دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ / Monday, 19 February, 2018

سایت شما مهمان مهمی دارد!


سایت شما مهمان مهمی دارد!
اما این تصور درست نیست.
اگر شما سایت جدیدی را طراحی می کنید و یا قصد طراحی مجدد سایتتان را دارید، دانستن اینکه موتور جستجوگر چگونه کار می کند، کاربران مخاطب شما چگونه جستجو می کنند و بهترین روش طراحی وب ساییتان چیست، از همان ابتدا می تواند صرفه جویی قابل ملاحظه ای در زمان و هزینه شما ایجاد کند.
جستجوگران، بینندگان تصادفی نیستند. زمانیکه آنها یک سری از کلمات را جستجو می کنند، به معنای آنست که آنها کالا یا خدماتی را می خواهند. لذا ترافیکی که به کمک موتورهای جستجوگر در سایت شما ایجاد می شود به معنای مراجعه گروه کاربران مخاطب به سایت شماست.
بسیار گفته شد که کاربران جستجو می کنند لذا بجا خواهد بود که روشن نماییم اصولا با چه ابزاری می توان در وب به جستجو پرداخت. خدمات جستجویی که در وب ارایه می شود را می توان در دو گروه اصلی دسته بندی نمود:
۱) فهرستها
۲) موتورهای جستجوگر
تفاوت اصلی این دو گروه نیز در نحوه تشکیل پایگاه داده و جمع آوری اطلاعات آنهاست. در فهرستها، اینکار به عهده انسان است اما در موتورهای جستجوگر جمع آوری اطلاعات پایگاه داده را نرم افزارها انجام می دهند. دانستن تفاوت کار این دو گروه بسیار مهم است زیرا هر یک از آنها به گونه ای متفاوت با سایت شما رفتار می نمایند. فهرست هرگز از وجود سایت شما اطلاع نمی یابد مگر زمانیکه شخصی آنرا به وی معرفی نماید. بعد از معرفی است که ویراستار آن فهرست به سایت شما مراجعه نموده، در صورت رعایت قوانین فهرست و انتخاب گروه مناسب، سایت شما را به پایگاه داده فهرست اضافه می نماید.
اما در موتورهای جستجوگر وضع به گونه ای دیگر است؛ موتور جستجوگر می تواند از وجود سایت شما اطلاع یابد اگر راه ورود آن فراهم شده باشد. در واقع نرم افزار موتور جستجوگر هر لحظه در حال وبگردی و به روز رسانی اطلاع قدیمی و همینطور افزودن اطلاعات جدید به پایگاه داده موتور جستجوگر است.
شما باید سایت خود را با عنوان و توضیحی مناسب به فهرستها معرفی نمایید و بهترین گروه ممکن را برای سایت خود در نظر بگیرید. این کار بسیار مهم است زیرا عموما فهرستها همین عنوان و توضیح را به همراه آدرس صفحه اول سایتتان در پایگاه داده خود قرار می دهند.
● راه ورود موتور جستجوگر به سایت شما چیست؟
این راه چیزی جز یک پیوند از سایتهای دیگر نیست. اگر می خواهید موتور جستجوگر را به میهمانی سایتتان دعوت کنید باید راه را هم به وی نشان دهید و وی آدرس سایت شما را بداند. موتور جستجوگر بهانه های بسیاری برای نپذیرفتن این دعوت دارد زیرا در همان لحظه به سایتهای بسیار دیگری هم دعوت شده است! بنابراین باید در آدرس دادن نهایت دقت را انجام دهید. برای روشنتر شدن موضوع، چگونگی کارکرد موتور جستجوگر را با هم بررسی می کنیم.
● موتور جستجوگر چگونه کار می کند؟
