دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 23 April, 2018

آشنایی با اختلال شخصیت مرزی


آشنایی با اختلال شخصیت مرزی
آقای الف، حسابدار ۲۸ ساله ای است که سابقه طولانی مشکلات میان فردی دارد. همکارانش در اداره او را شدیدا دمدمی و غیرقابل پیش بینی می دانند. برخی روزها شاد و سرزنده است اما روزهای دیگر خشم غیر قابل کنترل نشان می دهد. همکاران او از نگرشهای بی ثبات وی نسبت به مدیران شگفت زده می شوند. او بین بت ساختن و بت شکستن در نوسان است; به این معنی که یک روز دوستی را تا عرش اعلا می برد و او را ستایش می کند و فردا یا حتی ساعتی بعد او را از همان جا با کله به زمین می کوبد! برای مثال او یک روز درباره «ذکاوت» مدیرش لا ف می زند، اما روز بعد او را به باد انتقاد می گیرد. همکارانش از او فاصله می گیرند، زیرا از توقعات مداوم او برای توجه به تنگ آمده اند.
یک روز بعد از گم کردن یکی از صورت حساب هایش به قدری آشفته شد که مچ دست خود را با تیغ برید. از آنجا که سابقا نیز چندین بار سیگار بر روی دست خود خاموش کرده بود، لذا این واقعه موجب شد که مدیر به او اصرار کند درصدد کمک حرفه ای برآید.
● ماهیت اختلال شخصیت
اختلا ل شخصیت (bisorber Personality) عبارت است از الگوی ناسازگارانه و با دوام تجربه درونی و رفتار بیرونی که به زمان نوجوانی یا جوانی بر می گردد و در زمینه های زیر آشکار می شود:
▪ شناخت، یعنی روش های ادراک و تفسیر خود، دیگران و رویدادها
▪ حالا ت عاطفی
▪ عملکرد بین فردی
▪ کنترل تکانه ضعیف و مخدوش شده مثل خود زنی که در شرح حال آقای الف شاهد بودیم اما دقیقا افراد مبتلا به اختلال شخصیت چه کسانی هستند؟ در زندگی روزمره، همگی ما با آدم های این چنینی روبرو شده ایم:
۱) افرادی که عادت به دروغگویی دارند به صورتی که اگر دروغ نگویند روزشان شب نمی شود! این عده برای کوچکترین مسائلی که هیچ نفع مادی هم برای آنها ندارد باز دروغ می گویند، مثلا اگر ناهار آبگوشت خورده باشند به دروغ می گویند قیمه خورده اند!
۲) افرادی که هنگام عصبانیت سیگار روی دست خود خاموش می کنند، خود را می زنند، زخمی می کنند و گویی که به این شیوه عادت کرده اند!
۳) افرادی که حس می کنند از آنها زیباتر، باهوش تر، روشنفکرتر وموفق تر اصلا روی کره زمین پیدا نمی شود و در صورت وجود چنین فردی حس می کنند که احتمالا سو » تفاهمی پیش آمده است!
۴) افرادی که جز خود، به همه چیز و همه کس مشکو کند، تمام رفتارهای همسر خود را زیر نظر می گیرند، به بی اهمیت ترین و جزیی ترین اتفاقات با سو» ظن می نگرند و معتقدند که همه عالم و آدم در پی توطئه چینی علیه آنها هستند!
۵) افرادی که خوره کارند و خیلی کم می خندند یا تفریح می کنند، این عده آن قدر کم می خندند که تا بحال کسی دندان های آنها را ندیده است!
۶) و آدم هایی که ...
