چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 24 October, 2018

نجوا Whisper


نجوا    Whisper
▪ کارگردان: استوارت هندلر.
▪ فیلمنامه: کریستوفر بورلی.
▪ موسیقی: جف رونا.
▪ مدیر فیلمبرداری: دین کاندی.
▪ تدوین: آرمن میناسیان.
▪ طراح صحنه: مایکل جوی.
▪ بازیگران: جاش هالووی[مکس ترومونت]، بلیک وودراف[دیوید سندبورن]، جوئل اجرتون[وینس دلایو]، سارا واین کالیس[روکسان]، دیوله هیل[کارآگاه میلز]، اریکا شای گیر[جنی]، تارا ویلسون[کلوئه].
▪ ٦٥ دقیقه. محصول ٢٠٠٧ آمریکا. نام دیگر: Hellion.
▪ ژانر: جنایی، درام، ترسناک، مهیج.
مکس ترومونت در آرزوی تشکیل یک زندگی دلخواه با محبوب خود روکسان است. اما مکس که مدتی زندانی بود، می داند که هرگز نخواهد توانست از راه های قانونی پول لازم را برای این کار فراهم کند. از این رو نقشه ای طرح می کند تا -دیوید-تنها فرزند یکی از زنان ثروتمند و انگلیسی تبار منطقه را دزدیده و از وی باج خواهی کند. قرار است روکسان نیز در این کار به و کمک کند. اما نقشه ای که ابتدا ساده و خالی از خطر به نظر می رسیده، رنگ عوض می کند. چون دیوید بر خلاف آن چه به که نظر می رسد، کودک بی سر و صدایی نیست. او دارای قدرتی شیطانی است که زندگی مکس و روکسان را تبدیل به جهنم خواهد کرد....
● چرا باید دید؟
در هفته های گذشته به اندازه کافی در ژانر ترسناک/مهیج فیلم اکران شد و ما نیز در حد توان آنها را معرفی کردیم. متاسفانه این ژانر ورطه هولناکی است که هر کسی از آن جان به سلامت در نمی برد. و این بار نیز قرعه به نام استوارت هندلر افتاده است.
استوارت هندلر متولد ١٩٧٨ بعد از ساختن فیلم کوتاه پایان نامه اش به نام ورای سوءظن[١٩٩٧] در سال ٢٠٠١ با نمایش دومین فیلم کوتاهش به نام یک موفق شد تا جایزه ای از جشنواره سندنس به چنگ بیاورد.
اما او نیز مانند بسیاری از استعدادهای کشف شده در ین جشنواره با راه یابی به سیستم فیلمسازی آمریکا دچار عارضه ای شده که نتیجه آن فیلم کم رمقی چون نجوا است. یک محصول متعارف هالیوودی که از تلفیق مایه های آشنا چند فیلم موفق ساخته است. در مورد این یکی باید گفت ترکیب نه چندان موفقی از تم فرزند شیطان[طالع نحس و امثالهم] با سریال Lost [یکی از پدیده های تلویزیون در سال های اخیر است که باید در فرصتی مناسب به آن پرداخته شود] است که اتفاقاً بازیگر نقش اول فیلم نیز در آن حضور داشت.
قصه کلیشه ای فیلم آشناتر می شود زمانی که ربایندگان کودک اسیر حرص و آز و رقابت های آن چنانی می شوند. یک کپی دست دوم از یک نقشه ساده سام رایمی که انسجام آن را هم ندارد. اشتباه مهلک سازندگان فیلم آلیاژ غلطی است که در فیلمنامه به کار گرفته اند. این ترفند آن را دو پاره کرده و دیگر سیاست های کارگردان مانند دوری از ساختار کلیپ گونه رایج را نیز کم اثر می کند.
هندلر می کوشد با دستمایه خود در اولین قدم بلندش به شکلی کلاسیک برخورد کند، اما حاصل کار فیلمی کهنه است تا کلاسیک.... ساختار کلی فیلم نیز فاقد یک دستی لازم است و با نزدیک شدن به نیمه دوم بر سرعت گشوده شدن گره های فیلم افزوده می شود[چیزی که باعث جذب برخی تماشاگران آسان پسند می شود]. نجوا در خوش بینانه ترین حالت یک فیلم تلویزیونی قابل قبول است که می تواند در نبود هیچ گزینه دیگری، برای یک بار دیده شود. به همین خاطر توصیه می کنم عجله ای در دیدن آن نداشته باشید. چون همین روزها از کانال های تلویزیونی سر در خواهد آورد.


