چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ / Wednesday, 19 December, 2018

قلم عاشقانه و مهر به وطن


قلم عاشقانه و مهر به وطن
شعر در سخن روزانه مردم ایران زمین، گوهر شیرینی است که با آن کلام و اندیشه ذهنشان را آهنگین می کنند. اشعار به جای مانده از بزرگان ادب شعر فارسی، میراث کهنی است که بسیاری از ادیبان عصر حاضر با تکیه بر این داشته ها برگی نوین را در کتاب فرهنگ این سرزمین رقم زده اند.
یکی از ادیبان معاصر که با خوانش و تحلیل آثار اساتید ادب سده های پیشین در مکتبشان آموخت و سپس دست به قلم برد، فریدون مشیری است.وی سرودن شعر را از نوجوانی شروع کرد. سروده های این دوره وی تحت تاثیرشاهنامه خوانی های پدرش شکل گرفت.
پس از فراغت از تحصیل در دوره دبیرستان به کار در مطبوعات روی آورد و در روزنامه ها و مجلات کارهایی از قبیل خبرنگاری و نویسندگی رابرعهده گرفت. وی بعدها در رشته ادبیات فارسی دانشگاه تهران به تحصیل ادامه داد.اولین مجموعه شعرش با نام «تشنه توفان» در ۲۸ سالگی با مقدمه محمدحسین شهریار و علی دشتی به چاپ رسید. خود او درباره این مجموعه گفته است: «چهارپاره هایی بود که گاهی سه مصرع مساوی با یک قطعه کوتاه داشت که هم وزن داشت، هم قافیه و هم معنا. آن زمان چندین نفر از جمله نادر نادرپور، هوشنگ ابتهاج (سایه) سیاوش کسرایی، اخوان ثالث بودند که به همین سبک شعر می گفتند و همه از شاعران نامدار شدند، زیرا به شعر گذشته ما بی اعتنا نبودند. اخوان ثالث، نادرپور و من به شعر قدیم احاطه کامل داشتیم، یعنی آثار سعدی، حافظ، رودکی، فردوسی و... را خوانده بودیم، در مورد آنها بحث کرده و بر آن تکیه می کردیم.»
مشیری از سال ۱۳۳۲ تا ۱۳۵۱ مسئول صفحه شعر و ادب مجله روشنفکر بود. این صفحات که بعدها به نام هفت تار چنگ نامیده شد، به تمام زمینه های ادبی و فرهنگی از جمله نقد کتاب، فیلم، تئاتر، نقاشی و شعر می پرداخت. بسیاری از شاعران مشهور معاصر، اولین بار با چاپ شعرهایشان در این صفحات معرفی شدند. مشیری در سال های پس از آن نیز تنظیم صفحه شعر و ادبی چند نشریه ادبی را بر عهده داشت.مشیری در کنار سرودن شعر و نوشتن نقد و قطعات ادبی توجه خاصی نیز به موسیقی ایرانی داشت و در پی همین دلبستگی طی سالهای ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ عضویت در شورای موسیقی و شعر رادیو را پذیرفت و سهمی بسزا در پیوند دادن شعر با موسیقی و غنی ساختن برنامه گلهای تازه رادیو ایران در آن سالها داشت.
بنا به اعلام سایت رسمی این شاعر معاصر، علاقه به موسیقی در مشیری به گونه ای بوده است که هر بار سازی نواخته می شد مایه آن را می گفت و می دانسته که آن نغمه از چه ردیفی است و یا چه گوشه ای و آن گوشه را بسط می داده؛ بارها شنیده شده که تشخیص او در مورد برجسته ترین قطعات موسیقی ایران کاملاً درست و همراه با دقت تخصصی ویژه ای همراه بوده است. این آشنایی از سالهای خیلی دور از طریق خانواده مادری با موسیقی و تئاتر ایران همراه بوده است. فضل ا... بایگان، دایی ایشان در تئاتر بازی می کرد. مهرتاش، موسس جامعه باربد و ابوالحسن صبا نیز با فضل ا... بایگان دوست بودند و با هم به نواختن سه تار یا ویولن می پرداختند و مشیری که در آن زمان ۱۴ یا ۱۵ سال داشت مشتاقانه به شنیدن این موسیقی دل می داد.
فریدون مشیری در سال ۱۳۷۷ به آلمان و آمریکا سفر کرد و مراسم شعرخوانی او درشهرهای کلن،لیمبورگ وفرانکفورت و همچنین در ۲۴ ایالت آمریکا از جمله در دانشگاه های برکلی و نیوجرسی به طور بی سابقه ای مورد توجه دوستداران ادبیات ایران قرار گرفت. به اعتقاد بسیاری از اهل نظر از دلایل محبوبیت کلام فریدون مشیری، قلم عاشقانه وی و مهر به مردم و سرزمین اش است. وی در دوران حیات ادبی اش پیوسته انسان و عشق را ستوده و سروده هایش پیوسته با رنگ و بوی وطن دوستی و انسان گرایی بومی همراه بوده است.وی سرانجام در سال ۱۳۷۹ دیده از جها ن فرو بست در حالی که سروده هایش که لبریز از عشق به سرزمین مادری اش است همچنان در کلام ایرانیان به شیرینی جریان دارد.


