یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ / Sunday, 18 November, 2018

محبوبم استانبول Sevgilim stanbul


محبوبم استانبول    Sevgilim stanbul
▪ کارگردان: سچکین یاسار.
▪ فیلمنامه: ندیم گورسل، سچکین یاسار، عزّت یاسار بر اساس کتاب ندیم گورسل.
▪ موسیقی: نیکوس کوپورگوس.
▪ مدیر فیلمبرداری: ارتونچ شنکای.
▪ تدوین: نوزات دیشی آچیک.
▪ طراح صحنه: آنی جی. پرتان.
▪ بازیگران: کاریوفیلیا کارابتی، آلپ تکین سردنگچتی، نیشان شیرین یان، کوکسل انگئور، گولن چهره لی، اردینچ آکباش، فیلیز کوتلار، ندیم سابان، تونجا یوندر، مورات کاراسو، آتیلا شندیل، ایوپ گورگولر. ١٠٣ دقیقه. محصول ١٩٩٩- ٢٠٠٧ ترکیه، یونان، بلغارستان.
▪ ژانر: درام، راز آمیز، سیاسی.
ایرینی و علی در یک گردهمایی بین الملی خبرنگاران در پاریس یا هم آشنا و سپس عاشق همدیگر می شوند. علی خبرنگار ترک جسوری است که همواره به دنبال کشف موضوع های خطرناک است. ایرینی نیز خبرنگاری یونانی است که پدرش در استانبول به دنیا آمده است. او در شش سالگی به هنگام کودتای سرهنگ ها شاهد دستگیری پدرش توسط شخصی پوش ها بوده، و سپس خبر مرگ پدرش را دریافت کرده است.
اما هرگز جسد او را مشاهده نکرده است. ایرینی برای دیدن محبوب و شهر زادگاه پدر برای اولین بار پا به استانبول می گذارد. پس گذراندن چند روز توام با عشق و هیجان در کنار محبوب، ناگهان علی ناپدید می شود. ایرینی که می دادند علی نامه ها و تلفن های تهدید آمیز دریافت می کرده، برای یافتن معشوق سفری کافکا وار در کوچه های هزارتو مانند استانبول آغاز می کند. او در این سفر پس از آشنایی با خشونت شهر، تصاویر ذهنی پدر و معشوقش با هم ترکیب شده و ناراحتی روحی دوران کودکی بار دیگر به سراغش می آید. ایرینی به زودی اسیر اوهام خود شده و چنین می نماید که پا به درون سیاه چاله ای در مرز میان واقعیت و خیال گذاشته است...
● چرا باید دید؟
سچکین یاسار در کنار یشیم اوستا اوغلو، تومریس گیریتلی اوغلو، ایشیل اوزگنتورک، بیکت ایلهان و هاندان ایپکچی از چهره های شاخص نسل سوم فیلمسازان زن سینمای ترکیه است. گروهی که بر خلاف دو نسل پیشین خود متعلق به سینمای مستقل بوده و وجوه سیاسی پر رنگ تری در آثار خود دارند. سچکین یاسار در سال ١٩٧٨ در رشته گرافیک از آکادمی هنرهای زیبای استانبول فارغ التنحصیل شده و شروع به نوشتن درباره فرهنگ و هنر کرد. مدتی سردبیر بخش هنری روزنامه پولیتیکا بود و همزمان به کار طراحی جلد کتاب نیز اشتغال داشت. در ١٩٧٩ با دستیار کارگردانی حالیت رفیق در فیلم جنگجوی خسته وارد سینما شد و بعدها با کارگردان های معتبر سینمای ترکیه مانند عاطیف یلماز، ممدوح ئون و عمر کاوور کار کرد. در ١٩٩٣ اولین فیلمش را با نام تبسم زرد نوشت و کارگردانی کرد که در جشنواره آنکارا ٤ جایزه گرفت-به همراه نشان موفقیت هنری از وزارت فرهنگ-و در نمایش عمومی تبدیل به سومین فیلم پر فروش تاریخ سینمای ترکیه تا آن زمان شد.