تمام مثال های یاد شده نمونه هایی از «اختلا ل شخصیت» هستند. یک فرد مبتلا به ناراحتی روحی - مثلا اضطراب یا افسردگی - از وضعیت خود در رنج است، لذا انگیزه برای رفتن پیش روانشناس و روانپزشک جهت درمان دارد. اما یک فرد مبتلا به اختلال شخصیت، معمولا خودش نه رنجی می کشد و نه مشکلی در خود احساس می کند اما اطرافیان وی همگی متوجه اند که مشکلی در کار است; لذا وی را ترغیب می کنند که در پی کمک حرفه ای برآید. در عوض وی تمام «این اطرافیان» را عامل اصلی ناراحتی خود می داند.
از آنجا که اینگونه افراد به طور معمول از آنچه اجتماع به عنوان علایم آنها می شناسد، احساس ناراحتی نمی کنند، اغلب فاقد انگیزه درمان و حتی مقاوم در برابر آن هستند، در طبقه بندی های روانپزشکی، اختلالات شخصیت به سه دسته تقسیم شده اند:
۱) دسته الف رفتاری غریب و نامتعارف دارند،
۲) افراد مبتلا به دسته ب اغلب نمایشی، نامتعادل و هیجانی اند
۳) افراد دسته ج را هراسان ها و مضطرب ها تشکیل می دهند.
اختلال شخصیت مرزی مربوط به دسته دوم بوده و شایع ترین اختلال شخصیت محسوب می شود. شرح حال کوتاهی که در آغاز بدان اشاره شد متعلق به یک فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی است.
● ویژگی های شخصیت های مرزی
«مرزی بودن» یعنی چه؟ تصور می شود که این افراد یک جایی در «مرز» بین روان رنجوری (اضطراب، افسردگی و...) و اسکیزوفرنی (آنچه که در زبان عامیانه بدان جنون گفته می شود) قرار دارند. برخی پژوهشگران معتقدند که اختلال شخصیت مرزی نوعی از اسکیزوفرنی یا افسردگی یا احتمالا آمیزه ای از آنهاست. مشخصه فرد مبتلا، ناپایداری در اکثر حوزه های زندگی است. شخصیت زن آلکس در فیلم «جذابیت شوم» نمونه خوبی است از آنچه یک فرد دارای شخصیت مرزی چه جور آدمی است. در یک صحنه بسیار دراماتیک این فیلم، آلکس شدیدا آشفته می شود و در لحظه ای، مچ دست خود را می برد.
شدت این موضوع نگاهی اجمالی است به ویژگی اصلی افراد مبتلا به این اختلال; یعنی «روابط میان فردی بی ثبات». شخصیت های مرزی تقریبا همیشه به نظر می رسد که در بحران و طوفان به سر می برند. چرخش های سریع خلق در اینها شایع است: یک لحظه ممکن است نزاع طلب باشند، لحظه بعد افسرده و لحظه ای دیگر شاکی از این که هیچ احساسی ندارند. افراد مبتلا به اختلا ل شخصیت مرزی اغلب دچار نوع خاصی از افسردگی می شوند که با احساس های پوچی و هیجان پذیری منفی متغیر مشخص می شود.
دیوید سلینجر، رمان نویس آمریکایی مجموعه داستانی دارد به نام «دلتنگی های نقاش خیابان چهل و هشتم». در این مجموعه، داستانی وجود دارد با نام «دهانم زیبا و چشمانم سبز» و مردی در آن توصیف می شود که در خانه منتظر آمدن همسر خود است و دیر کردن همسر، وی را شدیدا آشفته و هیجانی می کند و رفتارهایی از پشت تلفن نشان می دهد که بسیار به هیجان پذیری های شخصیت های مرزی شباهت دارد. افراد مرزی به ندرت دیگران را آزار می دهند اما عمیقا تحت تاثیر رویدادهای میان فردی قرار می گیرند که اغلب افراد به راحتی آنها را از سر می گذرانند.