منبع : موج نو

مطالب مرتبط

آدم های حاشیه ای، دغدغه های همیشگی

آدم های حاشیه ای، دغدغه های همیشگی
● نگاهی به فیلم كافه ستاره ساخته سامان مقدم
كافه ستاره از یك ایده درخشان بهره می گیرد. روایتی اپیزودیك كه البته چندان شبیه دیگر فیلم های این گونه نیست و ما در این سه اپیزود با نوعی تداخل روایت روبه روییم كه آدم های فیلم را در عرض یكدیگر قرار می دهد. از این رو نباید چندان تعجب كرد كه برخی صحنه ها در هر سه اپیزود تكرار شوند و تنها نكته ای كه موجب می شود این سكانس ها دچار تكرار و دوباره گویی نشوند تغییر در نوع میزانس و دكوپاژی است كه در هر بار یكی از كاراكترها را در مركزیت قرار می دهد.
با این حال می توان فیلم را به دو قسمت تقسیم كرد. اول ایده اصلی ماجرا است و دوم نوع پردازش داستان كه رویكردی اجتماعی و انتقادی دارد. در مورد ایده اصلی فیلم كه از نقاط قوت آن به حساب می آید، در زمان اكران آن در جشنواره هم حاشیه هایی به وجود آمد. اینكه مقدم فیلمش را عینا از روی فیلمی مكزیكی ساخته و فقط به ایرانیزه كردن برخی مفاهیم دست زده است. با این وجود در تیتراژ ابتدایی و انتهایی فیلم نشانی از این موضوع به چشم نمی آید. چاره ای نیست. ما به كارگردان اعتماد می كنیم و از اینكه چنین ایده بكر و دست نخورده ای را دستمایه كار قرار داده می توانیم او را مورد تحسین قرار دهیم
كافه ستاره روایتگر سرگذشت سه زن است. سامان مقدم در روایت زندگی این سه زن بدون اینكه بخواهد در دام مفاهیم فمینیستی بیفتد، بیشتر می خواهد از دریچه روایت زندگی آنها به نوعی دیدگاه انتقادی و اجتماعی نگر برسد. با این نگاه به كافه ستاره و دقت در این مسئله به رغم تلاش كارگردان در ایجاد موقعیت های برآمده از دل جامعه ای كه تصویر می كند می توان به نقطه ضعف هایی برخورد كرد كه بیشترین لطمه را به روایت اثر و در وهله دوم شخصیت پردازی آدم ها وارد می كند. اگر بخواهیم خود كافه را هم به عنوان محلی كه در مركزیت حوادث قرار دارد در كنار آدم های فیلم بررسی كنیم به نوعی تحمیل آن بر دیگر وجوه فیلم می رسیم. فیلم در سكانس های آغازین كه مدت زمان قابل ملاحظه ای را هم شامل می شود بی جهت در فضای كافه محبوس می شود بدون آنكه برآیند مفهومی از این قضیه به مخاطب منتقل كند ضمن اینكه كارگردان از موقعیت فریبا در كافه بهره خوبی نمی برد و هرچند تلاش می كند فضای كافه و سختی كاركردن در آن را به مصائب فریبا اضافه كند اما ناخودآگاه در این مكان می توان در رفتار فریبا نوعی اقتدار نصف و نیمه را مشاهده كرد كه حتی به او نوعی هویت اجتماعی هم می بخشد. این مسئله دقیقا در نقطه مقابل درآمد اندكش از كافه قرار می گیرد او حتی اجاره میز بیلیارد را هم نمی تواند دربیاورد. اما به رغم این كاراكتر شوهر او فریدون از یك دستی بیشتری برخوردار است. مقدم در طراحی این كاراكتر به نوعی كلیشه ها را كنار می زند و از فریدون آدمی پلید و سیاه كه موجب انزجار ناخودآگاه مخاطب شود نمی آفریند. اما مسئله به همین جا ختم نمی شود. پردازش بقیه شخصیت ها هم خالی از اشكال نیست. «ابی» یك كارگر مكانیك است اما ویژگی هایی كه نشان دهنده وابستگی