شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ / Saturday, 15 December, 2018

بوی ماه مهر


بوی ماه مهر
دلشوره شیرین شروع سال تحصیلی جدید با شروع تبلیغات تلویزیونی و بحث و نقل‌های خرید لوازم‌التحریر و کیف‌ و کفش و غیره از اوایل شهریور‌ماه به دل همه می‌افتد.
خصوصا والدینی که فرزند کلاس اولی دارند از حالا به فکر تهیه و تدارک شروع سال تحصیلی جدید‌ند و چه بسما مادرانی که شب‌ها با خیال چگونه برگزار کردن روز اول مهر به خواب می‌روند. بیاییم با دانستن چند نکته ساده روز اول مدرسه را برای خود و فرزندمان شیرین‌تر و خاطره‌انگیز‌تر کنیم. باید بدانیم آماده کردن کودکان برای رفتن به مدرسه فقط مربوط به روز‌های و حتی ماه‌های قبل از شروع سال تحصیلی جدید نیست، بلکه جریانی به هم پیوسته است که باید در سال‌های قبل از دبستان برنامه‌ریزی و به تدریج اجرا شود. معمولا برای فرزند اول یا تنها فرزند خانواده، نگرانی‌های ناشی از رفتن به محیط جدید، جدا شدن از خانواده و ارتباط‌های تازه بیشتر است. طرح آموزش پیش‌دبستانی‌ که در سال‌های اخیر اجرا شده است (با وجود غیر اجباری بودن آن)، سبب حل بسیاری از مشکلات این‌ چنینی شده است.
تجربه در همین چند سال معدود نشان داده است کودکانی که این دوره را سپری کرده‌اند در سال اول دبستان، خصوصا در ماه‌های اول که دوره‌ای بسیار جدید و انتقالی از لحاظ عاطفی، برای هر کودکی محسوب می‌شود، موفق‌تر و شاداب‌تر بوده‌اند. نکته مهم آن است که فرزندتان را در ابتدای تحصیل به موفق شدن عادت دهید. این موضوع با رقابت‌های بی‌جا و مقایسه کردن بچه‌ها با یکدیگر متفاوت است. ضمنا اطمینان و اعتماد فرزند خود را جلب کنید تا با خیال راحت به مدرسه برود و مطمئن باشد که به موقع به دنبال او می‌روید و در زمان نبودن او در خانه اتفاق مهمی نمی‌افتد و رفتن او به مدرسه به معنی قطع رابطه عاطفی با مادر در زمان غیبت او نیست.
چند نکته مهم برای شروع مدرسه
۱) هنگام خرید برای شروع مدرسه، توجه کنید که وسایل لازم و مورد‌نیاز فرزندتان حتما باید فراهم شود ولی از خرید وسایل اضافی و تشریفاتی خودداری کنید. (در طول زمان تحصیل فرزندتان که احتمالا کم هم نخواهد بود، متوجه خواهید شد که عادت دادن کودکان به بهینه مصرف کردن لوازم مدرسه تا چه اندازه به اقتصاد خانواده کمک خواهد کرد)
۲) برنامه خواب و غذای فرزندتان را کنترل کنید.
۳) مطالعه مختصری در مورد میان‌وعده‌های مناسب در مدرسه انجام دهید و یک برنامه ساده هفتگی برای آن بنویسید طوری که بدانید هر روز کودکتان چه میان وعده‌ای برای بردن به مدرسه نیاز دارد، آن را از قبل تهیه کنید و برای بردن به مدرسه آن را در ظرف مخصوص در دار قرار دهید.
۴) خوابیدن را برای فرزندتان به عنوان یک تکلیف سخت قرار ندهید و هرگز در اجرای برنامه خواب برای او در مقابل فرزندتان قرار نگیرید. بلکه موقعیت خواب را در خانه به وجود آورید.
۵) ارتباط با مدرسه و معلم را جزو برنامه‌های خود قرار دهید اما نه آن‌قدر که تکرار مراجعات شما به مدرسه برای اولیای مدرسه خسته‌کننده و برای شما بی‌حاصل باشد و نه آن‌قدر کم بروید که از همه اتفاقات مدرسه و برنامه‌های آن بی‌خبر بمانید.
۶) فرزند شما هنوز درک کافی برای درک معایب نظام آموزشی ندارد. با مطرح کردن این مسائل ذهن کودک خود را خراب نکنید.
۷) و نکته آخر اینکه: هیچ دو کودکی مثل هم نیستند. چه از نظر ظاهری و جسمانی و چه از نظر ذهنی و رفتاری پس هیچگاه فرزند خود را با هیچ کودک دیگری مقایسه نکنید و به فکر کشف ویژگی‌های خاص خودش باشید و با تلاش در باور کردن توانایی و استعدادهایش برنامه‌ریزی کنید.