این افراد روابط عمیق و پرتوقعی با دیگران برقرار می کنند و دیگران را نمی توانند خاکستری ببینند، بلکه یا همه را خوب خوب می دانند یا کاملا بد، پدیده ای که دو نیمگی (Splitting) نامیده می شود. آنها علا وه بر این که روابط آشفته ای دارند، اغلب در مورد «هویت» خودشان یا این که آنها واقعا کیستند، دچار سردرگمی می شوند. حتی بعد از این که دوره عادی جستجوی هویت را در نوجوانی پشت سر گذاشته اند باز هم مطمئن نیستند که از زندگی چه می خواهند و در سطح عمیق تر فاقد درک روشنی از خویشتن خویش هستند.
عدم اطمینان آنها درباره این که کیستند، به صورت تغییرات ناگهانی در گزینه های زندگی مانند برنامه های شغلی، ارزش ها، هدف ها و نوع دوستان جلوه گر می شود. احساس های مزمن کسالت و بی حوصلگی باعث می شوند افراد مبتلا به اختلا ل شخصیت مرزی به دنبال تحریک باشند. ماجرای روابط آنها، تا اندازه ای این جستجو برای تجربیات هیجانی شدید را نشان می دهد. امکان دارد برای رفع کسالت به رفتارهای تکانشی مانند ولخرجی های نسنجیده، رانندگی بی پروا، پرخوری، یا حتی دزدی از فروشگاه ها بپردازند.
هیجان ناشی از این فعالیت ها آنها را سرزنده می کند. تفکرات خودکشی گرا یا رفتار جرح خویشتن نیز در بین شخصیت های مرزی متداول است ولی گاها قصد ندارند خودشان را بکشند و این رفتار آنها که «خودکشی گونه» نام دارد، ژستی برای جلب توجه خانواده، معشوق یا متخصصان محسوب می شود. خودزنی آنها به وسیله چاقو یا خاموش کردن سیگار بر روی بدن نوعی پرخاشگری هدایت شده به سمت خود است. مرزی هیجان ها را همیشه در حالت اوج (peak) تجربه می کنند نه در حالت متعادل هنگامی که در حالت اوج هیجان قرار می گیرند - به ویژه احساس خشم یا گناه شدید - برای آرام کردن خود و کم کردن شعله هیجانات به خودزنی می پردازند; چرا که توان تبدیل حالا ت هیجانی خود به کلمات را ندارند و در نتیجه مجبورند که پرخاش شدید را متوجه خویشتن کنند.
● شخصیت های مشهور مبتلا به اختلال مرزی
افرادی مثل مارلین مونرو هنرپیشه لورنس عربستان، توماس ولف، آدلف هیتلر و زلدا فتزجرالد همگی دارای خصلت های شخصیتی شبیه به آنچه در افراد مبتلا به اختلا ل شخصیت مرزی دیده می شود بودند. هر یک از آنها به خاطر رفتارهای غیرقابل پیش بینی و بی اندازه متغیرشان، عدم تحمل گفت وگوهای عادی و اجتماعی، دوره های ناامیدی و بسیاری وقایع غیرعادی که مشخصه زندگی آنهاست، مشهور بودند. همچنین هیتلر در روز دوشنبه ۳۰ آوریل ۱۹۴۵ خودکشی کرد. از روز صدر اعظم شدن هیتلر دقیقا دوازده سال و سه ماه می گذشت...

نویسنده : محمد امین شریفی

منبع : روزنامه مردم سالاری

مطالب مرتبط

ورزش در صرع

مراسم و جشنهای ورزشی همواره گویای این مهم اند كه ورزش باعث سلامتی و نشاط جوانها و پیرها شده و نقش تعیین كننده ای در بنامه ریزی و گذراندن زمان بیكاری آنها دارد.این روزها همه مردم به پیاده روی، رفتن به كوه، شنا، دو، نرمش صبحگاهی و بازی فوتبال علاقه زیادی نشان می دهند.
