شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

تعداد بازیکنان فوتبال


تعداد بازیکنان فوتبال
قانون سوم فوتبال، قانون تعداد بازیکنان این ورزش است. این قانون تعداد بازیکنان یک تیم در زمین مسابقه و تعداد تعویض های آن را مشخص می کند:
▪ بازیكنان
یك مسابقه بوسیله دو دسته، كه هر دسته نباید بیشتر از ۱۱ نفر باشد و یكی از آنها دروازه بان است، انجام میشود.
اگر تعداد بازیكنان هر یك از دسته ها كمتر از ۷ نفر باشد، مسابقه آغاز نمی شود.
▪ رقابتهای رسمی
در مسابقاتی كه تحت سرپرستی فیفا و كنفدراسیونها و یا فدراسیونهای/اتحادیه های ملی برگزار می شود، حداكثر از ۳ بازیكن جانشین (تعویضی) می توان استفاده كرد.
مقررات مسابقه باید مشخص كند كه اسامی چند نفر جانشین باید معرفی شوند.
در مسابقات بین المللی تعداد بازیكنان ذخیره از ۳ تا ۷ نفر است.
▪ سایر مسابفات
در سایر مسابقات جانشینها می توانند مورد استفاده قرار گیرند مشروط براینكه:
- تیمهای مربوطه در مورد حداكثر تعداد تعویض به توافق برسند.
- اطلاع به داور قبل از آغاز مسابقه.
- اگر داور اطلاع نداشته باشد یا اگر توافقی قبل از مسابقه بعمل نیاید، بیشتر از ۳ نفر حق تعویض ندارند.
▪ كلیه مسابقات
در سایر مسابقات، اسامی بازیكنان جانشین باید قبل از آغاز مسابقه به داور داده شود.
بازیكنانی كه اسامی آنها به داور داده نشده باشد، نمی توانند در مسابقه شركت كنند.
▪ چگونگی تعویض بازیكنان
برای تعویض بازیكنان جانشین، شرایط زیر باید رعایت شوند:
- اطلاع داور قبل از عمل تعویض.
- بازیكن جانشین در صورتی می تواند داخل زمین بازی شود كه بازیكن اصلی زمین را ترك و سپس تنها با علامت داور می تواند وارد شود.
- جانشین تنها می تواند هنگام توقف بازی و از خط میانی وارد شود.
- زمانی كار تعویض پایان یافته می شود كه جانشین وارد زمین شود.
- از لحظه ای كه جانشین وارد زمین بازی شد جزو بازیكنان محسوب شده و بازیكن تعویض شده، از جرگه بازیكنان خارج می شود.
- بازیكنی كه قبلا در بازی بوده و تعویض شده است، دیگر نمی تواند برای بار دوم در همان مسابقه شركت كند.
- كلیه بازیكنان جانشین، خواه به بازی فراخوانده شوند یا خیر، تحت اقتدار و اختیار داور خواهند بود.
▪ تعویض دروازه بان
هر یك از بازیكنان می توانند جایشان را با دروازه بان عوض كنند، به شرط اینكه:
- اطلاع دادن به داور قبل از اینكه تعویض انجام شود.
- عمل تعویض باید در توقف بازی انجام شود.
▪ تخلفات/تنبیهات
اگر بازین جانشین (ذخیره) بدون اجازه داور وارد زمین شود:
- بازی متوقف می شود.
- به بازیكن جانشین با كارت زرد اخطار داده می شود، و از وی خواسته می شود كه زمین را ترك كند.
- بازی با رها كردن توپ از محل توقف، مجددا آغاز می شود.
- بازی ادامه می یابد.
- بعد از اینكه توپ از بازی خارج شد، بازیكنان مربوطه اخطار (كارت زرد) خواهند گرفت.
▪ برای هرگونه نقض مقررات این قانون:
- بازیكنان مربوطه با دریافت كارت زرد، اخطا می گیرند.
▪ آغاز مجدد بازی
اگر بازی برای دادن اخطار، توسط داور متوقف شد:
- بازی با یك ضربه آزاد غیر مستقیم، بوسیله بازیكنی از تیم مقابل و از محل توقف، مجددا آغاز می شود.
▪ اخراج بازیكنان و جانشینان
بازیكنی كه قبل از آغاز بازی اخراج می شود، می توان بجای وی از یك بازیكن جانشین استفاده كرد.
اگر یك بازیكن جانشین، خواه قبل از شروع و خواه بعد از شروع مسابقه اخراج شود، دیگر نمی تواند جایگزین داشته باشد.
- تصمیمات برد بین المللی
۱) تصمیم ۱
حداقل تعداد بازیكنان یك تیم، بستگی به نظر فدراسیون ملی دارد.
برد بین المللی عقیده دارد، اگر تعداد بازیكنان هر یك از دو دسته كمتر از ۷ نفر باشد، مسابقه نباید ادامه یابد.
۲) تصمیم ۲
مربی می تواند در جریان بازی تعلیمات فنی را از منطقه فنی به بازیكنان خود منتقل كند، اما باید پس از دادن تعلیمات به وضعیت خود برگردد.
تمام افراد رسمی باید در داخل محوطه فنی باقی مانده و مسوول رفتار خود باشند.


