یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Sunday, 20 May, 2018

نورتریپتیلین ۱۰ و ۲۵ میلی گرمی


نورتریپتیلین ۱۰ و ۲۵ میلی گرمی
● راهنمائیهای عمومی برای مصرف صحیح دارو:
این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز گردیده است،لذا از مصرف آن درمواردمشابه و یا توصیه آن به دیگران خودداری کنید.
● قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک خود مشورت نمائید:
۱) وجود هر نوع حساسیت به ضد افسردگی های سه حلقه ای،ماپروتیلین یا ترازودون.
۲) در صورت حاملگی و شیردهی.
۳) در صورت مصرف هر نوع دارو بخصوص تضعیف کننده های سیستم اعصاب مرکزی، داروهای ضد تیروئید،سایمتیدین،کلونیدین،گوانیتیدین،فنوتیازینها ، داروهایی که باعث ایجاد عوارض اکستراپیرامیدال میگردد، مهارکننده های منوآمینو اکسیدازو مقلدهای سمپاتیک.
۴) در صورت ابتلاء به هر نوع بیماری بخصوص آسم،اختلالات دوقطبی (مانیک-دپرسیون)، اختلالات خونی،اختلالات قلبی عروقی،اختلالات گوارشی،آب مرواریدیاافزایش فشارداخل کره چشم،بیماری کبدی،پرکاری تیروئید،بزرگی پروستات،بیماری کلیوی، شیزوفرنی، حملات تشنجی، تاخیردردفع ادرار.
● در طول مدت زمان مصرف دارو به نکات زیر توجه نمایید:
▪ دارورابیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.
▪ اثرات درمانی ضدافسردگی دارو ظرف یک تاشش هفته بعدازشروع درمان بروز خواهد کرد.
▪ در صورتیکه یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردیدو بیش از یکبار در روز دارو را مصرف میکنید،به محض بیادآوردن آن را مصرف کنید ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشداز مصرف آن خودداری کرده و مقدار مصرف بعدی را نیز دو برابر نکنید.
▪ بدلیل اثرات جانبی ازمصرف داروبه هنگام صبح خودداری نمایید.
▪ تابهبودکامل بطور منظم به پزشک مراجعه نمایید.
▪ از مصرف داروهای دیگربهمراه این دارو خودداری نمایید مگر با تجویز پزشک
▪ این دارو ممکن است باعث گیجی و خواب آلودگی شود،لذا ضمن درمان با این دارو از رانندگی و کار با آلاتیکه نیاز به هوشیاری کامل دارند خودداری نمایید.
▪ این دارو باعث خشکی دهان میشود،لذا هنگام مصرف این دارو میتوان از آدامس یا شیرینی یا بستنی بدون شکراستفاده نمود. درصورتیکه خشکی دهان بیش از دو هفته ادامه یابد به پزشک یادندانپزشک مراجعه نمایید.
▪ بدلیل حساسیت پوست به نور،از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید اجتناب نموده، لباسهای مناسب پوشیده و از مواد ضد آفتاب استفاده نمایید.
دارو را بدون اطلاع پزشک قطع نکنید. جهت جلوگیری از عوارض قطع مصرف دارو، مقدار مصرف را بتدریج کاهش دهید.
● مصرف در حاملگی و شیردهی:
این دارو دربارداری و شیردهی فقط با صلاحدید پزشک مصرف شود.
● مقدارو نحوه مصرف دارو:
مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین میکند . مقدار مصرف معمولی این دارو بشرح زیر است:
▪ مقدار مصرف معمول بزرگسالان:
جهت درمان ضد افسردگی،۲۵میلیگرم۳یا۴باردرروز که این مقدار برحسب نیاز و مقاومت به دارو تنظیم میگردد. حداکثر مقدارمصرف ۱۵۰میلیگرم درروزمیباشد.
▪ مقدار مصرف معمول کودکان:
ـ ضدافسردگی: کودکان ۶ تا۱۲سال: روزانه ۱۰تا۲۰میلیگرم یا۱تا۳میلیگرم به ازاء هر کیلوگرم وزن روزانه در مقادیر منقسم.
▪ مقدار مصرف معمول نوجوانان:
۲۵تا۵۰میلیگرم یا۱تا۳میلیگرم به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن روزانه در مقادیر منقسم. مقدارمصرف دارو برحسب نیاز و مقاومت به داروتنظیم میگردد.
▪ مقدار مصرف معمول درافرادسالخورده:
۳۰تا۵۰میلیگرم درروزدر مقادیر منقسم.مقدارمصرف دارو برحسب نیاز و مقاومت به دارو تنظیم میشود.
● عوارض جانبی دارو:
هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب ممکنست باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود اگرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمیشود ،در صورت بروز مزاحمت هر یک از عوارض زیربا پزشک مشورت نمائید:
اختلالات بینایی،گیجی،توهم،هالوسیناسیون،اختلال در ادرار،بی نظمی درطپش قلب ،لرزش در عضلات بخصوص بازوها،دستها،سروزبان،کاهش فشارخون ، عوارض شبه پارکینسون،بی قراری،عصبانی شدن،اختلال در عملکردجنسی ،عوارض آلرژیک،اختلالات خونی،یرقان کلستاتیک،حملات تشنجی.
● مسمومیت:
در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقادیر توصیه شده بیمارراسریعاً به بیمارستان منتقل نمایید.
● شرایط نگهداری دارو:
ـ دارو را دور از نور و رطوبت در دمای بین ۱۵تا۳۰ درجه سانتیگراد در ظروف کاملاً در بسته نگهداری نمایید.
ـ دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید.
ـ از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری نمایید.
● بسته بندی:
۱۰۰ عدد قرصهای۱۰و۲۵میلیگرمی درون بلیستر و جعبه توسط کارخانه داروسازی روز دارو تهیه و عرضه میگردد.