اعتماد به نفس
تحركهای ورزشی برای بیشتر افراد مفید و ضروری است. این افراد در كنار به دست آوردن مقاومت بدنی و هماهنگی فعالیتهای تحركی می توانند با انجام ورزشهای گوناگون، قدرت و تواناییهای جسمی و روانی خود را تقویت نموده و آنها را بهبود بخشند.ورزش كمك می كند تا شخص رفتار اجتماعی خود را تصحیح كند، آن را بر اساس قواعدی منظم نموده و بتدریج خود را در جمع حس كند.ورزش كمك می كند تا فرد هدفی را كه در زندگی دارد، دنبال كند و یاد بگیرد تا ملاحظات لازم را نسبت به دیگران داشته باشد.رابطه با دیگران از طریق عضو شدن در گروههای مختلف ورزشی باعث دور شدن و فاصله گرفتن از تنهایی می شود. شخص از طریق ورزش مورد احترام و توجه دیگران قرار می گیرد.تمام نكات ذكر شده می تواند برای شخص مبتلا به صرع هم مفید باشد، علاوه بر آن ورزش باعث كمتر شدن ضعف و عارضه در بیمار هم می شود. از همه مهمتر اینست كه شخص برای دیگران الگو شده و فرزندان و نزدیكان او به سوی ورزش كشیده می شوند.همه اینها اعتماد به نفس و شخصیت فرد مصروع را بهبود می بخشد.
ترس از تصادفات
والدین و وابستگان افراد مبتلا به صرع همواره از اینكه هنگام ورزش تصادف و حادثه ای پیش بیاید در ترس و اضطراب به سر می برند.می دانیم كه هیچ ورزشی بدون تصادف و اتفاق نیست، در نتیجه این خطر همیشه و برای همه وجود دارد، اما بسیار نادر است و هیچوقت موجب ترك ورزش نشده است.تجربه نیز نشان داده است كه تعداد اتفاقات و تصادفات در مورد افراد بیمار بیشتر از افراد سالم نیست.حادثه ای كه در افراد مبتلا به صرع پیش می آید به ندرت به دلیل بروز حمله می باشد. گاهی نفس نفس زدن زیاد در حین انجام عملیات ورزشی، از دست دادن آب و نمك بدن در هنگام ورزش به دلیل عرق كردن زیاد و فعالیت زیاد ماهیچه ها، ممكن است فرد را آماده بروز حمله صرع كند.حركات بدنی زیاد خسته كننده، فشارهای هیجانی و روانی شدید همراه ورزش، ورزش در محیطهای خطرناك مانند آب و بلندی می تواند برای فرد مصروع خطرزا باشد.
چه كسانی می توانند ورزش كنند؟
۱- در مواردی كه فاصله حمله ها زیاد است.
۲- حمله از نظر زمانی قابل پیش بینی و تشخیص است. مثلا قبل از مصرف دارو یا زمان بی خوابی است.
۳- حمله به مدت طولانی پیش نیامده است.
۴- حمله بیشتر در شبها اتفاق می افتد.
۵- وقوع حمله ها بیشتر در صبح زود و یا زمان استراحت است.
توصیه می شود این افراد ورزشهای مورد علاقه خود را با مراقبت و نظر پزشك معالج انجام دهند.
ورزش در مبتلایان به حمله های متوالی
در صورتی كه فرد دچار حمله های متوالی می باشد كه قابل پیش بینی نیستند، باید دید حمله ها چگونه اند و چه ورزشهایی و برای چه كسی خوب است، ولی ورزش نباید ترك شود.همچنین باید توجه كرد هر ورزشی چقدر دفعات حمله را بیشتر می كند و كدام ورزش حملات را شدید می كند یا برای فرد ایجاد خطر می نماید.در چنین مواردی توصیه می شود كه از ورزش در بلندی و با اشیای خطرزا پرهیز شود. با توجه به اینكه موارد زیادی دیده شده كه حمله های تشنجی در آب و حین شنا كردن اتفاق افتاده است، باید در این موارد احتیاط جدی صورت گیرد و ضوابطی برای كنترل شنا در آب برای این افراد تنظیم شود.هر گاه یكی از ورزشهای مورد علاقه باعث بروز حمله شود یا باعث تشدید حملات گردد این به آن معنی است كه شخص مبتلا كالا مجبور به ترك یا انجام ندادن این ورزش باشد. باید تلاش شود تا تمرینات در رابطه با این ورزش را تغییر داد یا از نظر زمانی آن را تنظیم كرد.نكته مهم اینكه در بسیاری از موارد دلیل بروز حمله در حین ورزش، درمان نادرست بیماری و یا میزان كم داروست. بنابراین می توان در بسیاری از موارد كه ورزش موجب بروز حمله یا خطر می شود با نظر پزشك معالج نسبت به تغییر دارو و یا میزان آن اقدام كرد و ورزش را ادامه داد.