منبع : پایگاه خبری فارسی زبان یوفا

مطالب مرتبط

اشتباهات داوری را فراموش کنید

اشتباهات داوری را فراموش کنید
هر بار که داوری، قضاوت بازی را بر عهده می‌گیرد، اگر هر ۲ طرف هم اعتراض نکنند، یک پای بازی همواره معترض است؛ حتی اگر بازی با تساوی به پایان برسد، باز هم اعتراض وجود دارد. داوران در زمین طرف اول و آخر را می‌زنند و چنانچه صحنه‌ای را ببینند و یا به‌درستی سوت نزنند، ممکن است نتیجه تیمی که خیلی زحمت کشیده نیز از بین برود.
در جام جهانی، داوران زیادی حضور دارند که جملگی جزء کم‌اشتباه‌ترین داوران هستند اما خطا و اشتباه در داوری جزئی از کار قضاوت است که اگر به حداقل برسد، بازی‌ها را جذاب و تماشائی‌تر از پیش می‌کند. سلطان پله، اسطوره فوتبال برزیل و جهان که بازی‌های تماشائی وی هنوز در خاطره‌ها باقی مانده، به بررسی وضعیت داوری پرداخته که با هم می‌خوانیم:
”تا اینجای کار تمامی تیم‌هائی که لایق حضور در دور حذفی بودند، در این دور حضور داشته و شایستگی زیادی هم برای پیروزی دارند. تیمی نظیر اکوادور دردور حذفی حضور داشت و همان‌طور که پیش‌بینی کرده بودم، بسیاری از مردم شگفت‌زده شده بودند“.
اما باید به یک ناامیدی بزرگ اشاره کنم و آن حضور تیم ”ساحل‌عاج“ در کنار صربستان، هلند و آرژانتین بود که هیچ‌کس تصور نمی‌کرد ساحل‌عاج بتواند از این گروه به‌عنوان تیم دوم صعود کند. آنها در همه بازی‌ها بسیار خوب ظاهر شدند و لیاقت شکست دادن آرژانتین را داشتند.
از طرفی برای استرالیا تأسف می‌خورم، زیرا در نخستین حضورش در مرحله حذفی در دقایق آخر اسیر یک ضربه پنالتی شد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت. استرالیا لیاقت آن را داشت که بتواند بیشتر در این دوره از رقابت‌ها حضور داشته باشد. اما ایتالیا تجربه حضور در مسابقاتی اینچنینی را داشت و توانست با بهره‌گیری از سیستم سنتی دفاعی خود که سال‌ها با آن بازی می‌کند، در آخرین دقایق استرالیا را شکست دهد.
شاید بتوان از ایتالیا به‌دلیل چنین بازی صرفاً تدافعی انتقاد کرد، اما ایتالیا با بهره‌گیری از این شیوه در سال ۱۹۸۲ قهرمان شد و در جام ۱۹۹۴ مقام دوم را کسب کرد. شیوه دفاعی شیوه‌ای است که مربیان ایتالیا از آن به‌عنوان حربه‌ای برای بازی‌های بزرگ به‌خصوص جام جهانی بهره می‌برند“. فرانتس بکن باوئر، بازیکن سابق و طراز اول آلمان که ریاست کمیته اجرائی مسابقات را بر عهده