چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 20 June, 2018

آشنایی با اختلال شخصیت مرزی


آشنایی با اختلال شخصیت مرزی
آقای الف، حسابدار ۲۸ ساله ای است که سابقه طولانی مشکلات میان فردی دارد. همکارانش در اداره او را شدیدا دمدمی و غیرقابل پیش بینی می دانند. برخی روزها شاد و سرزنده است اما روزهای دیگر خشم غیر قابل کنترل نشان می دهد. همکاران او از نگرشهای بی ثبات وی نسبت به مدیران شگفت زده می شوند. او بین بت ساختن و بت شکستن در نوسان است; به این معنی که یک روز دوستی را تا عرش اعلا می برد و او را ستایش می کند و فردا یا حتی ساعتی بعد او را از همان جا با کله به زمین می کوبد! برای مثال او یک روز درباره «ذکاوت» مدیرش لا ف می زند، اما روز بعد او را به باد انتقاد می گیرد. همکارانش از او فاصله می گیرند، زیرا از توقعات مداوم او برای توجه به تنگ آمده اند.
یک روز بعد از گم کردن یکی از صورت حساب هایش به قدری آشفته شد که مچ دست خود را با تیغ برید. از آنجا که سابقا نیز چندین بار سیگار بر روی دست خود خاموش کرده بود، لذا این واقعه موجب شد که مدیر به او اصرار کند درصدد کمک حرفه ای برآید.
● ماهیت اختلال شخصیت
اختلا ل شخصیت (bisorber Personality) عبارت است از الگوی ناسازگارانه و با دوام تجربه درونی و رفتار بیرونی که به زمان نوجوانی یا جوانی بر می گردد و در زمینه های زیر آشکار می شود:
▪ شناخت، یعنی روش های ادراک و تفسیر خود، دیگران و رویدادها
▪ حالا ت عاطفی
▪ عملکرد بین فردی
▪ کنترل تکانه ضعیف و مخدوش شده مثل خود زنی که در شرح حال آقای الف شاهد بودیم اما دقیقا افراد مبتلا به اختلال شخصیت چه کسانی هستند؟ در زندگی روزمره، همگی ما با آدم های این چنینی روبرو شده ایم:
۱) افرادی که عادت به دروغگویی دارند به صورتی که اگر دروغ نگویند روزشان شب نمی شود! این عده برای کوچکترین مسائلی که هیچ نفع مادی هم برای آنها ندارد باز دروغ می گویند، مثلا اگر ناهار آبگوشت خورده باشند به دروغ می گویند قیمه خورده اند!
۲) افرادی که هنگام عصبانیت سیگار روی دست خود خاموش می کنند، خود را می زنند، زخمی می کنند و گویی که به این شیوه عادت کرده اند!
۳) افرادی که حس می کنند از آنها زیباتر، باهوش تر، روشنفکرتر وموفق تر اصلا روی کره زمین پیدا نمی شود و در صورت وجود چنین فردی حس می کنند که احتمالا سو » تفاهمی پیش آمده است!
۴) افرادی که جز خود، به همه چیز و همه کس مشکو کند، تمام رفتارهای همسر خود را زیر نظر می گیرند، به بی اهمیت ترین و جزیی ترین اتفاقات با سو» ظن می نگرند و معتقدند که همه عالم و آدم در پی توطئه چینی علیه آنها هستند!
۵) افرادی که خوره کارند و خیلی کم می خندند یا تفریح می کنند، این عده آن قدر کم می خندند که تا بحال کسی دندان های آنها را ندیده است!
۶) و آدم هایی که ...
تمام مثال های یاد شده نمونه هایی از «اختلا ل شخصیت» هستند. یک فرد مبتلا به ناراحتی روحی - مثلا اضطراب یا افسردگی - از وضعیت خود در رنج است، لذا انگیزه برای رفتن پیش روانشناس و روانپزشک جهت درمان دارد. اما یک فرد مبتلا به اختلال شخصیت، معمولا خودش نه رنجی می کشد و نه مشکلی در خود احساس می کند اما اطرافیان وی همگی متوجه اند که مشکلی در کار است; لذا وی را ترغیب می کنند که در پی کمک حرفه ای برآید. در عوض وی تمام «این اطرافیان» را عامل اصلی ناراحتی خود می داند.
