چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ / Wednesday, 19 December, 2018

شورت باس Shortbus


شورت باس    Shortbus
▪ نویسنده و کارگردان: جان کامرون میچل.
▪ موسیقی: یو لا تنگو.
▪ مدیر فیلمبرداری: فرانک جی. دمارکو.
▪ تدوین: برایان ای. کیتز.
▪ طراح صحنه: جودی اسنس.
▪ بازیگران: سوک ین ل[سوفیا]، پل داوسون[جیمز]، لیندزی بیمیش[سورین]، پی جی دبوی[جمی]، رافایل بارکر[راب]، پیتر استیکلس[کالب]، جی برنان[ست]، آلن مندل[توبیاس]، آدام هاردمن[جسی].
▪ ١٠١ دقیقه. محصول ٢٠٠٦ آمریکا. برنده جایزه تماشاگران جشنواره آتن، برنده جایزه بهترین طراحی صحنه و فیلمنامه و نامزد جایزه بزرگ جشنواره گیخون، برنده جایزه بهترین بازیگر/پل داوسون از جشنواره گلیتر، نامزد بهترین گروه بازیگران از جشنواره گاتام، برنده بهترین تهیه کنندگی از مراسم روحیه مستقل، برنده جایزه گولدن آی برای بهترین فیلم از جشنواره زوریخ.
▪ ژانر: درام، عاشقانه.
چند شهروند نیویورکی وارد باشگاهی مخصوص به نام Shortbus در بروکلین به سرپرستی جاستین باند می شوند تا در آنجا مسائل مربوط به روابط جنسی خود را حل کنند. راب و سوفیا زوجی ازدواج کرده و خوشبخت هستند. تنها چیزی که این خوشبختی را مختل کرده، نرسیدن سوفیا به اوج لذت جنسی است. از بازی روزگار این که سوفیا مشاور زوج هایی است که دارای مشکلات جنسی هستند! دو نفر از مراجعین وی جمی و جیمز-زوجی همجنسگرا- هستند که پنج سال زندگی مشترک به شیوه تک همسری داشته اند. جیمز-روسپی مذکر سابق- می خواهد مرد دیگری را نیز وارد این رابطه کند. ست شاید مردی باشد که می تواند وارد این خانواده شود، اما کالب، چشم چرانی که در ساختمان روبرویی آنها ساکن است، نظر دیگری دارد.همزمان سوفیا نیز که به همراه راب به شورت باس پا گذاشته است با سورین ملاقات می کند، زنی که او هم رازهایی برای آشکار کردن دارد....
▪ چرا باید دید؟
جان کامرون میچل متولد ٢١ آپریل ١٩٦٣ ال پاسو، تگزاس، در محیطی نظامی بزرگ شده و به مدرسه کاتولیک ها رفته است. اما خیلی زود دنیای موسیقی و نمایش او را به سوی خود جذب کرد و در ١٩٨٥ با ایفای نقشی کوچک در یک فیلم وارد سینما شد و بازیگری را به عنوان حرفه اصلی خود برگزید. بازی در نمایش های برادوی و فیلم های تلویزیونی زمینه را برای نویسندگی و فیلمسازی وی فراهم کرد. در ١٩٩٨ نمایشنامه موزیکال Hedwig and the Angry Inch را درباره یک آوازخوان راک تغییر جنسیت داده و عاشق سابق او نوشت. سه سال بعد همین نمایشنامه را به فیلم برگرداند و برای اولین بار روی صندلی کارگردانی نشست. هم نمایشنامه و هم فیلم [همین طور بازی خود میچل در فیلم]توجه شدید منتقدان را جلب کرد و خیلی سریع تبدیل به فیلمی محبوب شد. Hedwig and the Angry Inch بیش از ٢٥ جایزه بین المللی و معتبر به چنگ آورد. اتفاقی حیرت انگیز برای یک فیلمساز جوان در اولین تجربه اش که برداشتن قدم بعدی را خواه ناخواه دشوارتر می کرد. از این رو میچل دو سال بعدی را صرف تحقیق در زمینه انحراف های جنسی نموده و سپس شروع به نوشتن فیلمنامه Shortbus کرد. فیلم اولین بار در جشنواره کن سال ٢٠٠٦ به نمایش در آمد و به خاطر هم آغوشی بازیگران به صورت واقعی در برابر دوربین سر و صدای زیادی به پا کرد. همین جنجال ها زمینه ساز عدم نمایش آن در بسیاری از کشورها شد، با این وجود Shortbus در چند جشنواره دیگر نیز به نمایش در آمده و سبب مقایسه او با کارگردان هایی چون پازولینی شد.
Shortbus از آن فیلم هایی است که باید درباره آن صفحات زیادی را سیاه کرد، چون پیچیده و سرشار از پیرنگ های فرعی فکر شده است. هر کدام از این پیرنگ ها خود داستانی مستقل به شمار می رود و از سوی دیگر بر غنای فیلم نیز می افزاید. نام ها به دقت انتخاب شده است[از جمله سورین که از نام قهرمان مرد رمان کلاسیک Venus in Furs لئوپولد فون زاخر مازوخ گرفته شده است. بله! همان کسی که ابداع کلمه مازوخیسم را مدیون او هستیم] و از همه شیوه های نمایشی-مانند فیلم در فیلم- برای پیشبرد قصه کمک گرفته شده تا بحران روحی جامعه آمریکایی را که به رغم وجود آزادی های بی حد و حصر هنوز نتوانسته راه حل هایی مثبت برای مشکلات جنسی خود بیابد، نشانه رود. جامعه ای که بر خلاف تبلیغات انجام شده، خوش ندارد در باره این چنین معضلاتی سخنی به آشکار بر زبان بیاورد. کامرون میچل می گوید که تابوها در سرزمین او شکل عوض کرده اند، سکس تبدیل به چیزی مسخره شده و تنهایی بیداد می کند. و تحقیر و سرکوب سکه رایج است.
Shortbus یک فیلم مستقل[٢ میلیون دلار هزینه تولید] و جسورانه به معنای واقعی کلمه است. فیلمی بر آشوبنده که متعلق به سینمای پس از یازده سپتامبر و تصویر گر زندگی های بی سر و سامان نیویورکی های خسته از سیاست های بوش است. تلاش می کنیم تا برای هفته های بعد نقدی مفصل بر این فیلم و مصاحبه ای مبسوط با کارگردان آن فراهم کنیم. تا آن روز بکوشید فیلم را یافته و با صبر و دقت تماشایش کنید. مطمئن باشید به اندازه سالو یا ١٢٠ روز سودوم آزاردهنده نیست!


