دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ / Monday, 20 August, 2018

محبوبم استانبول Sevgilim stanbul


محبوبم استانبول    Sevgilim stanbul
▪ کارگردان: سچکین یاسار.
▪ فیلمنامه: ندیم گورسل، سچکین یاسار، عزّت یاسار بر اساس کتاب ندیم گورسل.
▪ موسیقی: نیکوس کوپورگوس.
▪ مدیر فیلمبرداری: ارتونچ شنکای.
▪ تدوین: نوزات دیشی آچیک.
▪ طراح صحنه: آنی جی. پرتان.
▪ بازیگران: کاریوفیلیا کارابتی، آلپ تکین سردنگچتی، نیشان شیرین یان، کوکسل انگئور، گولن چهره لی، اردینچ آکباش، فیلیز کوتلار، ندیم سابان، تونجا یوندر، مورات کاراسو، آتیلا شندیل، ایوپ گورگولر. ١٠٣ دقیقه. محصول ١٩٩٩- ٢٠٠٧ ترکیه، یونان، بلغارستان.
▪ ژانر: درام، راز آمیز، سیاسی.
ایرینی و علی در یک گردهمایی بین الملی خبرنگاران در پاریس یا هم آشنا و سپس عاشق همدیگر می شوند. علی خبرنگار ترک جسوری است که همواره به دنبال کشف موضوع های خطرناک است. ایرینی نیز خبرنگاری یونانی است که پدرش در استانبول به دنیا آمده است. او در شش سالگی به هنگام کودتای سرهنگ ها شاهد دستگیری پدرش توسط شخصی پوش ها بوده، و سپس خبر مرگ پدرش را دریافت کرده است.
اما هرگز جسد او را مشاهده نکرده است. ایرینی برای دیدن محبوب و شهر زادگاه پدر برای اولین بار پا به استانبول می گذارد. پس گذراندن چند روز توام با عشق و هیجان در کنار محبوب، ناگهان علی ناپدید می شود. ایرینی که می دادند علی نامه ها و تلفن های تهدید آمیز دریافت می کرده، برای یافتن معشوق سفری کافکا وار در کوچه های هزارتو مانند استانبول آغاز می کند. او در این سفر پس از آشنایی با خشونت شهر، تصاویر ذهنی پدر و معشوقش با هم ترکیب شده و ناراحتی روحی دوران کودکی بار دیگر به سراغش می آید. ایرینی به زودی اسیر اوهام خود شده و چنین می نماید که پا به درون سیاه چاله ای در مرز میان واقعیت و خیال گذاشته است...
● چرا باید دید؟
سچکین یاسار در کنار یشیم اوستا اوغلو، تومریس گیریتلی اوغلو، ایشیل اوزگنتورک، بیکت ایلهان و هاندان ایپکچی از چهره های شاخص نسل سوم فیلمسازان زن سینمای ترکیه است. گروهی که بر خلاف دو نسل پیشین خود متعلق به سینمای مستقل بوده و وجوه سیاسی پر رنگ تری در آثار خود دارند. سچکین یاسار در سال ١٩٧٨ در رشته گرافیک از آکادمی هنرهای زیبای استانبول فارغ التنحصیل شده و شروع به نوشتن درباره فرهنگ و هنر کرد. مدتی سردبیر بخش هنری روزنامه پولیتیکا بود و همزمان به کار طراحی جلد کتاب نیز اشتغال داشت. در ١٩٧٩ با دستیار کارگردانی حالیت رفیق در فیلم جنگجوی خسته وارد سینما شد و بعدها با کارگردان های معتبر سینمای ترکیه مانند عاطیف یلماز، ممدوح ئون و عمر کاوور کار کرد. در ١٩٩٣ اولین فیلمش را با نام تبسم زرد نوشت و کارگردانی کرد که در جشنواره آنکارا ٤ جایزه گرفت-به همراه نشان موفقیت هنری از وزارت فرهنگ-و در نمایش عمومی تبدیل به سومین فیلم پر فروش تاریخ سینمای ترکیه تا آن زمان شد.