از آنجا که اینگونه افراد به طور معمول از آنچه اجتماع به عنوان علایم آنها می شناسد، احساس ناراحتی نمی کنند، اغلب فاقد انگیزه درمان و حتی مقاوم در برابر آن هستند، در طبقه بندی های روانپزشکی، اختلالات شخصیت به سه دسته تقسیم شده اند:
۱) دسته الف رفتاری غریب و نامتعارف دارند،
۲) افراد مبتلا به دسته ب اغلب نمایشی، نامتعادل و هیجانی اند
۳) افراد دسته ج را هراسان ها و مضطرب ها تشکیل می دهند.
اختلال شخصیت مرزی مربوط به دسته دوم بوده و شایع ترین اختلال شخصیت محسوب می شود. شرح حال کوتاهی که در آغاز بدان اشاره شد متعلق به یک فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی است.
● ویژگی های شخصیت های مرزی
«مرزی بودن» یعنی چه؟ تصور می شود که این افراد یک جایی در «مرز» بین روان رنجوری (اضطراب، افسردگی و...) و اسکیزوفرنی (آنچه که در زبان عامیانه بدان جنون گفته می شود) قرار دارند. برخی پژوهشگران معتقدند که اختلال شخصیت مرزی نوعی از اسکیزوفرنی یا افسردگی یا احتمالا آمیزه ای از آنهاست. مشخصه فرد مبتلا، ناپایداری در اکثر حوزه های زندگی است. شخصیت زن آلکس در فیلم «جذابیت شوم» نمونه خوبی است از آنچه یک فرد دارای شخصیت مرزی چه جور آدمی است. در یک صحنه بسیار دراماتیک این فیلم، آلکس شدیدا آشفته می شود و در لحظه ای، مچ دست خود را می برد.
شدت این موضوع نگاهی اجمالی است به ویژگی اصلی افراد مبتلا به این اختلال; یعنی «روابط میان فردی بی ثبات». شخصیت های مرزی تقریبا همیشه به نظر می رسد که در بحران و طوفان به سر می برند. چرخش های سریع خلق در اینها شایع است: یک لحظه ممکن است نزاع طلب باشند، لحظه بعد افسرده و لحظه ای دیگر شاکی از این که هیچ احساسی ندارند. افراد مبتلا به اختلا ل شخصیت مرزی اغلب دچار نوع خاصی از افسردگی می شوند که با احساس های پوچی و هیجان پذیری منفی متغیر مشخص می شود.
دیوید سلینجر، رمان نویس آمریکایی مجموعه داستانی دارد به نام «دلتنگی های نقاش خیابان چهل و هشتم». در این مجموعه، داستانی وجود دارد با نام «دهانم زیبا و چشمانم سبز» و مردی در آن توصیف می شود که در خانه منتظر آمدن همسر خود است و دیر کردن همسر، وی را شدیدا آشفته و هیجانی می کند و رفتارهایی از پشت تلفن نشان می دهد که بسیار به هیجان پذیری های شخصیت های مرزی شباهت دارد. افراد مرزی به ندرت دیگران را آزار می دهند اما عمیقا تحت تاثیر رویدادهای میان فردی قرار می گیرند که اغلب افراد به راحتی آنها را از سر می گذرانند.
این افراد روابط عمیق و پرتوقعی با دیگران برقرار می کنند و دیگران را نمی توانند خاکستری ببینند، بلکه یا همه را خوب خوب می دانند یا کاملا بد، پدیده ای که دو نیمگی (Splitting) نامیده می شود. آنها علا وه بر این که روابط آشفته ای دارند، اغلب در مورد «هویت» خودشان یا این که آنها واقعا کیستند، دچار سردرگمی می شوند. حتی بعد از این که دوره عادی جستجوی هویت را در نوجوانی پشت سر گذاشته اند باز هم مطمئن نیستند که از زندگی چه می خواهند و در سطح عمیق تر فاقد درک روشنی از خویشتن خویش هستند.
عدم اطمینان آنها درباره این که کیستند، به صورت تغییرات ناگهانی در گزینه های زندگی مانند برنامه های شغلی، ارزش ها، هدف ها و نوع دوستان جلوه گر می شود. احساس های مزمن کسالت و بی حوصلگی باعث می شوند افراد مبتلا به اختلا ل شخصیت مرزی به دنبال تحریک باشند. ماجرای روابط آنها، تا اندازه ای این جستجو برای تجربیات هیجانی شدید را نشان می دهد. امکان دارد برای رفع کسالت به رفتارهای تکانشی مانند ولخرجی های نسنجیده، رانندگی بی پروا، پرخوری، یا حتی دزدی از فروشگاه ها بپردازند.