منبع : موج نو

مطالب مرتبط

چشمان ِ باز ِ بسته

چشمان ِ باز ِ بسته
● خلاصه داستان
تمامی داستان چشمان کاملا ً بسته یا همان چشمان ِ باز ِ بسته در طی دو روز سپری می شود . محل وقوع داستان شهر نیویورک و زمان وقوع داستان دهه ۱۹۷۰ میلادی است . دکتر ویلیام هارفورد پزشک و روانکاوی است که بیماران او عمدتا ً از افراد سطح بالا و ثروتمند منهتن هستند . همسر وی ، آلیس بیشتر اوقات خود را در خانه مصروف نگهداری از تنها دخترشان می کند .
این دو مدت ۹ سال است که ازدواج کرده اند و چنین به نظر میرسد که رابطه زناشوئی آنها کاملا ً سالم و ایمن است . اما شرکت آنها در یک مهمانی کریسمس که توسط یکی از دوستان پروتمندشان بر پا شده ، شرایط تازه ای را برایشان فراهم می آورد .
در این مهمانی ، هم ویلیام و هم آلیس پیشنهاداتی برای برقراری رابطه از سوی افراد مختلف دریافت می کنند . ریچارد با دو مدل لباس و آلیس با یک محفل نشین ثروتمند مجاری آشنائی نزدیکی برقرار می سازند .
در ادامه ، هنگامی که آن دو در منزلشان هستند ، مخدر مصرف می کنند و آلیس بعد از مصرف مخدر گوئی زبان به اعتراف گشوده باشد رو به شوهرش ابتدا به حالتی نه چندان جدی از آن دو مدل می گوید و اینکه ریچارد را با آن دو دیده است و سپس با حالتی جدی تر از خود میگوید و اینکه زمانی بعد از ازدواجشان در سفری که با هم داشته اند از افسر دریانوردی خوشش آمده و دیگر آنکه این حس چندان در او جدیّت داشته که حتی در صورت امکان برای یکبار هم که شده حاضر بوده خود را در اختیار او بگذارد . این اعتراف موجب بهت و حیرت ویلیام میشود و نهایتاً وی را به تفکر عمیق در خصوص احساسات نفسانی اش وا میدارد . ویلیام حیرت زده ، نهایتا ً به مجموعه ای از روابط عنان گسیخته با بیماران و فواحش نزول می کند . ویلیام در موقعیتی جدید در تمام لحظاتی که ممکن باشد خیانت احتمالی و صورت نگرفته آلیس را در ذهنش مجسّم می کند . او در راه منزلش به شکلی ناخواسته به منزل یک فاحشه پا میگذارد اما خود را در موقعیتی قرار نمیدهد که مجبور به انجام کاری شود . سپس با یکی از دوستان قدیمی اش که نوازنده پیانو است روبرو می گردد .
و بعد از صحبت کردن با او کنجکاو برای حضور در جمعی میشود که دوستش از آن تعریف میکند . جمعی از اشراف که با لباس مبدّل و نقاب با اجرای مراسم بخصوص به روابط جنسی با فواحش می پردازند دد دوستش ویلیام او را از حضور در آن مهمانی بر حذر میدارد و از خطر ناشی از حضور در آن مهمانی میگوید اما ویلیام زیر بار نمیرود و کلمه رمز را برای ورود می پرسد . در ادامه شاهد حضور ویلیام در آن مراسم ، گرفتار شدن او به لحاظ غریبه بودنش و چگونگی رهائیش و عواقب حضور در آن مراسم خواهیم بود . در نهایت آلیس و ویلیام را به هنگام خرید کریسمس به همراه دخترشان میبینیم و اینکه آلیس از او میخواهد در اولین فرصت تجربه جدیدی از رابطه با هم را تجربه کنند .