محبوبم استانبول دومین فیلم اوست که با حمایت Eurimages و وزارت فرهنگ و هنر ترکیه ساخته شده، اما فاصله شروع کار تا نمایش اش[به دلیل اختلاف میان تهیه کننده و کارگردان] بسیار طولانی بوده است. چیزی حدود ٨ سال که می تواند فیلم را در این رگبار بی امان تولیدات سینمایی اندکی کهنه و قدیمی بنمایاند.
سچکین یاسار خود درباره فیلم چنین می گوید:" ترکیه کشوری است که وقایعی چون گم شدن آدم ها و جنایت هایی که فاعل آنها هرگز یافت نمی شود، بسیار در آن رایج است. و اغلب به جای این که برای حل این جنایت ها کوشش بشود، برای پنهان کردن یا ماستمالی کردن شان تلاش می شود. ترکیه گشور گمشده هاست.
کشوری که باندهای مافیایی/سیاسی دست بازی در آنجا دارند و اینجا را برای آدم های دموکرات و صلح طلبی چون ما به صورت مکانی خفقان آور و هراس انگیز در آورده اند. من به عنوان فردی که در کشور خودش غریب است و به عنوان یک دموکرات در اقلیت قرار دارد، فکر کردم تصویر کردن چنین فضایی از چشم یک بیگانه به بهتر شدن کار کمک می کند. به همین خاطر قهرمان فیلم را یک خارجی قرار دادم. کسی که در تاریخ نزدیک کشور خودش نیز واقعه ای مشابه را تجربه کرده، آدمی که در استانبول نه یک یونانی کامل و نه بومی محسوب نمی شود.
او برای دیدن استانبولی به این شهر آمده که از ورای داستان های پدرش شناخته است. ولی با واقعیت خشونت بار جامعه ترکیه و این شهر برخورد می کند. و استانبول به عنوان قهرمان اصلی و پنهان این قصه او را که بر اثر شوک روحی ناشی از مرگ پدر در کودکی و گم شدن معشوق دچار توهم شده، همچون سیاه چاله می بلعد".
اما محبوبم استانبول در کنار این نشانه ها فیلمی ادیبانه و در یک کلام شاعرانه نیز هست. دو همکار یاسار در نوشتن فیلمنامه هر دو از نویسندگان و شاعران نام آور معاصر ترکیه به شمار می روند. ندیم گورسل متولد ١٩٥١ که فیلم بر اساس داستانی از وی به همین نام ساخته شده[منتشره در ١٩٨٦] دانش آموخته سوربن و دکتر در ادبیات است. او در پاریس زندگی وو در سوربن تدریس می کند. او تاکنون ٩ کتاب نوشته و ٥ جایزه بین المللی و منطقه ای دریافت کرده است.
عزّت یاسار نیز متولد ١٩٥١ استانبول و مترجم[هر سه کتاب پاسکال بونیتزر-همکار ژان کلود کاریه- را به ترکی برگردانده]، شاعر و منتقد سینماست. بنابر این بیهوده نیست اگر فیلم را اثری درباره ریشه های ادبی استانبول نام بدهم. شهری که تا امروز سوژه اصلی فیلم های بسیاری بوده، اما از من بپذیرید: هرگز آن را به این شکل ندیده اید!
موسیقی نیکوس کوپورگوس و بازی کاریوفیلیا کارابتی-از بازیگران مشهور سینمای یونان- از نقاط قوت فیلم است. آرزو می کنم بخت دیدار این فیلم را داشته باشید، تا در فرصتی دیگر به نقد و بررسی کامل تر آن بنشینیم. تا آن روز بخت تماشای محبوبم استانبول را برایتان آرزومندم.