افسانه زند
کارشناس مامایی

منبع : روزنامه تهران امروز

مطالب مرتبط

آن چه موفقیت را تضمین می کند

آن چه موفقیت را تضمین می کند
شاید با نیم نگاهی به نكاتی كه در پی می آید، اندكی بیشتر در وظایف خود تأمل كنیم.
روانشناسان معتقدند جدا از نقش اولیاء مدرسه درتعلیم و تربیت دانش آموز آموزگار به تنهایی نقش مؤثری در تعلیم و تربیت دانش آموز، شكست و یا موفقیت تحصیلی و رفتاری او دارد.رفتار آموزگار بر رفتار عملكرد تك تك دانش آموزان مؤثر است چرا كه دانش آموزان مفیدترین ساعات روز را با آموزگار گذرانده و از نزدیك با او در ارتباط هستند؛ بنابراین می توان با برقراری ارتباطی صمیمانه میان والدین و آموزگار كاستی ها را جبران كرده و دانش آموزان را به موفقیت نزدیك كرد.در این بین بسیاری از آموزگاران با آغوش باز از نظرات و انتقادات والدین استقبال كرده و منتظر شنیدن عقاید مثبت و منفی آنها به منظور بهبود شیوه آموزشی و رفتاری خویش اند.اما گاه نیز مشاهده شده كه آموزگار علاقه ای به برقراری ارتباط با والدین ندارد و از هرگونه ملاقات حضوری یا گفت وگوی تلفنی طفره می رود كه در این صورت وظیفه والدین است كه با زمینه سازی مناسب امكان برقراری ارتباط را فراهم كنند.
نظرسنجی ها نشان می دهد آموزگاران به دانش آموزانی كه والدینشان با آموزگار مرتبط بوده و جویای وضعیت تحصیلی و رفتاری فرزندشان هستند با علاقه بیشتری درس می دهند و سریع تر از سایرین با آنها ارتباط عاطفی برقرار می كنند تا دانش آموزانی كه والدین آنها هیچ حساسیتی نسبت به عملكرد تحصیلی و رفتاری فرزندشان از خود نشان نمی دهند؛ چرا كه معتقدند والدین حساس حامیان خوبی برای آموزگار بوده و او را در ادامه راه یاری می دهند.
دست اندركاران امر آموزش معتقدند ارتباط با آموزگار و اولیای مدرسه باید به طور مرتب و حداقل هر دو هفته یك بار باشد. از این رو برای دستیابی به این هدف چند نكته را به خاطر بسپارید:
* فهرستی از نكات و مطالبی را كه قصد دارید با آموزگار فرزندتان در میان بگذارید یادداشت كنید تا هنگام ملاقات چیزی را فراموش نكنید.
* اگر قصد دارید از شیوه خوبی كه برای آموزش فرزندتان استفاده شده، تشكر كنید، مورد، موردنظر را دقیقاً یادداشت كرده و در هنگام ملاقات حضوری یا تلفنی به آن نكته اشاره كرده و تشكر كنید. مثلاً؛ «متشكرم كه به فرزندم تمرین اضافی دادید تا مبحثی را كه بلد نبود، یاد بگیرد.» این شكل اشاره به مسأله آموزگار را دلگرم ِمی كند چرا كه متوجه توجه شما به روش تدریس او می شود.
* مسأله یا مشكلی را كه باعث نگرانی تان شده یادداشت كنید تا دقیقاً موضوع مورد نظر را مطرح كرده و پاسخ بگیرید. هیچ گاه مسأله را به طور كلی بیان نكنید مثلا به جای این كه بگویید: «چرا از پلی كپی برای تمرین بیشتر استفاده نمی كنید؟» بگویید: «فكر می كنم مبحث تقسیم برای فرزندم و بسیاری از بچه ها مشكل است چرا كه هنوز به آن تسلط ندارند. بهتر نیست برای تمرین بیشتر از پلی كپی اضافی استفاده كنید؟» اشاره دقیق به مشكل هم نگرانی شما را برطرف می كند و هم آموزگار به درستی متوجه نیاز دانش آموزان و درخواست والدین می شود و این مشاركت ثمربخش خواهد بود.
* جبهه گرفتن و رفتار طلبكارانه مشكل را برطرف نمی كند از این رو برای رفع مشكل با مثبت اندیشی در صدد رفع مشكل برآمده و با رفتاری دوستانه آموزگار را ملاقات كنید.
* بر روی رفتار یا مشكل درسی فرزندتان تمركز كنید و در صدد باشید تا ایرادهای واقعی را پیدا كنید، ایراد گرفتن بی جا از آموزگار تنها راندمان كاری او را كاهش می دهد. بنابراین به جای شكایت و رفتار حق به جانب، مشكل را با آموزگار در میان بگذارید حتی اگر مقصر باشد. سعی كنید بدون جستجو برای یافتن مقصر مشكل را حل كنید، چرا كه مقصر هر كه باشد، اصل، برطرف شدن مسأله است.
* از آموزگار بخواهید در صورت لزوم یكی از دانش آموزان ممتاز را كنار فرزندتان بنشاند تا به طور غیرمستقیم فرزندتان از او الگوبرداری كند. بهتر است این مسأله بین شما و آموزگار بماند و هرگز كسی از آن مطلع نشود.
* به آموزگار فرزندتان اطمینان بدهید كه در صورت لزوم همراه او بوده و می توانید در فعالیت های فوق برنامه او را یاری دهید. در بازدیدهای علمی، برنامه های تفریحی، مناسبت های ویژه و... داوطلبانه به آموزگار و اولیاء مدرسه كمك كنید.
با این شیوه نه تنها زمینه برقراری ارتباط بیشتر فراهم می شود بلكه آموزگار خود را جدا از والدین و آنها را مقابل خود نمی بیند.
- اگر طرح مفید یا پیشنهاد كارسازی به نظرتان رسید به صورت حضوری یا به طور كتبی طرح را با آموزگار فرزندتان در میان بگذارید و تأكید كنید در صورت لزوم می توانید آموزگار را در اجرای طرح یاری دهید.
و كلام پایانی: روانشناسان معتقدند هر چه ارتباط والدین با اولیاء مدرسه به ویژه آموزگار مربوطه بیشتر و صمیمی تر باشد، دانش آموز در امور درسی و رفتاری موفق تر خواهد بود....
موفق باشید.
مهتاب صفرزاده خسروشاهی

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».