شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ / Saturday, 24 March, 2018

لینوکس و ویندوز در مقام مقایسه: علم بهتر است یا ثروت


لینوکس و ویندوز در مقام مقایسه: علم بهتر است یا ثروت
ویندوز...لینوکس...کلمات آشنایی هستند که بسیار شنیده اید؛ از ویندوز که مطمئنا استفاده کرده اید. اما از لینوکس چطور؟ فقط اسمش را شنیده اید؟ مهم نیست، امتحانش کنید...به کامپیوترتان آسیب نمی رساند، حداقل به کامپیوتر ما که تاکنون آسیب نرسانده است!
در این مقاله سعی بر این است که تعاملی کامل تنها بر اساس آمار و ارقام بر روی لینوکس و ویندوز داشته باشیم.
● تاریخچه سیستم عاملها:
در ابتدا، سیستم عامل UNIX در سال ۱۹۷۲ به وجود آمد، در سال ۱۹۷۶ سیستم عاملی با نام CPM مطرح شد، Dos در سال ۱۹۸۱ پا به دنیای سیستم عاملها گذاشت، سال ۱۹۸۲ نوبت به MAC OS رسید که خود را به عنوان سیستم عاملی دیگر به دنیا معرفی کند، ۱۹۸۵ سالی بود که همگان ویندوز را شناختند و خود را به عنوان غول سیستم عاملها معرفی کرد اما سال ۱۹۹۱ سیستم عامل دیگری به نام لینوکس شروع به عرض اندام کرد.
● لینوکس چیست؟
لینوکس نیز سیستم عاملی است شبیه بقیه سیستم عاملهای دیگر که روی طیف وسیعی از سخت افزارها کار می کند و به راحتی با بقیه سیستم عاملها ارتباط و تعامل دارد. از ویژگیهای بارز لینوکس در دسترس بودن کد منبع آن است و به عنوان سیستم عاملی چند کاربره محسوب می شود.
این سیستم عامل در حال حاضر، بیشترین رشد را در فراگیر شدن دارد و کاربر به راحتی اختیار تغییرات را در آن دارد و از سوی شرکتهای بزرگ نرم افزاری مانند IBM، Oracle، SUN، HP، Intel و Dell حمایت می شود.
از آنجایی که بسیاری از افراد با ویندوز آشنا هستند نیازی به معرفی ویندوز احساس نمی شود.
بر اساس آمار ارائه شده توسط IDC۲۰۰۲ نشان می دهد که لینوکس در سالهای بین ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ در بازار مربوط به سرورها سریعترین رشد را داشته است.
● از قبل لینوکس چه خبر ؟
قبل از ظهور لینوکس، تقریبا کنترل بازار به صورت تمام و کمال تحت شرکت مایکروسافت بود و شرکتهایی نظیر Novell، Borland، Lotus، Netscape، SCO Unix، Dr Dos و ... که شرکتهای نسبتا موفقی نیز به شمار می آمدند، قدرت رقابت کمی در مقابل مایکروسافت داشتند و حتی در بعضی مواقع در شرف نابودی قرار گرفته اند!
با ظهور لینوکس، این سیستم عامل، بزرگترین رقیب مایکروسافت شد و با توجه به قیمت ارزان لینوکس، مبارزه مایکروسافت با آن از نظر قیمت غیر ممکن بود. لینوکس از نظر سرور بودن کاملا رقیب بی همتای بسیاری از شرکتهای بزرگ مانند IBM شد. به سرعت بازار اینترنت را قبضه کرد و مورد استقبال بسیاری از کارشناسان کامپیوتر قرار گرفت.
بر اساس گزارشهای منتشر شده، لینوکس ۷/۱۳ درصد بازار سرورها را در اختیار داشته که این امر در پایان سال ۲۰۰۶ میلادی به ۲/۲۵درصد بازار رسیده است.
بر اساس پیش بینی IDC بازار لینوکس با رشد سالیانه ۲۶ درصد تا سال ۲۰۰۸ به ۷/۳۵ میلیارد دلار می رسد!
بازار نرم افزار بر روی لینوکس با نرخ رشد سالیانه ۷/۴۴درصد تا سال ۲۰۰۸ به ۱۴ میلیارد دلار می رسد!
شرکت های بزرگ مانند Oracle و IBM سرمایه گذاری های سنگینی را برروی لینوکس انجام داده اند و کمپانی Oracle صریحا اعلام کرده که عمده محصولات خودش را برروی لینوکس ارائه خواهد کرد و شرکت IBM نیز کلیه محصولات سخت افزاری خود را مجهز به لینوکس کرده است.