طرز کار موتور جستجوگر به طور خلاصه بدین گونه است که آن یک آدرس وب را می یابد، آنرا دنبال می کند و به صفحه ای می رسد. محتوای آن صفحه را می خواند و پارامترهای آن را مشخص می کند. به عنوان مثال تعداد کلمات متن آن صفحه، حجم و تاریخ به روز رسانی آن، بعضی از پارامترهای آن صفحه است.
سپس پارامترهای تعیین شده را به همراه آدرس آن صفحه به بایگانی موتور جستجوگر ارسال می کند و این اطلاعات در آنجا پس از فشرده سازی، ذخیره می گردد.
حال اگر کاربری که دنبال چیزی می گردد کلماتی را جستجو کند، موتور جستجوگر در پایگاه داده ای که تشکیل داده است ابتدا تمام صفحات مرتبط با موضوع جستجو شده را می یابد و سپس مرتبط ترین را به عنوان اولین نتیجه جستجو و بقیه صفحات را بر اساس میزان ارتباط بعد از آن در اختیار کاربر قرار می دهد. به عبارت دیگر اگر تعداد نتایج جستجو ۱۰۰۰ مورد باشد، سایت رده اول مرتبط ترین و سایت رده ۱۰۰۰ کم ارتباط ترین سایت به موضوع جستجو شده می باشد.
به آدرس دادن برگردیم. شما می توانید آدرس خود را روی تکه کاغذی مچاله شده به مهمان خود بدهید و یا آنرا به شکلی بسیار با کلاس و خاطره انگیز تقدیمش کنید. حتما همه ما حالت دوم را ترجیح می دهیم. به عنوان مدیر سایت، جنتلمن باشید و به موتور جستجوگر خصوصا گوگل همانند یک دختر زیبا احترام کنید!
پیوندی هم که شما با آن موتور جستجوگر را به پارتی سایتتان دعوت می کنید، بسیار مهم است: همواره پیوند به سایتتان را در سایت (صفحات) مهم دیگر قرار دهید تا موتور جستجوگر نه یکبار که چندین بار به سایت شما از آن طریق مراجعه کند.
موتور جستجوگر، کافیست که آدرس سایت شما را یاد بگیرد. آنوقت می توانید مطمئن باشید که هر ماه حداقل یکبار بدان مراجعه می کند. اما اگر پیوندهای سایتتان در سایتهای معتبر و مهمی باشند آنوقت بیش از یکبار در ماه و حتی هر چند روز یکبار بدان مراجعه می کند.
پیوند دادن و پیوند گرفتن امروزه مقوله ای بسیار جدی میان مدیران سایتهاست. شاید هر روزه میلیونها پست الکترونیک فقط برای این موضوع میان مدیران سایتها رد و بدل می شود. البته مدیران سایتها نیز خسیس شده اند و به سادگی لینک نمی دهند. به سایت شما لینک نمی دهند تا زمانیکه به سایت آنها لینک ندهید: به من لینک بده تا من به تو لینک بدهم! شما هم باید موضوع پیوندها را جدی بگیرید و تعداد پیوندهای به سایتتان را افزایش دهید.
حالا که بحث به اینجا کشیده شده است، اجازه دهید خود را ملزم به رعایت چند قانون ساده کنیم:
۱) در سایتتان حتما صفحه ای را برای لینک دادن به سایتهای دیگر، اختصاص دهید.
۲) اگر سایتی محتوای مناسبی دارد ، حتما به آن لینک بدهید حتی اگر از شما درخواست هم نکرده باشد. با اینکار شما به طبیعت اینترنت احترام می گذارید و همچنین منابع مفید را به کاربران سایتتان معرفی می نمایید.
۳) از سایتهایی لینک بگیرید که به محتوای سایتتان ارتباط دارند.
۴) لینکها را تنها برای صفحه اول سایتتان درخواست نکنید.
۵) برای لینک گرفتن از سایتهای با ارزش، وقت صرف کنید.