منبع : شرکت داروسازی روز دارو

مطالب مرتبط

عوارض پوستی داروهای SSRI

عوارض پوستی داروهای SSRI
SSRIها یا داروهای مهار کننده‌ی برداشت مجدد سروتونین در حال حاضر خط نخست درمان بیماری افسردگی هستند. این داروها نسبت به سایر داروهای ضد افسردگی عوارض کمتری دارند. شایعترین عوارض این داروها، عوارض گوارشی ازقبیل تهوع و استفراغ می‌باشد. این داروها با بلوک برداشت مجدد سروتونین در پلاکت‌ها خطر خونروی را افزایش می‌دهند و این مطلب شایعترین عارضه‌ی دارو با تظاهرات پوستی به صورت پتشی و پورپورا و اکیموز خود به خودی است. افرادی که از یک NSAID یا آسپیرین با دوز کم استفاده می‌کنند به خصوص در معرض این عارضه هستند.
هنوز معلوم نیست خطر خونروی با مصرف همزمان آسپیرین یا Clopidogrel افزایش یابد. از عوارض هماتولوژیک دیگر این دارو می‌توان به متروراژی، ملنا، هموپتیزی، هماتوری و هماتمز اشاره کرد. این عوارض به ویژه در پی کاربرد پاروکستین که قویترین و انتخابی‌ترین مهارکننده‌ از گروه SSRI هاست دیده شده است. موارد اکیموز و واسکولیت را در بالای بازوها و اندام‌ تحتانی، در پی مصرف پاروکستین و با پارامترهای انعقادی طبیعی توصیف کرده‌اند. مصرف فلوکستین، پاروکستین و Fluvoxamine ممکن است با چنین مشکلی همراه باشد.
سروتونین که ازمشتقات تریپتوفان است، موجب انقباض عضلات صاف، تنگی عروق خونی و تحریک CNS می‌شود. تنها استثنا در این مورد پلاکت‌ها هستند که درآنها سروتونین تنها از طریق برداشت مجدد (reuptake) در اختیار سلول قرار می‌گیرد. در واقع میزان سروتونین در خون شرایین محیطی (به همین خاطر) بسیار جزئی است. آزاد شدن سروتونین به تجمع پلاکت‌ها کمک می‌کند واین امر در مصرف SSRI به تأخیر می‌افتد. میزان و شدت عوارض متناسب با دوز دارو و تغییرات آزمایشهای انعقادی، PTT, PT, BT افزایش تست‌های عملکرد کبدی و ترومبوسیتوپنی است. علائم بالینی و پاراکلینیک همگی قابل برگشت بوده مشکل بیمار با قطع دارو رفع می‌شود.
عارضه‌ی‌ پوستی دیگر که در مورد فلوکستین و Fluvoxamine رخ می‌دهد، واسکولیت لوکوسیتوکلاستیک پوستی است. در برخی از بیماران بثورات جلدی به صورت آکنه معمولاً بدون کمدون و به صورت پوستول‌های فولیکولوسانتریک در صورت، سینه و پشت تنه پیدا می‌شود.
از واکنش‌های عروقی که در پی مصرف SSRI‌ها رخ داده است می‌توان به کهیر و آنژیوادم و خارش، اریتم مولتی فرم، اریتم ندوزوم اشاره کرد. در هفته‌های اول مصرف دارو بثورات ماکولار یا اگزانتماتیک غالباً همراه کهیر پیدا می‌شود که در ۷۵ درصد موارد خفیف تا متوسط است. مواردی از اریتم مولتی فرم شدید تا SIS یا TEN نیز گزارش کرده اند. اریتم ندوزوم با مصرف پاروکستین شایعتر است.
از عوارض پوستی SSRIها، آلوپسی بدون اسکار موضعی تا منتشر عمدتاً در اسکالپ است که مکانیسم ناشناخته‌یی دارد و قابل برگشت می‌باشد. این آلوپسی ممکن است آناژن و یا از تیپ تلوژن افلووم باشد. SSRI ها خواص آنتی‌میتوتیک دارند و شاید با این طریق موجب ریزش مو شوند. آلوپسی در پی مصرف پاروکستین، فلوکستین و فلووکسامین دیده شده است. پاروکستین و فلوکستین ممکن است به طور پارادوکس موجب هیرسوتیزم شوند.
یکی از مسائلی که در مصرف SSRI و به خصوص فلوکستین و پاروکستین باید در نظر داشت، احتمال عود (Flare) پسوریازیس است.
SSRI‌ها به خصوص در روزهای نخست درمان ممکن است موجب بروز یک واکنش‌ فوتوتوکسیک حاد شوند که تظاهرات آن عمدتاً در نواحی صورت، گردن، پشت دست و شانه‌ها رخ می‌دهد. نمای Acute generaliged Exanthematous pustulosis در پی مصرف سرترالین توصیف شده است.
مصرف دراز مدت SSRI ها ممکن است پوست صورت، موها و ناخن‌ را پر رنگ کند. پاروکستین ممکن است موجب کریز اضطراب و یا تعریق شدید (با قطع ناگهانی درمان) شود. این دارو خود در درمان خارش‌های سایکوژن و خارش‌همراه پلی سیتمی ورا و نیز سرطانهای پیشرفته به کار رفته است.
SSRI ها در درمان بیماریهای سایکوکوتانئوئس به خصوص دیس مورفو فوبی، neurotic excoriation و پارازیتوفوبیا به کار رفته است.
از عوارض غیر پوستی SSRI ها می‌توان به گالاکتوره (اثرات احتمالی دوپامینرژیک)، علائم اکستراپیرامیدال، SIADH، مشکلات گردش خون و سندرم سروتونین، استئوپوروز، میگرن و احتمال افزایش خطر بروز سرطان پستان اشاره کرد.
عوارض اکستراپیرامیدال با شیوع یک در هزار در اثر عدم تعادل بین انتقال دوپامینرژیک و سروتونینرژیک رخ می‌دهد. مهار سیستم دوپامینرژیک به طور غیر مستقیم در سطح سوبستانسیانیگرای مغز و یا استریاتوم و قشر مخ روی می‌دهد. به نظر می‌رسد میزان آنتاگونیسم دوپامین ناشی از SSRI برای بروز خود به خود علائم اکستراپیرامیدال کافی نباشد. علائم اکستراپیرامیدال شامل هیپوکینزی، انقباضات خود به خود عضلات، حرکات غیر ارادی، اضطراب حرکتی و سفتی عضلات است. Akathisia در حدود ۲۰ درصد بیماران در پی مصرف فلوکستین و سرترالین رخ می‌دهد. آکاتیزی یک احساس اضطراب درونی است که بیشتر در طی هفته‌های نخست مصرف دارو روی می‌دهد. طی درمان با SSRI گاهی علائم نوروواسکولار آتی‌پیک مثل دندان قروچه‌ی شبانه (با مصرف پاروکستین، فلوکستین و سرترالین) و لکنت درپی مصرف فلوکستین و سرترالین پیدا می‌شود.
SIADH با افزایش بیمارگونه‌ی ترشح ADH واحتباس آب و هیپوناترمی ناشی از رقیق شدن مشخص می‌شود. این عارضه در درمان با سرترالین، فلوکستین و پاروکستین و بیشتردر افراد مسن رخ می‌دهد. نقش SSRI ها در بروز این سندرم به طور کامل توصیف نشده است و احتمالاً این داروها موجب رهایش ADH ویا افزایش پاسخ کلیه به ADH می‌شوند. سندرم‌های پارانئوپلاستیک در جریان سرطان ریه نیز ممکن است منجر به ترشح ADH و بروز این سندرم شوند. علائم بالینی چند روز تا ماهها پس از شروع داروها شروع می‌شوند و شدت آنها بستگی به شدت هیپوناترمی دارد. اگر تراز سدیم بالاتر از ۱۲۵mmol/L باشد SIADH بدون علائم سوبژکتیو رخ می‌دهد و علائم ابتدایی شامل بی‌حالی، بی‌اشتهایی، تهوع، استفراغ، اضطراب و گیجی و تغییرات رفتاری است و در مراحل بعدی سردرد، شلی عضلات، انقباض عضلانی، تشنج، خواب آلودگی و کما رخ می‌دهد. سدیم کمتر از ۱۱۰، هیپواوریسمی از علائم آزمایشگاهی بیماری است. تراز ADH پلاسما نرمال یا بالاست.
اختلال در متابولیسم بتابلاکرها، مهار اثر سیتوکروم P۴۵۰ممکن است منجر به برادیکاردی، AF، و بلوک قلبی (به خصوص درمصرف فلوکستین درافراد با سابقه‌ی مشکلات قلبی) شود.
سندرم سروتونین ازعوارض نادر SSRI هاست و بیشتر در پی مصرف همزمان داروهای سروتونینرژیک از قبیل MAOI ها، تریپتوفان و کلومی پرامین به صورت تغییرات هشیاری، تحریک پذیری، میوکلونوس، هیپورفلکسی و دیافورز، ترمور، لرز، همراه تهوع و استفراغ و اسهال و گیجی و گاه تشنج رخ می دهد.
ریسک استئوپوروز در پی مصرف SSRI ها افزایش می‌یابد. در واقع تغییرات مدیاتورها از جمله سروتونین و مهار برداشت مجدد آن در استئوکلاست‌ها و استئوبلاست‌ها در کاهش توده‌ی استخوانی و خطر بروز استئوپوروز ثانویه نقش دارد.
مصرف طولانی SSRI ها اغلب نقش پیشگیری از میگرن را دارد ولی در مواردی، سرترالین موجب تشدید میگرن شده است.
احتمال افزایش خطر بروز سرطان پستان با مصرف مزمن SSRI وجود دارد.

وبگردی
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!