منتقدان آمریکائی واکنشهای متفاوتی در خصوص این فیلم از خود بروز داده اند . منتقد فیلم نشریه نیویورک تایمز معتقد است که « این فیلم افسون کننده و شاهکار دیگری به شاهکارهای قبلی کوبریک اضافه کرده است » . منتقد فیلم روزنامه نیویورک پست می نویسد : « چشمان کاملا ً بسته ، چشمان را خیره می کند اما در عین حال مأیوس کننده نیز هست » . کن توران منتقد روزنامه لوس آنجــلس تایمز مـــعتقد اســـت : « نهایتاً این فیلم ، بیش از آنکه از حیث محتوا اهمیت داشته باشد به خاطر حس و حالی که دارد باید مورد توجه قرار بگیرد . »
نیکول کیدمن درباره این فیلم گفته بود : « آن روزها هر کس من و تام را با هم میدید بلافاصله از ما می پرسید : آه خدای من ؛ شما دو تا چگونه و چطور راضی شدید در چنین فیلمی که مضمون آن درباره جنسیت ، هوس و اروتیسم است بازی کنید ؟ و پاسخ ما به اینگونه افراد این بود که : معدود کارگردانان بزرگی در جهان امروز ما وجود دارند که ما دو تا حاضر باشیم در فیلم آنها چنین حاضر شویم و بازی کنیم و استنلی یکی از این ابر فیلمسازان بود .
تام کروز درباره بازی اش در این فیلم گفته است : « من وقتی حاضر به بازی در فیلم استنلی شدم ، به حرف هیچکس و از جمله حرفهای منفی جک نیکلسون در خصوص بد اخلاقی کوبریک توجه نکردم . استنلی آدمی مطلع بود که درباره هر چیزی که فکرش را بکنید ، از ضربه زدن زیبا به یک توپ گلف تا عمیقترین مسائل فلسفی اطلاعات عمیق و برداشتهای منحصر بفرد داشت . من تجربه بازی در فیلم چشمان کاملاً بسته را هرگز فراموش نخواهم کرد . کوبریک در ماه مارس همان سال در گذشت و آنقدر مجال یافت تا بتواند نسخه تدوین شده فیلمش را تماشا کند . او درست پس از چهار روز که از پایان تدوین فیلم سپری شده بود دار فانی را وداع گفت .
● کارگردان : استنلی کوبریک
● بازیگران : تام کروز ( دکتر ویلیام هارفورد ) ؛نیکول کیدمن ( آلیس هرفورد ) ؛

وبگردی
دو فیلم، دو سرنوشت: از رئیس بیمارستان آمل تا نماینده سراوان
دو فیلم، دو سرنوشت: از رئیس بیمارستان آمل تا نماینده سراوان - در روزهای اخیر دو فیلم فضای مجازی را در نوردید: اولی از بیمارستان امام رضا(ع) آمل بود و دیگری از گمرک تهران و ماجرای نماینده سراوان.
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک - فیلمبردای یک نماینده مجلس از جلسه غیرعلنی امروز درباره فیلم منتشر شده از بحث نماینده مجلس با یک کارمند و انتشار آن!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران - بدرفتاری با هر شخصی در هر جایگاهی پسندیده نیست و باعث واکنش‌های منفی و ناراحتی میشود. ویدئویی در فضای مجازی در حال پخش شدن است که در آن با چند مهاجر افغان برخورد نامناسبی صورت می‌گیرد و باعث خشم و ناراحتی کاربران شده است.
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی - به دنبال عدم رعایت اخلاق پزشکی در برخورد با یک بیمار در بیمارستان آمل، رئیس این بیمارستان برکنار شد.
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان - نماینده سراوان در مجلس، مواجهه از بالا به پایین او با یک کارمند، نحوه واکنش مردم به یک مسوول احتمالا رده بالا در پاسخ به فحاشی های رکیک او..
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.