در ایران نیز شرکت های ایز ایران و داده پردازی ایران نیز پروژه هایی را دراین زمینه تعریف نموده اند.
● مقایسه ویندوز و لینوکس
▪ ویندوز
یک سیستم عامل کامل، محصول شرکت مایکروسافت و کاملا تجاری است.
این سیستم عامل استراتژی بازارگرا دارد و تنها در دو بسترDec Alpha و X۸۶ اجرا می شود. سخت افزارهای مورد استفاده در سیستمهای رومیزی را به راحتی پشتیبانی می کند و در حال حاضر، بیش از ۹۰ درصد سیستمهای رومیزی از ویندوز استفاده می کنند.
▪ لینوکس
هسته لینوکس به علاوه تعدادی برنامه های کاربردی، لینوکس را به وجود می آورد و محصول یک شرکت یا یک کشور خاص نیست ولی دارای توزیع های مجانی و پولی است. در حدود ۳۰ توزیع کننده رسمی و بزرگ دارد.
لینوکس سیستم عاملی متن باز به حساب می آید که کد منبع آن در دسترس همگان قرار دارد و قابلیت اجرای لینوکس روی اکثر بسترهای سخت افزاری مانند X۸۶ ،PowerPC ، Alpha MIPS ،Motorolla ۶۸K... آن وجود دارد. استراتژی آن نیز سرویس گرا است.
● تعامل لینوکس و ویندوز
▪ استراتژی تجارتی
الف) لینوکس
ـ سیستم عامل متن باز
ـ دارای توزیع های مجانی و پولی
ـ استراتژی سرویس گرا
ب) ویندوز
ـ سیستم عامل تجاری
ـ استراتژی بازارگرا
▪ هزینه کلی مالکیت
استفاده از لینوکس = کاهش ۳۰ تا ۷۰ درصدی هزینه کلی مالکیت
ـ هزینه ها
ـ هزینه خرید لینوکس < ویندوز
ـ هزینه نگهداری و آموزش لینوکس > ویندوز
ـ هزینه پشتیبانی لینوکس > ویندوز
ـ هزینه تغییر لینوکس < ویندوز
▪ پشتیبانی سخت افزاری
ـ مایکروسافت: قلب تولید کنندگان سخت افزار
ـ پشتیبانی سخت افزارهای مورد استفاده در سیستم های رومیزی: ویندوز < لینوکس
ـ پشتیبانی سخت افزارهای مورداستفاده در سرور ها: ویندوز > لینوکس
▪ تنوع برنامه ها (سیستم ها)
الف) لینوکس
ـ تنوع برنامه ها در مدیریت شبکه در لینوکس
ـ تنوع بانک های اطلاعاتی در لینوکس
ب) ویندوز
ـ تنوع بازی ها در ویندوز
ـ تنوع ابزارهای فردی در ویندوز
▪ سرور ها
الف) لینوکس
ـ پرطرفدار ترین سرور در جهان
ـ مورد استفاده درسرور های با حجم کاربالا
ب) ویندوز
ـ دردست داشتن قسمت کوچکی ازاین بازار
ـ مورداستفاده درسرور های با حجم کارکم
▪ رومیزی ها
ـ ویندوز بالای ۹۰درصد از بازار رومیزی ها را دردست دارد
ـ مکینتاش درحدود ۶درصد از بازار رومیزی ها را دردست دارد
ـ لینوکس در حدود ۴درصد از بازار رومیزی ها را دردست دارد
ـ سهم لینوکس در بازاررومیزی ایران، نزدیک صفر درصد!
▪ واسط کاربر گرافیکی
الف) لینوکس
ـ واسط های کاربرگرافیکی گوناگون
ـ انتخابی بودن استفاده ازواسطهای کاربرگرافیکی
ـ مبتنی بر X Protocol
ب) ویندوز
ـ واسط گرافیکی ساده تر
ـ فقط یک واسط گرافیکی
ـ اجباری بودن استفاده ازواسط کاربرگرافیکی
▪ امنیت
بسیاری از مشکلات امنیتی، ناشی از اشتباهات برنامه نویس ها می باشد
الف) در لینوکس
ـ Open Source بودن اشتباه برنامه نویسی را کم می کند
ـ معمولااشکالات امنیتی کمتر از ۱ روز برطرف می گردد
ـ مدیریت برروی وصله(Patch Management) عالی است
ب) ویندوز
ـ رفع اشکالات امنیتی بین چندروز تا چند هفته طول می کشد
ـ نظارت کم برکدها باعث بروزاشکالات امنیتی زیادی شده است
▪ کرم و ویروس
الف) ویندوز
ـ ۸ کرم و ویروس در هرروز... به دلیل ساختار ویندوز و اشکالات موجود درکد ویندوز
لینوکس
ـ ویروس وجود ندارد
ـ سرریزبافر یکی از عوامل تولید اشکال است
ـ بهتراست از شناسه راهبر(root) کمتراستفاده شود