محبوبم استانبول دومین فیلم اوست که با حمایت Eurimages و وزارت فرهنگ و هنر ترکیه ساخته شده، اما فاصله شروع کار تا نمایش اش[به دلیل اختلاف میان تهیه کننده و کارگردان] بسیار طولانی بوده است. چیزی حدود ٨ سال که می تواند فیلم را در این رگبار بی امان تولیدات سینمایی اندکی کهنه و قدیمی بنمایاند.
سچکین یاسار خود درباره فیلم چنین می گوید:" ترکیه کشوری است که وقایعی چون گم شدن آدم ها و جنایت هایی که فاعل آنها هرگز یافت نمی شود، بسیار در آن رایج است. و اغلب به جای این که برای حل این جنایت ها کوشش بشود، برای پنهان کردن یا ماستمالی کردن شان تلاش می شود. ترکیه گشور گمشده هاست.
کشوری که باندهای مافیایی/سیاسی دست بازی در آنجا دارند و اینجا را برای آدم های دموکرات و صلح طلبی چون ما به صورت مکانی خفقان آور و هراس انگیز در آورده اند. من به عنوان فردی که در کشور خودش غریب است و به عنوان یک دموکرات در اقلیت قرار دارد، فکر کردم تصویر کردن چنین فضایی از چشم یک بیگانه به بهتر شدن کار کمک می کند. به همین خاطر قهرمان فیلم را یک خارجی قرار دادم. کسی که در تاریخ نزدیک کشور خودش نیز واقعه ای مشابه را تجربه کرده، آدمی که در استانبول نه یک یونانی کامل و نه بومی محسوب نمی شود.
او برای دیدن استانبولی به این شهر آمده که از ورای داستان های پدرش شناخته است. ولی با واقعیت خشونت بار جامعه ترکیه و این شهر برخورد می کند. و استانبول به عنوان قهرمان اصلی و پنهان این قصه او را که بر اثر شوک روحی ناشی از مرگ پدر در کودکی و گم شدن معشوق دچار توهم شده، همچون سیاه چاله می بلعد".
اما محبوبم استانبول در کنار این نشانه ها فیلمی ادیبانه و در یک کلام شاعرانه نیز هست. دو همکار یاسار در نوشتن فیلمنامه هر دو از نویسندگان و شاعران نام آور معاصر ترکیه به شمار می روند. ندیم گورسل متولد ١٩٥١ که فیلم بر اساس داستانی از وی به همین نام ساخته شده[منتشره در ١٩٨٦] دانش آموخته سوربن و دکتر در ادبیات است. او در پاریس زندگی وو در سوربن تدریس می کند. او تاکنون ٩ کتاب نوشته و ٥ جایزه بین المللی و منطقه ای دریافت کرده است.
عزّت یاسار نیز متولد ١٩٥١ استانبول و مترجم[هر سه کتاب پاسکال بونیتزر-همکار ژان کلود کاریه- را به ترکی برگردانده]، شاعر و منتقد سینماست. بنابر این بیهوده نیست اگر فیلم را اثری درباره ریشه های ادبی استانبول نام بدهم. شهری که تا امروز سوژه اصلی فیلم های بسیاری بوده، اما از من بپذیرید: هرگز آن را به این شکل ندیده اید!
موسیقی نیکوس کوپورگوس و بازی کاریوفیلیا کارابتی-از بازیگران مشهور سینمای یونان- از نقاط قوت فیلم است. آرزو می کنم بخت دیدار این فیلم را داشته باشید، تا در فرصتی دیگر به نقد و بررسی کامل تر آن بنشینیم. تا آن روز بخت تماشای محبوبم استانبول را برایتان آرزومندم.