هیجان ناشی از این فعالیت ها آنها را سرزنده می کند. تفکرات خودکشی گرا یا رفتار جرح خویشتن نیز در بین شخصیت های مرزی متداول است ولی گاها قصد ندارند خودشان را بکشند و این رفتار آنها که «خودکشی گونه» نام دارد، ژستی برای جلب توجه خانواده، معشوق یا متخصصان محسوب می شود. خودزنی آنها به وسیله چاقو یا خاموش کردن سیگار بر روی بدن نوعی پرخاشگری هدایت شده به سمت خود است. مرزی هیجان ها را همیشه در حالت اوج (peak) تجربه می کنند نه در حالت متعادل هنگامی که در حالت اوج هیجان قرار می گیرند - به ویژه احساس خشم یا گناه شدید - برای آرام کردن خود و کم کردن شعله هیجانات به خودزنی می پردازند; چرا که توان تبدیل حالا ت هیجانی خود به کلمات را ندارند و در نتیجه مجبورند که پرخاش شدید را متوجه خویشتن کنند.
● شخصیت های مشهور مبتلا به اختلال مرزی
افرادی مثل مارلین مونرو هنرپیشه لورنس عربستان، توماس ولف، آدلف هیتلر و زلدا فتزجرالد همگی دارای خصلت های شخصیتی شبیه به آنچه در افراد مبتلا به اختلا ل شخصیت مرزی دیده می شود بودند. هر یک از آنها به خاطر رفتارهای غیرقابل پیش بینی و بی اندازه متغیرشان، عدم تحمل گفت وگوهای عادی و اجتماعی، دوره های ناامیدی و بسیاری وقایع غیرعادی که مشخصه زندگی آنهاست، مشهور بودند. همچنین هیتلر در روز دوشنبه ۳۰ آوریل ۱۹۴۵ خودکشی کرد. از روز صدر اعظم شدن هیتلر دقیقا دوازده سال و سه ماه می گذشت...

نویسنده : محمد امین شریفی

منبع : روزنامه مردم سالاری

مطالب مرتبط

بیماری ملکه

بیماری ملکه
بیماری ملکه(Queen disease) یک نوع اختلال شخصیت(Personality disorder) با علائم وجود رفتار و سلوک ناسازگار و نامنطبق با محیط و همنوع به صورت مکرر و عود کننده و در اثر خود بزرگ بینی و اعتماد به نفس نابجا با کمترین میزان خویشتن ‌نگری و وجود مشکلات عظیم در وجود خود در اثر عدم موفقیت و سرکوفتگی در برخورد با دیگران و سایر افراد اجتماع است. به طور کلی شخصیت یک مفهوم فرضی است که از ثمره‌ی کنش و واکنش‌های متقابل بین انگیز‌ه‌ی فرد و اطرافیان و اثرات خارجی حاصل می‌شود و مالاً موجب پیدایش یک روند رفتاری منحصر به فرد و پایدار می‌گردد که شخص در مقابله با عوامل محیطی به کار می‌برد.
بدیهی است هر قدر رشد و تکامل دوران کودکی با رضایت خاطر بیشتری طی شود شخصیت فرد با کمال و ثبات بیشتری همراه خواهد بود. ساخت شخصیت با خصوصیات شخصیت یکی از اجزای جدا نشدنی Selfimage (تصور ذهنی از خویشتن خویش) است و در احساس شخص از هویت خودش اهمیتی اساسی دارد افرادی که نتوانند تجربه بیاموزند و حاصل تجارب اولیه را به نحو رضایتبخشی در شخصیت خود ادغام کنند دارای بافت شخصیتی بدوی می‌گردند و وجود رفتار و سلوک ناسازگار و نامنطبق در برخورد با دیگران و افراد اجتماع به صورت مکرر در وجود آنها عود می‌کند و عکس‌العمل‌هایشان جنبه‌ی ابتدایی(Primitive) پیدا می‌کند.
فقدان خودشناسی یا عدم پی بردن به شخصیت خود یکی از علائم این بیماری است که مهمترین تظاهر آن وابستگی و اتکاء شخص در سلوک ناسازگار نامنطبق با محیط و در برخورد با دیگران است و فرد مبتلا سعی دارد از اشخاصی که در نظرش اهمیت و در ابقای او نقش دارند فرمانبرداری کند از این‌ قرار شخص مریض با این روش و با وابستگی به طور مداوم و به کرات تلاش می‌کند تامشکلات عظیم موجود در وجود خود را در برخورد با دیگران و افراد اجتماع ظاهر کند و به این وسیله خود را از دیگران متمایز نماید و چون سرانجام نیز با عدم موفقیت دلخواه در این خصوص روبرو می‌شود عکس‌العمل‌های خارج از حد طبیعی در او ظاهر می‌شود ابهامی که در توصیف شخصیت این گونه بیماران وجود دارد خود یکی از عوامل کاربرد همیشگی آن بوده است.
اختلالات شخصیتی این‌ گونه بیماران شامل تکامل ناقص دوران کودکی و عکس‌العمل‌های ناهماهنگ با محیط است که بعداً موجب مشکلات رفتاری وعادت وعکس‌العمل‌های نامأنوس، عجز و درماندگی وآزار و اذیت دیگران در رفتارهای اجتماعی می‌شود. این‌گونه بیماران از تجارب بد پند نمی‌گیرند و چندان دچار اضطراب نمی‌گردند مگر آنکه روند برخورد دیگران و افراد اجتماع و محیط با آنها با عدم موفقیت روبرو گردد رده‌بندی اختلالات شخصیت ضد اجتماعی (Antisocial) دراین بیماران بستگی به تفوق علائم و شدت علائم مرضی زیر دارد:
۱) پارانوئید (Paranoid): تدافعی، بسیار حساس، رازپوش و تودار، بدگمان، هشیار و بیدار با کمترین واکنش‌ عاطفی.
۲) اسکیزوئید(Schizoid): خجالتی، درون گرا، منزوی با احتراز از برقراری روابط نزدیک با دیگران.
۳) وسواسی (Compulsive): اعتقاد خشک به مذهب خاص یا اخلاق مشغول به خود، دو دل با افکار جامد.
۴) هیستریک (Hysterical- Histrionic) : وابسته، خام، فریب‌دهنده، مشغول به خود، عبث، هیجانی و به بیان مختصر شخصیتی پریشان.
۵) اسکیزوتیپ (Schisotypal): خرافاتی، منزوی از اجتماع، بدگمان، کم حرف و محدود از نظر توان برقراری روابط اجتماعی.
۶)خود ستا (Narcissistic): غماز و خودنما، خود بزرگ بین، در اندیشه‌ی قدرت، بی‌توجه به دیگران و متوقع توجه دیگران به خود.
۷) احتراز کننده (Avoidant): ترس از عدم پذیرش واکنش‌شدید در برابر عدم موفقیت همراه با کمی فعالیت اجتماعی و خود کم بینی.
۸) وابسته (Dependent): پا سیو، آسان پذیر، ناتوان در اخذ تصمیم، فاقد اعتماد به نفس توام با خود کم بینی.
۹) انفعالی – تهاجمی (Passive-Aggressive): لجوج، خیره‌سر، مسامحه کار، جدال برانگیز، ترشرو، سمج و مایل به کنترل دیگران و دارای جنبه‌ی منفی نسبت به شخصیت‌ها.
۱۰)ضد اجتماعی (Antisocial): متکبر، سنگدل، بی‌نظم، تحریک‌پذیر، ناتوان در تجربه اندوزی و غالباً دارای گرفتاری‌های قانونی.
۱۱) مرزی (Borderline): تحریک‌پذیر، روابط ‌بی ثبات و قهرآمیز با دیگران فاقد کنترل برخود و عدم تکامل شخصیت همراه با مشکلات شناخت هویت خود، بی‌ثباتی عاطفی، رفتار متمایل به خودکشی هویت خود، بی‌ثباتی عاطفی، رفتار متمایل به خودکشی و تهاجم، احساس پوچی و گناه وگهگاه از دست دادن کفایت روانی.
همانگونه که گفته شد رده‌بندی شدت این بیماری در بیماران فوق بستگی به تفوق علائم ذکر شده در بالا جهت تعیین شدت علائم مرضی فوق دارد. برای درمان این بیماران وظیفه‌ی افراد اجتماع جهانی است تا با روش‌های برنامه‌ریزی شده بستر اجتماعی مناسبی به وجود آورند تا فرصت مغتنمی برای تجربه‌اندوزی و تربیت جدید آنها فراهم شود و در محیط اجتماعی کوشش کنند تا رفتار نامناسب آنها تکرار نشود.
در این محیط اجتماعی آحاد ملل جهانی به محض اینکه یکی از افراد چه سرشناس و چه گمنام و جویایی نام نقیصه‌یی رفتار نشان دهند بلافاصله باید به او فشارآورند که عیب خود را اصلاح کند و به این طریق یک محیط آموزشی با قدرت و پرتحرک برای درمان بیماران دچار این بیماری به وجود آورند. در این خصوص استفاده ازتکنیک‌های رفتار درمانی وروان درمانی و درمان طبی می‌تواند کسب موفقیت بیشتری را سبب شود.
الف) رفتار درمانی:
تکنیک‌های رفتار درمانی مورد استفاده همان تکنیک‌های تنبیهی شرطی هستند. در روش تنبیهی اساس کار نوعی تنبیه در برابر رفتار نامناسب است. یکی از روشهای تنبیهی روش خاموش کردن نامطلوب Extinction است که در مقابل رفتار نامناسب بیمار با طرد او کج خلقی نسبت به او ترشروئی و قهر و بی‌اعتنایی باعث می‌شوند رفتار نامناسب ترک شود.
ب) روان‌ درمانی:
استفاده از گروه درمانی یعنی مشارکت بیمار در یک گروه مامور اصلاح رفتار بسیار مفید است خصوصاً در مواردی‌که بیمار در برخورد با افراد دیگر گرفتار مشکل و نارسایی رفتاری باشد (شخصیت اسکیزوئید یا شخصیت نارسا) مؤثر واقع می‌شود. همچنین گروه درمانی در مورد حالتی که اصطلاحاً acting out نامیده می‌شود یعنی افرادی که دچار عکس‌العمل‌های ناگهانی و غیر منطقی (Impulsive) و نابجا هستند محل و مقامی دارد.
در مورد این ‌گونه بیماران نباید خشم نشان داد و باید در محدوده‌‌ی مشخصی با آنها عمل کرد و در هر جلسه درمان زمان محدودی در نظر گرفت و در برابر آنها انعطاف نشان داد. فشارافراد گروه در این جهت است که رفتار ناگهانی و تهاجمی بیمار را در مضیقه قرار دهد و موجب توقیف آن گردد علاوه بر این گروه می‌تواند سریعاً تیپ رفتاری بیمار را شناسایی کند و سوابق رفتار نامطلوب او را تجزیه و تحلیل نماید و بیمار را به خودشناسی و ارزش و اعتبار خود واقف نماید و از این راه تکرار رفتار نامطلوب را کاهش دهد. البته باید بدانیم که استفاده از روان ‌درمانی فردی در درمان این‌ گونه بیماران حتی آنهایی که خود راغب به این نوع درمان باشند دامنه‌ی‌ محدودی دارد.
ج)درمان طبی:
بستری کردن بیمار در بیمارستان و در جمعیتی مناسب گهگاه ممکن است ضروری باشد لیکن در اکثر حالات می‌توان درمان را در مراکز درمانی روزانه یا مراکز خودیاری به اجرا گذاشت. داروهای ضد جنون برای دوره‌های کوتاه مدت و در شرایطی که بیمار تعادل خود را از دست داده و دچارجنون موقت شده است به کار می‌رود در اکثر موارد مصرف این داروها به مدت چند یا چندین روز کافی‌است و پس از بازگشت بیمار به سطح شعور قبلی خود می‌توان تجویز آنها را قطع کرد داروهای سداتیو را درمواردی می‌توان مورد استفاده قرار داد که کاهش حالت انزوای بیمار مورد نظر باشد به طوری که بتواند از آموزش و اجرای عملی روش‌های رفتاری جدید در جمع گروه درمانی استفاده نماید.
● پیش‌آگهی:
گروه بیماران ضد اجتماعی و مرزی معمولاً پیش آگهی مساعدی ندارند لیکن شخصیت‌های دچار اختلال اسکیزوئید خفیف یا تمایلات پا سیو - اگر سیو در صورتی که تحت درمان مناسبی قرار گیرند پیش آگهی خوبی خواهند داشت و آن وقت است که جهان روی صلح و آرامش را به خود می‌گیرد و آحاد ملل می‌توانند در کمال صلح و دوستی در کنار هم از نعمت بزرگ عمر بهره‌ی شایسته برند تسلیم اوامر خداوند گردند و به شرف ملاقات خداوند نائل شوند.

وبگردی
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان - به گزارش ورزش سه، هواداران تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه برای حمایت از تیم کشورمان مقابل اسپانیا به شهر کازان رسیدند.
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!