نویسنده: شهرزاد کلانتری

منبع : ماهنامه تحلیلگران عصر اطلاعات

مطالب مرتبط

مهاجرت برنامه‌های کاربردی ویژوال بیسیک به لینوکس

مهاجرت برنامه‌های کاربردی ویژوال بیسیک به لینوکس
● یافتن یك راه‌حل مطمئن و ساده مهاجرت برای برنامه‌های ویژوال بیسیك
لینوكس در حال پیشرفت در حوزه سازمانی است. این سیستم‌عامل بر روی سرور آغاز گشت، اما بیشتر و بیشتر بر روی دسك‌تاپ تست شد و گسترش یافت. راه‌حل‌های لینوكس برای برنامه‌های بازدهی تجاری معمولی، شامل Evolution، Mozilla، و OpenOffice، قابل دستیابی هستند و به همراه اغلب توزیع‌های لینوكس عرضه گردیده‌اند.
این در دسترس بودن سخت‌افزار به صرفه، توزیع‌های قابل اعتماد لینوكس، و برنامه‌های بازدهی تجاری همه‌منظوره به سوق دادن لینوكس به سوی دسك‌تاپ كمك می‌كند، مگر در وضعیت‌هایی كه برنامه‌های سازمانی به صورت سفارشی در ویژوال بیسیك توسعه داده شده‌اند، و در حال حاضر تنها بر روی ویندوز اجرا می‌گردند.
از آنجایی كه سازمان‌ها عموما همه سیستم‌های خود را یكباره به لینوكس مهاجرت نمی‌دهند، شركت‌ها بایستی به دنبال راه‌حل‌هایی باشند كه برنامه‌های ویژوال بیسیك را به لینوكس منتقل نموده و به علاوه ویندوز را نیز همچنان پشتیبانی نمایند.
آنها همچنین باید توسعه‌گران خود را قادر به استفاده از یك محیط توسعه آشنا، یك زبان آشنا نمایند و مهم‌تر از همه، به حفظ سرمایه‌گذاری یك شركت در كد فعلی‌اش یاری رسانند. به علاوه، آنها باید به دنبال به حداقل رساندن مسائل پشتیبانی مرتبط با گسترش باشند.
● چه گزینه‌هایی وجود دارند؟
گزینه‌های عمده برای مهاجرت برنامه‌ها بین پلاتفرم‌ها شامل Mono/.NET، Java، و REALbasic می‌باشد. در هنگام اتخاذ تصمیم برای انتخاب ابزار جهت انجام مهاجرت یك برنامه عظیم ویژوال بیسیك به لینوكس، شما باید دو مساله مهم را مد نظر قرار دهید: سادگی توسعه، كه برای توسعه‌گران شما یك امر حیاتی است، و سادگی گسترش، كه برای كاربران نهایی و كاركنان بخش پشتیبانی از اهمیت بالایی برخوردار است.
● چرا .NET و Mono نه؟
هنگامی كه مایكروسافت اعلام نمود كه نسخه بعدی ویژوال بیسیك VB.NET خواهد بود، توسعه‌گران ویژوال بیسیك در انتظار ویژوال بیسیك ۷ بودند. محیط VB.NET محققا مدرن‌تر بود، اما بسیار متفاوت از ویژوال بیسیك ۶، و در واقع ناسازگار با ویژوال بیسیك ۶. برای نخستین بار از زمان ویژوال بیسیك ۲، یك ویژوال بیسیك جدید نمی‌توانست كد نسخه‌ی قبلی را باز، اجرا و كامپایل نماید. توسعه‌گران، .NET را كندتر و پیچیده‌تر یافتند. آنها همچنین دریافتند كه زبان .NET بسیار متفاوت از ویژوال بیسیك ۶ است.
كاری كه .NET انجام داد فراهم نمودن یك زمان اجرای زبان مشترك (CLR) بود كه تمامی زبان‌های .NET مایكروسافت در حال حاضر از آن استفاده می‌كنند. به همین دلیل، پروژه كدباز Mono یك پیاده‌سازی مستقل-از-پلاتفرم از CLR را آغاز نمود. پروژه Mono تلاش خود را بر روی .NET با استفاده از C متمركز نمود، از این رو توسعه‌گران می‌توانند پروژه‌های خود را با استفاده از Mono به لینوكس منتقل سازند. برای استفاده از Mono جهت مهاجرت پروژه‌ها به لینوكس، توسعه‌گران ویژوال بیسیك بایستی C و .NET را بیاموزند، تغییرات عمده‌ای را در كد پروژه ایجاد نمایند، و از CLR استفاده كنند.
برای انجام گسترش، چارچوب برنامه .NET كه دارای حجم ۲۰ مگابایت است باید بر روی هر كدام از دسك‌تاپ‌ها نصب باشد تا برنامه‌های .NET بر روی آنها اجرا گردند. این .NET Framework تلاش می‌نماید سازگاری با آینده و گذشته را میان نسخه‌ها حفظ نماید. یك تغییر در .NET Framework كه امنیت، صحت، یا كاركرد را بهبود می‌بخشد همچنین می‌تواند مسائل سازگاری را افزایش دهد. پس از به روزرسانی Framework، این مشكلات سازگاری می‌تواند باعث گردد نرم‌افزاری كه بر روی .NET كار می‌كرده از كار بیافتد.