منبع : موج نو

مطالب مرتبط

تو مرا می‌کشی

تو مرا می‌کشی
زمان: ۱:۳۰ دقیقه/پلیسی، رومانتیک، کمدی
فرانک فالنزیک کارش را دوست دارد، اما او برای خانواده اراذل لهستانی‌اش در منطقه بوفالوی نیویورک یک قاتل محسوب می‌شود. او دارای مشکل اعتیاد به مشروبات الکلی است و زمانی‌که با مشکلی روبه‌رو می‌شود که خانواده‌اش را به مخاطره می‌اندازد، عمویش تصمیم می‌گیرد او را به سان‌فرانسیسکو بفرستد تا کارش را تمام کند. فرانک که از آن دسته آدم‌های نازک‌نارنجی نیست، به جلسات AA (انجمن حمایت از الکلی‌ها) می‌رود و در یک سردخانه کاری پیدا می‌کند. در آنجا عاشق لارل هرزه که زنی فاقد هر حد و مرزی است، می‌شود. در عین‌حال جریان زندگی در بوفالو به‌خوبی پیشی نمی‌رود، چرا که یک گروه ایرلندی تازه‌کار کاسبی خانواده را تهدید می‌کنند. پس از اوج گرفتن خشونت، فرانک مجبور می‌شود با همراهی ناخواسته، لارل، به خانه بازگردد و در آنجا با رقبای جدیدی روبه‌رو می‌شود.
● داستان
گنگستر خرده‌پا، استف شیفرینزکی (مارکوس توماس) به عموی مستش فرانک (بن کینگسلی) می‌گوید: ”فقط مطمئن‌شو که الری سوار آن قطار نشده است“. و تنها کاری که این مرد دکمه‌ای باید انجام دهد این است که رقیب تبهکارش را از میان بردارد. اما فرانک مست است. الری (دنیس فارینا) آن شب را زنده می‌ماند. این خبر بدی برای رئیس فرانک است، چرا که الری قصد دارد تا با زور وارد قلمروی او شود. از طرفی این برای فرانک خبر بدتری است. که رئیس به او دستور می‌دهد یا باید ترک کند یا منتظر عواقب آن باشد. فرانک که با خود یک بطری عرق و یک گلوله برقی به‌عنوان یادگاری از خانه دوست‌داشتنی‌اش در بوفالو به‌همراه دارد بدون هیچ امیدی برای ترک کردن راهی سان‌فرانسیسکو می‌شود. او همان‌قدر از مشروب‌خوردن لذت می‌برد که از کشتن، اما خوب می‌داند که باید در جلسات AA شرکت کند. حتی اگر گاهی به وضع اولیه خود بازگردد، می‌داند که باز هم تغییر مکان برایش بسیار خوب است. او کاری در بخش کفن کردن مردگان به‌دست می‌آورد. با صاحب‌کارش تام (لوک ویلسون) رفیق می‌شود و حتی عاشق لارل که یک بازیگر تبلیغات تلویزیونی است، می‌شود. لارل از دوستی با یک قاتل خونسرد، هیچ تعجبی نمی‌کند. وقتی فرانک باب دوستی را با کسی باز می‌کند درباره کاری که انجام می‌دهد رو راست است. در این نقطه از فیلم متن پر سر و صدای Grosse Pointe Blank آشکار می‌شود، به‌ویژه زمانی‌که رفتار حرفه‌ای فرانک روابط شخصی او را تحت‌تأثیر خود قرار می‌دهد و او هنوز نمی‌داند که چه‌طور همه اینها را تحت کنترل خود در آورد و این زمانی است که او تصمیم می‌گیرد برای اصلاح امور به بوفالو باز گردد.
● بازیگری
دقیقاً زمانی‌که ممکن است فکر کنید کینگسلی به خاطر پول در این فیلم بازی کرده است کار باارزش او آشکار شود. شما در نخستین ملاقات، فرانک را آدمی ضعیف، نیازمند دلسوزی و احمق می‌بینید که تمام مشکلاتش از اعتیاد او به الکل ناشی می‌شود. بدون تعدیل کردن نقاط خشن شخصیت فرانک او به قاتلی با شخصیت پیچیده و دلسوز تبدیل می‌شود که حق داشتن شانس دوم یعنی یک فرانک پاک و هشیار را هم دارد. کینگسلی اشتباه ما را نمی‌کند که همیشه جنایت‌های ضد قهرمانان را به الکل نسبت می‌دهیم. به‌جای آن او فرانک را یک مرد عادی نشان می‌دهد که از این که عاشق حرفه‌اش است به‌خود می‌بالد و حتی او طنز بیشتری را برای مخمصه‌های فرانک و صداقت زمختش درباره خودش نشان می‌دهد. البته او هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهد که فرانک مایه خنده و مضحکه دیگران شود.
کینگسلی و لیونی زوج رومانتیک جالبی را تشکیل می‌دهند، اما با ویژگی‌های متفاوت خودشان بازی می‌کنند تا ما را متقاعد سازند که عشقشان حقیقی است. مطمئن باشید که لورا از یافتن یک مرد ناامید است، اما لیونی ظاهر زمخت خود را خرد می‌کند تا نشان دهد که او به واقع به فرانک علاقه داشته و او را همان‌گونه که هست، قبول دارد. با حالت آزاردهنده و عصبی که در تمام کارهای لیونی وجود دارد، در نهایت او موفق می‌شود تا ویژگی تندخوئی و حالت دفاعی خود را کاهش دهد. بله، او هم‌چنان به‌ندرت حرف می‌زند، اما برای نخستین بار اعتماد به نفسش را به‌دست آورده و به یک فرد دوست‌داشتنی و هم‌چنین تند و گزنده تبدیل شده است. حتی لوک ویلسون هم خود را از قالب همیشگی بیرون آورده و برای نشان دادن حقیقی احساسات متناقضی که تماشاچی نسبت به مرد خوب و قاتل فیلم دارد از لبخند شیطنت‌آمیزی بهره می‌گیرد.

وبگردی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.