منبع : موج نو

مطالب مرتبط

بیگانه از قفس پرید

بیگانه از قفس پرید
● نگاهی به كی _ پكس
كی _ پكس (Pax -K) محصول سال ۲۰۰۱ آمریكا به كارگردانی «این سافت لی» براساس داستانی از «جین برویر» و فیلمنامه ای از «چارلز لویت» پنجشنبه شب دوهفته پیش از شبكه اول سیما پخش شد. این فیلم درامی فانتزی است كه بازیگران اصلی آن كوین اسپیسی و جف بریجز هستند.كی _ پكس برخلاف داستان های دراماتیك فانتزی با پیشبرد داستان به سوی اكشنی معمایی كه رنگ و بویی عرفانی نیز دارد، موجب شده تا منتقدان دیدگاه های متفاوتی درباره آن داشته باشند. خیلی ها عقیده دارند كه فیلم گرچه سرگرم كننده است اما سردرگم است.«پروت» (كوین اسپیسی) ادعا می كند از سیاره ای به نام «Pax -K» (كی- پكس) آمده. وی به تصور اینكه بیمار روانی است به یك آسایشگاه سپرده می شود. در آنجا نظر یك روانپزشك به نام مارك پاول (جف بریجز) را جلب می كند. مارك از سوی دوست ستاره شناسش قانع می شود كه پروت یك انسان معمولی نیست.
پروت كم كم روی بیماران روانی (كه هر یك كنایه از دغدغه های قشر خاصی از جامعه هستند) تاثیر می گذارد تا بتوانند بر بیماری خود غلبه كنند.
ارتباط پروت با بیماران روانی تقلیدی است از فیلم «دیوانه از قفس پرید» كه مقایسه این دو با یكدیگر ضعف های ساختاری كی- پكس را بیشتر از آنچه سزاوارش هست می نمایاند.
این فیلم می تواند از نگاهی دیگر یك فیلم عرفانی باشد چرا كه پروت یك انسان كامل است كه بی شباهت به یك قدیس نیست. او دروغ نمی گوید خشمگین نمی شود، مهربان است، از خشونت و هر چیزی كه منشاء خشنی داشته باشد مثل خوردن گوشت اجتناب می كند و هرگز گناه نمی كند (به نظر می رسد چنین آدمی لزوماً باید از یك سیاره دیگر بیاید) و از همه مهمتر اینكه سعی دارد تا دیگران را با سخنان خود ارشاد كند. كی- پكس هم بی شباهت به سرزمین موعود و یا مدینه فاضله نیست؛ سیاره ای كه در آن قانون وجود ندارد چراكه بی قانونی نیست و زمانی كه دكتر از پروت می پرسد كه: «مردم كی- پكس از كجا خوب و بد را تشخیص می دهند» در جواب می گوید: «خوب و بد را همه می شناسند.»
فراز و نشیب های كی- پكس به قدری تند و عجولانه است كه خود من نیز مجبور هستم برای پرداختن به آن مرتب از این شاخه به آن شاخه بپرم چرا كه فیلم ریتم مشخصی ندارد كه بتوان پله پله به آن رسید و در سكانس های پایانی، داستان ناگهان جنایی می شود و بعد به آنجا می رسد كه خود مخاطب حس می كند رودست خورده تا جایی كه به همراه دكتر پاول به این باور می رسد كه پروت یك بیمار روانپریش است اما دوباره نظرش عوض می شود و درمی یابد كه مسافر كی- پكس هر بار كه به زمین می آید با جسم یك زمینی كه دیگر دلیلی برای زمینی بودن ندارد به سیاره اش برمی گردد. او با جسم «رابرت پورتر» روستایی كه زن و فرزندش را از دست داده به زمین برگشته و اینك با جسم بث دختر سیاه پوست دوباره به كی- پكس برمی گردد اما تاثیرش را كه هدف او از به زمین آمدن بوده گذاشته است. او به بیماران روانی امید بخشیده، مثلاً یاد داده كه مرگ اجتناب ناپذیر است پس نباید با ترس از آن زندگی را خراب كنیم. او در پایان به دكتر پاول هم كه زندگی خصوص ناموفقی دارد و سال ها است با پسر بزرگش بی ارتباط است هم یاد می دهد كه نگاهش را به دنیا عوض كند و در آخر می بینیم كه چگونه در نمایی بسته، دكتر از پشت عینك پروت (كه برای متعادل كردن نور به چشم می زد) به دنیا نگاه می كند.
كی - پكس با همه قوت و ضعفی كه دارد، به دیدن بازی كوین اسپیسی می ارزد. بازیگری كه مرموز است و همیشه نقش های مرموز و غافلگیركننده ای از خود ارائه می دهد. سال ۱۹۹۵ سال عجیبی برای این بازیگر ۴۷ساله بود، در این سال او در فیلم هفت بازی كرد و نقش مهمی داشت اما اسم او در تیتراژ اول نبود و بعدها كارگردان اینگونه توضیح داد كه ما برای اینكه فیلم لو نرود و معلوم نشود قاتل زنجیره ای چه كسی است اسم او را در تیتر اول نیاوردیم كه این توجیه هرگز كوین اسپیسی را قانع نكرد و در همین سال هم فیلم مظنونین همیشگی با بازی او در لیست نامزدهای اسكار قرار گرفت و وی هم به عنوان بازیگر مكمل نامزد شد در حالی كه چه از نظر زمان حضورش در فیلم، چه به عنوان راوی و چه به عنوان نفر اول داستان كه حول محور او می چرخید وی بازیگر نقش اول این فیلم بود. البته حق كشی دوم خیلی هم به ضرر او نشد و به قولی موجب توفیق اجباری بود. چرا كه شاید اگر وی به عنوان بازیگر اصلی كاندید می شد نمی توانست از پس رقیب قدری همچون نیكلاس كیج كه در آن سال در فیلم «ترك لاس وگاس» بسیار خوب درخشیده بود بربیاید. در حالی كه توانست اسكار بهترین بازیگر نقش مكمل را در همان سال از آن خود بكند و جف بریجز بازیگر ۵۷ساله كی - پكس با وجود اینكه چهار بار نامزد جایزه اسكار شده اما تاكنون نتوانسته آن را به دست آورد.

وبگردی
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد - اردیبهشت ۹۴ بود که روزنامۀ انگلیسی «گاردین»، در فقدان رسانه‌های کارآمد محلّی، گزارشی منتشر کرد با عنوان «عبادت، غذا، سکس و پارکِ آبی در شهر مقدس مشهدِ ایران»
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران - پیکر مرحوم عزت‌الله انتظامی بازیگر باسابقۀ سینما و تئاتر ایران صبح یکشنبه (۲۸ مرداد) با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، وزیر ارشاد و علاقه‌مندان سینما و تئاتر، از تالار وحدت تشییع شد. عزت سینمای ایران بامداد جمعه (۲۶ مرداد) در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی - پیکر عزت‌الله انتظامی، بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون، صبح یکشنبه - ۲۸ مرداد - با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقه‌مندان، از تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی - اشک های جمشید مشایخی برای عزت الله انتظامی در بیمارستان و واکنشش به درگذشت همبازی و همکار چندین دهه اش
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.