چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 14 November, 2018

کار در شرایط استاندارد


کار در شرایط استاندارد
امروزه لفظ واژه استاندارد فقط به تولیدات کارخانه ای منحصر نمی شود بلکه شامل همه مواردی است که مستقیم یا غیرمستقیم به زندگی ما مربوط است. از قد و وزن بچه هایی که به دنیا می آیند گرفته تا کیفیت و کمیت غذاها، بیلچه ای که با آن باغچه را زیر و رو می کنیم تا خوردن روزانه نمک و … البته اندازه میزهای کار و اتاق کار و دوری و نزدیک ما به رایانه و نور محل کار و … که به گمان محققان رعایت نکردن این شرایط به افزایش بازده کاری و دیر خسته شدن ما منجر می شود. این مقاله را چنان چه شاغلید حتما بخوانید و اگر، هم در محل کارتان و هم در خانه از رایانه استفاده می کنید با دقت بیشتری بخوانید؟
به روشنی معلوم نیست که متولی قانونی اتاق کار در کشور ما کدام مرجع و یا سازمانی است اما این مورد در اروپای غربی و امریکا هم استاندارد دارد و هم به طور قانونی در محیط های کار پیگیری و اجرا می شود.
‌● اتاق کار
▪ این اتاق باید دست کم یک پنجره داشته باشد و در صورت امکان بهتر است در ساخت اتاق های کار از درهای شیشه ای یا دیواره های شیشه ای یا مریی استفاده شود.
▪ برای دسترسی آسان تر به وسایل درون اتاق کار بهتر است جلوی درها و کشوهای میز و قفسه، ۸۰ سانتی متر فضای خالی وجود داشته باشد.
▪ دیوارها و سقف اتاق ها بهتر است رنگ روشن اما مات داشته باشند و از سفید یکدست خودداری شود.
▪ درجه گرمای مناسب در اتاق کار بین ۲۱ تا ۲۲ درجه سانتیگراد پیشنهاد می شود. گرمای بیش از ۲۶ درجه بر روی قدرت تمرکز و حواس تاثیر منفی خواهد داشت.
▪ بهترین درصد رطوبت هوا در اتاق های کار بین ۳۰ تا ۶۵ درصد است و مناسب ترین درصد رطوبت بین ۵۰ تا ۶۵ است.
▪ هوای اتاق کار باید به گونه ای مرتب با هوای آزاد و تازه تهویه و در عین حال از ورود باد جلوگیری شود.
▪ گیاهان داخلی و گاه تزیینی، هوای درون اتاق کار را مطبوع تر می کنند.
▪ سرو صداهای خارجی، تاثیر منفی بر روی کار دارند. حداکثر سر و صدای مجاز برای کارهایی که به تمرکز نیاز دارند ۵۵ دی سی بل است.
▪ بهتر است میز کار، هرچه نزدیک تر به پنجره قرار گیرد بدین ترتیب از نور طبیعی برای خواندن و نوشتن استفاده خواهد شد. در عین حال باید از تابش یا بازتابش نورهای خیره کننده و براق جلوگیری کرد و نور افقی در اتاق کار باید دست کم Lux ۵۰۰ باشد.
▪ بازتاب نور به ویژه بر روی صفحه مانیتور و تلویزیون مزاحم کار خواندن و نوشتن می شود. کاهش یا افزایش زاویه ای که مانیتور قرار گرفته اغلب مشکل بازتاب نور را کمتر می کند.
▪ قاب بالای صفحه مانتیور و چشم ها بهتر است در یک ارتفاع قرار داشته باشند یعنی مانیتور نباید خیلی بالاتر یا پایین تر از سطح چشم قرار گیرد. توصیه دیگر محققان استفاده از background هایی است که سفید یا روشن هستند و گرچه تاثیر زیان آور اشعه مانیتور، بر روی بدن هنوز به صورت کامل برای سازمان های علمی مشخص نیست، پیشنهاد می شود تمامی موارد مربوط به این موضوع حتما رعایت شود از جمله خستگی و یا ریزش آب از چشم ها.
▪ طرز نشستن باید طوری باشد که ساق دست ها به راحتی روی صفحه کلید قرار بگیرد و عرض میز باید به اندازه ای باشد که برای قرار گرفتن ساق ها دست کم ۱۰ سانتی متر در برابر صفحه کلید جا وجود داشته باشد.
▪ ارتفاع میز های ثابت باید ۷۲ سانتی متر باشد و زیر میز باید به عمق ۵۸ سانتی متر و عرض حداقل ۶۰ سانتی متر جای کافی برای حرکت پاها وجود داشته باشد. جنس روی میز نباید براق و یا قابل انعکاس باشد.
▪ نشستگاه صندلی باید دارای حالت فنری یا انعطاف پذیر باشد و ارتفاع ۴ پشتی یا تکیه گاه صندلی بهتر است قابل تغییر بوده و از محل نشیمن صندلی به ارتفاع ۴۵ سانتی متر کمر را محافظت کند.
▪ هنگام نشستن هر دو پا باید روی زمین قرار بگیرد در غیر این صورت از زیرپایی حداقل به عرض ۳۵ و طول ۴۵ سانتی متر استفاده شود.
▪ ارتفاع صندلی حتما بین ۴۲ تا ۵۳ سانتی متر قابل تغییر باشد و پشتی آن باید دارای قابلیت خم شدن به طرف جلو و عقب را داشته باشد.