یك مساله دیگر در رابطه با گسترش وجود دارد كه آن نیز بایستی مد نظر قرار گیرد. برای آن كه .NET و Mono كار كنند، هزاران API ارائه شده از سوی واسطه‌ها باید برای ویندوز و لینوكس استاندارد گردند. به عنوان یك مثال، همگی ما كاملا با استاندارد HTML آشنا هستیم، و ما مفاهیم این استاندارد را هر روز در هنگام استفاده از تكنولوژی‌های مرورگر مختلف می‌بینیم. مرورگرهای مختلف همگی ملزم به پذیرفتن استاندارد HTML هستند، اما شما می‌توانید مشاهده كنید كه مرورگرها صفحات را به یك صورت رندر نمی‌كنند، حتی با این وجود كه همه‌ی آنها استانداردها را پذیرفته‌اند. تست و گسترش در دنیای واقعی همواره مستلزم محیط‌های استاندارد خواهد بود.
● در مورد Java وضعیت به چه شكل است؟
از لحاظ سادگی توسعه، توسعه Java چندان تفاوتی با .NET/Mono نمی‌كند چرا كه شما ناچارید زبان جدیدی را بیاموزید و با Java Virtual Machine های متعدد و ناسازگاری‌های ذاتی آنها روبرو شوید. همه‌ی این موارد یك لایه از پیچیدگی را به تلاش در جهت مهاجرت می‌افزاید؛ مهاجرت‌های موفق پیچیدگی فرایند را به حداقل می‌رساند.
از لحاظ سادگی توسعه، Java بر روی سرور موفق بوده است، اما موفقیت محدودی را بر روی دسك‌تاپ كسب نموده است، زیرا برنامه‌های Java نیازمند نصب یك ماشین مجازی بر روی هر دسك‌تاپ هستند. كاربران نهایی یا كاركنان بخش پشتیبانی بایستی سازگاری توزیع لینوكس و JVM را اداره نمایند. اگر آنها ناسازگار باشند، برنامه نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و این امر می‌تواند به یك كابوس پشتیبانی برای سازمان بدل شود.
● توسعه آسان، گسترش آسان
با استفاده از REALbasic محصول شركت REAL Software، برنامه‌نویسان ویژوال بیسیك فورا مثمر ثمر واقع می‌شوند چرا كه یك محیط توسعه و زبانی در اختیارشان قرار داده شده كه بسیار شبیه محیط آشنای ویژوال بیسیك است. به علاوه، همراه REALbasic یك ابزار كمكی عرضه می‌گردد كه در تبدیل پروژه‌های ویژوال بیسیك به این محیط آشنا شما را یاری می‌كند.
به هر حال، بر خلاف Java، REALbasic برنامه‌های محلی می‌سازد كه ظاهر، حس و رفتار برنامه‌هایی را دارند كه انحصارا برای یك پلاتفرم نوشته شده‌اند، چه ویندوز (۹۸/NT/Me/۲۰۰۰/XP)، چه لینوكس، و چه Mac OS X.
به علاوه، REALbasic مشكلات گسترش را با ایجاد اجرا شدنی‌های خودشمول حل می‌نماید. هیچ كتابخانه یا چارچوبی برای نصب بر روی پلاتفرم‌های مقصد وجود ندارد. این امر نه تنها گسترش و پشتیبانی برنامه‌ها را ساده می‌كند بلكه دارای مزیت افزوده حذف نیاز به DLL ها (اگر چه آن كاربر را از به كار بردن كنترل‌های COM در صورت نیاز برای یك پروژه محروم نمی‌نماید) برای آنهایی كه به پشتیبانی ویندوز ادامه می‌دهند است.
در حال حاضر راه‌حل‌های متعددی وجود دارند كه می‌توانند به مهاجرت برنامه‌های ویندوز به لینوكس یاری رسانند. مهم این است كه آنهایی را بیابید كه برنامه‌های حیاتی تجاری شما را به لینوكس انتقال دهند، توسعه‌گران را نیازارند، و مشكلات گسترش را برای كاربران نهایی و كاركنان بخش پشتیبانی شما به حداقل برسانند.

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
خلاقیت در کسب‌ و‌ کار
مهارت‌ های تفکر خلاق برای موفقیت حیاتی است. یک مدیر معمولی 50 درصد یا مقدار بیشتری از زمان خود را صرف حل مسئله به تنهایی یا به کمک دیگران می‌کند.