منبع : ایران سئو

مطالب مرتبط

اسنرفر و یا گوگل ریدر؟


اسنرفر و یا گوگل ریدر؟
اگر شما هم جز انسان های فید باز باشید، مسلما با اسنرفر آشنا هستید. نرم افزاری بسیار کم حجم و در عین حال بسیار قدرتمند. اما با این حال، تعداد کاربران این نرم افزار بسیار کمتر از شایستگی های آن است.(لااقل در مورد سایت من اینگونه است) بسیاری از کاربران اینترنت در سر تا سر دنیا، گوگل ریدر را به هر برنامه ی دیگری ترجیح می دهند. اگر به وبلاگ عصرونه سر زده باشید، در یکی از پست های اخیرش آمار و ارقام جالبی را در مورد گوگل ریدر عنوان کرده است. اما موضوع مورد نظر این است آیا این آمار و ارقام برای استفاده از این سرویس کافی است؟ و یا به تعبیری صحیح تر، آیا فقط به این دلیل که دیگران از این سرویس استفاده می کنند ما هم باید استفاده کنیم؟
من مدت هاست که از کاربران اسنرفر هستم. اما چندی پیش بنا بر دلایلی فید هایم را در گوگل ریدر نیز وارد کردم و در واقع مدتیست که از آن هم استفاده می کنم. برای نگارش این پست نیز مطالب زیادی در مورد گوگل ریدر خواندم تا از همه ی جنبه ها بتوانم یک مقایسه ی عادلانه و برابر را داشته باشم.
● اسنرفر و یا گوگل ریدر؟
نام گوگل با جست و جو برابری می کند. خوشبختانه گوگل ریدر نیز از این قضیه مستثنی نیست و قابلیت جست و جوی بسیار خوبی دارد. شما می توانید بر روی یک فید خاص، یک پوشه ی خاص و یا یک وبلاگ خاص متمرکز شوید و جست و جو کنید. اینگونه محدود کردن ها، باعث به دست آمدن نتایج بهتر و مفید تری می شود. اما متاسفانه اسنرفر چنین قابلیت خوبی را در قسمت جست و جو ندارد. البته شما در این نرم افزار می توانید به راحتی به جست و جو بپردازید، اما بعد از به دست آمدن نتایج هم، باید کمی وقت بگذارید تا به گزینه ی مورد نظر خود برسید.
در گوگل ریدر شما هر بار که بر روی یک فید کلیک می کنید، باید منتظر بمانید تا مطالب آن نمایش داده شود. در حالی که در اسنرفر اینگونه نیست. مطالب با سرعت خوبی دانلود می شوند و شما هر بار که بخواهید می توانید روی فید مورد نظر کلیک کنید تا مطالب آن را بدون وقفه ای بخوانید. هیچ گونه اتلاف وقتی در این بین مشاهده نمی شود. البته این از ذات آنلاین بودن گوگل ریدر نشات میگیرد.
طراحی صفحه ی گوگل ریدر، هر چند بسیار خوب کار شده است، اما شما در اسنرفر احساس راحتی بیشتری می کنید. در ضمن در اسنرفر شما به گزینه های بیشتری برای تغییر نوع نمایش فید ها دسترسی دارید. در حالی که در گوگل ریدر دو حالت List View و Expanded View را تنها مشاهده می کنید. همچنین در گوگل ریدر شما هیچ گاه نمی توانید هم به لیست مطالب و هم به محتوای آنها دقیقا دسترسی داشته باشید. در حالت List View که تنها لیستی از مطالب مشاهده می شود. و در حالت Expanded View هم، تمام مطالب در یک صفحه به نمایش در میاید که کمی نا خوشایند می باشد. در حالی که در اسنرفر شما در هر زمان، هم می توانید به منو، هم به عنوان مطالب و هم به محتوای مطالب دسترسی داشته باشید و هر قسمت را هم، به دلخواه کوچک و یا بزرگ کنید. در کل گردش در بین فید ها در اسنرفر راحت تر صورت می گیرد.
در گوگل ریدر، شما به آمار بیشتری از فید هایتان دسترسی پیدا می کنید در حالی که در اسنرفر شما چنین توانایی را ندارید. البته به نظر نمی رسد برای یک فرد فید خوان، مهم باشد که مثلا چند درصد از مطالب یک فید را خوانده باشد. همین که تعداد مطالب خوانده شده و نشده مشخص باشد کفایت می کند که هم گوگل ریدر و هم اسنرفر از این قابلیت پشتیبانی می کنند.
بعد از باز کردن برنامه ی اسنرفر، خودش به طور اتوماتیک هر چند مدت یک بار، فید ها را اسکن می کند و مطالب جدید را نشان می دهد. اسنرفر تا وقتی که با راست کلیک کردن بر روی آیکون آن و زدن گزینه ی Exit از آن خارج نشوید، در تسک بار شما می ماند و به فعالیت خود ادامه می دهد. به دلیل حجم کم این برنامه، این قابلیت نه تنها برای شما مزاحمت ایجاد نمی کند، بلکه بسیار هم مفید است. چون همان گونه که گفتم این برنامه هر از چند گاهی فید ها را چک می کند و اگر به مطلب جدیدی بر بخورد، آیکون آن تغییر می کند و شما به راحتی پی به آن مطلب جدید می برید.
در اسنرفر شما می توانید مشخص کنید چه تعداد مطلب از یک فید همان ابتدا دانلود شود اما در گوگل ریدر اصلا دستتان در این مورد باز نیست و تنها می توانید فید را وارد کنید. همچنین یک نکته مهم اینکه اسنرفر دارای پلاگین های مختلفی هم می باشد که به شما برای احساس راحتی بیشتر، کمک خواهند کرد. اما در گوگل ریدر، شما تنها به قابلیت هایی که توسط تیم طراح، به آن اضافه می شود دسترسی خواهید داشت.
● اما چرا فید هایم را وارد گوگل ریدر کردم؟
تنها به یک دلیل. و آن هم آنلاین بودن گوگل ریدر است. وقتی به کامپیوتر خود دسترسی نداشته باشید، دیگر اسنرفر با تمام قابلیت هایش هیچ گونه معنی نخواهد داشت. هر چند گوگل ریدر را نیز می شود به صورت آفلاین تجربه کرد اما در این صورت باز هم به کامپیوتر خودتان نیاز دارید. بنده به این دلیل که مدت ها به کامپیوتر خودم دسترسی نخواهم داشت، فید هایم را وارد گوگل ریدر کردم تا از قابلیت آنلاین بودن آن استفاده کنم.
اگر شما تا الان از اسنرفر استفاده نکرده اید، وقت آن رسیده است تا یک کوچولو آن را آزمایش کنید. اگر واقع بین باشید، پی خواهید برد که استفاده از اسنرفر در کامپیوتر های شخصی بسیار بهتر و مفید تر می باشد. و البته به روز نگه داشتن فید ها در گوگل ریدر هم نباید فراموش شود. مطمئن باشید شما همیشه به کامپیوترتان دسترسی نخواهید داشت. و آن وقت است که به اهمیت گوگل ریدر پی خواهید برد.