منبع : روزنامه ابرار

مطالب مرتبط

شاعر کتاب‌های درسی

شاعر کتاب‌های درسی
● پروین دولت‌آبادی
در آن سال‌ها، كه محمود كیانوش، بنیان‌گذار شعر كودك،‌ شعرهایش را در مجله‌های آموزشی پیك چاپ می‌كرد و حتی پیش‌تر از آن، از پروین دولت‌آبادی نیز شعرهایی زیبا و دل‌انگیز در این مجله‌ها چاپ می‌شد. از این رو، همه كسانی كه محمود كیانوش را می‌شناسند و با شعر او آشنایی دارند، با خانم پروین دولت‌آبادی و شعرهایش نیز آشنا هستند.
پروین دولت‌آبادی را نیز باید شاعری دانست كه شعرش، البته با تفاوت‌هایی، همراه شعر كیانوش به بالندگی شعر كودك در ایران كمك كرده‌ است. این را هم بگوییم كه، اگر حمایت و همدلی مدیریت لایق و دلسوز مجله‌های پیك، شادروان ایرج جهانشاهی نبود، محمود كیانوش و پرورین دولت‌آبادی این دلگرمی را نمی‌یافتند كه در مدتی طولانی ( بیش از ده سال)، همت خویش را صرف سرودن شعر كودك كنند كه در نهایت، به بارور شدن این مقوله در ادبیات معاصر ایران انجامید. این دو شاعر در گفته‌ها و نوشته‌های خود، از جهانشاهی به نیكی یاد كرده‌اند و ما لازم دیدیم یادكرد آن‌ها را در این جا بازتاب دهیم.
پروین دولت‌آبادی در سال ۱۳۰۳ شمسی در اصفهان متولد شد. دولت‌آباد، كه در آن‌ سال‌ها روستایی بیش نبود، امروز شهری كوچك در شمال و در حومه‌ی اصفهان است. عموی پدری و نیز عموی مادری پروین، یحیی دولت‌آبادی بود؛ مردی علاقه‌مند به دانش و فرهنگ كه او را با شعر " صبح" وی می‌شناسند.
خانم دولت‌آبادی در یازده سالگی با خانواده‌اش به تهران آمد. در مدرسه‌های انگلیسی‌ها و آمریكایی‌ها درس خواند و تحصیلات دبیرستانی‌ خود را تمام كرد. ۱۸ ساله بود كه معلم شد و در ۲۳ سالگی ازدواج كرد. او در كنار شغل معلمی به كارهای فرهنگی نیز پرداخت و به ویژه در زمینه شعر كودك بسیار كوشید.
از وی سه كتاب شعر به نام‌های شوراب ( ۱۳۴۹)، آتش و آب (۱۳۵۲) و بر قایق‌ ابرها۱ (۱۳۷۳) انتشار یافته است. این آخری، مجموعه شعرهایی است كه شاعر طی سال‌های ۱۳۵۵- ۱۳۲۵ سروده و بیش‌تر آن‌ها در سلسله مجله‌های پیك منتشر شده است.
پروین دولت‌آبادی سرودن شعر را از چهارده سالگی آغاز كرد و شاید به همین سبب است كه اشعارش همواره در حال و هوای پراحساس دوران كودكی و نوجوانی سیر می‌كند و بین او و كودكان و نوجوانان، پیوندی همیشگی برقرار شده است. اشتغال به معلمی نیز عامل دیگری به شمار می‌آید كه سبب شده است وی برای خواننده‌ی خردسال یا نوجوان درسی و پیامی داشته باشدو دیدگاه‌هایش را، كه سرشار از صداقت و خوش‌بینی و درس زندگی است، به آن‌ها انتقال دهد. به عبارت دیگری می‌توان گفت شعر پروین دولت‌آبادی نوع جدید یا مدرن " شعر تعلیمی" است. از این رو، ضمن آن كه آموزنده است، با شعرهای سنتی گذشته تفاوت دارد. خود او می‌گوید۲ :
"من نیز مانند هر كسی در جست و جوی یك پایگاه فكری بوده‌ام. وقتی پایگاهم را یافته‌ام، از آن جا حركت را آغاز كرده‌ام. آن چه گفته‌ام، آن چه به من تسكین می‌دهد، حاصل كاوش در درون خودم است و شاید این صداقت و بی‌غشی كلام است كه در كسانی كه شعر مرا می‌خوانند، تأثیر می‌گذارد."
دولت‌آبادی در عین این كه شاعر است، و می‌دانیم شعر زاییده‌ی تخیل و عاطفه و به خودی خود امری شخصی است، خود را از اجتماع دور نمی‌داند و معتقد است كه شاعر باید همواره با مردم و در میان مردم باشد:
"شاعر نمی‌تواند از محیطش جدا شود. در غیر این صورت زندگی او عاریتی است. شاعری كه فضای زندگی خود را می‌شناسد، با مردم در تبادل است و تلخی‌ها و شیرینی‌ها را می‌شناسد، نمی‌تواند در خمیر مایه‌ی شعرش چیزی غیر از آن چه ذهن خلاقش عرضه كرده است، بگنجاند. اگر چه تاریخ هستی و نقش وجود هر كس شكل‌دهنده‌ی فكرها و عقیده‌های اوست، تأثیر اجتماع را بر او نمی‌توان نادیده انگاشت. شاعر جدا از مردم، تافته‌ی جدا بافته‌ای پیچیده در حریر و ابریشم است كه هرگز نمی‌تواند دلی را گرم كند و نقطه اشتراكی با خواننده شعرش به دست آورد."