او به این پایگاه اجتماعی باشد نشان داده نمی شود. دقت كنید كه نوع پوشش او، حرف زدنش، رفتارش و نوع و جنس عشقی كه به سالومه دارد او را از یك كارگر مكانیك دور می كند. معمولا این گونه آدم ها به دلیل شرایط اقتصادی شان خیلی زودتر از موعد بزرگ می شوند. او اشاره می كند كه هیچ كس و كاری ندارد. در حالی كه می توان به وضوح برجستگی كودك درون ابی را در رفتارش مشاهده كرد. آیا رقصیدن او با چتر به شیوه ملودی های بالا لایكای روسی می تواند با خاستگاه اجتماعی اش مطابقت پیدا كند جالب تر اینكه او روزنامه خوان هم هست و خبر مرگ خسرو را از آگهی روزنامه متوجه می شود.
با این كاستی های فاحش تعجب مخاطب زمانی برانگیخته می شود كه برخی جزئیات به شكل هوشمندانه ای پرداخت شده اند كه بی توجهی به آنها می تواند نوعی بی انصافی به نظر برسد. مثلا آگاهی مخاطب از سرنوشت سالومه فقط با نگاه او از پشت شیشه به كتی حاصل می شود كه به موجزترین شكل ممكن از سرنوشت اسفبارش فرار كردن به دبی خبر می دهد. اما جالب اینكه خوش و بش كردن های او با ایرج نوذری در كافه و سهل انگاری كارگردان در ایجاد این موقعیت دقیقا در نقطه مقابل این نگاه حرفه ای قرار می گیرد.
به همین دلایل است كه فیلم در اپیزود سوم به كلی از دست می رود و روایتی جدید را برمی گزیند كه به كمدی های این سال های سینمای ایران بی شباهت نیست. اولین پلان حضور ملوك و نشان دادن چهره او در لباس عروسی با پس زمینه یك موسیقی كاملا نامرتبط با فیلم این زنگ خطر را به صدا درمی آورد. اگر فیلم تا اینجا با نگاه تلخ اندیشی كه دارد می تواند دست كم طیف خاصی از مخاطبین را با خود همراه كند، در اپیزود سوم بدل به هجویه ای در باب زندگی آدم های حاشیه ای جامعه و بدبختی هایشان می شود. افراط كارگردان در استفاده از موتیف های كمیك كه پی در پی خنده تماشاگر را به همراه دارد موجب می شود كه با وجود ناكامی آدم های فیلم در رسیدن به نقطه ای امیدواركننده، مخاطب با چهره ای خندان سالن سینما را ترك كند.
كافه ستاره یك فیلم اجتماعی و تلخ اندیش است كه می خواهد روایتگر زندگی آدم های حاشیه نشین باشد اما با پایان بندی نامرتبطش كه آن را از اهداف اولیه اش دور می كند، ثابت می كند كه سامان مقدم هنوز می تواند تجربه بیندوزد و با پشتكاری كه دارد به تصویری یك دست و نامتزلزل از جامعه و آدم هایش دست پیدا كند. فراموش نكنیم مقدم با فیلمی مثل سیاوش كارش را شروع كرد و این مسئله موجب می شود كه كافه ستاره را بیش از اینها جدی بگیریم.

وبگردی
فیلم | سقوط ابر روی زمین؛ پدیده‌ای عجیب و نادر در چین!
فیلم | سقوط ابر روی زمین؛ پدیده‌ای عجیب و نادر در چین! - فیلم - در پدیده‌ای نادر و عجیب، تکه ابر بزرگی در غرب چین روی زمین سقوط کرد و جاده را بست! تراکم این ابر به حدی زیاد بود که حتی رانندگان کامیون هم جرات نزدیک شدن به ابر را نداشتند. ابرها از ذرات بسیار ریز آب تشکیل شده اند و در صورتی که تراکم این ذرات بسیار زیاد شود، ذرات بهم می چسبند و ابر سنگین می شود. در نتیجه احتمال سقوط آن بر زمین وجود دارد.
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان