پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ / Thursday, 20 September, 2018

بوی ماه مهر


بوی ماه مهر
دلشوره شیرین شروع سال تحصیلی جدید با شروع تبلیغات تلویزیونی و بحث و نقل‌های خرید لوازم‌التحریر و کیف‌ و کفش و غیره از اوایل شهریور‌ماه به دل همه می‌افتد.
خصوصا والدینی که فرزند کلاس اولی دارند از حالا به فکر تهیه و تدارک شروع سال تحصیلی جدید‌ند و چه بسما مادرانی که شب‌ها با خیال چگونه برگزار کردن روز اول مهر به خواب می‌روند. بیاییم با دانستن چند نکته ساده روز اول مدرسه را برای خود و فرزندمان شیرین‌تر و خاطره‌انگیز‌تر کنیم. باید بدانیم آماده کردن کودکان برای رفتن به مدرسه فقط مربوط به روز‌های و حتی ماه‌های قبل از شروع سال تحصیلی جدید نیست، بلکه جریانی به هم پیوسته است که باید در سال‌های قبل از دبستان برنامه‌ریزی و به تدریج اجرا شود. معمولا برای فرزند اول یا تنها فرزند خانواده، نگرانی‌های ناشی از رفتن به محیط جدید، جدا شدن از خانواده و ارتباط‌های تازه بیشتر است. طرح آموزش پیش‌دبستانی‌ که در سال‌های اخیر اجرا شده است (با وجود غیر اجباری بودن آن)، سبب حل بسیاری از مشکلات این‌ چنینی شده است.
تجربه در همین چند سال معدود نشان داده است کودکانی که این دوره را سپری کرده‌اند در سال اول دبستان، خصوصا در ماه‌های اول که دوره‌ای بسیار جدید و انتقالی از لحاظ عاطفی، برای هر کودکی محسوب می‌شود، موفق‌تر و شاداب‌تر بوده‌اند. نکته مهم آن است که فرزندتان را در ابتدای تحصیل به موفق شدن عادت دهید. این موضوع با رقابت‌های بی‌جا و مقایسه کردن بچه‌ها با یکدیگر متفاوت است. ضمنا اطمینان و اعتماد فرزند خود را جلب کنید تا با خیال راحت به مدرسه برود و مطمئن باشد که به موقع به دنبال او می‌روید و در زمان نبودن او در خانه اتفاق مهمی نمی‌افتد و رفتن او به مدرسه به معنی قطع رابطه عاطفی با مادر در زمان غیبت او نیست.
چند نکته مهم برای شروع مدرسه
۱) هنگام خرید برای شروع مدرسه، توجه کنید که وسایل لازم و مورد‌نیاز فرزندتان حتما باید فراهم شود ولی از خرید وسایل اضافی و تشریفاتی خودداری کنید. (در طول زمان تحصیل فرزندتان که احتمالا کم هم نخواهد بود، متوجه خواهید شد که عادت دادن کودکان به بهینه مصرف کردن لوازم مدرسه تا چه اندازه به اقتصاد خانواده کمک خواهد کرد)
۲) برنامه خواب و غذای فرزندتان را کنترل کنید.
۳) مطالعه مختصری در مورد میان‌وعده‌های مناسب در مدرسه انجام دهید و یک برنامه ساده هفتگی برای آن بنویسید طوری که بدانید هر روز کودکتان چه میان وعده‌ای برای بردن به مدرسه نیاز دارد، آن را از قبل تهیه کنید و برای بردن به مدرسه آن را در ظرف مخصوص در دار قرار دهید.
۴) خوابیدن را برای فرزندتان به عنوان یک تکلیف سخت قرار ندهید و هرگز در اجرای برنامه خواب برای او در مقابل فرزندتان قرار نگیرید. بلکه موقعیت خواب را در خانه به وجود آورید.
۵) ارتباط با مدرسه و معلم را جزو برنامه‌های خود قرار دهید اما نه آن‌قدر که تکرار مراجعات شما به مدرسه برای اولیای مدرسه خسته‌کننده و برای شما بی‌حاصل باشد و نه آن‌قدر کم بروید که از همه اتفاقات مدرسه و برنامه‌های آن بی‌خبر بمانید.
۶) فرزند شما هنوز درک کافی برای درک معایب نظام آموزشی ندارد. با مطرح کردن این مسائل ذهن کودک خود را خراب نکنید.
۷) و نکته آخر اینکه: هیچ دو کودکی مثل هم نیستند. چه از نظر ظاهری و جسمانی و چه از نظر ذهنی و رفتاری پس هیچگاه فرزند خود را با هیچ کودک دیگری مقایسه نکنید و به فکر کشف ویژگی‌های خاص خودش باشید و با تلاش در باور کردن توانایی و استعدادهایش برنامه‌ریزی کنید.

افسانه زند
کارشناس مامایی

منبع : روزنامه تهران امروز

مطالب مرتبط

مسئولیت خانواده در برابر مدرسه

مسئولیت خانواده در برابر مدرسه
موفقیت در مدرسه یک تلاش مشترک است. تجربه‌های یادگیری موفقیت‌آمیز در خانه آغاز می‌گردد. هر چقدر پدر و یا مادر در یادگیری فرزندانشان بیشتر شرکت داشته باشند، احتمال موفقیت آنها در مدرسه و زندگی، بیشتر است.
موفقیت در مدرسه با شرکت پدر یا مادر (والدین) در فرآیند یادگیری آغاز می‌گردد. انتظارات مشخص وحمایت موجب به‌وجود آمدن شرایطی مساعد برای یادگیری و افزایش رابطه خانه و مدرسه می‌گردد.هر کودکی باید برای کسب اهداف یادگیری تشویق گردد و بتواند بیشترین تلاش را برای به‌دست آوردن نمرات خوب به‌عمل آورد.همچنین موفقیت در مدرسه با توانائی کودک در ایجاد رابطه خوب با دیگران نیز سنجیده می‌شود. بخش مهمی از یادگیری ارتباط و همکاری با کودکان و بزرگسالان دیگر برای رسیدن به اهداف گروهی و فردی است. خانواده‌ها در امر تعریف نقش‌ها و مسئولیت‌های کودکانشان در خانه و مدرسه سهیم هستند.
از زمانی‌که یک کودک وارد مدرسه می‌شود، نیاز است که والدین و معلمین با یکدیگر همکاری کنند تا پتانسیل‌های تحصیلی و اجتماعی را رشد و توسعه دهند. هدف خانواده‌ها و مدارسی که با یکدیگر کار می‌کند تغذیه و پرورش استعدادها برای رشد یادگیری در همه طول زندگی می‌باشد. اساس موفقیت در مدرسه در درون خانواده پی‌ریزی می‌شود. این کار با روابط پدر و مادر با کودک آغاز می‌گردد. نظرات مثبت در مورد مدرسه، یادگیری و زندگی، چارچوبی برای بنیانگذاری و حفظ موفقیت کودک فراهم می‌آورد.
● مسئولیت‌های خانواده
۱) محیطی محبت‌آمیز و حمایتگرانه در خانواده بنا کنید.
۲) گوش دادن فعالانه (با توجه) را تمرین نمائید، با یکدیگر گفت‌و گو کنید و نشان دهید که نسبت به شنیدن حرف‌های کودکتان علاقه‌مند می‌باشید.
۳) کودکان را آماده (با صرف صبحانه‌ای کافی و استراحت و خواب لازم در شب) به مدرسه بفرستید.
۴) مدرسه را از تغییرات زندگی کودک که ممکن است بر روند پیشرفت تحصیلی او تأثیر بگذارد، آگاه سازید.
۵) با شیوه‌ای دوستانه با معلمین، کارکنان مدرسه و دیگر والدین همکاری داشته باشید.
۶) تا جائی که ممکن است از وضعیت مدرسه باخبر شوید.
۷) با شرکت در گروه‌های مربوط به والدین در ایجاد رهبری و امور توسط والدین شرکت کنید.
۸) با ارائه خدمات خود به مدرسه تا جائی‌که می‌توانید در غنای مدرسه بکوشید.
۹) در صورت لزوم انتقادات سازنده خود را مطرح سازید.
۱۰) در برنامه‌های جمعی مدرسه شرکت کنید تا سلامت برنامه‌های تحصیلی و اجتماعی را بهبود بخشید. کودکانی که در محیطی شراکتی یادگیری را آغاز کرده‌اند با مهارت‌ها و تفکراتی اساسی وارد مدرسه می‌شوند که آموزگاران آن را موفقیت تلقی می‌نمایند.
● احترام و راه‌های گوش دادن مؤثر
گوش دادن صحیح و با توجه می‌تواند به بهبود روابط کمک کرده و موجب ایجاد احترام در رابطه با دیگران گردد. ارتباطات با گوش دادن و سپس نشان دادن اینکه شما آنچه را که دیگری می‌گوید می‌شنوید، آغاز می‌گردد. این کار می‌تواند با تماس چشمی با حرکات بدن با دست و گوش دادن انعکاس (نشان دادن انعکاسی به گفته‌ها) انجام پذیرد. تمرکز (تماس چشمی) تمرکز به آن معنا است که شما مستقیماً به فردی که صحبت می‌کند، نگاه کرده و نگاهتان متوجه این سو و آن سو نمی‌باشد. شما بر روی آنچه گفته می‌شود تمرکز دارید.
کسی که در حال حرف زدن است مرکز توجه شما است. گوش دادن با توجه برای ایجاد ارتباطات مثبت ضروری است. گوش دادن بدون قطع کردن صحبت - آیا بدن شما نیز تأیید می‌کند که شما در حال گوش دادن هستید؟ از لبخند، تکان دادن سر و حالت‌هائی که دلالت بر فهمیدن می‌کند استفاده کنید تا با فردی که در حال حرف زدن است ایجاد رابطه نمائید. مهم نیست که در این زمان نشان دهید موافق و یا مخالف او هستید.
مهمتر آن است که اکنون به فرد سخنران نشان دهید که به کلام او احترام می‌گذارید. این کار موجب تقویت ارتباط می‌گردد. گوش دادن انعکاسی - گوش دادن انعکاسی به معنای شنیدن احساسات و منظور سخنران است. این مثل یک بازگوئی است.
در واقع شما کلام سخنران را منعکس ساخته و با بیانی دیگر به او برمی‌گردانید تا درستی فهم و درک خود از سخنان وی را کنترل و بررسی نماید. این روند سخنران را تصدیق کرده و احترام به او را نشان می‌دهد که شما پیام سخنران را دریافته‌اید. با انعکاس صحیح و دقیق سخنان سخنران، شما می‌توانید پیام او را به روشنی دریافته و تفاهم دوجانبه برقرار نمائید.
از طریق گوش دادن انعکاسی و تبادل دقیق کلام، درمی‌یابیم که افراد دیگر احساسات و عقایدی مهم دارند که ما باید آنها را در نظر بگیریم. درک اهمیت عقاید دیگران و نه فقط ایده‌های خودمان به راه‌حل‌های موفقیت‌آمیز و احترام متقابل منتهی می‌گردد.

وبگردی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
اولین تصاویر و جزئیات از تصادف مرگبار در جاده تهران-کرمان
اولین تصاویر و جزئیات از تصادف مرگبار در جاده تهران-کرمان - اتوبوس تهران -کرمان در کیلومتر ۴۰ آزاد راه کاشان به نطنز، ورودی بادرود براثر بی احتیاطی و احتمالا خواب آلودگی راننده پس از برخورد با پشت کامیون حامل سوخت واژگون شده و در لاین مخالف دچار آتش سوزی شد...
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت»
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت» - فیلم - روایت یک روحانی از هایده و ماجرای خواندن ترانه «علی ای همای رحمت» را در ویدئوی زیر ببینید.