دارد، می‌گفت: ”جو آلمان خیلی متفاوت است. او می‌گفت من در جام‌های جهانی زیادی بازی کردم و از نزدیک آن قضا را حس کردم، اما جو کنونی آلمان با پرچم‌ها و رنگ‌های مختلف چیزی است که خیلی کم به یاد دارم. این فاکتور مهمی برای آلمان است“. مصاف آلمان - آرژانتین به واقع یک فینال تماشائی بود، چرا که هر ۲ تیم تنها و تنها برای پیروزی بازی می‌کردند و دیداری بود که آلمان به‌نظر می‌باید از آن پیروز خارج می‌شد.
تیم میزبان ۴ پیروزی در ۴ مسابقه داشت و در خط حمله لوکاس پودولسکی و میروسلاو کلوزه حضور داشتند. کلوزه، بازیکن جوانی است. او سال گذشته در جام کنفدراسیون‌ها مرا مجذوب کرد. همچنین فیلیپ لام هم بسیار خوب بازی کرد و بازیکن ارزنده‌ای در دیدار آلمان بود.
نقطه قوت و اتکاء آرژانتین خط‌دفاع بود؛ جائی‌که در آن ”خاویر ماسچه رانو“ بهترین مدافع بود و نقشی کلیدی داشت که اگر او نبود مطمئناً آلمان در ۹۰ دقیقه پیروز می‌شد.
خوان رومن ریکلمه، بازیکنی است که تکنیک بالائی دارد و همواره رو به جلو حرکت می‌کند. ماسچه ‌رانو، بازیکن درگیر و سازنده‌ای است. او به‌خوبی تکل می‌زند و به درستی می‌داند چگونه از توپ استفاده کند که این حفظ و استفاده درست از توپ، استراتژی اصلی و ضروری آرژانتین بود. مسلم بود که آلمان می‌تواند پیروز شود. اما در بازی ایتالیا - اوکراین نمی‌توانستم هیچ تبعی را پیروز ببینم.
جدا از اینکه چه تیمی قهرمان می‌شود، آنچه مسلم است آنکه اگر تیمی قدرتمند در مسابقات حضور داشته باشد، حتی اگر داور بازی اشتباهات فاحشی انجام داده باشد باز هم قهرمان خواهد شد. به هر حال باید اشتباهات داوری در بازی هلند - پرتغال را فراموش کرد، چرا که آن بازی تمام شده و دیگر نتیجه آن تغییر نخواهد کرد. به‌علاوه چنین بازی‌هائی هرگز در ذهن فوتبالدوستان باقی نخواهد ماند و آنها اینچنین بازی‌های پرتنشی را به زودی فراموش می‌کنند.
از سوئی نباید فراموش کرد که شرایط جام جهانی باعث می‌شود اشتباهات گریزناپذیر باشد. چرا که بازی‌ها در جام جهانی جنبه حیثیتی و ملی پیدا می‌کند. شاید اگر داوران کمی صبر کنند - به شرط آنکه بازی از دست آنها خارج نشود - و اقدام به کارت دادن نکنند، بازی‌ها جذاب‌تر خواهد شد. نباید از نظر دور داشت که داورها هم انسان هستند و اشتباه می‌کنند و این اشتباهات فوتبال را بیش از پیش جذاب می‌کند.

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.