ٢٠٠٧ فرانسه.
▪ ژانر: مهیج.
زنی ایتالیایی به نام ساندرا، بعد از مدت ها دوری از معشوق پیشین خود مایلز رنبرگ(پا انداز سابق و تاجر موفق فعلی) به دفتر او در پاریس می رود. این ملاقات غیر منتظره به ملاقاتی در آپارتمان مایلز منتهی می شود. ساندرا و مایلز شروع به مشاجره درباره گذشته می کنند، اما به زودی تمناهای جنسی غالب می شود.
اما ساندرا بعد از بستن دست های مایلز او را با اسلحه به قتل رسانده و می گریزد. سپس به سراغ لستر می رود که به همراه همسرش سو یک شرکت صادرات/وارادت را اداره می کند. ساندرا که نزد آنها کار می کند، بی خبر از آن دو به کار انتقال مواد مخدر نیز می پردازد، و پنهان از چشم سو با لستر نیز رابطه دارد. مدتی قبل لستر او را در جریان یک معامله خطرناک با قاچاق چیان مواد نجات داده است. لستر به ساندرا بلیط و مقداری پول داده و از او می خواهد تا به هنگ کنگ برود.
جایی دوستان وی می توانند به ساندرا برای یافتن یک هویت و زندگی تازه کمک کنند. اما با رسیدن به هنگ کنگ ساندرا درمی یابد که به دام افتاده و کسانی قصد کشتن وی را دارند. بعد از یافتن سو در هنگ کنگ از او تقاضای کمک می کند.
سو از رابطه شوهرش لستر با وی سخن می گوید و ملاقات آن دو به بیهوشی ساندرا ختم می شود. فردای آن روز، ساندرا در ویلایی چشم باز کرده و با زنی که سر نخ همه این حوادث در دستان او قرار دارد روبرو می شود. زن به او مقداری پول و یک گذرنامه تازه می دهد.
اما ساندرا مصمم است تا قبل از خروج از هنگ کنگ لستر را به قتل برساند. کسی که به نظر می رسد از ساندرا برای رسیدن به مقاصد خود سو استفاده کرده است. اما ...
● چرا باید دید؟
آلیویه آسایا متولد ١٩٥٥ پاریس فرزند ژاک رمی کارگردان، فارغ التحصیل مدرسه ملی هنرهای زیبای پاریس و یکی از اولین اروپایی هایی است که به آسیا و شخصیت های آسیایی در فیلم هایش توجه نشان داده است.
این توجه در زندگی خصوصی به ازدواج با مگی چیئونگ نیز انجامیده، اما آن چه در کارنامه آسایا اهمیت دارد نوع نگاه و سبک ساختاری فیلم های وی است.
شهرت خود را مدیون فیلم های زندگی احساساتی، ایرما وپ، پاریس بیدار می شود و Demonlover است که به خاطر آنها جایزه فیپرشی، جایزه ژان ویگو و جوایزی از جشنواره های معتبر به دست آورده است.
طبیعی است با چنین پیشینه ای پرداختن به آخرین کار وی کار راحتی نباشد. مخصوصاً اگر قرار باشد از ورای آن چنین فیلمساز قابل اعتنایی را به خواننده ایرانی معرفی کنید.
خواننده ای که به اقرب احتمال هنوز فیلمی از آسایا ندیده است و بدیهی است خواندن معرفی کوتاهی درباره یکی از ضعیف ترین فیلم های او-بر خلاف تمیز که کندترین و کسل کننده ترین فیلم وی بود- می تواند اثر ناخوشایندی بر روان وی داشته باشد.
اما خوشبختانه نکته در اینجاست که آسایا بازیگرانی نام آشنا و حتی برانگیزاننده ماننده آرجنتو را به کار گرفته که بهترین انتخاب برای بازی در نقش ساندرا است و خود به تنهایی بار همه فیلم را بر دوش می کشد.
البته اگر بعد از خوانده خلاصه داستان بالا انتظار فیلمی پر هیجان در ژانر تریلر را انتظار دارید باید بگوییم تصور اشتباهی پیدا کرده اید. مانولا دارگیس در نقد خود بر فیلم آن را یک تریلر ِ ضدِ تریلر در آمیزه ای از سکس، خون و اگزوتیکا نامیده و آن را نه چندان زیبا با پیرنگی نامعقول ارزیابی کرده است.
ولی شخصاً آن را یک تریلر ناپخته و مبهم می دانم که اگر آرجنتو را نداشت، تماشای آن بسیار سخت بود. ترجیح می دهم یک بار دیگر ایرما وپ را ببنم یا منتظر فیلم دیگری از آسایا باشم که در ژانر آشناتری ساخته باشد!


وبگردی
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    ناگفته هایی برای شاد زیستن
    در این روزگار پر فراز و نشیب شادزیستن کار سختی است اما بر اساس تحقیقات اخیر روان‌شناسان روش‌هایی برای شاد بودن در زندگی پیشنهاد شده است