كسی كه مجموعه‌ شعر بر قایق ابرها را بخواند، خواهد پذیرفت كه در نگاه پروین، همه چیز قابلیت تبدیل به شعر كودكانه را دارد. از مجموع ۲۷۷ قطعه شعر این مجموعه گاهی چند شعر راجع به یك موضوع، به طور مثال آینه، آموزگار یا مادر است و درباره‌ی ده‌ها موضوع دیگر نیز شعرهایی وجود دارد كه برای نمونه می‌توان به این موضوع‌ها اشاره كرد: خدا، آتش، آدمك برفی، آشیانه، اصفهان، پرواز زنبور، باران، بابا، برف، بهار، پرستو، پروانه، پیچك، تار عنكبوت، چلچله، خاك، خرمن گندم،‌خورشید، خروس، درخت، دعای صبح، زمستان، رنگین كمان، ستاره‌ها، ساعت، سرود ناودان، شهر شادی، عسل، قطار، كتاب، كوه كبود، گل‌ناز، گل یخ، گل بنفشه،‌گل آفتاب‌گردان، گل یاس، لالایی، لانه، مدرسه، مور، مهرماه، نرگس شیراز، نی چوپان، هلال ماه، یلدا، هم‌كلاس و هدیه‌ای برای آموزگار.
درباره‌ی سبك شعری پروین دولت‌آبادی می‌توان گفت كه او تا حدی متأثر از شعر سنتی و سبك خراسانی است و در پاره‌ای موارد نیز شعرهایش یادآور شعرهای پروین اعتصامی است. در واقع، پروین دولت‌آبادی شعر سنتی و شعر امروز را از زندگی خود جدا نمی‌داند. وی شاعری را با غزل‌سرایی شروع كرد؛ ولی یك نگاه كلی به شعر او نشان می‌دهد كه به شعر نو اقبال بیش‌تری نشان داده است. با این حال، این دقت نظر را دارد كه بگوید: یك كار تازه آغاز شده ( شعرنو) را نمی‌شود با كاری كه بیش از هزار سال صیقل زمان و طبع لطیف و پسند مردم پخته‌اش كرده است، در دو كفه‌ی یك ترازو گذاشت.
در آغاز این نوشتار پروین دولت‌آبادی را شاعری می‌دانستیم كه شعرهایش پابه‌پای شعرهای محمود كیانوش در مجله‌های پیك چاپ می‌شد. نكته‌ای كه در مورد هر دو شاعر می‌توان گفت و پیش از این درباره‌ی كیانوش به آن اشاره كرده‌ایم، این است كه متأسفانه در هیچ یك از كتاب‌های درسی سال‌های دهه‌ی چهل به بعد، كه دوران بلوغ شعری كیانوش و دولت‌آبادی است، شعری از این دو نیامده است. البته در مورد دولت‌آبادی دو استثنا وجود دارد و آن یكی شعر باز می‌آید پرستو نغمه‌خوان است كه تا امروز در كتاب فارسی چهارم دبستان وجود دارد و دیگری شعر خدا كه در سال ۱۳۷۰ در فارسی دوم آمد ولی بعدها حذف شد. یك استثنا هم درباره‌ی كیانوش در سال‌های اخیر دیده شد. در كتاب فارسی اول راهنمایی ( چاپ ۱۳۷۹) برای نخستین بار شعر دریا از كیانوش به چاپ رسید.
اكنون در ادامه‌ی این مقاله، نمونه‌هایی از شعرهای پروین دولت‌آبادی را برای شما می‌آوریم. اما برای كسانی كه علاقه دارند تفسیر و شرح یك شعر خانم دولت‌آبادی را از زبان خودش بخوانند، تفسیر شعر زندگی این است را می‌آوریم كه درباره‌اش چنین گفته است:
" شعر زندگی این است، را روزی ساختم كه سراپایم را غصه و ناراحتی انباشته بود. برفراز یك تپه‌ی جنگلی در بهشهر نشسته بودم و می‌خواستم راهی بجویم برای مصالحه با زندگی. چشم‌انداز من سایه‌ روشن وسیعی بود. ابرهای نقره‌ای رنگ روی مرتع معلق بودند و در حال و هوایی بودم كه بیش از هر چیز و هركس، مسكن و قوت قلبی می‌خواستم. فكر می‌كردم؛ تعارض بین همه چیزها را حس می‌كردم. می‌دانستم كه استقرار و استحكام آدمی در وجود خودش است.
باید جای پایی در خود یافت تا آرامش به دست آید و تلخی‌ها و شیرینی‌ها معنی پیدا كند. زندگی برای ما یك پدیده‌ی آمدنی است كه هر لحظه‌اش ناشناس است و باید كشف شود. من متناسب با احوالم قطعه‌ی زندگی این است، را ساختم."

وبگردی
دو فیلم، دو سرنوشت: از رئیس بیمارستان آمل تا نماینده سراوان
دو فیلم، دو سرنوشت: از رئیس بیمارستان آمل تا نماینده سراوان - در روزهای اخیر دو فیلم فضای مجازی را در نوردید: اولی از بیمارستان امام رضا(ع) آمل بود و دیگری از گمرک تهران و ماجرای نماینده سراوان.
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک - فیلمبردای یک نماینده مجلس از جلسه غیرعلنی امروز درباره فیلم منتشر شده از بحث نماینده مجلس با یک کارمند و انتشار آن!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران - بدرفتاری با هر شخصی در هر جایگاهی پسندیده نیست و باعث واکنش‌های منفی و ناراحتی میشود. ویدئویی در فضای مجازی در حال پخش شدن است که در آن با چند مهاجر افغان برخورد نامناسبی صورت می‌گیرد و باعث خشم و ناراحتی کاربران شده است.
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی - به دنبال عدم رعایت اخلاق پزشکی در برخورد با یک بیمار در بیمارستان آمل، رئیس این بیمارستان برکنار شد.
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان - نماینده سراوان در مجلس، مواجهه از بالا به پایین او با یک کارمند، نحوه واکنش مردم به یک مسوول احتمالا رده بالا در پاسخ به فحاشی های رکیک او..
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.