منبع : روزنامه جوان

مطالب مرتبط

خلاقیت؛ روی دیگر سکه موفقیت کسب و کار

خلاقیت؛ روی دیگر سکه موفقیت کسب و کار
خلاقیت مبنای کارآفرینی است و بدون آن فعالیت ها پس از مدتی حالت تکراری پیدا می کنند. آن دسته از صاحبان کسب و کار که نمی توانند به راه های جدید و کارا برای انجام فعالیت های حرفه ای خود بپردازند یا قادر نیستند در جهت ارایه کالاها و خدمات جدید خلاقیت به خرج دهند، مزیت رقابتی خود را از دست خواهند داد. یکی از عوامل مهم در پرورش خلاقیت مطرح کردن پرسش های دقیق است. می گویند پرسش صحیح نیمی از پاسخ را با خود دارد ابهام بزرگ ترین مانع بر سر پیشرفت برنامه های تجاری است.
● هدف را با دقت تعریف کنید
نخستین پرسشی که هر کارآفرین باید از خود بپرسد و پاسخی دقیق برای آن در ذهن داشته باشد این است که «هدف ما از راه انداختن کسب و کار چیست؟» هر گاه احساس کردید از روند کند پیشرفت امور خسته شده اید یا دقیقا نمی دانید در کدام جهت در حال حرکت هستید این پرسش را از خود بپرسید این اقدام نه تنها انگیزه فعالیت را به شما باز خواهد گرداند یا اگر به هر دلیل لازم باشد هدف خود را تغییر دهید متوجه این ضرورت شده و راه اشتباه را ادامه نخواهید داد.
● روش های خود را تحلیل کنید
پرسش دوم این است که: «با چه رو ش هایی قصد دارم به هدف برسم؟» اگر در مسیر حرکت خود به سوی هدف با مقاومت روبه رو می شوید احتمالا روشی که برای رسیدن به هدف انتخاب کرده اید غلط است. به شکل عینی رویکرد خود را با پرسیدن این سوال تحلیل کنید. همواره در این مرحله از خود بپرسید آیا روش بهتری برای رسیدن به هدف وجود دارد؟ اگر روش کنونی به کلی غلط باشد چه؟
بسیاری از مواقع وابستگی ما به روشی که ابتدا انتخاب کرده ایم باعث می شود نخواهیم آ ن را تغییر دهیم. فکر کردن به این که ممکن است اشتباه کرده باشیم جرات می خواهد اما در ازای به خرج دادن این جرات، با امکان های جدیدی روبه رو می شویم که با برگزیدن آن ها از شکست در کسب و کار خود جلوگیری خواهیم کرد. قاعده این است: «همواره قبل از آن که به گوینده حرف دقت کنید به این که چه حرفی صحیح است توجه کنید.»
● فرضیات خود را از نو بررسی کنید
سومین پرسش مهم که کارآفرین باید از خود بپرسد این است که: «آیا فرضیات ما درست است؟» منظور فرضیات ذهنی درباره افراد، محصولات، خدمات، بازار و تجارت است. بهتر است ابتدا از خود بپرسیم فرضیات ما چه هستند. درباره رقبا، وضعیت بازار، تمایلات، سلایق مشتری ها، کیفیت کالاها و خدمات دقیقا چه فکر می کنیم. فرضیات غلط مبنا و ریشه تمام شکست هاست. از خود بپرسید اگر فرضیات ذهنی ناگفته و ناخودآگاه اشتباه باشند چه باید کرد. پس از مطرح شدن این پرسش ها، باید حوصله داشت و با دقت به آن ها پاسخ داد. البته پاسخی بدون پیش داوری.