انواع ورزشها
انواعی از ورزشها وجود دارند كه فرد باید مراقبتهای لازم را در انحام آن ورزش مورد نظر قرار دهد. این موارد در مبتلایان به صرع هم باید مراعات گردد، مثل استفاده از كلاه ایمنی در دوچرخه سواری و اسب سواری.
خلاصه اینكه بیشتر ورزشها مثل راهپیمایی، دو، نرمش، بدنسازی، والیبال و پینگ پنگ بدون خطر بوده و توصیه می شود كه: ژیمیناستیك، ژیمیناستیك روی زمین، اسب سواری، اسكی و دوچرخه سواری با كلاه ایمنی انجام گیرد.
موقع شنا كردن باید بیشترین احتیاط را رعایت كرد.
شنا تنها برای كودكان بلكه برای همه خوشایند است. مبتلایان به صرع كه حتی به حملات به حملات كمتری دچار می شوند، باید در حضور یك نجات غریق شنا كنند.
در مواقع شنا در دریاچه و دریا خطر بزرگی وجود دارد.
در درجه اول باید از شنا كردن در این مكان ها دوری كرد و در صورت لزوم با فردی كه فن شنا و نجات غریق را می داند همراه باشد.موارد دیگر از قبیل بوكس، پرتاب دیسك، پرتاب چكش و پرواز با كایت باید در ورزش با احتیاط كامل انجام گیرد تا زمانی كه فرد مطمئن شود كه دیگر دچار حمله نمی شود (حداقل باید از آخرین حمله یكسال گذشته باشد)، نباید این ورزشها را به تنهایی انجام دهد.عده ای از افراد مبتلا به صرع هستند كه ورزشهایی مثل اسكی و دوچرخه سواری را انجام می دهند و احساس خوبی دارند.افراد دیگری را می شناسیم كه به سفارش و توصیه بعضی پزشكان از ادامه ورزشهای مورد علاقه خود دست كشیده اند، اما امروز افسرده اند و از این بابت متاثر. به این افراد توصیه می شود با مطالعه این بروشور و تماس با انجمن صرع و با پزشكان معالج خود دوباره ورزش مناسب خود را انتخاب كرده و ادامه دهند.
در ورزش مهم سلامت و نشاط است نه مقام آوردن
با تشكر از آقایان
دكتر داریوش نسبی تهرانی
دكتر مهدی مقدسی
دكتر جعفر بوالهری
و خانمها
دكتر منیژه قیاسی
نگین منتظمی

وبگردی
دادستانی که به قانون تمکین نکرد
دادستانی که به قانون تمکین نکرد - نکته دیگری که برای شخص من در ماجرای مرتضوی بسیار مهم‌تر از شرایط او در زندان است، عدم تمکین ایشان به قانون است. مرتضوی به عنوان یک دادستان و شخصیت‌های برجسته و بانفوذ قوه قضائیه حاضر نشد به قانون تمکین کند. حالا دیگر اهمیتی ندارد که مرتضوی در بند 241 باشد یا 309 یا چقدر به مرخصی بیاید، مهم این است که اتفاقات اخیر نشان داد که او هیچ پایبندی به قانون نداشته و ندارد
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!