چرا موفق نیستیم؟
اگر شما واقعا می‌خواهید موفق باشید، پس باید درک محکمی از تصورات مشخصی که باعث محدود کردن پتانسیل شما می‌شوند و شما را ناموفق می‌سازند، داشته باشید افراد موفق جداً از این تصورات …
وبگردی
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود!
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود! - رویدادی که در بطن آن، هواپیمای ATR شرکت آسمان قرار داشت که با کد EP-ATS رجیستر شده و مسئولان شرکت هواپیمایی آسمان بر آن نام «خرمشهر» را گذارده بودند. نامی که هدف از انتخاب آن هرچه بوده، حتما یادآوری سقوط خرمشهر در ابتدای جنگ تحمیلی نبوده است. رویدادی که ساعاتی پیش بار دیگر رخ داد؛ این بار با سقوط هواپیمایی که خرمشهر نام داشت.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟ - اقتصاد سیاسی - محمودسریع القلم با بیان اینکه تقابل ما با جهان هزینه دارد،گفت:»هیچ انسانی پیدا نمی شود که بگوید با ظلم موافقم هستم،اما حکمرانی در کشور باید سود و زیان کند که با چه هزینه ای می خواهد این موضوع را پیش ببرد.»
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!!
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!! - امیرقادری منتقد سینما: حاتمی کیا یک فیلم بد و کاریکاتوری ساخته است
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر - آیین اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و سید عباس صالحی وزیر ارشاد برپا شد.