● تصمیم های پیشین را تحلیل کنید
چهارمین پرسش بسیار تاثیرگذار در آینده کسب و کارها این است: «از تصمیم های گذشته من کدام ها صحیح و کدام ها غلط بوده اند؟» در فواصل زمانی معین تمام تصمیم های خود را بررسی و تحلیل کنید. از خود بپرسید اگر آن تصمیم را نگرفته بودم اکنون با اطلاعاتی که دارم آیا باز آن را اتخاذ می کردم. اگر این شخص را استخدام نکرده بودم یا در این پروژه شرکت نمی کردم با توجه به اطلاعات کنونی ام آیا اکنون این کار را انجام می دادم؟ این پرسش ها به شما کمک می کند با وضوح جایگاه کنونی تان را درک کنید و چشم بسته به اشتباهات احتمالی خود ادامه ندهید. اگر پاسخ شما به هر یک از این پرسش ها منفی است باید هر چه زودتر آن تصمیم را حذف کنید. همواره در اولین فرصت از ادامه ضرردهی اجتناب کنید.
● بازبینی برنامه کلان را در اولویت قرار دهید
پرسش پنجم به ویژه در دنیای به سرعت در حال تغییر کنونی بسیار حیاتی است: «آیا استراتژی شرکت و هدف آن همچنان درست است؟» طی سه دهه گذشته ظهور تکنولوژی های جدید و تحولات اقتصادی باعث شده بسیاری از کسب و کارها نه تنها سودده نباشند بلکه فلسفه وجودی خود را از دست بدهند، کارآفرین ها همواره باید روندهای کلان را در دنیای اطراف خود مورد توجه قرار دهند. در غیر این صورت بسیاری از آن ها زمانی به خود می آیند که کالاها و خدماتی که ارایه می دهند دیگر بازاری مناسب ندارد و تولیدکنندگان دیگر سهم آن ها را در بازار تصاحب کرده اند. به مثالی جالب توجه اشاره می کنیم؛شرکت های اتومبیل سازی فورد و جنرال موتورز آمریکا سال ها بزرگ ترین تولیدکنندگان خودرو در جهان بودند. آن ها هر سال میلیاردها دلار صرف تحقیق و توسعه می کردند اما طی دو سال گذشته متحمل ضررهای بسیار عظیمی شده اند. علت این امر بی توجهی به تغییر سلیقه مصرف کنندگان، افزایش هزینه انرژی و در نتیجه تولید محصولات نامناسب برای بازار کنونی بوده است.
رقیب این دو شرکت یعنی شرکت تویو تا ی ژاپن با اولویت دادن به تولید محصولات کم مصرف، ارزان و با کیفیت در سال ۲۰۰۷ به بزرگ ترین تولیدکننده خودرو در جهان تبدیل شد و اکنون در ۲۷ کشور جهان کارخانه تولید خودرو دارد. تحلیل گران معتقدند بخش تحقیق و توسعه در شرکت تویوتا هدفمند حرکت کرده و توانسته محصولاتی مناسب سلیقه مردم و نیز سازگار با شرایط کنونی بازار جهانی را برای تولید توصیه کند. آینده نگری و بازبینی اهداف و استراتژی ها ویژگی اصلی تولید در شرکت تویوتاست، به این ترتیب انعطاف در اهداف از جمله عوامل حفظ بقای شرکت محسوب می شود.

وبگردی
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.